OURANT JLE lisweek f tverkoo 'bij ry wvx W&vaatJ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN N«. 18672 Woensdag 8 Augustus 1834 7 3s „Jaargang ien i BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen eellngen 1* I van US" i ies jaar? sr GRATIS EEN KLEINT. Na de plechtigheid te Tannenberg. IET LIEF EEN KWARTJE Ue man, die de troeven had BERGAMBACHT, BERKEN WOU DE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 'I, enz. B L/wL/uvjXVn AZ4X"y OUOIkWI vlV/vJ L/lZuvrxXVy IlrtZiUllVlJVii 1, in vvi**-'*»*J'^** *-> thuis bezorgd ROTTERDAM BUITEM.ANDSCH NIEUWS. Hij was vastbesloten tothet bij wonen van we- i Jutphaaa bij Utrecht HOOFDSTÜK XIX. Bij de Anderson National Bank. (Wordt vervolgd j aankoop 1 is verkrijgbaar nkman Zoon, uitlacht. Dat is nu eenmaal mijn stand punt. Daarom volg ik Morley, daarom ga ik naar Washington! Bristew gaf hem als uiting van harte- van van soliede Boek- r de plaatsing •krijgbaar aan het MARKT 31. m, doch dan moet vorden ingestuurd. PLAATS fl Toen de trein om elf uur in Washing ton stilstond, haastte Henry Morley zich naar de controle Braceway, die zich ver borgen hield achter de groote deur van een der bagagewagens, merkte op, hoe bleek ei) ontdaan hij er onder het felle schijnsel der booglampen uitzag. Nauwelijks meer dan een jochie, dacht de detective met onwillekeurige sympathie. dendorff ontbrak, bewaarden in ademloos zwijgen een plechtige stilte. De intocht van de stoet, langs het bronzen kruis, waaron der twintig onbekende soldaten uit den Tannenbergslag liggen, langs de muren waarop stijf en stram matrozen een eere- Liefde voor one dagelijks werk maakt onH leven gelukkig. FEUILLETON. De grootsche bloemenhulde. Het défilé langs de baaiHitler’s terug keer te Berlijn. De a.s. verkiezingscampagne. wcin. up TWVVX.*.. I idealen is het niet om te dofen. Maar als men een goed standpunt inneemt, is het fijn werk en soms van heel wat meer waarde dan dat van advocaten en rech ters. Ik ben blij, dat u dit rfhbt gezegd, verklaarde Bristew, heel blij, omdat ik erover denk mij heelemaal op dit werk toe te leggen Werkelijk? Ja. Ik heb er dezen namiddag met Greenleaf over gesproken Ik begrijp ik zou dwaas zijn, als ik het niet begreep dat dit drama voor mij een goede re clame is geweest/Het heeft mij-gelegen heid gegeven om mijn kennis omtrent misdaden en misdadigers te luchten. Ja, dat is inderdaad zoo Maar nu ik filer voor een lange ver pleging moet blijven, is het een mooie tijdspasseering. Ik heb totnogtoe veel ad ministratief werk gedaan en zoo nu en dan eens een verhaaltje geschreven. Maar daarvan kan ik niet leven. Als de naren aanwezig waren. tothet bij wonen van den uiensi waren uic- gegaan van het Duitsche gezantschap, dat i in zijn geheel aanwezig was, evenals de I Duitsche kolonie in Weenen. I Dr. Stoeckl hield de rouwpreek, waarin hij de beteekenis van den grooten Duitscher dat Greenleaf grooten lof toekomt voor het ontdekken van den schuldige, vestig- dê de commissaris de aandacht op de onschatbare hulp, die hem betoond is door den heer Lawrence Bristew, een ex- pert in crimincele zaken. Het was Bris tew, die den laatsten en gewichtigsten schakel smeedde in den keten der bewij zen tegen Carpenter." En verderop schreef de reporter. „Er is nog geen enkel spoor gevonden, dat kan leiden tot de ontdekking van de ge stolen juweelen.” Als Bfaceway dat had kunnen lezen, dan zou hij gezegd hebben: Wacnt maar tot wij in Washington aankomen. Het D.N.B. meldde gisteren uit Hohen stein: Het vertrek der tienduizenden deelnemers aan de rouwplechtigheid voor den overle den veldmaarschalk en Rykspresident von Hindenburg zal nog vele uren in beslag ne men en vermoedelijk dezen nacht nog niet klaar komen. De S.S. hadden de afsluiting nog versterkt; met behulp der schouder riemen werd een niet te doorbreken ver sperring gevormd, zoodat de autobussen zonder gevaar voor het overige verkeer in razende vaart naar het station konden rij den, waar de speciale treinen met even korte afstanden vertrokken als bij de aankomst. Reeds eenige uren na afloop der plechtig heid waren duizenden deelnemers uit Hohenstein vertrokken. Ook van het tran sport der vereenigingen, van de Rijksweer-, politie- en S^.-formaties werd dadelyk werk gemaakt. Hohenstein ziet er echter nog steeds uit als een legerkamp. Eerst ge leidelijk en wacht vormen, was onbekend aangrijpend. De Duitsche gezant te Londen voor de Engelsche radio. De Duitsche gezant te Londen, v. Hoesch, heeft gisteravond voor de Engelsche radio over von Hindenburg gesproken. De gezant betuigde zijn dank voor de groote deelne ming, welke het Engelsche volk had be toond by het overlijden van den Rykspresi- dent. Von Hindenburg had geen vijanden. Algemeen werd hy vereerd. Von Hoesch schetste zijn persoonlijke indruk^en by het contact aat hy met den overleden generaal- veldmaarschalk had gehad. Hindenburg was de geboren leider van zyn volk; hy was ais -"m vader voor zyn gezin. Aan het eind van" zyn relaas wees de gezant op de groote achting, die de gestorven veldmaar schalk had voor de daden van zyn tegen standers in den grooten oorlog. Hy deelde mede, wat tot nu toe niet bexend was, dat Hindenburg, toen maarschalk Foch op ster ven lag, naar diens toestand liet informee- ren en de beste wenschen voor een spoedig herstel zond. Foch was over deze deelne ming zeer ontroerd en zond een generaal naar den Duitschen gezant om voor Hin denburgs deelneming te bedanken. Een rouwdienst voor Hindenburg te Weenen. In de Evangelische kerk te Weenen is ook een rouwdienst gehouden, waarby °-a- president Miklas, kanselier Sehusehnigg, vice-kan.jel er Starhembevg, de overige mi nisters, burgemeester Schmitz, de opper- officieren van het leger en ue hoofdambte- en. De uitnoodigingen den dienst waren uit- voor zyn volk, zyn waarachtige Christen dom en zyn onwankelbare trouw voor volk en land uiteenzette. De terugkeer van Hitler te Berlijn. "Omtrent de terugkeer van Hitler te Ber lijn, na afloop van de plechtige uitvaart op Tannenberg, verneemt de N. R. CL, dat den leider per vliegtuig om vier uur daal de op het Tempelhoferveld. Tot het vlieg tuig door te dringen, was slechts reinigen vergund, maar talloos waren de menschen die zich hadden geschaard langs den weg van het Tempelhoferveld naar da. Wilhelm- elangrijke reducties (EEN verkrijgbaar, lisaties. is bieden op mooie i de onderstaanae eigen land moet die weten te ver in Berlijn hebben den Oceaan ziin eigen mooie land Geniet van zün blonde duinen en zün deftig oud- hte Reisvereeniging, Meerdervoori 53 D. Ii Christelijke Veteringkade 22 A. -he Reisvereeniging Heerengracht 215. iging voor mge Voorhout 102. J. VAN DER SLUYS. 36 Nadruk verboden Wat onaangenaam of pijnlijk voor Fulton en Withers is een familie- 1 schandaal bijvoorbeeld. werk op te vatten. Zonder behoorlijke Braceway dacht even na. U hebt een scherp verstand, meneer Bristew, zei hij eindelijk. Ik kan dat deel van de zaak nu niet bespreken; u hebt niet heelemaal ongelijk, maar ik moet eerlijk zeggen, dat als Morley niet naar i Washington vertrok, ik ook niet ging. Dank u Ik stel het op prijs, dat u mij dit meedeelt. Maar laat me u nog één vraag mogen stellen, waarom volgt u Morley eigenlijk? I Dat zei ik u zeggen, zei Braceway flinkweg Het is een eerlijke vraag en die ik zal beantwoorden. Ik ga er op de bone fooi heen. Ik kan mij er zelf maar niet van overtuigen, dat Perry de schuldige Is en Ik heb zoo’n Idee, dat ittnu den eigen lijken schuldige op het spoor ben. En zoolang als ik in dit tak ben, heb Ik mij steeds voorgehouden nooit ook maar een greintje van bewijs te veronachtzamen. volg ieder spoor, Iedere aanwijzln, hoe gering ook, voor, Ik een geval opgeef en feitelijk te kennen zou geven: deze of iche, Plassen niet, en Gij daar kunt •en kennen, koop YGROND. dat U Zoowel voor den or den wandelaar gend beroep op het geweten van Europa. De onafhankelijkheid van Oostenrijk moet vastgelegd worden in fie solidariteit van Europa. OOSTENRIJK. De Regeering hecht haar goedkeuring aan Von Papens benoeming. De verdere vervolging der opstandelingen. Op zoek naar een geheimzinnigen „Herr Kunze”. De Oostenrijksche ministerraad heeft het agreement verleend voor de benoeming van voh Papen tot Duitsche gezant te Weenen. Sedert het uitbreken van den Nazi-op- stand doet de politie yverig nasporing naar een zekeren „Herr Kunze”, die, naar aange nomen wordt, de man achter de schermen van den opstand was. Van dezen „Herr Kunze” zyn de instruc ties uitgegaan om het radiostation te bezet ten en de bondskanselary aan te vallen. Thans wordt beweerd, dat de bekende Nazi- advocaat dr. Wachter, die Jtudolf Bertil, den man ,die verleden jaar een moordaan slag gepleegd heeft op Dollfuss, verdedig de, de geheimzinnige „Herr Kunze” is. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal Waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2746. Postrekening 48400. Feike ter dood veroordeeld en te rechtgesteld. FeiRe, de Oostenrijksche soldaat, die gens deelneming aan de overrompeling van Na de bezetting van de bondskanselarij hebben de opstandelingen getracht telefo nisch in verbinding te komen met „Herr Kunze”, doch zy konden hem niet bereiken, daar hij reeds gevlucht was, vermoedelijk naar Du'tschland. Wilhelmsplatz stonden veel en veel meer menschen, dan by welke vroegere gelegen heid in de laatste dagen ook. Geweldig luid was het Heil-geroep, toen de Fuehrer om half vyf zyn ambtswoning aan de Wilhelm- strasse had bereikt. De beteekenis van deze huldiging wordt misschien het ibeste toegelicht door de vol gende proclamatie van de N. S. Frontstrij ders Bond (Stalen Helm): „De verkiezing van Augustus staat in het teeken van rykspresident von Hindenburg, die de eeuwigheid is ingegaan. De Leider heeft de gelofte afgelegd, dat hy zyn werk zal voltooien. Wij frontstrijders zullen in het bijzonder met allen hartstocht, die in ons is, niet alleen ons ja voor deze verkie zing geven, maar wij beloven ook ieder volksgenoot die eventueel nog mocht twij felen, mede te sleepen. Wy hebben bijzon dere verplichtingen, want wij zien in den Leider de soldaten-eigenschappen van den grooten doode en wy hebben van hem ver nomen, dat hy onze trouw tot hem juist in deze tijden heeft vergolden door zijn trouw aan ons.” Deze proclamatie is de eerste, welke be trekking heeft op de verkiezing van 19 Augustus en wat op de Wilhelmsplatz ge beurde, was de onmiddellyke overgang van deze rouwplechtigheid naar de verkiezing... düfrbeien Berlijn bedreigt. Hij zag in, dat het Chris- I red, hij heeft hem ook tegelijk zyn zelfver- trouwen terug gegeven. Vóór Dollfuss was Oostenrijk een staat, door hem werd het een natie. De verminkte rest van de vredes- operatie van St. Germain heeft hij nieuw I leven ingeblazen en een nieuwe ziel. Uit een 1 speelbal van internationale intrigues heeft hy Oostenrijk tot een belangrijken en toe- komstryken staat van Europa gemaakt. Aan dit volk, dat zooveel neiging tot scep sis heeft, gaf hij zyn krachtig geloof en zyn onbuigbaren trots. Zijn patrotisme heeft een nieuwe generatie van Oostenry- kers geschapen, die zich niet meer als een afgesneden lid van het Duitscne rijk voelen, maar als dragers van een volledige, een I Oostenrijksche zending, als voorvechters van een ware Duitsche cultuur in Europa, als ark van Noach in den tragischen zond vloed, die hen omringt. Deze gloeiende pa triot was tegelijk een geestdriftig'voorvech ter van de gedachte van Pan-Europa. Doll- fuss was Pan-Europeaan als geloovig ka tholiek, als boerenleider en als echtw Oos- i tenrijker. Als katholiek kon hij niet de dwaalleerstelling erkennen, dat spraak, klasse en ras de menschen krachtiger schei-, den, dan het feit dat zij kinderen Gods 1 zijn, hen verbindt. met alle krachten de groote nalatenschap de christelijke cultuurgemeenschap het avondland te verdedigen tegen den aanval, die haar, urt Moskou en UK ran* I*. zint Z~’Vivjg- tendom als geheel op het oogenblik door dezelfde tegenstanders aangevallen wordt als Oostenrijk en Pan-Europa en dat de af weer tegen dit dubbele gevaar slechts mogelyk is door aaneensluiting van alle krachten; die bereid zijn Europa te ver- nieuwén en te redden. In dezen zin maakte hem ook de stryd op leven en dood tegen het nationaal-socialisme'niet blind voor het bolsjewistische gevaar. Nog by ons laatste onderhoud uitte hy zyn ernstige bezwaren tegen de dreigende opneming van de sovjet-unie in het Eurffpeesche systeem. Toen hy de belangengemeenschap van Oostenrijk en Pan-Europa inzag aanvaard de hy als opvolger van dr. Seipel het eere- voorzitterschap van de Pan-Europeesche Unie van Oostenrijk. Daarom zijn alle Pan- Europeeërs, is heel Europa hem dank ver schuldigd. De schoten, die Dollfuss ver moord hebben, moeten Europa uit de lethargie wekken. De martelaarsdood van den Oostenrijkschen kanselier is een drin- op den hoek kreeg Bristew hem nog even in het gezicht, terwijl hij zijn wandelstok in zijn vingers liet ronddraaien. Men zou aan zijn rechte, energieke houding niet zeggen, dat hij zich zoo moe voelde. De kreupele man bleef nog een beetje op de stoep zitten, terwijl hij over Bra- ceway’s verklaring, dat hij niet van plan^ was ook maar een greintje van bewijs te veronachtzamen, nadacht Maar dat deed Braceway juist wel. Hij sloot de oogen voor een menigte bewijzen tegen George Withers en tegen den neger. Ik begrijp niet, wat htf in zijn schild voert, peinsde hij Plotseling, met zijn eigenaardige snel heid van denken, werd hij zich bewust, -dat hij Braceway niet mocht, dat hij eigenlijk een af keer van hem had Als hij zich in Braceway’s tegenwoordigheid bevond onder den invloed van zijn,leven digheid en charme, luisterend naar zijn vlot, scherpzinnig gepraat', sluimerden zijn gevoelens tijdelijk in, maar zoodra hij weer aan zichzelf was overgelaten, kwamen zij sterk naar boven. Hij wilde, dat hij hem nooit ontmoet had. Hij is niet van mijn soort; hij is niets anders dan een opschepper en praatjesmaker Hij lachte. Waarom zou Ik hersenenergie aan hem verspillen? Ik heb deze zaak uitge werkt, niet hij. I Op datzelfde oogenblik was de corres- pondent van het dagblad „De Ster” bezig het volgende bericht voor fiet ochtend- blad op zijn schrijfmachine te tikken: „Terwijl men algemeen van opinie is, „De martelaar van Europa.” Een warmgestemd artikel van den leider van Pan-Europa, graaf Cou- denhove Kalergi, over Dollfusa. Graaf Coudenhove Kalergi, de leider van de Pan-Europa-be^eging, publiceert, blij kens de N. R. CL, een artikel, getiteld: „De martelaar van Europa”, waarin hy schrijft: De leider van Oostenrijk is geval len als held en als martelaar in den strijd om de vryheiu van zyn vaderland en om den vrede van Europa. Aan zyn graf treurt de geheele beschaafde menschheid, wier voorvechter en soldaat bondskanselier Doll- fuss was. Want zyn stryd om de onafhan kelijkheid van Oostenryk was tevens de stryd tusschen vrede en oorlog, tusschen mensqhelykheid en onmenschelykheid, tus schen goed en kwaad. Deze gevallen held was een echt en warm mensch. De menschelijkheid was zijn sterk ste kracht in een tijd, waarin „Unter”men- schen zich voor „Ueber”menschen uitge ven, om ongestraft hun misdaden te kun nen begaan tegen goddelyk en menschelyk recht. Hy gaf er de voorkeur aan tegen een tienvoudige overmacht te stryden, liever dan daarvoor te buigen. Hij streed op een smalle basis tegen twee fronten, in het vaste vertrouwen, dat deze stryd de eenige weg was naar een betere toekomst voor zijn geliefd Oostenrijk. Wat Dollfuss in de twee jaar van zijn kanselierschap voor Oos tenrijk gedakn heeft, grenst adn het won- derbaarlyke. Hij heeft niet alleen de utter ly ke onafhankelijkheid van dezen staat ge- tectlve is er meer te verdienen, niet waar? Ongetwijfeld, antwoordde Braceway zonder veel geestdrift. Maar het is geen gemakkelijk werk, hoor! -- O, neen, dat begrijp ik wel. Maar aan scherpzinnigheid ontbreekt het u niet. Er is behoorlek wat mee te verdienen. Het avondrood was verdwenen, de lucht was donker én het was veel koeler ge-, worden. Braceway geeuwde en rekte zich uit. Behalve zijn gesprekken met Abra hamson, Raddy en Withers, had hij ook een onderhoud gehad met Perry en met Lucy Thomas. Verduiveld, barstte hij opeens uit. Wat ben ik moe! Ik ben In lang niet zoo doodop geweest. Wat een dag! Bristew antwoordde daarop niet, hij was te verdiept in zijn gedachten. - Hebt u al gepakt? vroeg Braceway. Bent u klaar? Bijna. Nu, als we dan eens langzamerhand naar het Vrevord Hotel gingen. Neen, ik vergat, dat u liever wilt rijden, nietwaar? Met dat been Is loopen lastig. Ik zal u mijn auto sturen. O. heel graag. Bristew nam het aan bod dankbaar aan. Dat vind ik erg vrien delijk van u. Ik zal de auto over een uur of zoo bij u sturen U kunt mij aanhalen en dan rijden we samen naar Larrlmore. Braceway wandelde Mannlston Road af; zijn hakken klonken hard op het cement. Onder het licht van de lantaarn VOOR Z OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring). 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 15 regels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft »van Ben prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeel gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van s handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór aan het pür^au zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. in den loop van den nacht zal het mogelijk zyn alle deelnemers aan de groote rouwplechtigheid naar huis te bren gen. Op het terrein van het Tartnenberg- gedenkteeken verzamelt zich een reusaeh- tige menigte, die geduldigd wacht o4n lang zaam langs den maarschalkstoren te kun nen defileeren, om een blik te kunnen wer pen op de l^kkist van den veldmaarschalk. De honderden kransen zyn, met uitzonde ring van de bloemengift van den leider, den veldmaarschalk von Mackensen en de familie van den overledene, aan den voet van het monument neergelegd en zonder onderbreking schrijden de bezoekers langs de wonderbare bloemenpracht. Een aantal gekroonde hoofden, presidenten en regee- ringen hebben kransen gezonden. Twee kransen hebben de Hongaarsche Honveds gezonden; er was ook een krans van de Kroatische frontstrijders met het opschrift „Aan jen gryzen veldheer, de Kroatischb frontstrijders”. Tydens de plechtigheid stonden er een vierduizend menschen in den binnenhof, die levendig aan een vesting doet denken met de verschillende torens en wallen. De milita'ren, wien men het aanzag dat zij tot in het diepst hunner zielen geroerd wa ren, gaven een levendige kleur aan de plechtigheid. Vele uniformen uit lang ver vlogen tijden werden onder die van thans opgemerkt. Militairen en burgers, onder welken Lu- J strasse. Geen plek van den weg, waar n et beide zyden menschen stonden om den Leider met Heil te begroeten. Oe autoritei- ten hadden hierblykbaar niet op gereken 1, want er was geen afzetting. Slechts op den j weg van de Leip’zigerstrasse tot de Wil helmsplatz was wat meer politie. Op de gene schijnt schuldig te zijn; ga je gang en hang hem maar op! Geen onschul- dl ge zal ter dood worden gebracht, zoo- lang Ik denk, dat er nog kans is, dat de I schuldige vrij rondloopt en ons allemaal nit.1nr.hL Dat. is nu eenmaal miin stand- Naar het Amerlkaansch bewerkt door I lijke Instemming de hand -ï- Prachtig, zei hij. D,at Is mooi ik ben het heelemaal met u eens. Het is dè eenige manier om dit soort GO IMHE COURANT.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1