Beurs van Amsterdam. interprovii.ciale comité ontvangen. Dit co mité is gekozen door de gemeenteraden der drie Baskifche provincies. Het comité zal de laatste Schikkingen treffen \oor de convocatie op a.s. Zondag te Bilbao van de groote vergader.ng, welke zal worden bijgewoond door rie Buskische en Catalaj nsche parlementsleden en de autonomii.tische afgevaardigden uit andere treken. Oud-pr.T.ier Azana zal de vergadering bywhnen. De rtgeermg te Madrid zal de vergade ring verbieden en sanctiemaatregelen ne- men. Men verwacht da"t de ngeering ille be zoekers der vergader'ng zal gevangen iK-men. DUITSCHLANI). Wet op den eed van ambtenaren en soldaten der weermacht. Ook de ambtenaren zullen zonder verwyl den eed van trouw aan Hiitler moeten afleggen. Er is in verband met de wet op het staatshoofd van het Duitsche Rijk en de volksstemming van 19 Augustus een nieuwe wet op den eed van ambtenaren en soldaten der weermacht afgekondigd. Volgens deze wet luidt de diensteed der ambtenaren als volgt: Ik zal dpn Leider van het Duitsche rijk en rykskariselier Adolf Hitler trouw en ge hoorzaam zyn, alle ambtenaars- en mijn eigen ambtsplichten nauwgezet vervullen, zoo waarlijk helpe mij God Almachtig. De diensteed voor de soldaten der rijks- weer luidt: Ik zweer bij God dezen heiligen eed, dat ik den Leider van het Duitsche volk en Rijk, Adolf Hitler, deö opperbevelhebber der weermacht, onvoorwaardelijk gehoorzaam zal zijn en als dapper soldaat bereid wil zijn te allen tijde voor dezen eed mijn leven te geven. De dienstdoende ambtenaren moeten zon der verwijl beëedigd worden. Op grond van deze wet, volgens welke ambtenaren den eed op den Leider en rijks kanselier moeten afleggen, zooals reeds voor de soldaten geschied is, heeft de mi nister van binnenlandsche zaken den be trokken autoriteiten opgedragen onmiddel lijk tot beëediging van de ambtenaren over te gaan. BELGIë. Cosijns en Van der Eist naar huis. Eenige aanteekeningen uit het dag boek van de tocht. De beide Belgische stratosfeer vliegers Cosijns en van der Eist worden hedenmid dag in Brussel verwacht. Koning Leopold heeft den Belgischen geleerde en zijn as sjstent een. hartelijk gelukwenschtelegram gezonden. De koning heeft Cosijns benoemd tot Officier in de Kroonorde en zijn assis tent tot Ridder in dezelfde Orde. Onder copyright publiceert de Soir hel logboek van Cosijns dat een aanschouwe lijke beschrijving geeft van }iet verloop van den tocht. Volgens deze aanteekeningen is de ballon Zaterdag om 6 uur des mor gens opgestegen met een aanvankelijke snelheid van 4 Meter per seconde. Om half acht bevond de ballon zich op duizend Me ter hoogte, dus ongeveer de stratosweer grens. Pogingen om in contact te komen met Belgische radiostations mislukten. Te gen tien uur was de streek van Nancy be reikt. Zware wolkenverhinderden echter het uitzicht op aarde. Wa|.neer het aardop pervlak van tijd tot tyd zichtbaar werd, werden fotografische opnamen gemaakt. Even na elf uur kwam de Rijn bij Straats burg in zicht. Tegen half twee werd beslo ten naar hoogere luchtlagen op te stijgen. Ballast werd uitgeworpen. De snelheid var stijgen bedroeg drie meter per seconde, ter wijl de voortbewegende snelheid vermin derde tot 55 K.M. per uur. Om 2 uur be vond de ballon zich tusschen 15.500 en 16.000 Meter hoogte boven de Alpen. Om 4 uur deden de koude en de vochtigheid in de zon zich onaangenaam gevoelen. Het ademen werd moeilijk en de b#ide vliegers hadden soms te lijden van zware hoest aanvallen. Om 7 uur was de ballon nog op een hoogte van ongeveer 10.000 M. Men daalde toen met 4 M. per seconde. Voor het aanbreken van het donker vond de lan ding op de bekende wijze plaats. Tydenp de geheele tocht werden waarnemingen en op metingen van de kosmische stralen gedaan Over het resultaat der onderzoekinge" schijft Cosijns in zijn aanteekeningen n'c* Namens den minister verzoeken wij u daarom alsnog het besluit te nemen tot plaatsing van de gemeente in de 3e klasse der gemeentefondsbelasting. Daar dus de grootst mogelijke zekerheid bestaat dat uw beroep tegen ons bovena^oemd besluit on gegrond wordt verklaarde-geven wy u voorts in overweging dat beroep/ in te trekken. Van uw besluit wordt vo/r het einde van dez eweek mededeeling verzocht. In verband met dezen brief is tegen he denavond een spoedeischende raadsverga dering uitgeschreven, waarin B. en W. den raad voorstellen aan het verzoek van Ged. ^taten namens den minister, te voldoen. (N.R.Crt.) 's Rijks begrooting voor 1935 sluit. Naar het Handelsblad verneemt is voors hands een sluitende ontwerpbegrooting voor 1935 verkregen, onder meer dank zy op nieuw ingrijpende bezuinigingsmaatregelen, waaronder zich verschillende z.g. perspec tiefbezuinigingen bevinden. De IJsselmeerdyk. Jhr. ir. R. L. de Muralt verdedigt in Open bare Werken den aanleg van den dijk van den nieuwen polder welken men der Zui derzee gaat afwinnen, ii\ den vorig van een meerdyk, voorzien van een getransformeerd dykmuurtje, dat by doorbraak van den af sluitdijk binnen een etmaal met den top op 5.90 M. -f- N.A.P. kan worden gebracht. Dit zal ,in vergelijking met een z.g. geheel aar- dendijk, die eveneens geschikt is om by doorbraak van den afsluitdijk het IJssel- meerwater te kunnen keeren, en dus per manent met den top moet reiken tot op 5.90 M. -f N.A.P., een besparing van ruim drie millioen gulden opleveren, becijfert hij, bij minstens gelijke soliditeit. De Vlaamsche letterkundigen en de spelling. Naar uit Brussel aan de Maasb. wordt gemeld, heeft de Vlaamsche Vereeniging van Letterkundigen een referendum gehou den over de nieuwe spelling. De meerder- hid sprak zich uit voor handhaving der spelling van De Vries en Te Winkel. Merkwaardig Raadslid te Haarlem. -Nog nooit present en thans ver dwenen. Hetgeen men in Gemeenteraadskringen te Haarlem verwachtte is gebeurd: het de oogenblikken, in die ruimte' doorge bracht, want de tranen stroomden hem langs de wangen. De deur sloot hjj zorgvuldig achter zich dicht. Terwijl hy de trappen afdaalde, zag hy verschillende personen, die, evenals hy, hun gevoel duidelijk lieten spreken, want nog waren de tranen niet geheel gedroogd. De verzekerings-mynheer keek eens in het rond, klaarblijkelijk in het onzekere over de vreemde sfeer, welke ut in dit raad huis hing. Hij dacht er niet meer over, om inlichtingen te vragen... Hij ging stil het raadhuis weer uit, waar op klaarlichten dag zich zulke voor hem onverklaarbare dingen konden afspelen. Autobus door trejn gegrepen. Vreeselyk ongeluk bij Emmen. Twee personen gedood; tien zwaar gewond. Op den onbewaakten overweg In den Dordtschen Straatweg, onder de gemeente I Emmen, heeft gistermiddag om vijf uur een vreeseljjk ongeluk plaats gehad. Een auto bus, waarin ruim twintig personen gezeten waren, is by het passfieren .'an de spoor wegovergang door een locaaltrein gegrepen - en geheel vernield. Van de passagiers is een persoon op slag gedood; tien anderen j werden zwaar gewond, Je overigen bekwa men lichte verwondingen, behalve twee, die ongedderd zyn gebleven. I Met de autobus, die bestuurd'werd door den autobusondernemer J. Keen uit Nieuw- j Amsterdam, werden arbeiders uit de werk- j verschaffing, afkomstig uit de omgeving j van Klazinaveen, naar huis vervoerd. De bus had, toen hij den spoorweg naderde, 1 geen groote vaart. Een der omwonenden, die het ongeluk zag aankomen,' heeft den bestuurder nog trachten te waarschuwen voor de nadering van den tréin, doch dit i heeft hy helaas niet opgemerkt De auto I werd over eenige tientallen meters rneege- sleurd en geheel vernield. 1 Van de inzittenden werd de arbeider H. Funcke uit Bargeroosterveen op slag ge- j dood. Een tiental arbeiders werd zwaar ge- wond, terwijl de overige inzittenden lichte verwondingen opliepen, behalvè twee per sonen, die gelukkig ongedeeui-zyn geble- ven. f De doktoren Van Zanten en Post te Em men en een tweetal verpleegsters waren spoedig ter plaatse en hebben eerste hulp pc aaaitem vei watntte ia gtucuiunew ~t- - J.v„ t nieuwe doch nog niet geïnstalleerde lid J. verleend. Het meest ernstig gekwetst wer- dc Kadt heeft schriftelijk aan het Gemeen tebestuur medegedeeld, dat hij als Raads lid wenscht te bedanken, hetgeen, aldus de „Tel.", ongetwyfel verband houdt met de oneenigheid in het bestuur van de O.S.P. De volgende op de lyst der S.D.A.P. is de heer S. N. Posthumus, hopfdbestuurder van oen Bond van Ned. Onderwijzers. Het is nog niet zeker of deze zijn benoeming zal aan vaarden. Vacatures aan de inspecties der invoerrechten en accijnzen. Naar wy van bevoegde zijde vernemen, •f het aantal personen, in het bezit van de qkte M.O. boekhouden of van het Staais- praktykdiploma voor handel en administra tie en niet ouder dan 40 jaar, dat heeft ge solliciteerd naar vacante plaatsen aan de inspecties der invoerrechten en accijnzen ten behoeve van de'uitvoering der Omzet belasting, nog niet voldoende, om in de be hoeften aan personeel te voorzién. Belang hebbenden, die aan de eischen voldoen, die nen zich zoo spoedig mogelyk by het de partement van Financiën aan te melden Zij, die niet In het bezit zijn van het ver- eischte diploma, worden zonder meer af ge- GEMENGDE BERICHTEN] Een proef met een traanbom in een BINNENLAND. De financieele positie van Almelo. Ged. Staten raden aan het verzet op te geven de gemeente in de 3e klasse van de gemeentefondsbelasting te plaatsen. Bij het gemeentebestuur van Almelo is gisteren de volgende brief van Gedeputeer de Staten van Overijssel ingekomen: Uit de mededeeling Dinsdag verstrekt door B. en W. uwer gemeente aan de finan- ceele commissie uit ons midden is geble ken, dat u by de Kroon in beroep zyt ge gaan van ons besluit tot niet goedkeuring van de begrooting uwer gemeente voor '934, omdat by u bezwaar bestaat tegen de plaatsing van de gemeente voor do geineen- t-vfondsbelasting in de 3de klasse. Ter voorkoming van moeilijkheden voor •uv gemeente, ook al in verband met de om standigheid dat wy vooralsnog bezwaar moeten maken tegen het afgaven van een verdere machtiging ,tot het doen van uit gaven, hebben wy ons in verbind ng g&steld met binnenlandsche zaken, met verzoek ook diens standpunt kenbaar te willen maken met betrekking tot de plaatsing van uw ge meente in de 3e klasse der gemeentefonds belasting, waarop wy de verzekering kre gen dat de eisch tot plaatsing in de 3de klasse gehandhaafd bleèf. Weenende autorifejien. In een kleine gemeente onder den rook van Amsterdam heeft, zoo verhaalt de Te legraaf, een dezer dagen een gebeurtenis plaats gehad, welke op hen, d:e haar bij woonden, een diepen indruk heeft gemaakt. Gedachtig aan de spreuk: „Zoo gy den vrede wenscht, bereidt u ten oorlog", had het gemeentebestuur eens een paar traan- gasbommen besteld, om daarmede een proef te nemen. In de raadzaal zou deze proefneming ge schieden. Op het vastgestelde tijdstip be vonden zich de burgemeester, de dokter, rijks- en gemeentepolitie ter plaatse, om getuige te zijn van hetgeen stond te ge schieden. De patroon, welke in noodgevallen dienst doen, om volksverzamelingen uiteen te drijven, of zalen te doen ontruimen, werd voorzichtig in de daarvoor bestemde revol ver gedaan. De gemeenteveldwachter zette zich in postuur om het beslissende schot af te vuren. Er heerschte eenige spanning on der de aanwezigen, want wat zou de vol gende minuut brengen? Dat zou spoedig genoeg blijken. Het schot werd gelost en in stille aandacht bleven de aanwezigen wachten op de uitwerking. Wei nige seconden later voelden de heeren oen lichte prikkeling in keel en neus. Men kuch te eens, en in de volgende oogenblikken gaf de raadzaal een droevig boeid :e aan schouwen. Alle aanwezigen keken elkaar aan, terwijl hun de tranen langs de wangen rolden. Men vond het ten slotte het ver standigst zoo spoedig mogelijk de zr.a\ m.iar te verlaten. Toen gebeurde het. Een vertegenwoordi ger van een verzekeringsmaatschappij be zocht het raadhuis, in verband met een auto-ongeval, dat zich in de naaste omge ving had afgespeeld. Deze bezoeker wensch- te den veldwachter te spreken, d'e bij dat ongeval aanwezig was geweest en men ver wees hem naar... de raadzaal, waar echter niemand meer aanwezig was. Heel kort daarna kwam de verzekeringsagent het ver blijf der vroede vaderen weer uit. Ook%y was nu blykbaar diep onder den indruk van den de arbeiders 3. Schonewjlle, A. Schóne- wille, G. Heyn, R. J. W. Heyne, A. Arends, R. Nyenhuis, I. Juiring, KI. Pol en de chauffeur Keen en diéns ongeveer twaalf jarig dochtertje, dat gistermiddag vry van school was en voor genoegen met vader i was meegereden. i De trein, waarméde de aanryding ge- sehiedde, was de lokaaltrein, welke te vyf I minuten voor vyf van het station Emmen in de richting Zwolle was vertrokken. Dit spoorweggedeelte maakt déél uit van de lyn Stadskanaal—Zvtblle. De trein is, toen het ongeluk had plèats gehad, onmiddel- ISk tot stilstand gebracht, doch moest spoedig daarna de reis voortzetten, om een van den anderen kant komenden trein te laten passeeren, Voor enkele der zwaargewonden bestaat «reet levensgevaar. Een ziekenauto uit Nieuw.Amsterdam was weldra op de plaats des onheils aanwezig, terwijl een tweede ziekenwagen werd ontboden. Het uitzicht naar de richting, vanwaar de trein kwam, is zeer Slecht en wordt belem merd door een aantal woningen, op onge veer dertig meter afstand van de spoorlBn gelegen. I Nadere bijzonderheden. Omtrent het ongeluk, dat op den onbe waakten overweg te Emmen heeft plaats gehad, vernemen wy nader, dat overleden zijn de arbeiders H. Funcke uit Barger- Oosterveld, gehuwd en vader van aclit kin deren en E. Nyenhuis te Nieuw Dordrecht, gehuwd en vader vari zes kinderen. Om acht uur gisteravond werden de laat ste zwaar gewonden van de plaats van de ramp weggedragen en ondergebracht in de nabystaande woning vah de wpkver- pleegster, zuster Bloemink. Onmiddellylc levensgevaar is thans nog aanwezig voor vier arbeiders, te weten J. Schonewille, te Emmer Erfscheidemeer, J. Jeuring, Nieuw- Dordrocht, A. Arens te Barger Ohsterveen en K. Pol tfe Oranjedorp. Zwaar gewond zpn voorts de bestuurder van de bus, J. Keep, te Nieuw Amsterdam en de arbeider K. Sterken te Oranjedorp. De overige arbeiders konden per auto naar hun woning vervoerd en ter behande ling aan de plaatselijke huisartsen overge- laten worden. Twee hunner hadden arm- en beenbreuken, de anderen in hoofdzaak sny- wonden. In de bus zaten 18 arbeiders benevens den chauffeur en diens 10-jarig dochtertje, Catherina, die een beenbreuk heeft. Slechts twee arbeiders bleven geheel ongedeerd. De oorzaak. Omtrent de toedracht van het gebeurde vernemen wy nader, dat de betrokken groep arbeiders, werkzaam by de landontginning n de gemeente Sleen. juist deze week door verandering van den dienst een uur vroe ger huiswaarts gingen dan gewoonlijk, waardoor de bussen den overweg moesten passeeren, juist in den tyd, Jat de beide richtingen naar en van Zwolle voorbijgaan. De bestuurder heeft daardoor blijkbaar aan de nadering van den trein niet gedacht. De naby den overweg wonende mej. J. Ossel, die toevallig buiten stond, waar schuwde door het opsteken van den hand, ongeveer 40 Meter voor de nadering van den trein, doch blykbaar heeft de bestuur der dit teeken als een groet opgevat. De echtgenoot van mej. Ossel, die aan den anderen kant -van den overweg ver* bleef en het ongeluk zag gebeuren, deelde nog mede dat de bus nog niet op den weg stond toen de locomotief van den trein deze in de linkerzijde raakte. Du bus maakte I daardoor een slag-om en werd door den J trein in de lengte in tweeën gereden. Ossel, die onmiddellijk toesnelde, v»nd de ruïne van de bus op ongeveer 20 meter afstand van den overweg. Drie bewustelooze gewon den lagen tegen den motorkap, eenige me ters verder vond hy weer enkelen, als le- vertlooze personen liggen. Het dochtertje van den chauffeur bleek nog 20 Meter verder te zyn meegesleurd, terwyl de bestuurder zelf blykbaar op een treeplank van den trein over een afstand van ongeveer 80 Meter moet zyn meege nomen. Hy werd bewusteloos en met een schedelbreuk op den spoorberm gevonden. Van de arbeiders waren er slechts twee in staat eerste hulp te verleetien. Omwo nenden waarschuwden onmiddellijk de po- 1 tie en eenige doktoren. In totaal waren er zeven doktoren en een aantal zusters op de plaats des onheils. De arbeider Funcke bleek op slag te zyn gedood. Nyenhuis overleed een uur later. De burgemeester van Emmen was ook na het ongeluk aanwezig. Het parket uit As sen arriveerde in .den loop van den avond om den toestand op te nemen. De justitie stelt een onderzoek in. De toestand van den chauffeur leent zich nog niet voor een verhoor. Niet bekend is of de machinist van den. trein, d!e «a een oponthoud van 10 minuten doorreed, de voorgeschreven signalen heeft gegeven. Op 20 Meter van den overweg heeft men nog een goed uitzicht, zoodat de chauffeur dus nog tijdig had kunnen stop pen. Nadere bijzonderheden. Ook de chauffeur overleden. Men meldt ons uit Emmen: Omtrent het vreeselyk autobus-ongeva! dat gistermiddag op den onbewaakten over- veg aan den Dordtschen weg is geschied, vernemen wy nader, dat ook de 56-jarigp chauffeur, de autobusondernemer J. T. uit Nieuw-Amsterdam, in den laten avond aan «yn verwondingen is bezweken. Men meldt ons nog nader uit Emmen: In een onderhoud, dat wy hedenmorgen n et Dr. J. N. Post te Emmen voerden, ver strekte deze ons omtrent de gevolgen van do noodlottige botsing tusschen trein en autobus, welke gisteren om 5 uur alhier heeft plaats gehad, de navolgende gegevens: Op slag werden gedood de arbeider J. H. Funcke, oud 44 jaar, vader van 10 kinde ren en R. Nyenhuis, 58 jaar, vader van 2 kinderen, beiden te Klazinaveen. In ernstigen toestand wordep nog ten huize van de Wijkzuster te Emmèn ver pleegd de 46-jarige A. Arend, vader van 8 kinderen uit) Barger-Oosterveen, J. Schooneveld, 49 jaar, vader van 4 kinderen te Klazinaveen en J. Jeuring, 44 jaar, vade> van 5 kinderen üit Nieuw-Dordrecht. De beide eerstgenoemden zullen waarschijnlijk in den loop van den dag naar hun woningen mogen worden vervoerd. Op behoud van het leven van Jeuring bestaat weinig hoop. Naar het ziekenhuis te Hoogeveen zyn overgebracht de 42-jarige K. Pol, vader van 11 kinderen uit Klazinaveen, die ernstige verwondingen aan de buik heeft bekomen en de 10-jarige Trijntje T., dochtertje van den overleden autobusbestuurder, die een ernstig dybeenfractuur heeft. Naar het ziekenhuis te Groningen is ver voerd de arbeider G. Heydeij met een been- fractuur en tamelyk ernstige wonden, ter wyl in het Groene Kruisgebouw te Kiazina- 1 veen met tamelyk érnstige Verwondingen wordt verpleegd de arbeider J. Deiken uit Nieuw-Dordrecht. De andere gewonden worden thuis ver zorgd en hun toestand was hedenmorgen <?ver het algemeen zeer bevredigend. Men verklaart de oorzaak van het on geluk uit het feit dat in bussen, eveneens met werklooze arbeiders, vóór dien van den heer T. de overweg passeerde, waardoor de bestuurder moet hebben gedacht, dat de spoorbaan vry was. Niettemin verminderde de heer T. zijn snelheid tot beneden de voorgeschreven* maximum snelheid van 20 K.M. hetgeen juist in dit geval noodlottig is geweest. By een grootere snelheid zou de bus den overweg nog juist zonder ongeluk ken hebben kunnen passeeren. De heer T., die reeds vele jarén chauffeerde, is deswege nog nimmer met de politie in aanraking geweest. Deelneming van den Minister van 'i J De Minister van Sociale Zaken heeft den j burgemeester van Emmen verzocht, zyn deelneming over te brengen aan de nagela ten betrekkingen der werkloozen, die ten- I gevolge van de autobotsing overleden zyn, I en hem in te lichten omtrent den toestand der gekwetsten. Vervaardiger van valsche rywielplaatjes gearresteerd. Vandaag heeft de Amsterdamsche politie ten goeden slag geslagen. Dinsdag werd n.l. ten man aangehouden die op de Rozen gracht in een automaat stukjes mtaal wierp mplaats vpn geld, om op deze wyze goe deren machtig te woVden. Hy werd méege- nomen naar het bureau en toen hy werd gefouilleerd werden een echt rywielplaatje bp hem bevonden, benevens stukjes slaglood waarin afdrukken van een rijwielplaatje Varen gemaakt. Verder werden nog ver schillende andere ingrediënten op hem ge vonden Voor het namaken van rywielplaat jes. By een huiszoeking in de woning van den man, waar deze een consumptieys- fabriekje dryft, werden verschillende ge reedschappen en diverse voorwerpen in be- slag genomen, dienende voor vervaardiging van valsche rywielplaatjes. De man, de 32-jarige L., bekende dat hy enkele plaat jes had nagemaakt, volgens hem slechts by wyze van experiment. De man werd ingesloten en de verschil lende ingrediënten in beslag genomen. De politie heeft hiermede een goede vangst ge daan. Een valsch bankbiljet van" 100.- I cfféhouder Om deed dezer dage„ een betaling aan een bierbrouwerij te Breda. I Bü het nazien van hét geld kwam een dt bankbiljetten van f iffiSL brouwe^ onecht voor. Zü zond hetWntengevole. aan het bureau voor falsificatie te Amster. dam, waar bij onderzoek aan het licht kwam dat men inderdaad te doen had met een nagemaakt bankbiljet. De betaler herinner, de zich niet meer van wien hü op zijn beurt het valsche biljet had ontvangen. Gevaarlyke werkzaamheden. Gisterenochtend omstreeks half iyf Ver- richtte de 39-jarige monteur van do Noord- Zuid-Hollandsche Tram op het Stationsplan, te Haarlem zpn werkzaamheden. Hij stond op een meter hoogen montagewagen en moest een spandraad verwijderen. Plotseling raakte hp met een tang een onder stroom staande draad aan. Een felle vlam scheet langs de draad en de monteur viel achter over van den wagen op straat. Hp brak den linkerarm en klaagde over pijn in het dii- been. HU is naar het Diaconessenhuii over gebracht. Geknoei met steungelden te Heerlen. Een vakbond propfcgandisl gearresteerd. De recherche te Heerlen heeft» gistere„ naar aan de Telegraaf wordt gcfcld, m het stempelbureau in de Gemeente Arbeid, beurs aan de Geleenstraat aldaar gearres teerd den propagandaleider van het N.As zekeren H. Hp wordt er vau verdacht d* gemeente te hebben opgelicht dooi van steuntrekkenden, andere inkomsten, welke in mindering van den steun zouden moeten worden gebracht, te verzwpgen. De m.,n ia in het politiebureau aan de Akerstraat op gesloten en zal ter beschikking van Jen of ficier van justitie te Maastricht worden ge steld. Omvangrijke fraudes in Indië. De te Soerabaja verschijnende „Locomo tief" meldt: Bp de afdeeling Sitoebondo van den provincialen Waterstaat is een on derzoek gaande naar omvangrpte fraudes, waarvan verscheidene opzichters en onder opzichters worden verdacht. De fraudes strekken zich uit over een tijdvak van vijf maanden en zouden zpn gesghied door mid del van vervalsching van loonstaten. Tot dusver is fraude tot een bedrag van 80.000 vastgesteld, waarvan /SO.OOO ten nadeele van de provincie en f 50.000 ten nadeele van het Gouvernement. 7,es onder-opzichters zpn gearresteerd, terwijl meerdere arrestaties worden verwacht. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma Juniorencompetitic. Zoterdag 25 Augustus. Afd, B, Groep 1: Bosk. Boys aGdude- rak a, 7 uur. Groep 2; Ammerstol a—Lekkerkcrk a, 5 uur; Haastrecht aHchoonhoven a, 5 uur; Oudewater a—Bergambacht a, 5 uur. Groep 3: G.S.V. aOlympia a, 5 uur; Moordrecht a—Waddinxveên a, 5 uur; G.S. V. aO.N.A. b, Donderdag 23 Aug. 7.30 uur; Olympia aMoordrecht a,éDonderdag a 28 Aug. 7.30 uur. ATHLETIEK. Athletiekende voetballers. A.s. Zondag houdt Olympia op haar ter rein aan de Bodegraafsche straatweg on derlinge athletiekwedstryden. De aanvang is bepaald op 11 uur. Estafette te Alphen. De vereeniging „Alphia" organiseert, be houdens goedkeuring van den Z. H. A. B., ojf Zaterdag 22 September a.s. een estafette over 2200 M., verdeeld in 800, 400, 200, 100, 400, 200 "en 100 M. Dit traject is byna gèiyk aan dat van de Goudsche Siitgelloop. De tweede 800 M. heeft men echter laten vervallen. WIELRENNEN. Goudsche Rennersclub „Excelsior". Zondag vindt een tra'ningsrit plaats voor„ A en B-klasse over de Meern, 65 K.M. Junioren ryden over Oudewater, 40 K.M. De start vindt om 9 uur plaats op Stol- wykersluis. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda, 23 Aug. Aangevoerd 1221 stuks, w.v. 116 slachtvarkens. Vette 14^—15% ct. per pond levend met 2 korting; Londenschfl 1213 ct. per pond levend met 2 korting; 580 magere varkens 14—20; 463 bigger ƒ6—8, Geldersche 10—13; 9 runderen 150-300; 48 nuchtere kalveren ƒ4—7.50; 5 bokken en geiten 3—6, alles per stuk. Handel: Vette varkens redelyk, Londen- sche stug, mager% varkens stug, Geldersche stug, biggen stug, runderen matig, nuch tere kalveren, bokken en geiten matig. Kaasmarkt Gouda. 23 Aug. Aanvoer 416 partyen. Prijzen le kw. met r.m. ƒ21—23, idem 2e kw. ƒ17 —19, zware tot ƒ26.—. .Hapdel matig. i BOTER: Aanvoer 460 ponden. Pry zen: Weiboter 6570 ct. per pond. Handel vlug. EIERIEN: Aanvoer 109.500 stuks. Prijzen kipeieren 2.75—3.25, kleine kipeieren 2.503.00 per 100 s'tuks. Handel matig. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G.A. te Gouda. 23 Aug. Aanvoer 82.200 kipeieren. Pry zen: 56-58 K.G. 70—2.80, 58-60 K.G. ƒ2.80—2.90, 60-62 K.G. 2.90-5.00, 62-66 K.G. 3.10-3.30, bruine 58-58 KjG. 0 3.50; kleine eieren 2.50--2.70 per 100 stiïks. Henneneieren ƒ1.80—2.00, Kalkoen eieren ƒ44.20. STADSNIEUWS. GOUDA, 23 Aug. 1934. Gemeenteraad van Gouda. a, vrijdag 24 Aug. a.s. dea avonds te „Sr te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad komen de volgende pun ten aan de orde. Het voorstel tot het benoemen van een „„aar in de natuurlijke historie aan het t'vmnasium in de vacature, ontstaan door w overlijden van Mej. M. S. de Vr.es. Het voorstel tot het verlcenen van eei. vaste aanstelling aan den leoraar in de Lbamelijke oefening aan het gymnasium, L heer G. B. Slim. Het voorstel tot continuatie van den tU- „jk leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium, den heer Dr. J. Nat. Het voorstel tot verlenging van het tüde- liik dienstverband van den klerk ten kan- fcra van den Ger.ieent .-Ontvanger B. F BHetvoorstel tot Verlenging van net tijde lijk dienst' erband van den klerk le klashe bj den Stortings- en Ophaaldienst A. van der Graaff- Het voorstel tot verlenging van het tyde- liik dienstverband van den incasseerder by den Storting-s- en Ophaaldienst A. P. M. Ijifeber. Het voorstel betreffende de dekking van het tekort van de begrooting, dienst 1934. Het voorstel op de motie van de raads leden W. Sanders c.s. betreffende den toe slag op kasuitkeeringen aan werkloozen. Htet voorstel tot wyziging der verorde ning op de heffing van" een straatbelasting. Het voorstel betreffende een reclame tegen een aanslag in de Hondenbelasting. Het voorstel tot verhuur van een gerio- leerde zyl achter het perceel Lange Tiende- weg 45 aqn den heer C. Teekens. Het voorstel tot verhuur van geioleerden grond gelegen aan de Robaarsteeg aan de N.V. ,',De Econoom", Spaarkas-, Levens- en Volksverzekeringsmaatschappy te Delft. Het voorstel tot aankoop van stoepen, gelegen aan Achter de Xischmarkt en de Raam van diverse personen. Het voorstel tot verkoop van grond gele gen in het bouwcomplex Burgvliet IIaan den heer M. J. Tak, en verder voorkomende zaken. Geen wijziging in de tarieven van steunverlening aan werkloozen- B. en W. deelen aan den Raad mede, dal de Minister van Sociale Zaken by schryven van 10 Augustus j.l. heeft medegedeeld, dat hü na ernstige overweging geen vryheid heeft) kunnen vinden van zyn beslissing, aangaande de in deze gemeente toe te pas sen tarieven van steunverleening terug te komen. De Minister vestigde er de aandacht op, dat de gemeente Delft weliswaar in de tweede klasse van het tarief van steunver leening werd geplaatst ,doch dat in die ge meente thans geen huurtoeslag wordt ver strekt, waarom de steunuitkeeringen alhier nagenoeg niet lager zullen zyn dan die te Delft en voorts, dat de steunnormen voor de werklooze kostgangers voor Gouda en Delft gelpk zün. In Leiden wordt eerst huurtoeslag verleend bü huren boven 3.50, terwijl alhier boven 3.— huurtoeslag wordt gegeven. een zoodanigen spoed te betrachten, dat de nieuwe regeling uiterlyk 1 No vember 1934 kan ingaan. Wy nemen ons voor aan dit verzoek te voldoen. Üp grond van dit overleg en van de nader ter zake door ons verzamelde gegevens, als mede naar aanleiding van laatstgenoemd schryven, hebben wy, na ampele bespre king, besloten Uw Raad* onder intrekking van ons voorstel van 2ü Juli j.l., no. 119, voor ie stenen: a. in te trekken Uwe besluiten van 12 Juli 1934, betreffende de Gemeentebegroo- tmg 1934; b. deze gemeente voorf de Gemeente fondsbelasting te rangschikken in de 3e klasse, waardoor een meerdere opbreng'Ét kan worden geraamd van pl.m. 30.000.—; o. de voorts in bygaand cencept-besluit genoemde wyzigingen in de begrooting 1934 aan te brengen. Deze wyzigingen, na na dere besprekingen mogelyk geacht, betref fen slechts kleinere bedragen. Om redenen van by zonderen aard meenen wy dit voorstel zonder nadere toelichtingen aan Uw Raad te moeten doen. Wy zy» voornemens vóór den aanvang der behande ling van dit voorstel een natfere bespreking o\er een en ander met U te houden. By deze bespreking wenschen wy U omtrent alle punten fn den breede voor te lichten, zoodat een juist inzicht wordt verkregen van den financieelen toestand der gemeen- te. Van dit voornemen hebben wy de com missie van bystfnd in het beheer der ge- meente-financiëïï|tn kennis gesteld. Op deze wyze meeen wy in het belang der ge meente te moeten handelen. Een lid van ons college kan zich met de voorgestelde dekking van het tekort niet vereenigen, biyft van meening, dat het tekort niet uit belastingverhooging voornamelyk druk kende op de minst draagkrachtigen moet worden gevonden, doch dient te worden ge dekt met een tydelyke korting op salarissen ei. loonen van het geheele personeel der ge meente. Dit lid wenscht een korting ad 4% vanaf 1 September a.s. te doen gelden tot aan het I tydstip, dat opgemelde salarisherziening zal ingaan. de Gei Opnieuw ntebégrooting 1934 in den Raad. Naar de derde Gemeentefondsbelasting d. i. 30.000 meer belasting. Herziening salarisregeling van het gemeentepersoneel van Regeerings- wege verzocht vóór 1 Nov. 1934. B. en W. hebben d.d. 22 Aug. het vol gend schryven tot den Gemeenteraad ge richt: By ons voorstel d.d. 26 Juli 1934, no. 119, deden wy, naar aanleiding van een schry ven van het college van Ged. State van Zuid-Holland d.d. 17/19 Juni t.v., B no. 8307, 3fc afd., G.S. no. 137, waarby te kennen werd gegeven, dat Uwe besluiten van 1« Juni enk12 Juli j.l., betreffende de ge- meentebegrooting 1934, niet op bevrediè|pn- de wyze was voldaan aan het schryven van genoemd college d.d. 26 Juni 1934, no. 19, Uw Raad nieuwe voorstellen, strekkende tot het sfuitend maken der gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1934. Op 30 Juli j.l. deelde de Voorzitter van ons college U mede, dat de op dien dag te houden Raadsvergadering, waarin ons bo vengenoemd voorstel aan de orde zou wor den gesteld, niet kon doorgaan en wel o.m op grond van in de pers verschenen berich ten, waaruit bleek, dat door de Regeering een gewijzigde verdeeling van de lasten der wekloosheid in overweging was, middels de instelling van een werkloosheids-subsidie fonds, aanvangende met bet jaar 1935. De betreffende circulaire was nog niet offi cieel door de Gemeentebesturen ontvangen, doch, zooals onze Voorzitter U in genoemd schryven mededeelde, zou de nieuwe rege- It.g ook haar terugslag kunnen geven op de begrooting 1934. Hierin toch wordt een voorloopige regeling in het vooruitzicht ge- 8teld voor de financiering van uit de ge meentebegrotingen „uitgestooten" bedra gen. Bedoelde circulaire is inmiddels ontvan gen. Bestudeering van de nieuwe regeling K«f ons aanleiding, speciaal wat betreft de uitgaven voor armenzorg en werkloosheid, in overleg te treden met den administra teur ter provinciale griffie. Middelerwijl is tevens ontvangen een achrijven van den Minister van Binnenland- Bche aZken van 20 Augustus 1.1. no. 18608, a™. Ambtenarenzaken, waarby ons college o.m. wordt verzocht een herziening der sa- 'arisregeling van het personeel der ge- meente ter hand te nemen en met deze her- BfcL OP 20' voor het als nieuw opmaken val. alle soorten GORDIJNEN en FIJNE KLEEDJES. Modelwasschery fa. J. H. VAN STRAATEN Toeslagen op de kasuitkeeringen aan werkloozen. Afwijzend prae-advies op het voorstel-Sanders c.s. B. en W. hebben aan den Raad prae- 1 advies uitgebracht op het d.d. 26 Juli j.l. ingediende voorstel-Sanders c.s. om de toe slag op de kasuitkeeringen aan werkloozen zoodanig toe te passen dat deze verleend woidt volgens de regeling, waaruit hy als uitgetrokkene zou trekken. Nu vermelding van de geldende regelin gen zeggen B. en W. in dit prae-advies dat afgezien van het formeel bezwaar, dat tegen het voorstel is aan te voeren, zou het ook practisch een grove onbillykheid tot ge volg hebben. De niet-crisis-werkloozen zou den volgens de lagere gemeentelyke rege- I ling worden gesuppleerd, de crisis werkloo- j zen volgens de hoogere crisisregeling. Eenig motief voor het invoeren van deze onbillykheid bestaat er volgens B. en W. -niet. Dat was als gezegd wel het geval by de" tariefbepaling voor de le periode van de crisisregeling. De gevolgen van de aanvaarding van het denkbeeld van het voorstel zouden zyn, dat I k(m de meeste kastrekkers behoorend tot dt crisiswarkloozen per week 1.— meer zou- 1 den ontvangen gedurende de kasperiode. Deze kasperiode varieert belangryk. Gemid deld kan zy- worden aangenomen op 9 we- ken per jaar, tcrwjjl het aantal trekge- rechtigde crisiswerkloozen gemiddeld 80Q, over te gaan tot aankoop van de stoepen van perceelen toebehoorende aan Mevr. P. C de Jong-Geeverding en de heeren P. van Oudshoorn en J. de Jong. De pry's van elk der stoepen bedraagt tien cent. Te laat gereclameerd. De heer J. de Mol, Doelestraat 17, die tegen zyn aanslag in de Hondenbelasting heeft gereclameerd, heeft die eerst op 2 Juni j.l. gedaan, d.w.z. niet binnen den wet- telyken termyn, waardoor den reclamdnt in zyn bezwaar niet ontvankelyk worden wor den verklaard. Verhuur van gemeentegrond. B. en W. stellen voor aan den heer C. Tee kens het achter zyn pand aan den Lange Tiendeweg 45 gelegen» stuk grond, groot 19 M2., dat voorheen verhuurd was aan den vorigen eigenaar J. C. Fickweiler, te ver huren voor ƒ2.85 per jaar. Verkoop van gemeentegrond. I)e heer M. J. Tak heeft aan B. en W. verzocht een aan den Graaf Florisweg in het bouwplan Burgvliet II gelegen bouw terrein groot pl.m. 291 M2. te mogen koo- pen, teneinde daarop twee woningen te bouwen. B. en W. stellen den Raad voor daartoe onder bepaalde voorwaarden te besluiten en den koopprys te bepalen op ƒ6.75 per M2. Meer op de plank dan op den wal gelet. Gisterenmiddag was dè 8-jarige A. v. d. B. uit de Boomgaardstraat bezig zich te vermaken door een plank in de Karnemelk- sloot te laten dryven. Deze plank vorderde echter blykbaar zyn aandacht meer dan den vasten wal, met het gevolg dat hy in het water tuimelde. Spoedig dréef hy naar het midden. Een passeerende wielrijder, die onbekend is gebleven, zag het ongeval en stak den drenkeling de plank, die zyn ongeluk was geworden, toe en bracht hem zoodoende op het droge. Van Gog s autotochten. Naar Brussel, de Veluwe en naar het Westland. Met Van Gog's reisauto'ö bestaat er a s. Zondag 26 Aug. gelegenheid tot het maken van een mooien tocht naar Brussel, terwijl dienzelfden dag en ook Donderdag 30 Aug. tochten worden georganiseerd naar de Ve luwe e-n op Dinsdag 28 Aug. naar het West- land, waar de deelnemers gelegenheid krij gen tot een bezoek aan de druivenkassen en druiven eten. Voor nadere byzonderheden verwijzen wy naar de betreffende advertentie in dit blad. Filmnieuws. Schouwburg-Bioscoop. Het nieuwe programma dat vanai mor gen in de Schouwburg-Bioscoop draalt ver meldt een geweldig komische film, waarin de bekende komieken Watt en Half Watt optreden als ridders in Iqmren. Als een bijzondere atjt/ractie is als extra •nummer aan het programma toegevoegd de fiim „Uit den hemel -gevallen", waarin Karin Hardt en Hans Krausenetter de hoofdrollen vervullen. Dit laatste is een spannend onttoerend verhaal. Thalia-Theater. De liefhebbers van detective-avonturen kunnen deze week in Thalia met gespannen aandacht de sensationeele gebeurtenissen volgen, die in den detective-film „Onzicht bare tegenstanders" zich afspelen. Peter Lorre, Gerda Maurus en Paul Hartman zyn de figuren, die veel emotie zullen verwek- waarop het ljjk naar het Van Iteraon-Zie- kenhuis is vervoerd. Wyziging verordening Straatbelasting. Ged. Staten hebben bezwaar gemaakt te gen de wyziging van 18 Dec. 1933 van de Verordening op de Straatbelasting betref fende art. 6 waaraan een lid is toegevoegd „BÜ de berekening van den aanslag van een gebouwd eigendom met daarbij bejioo- rend erf, wordt de belasting afzonderlijk berekend van het gebouwd eigendom en van het daarby behoorend erf. De belasting van het by behoorend erf bedraagt ook m uit geval nimmer minder dan ƒ0.25. Ged. Sfaten zyn van oordeel dat uit deze bepaling zou volgen dat het erf afzonderlijk belastbaar wordt gesteld an zulks vindt geen steun in art. 280 der Gemeentewet. Teneinde aan de bezwaren van Ged. Sta ten op dit en andere artikelen tegemoet te komen, stellen B. en W. den Raad voor de in deze verordening noodige wijzigingen Feestviering Buurtvereeniging „Ridder van Catsweg". De buurtvereeniging Ridder van Catsweg organiseert op 31 Augustus feestelijkheden ter viering van den verjaardag van H. M de Koningin. Het volgende programma is samengesteld: Om 9 uur opening der fees telykheden met een. optocht der knidere» met of zonder versierde rijwielen langs den Ridder van -Catsweg en omgeving. Om 10 uur kinderspelen; ten slotte volgt een kano- wedstryd voor jo-ngens en meisjes vanaf 10 jaar. Voor de diverse wedstrijden zyn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Om 8 uur geef het fanfarecorps „Concordia" een concert en zal een schitterende verlichting plaat- hebben van de geheele laan en van een 12 M. hooge oranjezuil. De inschrijving voor de volksspelen is opengesteld op Woensdag 29 Augustus van 7 tot 9 uur bij W. Rietveld en G. Kooij, resp. R. v^n Catsweg 222 en 51. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Aug.: Arie, z. van J- Kalkman en M. M. van den Arend, a. boord Nieuwe -Vaart. Cornelia, d.' van J. Snel eïi C. L. Hofstede, Jaagpad 49. 20 Aug.: Leendert, z. van J. J. Hulsi en A. Joageneel, Westerkade 77. Johanna Philippina, d. van A. van Leeuwen en W. van der Draai, F. W. Reitzstr. 34. 22 Aug.: Cornelis Stevens, z. van S. C. Mooyenkind en P. S. Agten, Cappener- steeg 9. GETROUWD; 22 Aug.: J. P. Beens en P. J. Nuvelstijn. C. van Willigen en C. 'van Vegten. H. D. Wildschut en C. A. Boer. J. C. Spoel en E. A. Imholz. 1'. Molenaar en H. Boere. OVERLEDEN; Geen. Aan deze vertooning zal een amui bedroeg in 1834. Voor 1985 zal dat aantal I wel weer afnemen, tengevolge van de her- J ziening der kasreglementen, doch de ge- deeltelü'k werkloozen (circa 200) konden wel eens voor toeslag in aanmerking gaan i komen, terwijl in 1985 ook alle werkloozen onder de crisisregeling zullen gaan vallen. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat ongeveer 500 kastrekkers gedurende 9 we ken van deze bepaling zouden profiteere.i met gemiddeld f 1.— per week over 9 I weken, waaruit een uitgaaf voor de ge 1 meente zou voortvloeien van 4600.—. Aangezien dus sedert 1930 steeds op de zelfde wijze een toeslag op de kasuitkee- ring is gegeven en voor wijziging van deze regeling zoowel uit formeel oogpunt bezien aid om redenen van billükheid en kosten- bezwaar door B. en W. geen termen aan wezig worden geacht, geven B. en W. den Raad in overweging dit voorstel der heeren W. Sanders c.s. niet aan te nemen. B. en W. merken ten slotte nog op, da- eventueele wijziging van de regeling voor den kastoeslag niet zal kunnen plaats heb- ben zonder uitdrukkelijke goedkeuring van den Minister van Sociale Zaken, terwijl -n 1 elk geval het Rük niet bijdraagt in de kos- ten welke uit de thans toegepaste of even- tueél gewüzigde regeling voor de gemeen- te voortvloeien. Verhuur gerioleerde zijl aan de Robaarsteeg. I B. en W. stellen den Raad voor aan de N.V. „De Econoom", Spaarkas, Levess- en Volksverzekering-MÖ. te Delft een gedeelte van de gerioleerde zul, gelegen achter haar perceel aan de Robaarsteeg te verhuren. De huur zal bedragen 0.90 per jaar. De gemeente keept zee etoepen, elk voor een dubbeltje. j Ter bevordering- van een behoorlijken toestand aan de straten Achter de Visch- ir.arkt en de Raam stellen B. en W. voor De directie bericht dat het filmseizoen zal worden geopend met de vertooning van ^Schandaal in Boedapest" waarin Francisca Gaal, Paul Hörbiger en Szöke Szakall op treden. De Réunie-Bioscoop zal deze week de be zoekers vergasten op de sensatie-film „Ik haat dat meisje". Het is 4e geschiedenis van een moeder, haar zoon en zyn meisje. De titel met die hoofdpersonen doet heel wat verwachten. Als tweede hoofdfilm staat op het pro gramma „De Prinses en de Loodgieter". Dit is zeker een -niet alledaagsche combi natie, maar de film biedt een wereld van alle mogelijkheden. Jongen door auto aangereden. Gisterenmiddag is de loopknecht van de firma Leo van Bochove, de 14-jarige W. de J., wonende -aan de K. Tiendeweg, op de Westhaven aangereden door een personen auto, waarby de jongen leelyk kwam te vallen. Nadat hy in de Wijkverpleging was verbonden, kon hy naar huis worden ver voerd. Door den "val en de schrik wat hy een weinig versuft en overspannen. Alhoe wel hij heden zyn werk nog niet kon hej- vatten, baart zijn toestand geen zorg. De schade aan de fiets wordt door ver zekering gedekt. De politie heeft het geval in 24 Aug. 8 uur Openh. Vergadering Gemeen teraad. 5 Sept. 8 uur geb. Daniël Cursus E.HjB.O. leider Dr. A. Montagne. 12 Sept. 8 uur geb. Daniël. Cursus E.H-B.O. dames, leider Dr. C. v. Elk. 19 Sept. 8 uur geb. Daniël. Cursus E.H.B.O. leider Dr. C. v. Élk. 26 Sept. 8 uur geb. Daniël. Cursus E.H.B.O. leider Dr. J. Bik. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Openbare verkooping. Op de gisteren alhier door de Notarissen J. Koeman alhier en den waarn. notaris [Mr. J. W. Hopink te Hillegersberg gehou- j/tóen verkooping is perceel I de Bouwmans- woning 65, te Vlist gekocht door den heer M. C. Both, aldaar, voor 15.310.— en per- ceefcll het huis C 201, aan de Hoogstraat te Haastrecht, de heer M. de Lange, voor 1800.—. De inzet was resp. 15.200.— en 1600.—. WADDINXVEEN. Hevige botsing. Op den Henegouwerwerg alhier vond e.;n autobotsing plaats tusschen de automonteur J. van N. en den heer K. uit Gouda. Op het moment dat v. N. de Emmastraat naderde rped hy n.l. met volle vaart tegen de auto uit Gouda. Door den hevigen slag schoten direct verschillende omwoners toe. Er vie len echter geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De auto's werden wel zwaar be schadigd. FILMNIEUWS. Hans Albers als Peer Gynt. De filmster Hans Albers is, naar „Ber- lingske Tidende" meldt, naar Oslo vertrok ken om daar en elders in Noorwegen „Peer Gynt" te spelen, een opname van de Bava- ria-film. Vervolgens gaat hij naar Afrika voor de opname van andere tooneelen van de film. Na „Peer Gynt" gaat hy optreden in een nieüwe verfilming van „Variété". RADIO NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Engelsch vliegtuig in het Kanaal gestort. PARIJS, 23 Aug. De prefect van de Bc- neden-Seine heeft het Ministerie van bin nenlandsche aZken er van in kennis gesteld, dat een blauw geschilderd vliegtuig gist. r middag om 2 uur tusschen Criel sur Mei en Bioetle sur Mer in het Kanaal is geval len. Volgens een bericht uit Dieppe verklaar den ooggetuigen, dat het toestel, dat van Engelsche nationaliteit is, vrijwel onmid dellijk in de golvén is verdwenen. Naspo ringen zyn vruchteloos gebleven. Brutale roofoverval te Moergestel. Een oud-man gekneveld. MOERGESTEL, 23 Aug. In den afgeloo- pen nacht heeft te Moergestel een brutale roofoverval plaats gehad. De alleenwonende C. v. d. Pol, die zijn woning heeft aan de Rostelstraat werd tusschen 1 en 2 uur, ter wijl hy rustig lag te slapen, overvallen uoor 2 gemaskerde personeïi. De onverlaten bonden den ouden man, die gebrekkig is, aan handen en voeten vast ten deden hem een prop in den mond. Terwijl een van hen de wacht hield met een revolver in de hand, zocht de ander het huis af. Met hun buit verlieten zij de woning en lieten den ouden man gekneveld liggen. Eerst tegen 6 uur 's morgens is het den man na vele pogingen gelukt, zich van de touwen te be vrijden. Hy heeft toen de buren gewaar schuwd, die onmiddellijk de politie van het gebeurde op de hoogte stelden. De heer v. d Pol mist, voor zoover hy kon nagaan, ruim 200.—, een kistje sigaren en 2 fles schen wijn. Door het uitsnijden van een raam aan de opkamer hebben de inbrekers; zich toegang tqt het huis verschaft, daarna zijn zij door de voordeur vertrokken. De melkprijzen. i De Crisis-Zuivel-Centrale heeft voor de periode van 26 Augustus tot en met x Sep- I tember 1934, den prys voor net taxe-gedeel- te van consumptiemelk, gekocht op Regee- ringscontract, bepaald op 5% cent per Li- i ter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prys wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwa- liteits-afdraCht van V*. cent. I De afdracht op andere.in consumptie ge i brachte melk is vastgesteld op 2 cent per Liter Man overboord? Een schipper, wiens schip de „Twee Ge broeders", afkmstig uit Groningen, in den afgeloopen nacht tegenover Dieren had ge legen heeft hedenmorgen bij de politie in de gemeente Rheden aangifte gedaan dat hy sinds hedenmorgen vroeg van zijn schip vermist de 67-jarige J. P., wonende te Gro ningen, die met het schip meevoer en die gisterenavond nog aan boord was. Heden morgen vroeg ontdekte men dat de oude man niet meer aan boord was. Vermoed wordt dat hij, door de duisternis misleid, te water is geraakt en verdronken. Rectificatie. Gisteren publiceerden wij het bericht dat ons, naar wij meenden uit de beste bron toekwam, de 72-jarige J. v. d. Post, wonen- dfe Heerenstraat 107, bjj het visschen in den 's-Gravenbroekschen Plas tengevolgi van een t«eval overboord was geslagen en ver dronken. Het ongevai blijkt zich te hebben afgespeeld bij den terugkeer van het vis schen, toen de man zich in het Houtmans plantsoen nabij den Goejanverwellendijk be vond, waar hij op een bank Is gaan zitten, toen hij zich onwel gevoelde. Hij is daar van de bank gevallen en heeft den geest gegeven. Het slachtoffer werd door den heer N. H. van Schelven opgemerkt, die terstond de geneeskundige dienst heeft gewaarschuwd, Donderdag 23 Augustus.' Hilversum: 4.30 Gramof oon5.— Halfuur voor groote kinderen; 5.80 Kovacs Lajos; 6.30 Sportpraatje; 7.— Kovac Lajos; 7.30 Fransche chansons; 8.— Vaz Dias; 8 05 Geconserveerde muziek; 8.15 Causerie Nico Treep; 8.35 Aansluiting met Salzburg; 9.20 Granïofoon9.30 Muzikale Show; 9.45 Een kwartier voor de naald; 10 Kovac Lajos; 11.— Vaz Dias; 11.10 Gramofoon. Huizen: 5.— Cursus handenarbeid; 5.30 Chr. Muziekveyeen. „Crescendo" le Steenwijk! 6.30 Gramofoon; 6.45 C. N. V.- kwartiertje; 7.— Politieberichten en Ned Chr. Persbureau; 7.15 Gramofoon; 7.30 Weekoverxicht; 8.— Gramofoon; 8.05 C'au- serie over de tweedaagscbe rondvlucht over Nederland; 8.35 Aansluiting met- Salzburg; 9.30 Vaz Dias; 10.80 Gramofoon. WISSELKOERSEN. 22 Aug. 23 Aug. Officieel. Londen 7.40% 7.40 Berlijn 58.15 57.65 Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.63 34.66 Zwitserland 48.17 48.17% Stockholm 38.10 38.20 Kopenhagen 33.10 33.10 Oslo 37.20 87.20 New-York 1.45'/w 1.457» Niet officieel. Madrid 20.20 20 20 Milaan 12.67 12.67 Praag 6.18 6.13% Part. disconto By gebrek aan andere factoren, die de beurs zouden hebben kunnen stimueeren, werd heden het verloop van Wallstreet als maatstaf aangelegd en u.t de koersstijging te New-York kwam dan ook een goed prijs houdende stemming te voorschijn. Hoewel zich hier en daar eenige beweging vertoon de, bleef de affaire van beperkten aard. Het publiek betoont zich nog heel voor zichtig en is nog hoegenaamd niet geneigd nieuwe engagementen aan te gaan. Dat de reactie in Amerika tot staan is gekomen, heeft echter in ieder geval eenig vertrou wen gewekt. Van de ludustr. fondsen waren het ue Philips aandeelen die telkenen van bestaan gaven en tegen iets hooger koersen werden afgedaan. Aku's en Unilever trokken een kleinigheid aan. In Rubberaandeelen heerschte. volkomen rust Amsterdamrubbers liepen iet? op en bewogen zich omtrent den parikoers. Tabakken werden op ongeveer dezelfde prijzen afgedaan. Petroleumwaarden werden ff. bescheiden voet verhandeld. Koninklijke waren zoo goed als onveranderd. Suikerwaarden waren bijna geheel v r- WaSctaeJvaarten eh Mijnen trokken hoege naamd geen belangstelling De beleggingsmarkt was verlaten. Do koersen d« Nederl. en Neder). Indische Staatsfondsen onderg'ngen vrijwel geen wijziging. Amerikaansehe fondsen hadden een zeer stii verióoP; RADIO-'TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 23 Aug. Verwachting: Zwakke tot matige zuidelij ke tot westelijke' wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, 'enkele regenbuien, iets koeler.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2