GAAT HE OP IEIS? Dr. L. A. v.d. Nastel mm Afwezig Ondernemers-Overeenkomsten. Beurs van Amsterdam. gelyk, daar de oppositie van het overige f Europa te sterk zou zijn." Op een vraag, of de vereeniging der func- I ties van Rijkspresident en Rijkskanselier 1 van blijvenden aard zou zyn, zeide Hitiet, „dat het zou duren, zoolang door een volks stemming de basis der regeering niet wordt weggenomen." Uit Parys: Het Petit Journal publiceert een interview, dat zijn verslaggever, Sta nislaus de la Rochefoucauld, de vorige maand heeft gehad met den plaatsvervan- genden leider, Rudolf Hess. Ter inleiding zegt de journalist, dat hy van oordeel is, dat Hess de waarheid spreekt, indien hy zegt toenadering met Frankrijk te verlan gen. Het is echter de vraag, of, in het on waarschijnlijke geval, dat een accoord met Hitler en Hess tot stand komt, de aange gane verplichtingen ook zujlen nagekomen worden en welken prijs Duitschland ver langt voor die toenadering. In het interview wees minister Hess er op, dat een Fransche frontstrijder, Renaud, op zijn in Koningsbergen gehouden rede heeft geantwoord, dat de dictatuur in Duitschland door haar vredelievende rede voeringen beter den wil van de massa ver tegenwoordigt dan zekere vertegenwoordi gers van het parlementaire régime den wil van het Fransche volk. Hess zeide verder, dat de populariteit van Hitier sedert de noodzakelijke zuiveringsactie van 30 Juni is gestegen. Toenadering tusschen Frank rijk en Duitschland is noodzakelijk, vooral in economisch opzicht. Op de vraag, wat de minister van de po sitie der regeering in Frankrijk dacht, ant woordde Hess, dat hy iich niet in Fransche hinnenlandsche politieke kwesties wil men- gen en dat de Franschen evenm n het recht^ hebben zich te mengen in binnenlandsche Duitsche kwesties. De la Rochefoucauld eindigt aldus: Thans heeft de Fransche regeering ,het woord. Rudolf 'Hess spreekt verstandig* taal en in ieder geval spreekt hy ronduit. Condoleantietelegram van Koning Leopold Koning Leopold van België heeft kolonel v. Hindenburg, in verband met het overlij den van diens vader, een telegram vai\. rouwbeklag gezonden. Een Hindenburg-Platz te Berlijn. u De politie-president van Berlijn, Levetzow, heeft met toestemming van het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken en op instigatie van den eersten bur gemeester van Berlijn het plein „Vor den Brandënburger Tor" in Hindenburgplatz omgedoopt. BRITSCH INDIë. Hevige cholera-epidemie in Britsch-Indi^., Reeds duizenden slachtoffers. In het disrict Ganjam in de provincie Madras is een vreeselyke cholera-epidemie uitgebroken. Twintig geneesheeren hebben zich per vliegtuig uit Calcutta derwaarts begeven. De landwegen zyn byna onbegaan baar tengevolge van de vele ossenwagens, waarmede de dooden worden vervoerd naai de gebruikelijke brandstapels. De officieele doodenlijst meldt tot dusver reeds ruim 1000 dooden, maar men vreest, dat het aantal veel en veel grooter zal zyn, daar vele boeren uit angst voor aanmelding bij de overheid hun dooden heimelijk verbran den. Het werk der öoktoren wordt zeer be moeilijkt door den tegenzin, dien de inboor lingen hebben tegen inenting, daar zij vree zen daardoor den toorn van de godin, die de epidemie heeft veroorzaakt, nog meer te prikkelen. De cholera heeft zich ook uit gebreid over de centrale provincies en de vereenigde provincies van Indië, waar reeds 5500 slachtoffers sedert begin Juli zijn ge vallen. In de centrale provincies alleen reeds zyn in de vorige week 1500 menschen overleden. BELGIë. Ernstige gevolgen van woest rijden. Vier dooden en zeven gewonden. Zondagavond heeft in de gemeente Eron- degem een bakker komende met een auto uit het naburige Meire op het voetpad twee dorpelingen aangereden die op slag werden gedood. De bestuurder nam de vlucht en met uitgedoofde lichten vluchtte hy langs den grooten straatweg GentBrussel. En kele kilometers verder reed hy links van den weg nog een groep personen aan, waarvan een vrouw van 38 jaar op slag werd gedood. Om opnieuw op den weg te komen, beschreef de chauffeur een zwen king naar rechts. Honderd meter verder kwam hy terecht tegen den gevel van een café, die werd ingedrukt. De wagen botste terug en bleef tenslotte een vyftal meter verder liggen, na nog een haltepaal van de trftin en een ijzeren bindstaaf, voor paar den te hebben verbrijzeld. De auto was to taal in puin. De autobestuurder bekwam een dubbele schedelbreuk en is in het gast huis to Aalst overleden. De passagiers die hy hém in cTe auto zaten werden ernstig gewond. OOSTENRIJK. Rintelen niet meer in levensgevaar. In den toestand van den voormaligen ge zant dr. Rintelen, is in de laatste dagen geen verandering meer gekomen. Am den linkerkant zijn verlammingsverschijnselen ingetreden, die nog steeds aanleiding tot ernstige bezorgdhe'd geVen. De behande lende geneesheeren meenen .echter, dat het directe levensgevaar is geweken. Kerk ter nagedachtenis van Dollfuftft. Gisteren is de eerste steen gelegd van het kerkje, dat ter nagedachtenis van Doll- fuss wordt gebouwd op den top van de Hohe \fand in Neder-Oostenryk. Kardi naal aartbisschop, dr. Innitzer, celebreerde een mis in de open lucht. ALLE INLICHTINGEN VOOR REIS EN VERBIJF, VOLLEDIGE PROGRAMMA'S VOOR PRIVé EN GEZELSCHAP8REIZEN, BILJET TEN VOOR TREIN, STOOMSCHIP; AUTO ÓF VLIEGMACHINE WOR DEN VERSTREKT DOOR ONZE AFDEELING REISBEM1DDELING, MARKT 31 TELEF. 2745. GOUDA DIMMEN li AND. Zevende internationaal wegencongres. Geen triptieken voor automobilis ten-deelnemers. Ter gelegenheid Van het zevende inter nationale wegencongres, hetwelk begin September te Munchen zal worden ge houden, heeft de minister van financiën in Duitschland bepaald, dat de bezoekers van het congres, die in eigen auto naar Duitschland reizen, geen triptieken voor dezen automobiel behoeven mede te ne men of een waarborgsom behoeven te storten, wanneer zij althans hun pas en deelnemerskaart aan het vongres kunnen overleggen. Nooodlijdende gemeenten en het nationaal crisis-comité. De. minister van binnenlandsche zaken heeft, njede namens zijn ambtgenoot van imanclën, aan de colleges van Gedep. Staten in de onderscheidene provinciën medegedeeld, dat het thans geen be zwaar meer ontmoet, dat noodlijdende gemeenten aan het Nationaal Crisis- Comité een bijdrage geven, welke gelijk js aan die, welke genoemd comité geelt als extra-hulp aan werkloozen Csteunver- leening B). lVederom uitzending van de Troonrede. De Koningin tfeeit toestemming ver leend om, evenals vorig jaar, ook ditmaal ae lroonrede, welke zij ter gelegenheid van de opening van de zitting der Sta- ten-Generaal zal uitspreken, per radio uit te zenden. De uitzending zal plaats hebben door de belde Nederlandsche omroepzenders, terwijl de uitzending naar de overzeesche gebledsdeelen des rijks zal geschieden do'or den Phohlzender en door de rijks zenders te Kootwijk. De verzorging van de technische in stallatie in de Ridderzaal is in handen van den technischen diëtist van 't staats- beifi-ijf der P.T.T. GEMENGDE BERICHTEN. Opening van het sportfondsenbad te Maastricht. Zaterdagmiddag heeft te Maastricht de officieele opening plaats gehad van het sportfondsenbad. Zooals bekend is dit de eerste derge lijke inrichting in Limburg en werd het onoverdekte gedeelte reeds eenigen tijd geleden zonder officieel vertoon in ge bruik gesteld. De belangstelling bij de opening van de geheel afgewerkte inrichting was zeer groot. Het woord werd gevoerd allereerst door mr. A. J. Steendijk president-commissa ris van de N.V. Sportfondsen, die het bad in enthousiaste bewoordingen overdroeg aan den plaatselijken voorzitter den heer Laboyrie. De burgemeester verrichtte daarna na het spreken van sympathieke woorden de openingsplechtigheid. De heer Mr Bierenbroodspot, algemeen leider van de sportfondsenbaden in Ne derland bracht de wederwaardigheden van de totstandkoming van het Maas- trichtsche bad in herinnering. Hierbij bleek o.m. dat de Maastrichtsche inrich ting als geheel wel de fraaiste van Ne derland was. Na het officieele gedeelte demonstreer den de dames Vierdag en Wagner van het Amsterdamsche „IJ" diverse gebrui kelijke zwemslagen waarna enkele heeren van het „IJ" en „A.Z. 1870" schoonsprln- gen demonstreerden. Daarna hadden nog enkele wedstrijden plaats die de aanwezigen een fraai beeld gaven van de mooie zwemsport en de mogelijkheden daarbij. 's Avonds had een officieel diner plaats waarna een fraai tuinfeest in het stads- oark de plechtigheden besloot In volle zee moesten doktoren aan boord s.s. Rotterdam ingrijpen. Deensch marinevliegtuig bracht zuurstofapparaat binnen een uur. Aan boord van hel s:s. „Rotterdam" van de Holland—Amerika Lijn, zich be vindend in de Oostzee op een afstand van SO KM. van Kopenhagen, was een oude Amerlkaansche dame gedurende de cruise van dit schip op het noordelijk halfrond ziek geworden en moest reeds in Reyckjavik het bed houden. Aanvan kelijk was haar toestand niet zoo ernstig, doch later bleek zij een langontsteking te hebben opgeloopen, die zich tamelijk ernstig liet aanzien. Toen enkele dagen geleden de toestand verergerde, achtten de geneesheeren aan boord het wenschelijk, dat er zuurstof toegediend werd Op de „Rotterdam" was die niet aanwezig; derhalve telegrafeer de men onmiddellijk naar Kopenhagen of het benoodigde gebracht kon worden Het antwoord luidde: ja! De positie, richting en snelheid van het schip wer den opgegeven, en om tien minuten over half één streek een watervliegtuig van de Deense he marine neer b« het schip Het had den afstand van Kopenhagen naar de plaats van bestemming in 55 minuten J Hun verbindende kracht. Is de voorgestelde wet crisismaatregel of j uiting van een veranderde mentaliteit? I Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp verbindende kracht van ondernemers- overeenkomsten. Ontleend is daaraan: j j Doel en strekking. Veie leden begroettén de indiening van dit wetsontwerp met voldoening. Alge meen wordt in het bedrijfsleven gestreefd naar bindende regelingen, daar het niet I aangaat, eenerzijds te klagen over de I moordende concurrentie van het buiten- j land .terwijl men elkander anderzijds in I 1 het binnenland een niet minder moor- i dtnde concurrentie aandoet. lil verschil- i i lende takken van bedrijf levert men tegen prijzen, die de belangrijk verlaagde productiekosten niet dekken. Niet alleen lijden vele ondernemers daardoor verlies, maar ook heele groepen van arbeiders werken dientengevolge voor zeer lage loonen. Particuliere pogingen om in den toestand verbetering te brengen, lever- den een gering resultaat op. Maar ook wanneer dergelijke ondernemersovereen komsten door samenwerking tot stand komen, behoort de Overheid daarin te kunnen ingrijpen ten einde kunnen wa- I ken voor de belangen van de zwakkere I ondernemers, de arbeiders en de consu- menten. Terecht wordt dan ook in het ontwerp de mogelijkheid geopend, dat dergelijke overeenkomsten door de Over- heid onverbindend worden verklaard. i Verschillende leden stonden zooai niet afwijzende dan toch niet zonder huive- J ring tegenover dit ontwerp. Deze leden wezen erop, dat het niet zelden voor de regeering een selder, bovenmenschelijke taak zal zijn, v^slj te stellen, wat in con crete gevallen wordt geëischt door het algemeen belang. j Eenige andere leden gingen verder en verklaarden, «fat de strekking van dit wetsontwerp voor hen onaannemelijk was. Zoodra deze bevoegdheid er zal zijn, zullen talloozen zich tot de regeering wenden om verbindend verklaring van hun afspraken te verkrijgen. Men zal tot I steeds verder gaande plannen moeten overgaan, waardoor het geheele bedrijfs leven ten slotte onder Staatstoezicht koiht. Algemeene economische werking. Verscheidene leden, die zich met de strekking van dit wetsontwerp konden vereenigen, betreurden het, dat de regee- 'ring zich beperkt tot het betrekkelijk enge gebied van., de verbindende kracht van ondernemersbvereenkomsten. Indien de bevoegdheden van den Bedrijfsraad zouden worden uitgebreid met dat thans j voor ondernemers wordt voorgesteld, zou een veel beter geheel zijn verkregen 1 Als grief tegen' het bntwerp werd* aan gevoerd, dat heli de bedrijfssamenwer- king in de eerste en voornaamste plaats ziet als een samenwerking van individu eele ondernemers en eefStln ue tweede plaats als een samenwerking in organl satorlsch verband. Deze leden achtten het dringend noodtg, dat bepaalde be sluiten van organisaties verbindend kun nen worden verklaard, ook wanneer deze besluiten verplichtingen Inhouden, wijzi gen of doen te niet gaan tusschen die vereenigingen en haar leden. Samenhang tusschen het economi sche en het sociale element. De leden, die hlervoren een nadere aansluiting aan en aanvulling van Je Bedrijfsradenwet hadden bepleit, wezei erop, dat öp deze wijze ook de vakver eenigingen op het nu nader te regelen zeer belangrijke bedrljfsgebied op pas sende wijze zouden worden ingeschakeld. Thans wil men, althans blijkens de toe lichting, alle sociale kanten van bemoeie nis krachtens dit ontwerp nadrukkelijk uitschakelen Het zou gewenscht zijn dat alsnog werd bepaald, dat telkens, vóór dat een verbindendverklaring tot stand komt, de Bedrijfsraad zoo deze reeds is gevormd daarover wordt gehoord. Andere leden beoogden, dat hoewel de ordening van het bedrijfsleven ln de toe komst tot de taak der bedrijfsraden'zal behooren, daarvan thans nog geen spra ke kan zijn Deze leden zagen liever vast gelegd, dat behalve de Economische Raad ook zullen w°rden gehoord de Nijver- heidsraad, de Mlddenstandsraad en ver tegenwoordigers van de belangrijkste vakcentralen der werknemers. Positie van distribuanten (midden stand). Verschillende leden vreesden, dat dit ontwerp, wet geworden, de positie van de kleinhandelaren ln 't gedrang zal brengen Mocht de vrees, dat dit ontwerp tot prUsverhooging en verstarring van het bedril fsleven aanleiding zal geven, gegrond blijken, dan zal de breede schare van hen. die ln eenlgerle! vorm als dis tribuanten of in eenig ambacht aari hét oroductiem-oces deelnemen, benadeeld worden Daarom drongen deze leden erop aan, dat de wet ook de noodige voorzie ningen zal bevatten voor de-toejfessing op het kleinbedrijf Is het ontwerp een crisismaatregel? Over de vraag, of dit ontwerp als een crisismaatregel is te beschouwen heersch te verschil van gevoelen. Een aantal leden was van meening, dat het Neder landsche volk, waarbij de Individualisti sche gedachte plaats maakt voor de or ganische. Andere leden zagen in dit wetsontwerp allerminst een welbewuste poging om te geraken tot een werkelijk organischen opbouw van het bedrijfsleven. Zij be schouwden dit ontwerp integendeel als' een crisismaatregel, die uit zijn aard van tijdelijken duur behoort te zijn. Zij dron gen aan op het stellen van een termijn van 3 of 4 jaren. afgelegd en had dus een kruissnelheid van 160 K.M. gevlogen. Onmiddellijk werd een sloep neergelaten om de flesch zuur stof over te nerften en 20 minuten later was het vliegtuig weer verdwenen en kon het schip zijn reis vervolgen De doktoren hopen de patiënte ln leven te houden en Indien zij mogen slagen, zal dit toch voor een groot deel moeten worden toegeschreven aan de bereidwil ligheid van t de1 Deensche regeering en aan de groóte vlucht, die de techniek heden ten dage hééft genomen. Ernstige botsing te Hazerswoude. Haagsch motorrijder ernstig ge wond, zijn verloofde gedood Gisteren was de 26-jarige brievenbe steller van het hoofdpostkantoor uit den Haag, de heer P. Louwman Jr. per motor, op de duo, waarvan zijn meisje de 21- Jarige Annie v d Kuyl, wonende ten hui ze van den heer P. v. Driel aan de Park laan te Voorburg gezeten was, naar de voetbalwedstrijden te Arnhem gegaan. Ook een vriend v<an den motorrijder was per motor met sijn meisje op de duo der waarts gegaan. Na afloop keerde men naar den Haag terug. Omstreeks 11 uur ln den avond schijnt L., door een tot nu toe nog niet opgehelderde omstandigheden tegen een auto te zijn opgereden ter hoogte van de gemeente Hazerswoude. De schok moet zoo hevig geweest zijn, dat zoowel L. als zijn meisje van den motor sloegen. Hét meisje was onmiddellijk dood, terwijl L. met een ernstige hersenschudding langs den weg lag Doordat zijn vriend pech aan zijn motor kreeg, bleef deze achter en toen hij na korten tijd ter plaatse kwam onder Hazerswoude, zag hij zijn vriend daar liggen. Het stoffelijk over schot van het meisje en de ernstig ge wonde, zijn naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. Van vier „verdronken" kanovaarders. Hoe sensationeele berichten in de wereld kunnen komen. De vier Schiedamsche jongelui die, naar men dacht, verdronken waren, zijn in werkelijkheid op tijd te Schiedam ge arriveerd. Het viertal is er Zaterdagmid dag met een kano voor een nacht op uit gevaren. Zij hebben tusschen Ouddorp en Goeree op het strand gekampeerd, zijn' Vér volgens Zondagmorgen vertrok ken naar Rockanje, waar zij een bezoek aan kennissen brachten en daarna vla Hellevoetsluis teruggekeerd naar Schie dam. Vermoedelijk heeft de veehouder deze kano's gezien en op een moment, dat zij door de golven aan het oog werden ont trokken, gedacht, dat zij waren omgesla gen. De bewuste jongelui verklaarden desgevraagd, dat zij te Ouddorp inder daad een veehouder hebben gesproken, die hen waarschuwde, niet te vertrekken, omdat er te yeel stroom stond. De jonge lui echter waren van meening, dat zij zonder gevaar den terugtocht konden aanvaarden en de goede afloop heeft be- bewezen, dat hun Inzicht niet verkeerd is geweest. Per zeilschip naar Indfë. Een onderneming van vier jonge Nederlanders. Vier jonge Nederlanders hebben het plan opgevat om zeilend, volgens de route der oude zeevaarders, van Amsterdam, om Kaap de Goede Hoog, naar indië te gaan. Een Belgische visscherkotter uit Ostende is daartoe aangekocht, ver bouwd en onder meer voorzien van een stalen hut. De ondernemende jongemannen, D. ue ia Haye, eigenaar, L. van der Vliet, nau tisch leider, D. P. Kelser en J. Tjade, genieten met dit plan de volle thie der Amsterdamsche haven autoriteiten. Het ligt in de bedoeling de reis te ver filmen, artikelen te schrijven en lezingen te houden, teneinde in de verschillende havensteden op deze manier eenigermate de kosten te dekken. De 34 ton metende „Batara Bajoe", zoo genoemd naar den Javaanschen zeegod, blijft 14 dagen in de Amsterdamsche haven liggen en zal in den loop van Augustus de „groote reis" ondernemen met als eerste eindpunt Ma deira. Het is de eerste maal, dat Neder landers een dergelijke zeilprestatie aan durven. De motor is uit den kotten ver wijderd, zoodat zij geheel op het zeilver- mogen van het scheepje zijn aangewezen. De stuurman rekent ongeveer 10 maan den te doen over de reis naar de Oost: daar zal het scheepje een half Jaar tus schen de verschillende eilanden kruisen, om dan via het Panamakanaal naar Hol land terug te keeren. De heer De la Haye, die voornemens ls een boek uit te geven over dezen merk- waardigen tocht, deelde mede, dat het scheepje te bezichtigen is en dat voor be langstellenden een album klaar ligt, waarin zij hun handteekening kunnen plaatsen, die dan later in de reisbeschrlj- ving afgedrukt zal worden, j Stoffelijk overschot van mevrouw Van j Blokland naar Den Haag overgebracht. Zaterdagavond 28 Juli J.l. is, naar'wij berichtten, op den weg tusschen Nancy en Besanyon, onder de gemeente Luxeull les-Bains, een noodlottig ongeluk ge beurd, waarbij de heer E. E. van Blok land, tandarts, wonende aan de Regen- tesselaan in den Haag, en diens dochter ernstig gewond werden, terwijl mevr. v. Blokland gedood werd. Naar wij thans vernemen, werd het on geluk veroorzaakt, doordat de heer Blok land die de auto bestuurde op den zeer. slechten weg de macht over het stuur verloor en met groote vaart tegen i een boom botste De wagen kantelde en kwam aldus in een greppel langs den weg terecht, met het noodlottig gevolg, dat mevrouw v. Blokland gedood werd; haar' echtgenoot en dochter moesten naar een ziekenhuis worden gebracht tiet stoffelijk overschot van wij/en me vrouw v. Blokland is gisteren In den Haag aangekomen en in afwachting van den dag der begrafenis vermoedelijk mor gen in de rouwkamer der firma Inne- mee opgebaard. Ernstige autobotsing bij Gilze. Een dame uil Eindhoven levensge vaarlijk gewond. Zondagnacht omstreeks half twee is op den Rijksweg Breda—Tilburg, nabij het landgoed Koolhoven een zeer ernstig auto-ongeiuk gebeurd. Het was op dat tijdstip, datomr. J. van Rijk, advocaat en procureur uit Eindhoven, met zijn auto uit de richting van den Breda kwam en ter plaatse rechts van den weg een trac tor met aanhangwagen naderde, voldoen de verlicht. Tegelijk kwam uit de ricn- ting van Tilburg eeiy personenauto met scherp licht aangereden De twee perso nenauto's botsten met een ontzettenden slag tegen elkaar, waardoor de wagen van mr. Van Dijk geheel werd vernield. Mevr Van Dijk was er het ergst aan toe. Zij werd levensgevaarlijk gewond De sche del lag geheel open. De heer Van Dijk had ernstige snijwonden bekomen. Op advies van dokter Van Glabeek uit Rijen, die de eerste hulp verleènde, zijn belde slachtoffers naar het ziekenhuis te Til burg overgebracht. De gemeentepolitie en de marechaussee van Gilzen-Rijen maak ten proces-verbaal op. De in de andere auto gezeten personen kwamen met den schrik vrij. De baby vergeten. Consternatie bij een brand te Geffen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een groot dubbel woonhuis te Geffen (N.-Br.), bewoon door de families Leyten en van der Leest, geheel in de asch ge legd. Te ongeveer elf uur werd het vuur, dat vermoedelijk door hooibroei in het achterhuis is-ontstaan, opgemerkt door een buurman, die ln allerijl de bewoners uit hun slaap wekte. In nachtgewaad slaagden beide gezinnen er in met ach terlating van have en goed, de fel bran dende woningen te ontvluchten. Het vuur had zich intusschen met zoo 'groote snel heid voortgeplant, dat de vlammen in een oogwenk van alle kanten uit beide perceelen sloegen. Eensklaps miste men de baby van de familie L., die man bij de overhaaste vlucht vergeten had mede te nemen, aldus de „Crt.". Eén der aanwezigen snelde met groot gevaar voor eigen leven het brandende huls binnen. Het mocht hem gelukken, het kind, dat rustig in een wiegje lag te slapen, veilig naar buiten te brengen. In haar angst had de moeder van de kleine intusschen een ruit ingeslagen, om op deze wijze te trachten, zelf haar kind te reddeh. Zij "bekwam hierbij deerlijke ver wondingen aan beide handen. Het letsel was van dien aard, dat zij naar het Lief degesticht moest worden overgebracht. Van net meubilair kon vrijwel niets in veiligheid worden gebracht. Twee en vUi- tig kippen, twee varkens, twee geiten tn eenig klein vee kwamen tevens in de vlammen om. In korten tijd was er van beide woningen nog slechts een rookende puinhoop overgebleven. Een groote partij hooi en stroo ging mede in het vuur op. De bewoners waren niet verzekerd De brandweer werd om onbekende re denen niet gealarmeerd. Het fruit in de Betuwe. Veel liefhebberij vooor goudreinetten. Men schrijft uit Eist aan de Maasbode: In de Betuwe ontwikkelt zich thans een levendige handel in appelen op het hout. Verschillende boomgaarden zijn uit de hand verkocht, de animo van de koo- pers richt zich voornamelijk op het gewas goudreinetten, die nogal gevraagd wor den, en waarvoor men. naar men zegt, goed geld durft te bieden. Bellefleurs zijn er dit Jaar weinig uf geenover het algemeen trouwens is de stand van het appelgewas matig. Van de pruimen komen door het groo te gewas belangrijke partijen aan de vei lingen Daardoor zijn de laatste dagen de prijzen zeer teruggeloopen, zoodat ook hierin wel weder klappen voor debe trokkenen zullen moeten worden geboekt. De J. I. bouwt! „Concordia" wordt gesloopt. Het bestuur van „De Joodsche Inva lide" deelt het volgende verheugende nieuws mede: Na diepgaand overleg en hoogst ern stige voorbereiding heeft het bestuur van „De Joodsche Invalide" in zijn laatste vergadering als bekroning van de vele belangrijke besprekingen, besloten, het door den architect Staal ontworpen pro ject van de groote uitbreiding van het Centraal Gesticht en van de verbouwing van het bestaand gebouw, te aanvaarden. Binnen luttele weken zal de Diamant- club „Concordia", grenzend aan ons ge bouw, worden gesloopt en dan komt de eerste paal! Tot nu toe ls er een climax ln onzen arbeid geweest. Begonnen met 12 patiën ten, hebben wij het thans gebracht tot 200. En verscheidene honderden smeeken om plaatsing Deze zal alleen kunnen ge schieden, indien elk Nederlander zich diep bewust ls van de groote taak, welke hij heeft te vervullen, van den grooten roep, die van Nederland uitgaat, als een der beschaafdste landen der wereld, het land van rustig overleg en groote men- schenliefde,' dat ten volle toont te besef fen, dat ook een climax aanwezig, moet zijn ln het offeren van zijn gave, wa neer de tijden die hulp vorderen. *15*" nederC staatsloterij. r Uwe- Trekking v«a Dinsdag 7 Aug. Hooge pryzen; f 2000.—: 20098 V 1500.-: 23300 1000.—: 21374 400.8438 17177 200, 100. 21532 5316 15021 14654 2639 4815 8269 8800 8952 10637 212 31 218 731 163 2179 98 2422 2539 2643 2557 2669 .1 2914 2962 2979 Prijzen van 30, 42 60 79 103 178 189 357 371 462 545 588 595 738 900 901 979 1013 1032 1068 1140 ll70 1185 1194 1277 1312 1336 1347 I406 1463 1456 1457 1466 1473 1497 1532 1542 1562 1585 1610 1624 1627 Ifi34 1673 1677 1687 1722 1766 1781 1799 ,«09 1811 1841 1875 1915 1960 1952 1977 l982 1989 1990 2051 2052 2158 2208 2294 2331 2342 2361 2448 2470 2490 ftjjfl MM 2701 2761 2782 2986 2990 3003 3018 3027 3054 3081 3090 3237 3226 3258 3282 3300 3301 3323 3358 3870 3436 3449 3482 3492 3612 3588 3«80 3702 *733 3806 3833 3861 3862 3891 3939 3968 3984 3985 4030 4048 4089 4099 4117 4120 4155 4173 4183 4215 4244 4312 4323 4346 4373 4341 4382 4385 4389 4452 4462 4530 4657 4660 4700 4721 4728 4741 4743 4772 4779 4783 4813 4&81 4848 4871 4395 4897 5041 5046 5172 5188 5259 5370 6466 5475 5531 5546 5556 5678 '5718 5753 5765 5789 5803 5983 6013 6033 6057 6111 6126 6143 6176 6206 6237 6271 6325 6344 6350 6372 6469 6475 6482 6487 6514 6530 6537 6543 6664 6719 6722 6763 6786 6806 6978 7171 7193 7295 7398 7406 7437 7439 7460 7573 7589 7626 7632 7o39 7642 7649 7685 7689 7827 7832 7864 7867 7886 7905 7910 7930 8012 8060 80«8 8234 8257 8287 8290 8318 8363 8380 8516 8598 8626 8637 8703 8737 8751 8760 8797 8838 8839 8840 8894 8909 8943 8958 8963 8985 9099 9102 9116 9176 9196 9212 9307 9320 9335 9361 9394 9395 9433 9458 9543 9547 9555 9597 9601 9680 9711 9715 9794 9897 9900 9960 9973 10032 10038 10045 10060 10095 10125 10142 10190 10286 10298 10322 10398 10400 10424 10431 10603 10632 10688 10662 10700 10803 10819 10883 10907 10916 11022 11030 11123 11274 11275 11314 11386 11343 11349 11380 11409 11418 11443 11486 11536 11543 11580 11585 11600 11608 11645 11646 11665 11716 11743 11745 11762 11778 11789 11794 >1836 11845 11987 12018 12042 12081 120^7 12097 12115 12140 12150 12190 12239 12262 12270 12271 12305 12325 12341 12361 12415 12441 12454 12463 12563 12641 12644 12652 12654 12665 12706 12726 12745 12746 12773 12783 12811 12817 12830 12847 12848 12894 12911 12975 12979 13023 13060 13074 13096 13116 13129 13197 13202 13207 13239 13277 13339 13367 13437 13455 13472 13515 13522 13678 13582 13609 13612 13620 13715 13744 13746 13762 13790 13825 13844 13868 13885 13897 13911 13919 13926 13950 14018 14051 14076 14104 14120 14^211 14235 14241 14264 142^3 14308 14322 14325 14355 14408 1452T 14536 14651 14613 1623 14643 14646 1470? 14716 14793 14807 14876 14943 14949 1495< 14998 15039 15071 15088 15091 15123 15182 16244 15257 15346 15385 15472 15525 15546 15551 15606 15633 15640 15641 15741 16746 15770 15840 15855 15903 15906 15907 15911 15916 15943 15967 15969 15965 16029 16053 16063 16067 16092 16093 16101 .16168 16257 16259 16290 16320 16324 16327 16329 16339 16423 16428 16442 16446 16467 16519 16553 16554 16559 16562 16608 16618 16631 16668 16690 16712 16723 16796 16817 16819 16824 16836 16871 16878 16915 16943 16984 17077 17094 17126 17146 17155 17169 17271 17277 17345 17490 17514 17552 17693 17598 17600 17649 17657 17675 17678 17682 17740 17753 17767 17771 17783 17799 17823 17901 17989 18018 18023 18038 18061 18064 18149 18167 18189 18232 18245 18275 18546 18550 18560 18582 18605 18618 18632 18633 18644 18708 1902 719037 19160 19179 19202 19230 19249 19309 19318 19327 19351 19632 19645 19666 19661 19700 19726 19761 19770 19853 19907 19952 19977 20005 20016 20088 20099 20138 20163 20166 20199 20218 20262 20295 20324 20643 20393 20400 204Ó3 2044b 20452 20462 20514 20541 20545 20561 20566 20612 20648 20690 20708 20762 20790 20820 20903 20919 20957 21047 21067 2lb91 21116 21285 21831 21371 21434 21440 21489 21497 21511 21535 21588 21629 21630 21676 21694 21756 21781 21834 21894 21904 21908 21956 21908 21984 21985 22056 22202 22226 22229 22949 22996 22347 22408 22481 22445 22484 22527 22564 22577 22585 22630 22658 22704 22747 22817 22831 22838 22856 22879 22890 23014 23052 23073 23074 23197 23232 23286 23354 23416 23451 23476 23477 23483 23538 23585 23603 23616 23627 23727 23732 23766 23766 28802 23853 23869 23913 23917 23920 23935 R A Dl O-MlEÜwX Programma voor heden. Hilversum: 5.30 „Palermo" Cabaret dancing, SchevenlngenR.V.U. 6.30 Joh. W Schotman: „De boeken van Pearl Buck"; A.VR.O. 7.00 Festspielhuis te Bay- reuth; 8.05 Vaz Dias; 8.10 Maria Roland, jodel; 9.30 Omroeporkest: 10.06 Gramo- foon; 10.20 Omroeporkest: 11.00 Vaz Dias; 11.10 „Palais de Danse" te Schevenlngen. Huizen: 5.00 Trio „Cachet"; 6.30 Gra mofoon; 6.00 C. F. J. Verbeek „De Almi- tento, de daad van den middenstand"; 6.15 K.R.O.-Boys; 7.00 Politieberichten; 7 16 Voordracht; 7.45 Middenstandskwar tiertje; 8.00 K R.O -Boys; 8.30 Vaz Dias 8.35 Gramofoon; 8.45 K.R.O.-Boys; 9.15 Voordracht: 9.30 Gramofoon; 10.30 Vaz Dias; 10.35 Gramofoon; 11.00 Gramofoon De plechtigheid van Tannenberg zal hedenavond door de A.V.R.O. uitgezonden worden. De A.V.R.O. zal hedenavond te 7 uur op golflengte 1875 M. de plechtigheid van de overbrenging van hét stoffelijk overschot van Rykspresident von Hindenburg naar Tanneriberg gevolgd door de bijzetting al daar, uitzenden door middel van door dezen omroep zelf opgenomen gramofoonplaten. STADSNIEUWS. GOUDA, 7 Aug. 1934. Opvoering Openluchtspel „Christus verworpen" door de R.K. Dilettantenver. „Nut en Genoegen". De Tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen", onderafdeeling van de St, Joseph Gezeilenvereeniging Gouda, zal met mede werking van Verschillende Goudsche dilet tanten, onder regie van den heer J. C. van Vliet, op Zondag 12 Augustus in den tuin van het Vereenigingsgebouw Gouwe 23, opvoeren het Openluchtspel „Christus ver worpen", passiespel in drie bedrijven door J. Vuysters. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer Fokkers. Naar wij vernemen zal de teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van den heer A. Fokkers geschieden a.s. Don derdagmiddag op de Algemeene Begraaf plaats, vertrek 2 uur van de woning Flu weelensingel 77. Een zeer bijzonder jubileum. Mej. J. de Gruyl gehuldigd. Mej. J. de Gruyl heeft Zondag onder zeer groote belangstelling den dag 'mogen herdenken waarop zij voor 40 .jaren in dienst trad by Mevr. de Wed. L. P. Hoo- dendyk—Lafeber. De jubilaresae mocht een schat van'bloe den in ontvangst nemen, en velen zyn haar op haar receptie in „Ter Gouw" met dezen gedenkwaardigen dag komen gelukwen- Mevr. Hoogendyk was natuurlijk de eer ste die haar trouwe huishoudster felici teerde en haar dankte voor al haar goede zorgen, gedurende deze langey reeks van jaren. Zy deed haar gelukwensch vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. Vele andere geschenken werden Mej. de Gruyl aangeboden, tevens had zy zeer veL felicitaties en gelukstelegrammen in on vangst te nemen j Zaterdag a.s. hoopt Mej. de Gruyl mei haar familie haur jubileum feestelijk te vieren met een autotocht, haar ei. cai familie aangeboden Joor Mevr. Hoo«ti»dy! Lafeber. liuurtvereeniging „Ridder van Catsweg". Bovengenoemde vereeniging heeft in ver band met een door den Minister var Bin nenlandsche Zaken gezonden circulaire, aan de Commissarissen der Koningin, fende de viering van het Koninginne/ecst, opnieuw vorige week vergaderd. Het in de vorige vergadering genomen besluit om van feestviering af te ziett, herzien; ook het uitstapje voor de kinae ren, dat zou worden georganiseerd op 23 Aug. a.s. gaat niet door. Aangenomen is nu een voorstel om op gepaste wyze uiting te geven aan de her denking van den geboortedag der Koningin, o.a. kinderspelen, muziek en verlichting met zooveel mogelijk vlaggentooi. Waarschuwing van den Commissaris van Politie. De Commissaris van Politie jalhier waar schuwt de ingezetenen nogmaals hun rij wielen niet onbeheerd op den openbaren weg telaten staan. Tegen de overtreders zal procesverbaal worden opgemaakt. Ook wordt de aandacht gevestigd op hou ders van rijwielbelasUngmerken, daar in ,de laatste dagen van onbeheerd staande pj- w'elen deze belastingmerken werden ont vreemd. Minderjarige aangehouden. Door de politie is alhier aangehouden de minderjarige jongen C. P. B. wonende te den Haag. Hij is op transport gesteld naar den Haag. Fietstocht van T.O.P. De toeristenclub T.O.P. maakt Donder dagavond 8 uur een fietstocht in den om trek, terwgl voor Zondag de al tweemaal uitgestelde tocht naar Noordwük aan Zee vastgesteld is. Het vertrek is op half acht bepaald. Voor beide tochten wordt introduc tie toegestaan. Wedvlucht postduiven. De Postduivenvereniging „Centrum" hield Zondag j.l. een wedvlucht vanaf Vil voorden. Afstand 124 K.M. Los 7.80 uur. Ahnkomst eerste duif 8.52.42 sec., laatste duif 9.07.60 sec. De uitslag is als volgt: W. Houtman 1, 6, 14, 40, 43, 66, 67; G. Hammer 2, 29, 58, 61, 70; C. v. Unen 3, 17, 47; K. v. d. Voor de 4, 42; P. Bunschoten 5; J. J. de Jong 7, 18, 21; N.N. 9, 28, 35, 87; H. Versteeg 10, 66; P. Tom 11, 26; H. Wiezer 12, 31, 63; J. de Jong 13, 19, 46, 63; B. de Waal 16; M. L. Dijkman 16, 32, 41, 64, 65; F. IJsselstein 20; C. M. HoltJrayzen 22; H. Snoek 23, 26, 61; M. Groenendaal 24 48; W. de Jong 27, 30, 36, 60, «2, 76; 8. Buur man 33, 69, 72; H. Korevaar 34; D. Brem 36; C. Walraven 38; F. Schouten 44; J. Mikkers 49; M. A. Holthuyzm 50; J. v. Loon 52, 59; H, de Jong 54, 65, 67; J. Flux 56; v. Grieken 67, 71, 71; D. Nieuwveld 68; G. Holthuyzen 75. De Postduivenvereniging „De Zwaluw hield Zondag j.l. een wedvlucht vanuj Quierain. Afstand 192 K.M. Los 8 uur. Aan komst eerste duif 10.26.05, laatste duif 10.34.55 sec. De uitslag is als volgt: G. Verwaal 1, 8 11; H. v. Leeuwen 2, 6; C. v. Groningen 3; B. Verschuur 4, 20; B. Rapis 6, 10, 12; J. v. d. Meer 7t 17 en le overduifJ. v. d. Willik 9, 15, 18; J. Radix 13, 19; T. Wil- tenburg 14; F. Valk 16. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 2 Aug.: Cornelia, d. van A. A. Zwanenburg en ti. G. van Zutphen, Kat- tensingel 58. v> a 8 Aug.: Adriuna Cornelia, d. van r. A. Schrader en A. M. van DUijn, Crabeth- straat 24. 4 Aug.: Dirk, z, van D. van Nieuwkoop en M. Kalkman, A. Willens 27. Johanna Cath(4#r>w, d. van J. D. Overeem en G. W. Klop, v. Middellantstr. 7. 5 Aug.: Son ja Renny, d. van C. W. Souffree en R. Bokma, Joubertstr. 192. 6 Aug.: Marie, d. van J. Loendersioot en Mk Verhart, Lemdulsteeg 18. OVERLEDEN4 Aug.: Anthonia Tuij- nenburg, wed. G. Brenkman, 73 j. Eli zabeth Blazer, wed. I. Slier, 80 j. UIT DEN OMTREK. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Oud-burgemeester Jac. van Waning vijf-en-zeventig jaar. Onder zeer groote belangstelling heeft de heer Jac. van Waning, oud-burge meester van Ouderkerk a d. IJssel, van daag zijn 75si^n verjaardag herdacht Oud-burgemeester Van Wanilig heeft naast het burgermeesterschap van zijn gemeente, dat hij bekleed heeft van 1892 tot 1933, een leidende rol gespeeld in de Prov. Ver. van burgemeesters en secreta rissen in Zuid-Holland, ais voorzitter van de commissie van beheer waterleiding Lek en IJssel en In andere vereenigin gen. Hij was hoofdredacteur van den Po litiegids, president der RJjkspolitlever- eeniging, voorzitter examencommissie Politiediploma, voorzitter commissie vak onderwijs politie, en Inspecteur van dit onderwijs. Hij schreef over de Gemeente besturen, over administratief recht, over den Burgemeester en gemeentezaken, „Handboek voor de politie" en in het al gemeen veel over de politie. Na een ambtsperiode van 41 Jaar, on afgebroken in dienst der gemeente; zag de heer Van Waning zich 1 April van het vorig jaar, op mediscy advies, genood zaakt als burgemeester af te treden, naar hij in een onderhoud ban de corr. van het Handelsblad vertelde Wijlen de heer W. van Waning, die in 1846 burgemeester werd van Ouderkerk aan den IJssel, heeft dit ambt beklëed tot 1892, waarna dé nu afgetreden burge meester zijn vader in deze functie op volgde, zoodat zich het merkwaardige feit voordoet, dat de gemeente Ouderkerk van 1846 tot 1932 een Van Waning aan het hoofd had. De voldoening over het beleid van den heer Van Waning is bij het aftreden in het vorig jaar tot uiting gekomen, o.a. in een stoffelijk geschenk, een bronzen plaquette van den heer Van Waning, aan welke ln de raadszaal,'tegenover de beel tenis van wijlen zijn vjfder, een eereplaats is Ingeruimd. In de administratie der gemeente heeft de heer Van Wan ing zich eveneens krachtig geroerd. Bezorgde hij den Zuid- Hollandschen secretarieën ln 1885 zijn „handleiding voor de periodieke werk zaamheden", waaraan tot op den huidl^ gen dag zijn naam verbonden blijft, in 1886 verraste hij de 'administratie met een voorbeeldenboek Voor de „bekend makingen der' gemefehteWestuiien", dat den secretarieën te zleh gaf, hoe zij zich, zonder aan een wette lij ken eisch te kort te doen, konden losmaken van den ouden kanselarijstijl. Jarenlang wijdde de heer Van Waning 1 zich ook aan de opleiding lp de gemeen te-administratie, de vorming van volon talrs tot verschillende functies was bij 1 hem in veilige handen. 1 Als vice-voorzitter van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in 1 Zuid-Holland hield hij op de vergaderin 1 gen bijna Jaarlijks voordrachten over onderwerpen, die van belang waren voor haar leden. Zijn voornaamste geschriften op dit terrein zijn: „de burgemeester ln j algemeenen dienst", „de man der ge- meente", „de hand van het gouverne ment", „de verhouding tusschen de ge meentebesturen en de gezondheidscom missies", „de burgemeester en de bureau cratle". Bijna een halve eeuw heeft voorts de heer Van Waning op de bres gestaan voor den politiestand. Zijn werk als voor zitter van de Rijkspolitieyereeniging en hoofdredacteur van den Politiegids is al gemeen bekend. Negen-en-dertig Jaar heeft hij zijn krachten gegeven aan de verheffing van het politiewezen en nog eiken dag is met werkzaamheden van dien aard gevuld. De Algemeene Neder landsche Politiebond, in 1887 opgericht en uit den Politiegids voortgekomen, is de meest regeringsgetrouwe politle-organl satle ln ons land gebleken. De voornaam ste werken op dit terrein van zijn hand verschenen zijn wel: „Het gezag der po litle", „Handboek voor de politie", dat tusschen 1899 en 1909 drie drukken be leefde en in 1915 een vervolg kreeg, „De politie staatszorg", „De plaats van den burgemeester in een nieuwe politieorg» nisatie", „De Algemeene Politiebond, zijn bestaan en streven" e.a. Nog kort geleden verscheen zijn brochure naar aanleiding van het Welter-rapport: „Handhaving onzer politie-organisatie". Als voorzitter van dé examencommissie voor het politiediploma zal de heer Van Waning dit jaar voor den vljf-en-dertig- sten keer fungeeren. Reeds duizenden candidaten hebben van hem den palm tak of de roede, om het eens in beeld spraak te zeggen, in handen genomen Met leedwezen maakte de heer Van Wa ning er melding van dat dit jaar voor het laatst de secretaris der commissie, met wien hij vele jaren heeft samenge werkt, de vroegere commissaris van poli tie te Amsterdam, de heer W. L. H. Kös- ter Henke als zoodanig zijn plaats zal vervullen. De regeering heeft de verdiensten van den heer Van Waning erkend door hem te benoemen tot Officier ln de Orde van Oranje Nassau. M1RKTBEB1CHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 7 Aug. Aangevoerd 250 paarden, 823 magere runderen, 588 nuchtere kalveren, 18 veulens, 750 vette runderen, 450 gras kalveren, 1 ezel, 280 vette kalveren, 450 schapen of lammeren, 19 bokken of geiten. Totaal 3287. Pryzen: Koeien Ie kw. 58—02, 2e kw. 64—56, 3e kw. 40-44; Ossen le kw. 54— 56, 2e kw. 46-50, 3e kw. 43—44; Stieren le kw. 44—48, 2e kw. 40—42, 3e kw. 30— 38; Kalveren le kw. 70—80, 2e kw. «0—65, kw. 45-50; Schapen 36—33—30; lam- lammeren per stuk 18 Melkkoeien 220—180—120; St.eren 240— 175—150; Graskalveren 40—25—15, per pond 32—28—30; Paarden 200—150—100; Slachtpaarden 160—120-60, per pond 40 _35—«0; Hitten 100—80—70; Veulens 100 Fok nucht. kalveren 241610; Slacht nucht. kalveren 65—4; Kalfkoeien 55185125; Pinken 100—80—70; Vaar- •n 130—100—70. Vette koeienen ossen aanvoer zeer ruim, handel redelijk, pryzen onveranderd. Stieren aanvoer ruim, handel kalm, prijzen statio nair. Vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel willig, pryzen hooger. Schapen en lammeren aanvoer ruim, handel kalm, pry- zenonveranderd. Nuchtere fok- en slacht- kalveren, aanvoer .ets ruimer, handel wil lig, pryzen stijver. Paarden aanvoer rui mer, handel stug, pryzen hooger. KaL- en melkkoeien aanvoer korter, handel vmg, pryzen onveranderd. Vaarzen en pinken aanvoer minder, handel kalm, pryzen iets hooger. Graskalveren aanvoer minder, han del traag, pryzen iets hooger. Kaasmarkt Bodegraven. 7 Aug. Aangevoerd 369 partijen, 14943 stuks, 134487 K.G. Prijzen, le kw. m. r.m. 2123, 2e kw. m. r.m. f 1719, zware tot 25. Handel vlug. laatste berichten, draadlooze dienst. De plechtige bijzetting van Von rtinuenbuig in het Tannenb^rg-monument. HOHENÖTEIN 1 Aug. Hedenmorgen vroeg zyn op nee middenvak van het ï^nnen- oerg-monument, rondom het kruis waar onder onbekende soldaten rusten, de xransen en bloemen opgestapeld die in den stoet, die Hindenburg naar zijn laat ste rustplaats heeft gebracht, zijn mee gevoerd. Voor de toegang tot den veldheer- maarschalkstoren staan wachtposten. Binnen in den veldheerstoren staat de met oorlogsvlaggen bedekte kist op de katafalk. Inmiddels kwamen op het station Hohenstein de extra treinen na el kaar binnen. De verschillende troepen marcheeren binnen, groep na groep ko men de verschillende organisaties en marcheeren op. Vele reglmentsvereeni gingen w.o. de Kyffauserbond komer binnen. Om het half uur gaan 4 officië ren den veldheerstoren binnen om de eerewacht af te lossen Men ziet vele oude uniformen, o.a. een delegatie van het Oost-Pruisische infan terie regiment van Von Hindenburg en 'n delegatie van het Derde Garde-regiment te voet, uit welk regiment de veldmaar schalk zijn militaire loopbaan begon. Duizenden en duizenden komen naai het Tannenberg-monument om de plech tigheid bij te wonen. Vele extra treinen uit Oost-Pruisen en het grondgebied dat na den oorlog Pool^h gebied is gewor den, komen binnen. Korten tijd later ar riveeren de leden van het corps diploma tique uit Berlijn. Men kan zeggen dat practisch alle landen der wereld tegen woordig zijn, en men ziet prachtige uni iormen en indrukwekkende ultheemsche gewaden. Ook alle Duitsche autoriteiten uit de vgrschillende landen, de Rijksstad houders en de Gouwleiders zijn aanwezig De ex-krooprins arriveert evenals zijn broeder prins August Wilhelm. Overste Von Hindenburg heeft het rouwescorte met de kist met het stoffelijk overschot van zijn vader vergezeld, en is thans ook bij het Tannenberg-monument. Tegen 9 uur begon de opmarsch van de verschillende delegaties, die zich opge steld hebben bij het Hohenstein-stadion en die thans binnenkomen. Met vrachtauto's komen kransen ei bloemen binnenrijden, die alle neer ge legd worden rondom de bloemenscha nabij het kruis in het midden van het monument Op de binnenplaats staan op de murei de Rijksweersoldaten opgesteld, plotse ling hoort men het geronk van motoren van vliegtuigen met zwarte rouwlinten aan de staart, deze vliegen laag over het monument Tegen 10 uur arriveeren de leden van de Rijksregeering, generaal Mackensen legde een krans bij de katafalk neei even later deed de aartshertog van Brunswijk hetzelfde. Dan arriveereïi de diplomaten, die met een extra trein naar Hohenstein en vandaar'niet auto's naar het gedenkteeken zijn gebracht. De mees te diplomaten leggen kransen met linten ln de nationale kleuren van hun lan* neer. Om li uur precies arriveerde, even na de familie van den overledene, Adolf Hitler, die door de aanwezigen staande met opgeheven handen onder diep stil zwijgen wordt begroet. Uit den veldheers- i toren dragen officieren de kussens met de ordeteekenen naar bulten, voorafge gaan door een officier met een maar- schalksstaf, dan volgt, gedragen door zes officieren, de kist met het stoffelijk over schot allen staan zwijgend van hun plaat sen op en groeten den doode met opge heven arm Als de kist wordt neergezet klinkt gedempt, doch machtig, de muziek. Dan neemt de Evangelische vejdblsschop van de weermacht. Dr. Dohrmann, het woord naar aanleiding van Johannes 2 vers 10 „Wees getrouw tot den dood en ik zal U geven de kroon des levens" De bisschop schetste de kwaliteiten van den doode, die eens van zichzelf had ge zégd: Ik heb niets anders gedaan dan de gave toe te passen die God mij heeft ge geven, te loven en te prijzen heb ik slechts Oods genade. Lof en roem wilde de overledene niet aan zijn baar doch dankbaarheid en liefde kan hij niet af wijzen De veldprediker eindigde zijn toespraak iftet het Onze Vader, waarna een koor inzette en door de aanwezigen Werd overgenomen „Een vaste Burcht is ïzen God". Daarna betrad Adolf Hitler het spreek gestoelte. Twee ,maal in zijn leven, zoo zeide hij, wordt de soldaat meestal met eere ge noemd, de eerste maal als hij in den strijd overwon, de tweede maal bij zijn dood Toen de naam van den generaal- veldmaarschalk en Rijkspresident voor de eerste maal bij het 'Duitsche volk klonk, had hij reeds een afgesloten tijd perk achter zich. Als jong officier van den Grooten Koning streed hij in den slag van König Gratz en kreeg hij zijn eerste verwonding. Vier jaar later was hij getuige van de proclamatie van zijn Koning tot Duitsch Keizer. Hitier schetste vervolgens het leven en de loopbaan van Von Hindenburg, die ln Oost-Pruisen de grootste militaire macht ter wereld wist te dóen bukken. Hitier bracht ln herinnering dat de Keizer Hin denburg daarna, helaas te laat, tot op perbevelhebber heeft benoemd Het tra gisch einde van den strijd zal, zoo zeide hij, historisch niet ten laste van dezen veldheer komen. Vervolgens bracht hij in herinnering wat in deze 20 jaren na den oorlog is ge schied en speciaal in de laatste vier jaren en hij zeide van meening te zijn, dat Duitschland niet noodig heeft zich mili- tarisch te rehabiliteeren. Hitier besluit met deze woprden: „Doode veldheer, ga nu Jiet Walhalla binnen", en verlaat langzaam het spreek gestoelte De muziek speelt zacht „Ich hatt' ein Kamerade" Het eerste salvo deet zich hooten van de in de nabijheid opgestelde batterijen. Het „Deutschland, Deutschland über al les" weerklinkt, en wederom treden de officieren met maarschalkstaf en orde teekenen aan Achter de kist volgt dc eenige nog lewende Duitsche veldmaar schalk Von Mackensen De S.S.-groeps leiders dragen een geweldige krans van Hitier Dan volgt Hitier zelf om de krans op de kist neer te leggen Hij wordt ge volgd door de Ministers, de familie van de overledene en autoriteiten. Daarna gaan zij heen en blijft alleen de wacht bij de kist achter. Dan defileeren de honderdduizenden langs de kist, een défilé dat vermoedelijk nog wei eenige dagen zal duren WISSELKOERSEN. Aug. 7 Aug. Officieel. Londen 7.44 7.43% Beriyn 57.25 57.30 Par\js 9.75 9.74% Brussel 34.71 34.70 Zwitserland 48.26 48.24% Kopenhagen 33.25 33.22% Stockholm 38.40 38.37% Oslo 37.40 37.37% New-York 1.47 Vu 1.47% Niet-officieel. Praag 6.14 6.14 Madrid 20.20 20.20 Milaan 12.68 12.68 Prolongatie lf/r, Beursoverzicht. De Amsterdamsche beurs was vandaag vast, dank zy de geruststellende uitlatin gen door enkele vooraanstaande Duitsche politici. Het krachtig koersherstel in Waii- street na een flauwe open'ng vond zijn oorzaak in de aankondiging van een extra dividend door de General Motors. De han del bleek, echter van beperkte afmetingen, behalve in rubbers, die zeer gevraagd wa ren, als gevolg van de mededeeling dat het besluit van de Indische Regeering om den uitvoer van Inlandsche rubber te beperken een succes is geworden. Amsterdam rubbers liep op de andere rubberpryzen volgden. Amsterdam rub ber was zelfs 2r'< beter, terwijl verschil lende minder courante soorten koerswin sten tot 5'/c vertoonden. De hoogste pryzen bleven niet geheel behouden. Tabakken waren verdeeld, oude Deli's 3V< .beter, Se- nembahs echter 3</< zwakker. Suikerwaar den prijshoudend. Philips stegen vandaag byna 4'/, Unilevers VA hooger, Aku's fractioneel hooger, Kon. Olie trokken tot 150 aan, doch de Amerikaansche soorten waren nauwelijks prijshoudend. Amerik. fondsen aan den vasten kant en de koersen lagen iets hooger. Duitsche obligaties on geanimeerd. Youngleening opende een frac tie hooger, doch daalde beneden 30. De Ned. Staatsfondsenmarkt was kalm, doch vast. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige wind uit oostelijke tot zuidelijke richtingen Zwaar bewolkt of Jjetrokken, Waarschijn lijk regen met kans op onweer Weinig verandering in temperatuur. Later koe ler. A P V E R T E N TIE N.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2