,r Beurs van Amsterdam. RUSLAND. Wetenschappelijke expeditie na vijf jaar van het Wrangel-eiland gered. toaar uit Moskou wordt gemeld, is de Russische ijsbreker „Krassm" er thans in geslaagd, bij het Wrangel-eiland voor anker te gaan en de sedert vyf jaar aldaar ge- isoleerde manschappen aan boord te nemen. Oeze mannen, voor het grootste gedeelte Sovjet-Russische onderzoekers en weten - scappelijke assistenten, waren indertijd voor twee jaar naar het eiland getrokken. Daar het de na dien termijn uitgezonden hulp expeditie niet was gelukt over het ys naar het eiland te komen, moest de expedi tie noodgedwongen vijf jaar op het eiland doorbrengen. Door het opraken van de bat- tf ryen voor de draadlooze ontvangstations waren zij geheel van de buitenwereld afge- -neden. Zij hebben zeer veel te lijden ge ïnd tengevolge van gebrek aan levensmid delen. De „Krassin" is met de geredden reeds onderweg. V ERE ENIG DE STATEN. IK' roofoverval in Brooklyn. Bandieten in slagerspak. Enorme politiemacht in de weer. Het blykt thans, dat de roofoverval in Brooklyn uiterst zorgvuldig is voorbereid. By den overval waren de bandieten gekleed ais slagers met witte schoFten, terwyl een, machinegeweer verborgen was in den wa gen van een straatventer. De geheele over val is met zoo groote kalmte uitgevoerd, dat slechts de in de directe omgeving staan-, den bemerkten, dat er iets aan de hand was. De politie heeft met de grootste in spanning en met behulp van vliegtuigen getracht de motorboot te ontdekken, die de bult van Brooklyn naar de kust van Yersey moest brengen. Te land, ter zee -n in de lucht werken thans vijf staten en die federale regeering samen teneinde met inspanning van alle krachten de bende op te sporen. Met uit zondering van het opsporingswerk na de ontvoering van de baby van Lindbergh ifc wellicht nog nooit een zoo groote concen- tiatie van politiekrachten in de Ver. Sta ten voorgekomen ter achtervolging van een aantal misdadigers. Men vertrouwt dat de gangsters op den duur er niet in zullen sla gen met hun enorme contante buit zich in veiligheid te brengen. Hoewel men niet vef 1 sporen heeft van de daders, beschikt men toch over een aantal vingerafdrukken op de twee auto's en op het machinegeweer dat zy hebben achtergelaten. Verder meent men te weten, dat eenige der daders vroe ger behoord hebben tot een bende alcohol- smokkelaars. Naar het schynt bevonden zich onder de geroofde gelden ook sommen van de fede rale reservebank, waardpor de mogelyk heid gegeven is tot ingrijpen bij het °'n- derzoek van de federale regeering. Intusschen heeft men vier mannen uit Brooklyn gearresteerd die verdacht wor den betrokken te zyn bij deze zaak. Verder heeft men een raceboot van. 30 voet lengte gevonden, die volkomen lykt op een van de twee schepen waarmede de roovers zy'n ontkomen. De raceboot lag op de kust van Longisland en de bodem was vol ga ten geslagen, zoodat dé boot gezonken was. NOORD-AFRIKA. Reusachtige regen in Algiers. Een geheel dorp vernield. j Door wolkbreukachtige regens is d' itreek van Sidi Aisse in Algiers onder wa ter gezet. Het dorp Eidi Aisse is volkomen vernield. Volgens ontvangen berichten zijn tien inboorlingen verdronken en is veel vee in het water omgekomen. -MANDSJOERIJE. Zestigduizend menschen dakloos. Tweehonderd dt»or overstrooming verongeiuk.t De staat van beleg is te Dairen afgekon digd en hulptroepen zyn opgeroepen ir. Antung (Mandsjoerije), waar &0.000 per sonen dakloos zyn geworden en van leve.is middelen zyn verstoken, tengevolge van wolkbreuken en overstroomingen, waarbij 200 personen om het leven zyn gekomen en bruggen van de Yalurivier zijn weg gespoeld. i De directie \an de Zuid-Mandsjoerysche spoorlyn te Moekden deelt mede, dat de spoorwegverbinding tusschen Antung en Moekden tengevolge van overstroomingen is verbroken. De politie heeft tot dus-ei vastgesteld, dat 122 personen zyn verdron ken, waaronder 42 personen, die op een .eerpont in de golven zijn omgekomen. D Jo-jjdsche wareldconferentie De boycot is niet speciaal Joodsch. In de te Genève gehouden derde wereld conferentie is medegedeeld, dat de Voor zitter van de Amerikaansche niet-sectari- sche Boycot Liga en van de Wereld Boycot Federatie uit New York een telegram heef', gtzdhden, waarin hy mededeelt dat de boy cot tegen Duitschland niet speciaal JooJsc'n is, maar een protest en het eenige wapen der beschaving. In het ««telegram worde erop gewezen, dat de steun aan de liga voor oen groot gedeelte ontvangen wordt van de 1 toom.sch-katholieke en Protestantsche ker l.en van de arbi.lsorganisaties en dat, ter- v ijl de Joodsche massa's vrywel geheel deelnemen aan den boycot slechts weinig invloedrijke Joden de boycotbeweging steu nen. Er zijn geen Joodsche bankiers? in de 1 boycot-commissies noch hebben zy openlijk st un durven bièden, hetzij uit vrees voor Duitschc represailles of in verband met Duitsche zakenrelaties. Het telegram be sluit met de verklaring, dat het Joodsche ras zal overleven, maar 'dat de boycot niet kan slagen, zonder voortdurenden niet- Joodschen steun, waarvoor de organisatoren hoogst dankbaar zyn. BINNENLAND. H. M. de Koningin moet rust houden. Naar men ons meedeelt heeft H. M. de Koningin zich de laatste dagen in Noor wegen zeer vermoeid gevoeld en zal H. M. deswegen voorloopig volkomen rust houden. Generaal-Majoor Leclercq. f In 74-jarigen ouderdom is te 's-Gravcn- hage overleden de gepensioneerde generaal- majoor der infanterie Th. H. L. Leclercq, voorzitter van de Kon. Vereeniging van gepensionneerde officieren van het Nederl. leger. Verbindende kracht van ondernemers- overeenkomsten. Een adres van het N. V. V. Het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen zegt in een adres aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp op de verbindende kracht van ondernemers-overeenkomsten zijn instem ming te betuigen met het beginsel, dat aan het wetsontwerp ten grondslag ligt, doch tegen de wijze, waarop dit beginsel in het ontwerp is uitgewerkt eenige bezwaren te hebben. In de eerste plaats meent adr. dat de be langen van de verbruikers in dit wetsont werp niet voldoende gewaarborgd zyn. Het j verbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten kan beteekenen dat afspra ken t.a.v. pry zen algemeen geldend worden verklaard, welke zware lasten op het ver- bruikers leggen. Wèl schryft het wetsont- werp voor, dat de minister van economische zaken geen besluiten van dezen aard zal mogen nemen, dan nadat de economiscne raad is gehoord, doch de samenstelling van den economischen raad is niet van dien aard, dat het verbruikersbelang daarby als zoodanig is vertegenwoordigd en be schermd. j In de tweede plaats is in het wetsontwerp naar de meening van adressant geen reke.- ning gehouden met de belangen der arbei ders. Het zal noodig zyn, dat het op eeni- gerlei wyze mogelyk wordt gemaakt, dat de arbeiders gekend worden in beslissingen ten aanzien van ondernemers-overeenkom sten, welke voor hen als producenten in de bedryven, waarop deze overeenkomsten be trekking hebben, van invloed zyn. Het zou voor de hand liggen, dat b.v. de bedryfs- raden, waar deze bestaan, worden gehoord, alvorens een algemeene maatregel krach tens dit wetsontwerp wordt uitgevaardigd. In de bedrijven, waar nog geen bedryfsraad bestaat, zouden aan de te benoemen com missie uit den economischen raad vertegen woordigen van de arbeiders moeten wor den toegevoegd. Vérder merkt adr. op dat de wyze, waar op in het ontwerp een sanctie gesteld is op het niet-naleven van verbindend of onver bindend verklaarde bedingen of besluiten, niet voldoende is om de juiste naleving van de ministerieele voorschriften te waarbor gen. Ten slotte 'wijst adr. er op, dat de con sequentie van het aannemen van dit wets ontwerp zal moeten zyn? dat ook wordt overgegaan tot het scheppen van de moge lijkheid, dat collectieve arbeidsovereenkom sten verb'ndend worden verklaard. Almelo zwicht. Gemeente in derde klasse. De gemeenteraad van Almelo besloot naar aan het Handelsblad wordt gemeld in zijn gisterenavond gehouden spoedeischende ver gadering met 174 stemmen te voldoen aan den eisch van Ged. Staten tot het plaatsen der gemeente in de derde klasse der Ge meentefondsbelasting en tot intrekking van het beroep op de Kroon tegen de niet-goed- keuring der begrooting 1934 door Ged. Sta ten van Overijssel. De voorzitter van de soc-dem. fractie had tevoren verklaard dat deze fract-'e thans zou voorstemmen met het oog op practische overwegingen. burg moest worden opgenomen, waar hy gisteravond is overleden. Een Engelsch sprekende grapjas, die een gevaar is op den weg. De Rott. corr. van het Handelsblad ver meldt het volgende niet-onaardige voorval dat zich in de Rottestad heeft afgespeeld. Dezer dagen hield een agent van politie op den linker Maasoever een automobilist aan, omdat hy links van den weg reed. By het verhoor gaf de man op allé vragen het antwoord: „1 doift understand". Ten einde raad heeft de agent, bijgestaan door een collega, den bestuurder naar het politie bureau Nassaukade gebracht. De inspecteur, die het verhoor overnam, kwam tot de ont dekking, dat de man geen papieren by zich had. Hy vertelde in Amerika te zyn ge boren en voor zyn plezier in Nederland te vertoeven. Hy toonde zich verontwaardigd over het gedrag van de agenten» in Ame rika trad de politie volgens hem beleefder op. De agent, die den man had aangehouden, deelde mede, dat de bestuurder, toen hy vlak voor het stopteeken was plotseling vol gas had gegeven,' by wyze van een „grap". Dat had hem weinig vriendelijk gestemd. „Hy wilde my dood ryden", zei de po litieman. „No, no, no", reageerde de arrestant. „Hè", merkte de inspecteur op, dus u verstaat wel Nederlandsch." „Zoo een beetje", antwoordde deze, „ik vertoef hier al'eenigen tyd." De inspecteur werd wantrouwend. Plot seling vroeg hy: „Waar woont u?" „Essenburgersjfigel", kwam prompt het correcte antwoord.' „Dat woord zoij u nooit goed hebben kun- *nen uitspreken als u geen Nederlander was", zeide de inspecteur. De arrestant viel door de mand. Hij was een 19-jarigen Rotterdamsche jonge man, die van autorijden hield, zonder het te kunnen. Hy had geen rybewys en andere papieren. Evenwel reed hy al drie maanden met een auto door de stad. Toen hy eens op den Coolsingel \vas aangehouden, was hy ook Engelsch gaan praten tegen den agent. Deze had, toen er menschen om hem heen kwamen staan, gezegd: „Rydt maar dóór, het is all right." Dezen keer ging het grapje niet op. Et j werden vier processen-verbaal tegen herh, opgemaakt, n.l. voor het niet in het bezit hebben van een rybewys, van een nummer- bewys en van een wegenbelastingkaart, be nevens wegens het links van den weg ryden. De auto bleef by de politie in bewaring tot de jongeman zijn ryvaardigheidsexamen heeft afgelegd. N X.-" f Een Ford-karavaan. Te Rotterdam is een Ford-karavaan aan gekomen, welke onder leiding van den heer Chancellor op reis is van Alexandrië naar Gibraltar, via Stockholm. De karavaan is op 12 Juni van Alexandrië vertrokken, Via Suez, Beersheba, Jeruzalem, Haifa, Aleppo, Ankara, Instanboel, Adrianopel, is de kara vaan naar Boekarest gereden. Daarna ging het steeds Noordwaarts, dwars door Oos Het geheele1 gebouw brandde cot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade, die zeer aan- zienlyk is. Om halfzes 's middags had het personeel het gebouw verlaten, zoodat by het uit breken van den brand niemand aanwezig was. Door de lucht verraden. De opium stond op het vuur. Zaterdagmiddag rook een rechercheur, die in de Atjehstraat te Rotterdam sur veilleerde, de hem bekende ojfeumlucht. Hij snoof en snoof en ging toen, geleid door de lucht, een pand in die straat binnen, waar hy in de keuken den 33 jarigen Chineesehei zeema-n L. S. aantrof, die daar op een com- ioor 1% liter opium aan het bereiden was. De opium weid in beslag genomen en de Chinees werd via het politiebureau aan de Nassaukade naar het Huis van Bewaring overgebracht. Echtelijk drama te Amsterdam. Een vrouw, die Dinsdagavond met eenige andere werksters hare bezigheden verricht te in het hoofdkantoor van de Waterleiding aan de Nieuwe Heerengracht te Amster dam, ontving de mededeeling dat haar man, die buiten stond, haar wenschte te spreken. Zy begaf zich naar de deur en voerde mei den man, van wie zy gescheiden leefde, een kort gesprek. Over en weer maakten zy el kaar verwyten, tot plotseling de man, die blykbaar zeer overspannen was, een mes trok en de vrouw daarmede aan de borst verwondde, waarna hy de vlucht nam. De vrouw bleek niet ernstig gewond te zyn en na verbonden te zyn in het ziekenhuis kon zy huiswaarts keeren. De man is in zyn Radeloosheid aan het zwerven geraakt en eindelijk in Leiden terecht gekomen, waar hy zich by de politie meldde en vertelde wat hy had gedaan. De Leidsche politie hield hem daarop vast en heeft hem Woensdag op transport gesteld naar Amsterdam, waar de politie zich verder met het onderzoek belast. Nader wordt gemeld: De man, die Dins dagavond voor de deur van het hoofdkan toor der Waterleiding zyn vrouw, van wie hy gescheiden leefde, met een mes aan de borst heeft verwond, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gebleken is dat hy het mes Dinsdag heeft gekocht, zoodat vrijwel kan worden aangenomen dat hy met voorbedachte rade de daad heeft gepleegd. Weer een speelhuis in den Haag. Vier Belgen gearresteerd. De Haagsche politie heeft gisterenmiddag een inval gedaan in net perceel Bierkade 5a, op vermoeden, dat daar hazard werd gespeeld. Toen de politic het huis binnen drong trof zy daar zes mannen aan, die echter op dat oogenblik niet speelden. Wel vond de politie een roulette, welke in be slag werd genomen. De zes mannen, wagrvan er vier van Bel gische nationaliteit waren, zyn per auto naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De twee Nederlanders zyn r.a ver- tenryk, Duitschland en Denemarken, op hoor op vrye voeten gesteld, nadat tegen Zweden aan. Vandaar is men nu naar Ne- hen proces-verbaal was opgemaakt wegens vermoeden van overtreding van het misdryf GEMENGDE BERICHTEN. Een „aardigheid" die onaangename gevolgen zal hebben. Een jongeman uit h<>t naby Nieuwkoop gelegen plaatsje Noorden, heel't de aardig heid uitgehaald zich uit te geven voor in specteur van de Kaascontröle en als zoo danig bezocht hy een zestigtal veehouders onder Wilnis, Kockengen en Kamei ik. Hij vroeg en noteerde in een boekje het aantal koeien van den betreffenden veehouder, hoeveel melk er gewonnen werd en hoeveel kaas geproduceerd. Als men naar zyn aanstelling froeg, dan liet hy een medaille zien met het borst beeld van de Koningin en dat ging gerüi- men tyd goed tot eindelijk een veehouder argwaan kreeg en hem verzocht den Volgen den dag om acht uur te willen terugkomen. De pseudo-inspecteur voldeed aan dit ver zoek, doch by zyn terugkomst vond lij den boer in gezelschap van den gemeenteveld wachter van Kamerik, die hem al spoedig als een bedrieger ontmaskerde. Hij zal zich nu binnenkort voor de recht bank hebben te verantwoorden wegens ljet verrichten van een daad, behoorende tot een ambt, dat hy niet bekleedt en waarop een gevangenisstraf is gesteld van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste ƒ300.-- Financieel voordeel had deze „daad" hem niet opgeleverd; hy be weerde een en ander slechts voor di grap te hebben gedaan. Doodelijk ongeval. Gisterenmiddag is te Silvolde de (55-ja- rige heer ter Horst by het perenpjukken uit den boom gevallen. De ongelukkige brak daarby zyn ruggegraat. Hy zou per auto naar Arnhem vervoerd worden, maar onderweg verergerde zyn toestand, soodat hy in het St. Elisabeth Gasthuis te Does- derland gekomen en door België, Frankryk, en Spanje gaat hét verder op Gibraltar aan. Het spreekt vanzelf, dat op een dergelyke reis heel wat van de bemanning en van de wagens wordt gevergd. De gezondheidstoe stand laat echter niets te wuiischen en de wagens hebben zjch tot dusver schitterend gehouden. De karavaan bestaat uit een klei ne bestelwagen, model Y, een 4-cylinder be stelwagen van twee ton en een V 8 twee- tons bestelwagen. De lading bestaat uit zak ken zand en kisten met lood. Een doeltreffend middel tegen de kinder verlamming? De patholoog John Kolmer te Philadel phia heeft een serum bereid tegen de kin derverlamming. Hij heeft het beproefd op zichzelf en een medewerker en hy gelooft dat het niet alleen afdoende is, maar dat het spoedig tot lagen prys zal kunnen wor den bereid, zoodat dan aan de algemeene toepassing niets in den weg zal staan. Het i bericht is overigens niet heel duidelyk, daar er afwisselend in wordt gesproken van een vaccin en van een serum. Echter zal het laatste wel bedoeld zyn. Het schynt te wor den verkregen uit het ruggemergsvocht van apen en dan onderhuids te worden ingespo ten. Drie inspuitingen met een tusschenpoos van een week heeten immuniteit voor het leven te waarborgen. Heidebrand bij Venlo. Uit Venlo wordt aan het Handelblad ge meld dat door onbekende oorzaak brand is uitgebioken op de Schandelosche heide, by de aan Venlo grenzende gemeente Velden. De brandweren van Velden en Schandelo, geholpen door personeel van het landgoed Kastaniënburg, trachtte het vuur te bestry- den door het aanleggen van tegenvuren en het graven van greppels. Men slaagde er echter eerst in de vlammen te dooven, na dat ongeveer 30 H.A. heide een prooi der vlammen waren geworden. J Leerlooierij te Dongen in vlammen opgegaan. Gisterenavond omstreeks zes uur is de groote leerlooiery der N.V. Schoen- en Le- j derfabrieken firma J. Leyten aan den Hpo- gen raam te Dongen geheel in de asch ge- j legd. j De Dongenschr brandweer stond machte loos tegenover de enorme vuurzee en daar er voor de omliggende woonhuizen gevaar bestond, de looierij staat midden in de be bouwde kom, werd de Tilburgsche brand weer te hulp geroepen, die zeer spoedig ter plaatse was. Gevaar voor uitbreiding van den brand was toen spoedig geweken. bedoeld in artikel 254 bis Wetboek van Strafrecht. De vier Belgen zyn voorloopig in arrest gehouden. Een der Nederlanders had sedert korten tyd het bovenhuis aan de Bierkade gehuurd. Oostenrijkers op toer in Nederland Er is in ons land een reisgezelschap ge arriveerd van de Weensche Reisvereeniging Irut. Het doel van de reis is propaganda te maken voor het Vreemdelingenverkeer van Oostenrijk naar Nederland. Het is de eerste njaal dat zulk een tocht wordt ondernomen. Dr. Keiler heeft de lei ding. De reis geschiedt in een Oostenrijk sche autocar. Er is een bezoek getracht aan 's-Gravenhage, gisteren was het gezelschap in Meerrust te Warmond de gast van de Vereeniging Nederland-Oostenryk. Heden gaat de tocht via Haarlem naar Amsterdam om daarna nog Utrecht en an dere steden in ons land te bezoeken.' Een grooter Stadion in Amsterdam. Naar het Maandagochtenblad meldt is thans wel als vaststaand aan te nemen dat de directie van het Amsterdamsche Stadion alles in het werk zal stellen om de acconio- datie van het prachtige Amsterdamsche Sportpark ook in de toekomst aan de hoog ste eischen te laten voldoen i Dit heeft dan op de eerste plaats betn k- king o phet aantal toeschouwers, dat bij zeer byzondere gebeurtenissen een plaats in het Stadion kan krygen. Hiermede in verband is het zoo goed al zeker, dat de wielerbaan zal verdwynen, aangezien er nu en in de naastp toekomst geen voordeelige exploitatie met deze baan mogelyk zal zyn. De groote cementen stadion-wielerbaan zou dan vervangen worden door een kleine* baantje, dat echter toch op het stadioncom- pelx zal verrijzen. De plannen, die voor deze Stadion-ver- bouwing bestaan, geven aan, dat zoodra een en ander in zyn hèrnieuwden staat opge leverd is, het Amsterdamsche Stadion ruirn 60.000 toeschouwers kan bevatten. 1 tionalisme en internationalisme; 9.30 yn volg Kurhaus-concert; 10.16 Vaz Di„ 10.80 Declamatie; 11.— Jazz-muziek; ll8.' Gramofoon. Huizen: 4.45 Gramofoon; 5.Inlei ding op de nieuwe actueele rubriek; 5.30 RRO-boys; 7.Politieberichten; 7.15 Qg vtlsteenen"; 7.35 Gramofoon; 7.45 KM, boys; 8.30 Vaz Dias; 8.35 Gramofoon; 845 Johan Winnubst-herdenking; 9.30 Gramo. foon; 9.45 KRO-orkest; 10.30 Vaz Bias 10.35 Gramofoon. LUCHTVAART. De Rondvlucht aangevangen. Van Schiphol. AMSTERDAM, 24 Aug. De deelnemers aan de Nederl. rondvlucht, die tengevolge van den mist op Schiphol werden opgehou den. zijn te ruim elf uur vertrokken. Van Rotterdam. ROTTERDAM, 24 Aug. Daar wegens mist het vertrek moest worden uitgesteld, werd eerst hedenmorgen om 11.30 uur eer! begin gemaakt met het starten van de toestellen vanaf Waalhaven, door 18 sport- vliegtuigen waarbij een aantal buitenland- sthe toestellen benevens eenige K.L.M. toe- stellen. De eerste etappe van. deze rond. viucht gaat naar Soesterberg In verband met het ongunstige weer be ginnen de militaire vliegers te Soesterberg, Den geheelen morgen is het op Waalhaven zeer druk geweest. Sportvliegtuig over den kop geslagen. Drie gewonden. SOESTERBERG, 24 Aug. Te 1.15 uur had op Soesterberg een ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het sportvliegtuig, bestuurd door G. v. d. Heu vel, die deelneemt aan de Nederlandsche rondvlucht, is over den kop geslagen ei; vernield. De inzittenden Verschuil, W. Greve en de bestuurder van den Heuvel, werden licht gewo-nd. Nader meldt men ons: Het ongeval op het vliegveld Soesterberg is wonder boven wonders goed afgeloopen. Het toestel gleed met ge"ringe vaart is de bocht af en kwam nog juist op het veld terecht in een hoek, waar zeer veel publiek stond, dat haastig uiteen stoof. Onmiudel- lijk kwam van alle kanten hulp opdagen. De inzittenden konden echter zelf uit het toestel komen. Indien het toestel eenige meters verder waa neergekomen, dan zou er een ramp hebben plaats gehad. Alle vier inzittenden, de bestuurder G. v. d. Heuvel, de heer We gener uit Amsterdam, de heer Verschuil uit Hilversum en de heer Greve uil Wassenaar, liepen onbeteekenende sntfwonden op. Het Waco-toestel is, zooals bekend, ge heel vernield. Luchtyostdienst MoskouNew-York. Volgens te Parjis ontvangen berichten uit Moskou heeft het Volkscommissariaat voor Verkeerswezen den Amerikaanschen vlieger Hutchinson toestemming gegeven een lucht postdienst MoskouiNew-York op te rich ten. Het luchtpostverkeer langs de lyn zal in September beginnen zoodra Hutchinson zyn proefvluchten met de nieuwe machine heeft beëindigd. De Zeelandache luchtlijn bloeit. Met het vervoer op de Zeelandsche 1U" der K.L.M. gaat het nog steeds crescendo. Bedroeg het aantal in- en uitgaande pas sagiers op het vliegveld „Haamstede" over de maand Juli j.l. 1059 passagiers, thans B dit record wederom geslagen, aangezien op 20 Augustus j.l. de 1059ste passagier over Augdstus werd vervoerd. Deze cijfers be treffen slechts de diensten van en naar Haamstede en niet de geHfeele Zeeland- lijn. Dagelyk loopen dan ook extra toestellen en nog komt men plaats tekort. Men is er zelfs toe overgegaan om des Zaterdagsmid dags tusschen Rotterdam en Haamstede een uurdienst in te stellen. Het op 8 Augustus j.l. geopende fraaie stationsgebouw-restau rant doet thans goede diensten. Ook aantal particuliere vliegtuigen, die een be zoek brengen aan het zoo fraaie aan den duinrand gelegen vliegveld, neemt steeds I Een veöligheidsschakelaar in vliegtuigen. 1 Vaak na een val breekt brand uit in een vliegmachine. De oorzaak daarvan kfln schuilen in de electrische installatie. By een noodlanding haasten de piloten zich con tact af-te zetten, maar by een ongeluk wordt dat meestal nagelaten. De Engelsche kapitein H. M. Sahuond heeft nu een contact geconstrueerd, dat automatisch verbroken wordt, wanneer bet vliegtuig een schok krygt. By luchtacrobatiek werkt het toestel niet. Het is onderzocht en goedgekeurd door het Engelsche Luchtvaartministerie. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 4.30 Voor de kinderen 5— Klein Vara-ensemble5.30 De Fliere fluiters 6;.— Orgelspel; 6.20 Gramofoon; 6.30 Vara-orkest; 7.30 De 16 September-be- tooging; 7.57 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.Cursus Factoren van Godsdienstig le- vne; 8.30 Kurhaud-concert; 9.Cursus Na- ne F XXXVI weer in de lucht. Proeftocht met bevredigenden Naar wij vernemen heeft de groote 4-ino- torige Fokker F. XCÜVI, na voor het om brengen van een aantal verbeteringen en kele -veken buiten bedrijf te zijn geweest, gisterenmorgen weer een proeftocht ge maakt, over de resultaten waarvan de des kundigen der fabriek zeer tevreden waren- B|j nieuwe vluchten zal ook de mjto,StudK- dienst voor de Luchtvaart de aangebrachte verbeteringen beproeven. Amy Johnson op de Kanaalroute. De Engelsche vliegster Amy Molhson Johnson is verbonden als eerste pilote W) de Hillman-Ijjn van Londen naar Dinsdag zal Amy haar eerste vlucht make met acht passagiers. STADSNIEUWS. GOUDA, 24 Aug. 1931. Hioleeringaquaestie aan de Graaf van Bloisstraat en C. Bothstraat. Aan den Raad der gemeente is door ile hteren G. van Hofwegen en A. F. Janssen, namens eigenaren van huizen aan de Graai va„ Bloisstraut en P. C. Bothstraat het vol gend adres gezonden: De afvoer van faecaliën van de woninge.i aan de Graaf van Bloisstraat en de 1J. u Fothstraat is zeer onbevredigend. Dozu heeft plaats naar een tusschen de achter zijden van beide straten gelegen sloot; uit het oogpunt zoowel van reuk als, van ge zondheid moet hier worden ingegrepen. Reeds in April 1934 hebben Burgemeester en Wethouders de eigenaars van de huizen gelegen aan bovengenoemde straten er op merkzaam op gemaakt, dat een bevredigen de toestand zou worden geschapen, indien de sloot zou worden gedempt en door een riool zou worden vervangen, met een septic- tank aan het Noordelijk einde van dat riool, een en ander volgens aanwijzing van den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht. Waar het hier een gezamenlijk belang van de eigenaren der huizen betreft, heeft het meerendeel der (grootendeels zeer wei nig kapitaalkrachtige) eigenaren daarop een vereeniging gevormd, Het mocht deze vereeniging gelukken een gezamenlijke gedragslijn vast te stel len zulks als resultaat van een tweetal ledenvergaderingen, eenige bestuursverga deringen en een bespreking met wethouder Donker en den, heer Groenendijk. Bij schrij ven van 7 Juni 1934 is het resultaat met*» gedeeld aan het College van Burgemeester en Wethouders. Daarbij is verklaard dat de by de vereeniging aangesloten eigenaren bereid zyn op den volgenden voet hun medewerking te verleenen: le. De gemeente zorgt voor het dempen en rioleeren van de achter de woningen ge legen sloot en het maken van een septic- tank aan het noordelijk einde van dat riool. 2e. De gemeente maakt ter plaatse een goed begaanbare zijl met aan de Zuidzijde ten brug naar den Öraaf Florisweg en aan de Noordzyiit; uitgangen naar de Bothstraat en de van Bloisstraat; alle aangrenzende bewoners hebben over een en ander recht van uitgang. Se. De eige-naren, die daardoor uitgang verkrijgen, staan het daarvoor benoodigde terrein in vryen eigendom af aan de ge 4è. De Ameente zgrgt voor het onder houd van ri<K>l, zijl, brug en uitgangen. 5e. De eigenaren betalen, te berekenen naar de strekkende meters breedte der hui zen, een bedrag van gemiddeld 30.pe' perceel aan de gemeente. 6e. De aansluitingen van de huizen aan het riool worden onder toezicht der ge meente door de eigenaren der huizen ieder afzonderlijk, verricht en bekostigd. 7e. De gemeente maakt een achterrooi- lynverordening, opdat een behoorlijke toe stand van de zijl gewaarborgd zij. Na toelichting dezer punten memoreeiei adressanten nog het navolgende: le.' ln het rioleeringsplan voor het noor delijk gedeelte der stad zyn ook de van Bloisstraat en Bothstraat opgenomen. Dit plan wordt geheel bedorven, indien thans ae bewoners dezer straten afzonderlijk tot het maken van septictanks zouden worden genoodzaakt. 2e. De bewoners toonen hun goeden wil door een bijdrage van gemiddeld 30.— per woning te beloven. Voor velen hunner is dit een belangrijk bedrag. Dit beteekent tevens een bijdrage voor het geheele noordelijke rioleeringsplan en komt geheel aan de gemeente ten goede. De bewoners hebben daarenboven nog hun eigen aansluiting te betalen. 3e. Het plan der bewoners beteekent «en publieke verbetering en geeft door vrij willige eigendomsoverdracht aan de ge meente een ruime gelegenheid ordenend op te treden, een gelegenheid die zy zich als openbaar lichaam niet kan laten ontgaan. 4e. De gemeente moet er slechts in het uiterste geval toe overgaan tegen den wil der ingezetenen aan hun huizen te gaan breken en bouwen: dit uiterste geval is hier zonder twyfel niet aanwezig. 5e. Indien de gemeente op deze wyze tigen de bewoners optreedt, zal uiteraard hun medewerking voor het vervolg niet meer te verkrijgen zyn. Voor het leggen van het ri(>°l door het aan de eigenaren toe- behoorende terrein is echter huci toestem ming noodzakelijk, zoodat door deze maat regel de kans op rioleering voor goed wordt Op deze gronden wordt den Raad ver zocht zyn invloed te willen aanwenden: le. opdat alsnog de uitvoering der rio lering plaats hegft als in de bovenvermel de 7 punten is aangegeven, of dat tenmin- ate nader overleg hieromtrent plaats heeft; 2e. opdat geen uitvoering worde gege- yen aan het plan dat vanwege de gemeente in de woningen aan de bovengenoemde stra ^n. ten koste der eigenaren, beerputten of septictanks zouden worden gebouwd. Examen Coetumière. Voor costumière zyn geslaagd de dames J- Ruigrok en M. v. Vliet, leerlingen van Mej. L. v. d. Heuvel v. Eijk. Arbeidsbeurs. Op Donderdag 23 Aug. stonden als werk- 'oog ingeschreven: aardewerkers 96, letter zetters 29, bouwvakken 482, houtbewerking °2. lederbewerking 17, kleedingbewerkmg 21. metaalnijverheid 172, papierbranche 6, textielindustrie 42, suikerwerkers 96, siga- "nindustrie 79, landbouw 30, knechts, schippersknechts, Nederlandsche Reisweek. De laatste gelegenheid om te profi- teeren van enkele belangrijke reduc- ties. Wy vestigen de aandacht van onze lezers op het fqjt, dat Maandag 27 Augustus a.s. de laatste dag van de eerste Nederlandsche Reisweek is. Op Maandag 27 Augustus kan men dus nog een 8-daagsch abonnement koopen op de Nederlandsche Spoorwegen tegen den extra gereduceerden Reisweekprys van 11.50 3e klasse en daarop reizen t.m. 3 September 1934. Wie op 27 Augustus nog een vacantie- kaart voor de heenreis koopt, kan in het tijdvak van 28 Augustus t.m. 3 September op vertoon van zyn op 27 Augustus afge stempelde Reisweeklegitimatie nog een va- cantiekaart voor de terugreis koopen met pl.m. 50 reductie. De terugreis behoeft niet van dezelfde plaats te bqginnen als waarheen op de heenreis is gereisd. Houders van legitimatiebewijzen, die op 27 Augustus a.s. nog in een aangesloten hotel of pension aankomen, hebben nog recht op de Reisweek-Reductie gedurende een tijdvak van ten hoogste 7 dagen. Alle andqre reisweek-reducties eindigen op 27 Augustus. Wie dus in de week van 27 Augustus t.m. 3 September nog van enkele belangrijke reducties profiteeren wil, haaste zich'. chauffeurs 305, kantoorpersoneel 39, huise lijke diensten 11, fabrieksarbeiders 139, transportarbeiders 84. Totaal 1729. Eerste Nederlandsche Modevakschool Vereeniging. Op de gehouden examens van de Eerste Nederlandsche Modevakschool Vceeniging te Den Haag slaagden de volgende dames: Voor Leerares-CoupeuseH. W. Bosch te 's-Heerenloo, G. M. Kanipkuipers te Haar- brinkbroek, G. Ottema te Almelo, J. A. G. Croon te Rotterdam, N. J. v. Kleef te Ach ten, M. v. Eyck te Gouda, P. v. d. Krans te Waddinxveen. Voor Coupeuse: B. H. Nyhoff te Losser, J. Ontyd en A. v. d., Gaag te Rotterdam, M. C. A. M. Lamberts te Rotterdam, A. P. Stierman te Zwijndrecht, T. S. T. Koore- vaar te H. I. Ambacht, C.' G. Vinkenburg te Zwijndrecht, E. Gerrits en A. E. M. Höhle- Adriaansen te Amsterdam, J. M. v. d. Hej> den te Schiedam, E. v. Overveld en J M. v. Oosterhout te Roosendaal, A. Bakker to Gouda, A. W. de Jong te Gouderak, C. Gra- vesteyn te Gouda, J. M. v. Manen te Tor- schuur, E. G. Veldhuizen te Amersfoort, A. A. Verheye te Kruis en E v. d. Navoy te IJzendijke. Voor Costumière: JVJevr. M. Visscner— Boltjes te Enschedé, E. v. Amerongen te Rotterdam, C. v. Ham te Willemsdorp, W. Maasdorp te Dordrecht, A. C. v. Rossum te Zwijndrecht, G. Schilling te Drimpt, S. Ié Grand te Oostburg, E. S. Elsseeuw te Groe- de, M. J. de Baat te Peursum, D. Kaïnp te Leimuiden, J. Dubbis te Bennebroek, A. v. bongen te Nieuw Vennep, M. J. v. Vliet ën J. A. Ruigrok te Gouda, N. Cout en A. v. Kilsdonk te Den Bosch, G. A. Dijkstra en R. Bouwer te Amstredam, A. C. E. Cop- pens te Wouw en R. Spruyt te Gouda. Voor Lingerie: J. v. Ouwekerk te Alblas- serdam en D. Molendijk te Schiedam. Voor Moderne Sierkunst: A. R. Wras- lowski en M. Sanders te Utrecht. Alle leerden volgens methode E.N.S.A. LD. Kantongerecht Gouda. Uitspraken strafzitting 22 Aug. Veroordeeld werden wegens overtreding van: CrisiszuivelbesluitM. L M. te Reeuwyk 3 x 10.— subs. 2 d. h. voor elke boetë; A. H. S. te Reeuwyk 4 x 3.— subs. 1 d. h. voer elke boete. Handelsregisterwet: C. P. en A. C. P. te Gouda, ieder 0.50 subs. 1 d. h. Art. 37 Alg. Pbl. Verord. Gouda: M. den O. te Gouda 1— subs. 1 w. t.; W. L., W. H. B., G G. en T. T., allen te Gouda, J. v. B. en D. S. te Ouderkerk, J. v. V. te Reeu wyk, ieder 2.subs. 1 d_ h.; G. H. te Gouda 0.50 subs. 1 d. h.; C. J. V. V. te Gouda 3.— subs. 1 d. h. Art. 460 W. v. S.: A. H. te Gouda 1.— subs. 1 w. t. Art. 16 Prov. Reglement: C. de J. te Gouda 2.50 subs. 1 w. t. Art. 59 M. en R.R.: J. A. E. te Gouda 1.— subs, lw.t; M.W.K. te Haastrecht 2.— subs. 1 d. h.; D. S. te Bergambacht 2.50 subs 1 d. h. Art. 27 M. en R.wet: E. L. K. te Wasse naar, Ph. H. M. te 's-Gravenhage en H. F. ti Alphen a. d. Ryn, ieder 2.subs. 1 d. h.; C G. te Bergambacht 3.subs. 1 d h. Art. 11 M. en R-R-: P. den B. te Vlist, N. A. M. en M. C. de B. te Gouda, ieder 2.60 subs. 1 d. h. Art. 68 M. en R.R.: S. M. te Bodegraven, H. de J. te Gouda en A. de V. te Reeuw|jk, ieder 2.subs. 1 d. h. Art. 461 W. v. S.: M. K. te Gouda 2.— subs. 1 d. h.; A. C. de M. te Gouda 0.50 sobs. 1 d. h. Art. 22 M. en R.R.: W. J. T. te Snélre- waard en C. C. T. H. te Gouda, ieder 10.— subs. 2 d. h. Art. 9 Rijnvaart Regl.: P. B. te Rotter dam 10.subs. 2 d. h. Art. 17 Visscherywet: P. H. en W. J. S. t» Rotterdarp, ieder 2.60 subs. 1 d. h.; J. C. v. G. te Arnhem 2.— subs. 1 d. h. Art. 43. Spoorwegwet: C. v. d. K. en. J. K. te Gouda, ieder 3.— subs. 1 d. h. Rijnvaart Reglement: G. J. de R. te Slie- drecht 6.— subs. 1 d. h. Art. 6 M. en R.R.: G. A. van R. te V Gravenhage 7.50 subs. 2 d. h. Art. 453 W. v. Strafrecht: J. M. te Gouda 6— subs. 2 d. h. Art. 93 Alg. Pol. Verord. Gouda: A. B. te l Gouda 1.— subs. 1 w. t.; M. E. te Gouda j 2.50 subs. 1 d. h.; J. K. te Gouda 1. subs. 1 d. h. Feestviering in de P. C. Bothstraat. De buurtvereniging P. C. Bothstraat or ganiseert op Koninginnedag feestelijkheden. Des morgens om 9 uur heeft een optocht van. de kinderen plaats, waarna om 10 uur spelen voor de jeugd een aanvang nemen, bestaande uit kopjes tikken en blaastrap- pen. Vervolgens worden versnaperingen uitgereikt en kunnen de kinderen pryzen be halen met een tombola. Om 2 uur 's middags worden de wedstrijden voortgezet met eie- renloopen, bandspringen en ringwerpen, gevolgd door tractaties, tombola en prjjs- uitdeel.ng. Voor jongens en meisjes boven 14 jaar wordt nog een wedstrijd in tobbe steken gehouden. Den geheelen dag en ook des avonds zal er muziek zyn en om 8 uur wordt de straat schitterend verlicht. Lantaarnpaal als slachtoffer. Op den Goejanverwellendijk is gisteren door een auto uit Berkenwoude een aldaar staande lantaarnpaal omver gereden. Agenda. 24 Aug. 8 uur Openb. Vergadering Gemeen teraad. 5 Sept. 8 uur geb. Daniël Cursus E.HjB.O. leider Dr. A. Montagne. 12 Sept. 8 uur geb. Daniël. Cursus E.H If.ü. dames, leider Dr. C. v. Elk. 19 Sept. 8 uur geb. Daniël. Cursus E.H.B.O. leider Dr. C. v. Elk. 26 Sept. 8 uur geb. Daniël. Cursus E.H.B.O. leider Dr. J. Bik. UIT DEN OMTREK. GOÜDEKAk. Benoemd. De heer Noorlander is benoemd tot voor zitter van het crisis-comité B alhier. Ophooging van (ie IJsseldijk. De ophoog.ng van de IJsseldijk even bui ten de kom der gemeente nadert haar vol tooiing. Gedurende deze ophooging is het mogelijk ^wecst het verkeer gaande te hou den. Verschillende woningen zyn door deze I ophobging een eind onder aan den weg ge- komen. REEUWIJK. I Openbare verkooping. Bij de Woensdag j.l. gehouden verkooping door notaris V« uit Waddinxveen, werden dc- navolgende perceelen geveild: i een perceel weiland, gelegen in den pol der Broekvelden, groot ruim 84 Aren, eigen dom van C. v. d. Kley, alhier. Hierop werd geen bod uitgebracht, terwijl by afslag tegen een gulden kooper werd polder Vet- tebroek en Broekvelden; een perceel weiland gelegen in den polde Middelburg (afd. Spoelwyk) groot 1.67 11.A., eigendom van den heer C. E. Konyn werd in bod gebracht door den heer J. v. d. Zwaard op 300 en bij afslag afgemijnd met 250 daarboven <fcor P. Reijneveld al hier. Het perceel, woonhyis met timmermans werkplaats ipet erf en grond, eigendom van den heer A. Heemskerk alhier was uit de verkooping genomen. RECHTZAKEN. Nederlandsche Commercieel.? Discontobank. Failliet verklaard. Men meldt uit Amsterdam, 22 Augustus: De rechtbank heeft heden in staat van faillissement verklaard de N.V. Nederland sche Commercieele Discontobank alhier, ge vestigd Heerengracht 250. Tot rechter-corti- missaris werd benoemd mr N. de Bneditty en tot curator mr. H. van Krimpen. De di recteur van de is verleden week per soonlijk eveneens failliet verklaard. Een kano is een roeiboot. In donker moet helder wit licht gereed worden gehouden. Indertijd heeft de kantonrechter te Delft twee kanovaarders vrijgesproken van het hun ten laste gelegde: dat zy in voor dt scheepvaart openstaand vaarwater, varend by donker, niet hadden gezorgd ,dat in hun vaartuigen een helder wit licht werd ge reed gehouden om tijdig genoeg, om een aanvaring te voorkomen, te worden ge toond. De kantonrechter achtte het feit niet strafbaar op grond dat een kano geen roei boot is en het feit dus niet valt onder art. 14 Binnenaanvaringsreglement. In hooger beroep weerlegde dc rechtbank deze opvatting uitvoerig door te overwegen dat, al mocht er in strikt technischen ain een onderscheid bestaat tusschen een kaiio en een roeiboot, een kano in den zin van art. 14 van het binnenaanvaringsreglement als een roeiboot dient te worden beschouwd, daar het duidelyk is, da: de wetgever in het binnenaanvaringsreglement de bedie- ling heeft gehad, dat in het belang van de veilige vaart alle schepen en vaartuigen in het donker zouden zyn verlicht, en hij daartoe in art. 11 een voorschrift heeft ge geven voor alle vaartuigen (geen roeiboot zy'nde), voor velke hy in principe voor schrijft „een helder wit rondschynend l'cht voeren aan den top van den groqten mast" en in art. 14 ee-. regeling heeft gegeven voor roeibooten. Uit deze tegenstelling reeds bliikt, dat de wetgever onder roeibooten in het binnenaanvaringsreglement neeft ver staan all" kleinere bootjes zonder, of met kleinene. gemakkelijk uitneem baren mast, die gewoonlijk door menschenkracht worden voortbewogen. Indien de kano's niet on.ier roeibooten gerekend moesten worden, zouden zy val len onder art. 11, sub 3, en beschouwd zou den moeten worden als een vaartuig zonder mast, hetwelk het licht ter hoogte van ten minste drie meter boven den romp moet voeren, hetgeen voor dit soort vaartuigen wel uiterst bezwaarlijk zou zijn. De verdachten werden ieder tot 1 boetejl veroordeeld. Zy teekenden cassatie aan bi# den Hoogen Raad, die zich met de uitleg# ging door de rechtbanx van het woorp „roeiboot" vereenigde en het beroep ver wierp. (Hbld.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De G. V. B. gaat optreden. 22 schorsingen. Onder de Officieele Mededeelingen in het Sportblad treffen wy niet minder dan 22 namen aan van spelers die aan de niet ge oorloofde wedstrijden van de N. A. S. B.' hebben deelgenomen en hiervoor door de G. V. B. bestraft worden met eèïi schor sing tot 1 Januari 1935. Onder hen zyn er twee die van deze instantie tot 1 Augustu-. 1935 groote vacant.e kregen, daar zy ook a'an de wedstrijden in de v. a. Palmstraat hadden deelgenomen. Voor de betrokkenen, indien zij enthou siaste voetballiefhebbers zyn, is dit een bittere pil. KORFBAL. Amsterdamsch korfbalbezoek. Zondag a.s. komt de1^ Amsterdamsche korfbalvereeniging K.V.D. met twee twaalf tallen naar Gouda om tegen Ter Gouw 1 en 2 friendly-games" te spelen resp. om 2 en 12 uur. Het gezelschap arriveert om 10 uur iu Gouda en zal allereerst de voornaamste punten van de stad bezoeken. Na de wed strijden wordt het bezofck besloten met een bezoek aan de Reeuwyksche plassen. ZWEMMEN. Zwem wedstrijden op „Elf hoe ven". Zaterdag 25 Aug. a.s. te 2.30 n.m. houdt de zwem- en poloclub „Elfhoevqn" onder linge wedstrijden in he^ zwembad Elfhoe ven. Bovendien zullen twee vriendschap pelijke waterpolowedstryden worden ge speeld: Elf hoeven Ide Gouwe I en Elf hoeven IIde Gouwe II. Over het Kanaal gezwommen.' Geslaagde tocht van een Oostenryksche. Uit Londen wordt geseind, d*X de Oosten ryksche mevrouw Emma Faoer jver he. Kapaal is gezwommen. Zy ve.-trok in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om kwart voor een van Gris Nez en landde Zondag middag om 3.15 te Southforeland. Zy ver beterde het record Kanaalzwemmen voor dames, dat sedert 1926 op naam stond vq& mevrouw Ederle, met vier minuten. I)e Engelschman Terame in recordtijd van de Engelsche naar de Fransche kust. Het is dezer dagen de Engelsche kantoor bediende Eric Temme mogen gelukken, na in 1927 van Frankryk naar Engeland ge zwommen te zyn, nu van de Engelsche naar de Fransche kust te zwemmen, terwyl hü deze prestatie bovendien nog in een record tijd volbracht. Hij is de vierde, wien dit gelukt van En geland naar Frankryk. Hij is 's ochtei.ds C.ll te South Foreland in zee gegaan en des avonds om 10 uur 5 te Liane Nez aan gekomen, een afstand van ongeveer 38 my- len. Het oudé record op naam van kapitein Webb, met een tyd van 21 uur en drie kwar tier dateerde al van 1875. Temme heeft het Kanaal overgezwom men van Frankryk naar Engeland in 1927 van Kaap Gris Nez naar Dover, in den tijd van 14 uur 29 minuten. Zyn eerste poging had toen al dadelijk succes. De laatste ja ren heeft hy het herhaaldelijk van Dover uit geprobeerd zonder te slagen. Tot nu toe zwommen onderstaande zwem mers en zwemsters over htt Kanaai: Kapt. Webb Burgers Sullivan Tariboschi Toth Mej. Ederlé Mevr. Corson Vierkotter Geo Michel Nor man Derham E. Temme Mercedes Gleitze Dorothy Logan Ivy Gill Ivy Hawke Hilda Sharp Helmi Peggy Duncan Mej. Ljury Mevr. E. Faber E. H. Temme een 3 K.M. verder liggend terrein kon be reiken, doch daar over den kop slóegi Dfc eerste vlieger overleed kort na zyn val, de tweede bekwam eenige verwondingen. HU zal bovendien nog een onaangenaam na spel beleven, daar demonstraties van par ticuliere vliegers slechts t>y wijze van uit zondering worden toegestaan. Smokkelauto met 2500 K.G. suiker benaderd. ROERMOND, 24 Aug. Aan de Belgische grens paby Straperweg is door de Holland- sche douane een Brabantsche auto aange houden. De wagen probeerde uit België naar Holland te komen. Na de sommatie van de douane om stil te staan, reed de wagen in volle vaart door. De spykerplank werd den wagen echter noodlottig, bovendien werd de wagen flink onder vuur gehouden. Later werd de wagen in de buurt van Roermond aan den weg gevonden. De auto bevatte 2500 K.G. Belgische suiker. Beide voorbanden waren door de spykerplank totaal vernield, ft De wag-en is in beslag genomen en naar Roermond overgebracht. De smokkelaars zyn in de velden ontvlucht. Vijf inbrekers te Hilversum gearresteerd. HILVERSUM, 24 Aug. De Hilversumsche recherche heeft een 5-tal aldaar wonende personen aangehouden verdacht van ver schillende inbraken in het Gooi. Werkplaats voor vervalschingen in een gevangenis. LONDEN, 24 Aug. V.D. In de boekdruk kerij van de gevangenis van Pentonville is een werkplaats ter vervaardiging van val- sche documenten ontdekt. Meer dan een jaar geleden was de politie een aantal valsche documenten in handen gevallen en nog 4 maanden geleden vond de politie by een in val in een huis in West-Londen een heelen voorraad van dergelyke papieren. De by deze gelegenheid gearresteerde personen werden veroordeeld. De politie meende "dat daarmede aan deze zaak 'een einde was gemaakt. Tot haar ver bazing doken echter telkens weer dezelfde vervalschingen op. Ten slotte ontdekte men dat een in deze zaken bedreven strafge- vangne te Pentonville de valsche docu menten drukte en tégen tabak en gunsten aan zyn cipiers gaf, die van hun kant er een lucratieven handel mee dreven. De ge vangene werd onmiddellyk in een afzonder lijke cel opgesloten. Twee bewakers zyn voorloopig uit hun functie ontzet. ONDERWIJS. 1875 21 uur 45 min. 1911 23 40 1923 26 50 1923 y> 23 1923 16 54 1926 14 32 1926 15 28 1926 12 42 1926 11 5 1926 13 59 1927 IJ 29 1927 15 15 1927 13 10 1927 15 9 1928 19 16 1928 14 58 1928 23 45 1930 1«? 30 1933 15 45 1934 14 40 1934 15 54 Het %bezoek aan Rijks Land- en Tuinbouw scholen. Studiebeurzen. Zooals vroeger werd gemeld, hebben de drie centrale landbouworganisaties aan den minister van oeconomische zaken een adres gericht, waarin verzocht werd het aaptal en het bedrag der studiebeurzen voor het bezoeken van land- en tuinbouwwinterscho- ïen te willen verhoogen, in verband met de groote financieele moeilykheden, waarin vele land- en tuinbouwers verkeeren en waardoor zij hun zoons moeilyk uit het be drijf kunnen missen. De Minister heeft op dit verzoek gunstig beschikt en ook-voor het studiejaar 1934 1935 zullen op ruimere schaal dan voorheen studiebeurzen worden beschikbaar gesteld. WÏSSKLKOEKSEN. Londen Berlyn Parys Brussel Zwitserland Stockholm Kopenhagen Oslo Ne^-York Madrid ivi uaan 23 Aug. 24 Aug. Officieel. 7.42 7.37% 58.65 57.67% 9.73% 9.73% 34.68 34.65 48.17 48.17% 38.30 38.05 33.17% 32.95 37.30 37.05 1.45M/» 1.45'/u N iet-officieel. 20.20 20.20 12.67 12.67% 6.13 Vb 66.13 .VLUiKTI IE RICHTE N Leeuwarder Boternoteering. De Leeuwarder boternoteering is heden vastgesteld op 43 cent per K.G. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Het Criaisbotermerk. De Crisiszuivelcentrale maakt bekend dat voor de week van 26 Aug. t.m. 1 Septem ber de prys van het crisisbotermerk en van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op 1.— per K.G. Chineeech vlieger boven Brooklyn neergestort. BROOKLYN, 24 Aug. Twee Chineezen, die wenschten te worden opgenomen in het vliegercorps van hun vaderland, wilden hun vliegkunsten vertoonen aan den met het Lloydstoomschip aankomenden generaal Ch*ng Fak Wei. Zij hielden derhalve op 700 Meter hoogte boven Brooklyn een schyngevecht, waarby zy tenslotte zoo dicht by elkaar kwamen, dat een der vliegtuigen geraakt werd door de propeller van het andere vliegtuig, met het gevolg dat het toestel naar bene4en stortte, en op het dak van een huis terecht kwam, terwyl het an dere vliegtuig met een beschadigde motor Prolongatie 1%. Part. disconto Beursovei;zicht. i De effectenbeurs te Amsterdam had he den wederom ten rustig voorkomèn, doch de tendenz was niet slecht. Het meest op vallende verschijnsel was de vrij drukke af faire, die zich ontwikkelde in certificaten Ned. Handel-Mij., die flinke vraag ontmoe ten en eenige procenten konden ailanceeren. Door aandeeien Ned^ Ind. Handtlsbanx werd eveneens kooplust aan <kn daK legd. Van de Petroléuniwaarden werd Ko ninklijke wat meer bèlaögstelling betoond. De koers onderging echter gepn ppemens waardige verandering. Y*" Rubberaandec- len scheen de aardigheid geheel af te zijn. Amsterdam rubbers bleven zich de om geving van den parikoers bewegen. In- dustrieele fondsen werden op bescheiden voet verhandeld. De bekende toonaangeven de soorten werden op ongeveer de vorige koersen afgedaan. Suikerwaarden, Tabak- ken en Scheepvaartaandeelen waren ver waarloosd .Op de Mijnafdeeling was de be- I langstelling minder. Op de beleggingsmarkt bestond een flau we stemming voor Ned. en Ned. Indische Staatspapieren. Zoowel de oude schuld als de 4 c/c obligaties Nederland waren aange boden. Van de Indische papieren was een vry groote post aan de markt. In An> i - kaansehe fondsen ging weinig om. RADIO-TELEGRAFISCH W riFRBF.RICHT I 24 Aug. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig ver- 1 andering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2