ekbank nen-— NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ü..J8678 Woensdag 15 Augustus 1934 73*Jaargang echt xveen BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN k iven Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen IDA 'S AND IET LIEF 1.823.268.44 lel voor ngerei MIDDEL EEN KLEINTJE EEN KWARTJE 1OO 0.— De man, die de troeven had 'laar het Amerlkaansch bewerkt door BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, jizen aelle wviyu, uv v uvuva Ijï’, DUOnV’JI uw i/uivn u, unnu i w-.-- - ÏD ll en de Communisten. Zeer waarschijnlijk huis. Ik voelde mij vermoeid en ging op regenjas aan. Het was daar pikdonker. R. HOORWEG. bewoog ?ich voorzichtig en langzaam, het leek, alsof Ijij op zijn teenen liep Wordt vervblgd) 'A it zijn tegen- °1 en ttphaas b:i Utrecht De reis van vice-kanselier Starhemberg naar Italië. JEUWIJK WDINXVEEN üt IET BUREAL i is verkrijgbaar ikman Zoon. socialistische Duitschland. Het vraagstuk kan in geen geval door een appèl op het Oostenrijksche en Hongaarsche volk ge regeld worden, het is in wezen een kwes tie van internationale politiek." Duitsche man, en gij, Duitsche vrouw, met de in deze wet getroffen regeling tegen de vrachtauto opreed. De linker kant van Goering’s auto werd geheel vernield. De gewonden zijn naar het zle- nam op de stoep van no. 5. Een man kjvam de trappen.van de stoep af. Hij :he Plassen niet, n Gjj daar kunt m kennen, koop fGROND. dat U Zoowel voor den r den wandelaar ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda 15 regals 1.30, elke regel meer PLAATS x OOR JH OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT heeft met betrekking tot de Ik was niet op de vekmt alleen een ziet. Van hij legiti- I mei ae in aeze wei gewonen regeling accoord?” Zoo staat het op de Lltfass- I Socialisten nog even groot zou zijn als in steeds de sterkste partij zijn; 2o. dat de 1 verdeeldheid onder de niet-,Nationaal - maar ik dacht, dat het mij te lang in Turmville zou houden Ik wou terug en. Wat kan ons dat schelen, wat Jij wou! ep Bristew’s hand kwam neer; hij scherm, rond het licht van de Avenue- greep hem ruw bij den schouder en schudde hem door elkaar Wat heb je gezien? Dat moeten we weten, alles, precies! Morley deinsde terug en trachtte zich van Bristew’s hand te bevrijden. De kreu pele trad terug Heel goed, sprak hij, ik zal je geen pijn doen. Morley, die eieren voor zijn geld koos laat het blad er dreigend op volgen de eerste die er in roert, kan alles in de lucht doen vliegen. Het blad wijst er op dat Frankrijk en de Kleine Entente van een herstel der Habsburgsche monarchie- niets moeten hebben. Indertijd hebben de staten der Kleine Entente zelfs duidelijk laten uit komen, dat een dusdanig feit tot den oorlog zou kunnen lelden •De staatslieden in Oostenrijk zelf hul- Hoe de man ook zoekt en zint, het hart der vrouw blijft een labyrinth; 19 jaar, dacht hij dat hij ’t w:«t, 60 jaar, dat hij zich had vergist. Auto-ongeluk van Minister' Goering. De minister-president en andere inzittenden van zijn auto gewond. De Pruisische minister-president Goe ring heeft Dinsdagavond om 7 uur op weg van München naar Berchtesgaden, in de buurt van Bad Aibling een auto- ongeluk gehad. Daarbij liep Goering een kwetsure op aan de rechterzijde van den rug, alsmede lichte snijWonden in het ge zicht en aan de knieën. Ook de overige inzittenden van de auto werden licht ge wond. Het auto-ongeluk had plaats, toen uit de tegenovergestelde richting een vracht auto kwam en tegelijkertijd een tweede auto, die op dat oogenblik tegen de ver- keersregels in den vrachtwagen probeer- i de in te halen Daardoor werd de weg geblokkeerd en was het ónmogelijk uit te wijken. Goering, die sterk rechts hield, tracht te" tusschen de belde auto’s door te rijden maar door den smallen weg lukte dat niet, waardoor zijn wagen met volle vaart len zich in een sfeer, die lichtelijk sphinx achtig aandoet. De verklaring van Star hemberg, dat 90 procent der Oostenrijk- kers de restauratie van de Habsburgers zou verkiezen boven een Hitler-reglem, bevredigt de Franschen slechts in geringe mate, in zoo n uitlating ligt opgesloten, dat de vice-kanselier een restauratie niet wezenlijk verwerpt, maar er opportuniteitsvraagstuk in Schuschnigg is bekend, dat mistische gedachten huldigt. De onrust die dit alles, vooral in Frank rijk, verwerkt, wordt door Le Temps naar voren gebracht Het blad schrijft o m.: „Het diplomatieke spel rondom Oos tenrijk is thans te belangrijk, dan dat niet iedere stap van de verantwoordelijke staatslieden door politieke motieven zou worden geleid. Men heeft noch het offi- cieele bezoek van Schuschnigg aan Boe dapest kunnen voorzien, noch was men op de acute reis van Starhemberg naar Rome voorbereid. Al deze ondernemingen verraden een diplomatieke actie van groote bedrijvigheid en geven voedsel aan de sensationeelste geruchten. Het is be grijpelijk, dat de regeeringen van Rome -en Weenen elkaar trachten te verstaan, voordat "Von Papen zijn gezantschap komt vervullen». Het is duidelijk, dat Hit ler geenszins van zijn „Anschlusz”-plan- nen is afgestapt. Maar indien de „An- schlusz” hoogstwaarschijnlijk oorlog ztu beteekenen, zoo zou de restauratie van de Habsburgers evenzeer tot een oorlog leiden, als niet vooraf een overeenkomst zou zijn getroffen met de gezamenlijke successie-staten. De staten van de Kleine Entente zouden beducht moeten zijn voor een propaganda op hun territoir, temeer waar in- de kringen der Oosten rij ksche legitimisten de gedachte aan éen Groot-Oostenrijk overwogen wordt als tegenwicht tegenover het nationaaal- 1 van de orde een schrijven aan den secre- taris-generaal van den Volkenbond ge richt, waarin hij de aandacht vestigt op de jongste gebeurtenissen in het saarge- bled, waaruit blijkt, dat onder andere eenige personen onder de politie in ver binding staan met de Duitsche geheime staatspolitie in Trier. De huidige politie- krachten, waarop de commissie kan re kenen, zijn volgens deze mededeellng on voldoende en de commissie tracht in de eerste plaats deze aan te vullen «met manschappen uit het gebied zelf, die On partijdig zijn Deze zijn echter, zooals men zich kan indenken, moeilijk te vin den. De corfimlssie verklaart haar steeds moellijker wordende taak niet te kunnen volbrengen zonder een beroep te doen op buitenlandsche politiekrachten Deze zou den gekozen moeten worden in lan den, die lid zijn van den Volkenbond en waar de Duitsche taal gebruikt wordt. De president, Knox, verzoekt den president van den Volkenbondsraad met de regee ringen in contact te treden, ten einde de recruteering van indlvldueele politie krachten in het buitenland te vergemak kelijken. Een cople van dit schrijven is eveneens gestuurd aan den president van de raadscommissie van drie voor de or ganisatie \van de volksstemming baron Aloisl. teeren in onze FR de bewoners it wilt brengen Al deze geruchten en besprekingen houden de gemoederen in Frankrijk en Engeland bezig en zoowel de Fransche als de Engelsche pers blikken met argus- oogen naar hetgeen In de vroegere Do- nau-monarchie voorvalt, en volgen iedere nieuwe wending in de houding van Muj- solini zoo goed als zij de verrichtingen van den pretendent Otto von Habsburg geen oogenblik uit het oog verliezen. De Quotidien noemt Oostenrijk op het oogenblik het kruitvat van Europa, en I lant UI J eigen land moet lie weten te ver- i Berlijn hebben den Oceaan zijn ‘igen mooie land.! Geniet van zijn ilonde duinen en zjjn deftig oud- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het Duitsche volk ter stembus. Het Duitsche volk wordt dus weer ter stembus opgeroepen. Op Zondag 19 Aug zal het er zich over moeten uitspreken, of het ermee accoqrd kan gaan, dat Adolf Hitler hoofd van staat zal zijn. „Het ambt van rijkspresident wordt met dat; van rijkskanselier vereenigd Derhalve gaan de bevoegdheden vin den rijkspresident over den den Rijkskanse lier Adolf Hitler. Hij bepaalt, wie zijn plaatsvervanger zal zijn. Gaat gij, de dagen van de grondwet van Weimar. Het zou dan de heele wereld opnieuw duidelijk zijn gemaakt, dat het Hitler- reglme voor Duitschland de eenig moge- slechts aan de regeerende partij. Het volksreierendum, hetwelk thans zal plaats vinden, geeft van de stemming van het Duitsche volk een eenlgszins ver wrongen beeld, al is de stemming dan ook vrij en geheim. Er zit, het is niet te ontkennen, iets onaangenaams in. Men gebruikt een democratisch hulpmiddel: het uitdrukken van den volkswil. Maar het recht vaïi propaganda geeft men slechts aan de regeerende partij. Daarom gelooven wij. dat, hoe enorm de meerderheid, die Hitler zal krijgen, ook zijn rflag, het buitenland door dit referendum niet zal worden overtuigd Terwijl de Dultschers, voor zoover zij te genstanders van het Hitler-regime zijn, over deze stemming des te meer zullen knarsetanden. FEUILLETON. J. VAN DER SLUYS. 41 Nadruk verboden Houd Je flink, moedigde Braceway hem aan, je legde tegenover haar een bekentenis af, nietwaar? Ja, maar ik kon de gedachte niet verdragen, dat zij het laatste, wat zij be zat, zou geven, maar zij wilde het nu eenmaal. Had zij haar huls te Baltimore Kun nen verhypotheceeren? Ja Mijnheer Taliaferro, A. G. Talia ferro. de notaris, zou het voor haar in orde hebben gemaakt. Hij is een vriend van de familie. En de smaragden enw diamanten? hernam Braceway. Ik weet niet, wat u bedoelt. Zij behoorden aan mevrouw Withers. Morley schudde ongeduldig het hoofd. Ik weet niets van die Juweelen af. Bristew mengde zich nu in het gesprek en legde hem het vuur na aan de sche nen. Maar noch hij noch Braceway kon ook maar iets uit hem krijgen, dat op een bekentenis leek. Verder verklaarde hij, d| Oostenrijk het kruitvat van Europa. De reis van vlce-kanseller prins Star hemberg naar Rome trekt in politieke kringen groote aandacht. Men verklaart, dat de onderhandelingen tusschen Mus solini en Starhemberg van groote poli tieke beteekenis voor de verdere blnnen- landsch-politieke ontwikkeling in Oös- tenrijk kunnen zijn Prins Starhemberg zou den wensch koesteren het Oostenrij ksche leger op volle sterkte te brengen en met de Helm- wehr willen maken tot een militair corps, dat in staat is Oostenrijk te verdedigen Italië zou. zoo verluidt het, bereid zijn de groote kosten aan de uitvoering van een dergelijk plan verbonden te finan cieren. Het spreekt vanzelf dat het groote thema ter sprake is gebracht: de restau ratie van Otto von Habsburg, den kroon pretendent, die op ’t oogenblik in Stock holm vertoeft en rustig schijnt af te wachten, maar die in werkelijkheid zeer verlangend schijnt te zijn om den troon in Weenen en eventueel in Boepa- pest te bestijgen. Mussolini tracht een compromis te vin den tusschen de verandering van Oosten rijk in een monarchie en de Italiaansche buitenlandsche politiek, die slechts ten deele door de gebeurtenissen van 25 Juli In Oostenrijk de bovenhand heeft ge kregen. De poging, om de Habsburgsche monar chie te herstellen Is echter niet alleen een zaak van blnnenlandsche, doch ook van buitenlandsche politiek, aan welker op lossing op het oogenblik ■’bepaalde poli tieke kringen bezig zijn Een stap op dezen weg zou zijn het aanstellen van Starhemberg als stadhouder van den Oostenrijkschen troon stem. Deze man, tevoren ejmstig ziek was geweest, toonde nu een energie, die iedereen wonderbaar lijk ge vonten zou hebben Morley kon niet tegen hem op. Ik weet niets niets, dat de moeite waard is. protesteerde hij zwakjes, terwijl hij van het hoofd tot de voeten beefde. Ik zou het al wel dadelijk gezegd hebben. Het zweet parelde hem op het voorhoofd, moor iv Hor-FiF HoF Lot mii f„ in«.<r 1 Het regende, ging hij met gesmoor- de stem voort, een fijne motregen en dit maakte een lichtcirkel, een soort lichtend Hitler spreekt Vrijdag. Voor alle radiozenders. De leider en rijkskanselier Adolf Hitler brengt Vrijdag 17 Augustus a.s. een offi cieel bezoek aan Hamburg. Hij zal daar tot het geheele Duitsche volk spreken De rede begint om half negen ’s avonds (Ned. tijd tien minuten^voor negen) en z A duren tot ongevèer tien uur. Alle DüWsChe radio-stations zenden haar uit. OOSTENRIJK. De dood van prins Gonzalo. De familie en het personeel van ex- koning Alphonso van Spanje te Pört- schach zijn in diepen rouw over den dood van prins Gonzalo. Het lichaam van den prins is naar Förtschach, waar ex-koning Alphonso verblijft, overgebracht. Omtrent de be grafenis is nog geen definitief besluit ge nomen. De wielrijder, die aanleiding was tot het verongelukken vaif den prins, ver- lantaarn. Wat er op of bil de stoep van no. 5 gebeurde/ dat werd op dat licht- 1 scherm geprojecteerd. Ik was er maar I even, toen ik een soort beweging waar- 1 r. fidCD8CHE COURANT. - A - x.* x—WW V W 4» A J IJ zouden zijn geweest, b.v. van het Cen- doktoren konden vaststellen, dat er geen irum, de Dultsch-Nationalen, de S.P.D. reden was tot bijzondere bezorgdheid. --- 1: r’_:T I Nadat zij eenige uren in het ziekenhuis zou dan toch reeds bij de eerste stem- j hadden doorgebracht, konden de relzi- gers hun tOCht naar Goering’s landhuis voortzetten.' Hitler, die te Berchtesgaden vertoefde, kwam Goering te één uur bezoeken. De a.s. volksstemming in het Saargebied. Knox verzoekt opnieuw den Volkenbond om buitenlandsche politiekrachten. De president van de regeeringscommis- 1 ter arm omhoog, ging voort hem te be- laten Opeens bemerkte ik, dat ik in I dreigen en te bevelen te spreken. i Manniston Road was vlak voor no. 9, uw Braceway was verwonderd over de in- J tensiteit van Bristew’s blik, de kracht de onderste stoeptrede zitten. Ik had een van zijn lichaam, de scherpte in zijn regenjas aan. Het was daar pikdonker. die een paar uur van^ De twee electrische straatlantaarns van d» dat huizenblok waren uit. Het eenige irw licht, dat ik zien kon, was op den hoek I van^Manniston Road en Freeman Ave nue en dat verlichtte de plek»niet, waar ik mij béVoijd Heel goed. Ga voort. Wat zag je? Morley trok zijn stoel nog verder terug. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal ƒ2.90, per week. 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. 'Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUD4, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Teléf. Interc. 2745. Postrekening 48400. naal-Socialisten in Duitschland nog slaan, dan zou het geld toch op mij gé- vonden moeten worden. Probeer nu niet al te slim te zijn! riep Bristew er plotseling zoo ruw en on- j verwacht tusschen dat de gevangene hef- I tig opschrikte. Wat wij noodlg hebben, I zijn feiten en geen argumenten. De kreu- 1 pele leunde voorover in zijn stoel en zijn stem klonk scherp en uitdagend. Je bent niet zoo'khap, als je denkt. Je hebt gelogen, toen je een verklaring aflegde, wat Je in den nacht van den moord gedaan hebt. Vooruit ermee en nu de waarheid! Morley, geheel ontdaan, staarde voor zich uit en zei niets. Wat deed je dien nacht? Waar was je? Bristew stond van zijn stoel op en na dat hij om de tafel heengeloopen was, ging hij voor Morley staan. Dat heb Ik u al gezegd. Ik was hee- lemaal niet in de buurt van Manniston Road. Ja, dat was je wel! We hebben er het bewijs van. Je was er wel! Wat voor een bewijs? O, daar ben je nieuwsgierig naar, hè? Ik dacht het wel. Ten eerste, de af- druk van Je overschoen op den vloer van Alp veranda. w Neen, neen! Ik was niet op derver- anda. Ik Hij hield zijn woorden in, begrijpende, dat hij zich verraden had. Niet op de veranda? vroeg Bristew. Waar dan wel? Waar? Hij hinkte nog een stap dichter naar den gevangene toe. Vooruit nu! Je was er well zuilen En zoo is het ook gedrukt op het stembiljet, dat de Duitsche kiezers a.s. Zondag zullen ontvangen en waarop zij met rood potlood hun „jawoord” zullen kunnen geven. Ze kunnen natuurlijk ook „neen” zeg gen Zoowel voor „ja” als voor „neen" is een cirkeltje vrijgelaten. Maar het staat nu reeds vast, dat de „ja”-stemmers de overweldigende meerderheid zullen heb ben; de overtuigde nationaal-sociallsten stemmen met „Ja”, de jabroers en dat zijn er veie! geven het jawoord, en alles, wat nationaalgezind is, zal onge twijfeld „ja” stemmen, al was het alleen maar, omdat een meerderheid der „neen” stemmers een chaos zou veroorzaken, die ieder rechtgeaard Duitscher, die voor .pl ies de orde liet heeft, een gruwel moet zijn. De heele week zal alzoo In het teeken van dit referendum staan De propagan daminister Dr. Goebbels heeft Maandag de verkiezingscampagne geopend. Hij ging naar Berlijn-Oost, naar den vroe- geren nurcht der communisten, Neukölln, waar hij in het stadion zijn eerste rede hield. Zoo komt er weer leven In de politieke brouwerij Maar toch zal er niet de span ning van vroeger in komen. Immers, de tegenpartij is onzichtbaar en. is het zwijgen opgelegd. Wel wordt medegedeeld, dat de vrijheid en de geheimhouding bij deze stemming gegarandeerd worden. Niemand mag bij de uitoefening van zijn stemrecht gehin derd worden. Wie toch de vrijheid of de geheimhouding van dit volksreferendum in gevaar brengt, zal zwaar gestraft wor den. Maar iedere openbare actie tegen Adolf Hitler Is verboden. Vandaar, dat niemand eraan twijfelt, of de overgroote meerderheid zal zich vóór Adolf Hitler uitspreken. Het is ongetwijfeld jammer, dat de tegenpartij door de vorm, waarin deze presidentsverkiezing want dat is het toch eigenlijk? plaats vindt, het recht van een eigen candidatuur ontnomen wordt. Gesteld, dat er tegencandidaten kenhuis te Rosenheim overgebracht. De zouden zijn geweest, b.v. van het Cen- doktoren konden vaststellen, dat er geen vertelde haastig zijn verhaal, af en toe i naar adem snakkend. Ik heb werkelijk den nachttrein ge- woordigheld in het hotel van het oogen blik af. dtft Delaney hem uit het oog ver- loren had, tot zijn tweede bezoek aün Eidstein om vier uur, kon worden vast gesteld door den portier, Wee bellejon- I H gens en een dienstmeisje in het Emerson I Hotel en door den nptaris Taliaferro, met wien hij per telefoon gesprokén had, toen hij daar met zijn moeder was. Volgens 1 hem was hij Delaney ontglipt door in de lift te stappen en naar de kamer te gaan, waar zijn moeder, die een uur na hem te Baltimore aangekomen was, op hem wachtte om te vernemen, hoe zijn on-,, derhoud met Eidstein was afgeloopen/y Hij had gehoopt, zei hij, om het tekort van 700 dollar bij de bank te dekken met het geld, dat hij van den antiquair dacht te krijgen, maar, bedenkende, dat zijn moeder gevaar liep arm te worden, had hij op het laatste oogenblik zijn plamop gegeven om meer geld te krijgen door, hypothekeering of verkoop van het huis Weet Je softs, of vandaag enkele Withers-juweelen in Baltimore verpand zijn door iemand die vermoord wKs en wel wat van jou weg heeft? vroeg Bra- ceway. V Is dat gebeerd? Hij keek verbaasd Ja; wat wept J® ervan? Dat heb ik u al gezfegd hoege naamd niets! Braceway, die de nutteloosheid in zag van het voortzetten van dit onder zoek voor het oogenblik, zweeg en keek hem nadenkend aan. Gesteld, dat ik ze beleend had, voeg de Morley erbij, zonder zijn oogen op te en omstreken (behoorende tot den bezorgkring). x ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoöger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen bg contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en r«<iden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- handelaren. Advertentiebureau» en onze agenten en moetpn daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. mlng de groote meerderheid voor Hitler worden uitgebracht. Wanneer Hitler ech ter bij de eerste stemming geen meerder- J heid zou hebben behaald, zou er waar schijnlijk een herstemming tusschen Htt- ler en den Sociaal-Democraat of den Communist noodlg zijn gewees‘t. Dan zou I Hitler bij de herstemming in ieder geval 1 de meerderheid hebben veroverd. Na een dergelijke stemming zouden er j twee dingen gebleken: lo. dat de Natfo- 1 sie in het Saargebied, de heer Knox, ._x._ »_k- -X .__x__._._x__ x-x handhaving ida. rhist, begon hij Ik probeerde hem te ha- Heel goed dus niet opAde veranda len, werkelijk. Maar toen ik zag, dat hij maar waar dan wel? I weg was, kon ik niet slapen. Ik was tob- Morley zag naar hem op en schoof berig en angstig. Die zaak met de bank werktulgelijk zijn stoel achteruit, alsof hinderde mij geweldig. Ik dwaalde rond, hij behoefte gevoelde aan meer ruimte, zonder op te letten, waar ik mij bevond. I Bristew in zijn hemdsmouwen, zijn rech- J Ik had mijn bagage aan het station ge-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1