IE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Een vorstelijk geschenk. I I1 Mo. ucces als het e ieder leest: J COURANT It VAART, Minister von Neurath over de buitenlandsche politiek be uitgewischte schuld. f09 Donderdag 20 September 1934 73» Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NJEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De toestand is thans verscherpt door het llante keus 19 Daar hebt u niets van laten blijken, I het een kwestie (Wordt vervolgd). I De bruiioftstaart voo$ het huwelijk senten, met eweging in „bespelen". jen tijd tot 1? ergplaatsen SE PRIJZEN. Foto Studio. De Kapel achter het Choor van de St. Janskerk, gebouwd door den architect W. Kromhout, waarin zyn geplaatst de door Ir. Jan Schouten gerestaureerde glasvensters uit het Goudsche Klooster van de Regulieren van Stein. Een geschenk van den heer W. van der Vorm te Rotterdam. (Men zie de beschrijving elders in dit blad.) n, Oegstgeest nstede, wachten. Ik zal er geen deel aan nemen, tot- an bevelend, GOUDA. raid stak zijn hoofd naar binnen. Zijn jullie klaar? vroeg hij. Kom binnen, deugniet, zei Sir John, en wendde zich daarop tot Geoffrey. Weet hij het? Ja zeker, alles. En je hebt nooit een enkele zins- speling gegeven, Gerald. Ik ben blij, dat je een geheim zoo goed kunt bewaren. Je hebt het hem dus verteld, Geoff. Ik wilde het je al voorstellen. Met mijn vader kun je wel praten. Zoo denk ik er tenminste over. In elk geval ben ik blij, dat mijn twee beste vrienden het samen goed kunnen vinden. Ofschoon het geen Zaterdagavond is, tracteer ik mezelf op een glas whiskey soda. Drink je alleen Zaterdags whiskey? vroeg Sir John. Ja zeker. We hebben gemerkt, dat we beiden beter kunnen denken zonder alcohol. Op weekdagen drinken we een glas bier bij het middageten dat is alles. Flinke kerels, Gerald, je zult wel veel geld overhouden, merkte Sir John glimlachend op. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. ENGELAND. Bruiioftstaart voor prinses Marina. c van prins George en prinses Marina zal, naar de „Daily Telegraph” vertelt, ongeveer 3 M. hoog zijn en bijna 400 kg. wegen. De bereiding, waarmee reeds een begin is gemaakt, zal zes weken duren. De taart is in Edinburg besteld; zij zal in vier stukken naar Londen gebracht worden waar zij in elkaar gezet, met ijs gevuld en op een zilveren voet geplaatst zal worden. Het recept van de taart, die uitslui tend van ingrediënten uit het Britsche Rijk zal gemaakt worden, is geliefkoosd bij de koninklijke familie; een zelfde taart werd gemaakt bij het huwelijk van den koning, van den hertog van York, en van prinses Mary alsmede bij de ver jaardagen van prinses Elisabeth en prin ses Margaret. De taart wordt rijk versierd, ook met echte bloemen en er zal een sixe pence stuk, dat geluk brengt aan degeen die het vindt, in gebakken worden. Duitschland wil voor ailes rechtsgelijkheid inzake ontwapening en regeling der Saarkwestie. Staking in Amerika duurt voort. De partijen verder van elkaar verwijderd dan ooit. Aangezien er weinig hoop op bestaat, dat het geschil in de textielnijverheid langs scheidsrechterlijken weg kan worden opge lost, verwacht men thans, dat Roosevelt j tusschenbeide zal komen. De tuêötüüu in tiïaïïö vctaviicipv uuvi uc» J feit, dat de leiders der staking en de leider Ik was van plan ons afzetgebied te vergrooten daarom stuurde ik je naar Ironport. Als we niet samen gaan wer ken, zullen we binnen een paar jaar concurrenten zijn. Dat wilde ik vermij den. schoten uit een automobiel doodelijk is ge troffen. In de textielfabrieken van Noord- en Zuid-Carolina zal vandaag het werk wor den hervat. In Georgia zijn 4000 man der nationale garde over 100 fabrieken verdeeld. Ook te Gastonia is een sterke troepen macht samengekomen. Men verwacht, dat een belangrijk deel van de 170.000 arbeiders in de Zuidelijke Staten weer aan feet werk zullen gaan. kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad 12 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. op militaire wijze invloed uitoefenen op haar leden en kameraadschappelijke verhoudingen handhaven, welke de sol daten herinneren aan hun militaire en soldatenplichten en die verder de leden op de hoogte moeten houden van den militairen en technlschen vooruitgang. Deze militaire oefeningen moeten gedu rende 16 jaar na den gewonen diensttijd worden gehouden. Verder is een wets ontwerp aangenomen, dat betrekking heeft op militaire opleidingscursussen aan de middelbare en hoogescholen. VERF ENIG DE STATEN. rij zen zoo er geboden Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. Denkt u dat? vroeg Geoffrey ont- makkelijk te överwlnnen. omdat het ver drag van Versailles duidelijke richtsnoe ren voor de oplossing bevat. De minister van Buitenlandsche Zaken wees er vervolgens met nadruk op, dat men niet mag spreken van regelingen, die zouden neerkomen op een besnoeiing der Dultsche souvereinitelt in de toe komst. Daartoe zijn in het Verdrag van Versailles geen elementen aanwezig. Ten slotte verzocht de minister dat men aan de nog steeds opduikende leu gens en verdachtmakingen een einde zal maken en dat men rekening zal houden met het feit, daf men in de nationaal- socialistische regeering een partner heeft, die met de verdediging van de onverwoestbare levensgoederen van het Dultsche volk den vasten wil verbindt om een stabiele factor te zijn van den Europeeschen vrede. Bij de discussie Saarkwestie heeft ABONNEMENTSPRIJS: per oer kwartaal ƒ2.90, per week 21 -o.„o r Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9--6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. J der N.I.R.A. Johnson niet verder met elkan- 1 uer zullen kunnen onderhandelen. Gorman, de leider van de staking, heeft Johnson beschuldigd van partijdigheid ten gunste van de werkgevers. McMahon, de voorzitter der vereenigde textielarbeides-organisaties, verklaarde, dat Johnson de indruk probeert te wekken, als of de staking tegen de regeering is gericht. Intusschen zijn nog meer leden van de •nationale garde naar de centra in Noord- Carolina gezonden. In dit district duren de buitensporigheden voort. Ook is een afdeeling nationale garde ge- zonden naar Aragon in Georgia, omdat daar een vroegere textielarbeider door Het D. N. B. meldt uit München: In de slotzitting van het internatio nale wegencongres heeft de minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath een rede uitgesproken, waarin hij betoogde, dat de binnenlandsche markt, d 1. het Dultsche economische leven voor zoover het van Duitschland zelft afhangt, in orde is. j Niet In orde is de buitenlandsche markt dl het Dultsche economische leven voor zoover het van het buitenland afhangt. Wij zijn echter overtuigd, dat wij de moeilijkheden op het gebied der buiten landsche markt zulen overwinnen De Rijksregeering wil Duitschland niet I isoleeren van het buitenland. Op het program van onze buitenland sche politiek staan twee i aanzien daarvan wij ons met stellige elschen tot de andere regeeringen rlch- Nou mijn bankdirecteur begint Gerald opgewonden, me met ontzag te behandelen. We rooken goede sigaren, sprak Geoffrey. Gerald, haal de Corona-Coro- nas eens voor den dag. Het werd een gezellige visite en terwijl Geoffrey zat te luisteren naar de pla gerijen, die tusschen vader en zoon ge wisseld werden, werd hij al stiller. Waar om had hij nooit op dien voet met zijn vader omgegaan? Hij voelde wel, dat het zijn eigen schuld was. Wat zou zijn leven anders zijn geweest als hij de dingen ernstiger had opgevat. Schitterend! Die uitroep van Gerald bracht hem weer tot de werkelijkheid terug. Wat is schitterend? vroeg hij. Je zat te droomen, ouden jongen, j Mijn vader vertelde me van de plannen. de „Ironport” en „Neptunus Werken” samen te smelten. Het zou in één woord geweldig zijn, als we samen konden wer ken. Zie je. eigenlijk zijn we geen con currenten. Tot nu toe hebben wij hoofd zakelijk oorlogsschepen gebouwd, terwijl jullie koopvaardijschepen maakten, zei Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? In het Saargebied woont sedert 1200 jaren een’zuiver Dultsche bevolking. Wat de steenkolen aangaat, is het genot g, vast te stellen,/dat de Noord-Fransche mijnen reeds in 1925 meer dan vóór den oorlog konden! produceeren en dat Frankrijk, afgeAen van de Dultsche ko lenleveranties voor herstelrekenlng, wel- i ke meer dan eeh volledige vergoeding vertegcnwoordigei\van het productie- tekort der Noord-Fhansche mijnen, uit de Saarmijnen van 1920 tot heden ca. 180 millioen ton kon betrekken, terwijl zijn door den oorlog veroorzaakt productie- I gemis slechts 70 milliben ton bedroeg. I In verband met de volksstemming zal een reeks speciale vragen geregeld moe ten worden, zooals de overdracht der tt maken. Ik beloof er gen, dat de Duitsche I wordt gebouwd op het I willen is een F de invloeden van Rome.' ZWEDEN. Pleidooi voor Kopenhagen en Stockholm als Volken bondszetel. De houding der Zwitsersche regeering I ten opzichte van de quaestie van Rus- lands toetreding tot den Volkenbond j heelt de hoop en speculatie te Stockholm doen herleven, dat de zetel van den Vol kenbond naar een der Skandinavische hoofdsteden zou kunnen worden ver plaatst. De bladen trekken een vergelij king tusschen de geschiktheid van de Deensche en de Zweedsche hoofdstad om event, het secretariaat te herbergen en ruimte te verschaffen voor de interna- i tionale vergaderingen onder auspiciën van den Volkenbond. Men wijst erop, dat zoowel Kopenha gen als Stockholm zich de laatste jaren belangrijk hebben ontwikkeld als cen trum voor internationale congressen en erop zijn ingericht om duizenden men- j schen uit het buitenland voor deze ver gaderingen te ontvangen. Voor beide steden geldt tevens, dat de levensstan- I daard er aanzienlijk lager is dan te Ge- néve. Een blad heeft berekend dat indien de i zetel van den Volkenbond naar Skandi- navië werd verplaatst, dit een besparing zou opleveren vün 14 millioen goudfrancs per jaar. Zijn liefde voor Ruth was allengs die per geworden. Zij zagen elkaar niet vaak maar schreven eiken dag. Op dat oogen- blik woonde zij bij lady Shaldon in Lon den, en ze hadden afgesproken, dat zij de volgende week-end in Londen zou komen doorbrengen. 's Morgens ging Sir John met hen vergelijk komen. Jullie zijn geen van j mede naar de fabriek en ze werdeij di- De Saarkwestie. over de regeling der men veelal het kern vraagstuk uit het oog verloren. Het geluk wordt ons niet in één enkelen goudklomp gegeven; neen, in kleine pennin gen wordt het ons dikwijls in de schoot ge. worpen. Wol hem, die daarvoor oogen heeft de kleine penningskens weet te vergaren. feuilleton. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omatrekei 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van 15 regels ƒ1.55, elke regel i-ƒ2.22. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25 de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en raaden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekérd te zijn. punten, ten mijnen aan Duitschland, de valutakwes- ATtiv rrifn fanknlcnho vra n orctii lz_ Maar we zijn beiden zakenlui, merk- die zich in het geheel niet verbaasd te Sir John droogjes op. En het hangt ook van meneer Coombe af. maar ik hoop dat we het voor elkaar krijgen, deelde Geoffrey mee. hij kalmpjes. Ik ook, gaf Sir John van harte toe. Daar hebt u niets van laten blijken, sprak Geoffrey snel. Neen, want ik wilde, dat je het uit eigen beweging deed. Sir John, er is geen Tegen de onrust in de Duitsche kerk. Rijksbisschop Muller kondugt strenge maatregelen aan. Rijksbisschop Muller heeft te Hannover een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Toen ik voor het eerst den „Führer” ontmoette en zijn karakter begreep, heb ik tot mijzelf gezegd, dat ik aan de zijde van dien man hoor, zoolang ik op aarde leef.” Sprekende over de Jodenkwestie zeide de Rijksbisschop zich te keeren tegen diegenen, I die beweren, dat Christus toch ook een Jood geweest is. Het Christendom is niet uit het Jodendom voortgekomen. Voor het eerst beeft men den moed gehad, de Joden aan te vallen. De onrust en de aanvallen tegen de Pro- testantsche kerk moeten eindigen. Indien dat niet het geval is, zal ieder weten, dat i er andere middelen bestaan tot herstel van de orde. Hitler heeft zijnerzijds verklaard, dat hij niet de minste poging zal doen om te wrik ken aan de zelfstandigheid der Evangelische kerk. Als de kerk zich echter niet zelf weet, te herstellen en onrust onder het volk en in den staat brengt, dan zal de staat er voor En nu gaan we naar bed Sir John logeerde hij hen en Gerald wees hem zijn kamer. i Alleen gebleven dacht Geoffrey nog enkele reden om met onderhandelen te eens over de gebeurtenissen na. Eén ge- zegde van Sir John had hem bijzonder veel genoegen gedaan, n.l. dat zijn vader dat mijn leertijd om ïs. kondigde Geof- als hij nog in leven was trotsch op frey aan. hem zou zijn. ‘Als die brief maar nooit geschreven was. dan zou hij de geluk kigste sterveling ter wereld zijn. moeten zorgen, 'dat de onrust eindigt. De Rijksbisschop verzette zich verder tegen buitenlandsche berichten betreffende de gebeurtenissen in de kerk Het ergste der geruchten, die de ronde doen, is het ver wijt, dat de Duitschers Christus van den troon willen stooten. Velen, die het natio- naal-socialisme nog niet kennen, denken waarschijnlijk aan de beschuldigingen onzer vroegere parlementaire vijanden, als zouden wij Wodan of Thor of een anderen oud- Germaansehen god willen verheffen. Zeer zeker zijn er ook in het nationaal-socialis- me velen, die den weg naar de kerk niet hebben gevonden. Maar daaraan hebben de Evangelischen schuld. Niemand denkt er aan, Christus van den troon te stootenr De Duitsche Christenen willen, dat de eenige ware Christus weer hergeeft en gepredikt wordt. .Zoolang God mij op wijn post laat”, al dus vervolgde de Rijksbisschop, „zal ik slechts het eene doel hebben, Christus in Duitschland weer tot een levenswaarheid yoor te zullen zor- ilvangelische kerk Évangelie. Wat wy Evangelische kerk, vrij van cin Pomp blijf hier nog een dag Morgenvroeg gaan we samen naar meneer Coombe. Is e~ - stellen? dat ik weet. Mijns inziens Is van voorwaarden. 27. Dat kan geregeld worden. Daar tijfel ik niet aan. De deur ging voorzichtig open en Ge- üoi iw:iiE courant; ITALIë. - De ministerraad bijeen. De militaire opleiditig. De Italiaansche ministerraad, die Za terdag j.l. wegens afwezigheid van Mus solini moest worden uitgesteld, heeft gis teren onder zijn voorzitterschap plaats gevonden. Op het program stonden ditmaal de militaire vooropleiding en herhalings oefeningen. Op voorstel van Mussolini keurde de ministerraad de volgende wetsontwerpen goed: Een wetsontwerp inzake de militaire vooropleiding, die de Italiaansche jeugd van het achtste tot het een-en-twlntig- ste levensjaar door de jeugdorganisaties geestelijk, lichamelijk en militairmoet opvoeden; en een wetsontwerp inzake de herhalingsoefeningen, dat ten doel heeft organisaties in het leven te roepen die tie. enz. Dit zijn technische vraagstuk- ken. welke het politieke hoofdprobleem 1 ten, dat is de eisch om in zake militaire i niet aangaan. Alle moeilijkheden zijn bewapening als een gelijkgerechtigd land te worden behandeld, en vervolgens de a.s. regeling van de Saarkwestie volgens dp geldende verdragsbepalingen. De Duitsche regeering kan met een ge rust geweten verklaren, dat zij voor een rechtvaardige oplossing der ontwape- ningskwestie opkomt. Het verwijt, dat wij door de verkondiging van vreedzame bedoelingen slechts trachten ons een voldoende rustpauze te verschaffen, om na voldoende versterking tot agressieve plannen over te gaan, is een zinlooze, boosaardige lastering. Het is politieke nonsens, concrete beweringen te verkon digen over wat een of andere regeering over tien of meer jaren op buitenlandse!) politiek gebied zal nastreven. Toen de Rijksregeering het besluit nam, uit den Volkenbond te treden, gebeurde dit uit sluitend, omdat de onmisbare grondslag voor samenwerking, d. 1. ue rechtsgelijk heid, ontbrak. Duitschland is van meening dat het Instituut van den Volkenbond tot in de grondvesten is geschokt door het volledig echec bij de ontwapeningsquaestie. Wij gelooven, dat er ingrijpende her vormingen verelscht zijn, om van dan Volkenbond een bruikbaar vredesinsti- tuut te maken. Dultschlands verwerping va<ti het Oostelijk Locarno. Neuratn zette verder de redener^ uit een, die Duitschland bewogen hebben om het zoogenaamde Oostelijke Locarno- pact te verwerpen. Men verlangde van Duitschland. dat het, onder overneming van vérgaande verplichtingen, een politieke gemeen schap zou aangaan met andere mogend heden. terwijl men tevens de Duitsche aanspraak op rechtsgelijkheid verwierp. De minister van Buitenlandsche Zaken kan in de als „pactomanie” gekenmerkte methode geen gunstig symptoom zien voor den geest, waarin de zaken der Europeesche politiek veelal geleld wor den. U kunt met Geoffrey wel tot een irtrpliik knmpn .Tnllip aiin trppn van belden hebzuchtig. reet bij den "bedrijfsdirecteur toegelaten, die zich in het geheel niet verbaasd I toonde, toen hem verteld werd, dat Geof frey zijn waren naam had gezegd. Dat hoopte en verwachtte ik al. zei roerd. zou hij alle reden voor heb- njoeten we even zakelijk zijn. gaan we samen naar meneer Coombe. een reden om de plannen uit te m (behoorende tot den bezorgkring). buiten Gouda en den bezorgkring meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 - «j- vaD den prys elke regel meer 0.50. Op ids-i fGE’

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1