erkoop JRANT RIEK LEN Blii r, ld. >n IA Maandag 8 Augustus 1834 Na. 18870 73"Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen -w ngen Y KDOnSEfll ^avondnummer oor Reeuvrtfk GRATIS tankoop van PSMIDDEL. Telef. 2745. Os man, die de troeven had EEN KWARTJE EEN KLEINTJE lies BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ■M MM ‘I, enz. T 3 MVMuuivn wi, uvühuvi uv v ljoiv/yxy, nnnoixviJvii 1, iuuvivl/ivuvii x, luis bezorgd VOOR ver- r FEUILLETON. HOOFDSTUK XVII. Wat mejuffrouw Fulton onthulde. t. M. Bur. v. d. blad. (Wordt vervolgdk uw biedt zich aan o» in de week uit werken uien, kardinaal liocesanen een d: Een buiten- lèteekent voor heengaan van Rykspresident en voor digd. vroeg hij, terwijl hij de trap met Juffróuw Kelly afging. Veel beter. Zij scheen werkelijk op gewekt en hield zich tamelijk flink, toen haar vader en meneer Withers vertrok- Hin- be- Naar het Amerlkaansch bewerkt door J. VAN DER 8LUYS. 33 Nadruk verboden. Brlstew op het punt naar de slaapver- anda te gaan, zag mejuffr. Kelly van no. 5 komen en snel naar zijn huls loop- pen. Hij bleef wachten. OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT PLAATS ROTTERDAM Wilt heden nu treden voor God den Heere, Hem boven al loven van harten seer, End’ maken groot Syns lieven naemens eere, Die daer nu onsen vyant slaet ter neer. Kost en Inwoning aan- in een frisch beneden- ging fiets. Prjjs 8.50.< C.B. Bur. v. d. blad. op: Ovale eiken tafel, ‘2 l-persoons bedden iraal, een 2-pits gas- n. plaat, eiken spiegel, naat, O. H. tafel, enz. tt. D.E. Bur. v. d. blad. Oe uitvaart van Rijksprasident Von Hindenburg. Definitieve bijzetting in het Tannenberg-monument. Toebereidselen voor de begrafenis. Men weent. Men snikt. En dan weer een trommelgeroffel. Nu speelt de muziek het heerlyke koraal: Daar verschijnen de fakkels. Het groote requiem voor de gevallenen in den oorlog hun grooten aanvoerder is geëin- „Ich bete an die Macht der Liebe Die sich in Jesu offenbart.” zag. Zij sloeg beide handen voor haar ge zicht en sloot de oogen, terwijl zij een poosje zoo bleef zitten. Toen zij hem weer aanzag, waren er geen tranen in haar oogen, maar sporen van angst. Het kwam mij voor, dat hij ver naar voren leunde en het gewicht van zijn lichaam op zijn linkervoet rustte, terwijl hij zich in evenwicht hield met den rech tervoet, die naar achteren uitgestoken was. Er was iets in de houding van dat been, dat groote kracht aanduidde. Dat alles zag ik in een minuut een secon de. Toen begreep ik, wat ik zag, het ge vaar voor Enid en ik viel flauw, zakte in een en gleed op den vloer. Alles werd donker voor mijn oogen. Bristew sprak snel. - Juffrouw Fulton, wie was die man? Ik ben er niet zeker van, zei zij langzaam. Ik ben er niet zeker van, maar toen ik weer tot bewustzijn kwam, strom pelde ik naar de woonkamer en ik zag ik zag Enid. Ik probeerde te roepen, maar ik kon niet. Ik hijgde en stikte haast. Ik ging de stoep af, kwam beneden en toen kon ik pas geluid geven. Terwijl ik de stoep afging, zag ik iets in het gras lig gen aan den kant van uw huis. Zij schoof haar hand onder een der kussens. Het was dit. Hij las op den achterkant de initialen: G.S.M. Het is het horloge van George Wi thers, zei zij en volgens het verhaal, dat hij u en den politierechter gedaan heeft, was hij niet aan dezen kant van Man- niston Road. Ich hatt’ einen Kameraden, Einen bess’ren findstdu nicht! Die Trommel schlug zum Streite, Er ging an meiner Seite In gleichem Schritt und Tritt! en nam Zijn Het Niederlandische Dankgébct”, fluistert men, Hindenburg» lievelingslied. Dan spreekt de evangelische predikant Wehrkreispfarrer Schütz; daarna de katho lieke Wehrkreispfarre Lang voor de „Partitat der Konfessionen” wordt by der- gelyke plechtigheden steeds gezorgd! t en beiden wijzen er op, dat Hindenburg niet alleen een voortreffelijk vaderlander, en een plichtsgetrouw soldaat was, maar dat hij ook een waar Christen mag genoemd, wor den, bezield door een oprecht godsvertrou wen. Eindelijk spreekt generaal von Witzie- ben, die Hindenburg als generaal en als staatsman huldigt. En dan... roffelen de trommels, eerst zacht, dan in een angstig crescendo, eindelijk in stilte wegstervend in den vroegen avond. De vaandels neigen. De rechter armen van de ontelbare aanwe zigen worden opgeheven. Droevig, innig- droevig speelt de muziek in sleepend ryth- me: nheid geboden tot den van Pinke». N. van Léêuwen, ■perweg D 143, Reluwijk. Toen hij in de kamer van mejuffrouw Fulton werd binnengelaten, was hij een en al verbazing. Het meisje scheen totaal veranderd. Gekleed in een lichtblauwe négligé en gesteund door kussens had zij in haar houding niets van zwakte, die Juffrouw Fulton wil u spreken, me- zij tijdens haar laatste onderhoud met j hem had getoond. Nu zij hem vriendelijk glimlachend aankeek, zag hij, dat zij een mooie vrouw was en hij verwonderde zich I niet langer, dat Braceway op haar ver liefd was geweest. Hij wachtte tot zij zou zeggen, waarom zij hem had laten roe- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80-. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. interc. 2745. Postrekening 48400. bereidheid zyn volk te dienen. Hy was het I voorbeeld van de ttouwste plichtsvervul- rechter Rogers hier. Vader en George I hebben hem de zaak in handen gegeven. ik heb hem nog niet gesproken. Ik wilde u enkele feiten mededeelen. Ik weet, dat I u er een eerlijk en correct gebruik van Ik geloof, dat het iets is over haar zult maken. Luchtvaarthuide. Vandaag om 17 uur zal een uit 17 ma chines bestaande estafete een tuil roode rozen boven Neudeck neerwerpen, met een lint, voorzien van het opschrift: „Den groo ten Duitscher”. Op den dag der begrafenis zal een esta fette van Oost-Pruisische vliegers van 10 uur tot 10.40 om het monument kruisen. De machines voeren lange rouwwimpels. Een rouwplechtigheid te Saarbrücken. De stad Saarbrücken heeft, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, Zaterdag middag een eenvoudigen, plechtigen rouw dienst gehouden voor Hindenburg, die haar eereburger was. Eten katafalk," gedekt door de kleuren van het nieuwe Duitschlaad en oiflgèveii door' bloemen en kransen maande tot gedachtenis aan den overledene. De commiss.e voor de volksstemming en de regeeringscommissie waren by de plech tigheid vertegenwoordigd door hun voorzit ters. Na een voorspel op het orgel hield de plaatsvervangende eerste burgemeester een gedenkrede, waarna de aanwezigen, diep ontroerd, met een minuut stilte den grooten doode gedacht. Toen speelde weer het orgel tot besluit. In verband met de bijzetting van Von Hindenburg heeft de regeeringscommissie voor a.s. Dinsdag- alle vermakelijkheden en politieke bijeenkomsten verboden. Hindenburg als beschermheer van de kerk. Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Bamberg meldt, zegt aartsbisschop dr. Ja cobus von Hauck in een herderlijken brief o.a.: „Met de volksgenooten van alle Duit sche gouwen staan de Beiersche katholie ken in oprechten rouw aan de baar van dezen Duitschen plichtsgetrouwen en ge- loovigen, man, die eiken dag zijns levens, tot aan’zjjn laatsten ademtocht het Duit sche volk zoowel in den oorlog als in vrede al zijn krachten wydde. Rykspresident von Hindenburg zal in de Duitsche geschiedenis voortleven als voorbeeld van de volkomen zwager, meneer Withers. Zijn Intuïtie zei hem, dat hij op het punt stond voor een geheel onverwachte situatie te komen. tt. H. Bur. v. <1. blad, dt zich aan: een flinke r tegen 25 ct, p. uur, en net Meisje van 9 ar 5.50 per week, bei- <oede mond, get.voorz. ;t. S, Bur. v. d. blad- oper ruilen. Wie ruilt iche Traplooper met voor MHiandsch Hee- tevens een Kastje te or den spotprijs van Sensationeels mémoires van Roehm? Zij zullen in het najaar in Oosten rijk verschijnen. Sensationeele* onthullingen worden ver wacht, wanneer de memoires van Roehm, den op 30 Juni terechtgestelden S.A.-leider, in het najaar in Oostenrijk zullen verschij nen. Een vertrouwde agent van Roehm zou er thans aan werken. Het referendum van 19 Augustus. De verkiezingscampagne ingezet. Reuter meldt uit Berlijn: Gisterochtend vroeg is >lr. Goebbels be gonnen met de voorbereiding van de groote verkiezingscampagne, welke tussehen nu en 19 Augustus meer dan 40 millioen kie zers moet bewerken „ja” te stemmen bij de volksstemming over de vraag- „Keurt U de wet, waarbij Hitler llijksle.' Ier wordt goed?” Alle propagandamiddelen zullen worden u'tgebuit. Duizenden S.A -heden, Hitler- jongens en meisjes zullen strooibiljetten uh reiken, aanplak □KjeTon opplakken en vergaderingen organ-seeren. Eiken dag zullen J? partycommis? arissen redevoeringen houden in alle plaatsen, in zalen, stadions, in de parken, van auto’s af, spreekgestoelten, enz. enz. Meer dan 200.000 luidsprekers zullen over het geheele land worden geplaatst, zoodat overal de officieele redevoeringen gehoord kunnen worden. In de komende weken zullen in alle bios copen sprekende films worden gedraaid met een rede van dr- Goebbels, terwijl boven dien een film over het leven van Hinden burg zal worden vertoond. Op den dag van de stemming zullen alle niet-kiezers uit hun huizen worden getrom meld en aangespoord worden hun stem uit te brengen, zoodat de volle 100 pCt. van de kiezers zyn stem zal uitbrengen. ITALIë. Twintig fascisten uit de partij gezet. Wegens solidariteit met Leandro Arpinati. Te Bologna zyn twintig leden van de fa» cistische partij, waaronder drie leiders, uit de party gezet, wegens hun solidariteit met Leandro Arpianti, den fascisuschen leider, die de vorige maand gearresteerd is. De arrestatie van Arpinati, vroeger on- Bristew dacht diep na, een diepe groef in zijn voorhoofd. Mijnheer Braceway werkt met u sa men, niet waar? vroeg zij plotseling. Jawel, antwoordde hij verwonderd. Ik dacht, ging zij voort, dat hetgeen ik had gezien voor u en hem dienstig zou kunnen zijn. En ik kan maar niet be grijpen, waarom vader en George al die geheimzinnigheid verlangen. Men zou haast denken, dat zij vreesden iets te ontdekken, iets, dat hun tot schande zou strekken. Wat ik verlang, dat is: den schuldige gestraft te zien, dat is alles. Hij stond op en overhandigde het hor loge aan mejuffrouw Fulton. Neen, streefde zij tegen. Ik heb het niet noodig. Misschien kunnen u en me- nees Braceway er nut van hebben. Hij weifelde, eer hij het in zijn zak stak. Waarom hebt u mij laten vragen, hier te komen, juffrouw Fulton, vroeg hij, na haar daarvoor besenkt te hebben Waarom mij in plaats van rechter Ro gers? Hij zou mij verboden hebben te spre ken. zei ze eenvoudig. En ik wilde spre ken. Het benauwt mij om geheimen vstn andere menschen in mij om te dragen Hebt u dit ook aan iemand anders verteld of is u dit van plan? Neen, aan niemand en ik zal het niet doen ook. In overleg met de familie van Vmi denburg heeft Rykskanselier Hitfer paald dat de definitieve bijzetting van het stoffelyk overschot van den Rykspresident zal plaats hebben in den veldheer.storen van net Tannenberg-monument, die zal worden ingericht tot grafkapel. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Hohenstein, dat de toebereidselen voor den grooten rouwdienst en de officieele begra fenis van president Hindenburg in volten gang zijn. Dag en nacht wordt doorgewerkt aan de tribunes. De post richt een extta- telefoonkantoor in en legt au noodige lij nen aan. Ook de radio is druk aan liet voer- bereiden. In de buurt van het gedenkteeken worden groote parkeerterreinen voor auto’s ingericht. De treden van het gedenkteeken zuilen gebruikt worden om de 3500 e ere gasten een plaats te bezorgen. In het gedenkteeken is een katafalk op geslagen, waarop de kist met het stoffe lijk overschot komt te rusten. Daarachter k^mt een spreekgestoelte, vanwaar Hitler de lykrede zal uitspreken. Het lyk wordt eerst in den Feldherrnturm gebracht, die met doek bespannen is en waarvan de vloer met dennennaalden en wit zand is bestrooid. Tegen het begin van de plecntigheid bul len officieren van ryksweerbaarheid de last naar de katafalk dragen. Twee generaals en twee admiraals zuilen Me kist begelei den. Op het eereplejn van het^edenkteeken woHen twen compagnon Infanterie en een compagnie van de marine geplaatst. Aan de parade, onder bevel van generaal von Nie- belsChutz nemen voorts twee eskadrons marechaussee en een compagnie ryksweer- baarheid deel. Een saluut van 101 schoten zal de plechtigheid openen. By het oVer- brengen van het lyk van den E’eldherrntdnn naar de katafalk speelt de muziek van een regiment huzaren een treurmarsch. Op de omgangen van den toren worden afdelin gen van S.A., SjS., P.O., arbeidsdienst en Kyffhaeuserbund geplaatst. De politie zal een "eerewacht op het eére- plein vormen. Op de torens worden lange treurwimpels geheschen. Bij de katafalk worden vaandelwachten van de ryksweerbaarheid geplaatst met 50 regimentsvaandels van het oude leger, waaronder die van de drie Hindenburg- regimenten. Voor de katafalk worden plaat sen gereserveerd voor de ryksregeering - en de regeeringen der landen. Een gfoot i deel van de verder beschikbar plaatsen zal worden ingenomen door vertegenwoordigers van 'het oude leger, vooral oud-officieten. 1 Den heelen dag zullen uit drie gróote 1 offerbekkens offervuren oplaaien. Na de plechtigheid wordt de kist naar den Feldherrnturm gebracht, weer waar Wie veel van zichzelf eischt, zal van het leven veel ontvangen! ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag" op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeei gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek, handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn_ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. man, die in moeilijke uren zijn vertrouwen in God niet verliest. Wat rykspresident von I Hindenburg in zijn werkzame leven voor ons volk in zijn geheel gedaan heeft, is ook den enkeling ten goede gekomen en ver plicht ook den enkeling tot) dankbaarheid.” Eten herderlijke brief van den aarts bisschop van Keuleii De aartsbisschop van KV Schultze, heeft aan zijn brief gericht, waarin hy ze| gewoon smartelijk verlies I ons volk en vaderland het den hoogstverdienstelyken denen generaal-vel<|maarschalk Von Hin denburg. Wij moeten met smart den dood van den eerwaarden grijsaard voelen, die in de zware jaren van en na den oorlog een onwrikbare hoeder van Duitsche eer en waardigheid is geweest. Als Vader des Va derlands heeft het Duitsche volk hem ge- eerd en in goede en slechte dagen in dank bare vereering naar hem opgezien. Door Gods genad ge voorzienigheid is hy tot de uiterste ‘grens van gelukkige jaren nog krachtig gebleven. De groote overledene was een voorbeeld van Christelijke gezind heid, beroepstrouw en plichtsvervulling. Over het graf heen daarom betuigt hem uw dankbaarheid in stille gebeden. Zoo volgt gy de vermaning des apostels en volgt tevens het voorbeeld der Katholieke Kerk, die in alle tijden voor de Overheid gebeden en de gelooovigen tot deze gebe den aangezet heeft.,. neer Bristew, begon de verpleegster. Wil zij mij spreken, juffrouw Kelly Ja, dadelijk, als u kunt komen. Zeker. Hij ging het huis binnen hoed. Hoe gaat het met juffrouw Fulton? pen um x-.. - -- .-.«-x.Ik heb de zaken zelf In handen ge nomen d w z. mijn zaken, begon zij. Er is iets, dat u behoort te weten. Als er iets is zoo begon hij de ge wone beleefdheidsphrase. Allereerst, vervolgde zij, moet ik u gelegenheid zal worden gegeven langs de kist te defileeren. Het gedenkteeken en maarschalkstoren blyven voorloopig dag en nacht geopend. Officieren en onderoffi cieren van de ryksweerbaarheid zullen er de eerewacht betrekken. Het Ryksministerie voor Luchtvaart heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het verboden is op den dag van de byzettings- plechtigheid van Rykspresident Von Hin denburg, boven het Tannenbergmonument te vliegen. Vliegtuigen moeten op minstens 10 k.m. afstand van het monument verwij derd blijven. Dit verbod is uitgevaardigd, ten einde eventueele storingen van de plech tigheid te vermijden. ?lsche Naaister biedt om aan huis te komen, mantels en costuums, •ingen, ook verstellen, jfer., ƒ3.per dag. ;t. F.G. Bur. v. d. blad en Inwoning aangebo- t gemeubileerd» voor kamer 12.p. week, voor fiets, stil gezin, slaapk. ƒ10.p. w., selyk verkeer. tt. A.B. Bur. v. J. blad. BUITENLANDSCH nieuws. DUITM HLAND. Bij den dood van Hi noen burg. (Van onzen byz. correspondent), v Berlijn treurt Heel Berlijn treurt! De lucht is egaal gry's en er valt een fijne regen neer. Een droeve zoïnersche regendag. Zomerse he rouw na een langdurige periode van blijden zonneschijn. De klokken luiden gestaag. Zy herinneren met hun droeven jang er aan, dat er een schrijnende wonde is ontstaan, dat er een alom beminde doode is te betreu ren. Doodelyke stilte heerschte ey Donderdag avond op den Lustgarten, het groote plein, dat ingesloten wordt door het voormalige keizerlijke Paleis, de Dom en het Oude Mu seum. Daar hebben zich eveneens voor juist twintig jaar tienduizenden verdrongen en hebben den keizer toegejuicht, toen deze de historische woorden uitsprak: „Ik ken van nu af geen partijen meer”. Daar hebben de massa’s gejuicht, toen zich voor een ven ster de oude keizer Wilhelm I en kroon prins EViedrich met den pas enkele dagen ouden prins Wilhelm, den lateren keizer Wilhelm II, vertoonden. Daar hebben da Dus ik had gelijk? U weet dus Ja, zei zij zonder eenige Qpwinding tc toonen. Ik heb den heelen Maandag nacht niet geslapen. Ik had bijna mijn zuster zien vermoorden. Haar lippen beefden even, maar zij be- heerschte zich opmerkelijk goed. Hij zag haar scherp en ’n beetje ongeloovig aan. Ik hoorde gerucht in de woonkamer. Voor ik mijn bed uit ging, keek ik op mijn horloge. Het was ongeveer één uur ik weet niet zeker, hoeveel minuten over eenen. Toen ik het kleine gangetjes, dat in de eetkamer uitkomt bereikte, hoorde ik een mannenstem. Hij sprak niet hardop. Het was een soort haastig gefluister. Ik kreeg den indruk van drei gementen. Het eenige wat ik van mijn zuster hoorde was een benauwde kreet, alsof zij geprobeerd had het uit te gillen en alsof het haar werd belet door wor ging. Zij keek uit het venster, terwijl haar borst op en neer ging en zij zich tot kalmte scheen aan te sporen. - En wat deed u. vroeg hij koel met onderdrukte stem. Ik trok de deur van de eetkamer open en keek zoo in de woonkamer. Van waar ik stond, kon ik de zoom zien van mijn zusters japon en het been van een man, het rechterbeen. Dat is te zeggen, ik zag niet veel van zijn been. Wat ik wel zag, dat was zijn voet, de zool van zijn schoen een grooten schoen. Hij stond in zoo’n houding, dat de voet op de tee- nen rustte, loodrecht op den vloer, zoodat ik den geheelen zool van de rubberschoen socialisten gestaan, om voor de reorganisa- tie van het kiesrecht in Pruisen te demon- ling, het voorbeeld Van een trouwen edel- streeren. Daar waren de communistische demonstraties. Daar werden eindelyk de I groote meetings van de nationaal-socialis- ten gehouden. En steeds was er een druk geroezemoes. Donderdagavond heerschte er orde, rust, zwijgzaamheid. De troepen der Ryksweer stonden er in een carré. Er waren vendels van den Stahlhelm, de S.S., de S.A., Hitler- Jugend, de voormalige koloniale armee en eindelijk van den Vrijwilligen Arbeids dienst, de mannen van deze laatste groep, allen met de blinkende spade op den rug. Daar waren de oude frontsoldaten aanwe zig, met een twintigtal vaandels, die in den wereldoorlog de Duitsche trpepen voorgin gen, gedeeltelijk aan flarden gescheurd, ge deeltelijk door kogels doorboord. Acht uur. Het gebeier der klokken stomt. De militaire muziek speelt: ken waren. Dat was zoowat een half uur -- geleden. t vertellen, dat mijn vader mij gelast Misschien deed hun vertrek haar heeft om over den dood van mijn zuster goed, lachte hij. Familie kan soms hin- met niemand anders te spreken dan met. derlijk zijn wij houden wel van hen, ctonror* maar op een afstand. Zij glimlachte Instemmend. Weet u misschien ook, waarom zij mij wenscht te spreken?

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1