Dames legenmantds ?rsiï ^HULZEN ex. en— Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN CO. I8B87 Zaterdag 25 Augustus^l934 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. 7a, d&nf ht reen en TAND HIDDEL r BUREAU vanaf fl 2.— bestaat len^oed geweven stoffen, die nog droegen. caun^ a va4t7bufzeM'5?i&£dit(j is Bela- ew ^oedtofia- a Falcon” Regenmantels Brieven uit de Hofstad. I HET LIEF s’n eigen land moet st, die weten te ver- n en Berlijn hebben lis den Oceaan zijn et eigen mooie land! id! Geniet van zijn n blonde duinen en en zjjn deftig oud- - Zalfbahesrschlng. UtnNw.diede troeven had Naar het Amerikaansch bewerkt door 7S»)’Jaargang B0DEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, IQIEUWERKEKK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. K. 'I HAGENAAR, de menschheid in eeuwen van worsteling sen 11e KMt nummer bestaat uit twee bladen, en een Bijvoegsel. hoeven, worden sterker door iedere over winning. Het is de oefening in zelfbeheer- ren in onze de bewoners vilt brengen dierlijke, het instinctieve, het terugdringen ook van het toevallige, dat moeten we in eigen leven ook door bange worsteling vaak veroveren. Hoeveel levens, die veel schenen te beloven, zijn niet hopeloos te gronde ge gaan door het gebrek aan zelfbeheersching, doordat de mensch de zelfoverwinning niet kehde. „Wie zich zelf overwint, is sterker Jan wie een stad inneemt”, zegt een oud gezegde. Dit teekent wel de zwaarte van JWUK - DINXVEEN citeit. «ÉS ter zacht te maken: da te Jutphco* bij Utre.ht 3» ten. Misschien komen sommigen niet eens toe aan het maken van een berekening en zij gaan maar op goed geluk beginnen. Er zijn Die loopen gewoon maar over den rijweg zonder uit te kijkenI Menschen zijn natuurlijk geen ganzen, maar toch lijkt het er soms wel opl - misschien incidenteel een koopje, de schade- postjes die de groothandelaren telkens weer krygen door de inéénstorting van die avon- tuur-winkels, drukt stellig weer even sterk op de algemeene prijsbepaling. De voornaamste bron van het euvel der overmatige winkel-formatie ligt evenwel in de overbevolking, die er nu eenmaal toe leidt dat op elk gebied versnippering plaats heeft en er voortdurend een gedrang is om de „etensbak”, die maar een beperkte hoe veelheid bevat en bevatten kan. Maar helaas ziet het publiek, althans een groot deel van het publiek dit niet in en plukt het de wrange vruchten van dit ge mis aan inzicht. Betere voorlichting ware in deze zeer ge wen scht. voordig, voor div hmethode toe te alkomen gespaard hard wrijven en stand als voor het ranciers aan die j heeft gemaakt tot het tegenwoordig peil van beschaving te stijgen. Het is ook de i oefening in zelfbeheersching, die het ons mogelijk maakt ons eigen leven te richten naar de hoogere beginselen, die we als de juiste hebben erkend én zoo ons leven en ons geluk op te bouwen tot de schoone zui verheid, die ons hoogste verlangen bevre digt, van ons leven te maken wat we ervan zo’uden willen maken en niet als speelbal van het toeval door eigen zwakheid aan te landen waar we niet wezen wilden. werkende wasch- tnaal kort koken - i een hagelwitte wasch. :ds alléén, zonder of zeeppoeder. En ng het aangeeft: rsil op water beetje koud der k'ontcn). «n is verkrijgbaar Brinkman Zoen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen gorden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux ïnterc. 2745. Pot zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. >strekening 48400. jksche Plassen niet. ieten Gjj daar kunt “ren kennen, koon IEYGROND. dat U >n. Zoowel voor den voor den wandelaar tot den gemeenteraad gewend om niet meer toestemming te geven tot winkel-vestiging 1 op dit plein. Zij hadden volkomen gelijk, want niet alleen verliest het plein zyn ka rakter, maar ook is die verandering totaal onnoodig, omdat er in den omtrek winkels genoeg zijn. Daar komt nog by dat de woon huizen zéér in waarde dalen als zy af ge- wisseld worden door winkels. Het eenige wat er dan op zit is in vredesnaam zyn huis ook maar tot winkel in te richten, om op die wyze het eenmaal betaald bedrag er uit te halen. Alles tesamen is er wel wat tegen de winkelplaag te doen, mits men de beteeke- nis daarvan begrijpt. Tenslotte moot het publiek goed begrijpen dat het zelf de dupe in de eerste plaats is, want al sleept het kat-en-muis spelletje met hem. i Bristew stak zyn hand op, als om te ken- I nen te geven, dat hij iets zeggen wilde. Toen I Braceway zijn verzoek negeerde, leunde hij, spottend, glimlachend terug in zijn stoel. Morley’s verduisteringen deden mij een goed voorwendsel aan de hand on: dezen man Bristew evenwicht. Dat kost strijd ook in eigen leven. Er is veel, dat ons aangenaam, dat ons lief is, maar dat jlen gang van on» leven stoort en maar al te vaak, dat leven vernietigt. Dat moeten we weten op te of feren. Door onze zelfbeheersching moeten we komen tot zelfoverwinning. Het is geen gemakkeiyke tauk. Maar het is ten slotte de groote taak van ons aller leven. Door haar te vervullen, werken we niet alleen aan eigen verhemng en eigen geluk, maar ook aan de verheffing der iripnschheid, die slechts door beheersching I en zelfoverwinning heeft kunnen stijgen boven het dierlyke uit naar de toppen van het geestelijk leven. Enkel geest zal en kan I de mensch nooit worden. En het ook me» noodig, dat we de lichamelijke en instinc- t.eve krachten in ons dooden. Maar ze moe ten niet de heerschappij voeren over ons leven. Want de taak van den mensch en van de menschheid is te stygen naar hooger sfeeren van geestelijk leven, is de volmaking van het geestelijk leven. En de andere krachten moeten we gebruiken om die taan te vervullen, moeten we in dienst stellen van die taak. Alleen langs dezen weg kun nen we ten slotte ook het hoogste mensche. lijk geluk bereiken. Het voldoen aan oogen- hlilcleelyke bogaarton kan ons voor een oogenblik bevrediging en voldoening schen ken, het zal ten slotte den opbouw van ons leven en den opbouw van ons geluk in de»» weg staan, wanneer we zoeken buiten het groote doel, van ons leven en tegen de stem in van ons betere ik, van MOCXLIII. Het netelige vraagstuk van de ongebrei- delde uitbreiding van het aantal winkels begint hoe langer hoe meer in het middel- punt der belangstelling te komen. In het Middenstandsweekblad heeft Prof. Volmer j voor hevige gemoedsbeweging vertoonde. voorwendsel op het spoor te blijven, terwijl bezig was om Perry’s verderf ‘e bewerkstelligen, ’s Mans zelfvertrouwen, zyn verwaandheid. Nu heb ik er genoeg van! viel Bris tew heftig uit, terwijl hy voor de éérste maal hevige gemoedsbeweging vertoonde. Hy keerde zich tot Greer leaf: Heb je ook nog niet genoeg van dezen grappenmaker? Wat probeert de vent eigenlijk aan te toonen? Hij praat dat ik den vorm van myn gezicht veranderd heb, en dat hij mij van een portret van minstens zes jaar geleden herkend heeft! Het is een alibi voor hem zelf, een excuus voor het niet kunne;. bewijzen, dat ik de man ben, die de juweelen in Balti more verpandde! Het lijkt naar niets! Maar Greenleaf moest nu niets meer van hem hebben. Ga voort, zei hy tot Braceway. Hoe meer hij er aan dacht, hoe deze schurk hem de heele week had bedrogen, hoe woedender hij werd. Ik heb genoeg van dat gewauwel! schreeuwde Bristew tegen Greenleaf. Geloof jij dat moois? Ik geef toe, dat ik in New-York gezocht werd in verband met een vervalschte beschuldiging van ver- waarby de adspirant-winkelier een half jaar huur vooruit moest betalen. Aangezien bijna het dubbele van de vroegere woninghuur werd geëischt als het huis een winkel werd, was de huiseigenaar feitelijk voor het volle jaar al gedekt. Soms zelfs is de huiseige naar wel bereid op goed geluk mee te doen met den adspirant-winkelier. Het te gemakkelyk vinden van een huis dat voor winkel mag worden gebezigd, is een der eerste oorzaken van de ongeloof lijke toeneming van het aantal winkels. Een gewoon geval is het bijvoorbeeld, dat een gansche familie gemeenschappelijk een huis betrekt, waarvan één kamer wordt in ge richt waarin de zoon een winkel begint. De tweede oorzaak ligt »n het veel te ge makkelyk verstrekken van crediet aan die avonturiers-winkeliers. Industrieelen, fabrikanten, grossiers ge ven grif goederen af, terwyl niet de minste garantie voor betaling bestaat. Een derde oorzaak ligt oy het publiek, dat veel te lichtvaardig van leverancier verandert. Het laat zich verleiden, door de cent goedkooper en bedenkt niet, dat het zyn leverancier daardoor het leven hopeloos moeilijk maakt, ’t Is gek, maar het publiek j gelooft altyd dat het wordt afgezet door j zyn leverancier zoodra het bij een soortge- lyken winkelier dezelfde goederen een cent goedkooper ziet. Eenige oorzaak daarvoor ia er natuurlijk wel. Vergelijkt njen de prij zen die op de groentenveilingen in het Westland worden besteed met de detailprij zen der groenten in de winkels hier vlak by het Westlhnd, dan is het verschil dikwijls ook enorm en het publiek concludeert daar uit dat het gevild wordt. Komt er dus een groentenhandelaar, die goedkooper levert, dan grijpt het publiek de gelegenheid aan om dien „afzetter" zoo heet hij dadelijk eens mores te leereii. Ten slotte is er ook de overheid, die wel een taak kon vinden by de kwestie van de winkeluitbreiding. Onlangs hebben de be- I woners van één der zeer fraaie pleinen zich duistering. Deze detective, kwam daar door blind geluk achter; en zooals ik zeg, ik geef het toe. Je kunt handelen zooals je wilt, dat wil zeggen, als je er op wilt ingaan, na al hetgeen ik voor je heb gedaan in deze moordzaak. Maar je kunt niet gek genoeg zijn om die malligheid, dat ik met den misdaad iets te maken heb gehad, aan te nemen. Ge bruik toch je helder verstand! Lieve deugd, man! Wil je me heusch vertellen, dat je je dat door hem wilt laten wijsmaken? Hjj kreeg iets van zyn zelfbeheersching terug. Den^ eens even na. Je kent my goed, Greenleaf. En u, mynheer Fulton, u bent geen kind om beetgenomen en belachelijk gemaakt te worden door een detective, die zonder werk zit een zoogenaamde crimi noloog, die allerlei gude trucs toepast! Dit is niet de plaats om te argumen teeren, sprak Braceway gedecideerd. Mynheer Abrahamson, vertelt u ons, wat u van dezen man weet. Het is niet veel, mynheer Braceway antwoordde de pandjesbaas. Niet zooveel als ik wel zou wenschen. Ik heb hem her- haaldelijk gezien; eens in mijn winkel, toen hü een snor had aangeplakt en twee keeren, toen hij vermomd was met een baard en een gouden tand; en nog een keer, toen hü hier buiten op de stoep zat. Abrahamson sprak vlug met snelle ge. baren, en genoot van zijn belangrijke rol. (Wordt vervolgd.) De geschiedenis der menschelyke bescha ving is in laatste instantie de geschiedenis der zelfbeheersching. De ontwikkeling van den primitieven oermensch tot den bescha- vingsmensch van heden is de ontwikkeling van de zelfbewustwording en in recht streeks en onverbreekbaar verband daarmee van de zelfbeheersching. De mensch groeit van instinctief wezen, dat zich geheel en alleen door zyn instincten laat leiden en van het eigen bestaan, het afgescheiden en on derscheiden zyn van het geheel van het hem omringende onbewust is, tot den rede lijken mensch der historische tijden, die in ?yn leven en werken een zekere lyn brengt en stelselmatigheid in zyn verhoudingen en in den bouw van zyn leven. Dit is alleen mogelyk geworden, doordat de mensch van zich zelf en van de krachten, die in hem leefden en werkten in steeds stijgende mate zich bewust werd en die krachten stelsel matig leerde gebruiken, aanwenden tot een vooraf gesteld doel, dat is leerde behoor- schen. De beteekenis van de zelfbeheersching in het menscheiyk leven is hiermee duidelijk bepaald. De onderwerping van de mensche lyke krachten aan den redelijken wil is de eerste voorwaarde voor het uitstijgen van den mensch boven het dierlyke en instinc tieve. Dat instinctieve blytt een kracht, maar het moet onder de macht komen van het geestelijke willen, wil het den mensch opbouwen tot een hooger wezen en de men schelyke samenleving tot een geordend ge heel. Het hoogere „Ik” moet meester wor den’in het leven. En dit is alleen mogelyk door alle krachten daaraan ondergeschikt te maken; Wy moeten leeren niet te doen wat ons lust, maar wat we als goed en j aoédkakeiyk erkend hebbent Dat wil niet zeggen, dat alleen ons redeneerend verstand de leider kan en moet zyn. Ook de instinc- Uh tieve krachten, ook het gevoel bly’ft een gezegue. jlu» leeiwnv wei ue zwaar» kracht. Maar het is een kracht, die in dienst den strijd, dien de mensch met eigen wezen moet staan niet van ons redeneerend ver- te voeren heeft. Maar hot zwaarder de stand, maar van ons intellect, onzen geeste- stryd, des te heerlyker ook de zegepraal, lyken aanleg, van onze hoogere persoonlijk- En de krachten, die we in dezen stryd be- heid. Het is de ordening van het leven, die we noodig hebben. En die ordening kan al leen bereikt worden door het scheppen van Menigeen zegt al „Ik kan niet” nog eer hjj het heeft geprobeerd. FEÜFLLETON. J. VAN DER SLUYS. ól Nadruk verboden Golson’s detective-bureau gaf my den besten speurder ,den besten schaduwer, dien ■Xj hadden Tom Ricketts. Volgens myn aanwijzingen volgde hy Bristew van het Willard Hotel naar den ölectrischen trein, die om één uur van Was “ington naar Baltimore vertrok.. In Balti more, waar hy om half drie aankwam, ver pandde Bristew de smaragden en diamanten bÜ, tWee banken van leening. Hy nam den electrischen trein naar Washington terug, om Vier Uur en was in zyn kamer lang voor Zes uur, het uur waarop de verpleegster, zuötfer Martin, hem moest wekken. .7" ^durende de reis naar Baltimore had hU een even gezond linkerbeen als ik en "roe« heelemaal geen beugel. Hy droeg een •<mor en borstelige wenkbrauwen, die zyn mterlyk enorm veranderden. Hy had ook en omtrek van zyn gelaat veranderd en een vorm van zyn mond. Terwyl hy in Baltimore was, door slape s^aap^amer’ waar hy heette te Zuster Martin, die ik genoodzaakt was myn vertrouwen te nemen, hielp my. In er een belangrijke beschouwing aan gewyd en het blijkt daaruit, dat zyn kennis van het Haagsche „geval” te dien aanzien hem daarby leiding heeft gegeven. Men mag wel als vaststaand aanhemeJ», dat het aantal winkels te groot is en dat uitbreiding boven het noodige aantal vele bezwaren oplevert zoowel voor den winkel- pubjWr als voor de ieve- nieuwe winkeliers. Een groot deel van de nieuwelingen beginnen op niets anders dan op avontuur. Men heeft een bedragje byeengegaard, soms gedeelte- die bevredig.ng i lyk zelfs geleend om het een poosje te kun- nen uithouden. Het is eenvoudig genoeg om t dit rekensommetje voor een jaar op te zet- ons geweten. Willen we die begeerten on- derdrukken, dan hebben we zelfbeheersching noodig en oefening in zelfbeheersching. Wat de menschheid in eeuwen van worsteling aityd weer leveranciers die’hun wat goe- bereikt heeft, het terugdringen van het deren willen verschaffen en dan begint de zaak. Wy hebben er in de onmiddeliyke om geving van onze woning zoo al velen zien beginnen en velen zien mislukken. Daarvan gaven wy reeds eerder een voorbeeld. j Prof. Volmer oppert het denkbeeld van een examen voor winkelier, al verwerpt hy dit ten slotte. Gelukkig, want dit zou niets te beduiden hebben. Merkwaardig is echter, dat hy een der voornaamste oorzaken, die het oprichten van winkels mogelyk maken, heelemaal niet noemt. Die oorzaak ligt by de huiseigenaren. Zy zyn er in den regel tuk op om een huis voor winkel te verhu ren, omdat de huur dan onmiddellyk op het dubbele van den woninghuur wordt gesteld. Nu er zooveel woningen leeg staan is het heelemaal verleidelyk om dit te doen. Ons - -- - j is een Bc sching, die het de menschheid mogelyk dergelyk de twee duim dikken zool van zyn linker schoen, die hy natuurlyk niet mee had ge nomen, bevond zich een holte, die een uit stekende bewaarplaats vormde. Daarin was het grootste deel van de vermiste Withers- juweelen verborgen, de steenen waren uit hun gouden en platina zettingen gehaald. Ik denk, dat ze daar nu nog zyn. De beide politie-agenten staarden Bris tew met groote oogen aan. Hy was, zoo beslisten zy, wel de sluwste kerel, dien zy ooit gezien hadden. Begrypt u waarom hy dit op touw had gezet? Het was om voor altyd zyn eigen onschuld vast te leggen. Want, als een onbekende man de Withers-juweelen in Baltimore verpandde, terwyl hy, Bristew in Washington lag te slapen, uitgeput door een hevige bloeding, dan was zyn alibi vol komen bewezen. U kunt begrijpen hoe hy zyn zooge naamde bewyzen tegen Perry Carpenter samenfla-nste, de knoopen gebruikte ’s nachts rondsloop en stukken van den hanger liet vallen, op een plaats, dat de neger ver dacht zou worden en waarom hy het vuil van Perry’s nagels liet onderzoeken. Verder diende hy Lucy Thomas een verschrikkelijk pak slaag toe, om haar te dwingen een verklaring tegen Perry af te leggen. Hierby handelde hy op een onge« loofelyk wreede wyze. Dienzelfden middag heb ik de spore-n van zyn slagen op haar schouders gezien. Zij waren voldoende be wyzen voor zyn onbeteugelde woede. Het zien ervan versterkte my in myn overtui- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. 60DD8CHE COURANT. woningen leeg is een geval bekend, dat voor één jaar een huurcontract werd aangegaan, ging, dat hij in een dergelijke stemming Mevrouw Withers vermoord had. Dat mensch loog! barstte Bristew uit. Ik heb haar niet mishandeld. Hoe dan ook en hy maakte een onverschillig handge baar terzijde het is een bijkomstigheid, anders niet. Braceway, zonder zelfs een blik op hem te werpen, ging voort: En daardoor ontdekte ik, dat zij voor een deel albino was. Zij heeft plekken witte I huid op haar schouders en Perry had haar, toen hy met haar worstelde om hei bezit van den sleutel van no. 5, daar leelyk ge krabd. Dat, meen ik, legt het vinger-bewys tegen Carpenter. Het overige volgde vanzelf. Een on derzoek in de paperassen van Majoor Ross, waarin personen beschreven zyn, die door de politie „gezocht” worden, bracht een foto van Splain aan het licht. Bristew heeft zyn uiterlyk wat veranderd genoeg, misschien om anderen te misleiden maar de identificatie was voor my gemakkelijk. Ik ging toen naar New-York en ver nam het heele verhaal over Splain. Ik wist dat hy zoo volkomen zeker was, dat hy iedereen om den tuin had geleid, dat hij rustig in Turmviïle kon blyven. Maar om volkomen zeker te zijn, zond ik hem giste ren «en telegram om hem te doen geloovcn, dat ik met hem samenwerkt'* en bereid was hem van al het nieuws op de hoogte te houden. En ik moet bekennen, dat het zen den van dat telegram mij een beetje genoe gen verschafte. Ik speelde een soort van

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1