men lekbank TRIJD Jk' Donderdag 30 Augustus 1934 Ro. 18891 73»Jaargang raven Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen *JT STER-TABAK erger!" I 1.823 268 44 ET LIEF k op rijk (huizen eapelle inxveen 'E- MIDDEL 1OO'|4 oo— De uitgewischte schuld. De a.s Volksstemming in het Saargebied. bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapellé, NJEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. □e Almitento officieel geopend FSTAND 'ërteeren in onxe dorp de bewoners wht wilt brengen 8 tlrecht ARD BUITENLANDSCH NIEUWS. dat deze tweede Algemeene Middenstands- gemeenschap. •Ji deze R. HOORWEG. een (Wordt vervolgd). Wat zie je In dien jongen? Hij lijkt Gardens, waar hij zijn vader In de biblio- I HET BUREAU is verkrüjfbaar cman Zoon. tentoonstelling in zijn uitgestrekte exposi tieruimte onderdak verleent, reeds velen het oogenblik afwachtten, dat de poorten ook voor hen zouden opengaan. Vóór jhr. Röell het woord werd verleend, hield de voorzit ter van het Uitvoerend Comité, de heer C. F. J. Verbeek, die daarbij de aandacht; had van een talrijk gezelschap genoodigden, een inleidende rede, waaraan het volgende is ontleend. hebster van muziek en zij moet vloeiend Engelsch spreken. Naar men weet, is totdusver nog slechts een van de vier zonen van Koning Geor ge gehuwd, en wel de‘hertog van York. De beide andere broers van prins George, de prins van Wales en de hertog van Gloucester, zijn zoomin verloofd, als ge huwd. Advertentiebureau» en c irtau zyn ingekomen, tem van Nederland. De Almitento zal demonstreeren, waartoe een goed georganiseerde Middenstand in soliede Boek- >r de plaatsing ZÖIL he Plassen niet I Gfl daar kunt i kennen, koop GROND, dat U oowel voor den den wandelaar REEUWUK WADDINXVEEN publiciteit, ()UD..\ Naar het Engelsch van PAUL TRENT Nadruk verboden. HOOFDSTUK I. ROTTERDAM Het woord Moeder is liet eerste woord dat ons hart uitspreekt, voordat onze mond het geleerd heeft. FEUILLETON. Spr. zeide dat de opzet van het comité om deze tentoonstelling tot een groot na waren, de oogen van zijn overleden vrouw die hem aanzagen. Instinctief had hij het kind, dat de moeder het leven gekost had ontweken; maar in een oogwenk sloegen zijn gevoe lens om. Kom je moeten elkaai zei hij kort. Niemand zou Sir James Blair ’vijf-en- zestlg jaar gegeven hebben, hoewel hij •er dan een halve eeuw lang gewerkt Wd Hij was nog vol energie en in zijn heele leven nog geen week werkelijk ziek 'geweest. Hij had niet gevraagd om een titel hij hechtte niet aan eerbewijzen maar deze was hem gegeven na een Koninklijk bezoek aan de beroemde scheepsbouw- werven. waarvan hij eigenaar was. Zijn huwelijk had plaats gevonden toen hij bijna veertig jaar oud was en naam begon te maken. Zijn vrouw, was gestor ven bij de geboorte van zijn eenig kind, Geoitrey en de eerste tien jaren na haar dood had hij geheel aan zijn werk gewijd. Geoflrey was bijna tien jaar oud, voor Blalr besefte, dat hij een zoon bezat. Maar op een Zondagmorgen zwierf hij toevallig door de tuinen van zijn kasteel, dat hij slechts zelden bezocht, en ont moette daar een kleinen jongen, en het iefïs hier, jongmensch. We ir eens nader leeren kennen. theek aantrof. Sir James hij was juist in den ridderstand verheven begroette zijn zoon hartelijk. Blij Je te zien, mijn Jongen Je ziet er goed uit. Niet overwerkt, hé? glimlach te Sir James. Ik heb niet alleen geluierd, ant woordde Geoffrey kalm. 1 i Niet alleen. Nu, ik Ijpop niet, dat Je De lijst der leden van de kiesrechtbanken. Twee NeHei landers benoemd. De Rijksjeugdleider over taak en zending der Hitlerjeugd. het groote vertroiüwen, dat de Duitsche ouders in de Hitlerjeugd stellen. Zonder dit vertrouwen is de Hitlerjeugd niet denkbaar. Drie groote factoren moeten bij* de op voeding der jonge generatie in kame raadschappelijke verbondenheid meewtr- ken: het ouderlijk huis, de schooi en de Hitlerjeugd. Waar geen harmonische verhouding tusschen deze drie elementen bestaat, is de jeugd zelf de lijdende par tij. De Hitlerjeugd heeft niet ten doel om de jeugd van het ouderlijk huis te ver vreemden of ze in verzet te brengen tegen de school. Zij werkt op een eigen terrein, waarop geen conflicten met de ouders of de school voorkomen kunnen of mogen. De Hitler jeugdleider voedt zijn jeugd niet op tegen maar voor het be grip vah het echte gezag en onder alle ongebondenheid van een echt Jongens leven moet en zal de Hitlerjeugd den die- peren zin harer jonge opvoedingsge- meenschap zoeken in de bereiking eener houding, die tevens heroïsch en eerbie dig is. Waar vroeger jonge Marxisten of an dere jeugdgroepen stonden van alle mo gelijke kleuren, staat thans de eenige en eensgez.nde jeugdbeweging van Adolf Hitler. Dit is een prestatie, die slechts door de medewerking der ouders mogelijk is geweest. De Duitsche ouders hebben eenvoudig in de Hitlerjeugd geloofd en dit geloof heeft duizendvoudige vruchten gedragen en zal steeds nieuwen zegen brengen. Vóór een paar dagen nog kon ik in een lang gesprfek met den Leider en Rijks- kanseller vaststellen, dat het beginsel der vrijwilligheid van het lidmaatschap der Na een langdurige en intensieve voorbe reiding, waarbij talrijke moeilijkheden er een veelheid van problemen op gelukkige wijze werden opgelost, is vandaag te Am- saris van de Koningin in Noord-Holland, Z. Exc. jhr. mr. dr. A. Röell. De plechtigheid van de opening voltrok ENGELAND. De verloving van prins George. Wij berichtten; gisteren de verloving van Prins George, 's Konings vierden zoon, met prinses Marina van Grieken land. De prins is reeds 32 jaar oudeven als zijn vader is hij opgeleid in de marine en hij heeft op verschillende oorlogssche pen gediend. In 1929 verliet hij op me disch advies den dienst en daarna werk te hij eerst op het departement van bul- tenlandsche, en daarna op dat van bin- nenlandsche zaken. In het voorjaar heeft de Prins een of ficieel bezoek gebracht aan Zuid-Airlka en aanvankelijk zou hij ook den Koning vertegenwoordigd hebben bij de eeuw feesten van Melbourne in Australië. Toen hiervoor later de hertog van Gloucester werd "aangewezen mompelde men al, dat er een verloving van Prins Gqgsrge in het zicht was. Die geruchten zijn thans be waarheid. Prinses Marina is 28 jaar oud en de derde dochter van prins Nicolaas, een der broers van wijlen koning Constan- tijn Haar oudste, zuster Is de vrouw van prins Paul van Zuid-Slavië, den oom van Koning Alexander, bij wien Prins George op het oogenblik logeert. De Prins en de Prinses kennen elkaar leeds vijf Jaar lang. Zij hebben elkaar voor het eerst ontmoet vijf Jaar geleden toen de Prinses een particulier bezoek aan Engeland bracht. Nadien is de Prinses herhaalde lijk in Engeland geweest en dan ont moetten de twee elkaar geregeld. Zooals men zich zal herinneren, is Prins George op 15 Augustus naar Zuld- Slavië vertrokken, waar hij dadelijk naar de zomerresidentie van prins Paul aan het Bohinjsko meer is gegaan, waar de Prinses toen ook vertoefde. Dadelijk na dat zij zijn huwelijksaanzoek had aan vaard. verzocht de prins telegrafisch zijn vader om zijn toestemming die telegra fisch werd verleend. Ook de ouders van de prinses gaven reeds hun toestemming. Men verwacht, dat de Prins nog tien dagen met zijn verloofde in Zuid-Slavië zal blijven. Hun verdere plannen zijn nog niet geheel vastgesteld maar men ver wacht dat de Prins met Prinses Marina mee zal gaan om een bezoek te brengen aan haar moeder en voider. Prins Nico laas en Prinses Helena wonen te Parijs op den boulevard Jules Sandeau. Prinses Marina is. evenals Prins George, een llef- de wereld en-heeft ge$i niet, <}at Je er op tegen Ik vind het prettig voor haar en voor u ook. Nu zult u niet eenzaam zijn, OOSTENRIJK. Oostenrijk en de Habsburgers. Terugkeer wordt toegestaan. Van officieele zijde wordt medegedeeld dat de Oostenrijksche regeering spoedig de wet van 1919, die den Habsburgers den terugkeer naar Oostenrijk verbiedt, zal annuleeren. In practijk is deze wet ech ter thans reeds bulten werking, en de regeering-Schuschnigg heeft verscheide ne leden van het huls Habsburg toege staan naar Oostenrijk terug te keeren. Aartshertog Eugenius had reeds onder de Dolffus-regeering verlof gekregen weer in Oostenrijk binnen te gaan, en sedert eenige dagen vertoeft de aarts hertogin Maria Josepha, de moeder van keizer Karl, met haar zoon, aartshertog Maximiliaan. eveneens in Weenen. Met het opheffen van de wet van 1919 wordt den Habsburgers ook hun particu lier vermogen teruggegeven, dat in 1919 in beslag genomen werd. Dit beteekent nog wel geen restauratie, maar het is toch een stap in die richting. Men ge looft hier niet, dat aartshertog Otto en ex-kelzerin Zlta voorloopig naar Weenen zullen komen. Otto zóu voornemens zijn niet eerder naar Weenen te koppen voor hij tegelijk den troon kan bestijgen De Jeugdleider van het Duitsche Rijk heeft gisteren voor de radio zijn aange- kondigde rede gehouden voor de Duit sche ouders. Hij zeide o.a.Eenige dagen geleden werd bij Murnan het kamp der Hitler jeugd gesloten, waar 6000 Jongens van 10 lot .3 jaar 4, weken een Jeugdleven heb ben meegemaakt, zooals men het zich niet mooier voorstellen kan Bergen en weiden, tenten en kampvuur waren een ervaring, waarop deze jongens hun leven lang zullen teeren. In dezen tijd nadert het einde van bijna allé jeugdkampen. Alleen in de maand Juli hebben ca. één millioén jongens onder het tentdak ge leefd. in Augustus nog meer. Ook groote meisjeskampen zijn in alle deelen van Duitschland gehouden. In één woordeen groot deel der Duitsche jeugd heeft den zomer in vreugde en gezondheid doorge bracht in het teeken der witgestreepte jeugd ihag! Wanneer ik heden over alle Duitsche zenders het woord richt tot de ouders, dan is dit in (/de eerstd plaats omdat ik behoefte gevoel u dank te betuigen voor Overeenkomstig de door den Volk^i- bondsraad op 4 Juni aangenomen reso lutie met betrekking tot de organisatie van de volksstemming in het Saargebied heeft de voorzitter van den Raad giste- ren de lijst van rechters voor de in te stellen rechtbanken (een hooge volksr stemmingsrechtbank en acht arrondisse mentsrechtbanken) bekend gemaakt. Het hooge hof woidt gepresideerd door den Italiaan Bindo Galli. Vice-president is de heer Yames Creed Meredith (ierland). Als rechters voor het hooge hof zijn be noemd een Portugees, twee Zwitsers, een Zweed, een Spanjaard en een Noor. Op de lijst van rechters voor de arron dissementsrechtbanken vinden wij de namen van onze landgenooten de heeren Reyers. kantonrechter in Den Haag, en v d. Wijck, plaatsvervangend rechter voor de arrondissements-rechtbank in Den Haag. Verder zijn hiervoor benoemd een Zuid-Slaviër, een Letlander, een Noor een Luxemburger en een Deen. De rechtbanken zullen recht spreken over geschillen met betrekking tot de personen die het recht van stemmen hebben en over de geldigheid van de uit gebrachte stemmen; verder over misdrij ven. die onder volksstemmingswetgeving zijn gepleegd en over inbreuken op het strafrecht, voor zoover zij verband hou den met het doel van de volksstemming en gepleegd zijn voor, tijdens en na de volksstemming. De rechtbanken treden op 1 September in functie. 3igen land moet ie weten te ver- Berlijn hebben ien Oceaan zijn igen mooie land 1 aeniet van zijn onde duinen en djn deftig oud- hem logeeren. Tot Geoffrey’s verbazing mocht zijn vader Hurst blijkbaar niet lijden en stak, toen ze alleen- Maar <yns pogen aldus spr. met deze tentoonstelling heeft nog een tweede doel, dat is: den gezonden ondernemingsgeest en durf bij den middenstand aan te wakkeren. Juist nu, in dezen tyd van depressie, nu duizenden zakenmenschen moeten worstelen voor hun bestaan l/in de Almitento een aansporing zijn om vol te houden. Wy hebben bij de voorbereiding opnieuw ondervonden, dat er in den Nederlandschen middenstand nog een gezonde kern aanwe zig is, die ontwijfelbaar het tempo van de toekomst zal weten bij te houden, omdat hij toegerust is met moed, vakkennis en in zicht. Daarom hebben ook wy kunnen vol harden by het ideaal. Wy zijn versterkt in onze overtuiging, dat het de moeite waard is om voor de consolideering van een ge zonden middenstand te vechten. Spf. herinnerde aan den toestand, waarin de middenstand in de ons omringende lan den verkeert. De middenstand is daar ver armd en dientengevolge lijdt het geheels be drijfsleven. aan bloed-armoede. Ook in Ne derland vallen slachtoffers door de slechte tyden, die wy thans beleven, maar toch zal deze tentoonstelling getuigenis afleggen van de kracht en den ondernemingsgeest, die jtrt ons land nog aanwezig is en hier tot uiting komt. Talrijke groepen uit den middenstand hebben óns naar de Almitento willen volgen en al hebben wy in ons enthousiasme nog hooger gemikt, wij mogen toch tevreden zijn. Spr. bracht hier gaarne een eeresaluut aan allen, die ons de helpende hand gereikt hebben om een daad van particulier initia tief te helpen verwezenlijken in den vorm van deze tentoonstelling. Spr. dankte de vele fabrikanten en den groothandel, die uit sympathie voor den middenstand, wdlke hunne producten onder het publiek distr bueert, door spontane deelneming met bedrijven in werking, kunstzinnige stands en inzendingen tentoonstelling ondersteunen. Met eenigen trots wilde spr. hiervan ge tuigen, dat deze groote tentoonstelling als ik in Oxford ben. Ik mag haar wel. Het is een heel knap meisje. En een heel lief meisje, zei Sir Ja mes met nadruk. Toevallig dineerde Reynold Hurst bij hen op den eersten avond, dat Ruth er was, en hij was zichtbaar onder den in druk van haar schoonheid. Natuurlijk is ze nog maar een bak- Msch, maar over een pdar Jaar zal ze een mooie vrouw zijn. Zei je, dat je vader haar geadopteerd Jieeft? Ja. gaf Geoffrey aarzelend toe. Dan zal hij haar natuurlijk een royale bruidschat geven. Deksels, wat een iortuintje voor den een of anderen ge lukkige. Praat geen onzin. Ze is nog maar een kind. Minstens zestien, dunkt me. Laten we niet over haar praten, ik vind het ongepast. Hurst liet een onaangenaam lachje hooren. Blair, ik geloof werkelijk, dat Je ja- loersch bent Klets! Laten we uitgaan naar het Palace. Best. In de gang ontmoetten ze Sir James en Ruth, de laatste in een smaakvollen avondmantel. een leeglooper zult worden. Ik dacht erover, gaan. i Aan wat je daar leert zul je op de werf niet veel hebben. Vader, ik voel geen roeping om sche pen te bouwen. i Voel Je dan roeping tot Iets anders? Ja voor het oogenblik wil ik zoo- veel mogelijk van het leven genieten. Geen erg waardige roeping. Geoff. Maar ik misgun het je niet. Mijn eigen jeugd is hard genoeg geweest. Je kunt een paar jaar Je gang gaan. U bent een bovenste beste, vader. Dat weet ik nog zoo net nietmaar geniet wat Je genieten kunt! Het is mijn plan om later aan het werk te gaan Ik zou wel rechten kunnen studeeren. En In de politiek galan. Daar kan ik je bij helpen, zei Sir James met vuur. Eenige dagen later kwam zijn boezem vriend van kostschool. Reynold Hurst, bij Door Jhr. Mr. Dr. A. Röell, commissaris van de Koningin in Noord-Holland. De daad van den Middenstand. *>111 VVV wil g.WV V.U tionaal. gebeuren te doen uitgroeien, volko men is geslaagd. Spr. wees in dit verband sterdam in den vroegen middag de Alge- op de spontane deelneming uit alle- oorden meene Middenstandstentoonstelling, welke onder den goed in* het gehoor liggenden naam Almitento reeds burgerrecht had ver heeft gebracht; welke zedelijke en stoffe lijke waarden door gemeenschappelijk han- delen zyn te winnen, niet alleen voor den zich, terwijl buiten vóór het R.A.I..gebouw, middenstand zelf, maar ook voor de geheele zooals in de verloopen 10 jaren. trouw blijven. Hand in hand met de Duitsche ouders en de Duitsche jeugd zal de Hitlerjeugd verder werken. Dapper en trouw staat de Duitsche Jeugd achter haar Leider. Duit sche ouders! Uwe kinderen zijn de hoog- ste trots van den Duitschen Staat. Het Duitsche Rijk is eeuwig door de Duitsche Jeugd!” Hitlerjeugd hooit prijsgegeven zal wor den. Wie tot de Hitlerjeugd komt, moet uit vrijen aandrang, zonder eenigen dwang tot onze gemeenschap toetreden. De staat houdt door de jeugdleiding toezicht op den geheelen dienst der Hitlerjeugd, maar hij laat overigens lederen Duit schen jongen en ieder meisje vrij, tot de Hitlerjeugd toe te treden al dan niet. Ten slotte zeide Baldur von Schirach nóg: Wanneer eenige buitenlandsche zen ders en bladen meenen, dat zij het op bouwwerk der Duitsche jeugd daardoor kunnen in de war sturen, dat zij mij be lasteren en chlcaneeren. mij dood verkla ren en mij als millioenendlef voorstellen, laat hen begaan! Ik heb voor mijn werk de goedkeuring niet noodig van de buitenlandsche „jour naille". Ik heb de goedkeuring van mijn Leider noodig en die heb ik! Volgens zijn instructies zal ik verder werken en hem mij niet eerlijk, zei Sir James ronduit. Onzin, vader. Hij is erg populair Hij speelde in het elftal. Hij is een reuze sportsman en mijn vriend, verklaarde Geoffrey, alsof de zaak daarmee was af gedaan. Waf zijn zijn toekomstplannen? Oxford en de rechten. Vermogend? Dat weet ik* niet. Ik heb het hem naar Oxfora te nooit gevraagd. Wie betaalt de diners in de restau rants? Ik natuurlijk. Hij is mijn gast. En de schouwburgkaarten? Ik zeg u toch, dat hij mijn gast is, antwoordde Geoffrey ongeduldig Ben je wel eens zijn gast geweest? vroeg Slj James veelbeteekenend, maar op die vraag kreeg hij geen antwoord. Een paar dagen voor diens afreis naar Oxford bezorgde Sir James zijn zoon een verrassing, want aan de koffie stelde hij hem voor aan een jong meisje van een jaar of zestien Ruth Wynne. Ruth komt.bij ons wonen. Jaren ge leden heeft haar vader me een grooten dienst bewezenen ik vergeet «ooit een weldaad, deelde hij Geoffrey mede, toen ze alleen waren. Hebt u haar geadopteerd? vroeg Geoffrey. Daar komt het practisch op neer, staat alleen ghj geld. Ik hoop i hebt. U bent mijn vader? Het klonk als een vraag en Blair schaamde zich. Ja. zullen we kameraden zijn? Kameraden? herhaalde het kind. ja, vrienden, antwoordig Blalr on geduldig. Geoffrey was anders niet verlegen, maar hij kwam langzaam naderbij, d^n blik nog steeds op zijn vaders gezicht bt vestigd. Ik vind u aardig. Daar ben ik blij om. hernam Blalr en nam zijn zoon op zijn knie. Nu begon voor Geoffrey een nieuw leven en misschien ware het beter ge weest. als men hem aan zijn gouvernante had overgelaten, want de vader verwende hem hartgrondig. Gelukkig was hij ver standig genoeg, om hem naar een kost school te zenden. Geoffrey deed vrij goed zijn best, hoewel zijn rapporten nu niet altijd schitterend waren. Men kreeg daar uit den indruk, dat hij meer had kunnen bereiken als hij harder gewerkt had. Toen hij de school had doorloopen kwam Geoffrey naar Londen en ging lijden en stak, toen ze alleen waren, zijn regelrecht naar het huls In Grosvenor meening niet onder stoelen en banken. I waar bil tziin vnriAT in rif* hiblin- Wat zie ie in dien innaanO Ulbt ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef interc. 2746. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring). 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEPEDEELINGEN: 1-4 regels 2.25 elke regel meer ƒ0.50 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en «ingezonden mededeehngen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moéten daags vóói aan het Bureau zijn ingekomen, teneindt van opname verzekerd te_: kregen, officieel geopend door den commis- I staat is; wat hij door organisatie tot stand caric rla IZntiinrrin I*. Nlaa vrl _TJ„I I o-ahranht* uzaIItp Pil stnffp-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1