te. 'II NIEU 18999 Woensdag-9 September 1934 73* Jaargai Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Rusland en de Volkenbond h De uitgewischte schuld. 1 EEN KLEINTJE EEN KWARTJE te? ÏT LIEF bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN,. ZEVENHUIZEN, enz. !1 heeft gebracht, daar de regeering te Bern I HOOFDSTUK V. I Nederland zal niet voorstemmen voor Rusland» toetreding. De Zwitsersche Bondsraad zal tegen opneming van de Sovjet-Unie stemmen. 3 verkrijgbaar nan Zoon. dissing der Zwitsers de groote mogendhe den, die zich den laatsten tijd hebben uit gesloofd om Ruslands opneming in den Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. e Plassen niet. Gü daar kunt kennen, kooi) 1R0ND. dat U owel voor den den wandelaar PLAATS VOOB OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT fel Mijn arme jongen! begroette dr. Granton hem. Zijn we te laat? Ja, Geoffrey, hij stierf kort nadat ik dat telegram zond. Hij heeft niet ge leden. Geoffrey was doodsbleek geworden en bedwong slechts met inspanning zijn tra nen. Het was het eerste groote verdriet in zijn leven en de schok was vreeselijk. Doch zelfs in zijn verdriet dacht hij niet alleen aan zich zelf, want hij ging Ruth tegemoet. Ruth, kindje, we zijn te laat. En ik heb geen afscheid genomen. En ik ik kon geen vergiffenis vragen. Kom, ga vlug mee. Hij voerde haar naaf de auto zij schreide zacht, en zijn gezicht was struik alleen zijn oogen verrieden zijn ellen de. den dag zal leggen. VajJ de beweegredenen 1 die men te Londen aanvoert ten gunste van ’t aannemen eener welwillende houding te- Het was eenige uren, nadat Ruth naar Londen vertrokken was^ dat Sir James door een hevlgen aanval getroffen werd en het duurde eenigen tijd vóór dat Dr. Granton kwam! Zeg me het ergste, verzocht Sir Ja mes dadelijk. Uw toestand is zeer ernstig, deelde de dokter hem mede. Dus stervende hoe lang nog? Ren land moet i weten te ver- Berlijn hebben ;n Oceaan ziin en mooie land eniet van zijn nde duinen en in deftig oud- De kunst om zich doorloopend in te spannen is genie! FEUILLETON. BELGIë. De koning van Italië op bezoek. Waarschijnlijk in het najaar. Naar in officieele Belgische kringen ver luidt, zou de koning van Italië 't voornemen hebben, in het najaar, een officieel bezoek te brengen aan den koning van Engeland en den president der Fransche Republiek en van deze gelegenheid gebruik maken om Je kunt niet van Hurst houden. Hij is je soort niet, merkte hij peinzend op. Ze wierp hem een snellen verlegen blik toe, die zijn blik sneller deed stroomen. Ze keerde zich af en ze vervielen in' zwijgen. Een tijdje later zei ze met iets droomerigs in haar stemIk heb zooveel aan je vader te danken. Nooit zal ik den dag vergeten, dat hij me kwam halen. Ik was zoo alleen mijn vader was juist gestorven. Men wilde mij een betrekking geven als kinderjuffrouw en Ik was nog zoo jong. Maar je vader nam me in zijn armen en kuste me. Al mijn zorgen wa len verdwenen. Hij vertelde, dat hij altijd naar een dochter verlangd had en ik schreide. Eerst stuurde hij me naar kost school. .Ik denk, dat hij me niet dadelijk naar huls durfde nemen uit angst dat jij jaloersch zou zijn. Herinner je je nog, dat ik kwam? Ja ja. Je was erg vriendelijk tegen me en ik was je dankbaar, want ik was ook bang, dat je jaloersch zou zijn. Maar toen kende ik je niet, Geoff. Je hebt je fouten, maar je bent niet laag De tranen sprongen haar in de oogen en hij kwam naast haar zitten. Huil maar niet Ruth. Misschien ma ken we ons zorgen voor niets. Vader Is erg sterk en hij is nog niet oud. Ik vrees ervoor, zei ze onvast. Eindelijk minderde de trein vaart en Geoffrey ging naar het portier. Dr. Granton staat op het perron, klonk het heesch. O, Geoff I ik. Kan nei mei geiuuveu. uwuu hem nog spreken. Ik heb zooveel uit te leggen. Och, als het maar niet te laat is! We zullen het beste hopen. Maar je moet flinker zijn. Hij hield zooveel van je en wilde zoo graag trotsch op je zijn. Toen ik gisteren bij hem was, zei hij dat hij pjannen voor je toekomst had Ruth, dit is een schok voor me. Als hij gespaard blijft, beloof ik je, dat ik mijn leven zal veranderen. En anders, Geoff? Daar wil ik niet aan denken. Ik voel me zoo’n ellendeling. Gisteren deed hij nog zijn best, ver ontschuldigingen voor je te vinden. Ruth, je moet me precies vertellen, wat er gisteren gebeurd is alles, her haalde hij nadrukkelijk. Ruth meende al een verandering te zien in den man, dien ze lief had. Zijn houding was meer beslist en ze voldeden aan zijn verzoek. ’s Morgens kwam meneer Hurst, be gon ze Hurst? Wat moest die op Granhem? Hij kwam mij bezoeken. Deksels! Hij vroeg me ten huwelijk. Je hebt toch geen ja gezegd, vroeg hij verbaasd. Neen. Ik houd niet van hem - De hemel zij dank! riep hij vurig en onwillekeurig bekeek hij Ruth met heel andere oogen. Wat was hij blind geweest. Hij was haar zoetjes-aan als een zuster gaan beschouwen, maar was nu blij, dat ze geen familie van hem was. land te weren; vooral voor de Fransche re geering is het Zwitsersche „neen” zeer on aangenaam, aangezien de regeering-Dou- mergue en vooral de Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou het als een harer voornaamste doeleinden beschouwt Rusland bij het Volkénbondswerk te betrek ken. Vele Franschen beschouwen het als iets ongerijmds, dat Zwitserland, hetwelk bij monde van zyn gedelegeerden te Genève steeds is opgekomen vooi net beginsel der universaliteit van den Volkenbond en steeds voor het principe der internationale solida riteit een lans heeft gebroken, thans be sloten heeft te stemmen tegen het opne men der sovjetunie in den Volkenbond, dus tegen de uitbreiding van de Geneefsche or ganisatie. Hier en daar klinkt dan ook leeds het dreigement, dat de zetel van den Vol kenbond, wanneer Zwitserland geen groo- tei inschikkelijkheid aan den dag lege, dan maar naar een ander land moet worden verplaatst Overigens is men bijna unaniem van c - Zwitserland en van misschien een aantal andere landen, w.o. Nederland en zoo goed als zeker België, niet in staat zal zijn Rus land buiten den Volkenbond te houden; een twee-derde meerderheid wordt reeds nu als zeker beschouwd. Ofschoon zelfs al ver burgerlijkt Móskou geleidelijk de politie ke beginselen der sovjetunie indruischen tegen die van de andere regeeringen, welke te Genève zijn vertegenwoordigd, wordt van Fransche zyde de opneming van Rusland in den Bond met grooten nadruk bejJeft. DUITSCHLAND. Het congres der Nat.-Soc. Partij. Neurenberg in afwachting. o“Dtifkenden en duizenden leden van de na- Wat verwacht men van Rusland’s toetre- tionaal-socialistische partij zyn gisteren te den tot de Geneefsche organisatie? De 1 Neurenberg aangekomen. Hitler zelf airi- Temps heeft de voordeelen dezer dagen als Voexd^per vliegtuig. Hij was vergezeld van Ik kan het niet gelooven. Ik moet havens zijn talrijke kleine vaartuigen^ op drift geraakt en gezonken. Van de kust komen berichten over een reeks strandin gen, waarbij veertig menschenlevens uit groot gevaar konden worden gered. Waar de storm het heftigst woedde, werden door de Finsche bark Carmen, die gekenterd was, lichtsignalen gegeven. De Ursula Sie- hers uit Hamburg snelde te hulp en slaag de erin na verscheidene uren de beman ning van 12 koppen aan boord te nemen. Van een Noorschen vischtrawler, die in de Roenne gestrand was, moest de kapi tein, die zijn schip niet wilde verlaten, met geweld aan land worden gebracht. Ook op Saltholm nabij Kopenhagen is een schip op het strand geloopen. De bemanning van drie koppen kan pas na vele uren inspan nend werken in veiligheid worde ge bracht. Verder werden twee opvarenden van een Duitsch schip in het Kattegat gered. VEREENIGDE STATEN. De textielstaking. De toesjand in de Zuidelijke Staten. Men kan op het oogenblik nog niet over zien, hoevelen gehoor zullen geven aan het stakingsparool, daar in de noordelijke staten de fabrieken wegens den feestdag van den arbeid gesloten zijn. In de streken, waar de feestdag niet gevierd wordt, hebben de meeste fabrieken vandaag, zooals gebruike lijk hun deuren open gehouden. Duizenden arbeiders hebben hun werk plaatsen niet opgezocht, maar een aanzien lijk aantal niet-georganiseerde arbeiders is evenwel stipt op het werk verschenen. Stakingsplamfletten probeerden de werk willigen door overreding er toe te brengen, het werk neer te leggen, welke pogingen echter slechts in weinig gevallen succes hadden.. Van 45 fabrieken in het centrum van de garenproductie in Castonië waren 37 geslo ten, in hoofdzaak echter na heVbesluit van de bedrijfsleiding die het houden van den feestdag tegen de gewoonte van de zuide lijke staten, in hadden uitgevaardigd. Men is nog niet onderling slaags geraakt, de autoriteiten hebben evenwel alle voorbe reidingen genomen om te kunnen ingrijpen. Het gevaar voor onlusten wordt eerst dan acuut wanneer de staking slechts gedeelte lijk wordt doorgevoerd en een groot aantal werkwilligen tegenover de stakers zou staan. In de Zuidelijke staten hebben, volgens een nader bericht, slechts 50 pct. van de ar- Een paar uur? - Niet langer? Dat is nooit met zekerheid te zeggen. Telegrafeer dadélijk naar Londen om mijn zoon. Als hij hier nog maar op tijd kan zijn. Ik zou hem voor mijn dood nog graag spreken! Ik zal telegrafeeren. En ik moet u waarschuwen, dat als er nog dingen zijn, die u wilt regelen Ik wil een notaris spreken Ik zal telefoneej/sn.. Nog iets£ Ja, richt me wat óp in de Kussens. Ik moet een brief schrijven. Die inspanning zou slecht voor u zijn en het einde kunnen verhaasten, waarschuwde de dokter. Daar kan ik niets aan doen. Ik heb iemand een groot onrecht gedaan en moet alles in het werk stellen, om dat goed te maken. Sir James begon te schrijven, maar zijn vingers trilden en het kostte hem moeite om de letters te vormen. Doch hij bgzat grooten moed en volhardde: „Mijn lieve zoon (schreef hij) „Pas in de laatste uren van mijn leven heb ik beseft, welk een groot onrecht ik je heb aangedaan. Het was Hurst, die me de oogen opende en daar ben ik hem dankbaar voor. Je bent op weg ee.n nut- telooze verkwister te worden, en dat is mijn schuld. Er is maar één ding, dat je kan redden, en dat is hard werken. Ik vrees, dat de ledigheid je vast In haar klauwen heeft efi er drastische maatre gelen noodig zijn om je te redden. (Wordt vervolgd). de Sovjet-Unie aten tijd men denke o.a. aan Japan’s en t overduidelijk. 1 Duitschlan<Ts heengaan op bedenkelyke wijze ineenschrompelde”. En wat zal Engeland doen, nu Zwitser land voornemens is „neen” te zeggen? Wanneer men den Londenschen berichtge ver der Neue Züricher Zeitung mag geloo ven, dient. Zwitserland er rekening mee te t houden, dat Engeland voor Zwitserland’s COI En ais ik weg ben, bel je iedereen op en vertelt de menschen, waarmee Ik afspraken had, dat Ik plotseling ben wég geroepen. Ja meneer. Dan kun je me met den avondtreln nakomen. Best, meneer. Een kwartier later waren Geoffrey en Ruth op weg naar het station. Smithson zou de koffer meenemen, zoodat ze geen vertraging hadden door bagage en, na dat Geoffrey een kaartje gekocht had, gingen ze naar den trein, waar de con ducteur het strookje „Gereserveerd” op hun coupé plakte. Ze kochten kranten en weldra zette de trein zich in beweging. Ze hadden niet veel gesproken, nu keken ze elkaar aan. O, Geoff, fluisterde ze wanhopig. Denk je hij zweeg. Het ergste. Vader zei ai, dat hij on verwacht zou sterven. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en dfe postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.20 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend'naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. ook een paar dagen te Brussel door te bren gen. Tijdens zijn verblijf in België zal hij de gast zijn van koning Leopold en ko ningin Astrid. FRANKRIJK. Fransch memorandum inzake Saargebied. Het memorandum der Fransche regee.- r.'ng aan den Volkenbondsraad en d.e com missie van drie inzake de problemen, voort vloeiende uit de volksstemming in het Saar gebied, is gepubliceerd. Voor het geval de stemming ten gunste van Frankrijk uitvait, belooft het den inwoners van het Saarge- bied, zonder onderscheid van taal, ras of godsdienst, gelijke rechten met de Fransche \staatsburgers; in geval van een handhaving v^n den status quo is Frankrijk bereid een billyke regeling te( treffen voor de over dracht der mijnen. PORTUGAL. ’Onderaardsche kelders in Lissabon ontdekt. Als Lissabon ooit eens door een lucht vloot zal worden gebombardeerd zullen de inwoners een uitstekende schuilplaats kun nen vinden, in een reeks onderaardsche kel ders, welke byna tweehonderd jaar geleden gebouwd zijn. Deze kelders zijn na de groote aardbeving van 1755 ingericht met de bedoeling de be volking een schuilplaats te bieden by een eventueele herhaling van een dergelyke ramp en tevens voor het aanleggen van wa terreserves Voor tijden van droogte. Het gemeentebestuur heeft een commis sie benoemd om een onderzoek naar den aard van de kelders in te stellen en ze in kaart te brengen. De commissie heeft verscheidene uren onder den grond doorgebracht. Zy was ver gezeld door de brandweer en was uitgerust met electrische lampen en telefoonverbin dingen. De kelders, welke over een lengte van ver scheidene kilometers onder de zakenwijk van de stad doorloopen, bevatten vele bron nen,. waaruit meer dan 12.000 liter zuiver water door speciale leidingen naar dë Taag vloeit. De onderaardsche kelders zullen nu in goede en hygiënische conditie gebracht worden, zoodat ze een prachtige schuil plaats kunnen vormen tegen vijandelijke luchtovervallen. DENEMARKEN. Denemarken bezocht door noodweer. Zaterdag en in den nacht op Zondag i\ Denemarken door feilen storm en wolk- bieukachtigen regenval geteisterd. Omtrent den omvang van het. noodweer zijn pas thans bijzonderheden bekend geworden. Zoo is op enkele plaatsen in dien korten tyd om streeks 68 millimeter water gevallen. In Kopenhagen had het reddingscorps druk werk met het opheffen en opruimen van waterschade. Vooral groot was de uitwer king van den storm op de scheepvaart. Talrijke stoomschepen hebben aanzienlijke vertraging ondervonden. In verschillende Als vader nog leefde, zou hij er dan zijn? Nog voor de trein stilstond, sprong Geoffrey eruit en snelde op den dokter toe. Naar van officieele zyde wordt medege- volgt geresumeerd: het einde der Aziatische deeld, kan niet worden verwacht, dat Neder- en anti-Europeesche politiek van Rusland, land vóór toelating van Sovjet-Rusland tot j dat wvens af zal zien van communistische den Volkenbond zal stemmen. De vraag of j propaganda in de koloniale bezittingen uer Nederland zal tegenstemmen dan wel zich i Westelijke mogendheden, terugkeer van onthouden, moet voorshands nog open bly- Rusland tot normale diplomatieke metho- ven. I des en tot een politiek van internationale De Zwitsersche Regeering heeft besloten I samenwerking, versterking van het umver- zich in de vergadering van den Volkenbond seele karakter van den Bond, die den 'aat- tegen het lidmaatschap van d- Rnvw>f_TTniö -- - an te verzetten. Hieruit blijkt overduidelijk, 1 dat, sinds in 1918 de diplomatieke vertegen- I woordigers der unie van sovjetrepublieken Zwitserland moesten verlaten, omdat zij bij het propageeren van communistische denk- I beelden te grooten ijver aan den dag leg den, de Russisch-Zwitsersche betrekkingen er niet bepaald op zijn verbeterd. Ondertus schen behoeft h%t geen betoog, dat de be- houding niet by ster veel waardeering aan Goebbels en van zyn adjudant. Op het vlieg veld werd hij door tal van leidend per soonlijkheden uit de party verwelkomd. Op den weg van het vliegveld naar het hotel vt-rdrong zich overal een groote menigte, die oen Führer toejuichte. Voor het hotel Dtutscher Hof stond reeds sinds uren een duizendkoppige menigte te wachten. Bij de '•ankomst en later, tpen Hitler zich op het balkon vertoonde, werd er langdurig ge juicht. Men zong heit Duitschlandlied en het Horst Wessellied. De straten van Neurenberg zyn ryk ver-/ sierd. Overal staan masten met roode haken-l kruisvaandels. Guirlandes loopen van huis\ tot huis^. Uit alle ramén hangen vaandels! ‘met den rooden adelaar, oude steden vaan dels, tapijten met wapens. Voor heit station is een groote tribune op gericht, waarlangs Vrijdagavond 150.000 politieke leiders langs Hitler zullen defilee- ren. Op de stations van' Neurenberg en om streken is de organisatie voor het verkeer geheel gereed. In het hotel Würtemberger Hof, dicht bij het station, is hét persbureau geherbergd. Vanmiddag zal de perschef der nationaal- socialistische party, dr. Dietrich, er de ver tegenwoordigers van de "binnen- en. buitqn- landsche pers ontvangen, die in grooten ge tale naar Neurenberg zijn gekomen, om het congres 1934 bij te wonen. Dietrich gaf een overzicht van alles, wat het nieuwe regiem reeds gerealiseerd heeft, vooral op sociaal gebied. Hij wees op de ver mindering van werkloosheid, op de presta ties van het werk Kracht door Vreugde, dat duizenden jonge Duitschers in staat heeft 'gesteld huni land te fiteren kennen, op de hulp en steun aan de moeders van talrijke ge zinnen, die in staat gesteld worden gedu rende een kleine vacantie eenige rust te ge nieten, enz., enz. Hanfstaengel, de buitenl. perschef, drong er tegenover de buitenlandsche journalisten op aan, dat zij niet te veel naar de oogen- blikkelijke situatie zouden oordeelen. Een historische blik is noodig om werkelijk te begrypen wat er gebeurt: men moet daar bij evenzeer rekening houden met het ver leden en met de toekomst als met het heden. Hanfstangel heeft de journalisten toege sproken in het Germaansche museum, waar vele werken van Dürer zijn tentoongesteld. Hy besloot zyn rede met een verwijzing naar de echt Duitsche symboliek vair Dürers twee meest beroemde spreuken: Melancho lia en Retter, Tot und Teufel, die hij als de hoogste artistieke uitbeelding van het dub bele wezen van den Duitschen mensch be schouwt. Bond by de andere statenleden te beplei- genover Rusland’s verzoek om toelating, ten, eenigszins in een moeilijke positie geeft vooral dén doorslag het motief, dat t? Bern sovjet-Rusland in verband met de compli- natuurlyk bevoegd is de Russen uit haar 1 ca/ties in het Verre Oosten, maar waar land Li wnrnn. vnnnol «non Ja ra. 1 sphynlyk OOk dOOt den toestand Op bin- j nenlandsch-politiek gebied, ’gedwongen is in het Westen een volkomen vredelievende politiek te voeren. Sommige Engelschen hebben er we] den nadruk op gelegd, dat de staatsideologie der sovjetunie niet in overeenstemming is met den geest van het Volkenbondsstatuut en met de plichten van een Volkenbondslid moeilyk in overeenstemming is te brengen, maar in Engelsche regeeringskringen schijnt men dit bezwaar te beantwoorden met de opmerking, dat hetzelfde feitelijk eveneens kan worden getuigd van de fascistische en nationaal-socialistische doctrines. Hoe dit zjj, wanneer niet alle teekenen bedriegen, zal sovjet-Rusland eerlang in den Volkenbond zijn intrede doen. On danks den tegenstand van vele Zwit sers, die duchten, dat, wanneer de Russen eenmaal vasten voet hebben gekregen in Genève, zy niet zullen rusten, voordat zij Genèv^iebben gemaakt tot een centrum van oordeel, dat de-*egatieve houding vair> agitatie. Het regeerings- aerionj «.„I' sysovjetunie, het communisme, de godloozenpropaganda en de aankleve’ daarvan achten de Zwitsers zoo verwerpe lijk, dat zy alle besmettingskansen zooveel mogelijk wenschen uit te schakelen. BUITENLANDSCH NIEUWS. sovjet-Rusland in verband met de compli- rolt.ipft in hpt Verra Oosten, maar waar schijnlijk ook door den toestand op bin-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1