ME’S N.S.A.1,0, aat 13 rbij gaau NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN rsussen ■oupeus« en Leerares. f 4.00 rwijs Na. 18884 I Maandag 3 September 1834 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I De uitgewischte schuld. BAAL d TARZAN in: TEXAS uur MATINEE. een kleintje dapest EEN KWARTJE 25 - GOUDA. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. De textielstaking in Amerika 73* Jaargang otenfabriek - Gouda. UL HöRBIGER treden. iet nemen van DANSCLUB, Uitstel vernietigt alle werkkracht. FEUILLETON. nooit een woord over gezegd. Ik ben zoo ant verkrijgbaar. HOOFDSTUK III. bekennen, en ze schaamde zich er nog praat. - aa»j HUM UVVIU J oeerd, Geoffrey’s leven In andere banen i en heel haar streven was er op gericht genomen. Maar Geoïï hou# niet van mU. O Ja, dat doet hij wel. Hij weet het -TER GOUW”, n clublessen. vanaf 60 CENT SN POULARDES. Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. ijs TER in: PLAATS Leuke liedjes. >rogramma. VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT Dansen, Gouda, R a.s. >r een uitgave van er maand. aar zonder uitstel. EN PRIJS. en bij met Zond: grond. Sir James had erop gezinspeeld, dat hij een ernstig besluit wilde nemen be- karakter weten? gezichtje aan zijn schouder. Ja en je oprechte meening. Spaar i - •- doch tot haar verrassing wachtte hij haar op het perron. Zoo, Jongedame, luidde zijn groet. Wat een eer, Geoff, zei ze opgewekt. Alles goed thuis, Ruth? Ik moet een paar jurken koopen maar dat ik bijzaak. Mijn doel was om eens met je te praten. (Wordt vervolgd.) Hedennacht in de katoenindustrie en aanverwante industrieën aAngevangen. ik alle inspanning vermijd. De dokter heeft me gewaarschuwd. Mijn hart *s niet goed, en ik kan elk oogenblik ster ven. O, vader, fluisterde ze ontsteld en sloeg de armen om hem heen. Houd je van me, alsof Je mijn eigen kind was? U weet wel dat ik dat doe. Ik wil niet in je geheimen doordrin gen... maar vertel eens, houd je van Geoff? Ja vader, heel veel. Als een zuster? vroeg hij zacht Neen, en ze verborg haar blozend dan heelemaal niets te doen op econo misch terrein overgebracht. Na twee jaar experiment dreigt thans de storm over het opbouwwerk, dat door de N.I.R.A. is be oogd. Het kan wel niet anders of de rampspoe dige gebeurtenissen, die zich ginds aankon digen, zullen ook in Europa hun reactie doen gevoelen. soliede Boek- >r de plaatsing GOlimiE (IIIHAM. Kindlief, ik dank je voor je vertrou- hem en mij niet. i wen- Je hebt me een Pak van het hart Geoff is gruwelijk verwend. Ik wilde er vaak met u over praten, maar ik durf de niet. Hij is er in de laatste twee jaar Na Hurst’s vertrek stak Sir James een sigaar op en begon over zijn zoon te den ken. Hij ging de gebeurtenissen der laat ste jaren na, en kwam na lang aarzelen tot de slotsom, dat het oordeel, d.t hij gehoord had, Juist was. Nu hem de oogen geopend waren, besefte hij, dat hij Geof frey een groot onrecht had aangedaan en zijn eenige vrees was, dat het te laat zou zijn om dit te herstellen. Hij liep de bibliotheek door en bleef voor het por tret van zijn vrouw staan. Het waren de oogen van zijn jongen, die hem aan keken. Ja, zijn zoon leek veel op de moe der en dat was zijn eenige verontschuldi ging voor de wijze, waarop hij zijn kind 'erwend had. Hij had gemeend, dat niets te goed was voor den jongen. Hij had nooit gepro- vreesde drastische maatregelen. Arme Geoii, mompelde ze. Ze nam Geoff’s laatste portret van de tafel. Het was een goede gelijkenis en ze Caldara reeds lang niet meer als 1 Socialist beschouwd. Het secretariaat der Italiaansche socia- listische partij, dat te Parijs is gevestigd deelt naar aanleiding van de onthullingen in de Daily Telegraph mede, dat Caldara reeds lang niet meer als socialist wordt be schouwd. Hij heeft inderdaad besprekingen met Mussolini gevoerd over het oprichten van een tijdschrift hetgeen natuurlijk ten doel had een socialistische beweging in Italië te scheppen om aldus de agitatie der verbannen Italiaansche socialisten te ver lammen. De Italiaansche socialisten hebben een offensief en defensief verbond met de communisten gesloten en zullen den strijd tegen het fascisme van Mussolini met alle scherpte voortzetten. FRANKRIJK. Spoorwegongeval in Parijs. Zondagmiddag is op de Gare de l’Est in Parijs een ernstig ongeluk gebeurd. De trein naar de voorsteden, welke gister middag 12.02 moest vertrekken stond gereed en een aantal reizigers had reeds een ’plaats uitgezocht, toen omstreeks 10 minuten voor twaalf een losse locomotief zonder machi nist of stoker wegreed en in volle vaart te gen den stilstaanden trein botste. Verscheidene wagens werden vernield. Uit de puinhoopen van den trein, welke voor een deel uit oude wagons, nog met im periale, bestond, werden ongeveer 50 per sonen gewond vandaan gehaald, verscheide- nen werden ernstig gekwetst. Tengevolge van het ongeval op het Gare de l’Est zijn 34 gewonden in het ziekenhuis La Riboisiere opgenomen, waarvan zes ern stig gewonden. Een aantal personen, dat lichtere kwetsu ren opliep, ontving aan het station genees kundige behandeling. Officieel wordt medegedeeld, dat in to taal 53 personen werden gewond; zeven moesten in het ziekenhuis blijven, vier van hen zijn zeer zwaar gewond, doch levens gevaar bestaat niet. Felle wervelstorm in Z.W. Frankrijk. Het geheele Zuid-Westen van Frankrijk ig door een feilen wervelstorm geteisterd. De telefoonverbindingen met Parijs waren geruimen tijd verbroken. De bedevaarts plaats was gisteren den geheelen dag van de buitenwereld afgesloten. Sedert dertig jaar is volgens de herinnering der bevolking hier niet zoo’n noodweer voorgekomen. De storm heeft de steden Bayonne, Tarbes, Toulouse en Perpignan schade berokkend. Door omvallende boomen werden eenige personen gewond. Spoorwegverbindingen alleen nog niet. Mijn jongen moet zijn leven veranderen, dat zal hem niet ge makkelijk vallen. Vader, het spijt me, dat ik het u ver- ty zouden vormen. Zij zouden dan in de party belangrijke posten krijgen vooral in die instanties, die dë arbeidersvraagstuk ken behandelen. Een der betrokken socialisten is de voor malige burgemeester van Milaan Caldara. Een definitief antwoord is nog niet ge geven. oogen waren eerlijk mond en kin waren krachtig. Het was een flink gezicht en met een zucht van verlichting zette ze de toto weer neer. Hij komt er wel, zei ze toch zich zelf. In haar hart gal ze Sir James de schuld, dat hij zijn zoon teveel verwend i had. Ze ging naar de schrijftafel en ont sloot een lade, waaruit ze een leeren por tefeuille nam. Hierin lag een pakje brie ven, al de brieven, die ze ooit van Geoff ontvangen had, en ze las ze door tot het laatste, die een week oud was. Den volgenden dag om twaalf uur i aan Ze had Geof- - Het is voor mijn eigen bestwil en het zijne. Ruth keek hem recht aan. - Maar in den grond Is Geofi goed, zei ze met krachtige stem. Al zijn fouten liggen aan de oppervlakte. i Hij legde de hand op haar schouder. Kindlief, ik moet je een vraag doen maar voor Je me antwoordt moet ik Je iets zeggen. Je zult gemerkt hebben, dat I i Ze zweeg en vervolgde aarzelend: zeggen. Ik weet hoeveel u van Hem houdt. maar van hem gaan houden. Hij weet zijn zoon betrof, had hl) een ne der oor b ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9--6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. In den afgeloopen nacht te half twaalf is de staking in de katoen-industrie en aan verwante industrieën in Amerika begonnen. De leiding van de staking berust by Francis J. Gorman. Hy heeft voor zijn vol gelingen een lange ly»t van eischen opge steld, die stuk voor stuk door de werkgevers zijn afgewezen. De voornaamste punten: 1. De vakbonden moeten de onderhande- lingen mogen voeren over arbeidsvoorwaar den. 2. Er moet een hof van arbitrage komen \oor geschillen. 3. Een zesurige werkdag en een week A van 5 dagen met gelijke betaling in alle districten. 4. Vermindering van het stukwerk. 5. Arbeiders, die ontslagen zyn wegens het lidmaatschap van een vakbond, moeten weer aangesteld worden en dergelijke ont slagen mogen niet meer voorkomen. 6. Beter vertegenwoordiging van de N. R.A. in de regionale arbeidsraden. 7. Afschaffing van het stelsel, dat één arbeider verscheidene spoelen bedient. Op het laatste oogenblik is nog een con ferentie gehouden tusschen de stakings-lei- ding en de werkgevers, doch na een lange conferentie verklaarde Gorman, dat de on- derhandelingen waren mislukt. De staking zal evenwel in het Zuiden eerst vandaag en in het Noorden eerst Dinsdag merkbaar zyn, aangezien heden de Labourday wordt gevierd. De staking schynt de grootste te worden in de jongste aan stakingen zoo rijke histo rie van de Vereenigde Staten. Men heeft allerwege nog gehoopt op een ingrypen van Roosevelt, maar als men zyn houding na gaat tegenover de algemeene staking in San Francisco, begrijpt men, dat zijn in menging is uitgebleven. De diepste oorzaak van deze stakingsbe weging is artikel 7a van de Industrial Re covery Act, meer speciaal deze zinsnede: ,AHe arbeiders en employe’s hebben het recht zich te organiseeren en door verte genwoordigers volgens hun eigen keuze collectieve onderhandelingen te voeren”. »Geen employé, arbeider of arbeid zoeken de mag als voorwaarde voor zijn aanstelling de eisch gesteld worden, dat hy zich bij eeni- gerlei bedryfsvakvereeniging moet aanslui ten, of dat hy van een vrije vakvereeniging geen lid mag zijn. Voorts mag niet ver langd worden, dat hij georganiseerd is, of aan eenige arbeidersorganisatie, zijn dien sten verleent Tot dusver waren de vrye vakorganisaties in hun arbeid ten zeerste belemmerd door de „gele” beroepsorganisaties, die onder in vloed van de ondernemers stonden. De ön- rfernemers weerden uit hun bedrijven zoo veel mogelyle de leden van vrye organisa- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer fO.Zb. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels f2Jió all^e regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract ipt zeei gereduceerden prijs. Groots letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóój aan het Bureau zjj'p ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. werden verbroken, wijngaarden en maïsvel den leden groote schade, de visscherij werd belemmerd, schepen uit Noord-Afrika kwa men met groote vertraging aan. Tengevolge van dit noodweer is gister morgen een sterke temperatuursdaling inge- Uif het Centraal gebergte komen berichten over sneeuw die hier en daar reeds 10 c.M. hoog zou liggen. Ook in het Noorden van Frankrijk is het slecht weer geweest. In de haven van Le Havre is de bliksem in een olieloods rnge- slagen, waardoor brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig worden gebluscnr. Behalve met Parijs en Bordeaux zijn alle telegraaf- en telefoonverbindingen verbro ken. De stad is nog steeds verstoken van elec- triciteit. Twee personen werden ernstig gewond, terwijl aanzienlijke materieele schade werd aangericht. ƒ3.00 [>Ken kleedine. IPPEN vanaf ƒ0.60 feeding vanaf 0.40 'ne Sierkunst. L 10 - GOUDA, leerares Di,ectrice HONGARIJE. Hongaaisch dorp door hagel verwoest. De Tokayer wijnoogst vermeid. Vrijdagavond heeft zich boven de in het wijngebied van Tokayer gelegen gemeente 'l'arcal bftmen enkele minuten een ontzag lijke hagelbui, gepaard met een feilen storm, ontlast. De geheele streek was plot seling in de diepste duisternis gehuld. Er vielen hagelsteenen van 50 tot 00 gram. In enkele seconden had het geheele "landschap een volkomen wintersch uiterljjk.xüe wijn oogst is vernield, zeer veel vee is om het leven gekomeh, een boer werd, met zyn paarden, door de hageisteenen gedood. T al rijke dorpsbewoners hebben voor een deel zeer ernstige wonden opgeloopen. De door het plaatsje woelende watermassa’s zyn o.m, een tegelfabriek binnengedrongen, waar de ketel ontplofte. Door den lucht druk werden 18 huizen volkomen vernield. Honderd andere woningen werden door het noodweer verwoest. Het steeds hooger stij gende water dwong de bewoners hun toe vlucht te zoeken op boomen, daken e.d. waar zy den geheelen nacht hebben door gebracht. De lager gelegen deelen vormen één groot meer. Eenige hulpexpedities en het te Tokayer gelegerde bataljon pioniers is naar Tarcal vertrokken. De laatste berichten meldden, dat men het plaatsje als vrijwel geheel verwoest kan beschouwen. ties. Na invoering van het aangehaalde ar tikel namen juist deze vrije organisaties een machtige vlucht. Zy wonnen meer dan een millioen leden, en begonnen met veel élan zich te werpen op het doel, een groote, alles ontvattende arbeiders-organisatie te schep pen in staat om ten allen tyde met de on dernemers als gesloten lichaam te onder handelen en de individueele bedryfsorgani saties uit te schakelen. Dit doel is ook in de eischen uitgedrukt, die de textielorgani- saties thans gesteld hebben. De ondernemers hebben zich van stonde aan tegen deze verstrekkende uitlegging van art. 7a verzet. Zij wilden van een on dermijning der individueele bedrijfsorgani saties niets weten en daardoor kwam het tot de vele stakingen van het verstreken jaar. De Regeering heeft zich in deze ma terie nog nimmer tot een positief stelling nemen opgewerkt, Zy trachtte tusschen de partyen, door te laveeren, met het gevolg dat zij het geen van beide naar den zin maakte. De ernstigste explosie van den laatsten tyd was de algemeene staking in San Francisco, die ook een politieke be- ttekenis kreeg en de algemeene opinie in 't geweer riep. Er begonnen zich meer en meer twee fronten te openbaren, welker te genstelling trekken vertoonde van den klassenstrijd. De vakorganisaties stootten de communistische agitators uit hun gele deren, om hun zuiver economische doelein den te accentueeren en zich zoodoende nog t;? verzekeren van wat er over was van de gunst der algemeene opinie. De nieuwe staking heeft plaats op het breedste front. Zij is berekend op even- tueele uitbreiding. Zelfs de American Fede ration of Labor maakt zich, naar het schijnt, tot een machtstrijd gereed. De po litiek van Roosevelt jegens de arbeiders sympathiek gezind, oogst in stee van dank de heftigste aanvallen van de zijde der organisaties. De voorzitter van de zooeven genoemde Federatie, William Green, geeft I toe, dat de bedrijvigheid in alle industrieën sinds de invoering van de N.I.R.A. is toege- nomen, maar sedert Mei is het aantal werkloozen weer gestegen, in Augustus zelfs in onrustbarend tempo. De verwach tingen der arbeiders zijn volgens Green met in vervulling gegaan. Het wordt ein delijk tyd, aldus Green, dat ook de in uit zicht gestelde loonsverhoogingen eindelijk afkomen. Men wéét, dat aan de zijde van de ban ken,-de industrie en den handel de kritiek op de N.I.R.A. nog scherper is. De Kölnische Zeitung herinnert eraan, dat Roosevelt in zijn boek „De Blik voor uit” betoogd heeft, dat de Amerikanen naar experimenten verlangen. Hy heeft de mili taire leuze, dat het beter is iets verkeerds tijd vliegt. Geoffrey was vijfentwintig en blijkbaar heel tevreden met zijn doelloos bestaan. Is het te laa«? vroeg Sir James zich radeloos af. In alle opzichten, behalve dan waar het Zijn zoon oevroi, iiuu i‘*j ccix liciuvï wi- deel en hij was bekend om zijn snelle besluiten en hardnekkigheid, waarmee hij ze ten uitvoer bracht. Nu zag hij in, I dat hij een groote fout had begaan, en I besloot, die te herstellen. De deur ging open, en Ruth trad, na een korte aarzeling, binnen en zette zich 1 dicht bij Sir James, die haar een blik toe wierp en glimlachte. Is dat jongmensen weg? vroeg hij. Meneer Hurst is juist vertrokken. Hij vertelde me, dat hij je ten hu welijk heeft gevraagd en dat je ge weigerd hebt. Ja vader. Daar ben ik blij om. Ik heb Hurst nooit vertrouwd. Ik ook niet, klonk het bedaard. Hij heeft met me over Geoffrey ge praat. Hij is geen echte vriend van Geoff, zei ze snel. Hoor eens, Ruth, hoe denk Je over Geoff, vroeg hij kort. Wilt u mijn meening over Geoff’s zal hem vanavond schrijven. Vaderlief, ik heb een paar nieuwe Jurken noodig. Ik zou graag een dag naar beschouwde de trekken aandachtig. Zijn Londen gaan, zei ze onverwacht. Dat is best, dan kunnen jullie samen terug komen. Ik ga morgen met den eersten trein en zal Geoff telegrafeeren. dat hij thuis- 1 blijft tot ik kom. 1 Mooi! Ga dan nu maar. Ik moet een paar brieven schrijven om te beginnen aan mijn notaris. Ruth ging naar haar zitkamer en de blos lag nog op haar gezicht. Haar aan- geboren oprechtheid had haar gedwon- gen, Sir James haar liefde voor Geofi te bekennen, en ze schaamde zich er nog «jvu wwruueu u<*e over. Gedurende de laatste twee Jaren, kwam Ruth In Londen i nadat Geoffrey Oxford verlaten had en trey geschreven, dat ze bij hem kwam, in Londen was gaan wonen, had ze zich 1 hQQ’• J ongelukkig gevoeld. Ruth was niet opper- vlakkig ze vatte het leven en haar j plichten ernstig op. Sir James, pachters j en bedienden aanbaden haar, want ze deed zooveel mogelijk goed aan iedereen. Haar liefde voor Sir'James was oprecht hem alle verdriet te sparen. Hoewel ze BUITENLANDSCH NIEUWS» DUITSCHLAND. Vrijlating op groote schaal. Op last van den Pruisischen minister president Goering zyn Zaterdag opnieuw 742 personen, die zich in hechtenis bevon den, in vryheid gesteld. De meesten waren vroegere leden van de S.P.D. en de K.P.D. Tegelijkertijd is het concentratiekamp Ora nienburg opgeheven. Onder de vrijgelatenen bevindt zich de vroegere burgemeester van Maagdenburg. De Leipz>g«r Najaarsbeurs. Exportzaken slecht. De Leipziger Najaarsbeurs is geëindigd. Het verloop geeft een getrouw beeld van den toestand waarin het economisch leven k Duitschland thans verkeert. Het aantal bezoekers liep terug van 95000 (vorige na- jaarsbeura) tot 75000. Het beursbestuur deelt officieel mede dat in het algemeen voor het binnenland goede zaken gemaakt zyn. pe exportafsluitingen zijn echter enorm teruggeloopen. Wat de gedane zaken voor het binnenland betreft, valt het op, dat minder gebruiksvoorwerpen dan investee- r.ngsartikelen verkocht werden. Hieronder vooral huisraad, betere kleeding en woning inrichtingen. i Een en ander duidt er op, dat bezitters van contanten, hun baargeld wenschen om te zetten in goederen. Verder werden vanzelfsprekend graag in- koopen gedaan in die goederen, die ten ge volge van het grooter wordende grondstof fengebrek binnen korten tyd ofwel niet meer verkrijgbaar zullen zyn ofwel duurder zullen worden, ofwel door Ersatz-artikelen zullen moeten worden vervangen. Het aantal buitenlandsche exposanten liep terug van 273 (vorig jaar) tot 188 nu. ENGELAND. Zoekt Mussolini contact met socialisten? In verband met de behandeling van arbeidersvraagstukken. De Daily Telegraph geeft op opvallende wijze een bericht van zyn correspondent te Milaan, waarin wordt gemeld, dat van toon aangevende socialistische zyde verluidt, dat Mussolini thans voornemens is een der stoutmoedigste daden van zyn binnenland- sche politiek te volvoeren. Hij zou stappen hebben gedaan bij ver scheidene vooraanstaande leden der door hem onderdrukte socialistische partij van Italië met het voorstel, dat zij zich bij hem zouden aansluiten en een nieuwen socialistischen vleugel der fascistische par- niet op vooruit gegaan. Hij voert niets uit en leeft uitsluitend voor zijn eigen i genoegen. Hij begint zelfzuchtig te wor- den en ------ teld heb. Ik schaam me. Geoff heeft er nooit een woord over gezegd. Ik ben zoo treffende Geoffrey, en ze vroeg zich af, niet, dat ik hij heeft nooit op die ma- wat zijn plan kon zijn. Ze kende hem en nier aan me gedacht. Geofi moet dadelijk thuiskomen. Ik zich niet kon ontveinzen, dat ze Geoffrey liefhad, onderdrukte ze dat gevoel zoo- j veel mogeiijk en drong het op de achter re leiden. Weliswaar was het altijd zijn bedoeling geweest, er eens een eind aan te maken, maar hij had vergeten, hoe de

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1