Met de Lichte Brigade te veld. H0NIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor l@cl De houding der Regeering onverklaarbaar. Wenken voor de Huisvrouw. Slaap vóór middernacht. Medisch allerlei. Wat op de „Almitento" te zien zal z(jn Mijn Weekrijm1 Een arts vindt de electrische telegrafie uit. Nachtaanvai op de Marklinie. De overgang over het riviertje werd door geforceerd. De volgende beschouwingen over de ma- noevres ontleenen wy aan „Het Huisgezin": De oefeningen op Dinsdag en Woensdag vormden één geheel en werden zonder on derbreking voortgezet. Als de troepen in den avond en voornacht al een rustpoos heb ben gehouden, dan was 't toch op voet van oorlog, onder beveiligingsmaatregelen. De oefeningen van deze twee dagen, die van de Lichte Brigade een groote inspan ning hebben gevraagd, bedoelden de situa tie te benaderen, die by het intreden van den oorlogstoestand ontstaat. De mobilisatie van het Westelyk blauwe leger voltrekt zich onder beveiliging van een regiment huzaren op den uitersten lin kervleugel. De blauwe troepen zouden stel ling kiezen in den sterk-beboschten weste lijken oever van de Mark; het 6e Regiment Infanterie bezette den boschrand vanaf de Tuchtschool onder Ginneken tót even voor- by de Scheele brug. Zou het vooruitgescho ven regiment huzaren voor in opmarsch zijnde roode troepen moeten wijken, dan zou het den zuidelijken sector vaan den boschrand bezetten, links aanleunende aan het 6e Regimenf Infanterie, rechts tot en met de brug van Kessel, vlak tegen de Bel gische grens. Voorloopig hadden de huzaren opdracht, de opmarschwegen van de roode troepen in het knooppunt Chaam te bezetten en dien opmarsch te verkennen. Daartoe had de commandant posten met verkennende op dracht gezonden naar Alphen, Oisterwyk en Gilze. Het tot den opmarsch gereed liggende roode detachement, met het regiment wiel rijders als kern, had twee vooruitgescho ven sterke verkenningsafdeelingen westelyk van Tilburg en Goirle. Deze overschreden, toen Dinsdagmorgen te 10 uur de oorlogs toestand intrad, al spoedig de „vyandelyke" grens (samenvallend gedacht met de West grens der gemeentén Go rle en Tilburg). De Zuidelijkste afdeeling naderend over den kunstweg van Riel naar Alphen deed de betrekkelijk zwakke peletons huzaren te Alphen, Oisterwyk en Alphen teruggaan op Chaam, soodat deze punten reeds te elf uur in handen der roode troepen waren. De sterkere blauwe post te Gilze wist zich to,t twaalf uur er te handhaven, ofschoon vanaf half twaalf de positie er kritiek was, daar de noordelijkste roode verkenningsaf- deeling, over de Gilze en Rielsche laan de rand van de bebouwde kom was binnenge drongen. Maar ten slotte moesten de huza ren voor de overmacht wijken: haastig, doch in goede orde trokken ze af langs den harden weg naar Chaam. Het dekkend peleton wielrijders kreeg van den ritmeester „nog een halve minuut'* om zich uit de voeten te maken, wat ze dan ook zonder te dralen leden. En weldra kwam toen de spits der roode troepen, voor zichtig langs de huizeft naar het kruispunt by de buurtschap Brokken, om alle hoeken glurende of de blauwen niet in hinderlaag verborgen lagen. Maar dit was niet liet ge val en spoedig trok nu de voorhoede der roode verkenningsafdeeling den vyand ach terna in de richting Chaam. Intusschen bleek, dat de noordelijkste op- marschcolonne van het Regiment Wielrij ders, die over den kunstweg van Oisterwyk over Tilburg en Riel komende, by Alphen- Oisterwyk noodwaarts was afgebogen, tot vlak by Gilze genaderd was, zoodat de spits van de twee bataljons sterke hoofdmacht met het gros de verkenningstroepen in Gil ze samentrof. De commandant van het re-j giment wielrijders deed nu de verkennings afdeeling van Gilze, westwaarts in de rich ting Rakens gaan, ten einde daar de posi ties te verkennen, die de blauwe troepen bezig waren in te nemen langs de Mark. Het 3e bataljon zou zich inmiddels ontwik kelen aan beide zijden van den buitenweg Gilze-Chaam om een aanval te doen op dit door de huzaren sterk bezette dorp. Het le bataljon zou volgen en de fietsers van het aanvallende bataljon vooruitbrengen, zoodat dit na Chaam te hebben veroverd snel ver der zou kunnen trekken. Doch het kwam zoover niet, want de zui delijkste verkenningsafdeeling van Rood, die voor de tweede marschcolonne van het Regiment Wielrijders het terrein moest ef fenen, was van Alphen uit krachtig naar het Westen doorgedrongen. Enkele secties die aan dén ingang van het dorp op de blauwe posities stieten en deze n et konden doen Nvijken, maakten een zydelingschen omweg en drongen by verrassing langs de tuinen Chaam binnen. Ondertusschen had de commandant van het regiment huzaren in overeenstemming met zyn opdracht, maatregelen getroffen om voor de sterke aanrukkende roode macht zijn troepen te doen teruggaan op de Mark. De batterij veldgeschut, die onder, Ginderdoor posities had ingenomen, trok met een tweetal esca- drons af in de richting Strjjbeek; twee an dere escadrons zochten meer noordelijk den weg naar de Scheele brug. Deze snelle af tocht kon echter niet voorkomen, dat som mige pelotons door de rooden werden over vallen, terwijl ook eenige ordonnances van de plaats gegrepen veranderingen nog on kundig, in de val liepen. Dit onverwachte verloop der gebeurtenis sen was deels ook 't gevolg van een ingrij pen der leiding, die de voortgang der ma- noevres wenschte te bespoedigen in verband met den opzet er van. Zoo kwam het, dat de noordelijkste af trekkende colonne van het Regiment Hu zaren het kruispunt te Notsel, toegang ge vende tot de Scheele brug over de Mark, te half vier reeds in handen der roode troepen vond. Het was de noordelijkste verkennings afdeeling, die in een geforceerden marsch de afstand GilzeNotBel zoo snel mogelijk had afgelegd en reeds contact had gekre gen met de infanterietroepen van het zesde Regiment, dat een bruggenhoofd aan de Oostzyde van de Mark met mitrailleurs had bezet en in sterke positie de opmarsch der rooden voorloopig een halt had toegeroepen. De colonne huzaren, die een landweg was ingeslagen, zuidelijk van den kunstweg Not- sel-Schéele brug, wist dit bruggenhoofd te bereiken en kon zich achter de Mark te rugtrekken. Hierop trad een betrekkelijke rustpooze in, daar de snelle opmarsch der roode troe pen, veriM|iHMé^g|li>dzakelijk maakte en bovendien de venfchillende 'onderdeelen in posities moesten wbrden geplaatst, van waaruit zy de oefeningen zouden kunnen Vervolgen. Het 2e bataljon wielrijders, dat van Moer gestel over Hilvarenbeek en Alphen was op gemarcheerd had ondertusschen Chaam be reikt, zoodat in dit dorp en zyn omgeving het heele regiment wielrijders verzameld was, terwijl de zuidelijkste verkenningsaf deeling naar de Strybeeksche heide vooruit gegaan was. De avond en voornacht bracht de troepen een betrekkelijke rust. Betrekkelijk want voor den aanval op de Marklinie, die de commandant der roode troepen tegen het aanbreken van den dag had voorgenomen, moesten tijdig maatregelen worden geno men. Deze aanval, welke ten doel had de over gang over de Mark te forceeren en de daar opgestelde blauwe troepen terug te werpen, werd op een betrekkelijk smallen sector van het front ondernomen, met groote macht en moest een verrassend karakter Zoowel het eerste als het tweede bataljon wielrijders werden ingezet over een afstand van een tweetal K.M., waarb'j de 9 secties der drie compagnieën, welke ieder bataljon omvat, op een breedte van 100 M. was op gesteld. De aanvalslyn strekte zich uit van even ten Zuiden der Scheele brug in het Zu den tot de Blauwe Kamer in het «oor den. De mitrailleurs der noordelijkste verken ningsafdeeling waren aan de mitrailleur- secties van de beide bataljons toegevoegd en in de voorste linie ingezet om een sterke vuurbasis te vormen, die het voorterrein zou schoonvegen. Het 3e bataljon bleef in reserve by Cau- gelaar, evenals de sectie pantserwagens. De artillerie, die den aanval met haar vuur moest ondersteunen, stond 500 M. noorde lijk van Rakens opgesteld. De waarnemers waren by de commandanten by de voorba taljons ingedeeld om het versperringsvuur snel te kunnen verplaatsen, naar de vorde ringen der aanvalstroepen dit noodig zou den maken. Ten einde den vijand te misleiden om trent den sector, waarin de aanval zou wor den ondernomen, zou de zuidelijkste ver kenningsafdeeling door de ontwikkeling van een rookgordijn op haar front een aan val voorwenden. Deze schynaanval is uitj stekend geslaagd in zooverre opkomende mist met den rook een dichten sluier vorm de, die geheel verborg wat feitelijk op dit deel der linie gebeurde. Te 4 uur hadden de aanvallende troepen langs den kunstweg UlvenhoutStrybeek hun gereedstelling ingenomen en begonnen zy den opmarsch naar de Mark, waarlangs slechts enkele vooruitgeschoven patrouilles zich bewogen. Geknal van schoten, d^n ge- heelen nacht door, had bewezen, dat de blauwe partij op haar qui vive was. Klokslag 5 uur brak de aanval los. Mi- trailleurvuur en snelvuur der aanvalstroe pen barstte over het heele front met geweld los. De mistsluier verborg tot op korten af stand de naderende troepen, wier aanwezig heid alleen door de vlammen der mitrail leurs en het lichten der geweren werd ver raden. Plotseling echter doken de grauwa schimmen der mannen uit den aanval op. Een fantastisch schouwspel! De blauwe infanterie had de weiden vlak langs de Mark slechts met zwakke posten bezet, die voor het felle vuur der aanvallers spoedig weken. Met dryfzakken kwamen daarop de rooden spoedig aan den over kant. Doch de sterke positie, door de blau we infanterie gekozen, maakte den voort gang der troepen moeilijk. Aan de Scheele brug werd de .roode aan val aanvankelijk afgeslagen. Eerst toen by het aanbreken van'den morgen de nevel zich tot mist verdichtte, slaagde een eskadron roode huzaren er in de brug zoo dicht te naderen, dat voor fcaar grootere vuurkracht de blauwe troepep moesten wijken en ook hier en zuidelijker de roode troepen, den westelijken oever van de Mark konden be zetten. Noordelijker bleken de beide aan vallende bataljons den overtocht te hebben volbracht en den boschrand te zyn binnen gedrongen. Juist toen het tweede regiment huzaren zich gereed maakte om in Noordelijke rich ting een tegenstoot te doen, kwam het sein de oefeningen te beëindigen, wat door som mige groepen met hoerageroep werd be groet; het was toen acht uur in den mor gen. Daarna was het verzamelen en huis toe. Donderdag Zyn de oefeningen besloten met manoeuvres in de buurt van Riel en Goirle en Vrijdag kwam de afmarsch naar de garnizoenen, het einde van deze door zeld zaam gunstig weer, uitstekend verloopen Veekoeken-contingenteering. De heffing van de prysverhuoging. Het Landbouwcrisisfonds heeft er geen nut van! door Dr. H. MOLHUYSEN, Secr. Kon. Nedérl. Landbouw-Comité. Ondanks het feit, dat, van den aanvang af, reeds bij het eerste openbare hooren van belanghebbenden, èn de vertegenwoor digers van den landbouw èn de vertegen woordigers der aankoopcoöperatie èn die van de importeurs èn die van den handel, eenstemmig zich tegen de contingenteenng van veekoeken verklaarden, heeft de regee ring, na het eerste halfjaar, de contingen- teering destijds met drie maanden verlengd. By een tweede openbare hooren;"* was de meening van de bovengenoemde belang hebbenden nog onveranderd afkeerig van de contingenteering. Wilde men de olie-industrie steun verlee- nen, dan kon dat, zdo meenden deze belang hebbenden, minstens zoo goed geschieden door een heffing, met intact houden natuur lijk van den vrijen handel, dus onbelemmer de invoermogelijkheid, terwijl ook de olie slagers, zij het dan op beperkte wijze, de heffing te betalen zouden hebben. Dit stelsel hebben ook wy voortdurend in woord en geschrift verdedigd. In plaats van met zoo eenstemmig, door zoo vele categorieën van belanghebbenden, nagr voren gebrachte wenschen rekening te houden, heeft de regeering op 1 Aug. in gevoerd een verscherpte contingenteering (60 van de basisjaren mag ingevoerd worden) plus een heffing bij den invoef, terwyl de olieslagers geen heffing betalen over de grondstoffen. Het klinkt ongeloof lijk, maar het is inderdaad zoo. Onze regee-. ring heeft eenvoudig alle bezwaren van landbouw, coöperatie en handel naast zich neergelegd en de olie-industrio, de grootst denkbare bescherming verleend. Vooreerst heeft ze als absolute bescher ming tegenover haar concurrenten in het buitenland het volle bedrag der heffing en verder kan de importeur slechts 60 van de toch reeds voor hem buiWngewoon on gunstig uitgekozen basisjaren invoeren, zoodat hy als concurrent gewoonweg lam geslagen is. Wel is waar is de mogelijkheid van extra contingenten opengelaten, doch zooals de officieele verklaring aangeeft, is dit gere serveerd als onderhandelingsobject bij de handelspolitiek, zoodat er uit een oogpunt van concurrentie niet op gerekend kan wor den. De olie-industrie in ons land zal dus in hbofdzaak te zorgen hebben voor de aan vulling der ontbrekende 40 r/r, hetgeen prachtige perspectieven opent voor een zoo danig beschermde industrie. Natuurlijk i opent het minder gunstige perspectieven J voor den afzet van de zooveel grootere hoe- vaalheid te ppduceeren olie, welke afzet toch al zoo bezwaarlijk ging, ja, waarvoor eigenlijk heel de beweging op touw is ge zet. Doch, geen nood! Als de olie-afzet nog meer verlies meebrengt, dan moeten de koe oefeningen. Uitstekend verloopen, want by onze bezoeken aan de verschillende posten hebben wy niet één wanklank opgemerkt. Voor de houding der troepen hebben wij enkel lof. ken nog maar duurder worden; de veehou der is er goed voor, om het tekort op de olie bij te passen. Nu waren wij 'er ons natuurlijk van be wust, dat by een heffing de verhooging van pry's ook wel betaald werd, doch via het Landbouwcrisisfonds grootendeels weer te rug kon komen, als toeslag of op steun van de producten dier arme veehouders. Maar neen, zegt de Nederlandsche re geering. De import wordt verminderd tot 60 van slechte jaren, dus de heffing danig ingeperkt. Van een heffing op de grondstoffen der olie-industrie, die wij ons gedeeltelijk, b.v. voor de helft, gedacht had den, komt niets. Ergo, het Landbouwcrisisfonds krijgt zeer weinig baten, terwyl de veehouder practisch over alle verbruikte koeken boven den we reldmarktprijs de heffing te betalen krygt. De houding van de regeering in deze aan gelegenheid is ons volkomen onverklaar- NIEUWE UITGAVEN. P. Kloppers. Middernacht, Uitg. A. J. Q. Strengholt, Amsterdam, f 2.90. Een vlot en boeiend geschreven detec tiveverhaal van den bekenden film-jour nalist, dat tot het laatste moment de aandacht van den lezer gespannen houdt. Dat het gebeuren zich in Amsterdam af speelt. geeft een bijzondere kleur aan het verhaal. Aanbevelenswaardige treinlec tuur. De Libellenserie, Uitg. Bosch Keu- ning, Baarn. Prijs per no <».45, bij in-, teekening lager. In deze serie verschijnen een aantal kleine brochures, varieerend van 32 tot 90 pags. waarin door deskundigen interes sante onderwerpen van velerlei aard worden behandeld. De no's, welke wij hebben gelezen waren zonder uitzonde ring uitstekend. De boekjes zijn keurig uitgevoerd en vaak voorzien van talrijke fraaie illustraties. Gaarne bevelen wij deze serie warm aan. In deze serie zijn verschenen: 1. Stanley Jones, zendeling in Britsch- Indië, door Baronesse E. van Boetzelaer van Dubbeldam—van der Hoop van ^locbteren. 2. De weg tot het geloof, door Ds. J. C. Koningsberger. Een direct tot jonge menschen gericht woord. 3/4. Rembrandt en het leven van Jezus, Etsen en teekeningen van Rembrandt. Begeleidende tekst van Rendtorff. Uit het Duitsch bewerkt door E. H Oberman Graanboom 36 etsen en teekeningen zijn hier gereproduceerd. 5. Kasten en bergruimten. Practische wenken, door Vlet. Hartogh—Snoek. Met teekeningen en ontwerpen van A. V Har togh. architect. 6. Heiman Dullaart. Bloemlezing uit zijn gedichten. Samengesteld en Ingeleid door H. A. Mujder 78 Eenvoudige leerbewerking. Een leergang voor beginners door Riek van der Heyden. 9. Plantenleven In Indië, door Dr. L. van der Pijl. Dit boekje laat in woord en beeld het kenmerkende zien van de In dische plantenwereld. 10 Op Kagawa's arbeidsveld. Het Evan gelie in een Japansch dorp. door Dr. Ir H. G van Beusekom. 11 De Kinkhoorn Verzen van Jonge Christelijke dichters (Elly van Buuren. Jan H Eekhout. Jan H. de Groot. Willem Gelaatsverzorging. Een feit is het, dat de vrouw van om streeks middelbaren leeftijd meer zorg aan haar uiterlijk moet besteden, dan het jonge meisje, op wier gelaat de blos der jeugd nog ligt. Absoluut onnoodig is het tevens, dat vrouwen, die de vier of zelfs vyf kruisjes achter den rug hebben, een vale tint be hoeven te krijgen of een slappe rimpelige huid. Iedere vrouw moet het zich tot een plicht rekenen er zoolang mogelyk goed verzorgd uit te zien, en dat kan men ook bereiken. Men heeft hierby een in- en een uitwen dige behandeling toe te passen. Tot de eer ste behooren een goede voeding en een een voudig geregeld leven. Onder een goede voeding is t» verstaan véél groenten en fruit, weinig vleesch en weinig snoepen. Goede stofwisseling is noodig, terwyl warme douches en lichte gymnastiek zor gen voor een betere bloedsomloop. Veelal is onvoldoende werking der inwendige klie ren de oorzaak, dat men er minder goed en mat uitziet en treedt meermalen vetzucht op, hetgeen echter door het toedienen van hormonen preparaten in vele gevallen ver holpen kan worden. Deze behandeling is echter slechts aan den medicus toever trouwd, daar deze de juiste preparaten weet te geven welke noodig zyn in verband met de lichamelijke gesteldheid van zyn patiën ten. Voor de uitwendige behandeling moet men geen massage-apparaten gebruiken, daar deze slechts tijdelijke verbeterin? /an de huid bewerkstelligen. Men heeft zich slechts te houden aan koud en warm waterbehandeling of damp baden, en het invetten van het gelaat met zuivere vette crème, die men met lichte massage opbrengt en na korten tijd mek een plukje watten verwijdert. Onnoodig is het om alle avonden een dikke laag crème op het gezicht aan te brengen, daar men de huid de gelegenheid tot inademen beneemt en de elasticiteit verdwijnt. Een dampbad mag slechts éénmaal pei week genomen worden. Men dekt het hoofd haar met een badmutsje en legt warme compressen op het gelaat of bedekt het hoofd met een doek en houde het gezicht eenige minuten boven een ketel héét water, dat men zachtjes aan de kook houdt. Hierop volgt een afwassching met koud water, waarna men zich tenslotte invet en de crème weer van het gelaat afveegt. Oude boter kriTH^eer jiaar aangename smaak, indien men zemet^watgr en dkn met melk goed uitkneedt. VervolgensVstrooit men in deze boter wat poedersuiker, een beetje zout en de boter smaakt als versch. Kleine stukjes kaars moet men niet weg gooien. Men verzamelt ze, totdat men een fl'nke hoeveelheid heeft, dan wikkelt men ze in een stukje papier of laten ze smelten en bestrijkt hiermede de houtspanen. Peren, welke ingemaakt worden, behou- j den een mooie kleur, wanneer men ze in azijnwater (verdunde azijn) legt. Verf vlekken op ruiten verwijdert men heel gemakkelijk met een oplossing van olie, terpentijn en fijne puimsteen. Door het meekoken van kleine stukjes selderij vermindert men de «naangename koollucht. I i Resten van spijzen bewars men in stee- j nen pannen, echter nooit in alluminium of ijzeren pi De schubben van een visch laten véél beter los, indien men ze voor de behande ling in héét water onderdompelt. Taai vleesch wordt weer sappig, wanneer men wat azyn (2 kleine schëutjes) bij het i water voegt. I Groote ijsblokken laten zich gemakkelijk klein hakken, wanneer men een groote sptf- ker in het ijs hamert. Men vermijdt hier door het afbrokkelen van het ijsblok. De volkswijsheid, dat de slaap vóór mid dernacht de beste is, is zeer oud, maar wetenschappelijk heeft dr. Theodor Stöck- mann te Dusseldorp zich het eerst met deze kwestie bezig gehouden. Dr. Stöckmann is geen medicus. Tot voor kort had hij een meisjesschool te Duisburg, thans geniet hy van zyn pen sioen te Heidelberg. De slaap aldus dr. S. herstelt eiken nacht de door den mensch verbruikte kracht en hy is daarom van het grootste belang voor onze gezondheid. Dikwijls kan men waarnemen, dat velen tot laat op den dag in bed liggen en vermoeider worden naar mate zy langer slapen. Dat komt, volgens dr. S., omdat deze menschen zich niet hou den aan den door de natuur bepaalden slaaptyd. De stadamensch heeft vergeten, dat onze slaaptyd afhankelijk is van zon en ligt tusschen het sterkste dalen van de zon en haar langzaam stijgen, dus tus schen 7 uur s avonds tot middernacht. Dr. S. is al 43 jaar met het vraagstuk bezig en hy* kwam er toe noodgedrongen. Zijn jeugd bracht hij op heb land en met veldarbeid door. Daar hy goed leeren kon, werd hy naar de stad gezonden en negen tien jaar oud, had de stad hem bijna ver moord. 's Nachts werkte ik en een stuk van den dag versliep hy. Toen zijn werk steeds slechter werd, bracht wanhoop hem weer tot het pfcttelandsgebruik terug. El- ken dag stond Hü een uur vroeger op en ging een uur vrïeger naar bed...»tot hij middernacht be«nkte en zich by het op staan buitengewoon goed voelde. Pas acht jdar is dr. S. bezig de verkla ring voor het verschijnsel te zoeken. Hy nam proeven met allerlei personen, jonge en oude, die zich daarvoor verrassend, en vaak ook voor de gezondheid verbeterend. Dr. S. hoopt ook voor de geneeskunde nog nieuwe en onbekende dingen door zyn slaapmethode te vinden Men kan alles omtrent -ie methode te weten komen uit het boekje van dr. Stöck- mann: ,,Die Naturzeit als Apsgangspunkt der Gesundung, Ertiichtigung und Ent- wicklung". (Hippokrates Verlag, Stutt gart). Door het krabben aan insectenbeten ont licht verzweringen; alleen daarom is j reeds noodig om jeuken en zwelling te n door inwrijven met een vochtig i klontje suiker, een stukje soda of geest van salmiak. Bij steken van wes- en bijen moet eerst met een pincet de worden verwijderd, waarna koude azynopislagen volgen. Kindéren krijgen wel eens een by of wesp in den mond en drei gen te stikken door het snel opzwellen der slijmvliezen, wanneer men hen niet dadelijk met wijnazijn laat spoelen en gorgelen. Ook het kauwen op schijfjes ui is aan te bevelen. Over de minder aangenafne smaak moet het kind zich maar heenzetten met het oog op het groote gevaar. Menschen, die insecten aantrekken en er bijzonder door gekweld worden, kunnen de dieren afweren, door zich des morgens en des avonds in te wrijven met sterkriekende olie, b.v. venkel, laurier, eucalyptus of kruidnagelolie. Bij nerveuse hoofdpijn moet men languit gestrekt gaan liggen en het hoofd van vo ren naar achteren zacht laten masseeren- Het spreekt vanzelf dat het licht wordt ge dempt en de oogen ontzien. Bankbiljetten gaan geruimen tijd achter een van hand tot hand, voordat zij oud en vuil genoeg zijn om aan de circulatie te worden onttrokken. Zy worden dus echte bacillendragers. Daarom is het beslist te raden, om by het tellen van bankbiljetten den vinger te bevochtigen. Ondervoeding uit zich niet altijd door vermagering. Ook vermoeidheid, afmattijlgp lusteloosheid, een beklemd gevoel in de borst, angstige droomen en in het algemeen een onrustige slaap duiden aan, dat het lichaam onvoldoende of verkeerd wordt ge voed, dan- wel dat het voedsel onvoldoende wordt verteerd, doordat de maag -fn darm- sappen niet in voldoende hoeveelheid en in de juiste samenstelling worden voortge bracht. Belangrijke inzendingen on. van de vak groepen uit den industneelen en handeldrijvenden middenBtand. Eenige bedrijven in werking. De „Almitento", de veel belovende Mid denstands-tentoonstelling, welke van 30 Augustus tot 9 September in het R.A.I.- vebouw gehouden wordt, zal op de stands L verschillende vakgroepen uit den indus tneelen- en handeldrij venden middenstand, „ok veel interessants te zien geven. In de vakorganisaties komen de midden standers vrij vaak bijeen om met elkaar de dagelijksche nooden en moeilijkheden van het vak te bespreken. In de vereenigingen worden maatregelen genomen om de vak bekwaamheid zoowel van werkgever als werknemer te verhoogen. De strijd wordt er aangebonden tegen allerlei vakeuvelen, welke dikwijls den bona fide handel onder mijnen. De grondslag is er gelegd voor de middenstands-inkoop-combinaties. In deze vakgroepen kan men den harteMop van den middenstand beluisteren. Daaruit volgt dus dat zij het publiek veel belangwekkends te Op"dc „Almitento" zult»n vertegenwoor digd zijn de vakgroepen in verschillende gevallen zoowel de neutrale als confessio- neele van schilderspatroons, drogisten, loodgieters, kruideniers, melkslyters, hor logemakers, transportondernemers, brand- stoffenhandelaren, behangerspatroons, elec- tro-technici, slagerspatroons. sigarenwinke liers en banketbakekrspatroons. Het is nog vermeldenswaard, dat ver schillende inkoopcombinaties op de „Almi tento" met een inzending uitkomen, waar onder de twee voornaamste uit de branches van manufacturen en aanverwante artike len, waarin de gecombineerde inkoop tot groote ontwikkeling is gekomen. Een dezer twee kan zelfs de groo*.s-e jnkoop-combi natie van middenstanders in "ons land ge noemd worden. Het is een millloenen-bedryf welks omzet onder de gevolgen van de al- gemeene crisis niet noemenswaardig heeft geleden. Ten slotte zullen op de expositie bedrij ven in werking nici nalaten bun aantrek kingskracht op het publiek uit te oefenen. Zoo zullen in vol bedrijf opgesteld w.rden e r dekenwevery voigsns Jnesuar-L yv.ceri;. een spinnerij, volledige kunstzijde-industrie en o.a. een toffee-bakkerij Hessels. Roel Houwink, Muus Jacobse. G. Kamphuis). 12. Leiding van God. door Ds. E. L. Smelik. In verband met de Buchman- beweglng ls dit onderwerp zeer actueel. 13 Kindergebeden. Met een inleiding door Ds. E. L. Smelik. Wie zich met het bidden van zijn kinderen bezig houdt vlndt hier waardevolle gedachten. De In leider gaat in op enkele bezwaren. Het boekje geeft een verzameling kinderge- beden. 14 15. Baby's eerste levensjaar. Wen ken voor de voeding en verzorging van zuigelingen door Chr. Steketee. arts. 16. Met brulfteneugers op stap door D J. van der Ven. De bekende folklorist geeft een geïllustreerde beschrijving van de bizondere wijze waarop gasten ter „brulfte" (bruiloft) worden „eneugd" (genoodlgd).^ 17. De zin Van Uw ziek-zijn. Een ge sprek met ziekerKdoor Dr. P. Stegenga Azn. 18/19. De Schoonmaak. Een hand leiding voor kamerbeurten en de groote schoonmaak door 8. van Dam en S. J Manger 20 21. biscipelsehap. door Leslie D Weatherheard. Vertaald door Johanna E Kuiper Halliday Sutherland. En de jaren gin gen voorbij. Uitg. Z.-Holl. Uitgevers-Mij., Den Haag. Ing. 3.75, geb. 4 50 Dit voornaam uitgevoerde boek. ver sierd met een prachtige titelplaat van Anton Pieck levert de levensgeschiedenis van een arts. die meer dan 30 jaren over de geheele wereld heeft gezworven. Naast uitstekende beschrijvingen van tal van tafereelen uit vele landen, bevat het 't onopgesmukt relaas van vele Interessan te belevingen. De medicus, die dit boek schreef was een goed menschenkenner Uit tal van aardige trekjes blijkt dit tel kens Het ls stellig1 een van de beste En- gelsche romans van de laatste Jaren. Bernard Keilerman: Het vloeibare goud. Uitg. Z.-Holl. Boek- en Handelsdrukkerij. Den Haag. Ingen. 3.—. geb. 3.90. Een nieuwe roman van Keilerman ls een gebeurtenis. Met deze heeft de be kende auteur stellig zijn meesterwerk „De tunnel" overtroffen. De ultramoder ne mensch met zijn uitsluitend op „geld" ingesteld-zijn ls in deze realistische olie roman voortreffelijk geschetst. Mr P J A. Boot zorgde voor een goede vertaling. Ursula Parrott: Een vreemdeling kwam en ging. Z.-Holl. Uitg Mij., Den Haag Ing, 2.90. geb. 3.50. Een merkwaardig beeld van Amerl- kaansch vrouwleven, van een vreemde aantrekkelijkheid, dat wij met onvermin derde belangstelling hebben gelezen. Cissy van Marxveld: Een zomerzotheid Uitg. Valkhof f Co., Amersfoort. Geb. 1.90. Van dit kostelijke humorvolle boek. dat bij herlezing telkens weer uren van ge- i not geeft, verscheen een goedkoope druk. I die In fraai linnen gebonden en goed ge ïllustreerd slechts f 1.90 kost. Elke verde re aanbeveling van dit luchtige, vlotte werk lijkt ons overbodig. Nilla Beskow: In Gods licht. Uitg. Fore- holte. Voorhout. Ing. 2.40, geb. 3.20. Een nieuw werk van den begaafden Zweedschen schrijver, vormende het meesterlijke slot van de serie, waarin reeds verschenen „Voor Gods aanschijn" en ..Gods wegen". Men heeft dit boek te recht een meesterstuk genoemd, zoowel wat vorm als diepte van gedachte en duidelijkheid "betreft. Voor onze katho lieke stadgenooten een belangrijk boek. Willy PétillonDe tweelingiusters, ld. Mollie'g problemen. Uitg. Erven de Wed. J. van Nelle, Rotterdam. Twee aantrekkelijke, goed geschreven meisjesboeken van de bekende schrijf ster. die door de firma Van Nelle voor haar afnemers beschikbaar worden ge steld. Oudere meisjes zullen belde boeken stellig met veel genoegen lezen. Warm aanbevolen. I C. Gril)c: Oop en om den afsluitdijk. Uitg. Erven Wed. J. v. Nelle. Rotterdam, j Nog een reclame-uitgave. Ditmaal be- I stemd voor onze Jongens, hoewel ook I ouderen stellig dit boek, waarin veel we- tenswaardlgs door het verhaal ls heen- gevlochten, gaarne zullen lezen. Mooie foto's verluchten de tekst. H. Wapstra: Repareer zelf. Uitg. AE. E. Kluwer. Deventer. Ing. 3.15, geb. 3.90. Dit is een werkje dat door velen, die het prettig vinden, om in huis zelf repa raties te verrichten, eensdeels uit lief hebberij, anderdeels orhdat de flnan- 1 cleele omstandigheden hun verbieden om voor elke kleine reparatie een timmer man, loodgieter of ander vakman te laten komen, met ingenomenheid begroet zal worden. De bestaande literatuur toch ls voor deze óf te uitgebreid óf te technisch en dus onbegrijpelijk. In dit werkje vindt de knutselaar alles waarvan hij bij het verrichten van reparaties, hetzij het timmer-, metsel-, installateurs-, loodgie- i ters-, behangers- of stoffeerderswerk be treft. om slechts enkele werkzaamheden te noemen, op de hoogte moet zijn. De oewerker heeft een aanhangsel met drie werkteekenlngen toegevoegd waarin I aanwijzingen gegeven worden voor het bouwen van een cano. Edna Marson: De gouden spin. Uitg. Scheltens Giltay, Amsterdam. Ing. 1.50. I Deze spannende detectiveroman ver haalt ons de avonturen van een Engel- schen oudheidkundige, die op merkwaar- I dlge wijze in contact komt met een ben- i de vervalschers van oudheden, die voor geen misdaad terugdeinzen, als het er op aankomt hun practijken uit te oefenen. 1 Het gelukt den Jongen Engelschman na veie gevaren te hebben geloopen de ben- de te ontmaskeren, waarbij een lieftallige joflge dame hem dapper ter zyde staat. Een aardig boek. H. Geurtjens, Op zoek naar oermen- schen. Uitg. J. J. Romen Zonen, Roer mond. Ingen. 2.40, geb. 3.—. In dit rijk geïllustreerde, goed uitge voerde boek verhaalt de bekende oud missionaris H. Geurtjens van zijn toch ten door de binnenlanden van Nieuw- Gulnea, waar hij op zoek gaat naar oer- menschen. Op sappige. echt-Vlaamsche wijze beschrijft hij zijn, lang niet altijd even aangename avonturen en vertelt van land en volk, van planten en dieren en nog veel meer. Het is het boek van een goed, flink mensch, dat zoowel Ka- tholieken als niet-Katholieken met ge- noegen en profijt zullen lezen. Reeds eer- j der verscheen van de hand van pater Geurts het bekende boek „Onder de Kaja-Kaja's van Zuid-Nieuw-Guinea", dat een buitengewone ontvangst ten deel viel. Moge zulks ook met dit werk het geval zijn! j J. Dijkhuis, De tuin, dien ik mij zou wenschen. Uitg. Felix Dykhuis, Bos koop, 0.50. In deze tijden tracht de bekende Bos- koopsche ondernemingsgeest andere we gen te vinden voor de afzet van de be roemde kweekproducten. Nu vele landen voor de Boskoopsche boomen en heesters gesloten zijn, wordjj ook gezocht naar af zet onder particulieren. In verband hier mede ls ook dit boekje geschreven door een lid van een terecht befaamde Bos koopsche firma. Het vormt een beknopte handleiding, waaruit bezitters van groote en kleine tuinen veel kunnen leeren om- door GUUS BETLEM Jr. Een blik in m'n wekelyksche rymfabriek (naar aanleiding van meerdere ray gedane vragen dienaangaande). Als ik m'n weekrym zoó begin... (Ik ga U dat vertellen, Omdat men my zoo dikwyls al Die vraag heeft mogen stellen) Als ik m'n weekrym zoo begin, Dan neus 'k eerst in de kranten, En steek m'n licht zoo hier en daar Eens op aan alle kanten. Dan lees ik van een moordaanslag, een politieke actie, Maar. politiek is meer geschikt voor dagbladenredactie, Dus... ga ik dagbericht voorby, Om verderop te lezen, Dat een Japansch-Chineesch conflict Daarginds weer .is gerezen. Doch... ik moet in m'n weekrevue Eentonigheid vermyden, Er. iederéén weet immers wel Hoè steeds die landen stryden. Dat wordt dus ook als ongeschikt Door my voorbygeloopen En 'k lees weer voort... Minister Die Stelt een verkeersweg open! Doch, daar verkeerswegen maar weer tMeer ongelukken geven, Is 't beter, dat daarover zoo Min moog'lyk wordt geschreven. Ook 't feit dat Mr. Zus of Zoo Een lintje heeft gekregen, Kan logisch in m'n weekrym ook Gevoegelyk verzwegen. Een brand is iets... ook ongeschikt, Om versjes op te maken, Terwyl malaiseliederen Heusch uit den tyd geraken En dat men in Amerika Een filmster ging ontdekken, Noopt U ten hoogste waar of n'.et? Uw schouders op te trekken. Een hndre pagina vertelt Van iemand, die ging sterven. Hetwelk diégeen slechts infre^pert Die daarvan heeft... te erven! Zóó sukkel ik m'n krantje door, Van a tot z het spellend, En met de malste dingen so-ns M'n arme hersens kwellend. Ja, zóó maak ik m'n weekrijm nou O, niet dat ik wil klagen, Maar 't is, dat U me dat nou zoo Eens voor de grap kwam vragen. En, leg ik zuchtend dan m'n krant Weer moedeloos terzijde, Dan heb ik voor m'n lied niet één Berichtje tusschen beide!! Maar voor een dichter, zoo U ziet 18 dat óók geen bezwaar. Want ondertusschen heb ik hier Al. zestig regels klaar!!! (Nadruk verboden.) LUCHTVAART. Een vreemde gast op Waalhaven. Een nieuw Amërikaansch toestel. Dezer dagp,n is op het vliegveld Waal haven gearriveerd de N.C. 12584, een splin ternieuw Beech-Craft-toestel, dat het eigen dom is van de Vacuum-oil-maatschappij. Dit toestel is een tweedekker, waarvan een der kenmerkende bijzonderheden is, dat de on* derste vleugel voor den bovensten uitsteekt. Bovendien heeft de machine een intrekbaar landingsgestel, dat byzonder vlug opge trokken kan worden. Nauwelijks is het toe stel los van den grond of de wielen kunnen al verdwynen. De machine is voorzien van een Jacbb-motor van 225 P.K., welke met lucht wordt gekoeld. Met deze machine maakt de heer White j van de genoemde olie-maatschappij een vlucht door Europa. Het toestel kwam van Amsterdam. (N.R.Crt.) De Duitsche Oceaandienst. Een nieuw steunpunt. Vertegenwoordigers van het Duitsche luchtvaartministerie hebben deze dagen het motorschip „Schwabenland" bezichtigd, dat deze week jiaar den Atlantischen Oceaan vertrekt, om als nieuw steunpunt te dienen voor den Duitschen Oceaandienst tusschen Afrika en Z.-Amerika. De „Deutsche Lufthansa" heeft sinds Februari van dit jaar 22 vluchten over den Oceaan gemaakt. Op elke vlucht werden dooreen 20.000 brieven veivoeid. Uet motorschip „Schwaben'anl" is de vroegere „Schwarzenfels" van de reedery Hansa. Het is 8188 reg. toonen groot en de- teert van 1925. De opgebouwde katapult licht 14.000 K.G. met een snelheid van 150 km/h. Drie vliegbooten kunnen tegelyk óp- genomen worden. De Dieselmotoren van het schip leveren tegelyk de lucht voor den katapult. De „Deutsche Lufthansa" bezit nu twee schepen met katapult /oor den Oceaan- dienst. De herfstdienst op de Indische lyn. j In 8 Vz dag naar Indië. j De vliegtuigen, welke 5 September van Batavia en 7 September van Amsterdam vertrekken, zyn de eerste, welke het reis schema van de herfstdienstregeling volgen, dat geldig is tot en met 25 October. Gedurende het zomerseizoen was de reis- duur 7% dag, thans 8% dag, omdat het Europeesche traject in verband met het trent de keuze en behandeling van plan ten en menige nuttige aanwijzing krij gen omtrent velerlei, waarmee-zij te ma ken krijgen. De lage prijs van dit, met vele illustraties versierde boekje, zal er stellig toe bijdragen, dat het zijn weg wel zal vinden. Moge een verhoogden af zet van het Boskoopsche product hiervan mede een gevolg zijn. De firma Felix Dykhuis wenschen wy gaarne geluk met. dit initiatief I korten der dagen thans meer tyd verrf. Den eersten dag wordt tot Boedapest door gevlogen, den tweeden dag tot Cairo. Een i voordeel van deze regeling is, dat het Incp- vliegtuig eerst om 9.30 uit Amsterdam ver trekt, waardoor passagiers uit Engeland nog denzelfden dag aansluiting hebben, en de reis begint met een betrekkelijk kort traject. Thuiskomend gaat het Indië-vlieg- tuig Woensdag tot Bodapest, Donderdag naar Amsterdam, vaardoor het omstreeks het middaguur op Schiphol aankomt en doorgaande reizigers aansluiting naar I on- den, Parys en Scandinavië hebben. Bovendien wordt het hierdoor mogelyk, dat de luchtpost uit Nederlandsch-Indië nog den dag van aankomst (dat is Donder dag. Red.) in de grootste steden van Noord- en Zuid-Holland en in de stad Utrecht bezorgd wordt. Luchtvaart-Tentoonstelling „LUTO". De Minister van Justitie heeft aan de Kon. Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart ten behoeve van de luchtvaart- tentoohsteUing „LUTO", welke ra Septeir. ber te Den Haag op het Malieveld geopend wordt, toegestaan een lotery te houden. D<- hoogdfprys dezer lotery zal bestaan dit naar keuze, een reis AmsterdamBatavia per K.L.M. heen en terug voor 2 personen met inbegrip van een 12-daagscn verbiyf op Java en Bali, of een Lincoln-Automobiel- 1 De „LUTO", welke een volledig beeld van de ontwikkeling van de Nederlandse ar Luchtvaart in het algemeen en van etgeen deze heden ten dage vermag, bedoelt te geven, is van zuiver propi»gand stiscben aard en beoogt geen winst te maken; mocht zy een batig Raldo opleveren, dan zal ciit ten goede komen aan het Nationaal Lucht- vaartfonds. Teneinde het koopen van de loten onder ieders bereik te brengen, heeft het Uitvoe- rend Comité van de tentoonstelling besloten oen prijs daarvan op 0.60 per stuk te stellen. i I De bureaux van de tentoonstelling zyn gevestigd te 's-Gravenhage, Koninginne- gracht 14. I De Nederlandsche Rondvlucht 1934. Buitenlandsche deelnemers. Zooals gemeld is, draagt de Nederland- j sche Rondvlucht dit jaar een internationaal karakter. Er nemen ook vele buitenlandsche deelnemers met hun passagiers aan deel. Zonder uitzondering zijn het vliegers van j internationale bekendheid, zooals uit het volgende lystje moge blyken: j Wolfgang von Gronau, de poo'. en wereld- j vlieger; Vicomte J. de Sibour, de wereld- I vlieger, die recordvluchten over Tokio, China en Afrika op zyn naam heeft staan; M. Hansez, de Belgische sportvlieger, die de eerste post van Brussel naar dé Belgische Congo bracht; Air Vice Marshal Borton, directeur van de Engelsche Naóier -motoren- fabriekArthuro Ferrarin, <le Italiaansch? wereldsportvlieger; M. F. Fürst Kinsky voorzitter van de Oostenrijksche Aero Club; Hauptm. Tibor Bisitz van het Kon. Hong. Luchtvaart Ministerie; Ivor Mc. Cluro,. Chief of the Aviation Department of the Britis Automobile Ass.; dr. P. Béhague. di recteur van de afd. Lucht*.oerisme van de Touringclub de France; K. Fester. voorzit ter van de Antwerp Aviation Club; P. Schellekens, secertaris van de Antwerp Aviation Club; A. W-genast, voorzitter v*n de Düsseldorfer Aero Club; Morr.i Jaoke- man, directeur "au een Kngelschc Lueht- vaart-Maatschappü. Opzienbarende proef van 125 jaar geleden. Sommering, de pionier der telegrafie, door Dr. G. GRAAUiW. In het jaar 1809 werd München door Oostenryksche troepen bezet Men slaagde er echter spoedig in om deze gebeurtenis met behulp van de optische telegraaf naar Parys te seinen en reeds op '22 April ston den de Fransche troepen voor de hoofdstad van Beieren, dat destyds als lid van den Ryrtbond op de hand van Napoleon was. München werd ontzet en enkele dagen later keerde Koning Maximiliaan in zyn residen tie terug. Deze gebeurtenis op staatkundig gebie.l heeft ertoe geleid, dat de eerste electrische telegraaf werd uitgevonden. De Beiersche koning was door zijn ongewoon snelle red ding opmerkzaam geworden op de mogelijk heden der telegrafie. Hy wendde zich tot den president van de Beiersche academie der wetenschappen, die tevens zyn lyfarts was, Geheim rat Samuel Thomas von Som mering. Deze moest nagaan, of de over brenging van berichten niet nog verbeterd kon worden. De vorst dacht by deze opdracht aan de toen gebruikelijke optische telegraaf, waar van Napoleon ee„ druk gebruik maakte. Den uitvinder, Claude Chappe, was door bedrog zyn rechtmatige belooning ontgaa-i, waarom hij in 1805 zelfmoord pleegde. Zyn optische telegraaf bestond uit een groot aantal beweeglijke armen, waarmee bepaal de teekens gevormd konden worden. De te legraaf werd op een hoog gebouw opgesteld en haar teekens door een verrekyker afge lezen. Wanneer men slechts voldoende tus- schenstations bezat, kon men op die wijze groote afstanden overbruggen. Om een be richt van Parys naar Lille over te brengen, had men twee minuten noodig, en van Pa rys naar Straatsburg niet meer dan ze- minuten. Sommering was echter een geleerde met een veel-zydige belangstelling. Hy sloeg een nieuwen weg in om de telegrafie te verbete ren. Het grootste nadeel van de optische te legrafie was, dat men geen bericht geheim kon houden. Misschien had Sommering nog andere overwegingen om het eens met de electriciteit te probeeren De electrische was n.l. het groote wonder van dien tijd, de sinds kort ontdekte levenskracht", waar iedereen over sprak. In 1780 had Gal- vani voor zyn medische studenten het raad selachtige trekken der kikvorschen gede monstreerd. Volta had voor het eerst elec triciteit kunnen vormen door middel van zyn galvanisch element. In den tyd van Na poleon waren alle gelfeerden bezig met proeven om de nieuwe kracht van een va riété-nummer te maken tot iets van prac tisch nut. Spoedig ontdekten zij daarby, dat een galvanische stroom bjj zyn door gang door eenigszins zuur gemaakt water en. waterstof. Deze ontleding was het die Sömmering bracht tot de constructie van een telegraaf. In hetzelfde jaar 1809, in de eerste helft van Juli, zond Sömmering voor het eerst met behulp van electriciteit een telegram uit door een metalen draad. Hy noteerde hierover: „De eerste proeven verricht om ue zuil van Volta voor een telegraaf te ge bruiken, namelyk door gasontbinding let ters aan afgelegen plaatsen aan te duiden. De battery had 15 elementen. De vyf met schellak overtrokken draden schynen zeer .geïsoleerd te zijn, want hoewel ze ineenge draaid werden, sprak toch elke draad aan". Sommering,gebruikte dus de gasontwikke- ling bij de ontleding van water voor het geven van teekens. Later verbeterde hij zyn apparaat. Toen gebruikte hy voor de letters en interpunc ties 27 draden. Op 18 Augustus kon hy :eeds telegrammen verzenden over een af stand van bijna een kilometer. Deze tele graaf verwekte overal opzien; zij werd aan Napoleon en den keizer van Rusland ge demonstreerd. Toch heeft zy nooit °P 8ro°- te schaal toepassing gevonden. Gedeeltelijk kwam dit door het groote aantal draden met'hun kostbare isolatie, gedeeltelijk door den te grooten weerstand der leidingen, die het overbruggen van groote afstanden ver hinderde. De voornaamste reden was echter, dat spoedig daarna de Göttinger geleerden Gauss en Weber de eerste electromagneti- sche telegraaf construeerden. Zy hadden slechts één draad voor hun telegrammen noodig en verbruikten minder stroom. Toch komt aan Sömmering de onsterfelijke ver dienste toe, dat hij het eerst gebruik heeft gemaakt van electriciteit voor /het over brengen van berichten. Ook hier blijkt weer met treffende dui delijkheid, dat de vooruitgang der weten schap niet altijd te danken is geweest aan de „mannen van het vak". Sommering was geen natuurkundige, geen technicus, doch een geneesheer. Hy ging echter met open oogen door het leven en had een helder ver stand. Hy hield zich theoretisch en prac tisch bezig met de problemen van zijn tijd. 1 Zijn onderzoekingen hadden voornamelijk betrekking op de anatomie, doch hy hield zich ook met succes bezig met de wijnver edeling, d<e paleontologie en de astronomie, met name met de zonnevlekken. Onder z.jn veelzijdige werkzaamheden zijn vooral zyn experimenten met luchtballons interessant; deze verrichtte hij gedeeltelijk tezamen met zyn groote tijdgenoot Goethe. Sömmering's veelzijdige kennis en zijn practisch inzicht hebben zeer veel bijgedragen tot don we tenschappelijiken en technischen vooruit gang van dien tyd. Hy was een dilettant, doch in den besten zin van het woord en zijn werk is ongetwijfeld vruchtbaarder ge weest dan dat var» vel® ..nmnnen van het vak" uit zijn tijd. v (Nadruk verboden). IN DE HAAST! W« hadden toch IS stuks Jan, er ontbreken er nog drie! M|jn hemel, daar hebben we de kinderen vergeten!

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2