TXMsamassmi - Kon. Nederl. Middenstandsbond H0NIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor I0cL Een andere Groote Wereld- Omwenteling. A. QUANT Flink Verkoopster *1— beiders in de garenfabrieken het werk ge staakt. In Carolina staken 60.000 arbeiders en *ijn 200 fabrieken gesloten, maar 76.000 ar beiders zyn aan het werk gebleven in 200 andere fabrieken. Uit Chicago wordt gemeld, dat de voor zitter van dgn internationalen vakbond voor de vrouwenkleeding-industrie aanwijzing heeft gegeven, dat 10.000 arbeiders in de katoenkleeding-indlistrie te SanLouis en 5000 arbeiders te Kansas-City in staking moeten gaan. Deze staking geldt als voorlooper voor de per 1 -October aangekondigde algemeene staking. De vakbond eischt verkorting van dé- werkweek en een loonsverhooging van 10 l'Ct. Deze staking is onafhankelijk van de textielstaking. 31e NATIONAAL MIDD ENSTANDSOONGRES. Binnenland. Directeur der Arbeidsbeurs te Hengelo (O.). Wegens lidmaatschap der O.S.P. ontslagen. Op voorsteel van B. en W. heeft de ge meenteraad van Hengelo (O.) met 13 legends stemmen besloten den heer J. Hilvers. directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs, eervol ontslag te verleenen Ingevolge art. 59a, tweede lid van het Ambtenarenreglement (revolutionaire gezindheid van ambtenaren; de heer Hilvers Is lid van de O.S.P. De vereenvoudigde spelling*"^"™" De invoering op de nijverheids scholen. De schrijfwijze, van met den minister te voeren briefwis seling. Naar wij vernemen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen in verband met de invoering van de vereenvoudigde spelling een aanschrij ving gezonden aan de besturen van de gesubsidieerde scholen en cursussen voor nijverheidsonderwijs en aan de besturen van gemeenten, welke zoodanige scholen en cursussen met rUkssteun in stand houden In deze aanschrijving wordt mededee- ling gedaan van de bekende wijzigingen welke vpor een aantal examens op 1 Sep tember j.l. zijn ingevoerd. „Ik zal het zeer op prijs stellen, indien deze vereenvoudigde schrijfwijze in het vervolg op onder uw beheer staande nij verheidsscholen zal worden toegepast" aldus schrijft de minister. „Evenwel ben ik van meening, dat, ter vermijding van onnoodige kosten, invoe ring van deze schrijfwijze geen aanlei ding behoort te zijn om thans gebruikt wordende en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervangen. Ik verzoek u in uw met mij te voeren briefwisseling gebruik te maken, hetzij van de hierboven aangegeven vereenvou digde schrijfwijze, hetzij van de schrijf wijze volgens de Vries en te Winkel met de afwijkingen, die in regeeringsstukken gebruikelijk is". Deze afwijkingen worden aangegeven in punt 4 van dezen omzendbrief en heb ben betrekking op het weglaten van „e" en „en" van het lidwoord „een", van „geen" en van de bijvoegelijk gebruikte oezittelijke voornaamwoorden; mijn, uw, zijn en haar, behalve in staande uitdruk kingen als Jlare Hoogheid, te hunnen huize, waar deze uitgangen in de be schaafde spreektaal worden gehoord. De contingenteering van den invoer van manufacturen enz. Welke goederen er niet onder vallen. De minister van oeconomische zaken heeft ingetrokken zijn beschikking van 30 Augustus, en heeft bepaald, dat de goederen, vermeld op de lijst gehecht aan de thans genomen beschikking, n.l. die van 4 September, niet vallen onder die, bedoeld in het Kon. besluit van 28 Aug. tot regeling van den invoer van manu facturen, stoffen en weefsels van geverfd, bedrukt, bontgeweven, gaojeekt en onge bleekt katoen. Op deze lijst staan afval (wattine of watteline), geen stukgoed, allover, boekbinderslinnen, cylinderdoek' en drukdekens voor de industrie, etaml- ne, fantasie bestikte voile, batist, glas batist en organdie, geborduurde stoffen, gebrocheerde stoffen, gefestonneerde voile, battist, glasbattist en organdie geperst vilt, gewatteerde stoffen, guipure handwerkgaas (stramien), hoedengaas (singalette), kantstof aan het stuk voor garneering, lancaster .madras, marqui sette, muskiergaas, overloopers, stoffen met ketting of inslag van katoen, waar van inslag of ketting geheel of voor het grootste gedeelte uit een andere grond stof dan katoen bestaat, tarlatan, tulle en vitrage. (St.ct.). Royementen in de O.S.P. In een Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden party conferentie der Onafhanke lijk Soc. Party (O.S.P.) is na ampele discus sie met 168 tegen 14 stammen besloten tot royement van de ^eeds geschorste partijbe stuurders J. de Kadt (secretaris), S. Tas en H. de Boer. O* beide eerstgenoemden waren, hoewel daartoe uitgenoodigd, niet ter conferentie aanwezig. Voorts werd met 134 tegen 22 stemmen besloten tot bevestiging van het royement van den Rotterdamschen Federatievoorzit ter G. van Oorschot. De politieke stellingen, voorgesteld door het Partijbestuur werden met op vier na algemeene stemmer door de conferentie aanvaard. Het Partijbestuur werd aangevuld. Het Dagelijksch Bestuur bestaat thans uit P. J. Schmidt, voorzitter; Stan Poppe, secretaris; F. v. d. Goes, 2c voorzitter en Mevr. Chr. de Ruyter—de Zeeuw. De stichter van den Bond herdacht. De Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond kwam gisteren en vandaag in vergadering bijeen. Vóór het begin van deze bijeenkomst is het bestuur van den Bond, vergezeld van èenige bekende middenstanders, naar de 'begraafplaats Zorgvlied gegaan om daar I een hulde te brengen aan den stichter van den Bond wijlen den heer J. S. Meuwsen. I De heer Er. Q. Schiirmann, voorzitter j van den Bond, herinnerde er aan, dat in 1902 door wijlen Meuwsen de Landelijke I Bond werd gesticht. Door zijn bezielende j kracht heeft hij veel tot stand gebracht. Hij was ook de stuwkracht van de eerste Middenstandstentoonstemng in 1909. De geest van Meuwsen aldus zette spreker uiteen leeft nog altijd bij ons voort. Veel leed is hem bespaard gebleven door dezen tijd niet meer mee te maken. Spr. hoopt, dat door de kracht, die van hem uitging, de Middenstand weer betere tij- I den map beleven. Hierop werd een krans op het graf ge legd en dankte een zoon van den fieer Meuwsen voor de hulde. De algemeene vergadering. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft gistermorgen het bestuur van den Bond en de afgevaardigden van het con gres officieel ontvangen op de groote Middenstandstentoonstelling in het R.A. I.-gebouw. Wethouder mr. G. Kropman heeft hier bij namens het gemeentebestuur van Amsterdam hun en het Middenstands- congres het welkom .toegeroepen. De hoofdstad öndervindt, zoo ongeveer sprak hij, in deze maand wel sterk Be belang stelling van den middenstand Hier ko men'zijn congressen bijeen; hier getuigt de tentoonstelling der middenstanders var\ hun nog niet gedoofden durf; weldra zal de groote land- en tuinbouwtentoon stelling een verrassende openbaring zijn van wat onze land- en tuinbouw ver mogen. Over het. plaatsvinden van deze gebeur tenissen te Amsterdam verheugt zich het gemeentebestuur. Want er blijkt uit, dat de middenstand voldoende levenskracht heeft behouden om de crisis te doorstaan en reeds tracht er lessen uit te trekken, zijn positie te versterken en zijn sociale functie nog beter dan voorheen uit te oefenen. Dat de middenstand niet ge doemd is om te verdwijnen, zien wij uit teekenen van opleving, van*een begin van herstel, van stevige organisatie en ook van ontwikkeling van ideeën De zoo ernstig "bedreigde middenstand is zich, dank zij zijn organisatie, dank zij offi- cjeele middenstandsinstituten, dank zij wellicht ook aan de crisis, zijn positie bewust geworden. Hij heeft de gevaren welke hem van buiten en van binnen dreigen, onderkend, en men wordt het langzamerhand eens over de middëTén twijfelt er niet aan of Amsterdam zal zijn eereplaats behouden en versterken, j Het gemeentebestuur verwacht van uw I congres veel goeds voor den middenstand in het algemeen, voor den Amsterdam- schen middenstand en voor de stad. De middenstand en de crisis. Onder voorzitterschap van den heer Ed. Q. Schürmann werd heden te Am sterdam het 31e Nationaal Middenstands congres gehouden. Onder het motto „Sluit de gelederen"! sprak de voorzitter een openingsrede uit. Vervolgens kwam in bespreking: „De toekomstige Mlddenstandspolitiek" en wel voor de volgende vraagpunten: l. Leidt de reeerite ontwikkeling van het bedrijfsleven tot de wenschelijkheid van ingrijpen in de bestaande machts verhoudingen? 2; Zoo ja, van welken aard zouden de vereischte maatregelen moeten zijn en door welke instantie zouden zij getrofen moetfen worden? 3. Zoo neen, kunnen er dan zonder principieele koerswijziging bepaalde mid delen worden toegepast ter beteugeling van uitwassen? 4. a. Is het stellen van eischen, waar aan de zelfstandige kleinondernemer moet voldoen, alvorens zich als zoodanig te kunnen vestigen wenschelijk en een doeltreffend middel tot ordening der be- drij f sverhoudingen b. Welke beteekenis moet in dit ver band worden toegekend aan 'n eventueel vestigingsverbod (spertijd) voor alle of bepaalde takken van middenstandsbe- drijf gedurende zekeren tijd? 5. Heeft de overheid een taak met be trekking tot eventueele regeling der be- drijfsverhoudingen? Zoo ja oft welke wijze dient zij den taak te vervullen? Welke zijn de grenzen van eigen Wet gevende bevoegdheid van eventueele be drijfsorganen. 6. Bestaat er aanleiding tot het nemen van maatregelen tot bescherming van het middenstandsbedrijf tegen de sociale en economische gevolgen van de ontwik keling van grootwinkelbedrijf, verbruiks coöperatie en andere concurreerende be drijfsvormen. Over deze vraagpunten zijn een zestal inleidende beschouwingen geleverd. Beschouwingen va#i Dr. Tobi. Aan de inleidende beschouwing van Dr. E. J. Tobi, economisch adviseur van de Nederlandsche MiddensfariflSSank, die in het bijzonder de vraagpunten 4 en 6 be handeld, is het volgende ontleend: De vraag of ingrijpen in de bestaande machtsverhoudingen wenschelijk is, wordt volmondig bevestigend beantwoord Het systeem der ongebreidelde individu - eele vrijheid op economisch terrein is een zoodanig fiasco géworden, dat het zich zelf heeft overleefd. De wenschelijkheid van ingrijpen is niet alleen gegeven, maar het is zelfs Prof. Mr. C. W. de Vries aan het Aan de inleidende beschouwing van Prof. Mr. C. W. de Vries, hoogleeraar in het Staats-Administratierecht aan de Nederl. Handelshoogeschool te Rotterdam die het staatsrechtelijke gedeelte behan delt, is het volgende ontleend: Op staatsrechtelijk terrein kan het tijdelijke-noodzakelijke niet gescheiden worden van hetgeen op den duur wen* schelijk moet worden geacht Wijzigingen in den aard der overheidsinstituten ztyn altijd voorbereid door een lange periode van verschuivingen in het maatschappe lijk en geestelijk leven der menschheid en zulke wijzigingen hebben slechts ge leidelijk plaats. De twintigste eeuw ken merkt zich door een structuurverande ring, welke haast over de geheele wereld heet: „versterking van het centrale re- geeringsgezag". Uitvoerig gaat de inlei der daarvan de oorzaken na en zegt dan met betrekking tot de eerste vraag: „Wil de middenstand veel meer dan tot nu j toe opofferingsgezind het staatsbe- I lang, zooals dit door het centrale regee- ringsgezag wordt begrepen gaan dienen in den geest der centralisatie, dan moet het corporativisme in den modernen zin worden aanvaard. De middenstand be treedt dan glorieus den weg der onzelf standigheid en ontvangt de zegening van moderne denkers. Wil de middenstand een eigen groep vormen, wier belangen bij de regeering moeten worden voorgestaan, maar wier zelfstandigheid angstvallig moet worden beschermd, hij aanvaarde dan niet nieu we publieke bevoegdheden uit de handen van het staatsgezag. Vraag 2 beantwoordt Prof. de Vries met de opmerking, dat wel nieuwe organen in het leven geroepen kunnen wdrden, doch dat deze slechts afhankelijk kun nen zijn van den wil der centrale over heid De beantwoording van vraag 3 n.l. hoe zonder koerswijziging bepaalde middelen kunnen worden toegepast tot beteugeling van uitwassen, ziet deze inleider in. een eigen zelfstandige organisatie tot beper king van de productiekosten en inper king van de distributle-onkosten. Wat de vestigingseischen als middel, tot bedrijfsordening betreft, de over- heidsinstituteen zihlen vooral actief die nen te zijn bij het geven van gelegenheid tot demonstreeren van vakbekwaamheid. Staatsdiploma's zijn op zichzelf meer waard dan diploma's door den georgani- seerden middenstand afgegeven, maar de Staat kan geenerlei economische verant woordelijkheid dragen. Van een „vesti gingsverbod" gedurende een bepaalden tijd' wil Prof. de Vries niet weten. Wat de taak der overheid betreft ten aanzien van regeling der bedrijf sverhou dingen en welke de grenzen zijn van eigen wetgevende bevoegdheid van be drijfsorganen, is Prof. de Vries wederom van meening, dat het laatste woord aan de regeering moet blijven. Nu echter in dezen tijd practisch de voorwaarden voor vrijen handel zijn ver- tot het keeren dier gevaren. Dit is een zaak van primaire beteeke nis voor het behoud der volkskracht van Nederland, en dus ook van Amsterdam, welks bestuur daarom met belangstelling de zich in het leven van den midden stand voltrekkende beweging volgt. Een vermaard socioloog zag in het behouden van den middenstand de voornaamste taak van een verstandige sociale politiek. Het gemeentebestuur deelt deze mee ning; met het behoud van een gezonde middenklasse is het belang van den staat, van de maatschappelijke orde, het alge meen belang gediend. Is de middenstand levend en sterk, dan zijn daar de meest gunstige factoren aanwezig voor een mo reel, evenwichtig en zedelijk sterk gezins leven, fundament voor iedere welgeor dende samenleving. Het gemeentebestuur zal met aandacht volgen wat de praeadviseurs zullen be- toogen en wat het congres zal uitspre ken over het onderwerp: Toekomstige middenstandspolitiek. Het houdt sinds enkele jaren langs organisatorischen weg geregeld contact met den Amsterdam schen middenstand door middel van den Levensmidd^lenraad. Ons, aldus spr., heeft de ervaring geleerd, datde mid denstand dank zij zijn uitnemende orga nisatie zelf de een krachtig leven belem merende misstanden kan wegnemen. Overal wint de drdeningsgedachte veld; de lijn van de ontwikkeling is duidelijk. Wil de overheid het terrein van de be vordering der vakbekwaamheid en het tegengaan der overbezetting van het dis- j tributie-apparaat betreden, dan zal zij l het zeer voorzichtig moeten doen; wat 1 niet beteekent dat zij er geheel werkeloos op moet blijven. De overhqid ziet nauw lettend toe, met de overtuiging dat de middenstand zijn eigen leven kan rege len, wat echter kan meebrengen dat hij het aanmoedigend en aanvallend optre den van de overheid behoeft; zelfs dat zij sancties stelt. De overheid is niet de koele, onaandoenlijke macht die zich be perkt tot rechtsbescherming. Zij moet ook bevolkingsgroepen, voor de volks- kracht van groote waarde, maar welke economische verzwakking dreigt, bescher men en steunen, zoo noodig versterken zij het met voorzichtigheid. Spr. vroeg verder de belangstelling der gasten hunnerzijds voor de schoone hoofdstad des lands. Ook wij, zoo zeide hij, hebben onze moeilijkheden, maar wij zien een begin van regeneratie in alle deelen van ons volksleven. Wie de ge schiedenis onzer stad, het karakter, den arbeidslust, de veerkracht, de dynamiek van het Amsterdamsche volksleven kent bittere noodzaak om in te grijpen. De ihlelder erkent niettemin het goede in .het bestaande systeem, waarvan nij het goede behouden wenscht te zien Dr. Tobi wil dus wel ingrijpen, maar een principieele koerswijziging wenscht hij niet. - De uitwassen dienen beteugeld te wor den door branchegewijs te treffen maat- Voor de daarvoor in aanmerking komen de branches kome een centraal lichaam, bestaande uit vertegenwoordigers van alle branche-genóoten van fabrikant en importeur tot detaillist toe. Dat centrale lichaam zou verordenende bevoegdheid moeten worden vérleetid, met sanctie van de overheid. Zonder eenig voorbehoud acht Dr. Tobi het stellen van vestigingseischen een wenschelijk en doeltreffend middel tot ordening der bedzijfsverhoudlngen. Tot elke branche behoort bij een toe komstige ordening steeds ieder te worden toegelaten, die bewijst over de noodlge vakkenls en bekwaamheid te beschikken en die tenminste een deel van het aan zijn vestiging verbonden financleelerisico bewijst zelf te kunnen dragen. Geen ge stoten bedrijven. In een tijdelijk vestigingsverbod ziet deze inleider geen nut spoed te zetten achter het opstellen van vestigings eischen. Practlsche beteekenis van dezen maatregel acht hij niet groot. Natuurlijk heeft de overheid een taak met betrekking tot regeling der bedrijfs- verhoudingen. Dat overheidsingrijpen op midden- standsgebied noodig is, kan elke insider weten. Het eindelooze getob van belang hebbenden onderling, maakt dat vrijwil lig op dit terrein nooit iets bereikt kan worden. Dit is geen onduldbaar ingrijpen in de indlvidueele vrijheid. Op tallooze andere gebieden des maatschappelijken levens komen vaak nog veel ergere vrij heidsinperkingen voor, waarover nooit iemand valt Uitvoerig wordt stilgestaan bij de vraag of het middenstandsbedrijf beschermd moet worden tegen grootwinkelbedrijf en verbruikscoöperatie. Het onmiskenbare succes dezer nieuwe bedrijfsvormen ls niet uitsluitend een kwestie van geld. Er kend dient te worden, dat zeker in niet mindere mate dat succes te danken is aan den methodischen in- en verkoop en aan het virtuoselijk bespelen van het in strument der reclame en massabeïnvloe ding. De middenstander dient daartegen over te stellen gezamelijk optrekken, or ganisatie-eensgezindheid. dwenen zou de middenstand in volledige vrijheid verzinken Maatregelen op economisch en sociaal gebied moeten worden neergelegd in wet ten en tractaten. Het bedrijfsleven moet hier een ruime adviseerende taak hebben maar het laatste advies moet uitgaan van den Economischen Raad. Het is de vraag of maatregelen nu nog door een economisch parlement zouden moeten worden beoordeeld, doch uitvoe rende macht zou zulk een lichaam niet mogen hebben Prof. de Vries herinnert dan aan wat den laatsten tijd met het gemeentelijk zelfbestuur is geschied. „Het verbindend verklaren" van eigen getroffen regelin gen geschiedt in den gedachtengang van de voorstanders toch ook door of met medewerking van de overheid. Prof. de Vries eindigt zijn inleidende beschouwing met een citaat uit de Me morie van Toelichting bij het wetsont werp tot wijziging van de Landbouw- crislswet: „Tegen samenwerking met en. inschakeling van de belanghebbenden bij de uitvoering bestaat geen bezwaar; de beslissing zal echter bij de regeering en de organen der regeering moeten blij- ven". De heer De Groot over het Am- bachtsonderwijs. De heer L. de Groot, secretaris van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond, be handelde in het bijzonder het ambachts- drijf en de credietwaardigheidseischen en concludeert dan, dat vakbekwaam heid en financieele draagkracht zullen moeten worden getoetst, alvorens ver gunning tot vestiging zal worden ver leend, evenwel omkleed met waarborgen en een beroepsinstantie. Het thans bij de Tweede Kamer aan hangige wetsontwerp: verbindende kracht van ondernemersovereenkomsten, brengt niet de basis van voorschriften en verhoudingen, zooals de inleider die zich in het bovenstaande dacht, maar hij is van meening, dat de regeering zich op het standpunt stelt, steun te willen ver leenen aan datgene wat uit het handels- en bedrijfsleven voortkomt en daarbij niet aarzelt de vrijwillig in het bedrijf getroffen Regelingen binden te verklaren ook voor hen, die zich nog niet bij die regelingen hebben aangesloten Ongewenscht is het uitvoeren van wer- iw !n £Ig6ll *?eheer door de Overheid. Tot de Overheid moet doordringen dat de ambachtspatroons evengoed, zoo niet beter, dat werk kan worden opgedragen en dat het uitvoeren in eigen beheer tot groote kosten leidt, die vermeden kunnen woroen. Prof. Volmer, die vervolgens inleidende beschouwintfWlileld, ziet geen doeltref fend middel tot beperking van het te veel aan bedrijven, al is een teveel on*e Wenscht en een logische verdeeling noo" dig in de binnenstad als in de buitenwij! Uit de inleidende beschouwing van' Prof. J. A. Veraart, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, blUkt dan hij nog steeds staat op zijn bekend standpunt: n.l. dat slechts publiekrech lelijke organisatie van alle midden- standsbedrijven de afdoende oplossine der economische moeilijkheden kan bren gen. Niet van buiten af, doch van binnen uit moet elk bijeen behoorend complex van ondernemingen in het middenstands bedrijf bekleed worden met publiekrech telijke bevoegdheden, die de voor elke groep ^ïoodige maatregelen met vaste hand ontwerpt en uitvoert. I De heer Van der Leeuw, adj.-dlr. van het Bureau van den Kon. Middenstands bond, ziet niet de wenschelijkheid be! halve.het wegnemen van crisisgevolgen v£ïï ingrijpen in de bestaande machta- verhoudingen. Principieel acht hij voor het overheidsorgaan geen leidende, noch regelende functie in het bedrijfsleven wèggelegd Zonder principieeie koerswij ziging kunnen wel bepaalde middelen worden toegepast ter beteugeling van uitwassen, waarvoor verwezen wordt naar ■het urgentie-program der drie Neder landsche Middenstandsbonden. Het stellen van vestigingseischen, zoo als vakbekwaamheid en het kunnen dra gen van een deel van het financieel risi co, acht inleider wel gewenscht, omdat daarmede tevens het algemeen belang wordt gediend. Een tijdelijke spertijd wordt onge wenscht geacht. De Overheid heeft geen taak met betrekking tot regeling der be- drijfsverhoudingen. Wel meent inleider dat er behoefte bestaat aan nieuwe or ganen op beperkt terrein, om langs kor- teren weg meer deskundig opgestelde regelingen te krijgen, een orgaan van lager orde, dat een deel der wetgevende taak zou kunnen overnemen. Wat het grootbedrijf en andere, con- currentievormen betreft: hierin dient al leen op fiscaal gebied gelijke behandeling te worden verkregen. ~~GËMENG1)E BERICHTEN. De Cunerakerk te Rhonen. De schade valt mee. De brand in de Cunerakerk te Rhonen blykt niet zoo verontrustend te zyn als aan vankelijk gedacht is. Het inwendige van de kerk heeft in hoofdzaak schade geleden door het vele bluschwater. Alleen het boven gedeelte, het dak on de zolderverdieping is uitgebrand. De schade aan het dak Wordt geraamd op 35.000. De Cunerakerk is reeds voor de 11de eeuw gesticht. Tot 1277 waren de graven van Bentheim patronen dezer kerk, maar zy stonden bij een open brief dit reqht aan de Broederen van de Duitsche orde te Utrecht af. Voor den tyd der hervorming was de Rhenensche kerk aan een heilige gewyd, en wel: Cune- ra. Van deze maagd, die door de R.K. kerk als een heilige en martelaresse vereerd wordt, verhaalt men dat zij een konings dochter der Orcadische eilanden was, en in verband met een uitnoodiging van een >fairer bloedverwanten, de heilige Ursula, in gé^elschap van 11.000 maagden een bede- vaaK-MW^Rome ondernam. Op de terug reis werden <ïs pelgrims door de heidensche oeverbewoners \overvallen. Slechts Cunera ontkwam; alle ovttrigen werden om het le ven gebracht. Vervolgens nam een zeer ver mogend edelman, Radboud genaamd, haar onder zyn bescherming en bracht haar naar een van zyn landgoederen in den omtrek van Rhenen, waar zy door haar deugd en godsdienstigheid de achting van haar pro tector won en zich spoedig met net gansche opzicht over zyn huis vereerd zag. Hier mede haalde zy zich evenwel den haat der koningin op den hals, zoodat Radboud, om haar tegen zijn bloedverwanten te beveili gen, haar naar een ander meer afgelegen goed liet overbrengen. Toen het zoover ge komen was, wist de vorstin door booze in blazingen de woede van haar echtgenoot ten aanzien van Cunera gaande te maken, do >r alles wat de maagd deed in een kwaad dag licht te stellen. Toen Cunera eens met haar schoot vol brooden de deur uitging om de armen te bedeelen, maakte d0 koningin haar gemaal er op attent, hoe zyn bescherme linge met zyn kostelyk goed omging. De op gehitste vorst liet Cunera ter verantwoor ding roepen, maar by die gelegenheiii'ver- anderde het brood in hout, zoodat de ont hutste koning zyn vrouw de straf gaf. die hy de maagd aanvankelyk Had toegedacht. Nu was de haat der koningin zoo groot ge worden, dat zy, zoodra de gelegenheid zich voordeed, besloot Cunera te dooden. Lens, toen de koning op jacht was, greep de ko ningin, met de hulp van .een harer staat juffers, Cunera onverwacht by de keel en worgde haar met een doek. Het lyk werd in een der stallen onder den grond verborgen, maar, hoewel de misda digsters gezworen hadden, den moord nooit U. bekennen, kwam na de terugkomst van den vorst de zaak spoedig aan hec licht. De paarden wilden, volgens de legende, den stal waar men het stoffelijk overschot had verstopt, niet betreden. De plek werd onder zocht en men vond het lyk van Cunera, be nevens den doek. De Cunerakerk is een goed onderhouden, vry groot, luchtig en deftig Gothisch ge bouw, dat eenige malen gerestaureerd is en nog zeer hecht en sterk in elkaar zat. Het wordt verlicht door vijftien in lood gevatte glasramen, waarvan enkele gemoderniseerd zyn. Het bouwwerk heeft twee groote hoofd ingangenmet dubbele deuren tusschen de Gothische sty len, in den noordergevel met vyf treden binnenwaarts, en een recht daar tegenover in den zuidergevel, met zes tre- iienwaarts. De grootste van dezein- werd wegens zijn ouderdom dicht- ™hMden; de andere werd gebruikt door de Uokkenluidera, den organist, en andere tot s kerk behoorende personen, en diende e 1 om de onder den toren geborgen krandsnuiten, lijkbaren enz., te bereiken, n. Rhenensche kerk bezat vele geestelij- ederen, meestal landerijen, die in den „reek van de stad gelegen waren eli haar aarlijks aanzienlijke inkomsten i,ebben mr. u-haft. Tomaten als varkensvoer. Nu ln het Westland de tomaten tn zoo „roote hoeveelheden- onverkoopbaar zijn, men aldus de „Tijd". In de wetlan- 5«n en varkenshokken groote hoeveel heden van dit product voor de dieren ^HeTxebeurt aan verschillende vellln „n dat slechts enkele partijen worden verhandeld en het overige niet eens wordt geveild, omdat er toch geen koo- ners voor zijn. Vele duizenden kilo's tomaten, waar- a;„ de kweekers alle zorgen hebben be- ,t..d verhuizen naar de mestvaalt. np Engelsche grensmoellUkheden laten viph wel geducht voelen, daar Juist naar dat land 'vroeger zulke enorme hoeveel heden tomaten werden geëxporteerd. gpORT RN WEDSTRIJDEN. STADSNIEUWS. GOUDA, 5 Sept. 1934. Bekroningen op de Int. Kamp.-tentoonatelling voor honden te Rotterdam. De heer G. J. Schilt behaalde met zyn pointers op de Intern. Kamp.-tentoonstel- ling voor Honden de volgende onderschei dingen: Kampioen Ray eerste Uitmuntend Kamp.- klasse, Claus v. d. Lindenhof le prys uitm. Puppyklasse benevens kampioenachapsprijs en le Prijs uitmuntend Nieuwl. klasse; Cea- sar v. d. Lindenhof 2e prys Puppyklasse Z.G.; Beauty v. d. Lindenhof le prys Limite klasse Z.G. en verder -nog vijf speciale prij zen. WIELRENNEN. Ren handjevol publiek voor den eersten avond van dejesdangsehe. Biesheuvelv. d. Meer nnn den kop. Imitatie-premieregen. Voor den eersten avond van de desdaag- scke avondwedstrijd was de belangstelling niet erg groot. Naar men ons echter op de baan mededeelde, is dit een versclujnsel dat meerdere avond-zesdaagschen voorkomt. De zg geliefde zesdagen-sfeer bleef ech- ta zoodoende uit, alhoewel de strbd dezen Persten avond zeer zeker van goede kwali teit was. Bij den aanvang kondigde de spea to de afwezigheid van Suiker-P. v. d. Meer aan en de aanwezigheid van een pre- -.ieregen. Deze premieregen gaf nogal eens aanleiding tot vroolijkheid. Zoo waren renners die zich vepViijdi?) zagen met roopwafelen, stukke» vleesch. rookworsten kortom een Hist waar een huisvrouw van ,ou watertanden Ren der koppels pikte het heelemaal eoed in, daar zij eerst beslag leg den op de premie van... een portie... poffer, tjes en daarna eei vrijkaartje voor de bios coop. Wekten deze premies somd danig dw lachlust 'op, de groote Zesdagenprus is ze- ker de moeite waard om te winnen. Precies om 9 uur worden n.l. 3 sprints verreden en het koppel dat over de zes da- een het meeste aantal punten ui deze sprints behaalt, wint een baan en een weg- frame. Het begintempo was al direct zeer hoog. Men dacht blijkbaar een goed begin is het halve werk, zoodat direct een flinke jacht werd ingezet. Hiervan werden v. Amstor- oam—v. Aart het slachtoffer, die spoedig gelapt werden. Na het verloop van gisteren staat het vrjjwel vast dat de strijd zal gaan tusschen Cattel—Verhoef, Notte—van Es e» Biesheuvel—v. d. Meer. Eerstgenoemde incasseerde een paar leeljjke valpartijen, hetwelk hem bij de half-uursprints punten kostte. Na een uur rijden valt de eerste uit valler te noteeren n.l. Schönemark. Hij wordt vervangen door Verwaai en blijft als leserve-renner bij de course. Er werd dezen avonds slechts één ronde in totaal genomen - er deze ging in combinatie met de drie bo vengenoemde favorieten-koppels. Een 8 minuten voor het einde van den eersten avond vond een vrij ernstige val partij plaats, waarvan Nolte, Paats en v. d. Meer het slachtoffer werden. De wedstrijd werd geneutraliseerd, maar 1 daarna bleek dat 'alle renners op één na zonder koppel- genoot zaten. Er werd toen een klassement verreden, waarmede het einde van den eer- sten avond kwam. De resultaten om de Zesdaagscheprys (sprints 9 uur) zyn: 1. Nolte-van Es 5 pnt.; 2. v. Amsterdam-v. Aart 4 pnt.; 3. Rietho- ven-Paats 3 pnt.; 4. Biesheuvel-v. d. Meer 3 pnt.; 5. Cattel-Verhoef 3 pnt. De sprint-uitslagen luiden: le sprint: 1. Cattel-Verhoef; 2. Nolte-van Es; 3. Bies heuvel-v. d. Meer; 4. Riethoven-Paats. 2e sprint: 1. Biesheuvel-v. d. Meer; 2. Cattel-Verhoef; 3. Nolte-van Es; 4. Peek- v. d. Wiel. 3e sprint: 1. Peek-v. d. Wiel; 2. Biesheu vel-v. d. Meer; 3. Gover-Verwaal; 4. Riet- hoveu-Paats. 4e sprint: 1. Peek-v. d. Wiel; 2. Nolte-van Es; 3. v. Amsterdsm-v, Aart; 4. Biesheuvel- v. d. Meer. De stand na 2 uur rijden is thans: 1. Bies heuvel-v. d. Meer 11 pnt.; 2. Cattel-Verhoef 8 pnt.; 3. Nolte-van Es; op 1 ronde: 4. Riet hoven-Paats 2 pnt.; op 2 ronden: 5. Peek- v d. Wiel 11 pnt.; op8 ronden: 6. Govers- Verwaal 2 pnt.; op 4 ronden: 7. v. Amster- ciam-v. Aart 2 pnt. De afgelegde afstand bedraagt 83 K.M. SCO M. KORFBAL. Te* Gouw vergadert De korfbalvereeniging Ter Gouw houdt hedenavond 8 uur in het Blauwe Kruis haar gebruikelijke huishoudelijke vergadering vóór den aanvang der competitie. Op de ruim voorziene agenda staan eenige belang rijke punten genoteerd. Voetbal. Olympia I en II spelen a.s. Zondag op het terrein aan den Bodegraafsche Straat weg vriendschappelijke wedstrijden tegen Quick I en II. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 5 Sept. Aangevoerd 486 partijen Prij- le kw. m. r.m. 21—23; 2e kw. m. r.m. 18—20; zware 25. Handel ruftfigr. Volksuniversiteit afd. Gouda. Het programma voor het seizoen 1934—1935. Het bestuur van de afd. Gouda van de Rotterdamsche Volksuniversiteit heeft den leden het programma voor het a.s. winter seizoen doen toekomen. Het nieuwe cursusjaar zal worden ge opend op Woensdag 26 September te 8 uur in de Soc. „de Réunie" met de vertooning van een interessante film „De geheimen van het Kruger Wildpark", toegelicht door den heer P. de L. Beyers. De heer Beyers is een Zuid-Afrikaner, hy werkte 10 jaar aan dit filmwerk over het dierenleven in de Nationale Kruger Wildtuin van Zuid- Afrika. Uit het met zorg samengesteld program ma blykt dat verder zyn vastgesteld cur sussen te houden door Dr. W. H. C. Ten- haeff over Parapsychologie, Ds. Cramer over Nieuwe- Poëzie, Prof. Huib Luns over Spanje, Prof. Dr. H. J. Jordan over Indi vidu en Gemeenschap by Dier en Mensch en-A. den Doolaard over Yougoslavië. De cursussen worden gehouden in de Soc. „de Réunie" en in de bovenzaal van {,Ter Gouw", telkens op Dinsdagavond. Hengelaarsvereeniging „T.O.P.". De hengelaarsvereeniging „T.O.P." hield een concours in de Gouwe te Waddinxveen. De uitslag is als volgt: 1. Th. Verbiest; 2. N. Stolk; 3. B. de Keizer; 4. A. Langem berg; 5. D. van Leeuwen; 6. A. Gouda; 7 K. ten Hove; 8. L. Stolk; 9. A. van Bentum; 10. A. Looyaard; 11. J. ten Hove; 12. G. de Keizer; 13. C. Everlingr 14. Z. Veld. Extra pry zen werden gewonnen door A. Gouka en B. de Keizer. Kantongerecht. Zitting van Wpensdag 5 September. Een hulp in de huishouding van 13 jaar. Hedenmiddag stond terecht J. P. K. te Moordrecht, die, gedagvaard is, omdat zy een meisje van 13 jaar huishoudelijk werk heeft laten verrichten. De man van J. P. K., L. N. H. vertegenwoordigde haar. H. over handigde een drietal brieven, alle betrek king hebbende op het geval. De ouders van het meisje verklaarden in een der brieven, dat het kind geen arbeid deed. Zij kreeg er wei te eten en wat kleer tjes. J.' P. K.deelde mede, dat z(jn vrouw kind nooit arbeid had opgedragen. Het kind kwam zeer ongeregeld een bezoek brengen. De ambtenaar wees er op, dat in het pro ces-verbaal de verklaring van gedaagde stond, dat het betrokken kind op een ouder kind paste en J. P. K. dus een goedkoop meisje had. Het nog leerplichtige kind be zocht de school niet. De ambtenaar eischte 10.— boete subs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter maak te er ƒ2.50 of 1 dag van. Boiermerken. C. v. L. te Waddinxveen heeft zijn doch tertje boter laten vervoeren, die nietvan het vereischte merk was voorzien. Het bleek dat er merken op de boter waren geplakt die niet goed waren aangedrukt. Pe con troleur van de Crisis-Zuivelcentrale P. B. B. vond het ernstiger dat er 1% K.G. werd vervoerd met 3 merken, iets. wat' verboden was. „Dat is als 3 postzegels op een brief merkte de kantonrechter op. Hij zag dit niet in als zoo'n groot mis- De ambtenaar eischte 15.boete subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter ver oordeelde hem tot ƒ2.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Verkeersovertredingen. De niet verschenen L. M. had op den -Haastrechtschen dijk in de bocht nog wel, ide linkerkant van den weg gehopden en had daardoor de luxe auto van W. B. te Oudewater aangereden. Aan de auto van W. B. ontstond 66.- schade. Overeenkomstig de eisch van den amb tenaar van het O. M. werd L. M. veroordeeld tot een boete van f 30.- of 6 dagen hechte- nis, H v. D. te Gouderak had eveneens op üen Haastrechtschen dijk de bocht afgesneden én de anto van B. te Rotterdam aan het 'spatbord geraakt, waardoor deze wagen met '5 paasagiers van den dijk tuimelde. Geen der inzittenden bekwam ernstig^lc^el' Conform den eisch van het O. M. werd IH. v. D. tot ƒ60.- boete subs. 10 dagen 'hechtenis veroordeeld. A. V. te Voorburg stond terecht, omdat hn in Schoonhoven op het kruispunt Stad- huisstraat en Lange WijdstraHt een fietser Chr. W. uit Schoonhoven bevestigde in zijn verklaring, hetgeen P. gezegd had J v. H. uit Schoonhoven had het ongeluk ook gezien. Zij ijsde er nog van. Net op den hoek kwamen auto en fietser gelijk aan. Toen ze de auto zoo langs zich heen zag stuiven, dat ze zelf tegen den muur moest gaan staan, dacht ze al: „dat kan onmoge lijk goed1 gaan. Nou, nou, 't gaat hard hoor!" Ze zag het ongeluk aankomen. Zoo n stuk (de vrouw strekte haar armen zijde lings) werd de fietser nog meegesleurd. Het was de autobestuurder zVschuld, want hij had niet eerder signaal gegeven dan vlak bij den hoek. Andere chauffeurs blazen eerst eenhoekie voor de hoek en bij de hoek blazen ze nog eens. Ik hoop het „ooit meer te zien, want ik hou niet van zulke fratsen, aldus deze getuige. De ambtenaar eischte ƒ20.- subs. 4 da gen hechtenies. Yerdrlnkingöongevallen by te water geraakte automobielen. Eewi uitvinding van den heer Struve, voorzitter van de Boskoopsche Reddingsbrigade. Naar aanleiding van de talrijke geval- S/uit U aan bii het groote Tuxedo leger, len van verdrinking door het te water Wordt een TWoist Mi Groote om- irttrv^rd^Bos^^Redr^ wentelingen vonden plaats tn vele landen. brlgade( op middelen gepeinst om in die maar de wereldomvattende Tuxedo gevallen de drenkelingen in staat te stel- - „I nrnnter zón dan alle len zich te kunnen redden, en is hij er beweging zal grooter zijn dan alle &gd ln dezen geegt een ultvindlng voorgaande. Spreekt met Uw vrienden te dQen over deze belangrijke kwestie. Leve de in de haven van de Ned. Ford-auto- Tuxedo'sl Hoera! Hoeral Hoera! gen hechtenies. Inmidde\s had P. omsdrndcrnrgoeding gevraagd, V,4.35-W3V»ek, heteeen V' toezegde. De kantonrechter veroordeelde hem tot ƒ2.50 boete subs. 1 dag hechtenis, mits hp de schadevergoeding betaalde. Het was o.i. zeer treffend, dat de ambte naar zich met deze eisch vereenigde. wan neet; hij de zekerheid had dat de schade aan de jongeman, een gewone werkjojigcn, be- taald werd. 5 Sept. 8 uur Cursus in het voorm. kazerne- bebouw door de transportcol. van het Ned. Roode Kruis. Deze cursussen worden m het vervolg wekelijks gehouden. 5 Sept 8% uur Nieuwe Schouwburg. Kunst kring „Het Schouwtooneel», Centraal Tooneel. 5 Sept. 8 uur geb. Daniël Cursus E.H.B.O. leider Dr. A. Montagne. 12 Sept. 8 uur geb. Daniël. Cursus E.H B O. dames, leider Dr. C. y. Elk. 4Me NBDBRlT STAATLOTERIJ. 4e klasse. Trekking van Woensdag 5 Sept. Hooge prijzen! 5000.— 81 1000.20092 200.—: 4239 Prijzen van 65.—: 72 111 610 76? 10)8 1942 2078 2293 „361 3744 4158 4263 4404 4702 4764 5127 6629 6806 5891 6599 7182 7663 7590 7621 7882 7931 8028 8196 8258 8439 8447 9827 9867 10437 10444 10919 10949 11041 11126 11228 11895 12046 12292 12567 12812 13302 13355 13474 13771 13867 14105 14290 1443S 15066 15060 16224 15243, 15749 16835 16908 17292 17406 17426 17688 17832 18007 18801 18896 19021 19103 19304 19485 19673 19651 19697 19866 19909 20126 20553 20661 20710 20763 21493 21709 22133 22169 22245 22889 22861 23000 23021 23274 23321 23828 23473 23575 23676 UIT DEN OMTREK. mobielènfabrlek te Amsterdam heeft op Zaterdag 1 September j.i. een zeer ge slaagde demonstratie plaats gehad van deze uitvinding van den heer Struve. Op Initiatief van de Bosk. Reddings brigade had deze demonstratie plaats. De Ford-fabrieken hadden een paar auto's beschikbaar gesteld. Er waren, volgens het Bosk. Nieuws- en Advertentieblad, waaraan wij deze bij zonderheden ontleenen, honderden ge- noodtgden en belangstellenden tegen woordig, waaronder vele autoriteiten, n.t. Burgemeester en Weth. van Amster dam, de directie van de Fordt abrieken, directeur en bestuursleden van het Oran je Kruis, Roode Kruis e.a„ Ingenieurs van de A'damsche Brandweer, hoofd- en inspecteurs van politie enz., enz. en vele afgevaardigden van diverse reddlngsbri gades. Na een Inleiding van den voorzitter van den Ned. Bond van Reddend Zwem men, Brellee, gaf de heer Struve enkele toelichtingen op de te houden demon stratie, en bracht ln herinnering eenige droevige ongevallen door auto's, die met personen te water gereden en de Inzit tenden verdronken zijn. Spreker heett zich voortdurend bezig gehouden met het zoeken naar een op lossing en hoopt deze gevonden te heb ben, wat door de te houden demonstratie verduidelijkt zal worden. Daarna gaf de heer E. J. van Tinei, hoofdingenieur van de Amsterd. brand weer, een demonstratie met behulp van eenige kleine laboratoriumproeven van het te water raken Van automobielen. Daaruit bleek, dat een gesloten auto cn met de vier wielen op den bodem staan de niet vol loopt met water; het water stijgt tot ongeveer 50 c.M. in de auto en verder wordt dit door de luchtdruk, tegen gehouden. Alleen door de kleren in de deuren of ramen kan nog eenige lucht ontsnappen. .Wanneer men zich dus in een auto bevindt en het hoofd „koel houdt, dan ls er tijd voldoende om te be denken wat te doen om uit de auto te komen. Het ts gebleken btj de later tn de haven gehouden demonstratte, dat de deuren gemakkelijk te openen zijn, daar de druk van binnen dan gelijk is aan die daar bulten; ook het schulfdak of het achterraampje kan gemakkelijk geopend worden, door welke openingen men zich dan kan redden. Na deze duidelijke uiteenzetting togen allen naar de haven, waar dan de werkelijke proeven te water zouden wor den genomen. De geheele leiding daar van werd in handen gegeven van den heer Struve. De demonstraties, die een paar uur duurden, zijn alle schitterend geslaagd. Allereerst werd een gesloten personen auto te water gelaten, 61 M. diep; bulten voorop ging een duiker met apparaat staan terwijl een andere duiker zich in de auto bevond en alle gebeurtenissen, gewaarwordingen, tijdsduur van het half vol en vol loopen der auto noteerde al les werd chronometrisch opgenomen. Proeven werden genomen met het ope nen vah ramen, deuren, schuifkap en uitneembaar achterraam. Terwijl de auto op den bodem van de haven stond kwam de duiker even koven, dook weer onder, ging* door de deur weer naar binnen, en sloot de deur en ging weer MWéh. Toen de auto met de kraan van de Ford fabrieken werd bovengehaald en de beide personen ongedeerd te voorschijn kwa- mne, ging er een daverend applaus op. Daarna werd de auto weer te water ge laten en werd onder water door den dul den het achterraamje verwijderd, hij lag zijn dutkapparaat af Deze uttütokend gezlaagde-demonstM- tte heelt getoond, dat er voor de auto rijders langs onze 'smalle en waterrijke polderwegen, door den heer Struve, met het Bondsbestuur, een aantal punten zullen worden vastgesteld (ln welken vorm zal nog nader blijken), om deze menschen van voorlichting te dienen. LAATSTE BERICHTEN. PRAADLOOZE DIENST. Een ernstige vechtpartij te Rotterdam. ROTTERDAM, 5 Sept. Gisterenavond hebben twee mannen in een café aan de Keizerstraat twist gekregen, op straat weril de strijd voortgezet, en er ontstond opeens oen vechtpartij waarbü de 40-jarige H. P. Hazelman uit de Schildersteeg een mes steek in de zijde kreeg, waarbij een long werd geraakt. In ernstigen toestand is het slachtoffer naaf het ziekenhuis aan de Cool- smgel overgebracht. Op aanwijzing van de vrouw van den gewonde kon. de poittie den dader P. J. W. de W. aanhouden. De man is in arrest gesteld- De noodlottige brand te Ernst. EMST, 5 Sept. Hedenmorgen werden te Ernst de drie slachtoffertjes van de nood lottige brand van j.l. Zondag, onder groote belangstelling begraven. Om 11 uur verliet de stoet de woning van den l)eer van Tel lengen, waar de zoo zwaar beproefde fami lie Vosselman liefderijk is opgenomen. Op 't kerkhof waren zeer veel belangstel- nden w.o. Burgemeester van Walsem uit Epe. Dé moeder met haar zes overgebleven kinderen kwamen met den stoet mee. Aan het graf werd gesproken door Ds. A, Dek ker, Ned. Herv. Predikant te Ernst. Toen de predikant memoreerde dat de kinderen v dicht bij iuin "BVeriedénTfaiter waren ge bracht, kon de moeder haar verdriet niet bedwingen en moest worden weggebracht. Plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van het Kamerlidt#. H. A. Schaper. Op de begraafplaats Esserveld te Gro ningen heett hedenmiddag onder enorme belangstelling de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk Overschot van den heer J. H. A Schaper, lid van de Tweede Ka- gg en mede-oprichter van de S.D.A.P. Voor het huis van Dr Schaper aan den Radesingel, zoon van den overledene, vanwaar de uitvaart plaats had, stelde zich tegen 2 uur' de lange, naar schat ting duizend personen omvattende, stoet op. Voorop ging het muziekkorps „Voor het Volk door het Volk", daarna afge vaardigden van gewestelijke afdeelingen. het Hoofdbestuur van de 'S.D.A.P.. A.J.C. enz. Dan volgde de lijkwagen wayaan was gehecht een groofe krans met' roode linten, dan 12 volgwagens waarin fami lieleden en vriehden, vervolgens leden van de A.J.O., die kransen droegen. In den stoet liepen mede vele leden van het béstuur der S.D.A.P. en N.V.V. HAASTRECHT. Een nieuwe weg. Het laat zich thans aanzien .dat de Pro. vincie binnen afzienbaren tijd een aanvang zal maken met het leggen van een nieuwen weg over den Zuider-IJsseldijk van Gouda— Haastrecht naar Oudewater daar de bewo ners van het café „Het Roosje" en naast gelegen perceel, aauzegging hebben gekre gen deze per t October a.s. te ontruimen. Door de Prov taxateurs worden verschil lende perceelen 'in de kom van het dorp ge schat en ten behoeve van de Provincie aan gekocht, zoodat het oorspronkelijk plan om het verkeer van de smalle Hoogstraat af te ziJn du|kapparaat at, kwam uien ™.- leiden en via Lizeweg, Kerkwegje, Groote I mend met het achterraamje in de hand Haven en Boezem langs een nieuw aan te naar b0Ven en zw0® fX^kle^an utte wal; voorwaar een kranig stukje van uu ""IS' dat tinks had moeten honden, omdat hijeen P«'f'et8er8^ moeten passeeren. Ongeveer 15 Mjoer den hoek had hij signaal gegeven. Bovendien had h\j niet woest gereden, aangezien dat niet kon. omdat het marktdag was. A. v. P. uit Schoonhoven, die aangereden „as verklaarde dat V. pas 2 M. voor den hoek signaal gaf, n.l. toen hijzelf al op^den hoek was. Hoewel hij op een racefiets reed, reed hj langzaam, terwijl V. een flinke vaart had, d. w. z. meer dan 20 K.M. F. trachtte nog naar rechts te zwenken, maar kwam met zijn voorwiel onder de auto. leggen weg te voeren, éveneens wel door- gang zal vinden. gouderak. Ophooging van den dijk. De ophooging van den dijk even buiten de kom der gemeente is gereed gekomen. Het wegvlak is echter nog slecht te berijden. Ten einde ongelukken te voorkomen, zijn aan beide zijden waarschuwingsborden ge plaatst. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: V.A.R.A. 5.30 Voor de kinderen m.m.v. Vara-To<meel o.l.v. Willem van Capellen; 6.30-6 Orgelspel door Joh Jong; 6—6.40 Muzikaal allerlei; 6.40—6.50 Uit de roode jeugdbeweging; 6.60-7.05 Gramofoon; 7.06—7.20 Sportuitzending; 7 20—7.40 Orgelspel; 7.40—8.03 Hoe helpen «U de werklooze jeugd. Lezing door Dr. W. J. Smit; 8.03—9.30 Uitzending van het groo- te openluchtconcert op het H.F.C.-terrein te Haarlem; 9.30—94.6 Vaz Dias en Varia; 9.45-10.45 Het einde van de „Union"; 10.45— f2 Gramofoon. Huizen: N.C.R.V. 6.30 Gramofoon; 6.30-6.58 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart; 7—7.16 Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau; 7.15—7.30 Gramofoon of „Een greep uit het dagelüksch gebauren"; 7.80— 8 Gramofoon; 8—9 Bespeling van het Stu dio-orgel door Ronald Parker; 9—9.30 Prof. Dr. A. van Veldhuizen: „De Haagsche Flora op dit moment" (III); 9.30-11 Concert door een Kamer-ensemble. 4 Sept. 5 Sept. Officieel. 7.30 7.30 57.771 58.— 9.73| 9.73} 34.651 34.64 48.20 48.20 37.65 37.674 32.624 32.65 36.70 36.70 1.464 1.454 Niet officieel. 7.144 7.15 20.20 20.20 12.65 12.66 houdingsvermogen en zwemprestatle. Ook hierop volgde een daverend applaus. Dit uitneembaar achterraampje ls op initiatief van den heer Struve door de Fordfabrieken vervaardigd omdat M auto-ongevallen te water het bljna altijd zeker ls. dat de achterijde van de auto geheel vrij is. Door de zwaarte van de motor zakt de auto voorover ot ook wel od zijde doch de achterkant blijft vlij en door'het uitneembaar achterraampje kan men dan de auto verlaten. Ook werden er proeven genomen met een speciaal vervaardigde twee-persoons vrachtauto-cabine, waarvoor de teeke- ning gemaakt was door den heer Struve en uit 6 uitneembare deelen bestaat en door de Fordfabrieken aan den Nederl. Bond tot Redden van Drenkelingen ge schonken werd waardoor iedere Brigade in de gelegenheid is om in eigen badin richtingen demonstraties te geven. Deze cabine werd^> M. onder water ge laten en er werden twee duikpoppen in gelegd. Vier leden van de Amsterd. R.B. doken om beurten naar de gesloten cabi ne openden deze onder water, haalden de poppen er uit en brachten deze naar boven, dit geschiedde nog ln minder dan Aan het eind van de demonstraties mocht de heer Struve ontelbare felicita ties in ontvangst nemen van de autori teiten en diverse brigades. Men vereei^lg- de zich daarna nog in de showroom om een en ander nader te bespreken. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Stockholm Kopenhagen Oslo New-York Praag Madrid Milaan Prolongatie 1 Beursoverzicht. Gezien de ongeanimeerde houding van Wallstreet viel de tendënz op de Amster damsche beurs vandaag nogal mee. De grondslag was vrij vast en de handel was iets opgewekter. Waarschijnlijk hield een en ander verband met de stakingsberich- ten in de Ver Staten, volgens welke het stakingsparool lang niet altijd is opge volgd, zoodat de mogelijkheid van een mislukking nietdenkbeeldig is. Philips ontmoeten vraag hetgeen een koersvérbetering boven 220 tengevolge had. Unilevers schommelden rondom 70, doch Aku's verkeerden in reactie en daal den tot 35 pet. Ford herstelden zich met enkele procenten. Petroleumwaarden werden op kleine schaal verhandeld. Amerikaansch soorten lagen iets beneden de vorige koersen. Tabakken beter op dekkingsaankoopen nu bekend is ge maakt dat de eerste najaarsinschrijving I op Sumatratabak is uitgesteld De koer- 1 sen waren enkele punten vaster. Suiker waarden gedrukt. H.V.A.'s golden iets lager, Scheepvaarten en Mijnwaarden verwaarloosd. Amerik fondsen kwamen meerendeels op een iets hooger peil.' Ned. en Ned.-Ind. Staatsfondsen aan den vas ten kant Ter beurze verwacht men dat de Indische leening een flink succes zal worden. RApjO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 5 September Verwachting: Meest zwakke veranderlijke wind. Nevelig tot licht of half bewolkt. Droog behoudens dauw. Warm overdag. o ADVERTENTIEN. VRAAGT voor de afdeeling „Kan toorboekhandel" een Persoonlijke aanmelding 's avonds i tusschen 7 en 8 uur.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2