ingZ dlge en voer 2 •Itching zijn. P eekbank w«. 18708 Woensdag IS September 1934 73*Jaargang I 1.823 26844 BOSKOOP, NJEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDJLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalveZon- en Feestdagen DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1935. E 'ER-TABAK •gerT 1L TEN <ts Bergplaatsen 1OO‘|4 100.—. EEN KWARTJE EEN KLEINTJE ERVAART Sovjet-Rusland lid van den Volkenbond. st succes als het die ieder leest: HE COURANT De uitgewischte schuld. de fauna. me. A iders flgi's ARE PRIJZEN gehad, deze dag altijd beschouwd zal wor den ais een eervojle dag in de geschiedenis van den Volkenbond. Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daaj ircau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd p. R. hoorweg. soliede Boek. >r de plaatsing EN ien, Oegstgeest Umsteds. VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT PLAATS aanbevelend COUIH r-fabrieknn d in: ij«-zakj«i verpak* >letfen It cent plannen? Als u er geen hebt, heb Ik u een voorstel te doen Komt u als Ge rald hier weggaat ook bij de Neptu- nus-IJzerwerken. Heel vriendelijk van u, maar ik sta nog onder meneer Coombe. U kon in geen betere handen zijn. In Vertrouwen kan ik u wel zeggen, dat u ook onder hem kunt blijven werken, als u bij mij komt. Door de samensmelting van de fa brieken? Wat bedoelt u? Meneer Coombe heeft me uw voor- EEN TEKORT VAN C.A. 93 MILLIOEN GEDEKT. dooi bezuiniging op de Pensioenregeling, Onderwijs en Defensie. Wijziging verhouding Rijk en Gemeenten. Het Verkpersfonds. V erlaging annuïteit»-, invaliditeits- en ouderdomsfondsen. Afschaffing Vooroefeningsinstituut. Verhoogde inkomsten door ópcenten op de rijksinkomsten- en de vermogensbelasting en de belasting op de doode hand. Een Permanente raadszetel toegekend. Litwinof doet z(jn intrede. ZWITSERLAND. Duitsche munitie voor Oostenrij kuchen opstand. Duitschland antwoordt bevredigend op Zwitgersch protest. Naar aanleiding van de aanhouding in Staad van een motorboot, bevattende natio- naal-socialistisch propaganda materiaal en ontplofbare stoffen, bestemd voor Oosten rijk, heeft de Zwitsersche regeering eenigen t(jd geleden een protest ingediend bij de Duitsche regeering. Deze heeft thans geantwoord, dat zij het gebeurde betreurt en alle maatregelen ge nomen heeft om de schuldigen de conse quenties van hun daad te laten ondergaan, en herhaling te voorkomen. De Zwitsersche regeering heeft het ant woord voor lief genomen. ITALIë. Het onderzoek van de Himalaya. De overlevenden der Duitsche expeditie in Furopa terug. De overlevenden der Duitsche Hlma- laya-expedltle zijn te Napels aangeko men aan boord van het vrachtschip Vic toria. De expeditie, welke In Aprlf uit Europa was vertrokken, heeft met groote moeilijkheden te kampen gehad. De lei der der expeditie Merkl. dr. Lenkückner. 1 dr. Wieland en vijf koelies, die hen be- geleidden, zijn om het leven gekomen. I De expeditie heeft belangrijke documen- De gisteren Ingediende rljksbegrooting voor 1935 vertoont een totaal aan uit gaven van rond 724 mlllloen. Voor een tekort van rond 93 mlllloen worden verschillende dekkingsmlddelen aange wezen. In het bruto-tekort is begrepen 3.6 mlllloen tjjdelijke korting op de uitkee- ringen uit het Gemeentefonds en tijde lijke heffing van opcenten op gemeente- ionds- en vermogensbelasting, ad voor 1935 15.3 millioen. Voorgesteld wordt o.a., de bijdrage voor gezmspensloen, waarvan de gepen- sionneerden thans na het ingaan van hun pensioen zijn vrijgesteld, te laten doorloopen Bezuiniging met een bedrag van 10 millioen wordt verder voorge- steld op kosten van gewoon- en bijzon maken, ïhaar ik heb hem verteld, dat u pas over zes maanden deelgenoot van de firma wordt. Hij trachtte te weten te komen wat voor soort man u was blijkbaar had hij wel het een of ander uit uw leven in Londen gehoord maar ik geloof wel, dat ik hem heb gerustge steld. Zij spraken hier even over door en toen keerde Geoffrey naar zijn werk terug. Toen de fluit ging, merkte hij, dat Statham al weg was. dus ging hij alleen naar zijn kamers. In de zitkamer zat Statham met een ouderen heer te pra ten. Geoff, dit is mijn vader, zei de eer ste. Het doet me genoegen kennis met u te maken, meneer Mordaunt. Het spijt me, dat Gerald u nooit heeft kunnen overhalen bij ons te komen logeeren. Ik heb het nogal druk met mijn werk. Dat vertelde Gerald. Nu, dat zal u geen kwaad doen. Sir John Statham was geen self-made man. De fabriek was al jarenlang in zijn BUITEN LANDSCH NIEUWS. VEREENIGDE STATEN. Resultaten wapen-enquête. Sabotage der ontwapening, ünikoo. ping op groote schaal. Senator Nye, de voorzitter der enquête- commissie uit den Senaat, die een onderzoek J instelt inzake de gebruiken der intematio- i nale wapenindustrie, geeft de volgende sa menvatting van de tot dusver bereikte re sultaten De particuliere wapenfabrikanten trach ten bevriende volken wantrouwend tegen elkaar te maken en de ontwapeningsbespre- kingen te doen mislukken. De Amerikaansche fabrikanten werken 4 nauw samen met de Europeesche collega's; geweldige sommen worden besteed aan o'm- kooping. In de zitting der commissie worden vol gens Reuter nieuwe onthullingen verwacht, o.a. betreffende den uitvoer by gedeelten van groote militaire en marinevliegtuigen door Duitschland uit Groot-Brittannië en Ver. Staten, wapenverschepingen uit Italië naar Oostenrijk, fabricage en verkoop van gifgassen, herbewapening van Hongarije, enz. Met 39 van de 49 stemmen heeft de As semblee gestemd vóór toelating van sovjet- Kusland in den Volkenbond. De vergadering werd om 18 uur 15 ge opend. De zaal was volkomen vol. De Ma- «ariaga stelde Uit naam van de zesde com missie de toelating van Rusland voor. Zeven staten onthielden zich van stem men. De vereischte twee derden meerder heid werd derhalve berekend van 42 op 28. Met veertig stemmen heeft de Assem blee ten slotte Rusland een permanenten zetel toege.kend. Nauwelijks was de stemming afgeloopen, of de commissie voor.de goedkeuring der geloofsbrieven van de Sovjetdelegatie be gon reeds rapport uit te brengen en be krachtiging voor te stellen van de geloofs brieven van Litwinof, Boris Stein en den Sovjetambassadeur te Rome. Nog voordat dë woorden van den voor zitter der-commissie voor de geloofsbrieven waren vertaald en de Volkenbondsvergade- rmg het rapport had goedgekeurd, klonk plots uit het achterste deel der zaal een applausje. Litwinof en de zijnen waren juist even te vroeg reeds binnengetreden en wer den door de delegaties in de buurt met applaus verwelkomd. Titulescu was de eer ste, die opstond om Litwinof persoonlijk welkom te heeten. Toen Sandler, na de goedkeuring van het rapport over de geloofsbrieven de traditio- neele sacramenteele woorden sprak: „Ik noodig de Sovjetdelegatie uit haar plaatsen in de vergadering in te nemen" voegde in plaats van het gebruikelijke applaus, dat de binnenkomenden verwelkomt, een algemeen gelach uit de vergadering, die intusschen had bemerkt dat Litwinof de uitnoodiging van den voorzitter niet had afgewacht, doch reeds met zyn collega’s hun zetels hadden ingenomen. Jlm bent. Hij was een van mijn beste zakenvrienden Wil je me de reden van deze ..vermomming” vertellen? Hierop vertelde Geoffrey de geschie denis van de laatste twee of drie jaar alleen noemde hij den laatsten brief van zijn vader niet. Sir John luisterde met zeer veel aandacht en toen Geoffrey uit gesproken was. stak hij zijn hand uit. Mijn jongen, je hebt je flink ge houden. Je vader zou trotsch op je zijn geweest. (Wordt vervolgd) Litwinof bedankt. Litwinof antwoordde, zijn gewoonte ge trouw, met een zeer uitvoerige, in de hn- gelsche taal uitgesproken, redevoering, waArby hy begon met een dankbetuiging aan Sandler voor zyn welkomstwoorden en aan de dertien' delegaties, die de uitnoodi ging tot toetreden verzonden hadden en in het bjjxjf.der aan Engeland en Frankrijk, en Italië voor het door deze landen geno men initiatief. In het bijzonder vermelde Litwinof met hartelyke woorden van dank den Franschen minister Barthou; ook Benesj had als voorzitter van den Volken bondsraad een dankbetuiging in ontvangst te nemen. De stemming in de volkenbondsvergade ring nad Litwinof overtuigd, dat alle dele gaties, op enkeie uitzonderingen na, zich bewust ven de gunstige gevolgen, aie de toetreding der Sovjet-Unie zal hebben. Sovjet-Kusland’s grieven tegen den Volkenbond. Litwinof besprak hierna eenige grieven der Sovjetregeering tegen het Volkenbondi;- verdrag. Sovjet-Rusland betreurt het, nat de artikelen 12 en 15 de mogelijkheid van een wettigen oorlog nog openlat^n. De Sov- jetregeering is het nie» eens met artikel 22 over het mendaat^te’sel, noch me: 23, dal niet spreekt over de gelijkheid van ras. Dit alles is niet belangrijk genoeg om de Sov- jetregeering van toetreding te weerhouden. Uit den aard der-zaak kan iedér lid eenei commissie slechts moreel aansprakelijk zyn voor de beslissingen naar zijn meening tn met zyn medewerking genomen. Litwinof wees er niettemin op, dat de gedacht* van den Volkenbond voiftrekt niet in striju in met de ideologie van de Sovjet-Unle, Gie zelf een volkenbond «n den besten zin dis I ■voords is. In d;t verband gaf hij hoog op van <ie vele welaaden, di» de verschillende mi i ier- neden en nationaliteiten van het Sovjetbe ten verzameld betreffende de flora en wind hebben ontvangen. Litwinof eindigde met het uitspreken van zyn overtuiging dat de volkenbondsstaten, indien zy den vasten wil hebben tot samen werking, op ieder gegeven oogenblik veel kunnen doen ter vermindering van het oor logsgevaar. De Sovjetregeering is naar Ge nève gekomen om haar krachten in de rich ting van die van de volkenbondsstaten te vereenigen. Van thans af zal de vredeswil van de Sovjet-Unie zich als een machtige factor doen gevoelen. Litwinof verklaarde overtuigd te zyn, dat later, wanneer men zien zal het nut, dat deze stroom van frissche krachten voor de vredeszaak heeft der lager onderwijs, door inkrimping der uitgaven voor de opleiding van onder wijzend personeel; verhooging van den toelatingsleeftljd en concentratie van scholen; vermindering van uitgaven voor wachtgeld. Wijziging wordt voorgesteld van de uitkeerlng van het Rijk aan de gemeen ten. waardoor voor 1935 een besparing is geraamd van ruim 20 mlllloen. Rekening is mede gehouden met maat regelen-tot vermindering van het tekort van het In te sturen Verkeersfonds door verhoogde hefting op motorrijtuigen (opbrengst 7.5 millioen) en verminde ring van het spoorwegtekort (opschor ting bijbetaling tekort spoorwegpensioen fonds). geraamd voor 1935 op f 9 mll- lloèn en bezuiniging op personeel tot f 1 mlllloen. Verder zijn voorstellen te wach- i ten tot verlaging der bijdragen van het rijk aan het Invaliditeltsfonds en het Ouderdomsfonds met rond 14 mlllloen. Uit in voorbereiding zijnde maatrege len tot Invoering van het z.g. capltulan- tenstelsel en afschaffing van het voor- oefenings-instltuut wordt een verminde ring verwacht van f 5 millioen. Omzetting van de tot nog toe ten bate van het gemeentefonds geheven crlsis- opcenten op de gemeentefonds- en ver mogensbelasting in een ten bate van het rijksbudget komende heffing van opcen ten op de rijksinkomsten- en de vermo gensbelasting wordt geraamd op ruim 19 millioen. Circa 3 mlllloen zal worden gevon den uit de belasting op vermogens in de doode hand. Pro memorie is uitgetrokken de op- j brengst van een belasting op besloten vennootschappen en een crlsls-lnkom j stenbelasting. I Voor hulpverleening aan Ned-Indië wordt gerekend op een bijdrage door het moederland in de kosten voor de vloot, welke ten minste 50 pet. zal bedragen van hetgeen daarvoor op de Indische begroeting wordt uitgetrokken. Deze te nen kan voor belden veel beteekenen, als ze allebei van het goede soort zijn. Voor dat ik u ontmoette, heb ik een onder zoek ingesteld. Ik heb meneer Coombe vandaag gesproken Wat ik gehoord heb, heeft me genoegen gedaan. En ook, wat ik van Gerald heb vernomen. Wiens Idee was het, hier een werkplaats op te rich- ten om proeven te doen9 De gedachte was wederzijds Mooi zoo hoort het. Jullie hebt samen een paar veelbeloovende plannen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer /O»zö. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentien in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. de vooruitzichten voor de naaste toe komst. De minister schrijft onder meer: Sinds het oogenblik waarop de begroe ting voor 1934 werd ‘ngediend, is de eco nomische en politieke situatie In de heele wereld in geen enkel opzicht ver- beterd, daarentegen In velerlei opzicht slechter geworden. Hoewel de regeering niets ongedaan laat, dat haars Inziens zou kunnen die nen om het Nederlandsch product in zijn worsteling om afzetgebieden zooveel mo gelijk te steunen, is het duidelijk, dat zij op dit gebied maar zeer geringe macht bezit. Tegenover verminderende koop kracht In vroeger belangrijke afzetge bieden vermag zij niets; tegen onmacht om betalingen in een reëel betaalmiddel te transfereeren staat zij dikwijls mach teloos. De minister meent op deze bekende feiten nogmaals te moeten wijzen, omdat niet ieder zich er altijd van bewust is, in welke toenemende mate de welvaart van het Nederlandsche volk door dit ai- les wordt geknot. In de budgetaire politiek sedert het opkomen van de crisis kan men drie phasen onderscheiden: ie. de periode 1930-33, die men zou kun nen «oemen de periode van de geleide lijke bewustwording. In deze periode heb ben velen geleefd in de hoop, dat de cri sis maar een tijdelijke inzinking zou zijn. Langzamerhand Is men van dit droombeeld genezen en heeft men be speurd. dat wij. al wachtende, de in de voorafgaande voorspoedige jaren ge maakte reserves hadden opgèteerd en bovendien voor 'n Rljksbegrooting ston den, die een gat vertoonde van f 190 mil lioen 2e. het Jaar 1934, het jaar van de on middellijk vereischte noodvoorzieningen tot afwering van ;de dreigende gevaren, die uit zulk een begrootingstekort voort- I sproten; 3e. thans, nu zeker is, dat het toekom stig levensniveau van ons volk gestabili seerd zal worden op een aanzienlijk lager vlak hoeveel lager kan niemand vooruitzien is het onafwijsbaar noo dig de kosten der publieke huishouding stel medegedeeld Sir Jonh keek erg verbaasd Geoffrey had echter een besluit genomen. Het was niet noodig dezen man, die hem blijk baar graag mocht lijden, voor den gek te houden. Ik ben Geoffrey Blair, zei hij kalm. Goede hemel. De baron stond op en keek Geoffrey aandachtig aan. Wat dom van me, ik had de gelijkenis moeten zleh. i Ik lijk meer op mijn moeder, me- uitgedacht. Wat hebt u voor toekomst- neer -„o ai„ or «oor, hoh ik H In elk geval ben ik buitengewoon verheugd te hooren, dat u de zoon van gemoetkomlng wordt voor 1935 geraamd op 12 millioen, in verband waarmede de begroeting van Koloniën 12.307.268 hooger is geraamd. Minister Oud waarschuwt. Uitgaven moeten dalen. Aa>n het verlaten van den gouden standaard kan niet worden gedacht. De Minister van Financiën, Minister Oud, heeft aan de Rijksbegröoting toe- j gevoegd enkele beschouwingen omtrent den toestand van 's Rijks financiën en j rip voornit.7.ichten vnnr de naaste toe- FEUILLETON. Naar het Engelsch van PAUL TRENT 18 Nadruk verboden. Ik heb een onderzoek ingesteld en vernomen, dat u met al degenen, waar mee u in aanraking komt, goed kunt óp schieten. Dat verheugt mij zeer. Het is voor een werkgever van het grootste be- iang, dat hij goed met zijn werklui kan opschieten. Mag ik u tevens zeggen, dat Ik blij ben, dat u met Statham vriend- Khap hebt gesloten? Ik heb zijn vader vandaag gesproken en hij liet dóórsche meren, dat een samensmelting van de fabrieken voor belde kanten winstgevend zou zijn. In principe gaf ik hem gelijk, maar liet blijken, dat de onderhandelln- 8en nog een half jaar moeten blijven rusten. Hij wilde erg graag kennis met u ging van den vrede in het belang der ge- heele menschheid. Zyn levendige voldoening over deze belangryke vergrooting der vol kerengemeenschap uitsprekend, wilde Sand ler niet treden ;n een uiteenzetting over de werkelyke draagwijdte van de gebeurtenis van heden. De toekomst zal ons alle gevol- gen er van voor het lot der menschheid too- nen. Sandler verzocht de Sovjetdelegatie samen te werken voor het welzyn der wereld. Hy wilde by deze gelegenheid niet nalaten nog maals zyn vertrouwen in den Volkenbond uit te spreken. Moge de Volkenbond, ge boren uit een oorlog ën uit de ellende aan de wereld den vrede en aan de volkeren het geluk te brengen. familie en zijn grootvader had de titel gekregen als belooning voor zijn ver diensten Onder het diner merkte Geof frey dat hem een streng verhoor werd af genomen en een groot deel van de vragen had betrekking op technische zaken. Na het diner zaten ze een tijd te roo- ken, totdat Sir John zich tot zijn zoon wendde Gerald, je moest eens in de eetka mer aan moeder gaan schrijven. Doe haar mijn groeten en zeg, dat ik morgen thuis kom. Best. Maar u had net zoo goed ronduit kunnen zeggen, dat u me kwijt wil zijn, gaf Gerald ten antwoord, terwijl hij tegen Geoffrey lachte. Sir John haalde een lange sigaren koker te voorschijn - Mordaunt. steek hier eens van op.' zei hij, hem de koker voorhoudend. Graag, dank u wel. Nu ik kennis met u heb gemaakt, kan ik wel zeggen, dat het me veel ple zier doet, dat Gerald en u vrienden zijn. Vriendschap tusschen twee jongeman- De begroetingstoespraken. De voorzitter, Sandler, hield hierop een welkomstrede. waarin hij de hoop uitsprak, dat de toekomst zal leeren dat de histori sche dag van den 18den September 1934 tot zegen van den Volkenbond en de mensch heid geworden is, Sa-ndler’s welkomstwoor den aan de Sovjetdelegatie werden met een niet overmatig hartelyk, doch ook niet al te koel applaus beantwoord. Een soortgelijk applaus begroette Litwinof toen hij Rterna voor het eerst het woord in de Volkënb«ids- vergadering nam en voor de welkomstwoor den dankte. De vergadering toonde ook aan het slot van Litwinof’s rustige wel over legde antwoord een stemming’ van welwil lendheid jegens het nieuwe Volkenbondslid, zonder zich echter reeds te willen uiten of de san^enwerking inderdaad van Tiut zal I bly'ken te zyn. Sandler verklaarde niet meer op de gebeurtenissen der laatste dagen tc willen terugkomen. Ieder heeft zich kunnen uitspreken met alle vrijheid, die het recht is van alle Volkenbondsleden. De beslissing is gevallen. Suvjet-Rusland is lid van den Volkenbond geworden. Sandler richtte daar om tot het nieuwe lid zyn oprechte en har telyke welkomstgroet. Het nieuwe lid zal er de rechten genieten en de verplichtingen dragen die uit het Volkenbondsverdrag 'ioortvloeien. Sovjet-Rusland maakt thans deel uit van de groote wereidfamilie der staten, die samenwerken aan de waarbor- Misverstanden uit den weg te ruimen is ook een dienst en geen geringe verdienste tevens. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1