iifcA geurt#*4*:1 "Wie gwuwubeent U.dai U echte, ooffetneutüe 1 KctfU «tdjgt De Luchtvaart-Tentoonstelling „Luto" te 's-Gravenhage heden geopend door Minister Mr. Dr. L. N. Deckers. Binnenland. KOFFIE HAG bekende door de wet beschermde verpakking. Alleen het wettig ge deponeerde merk kan voor teleurstelling vrijwaren. Beurs van Amsterdam. hy naar Amerika gevlucht. De gouverneur van New-Yersey zrfl de uitlevering van Hauptmann vragen. Hauptmann wordt op grond van de ge tuigenverklaringen officieel beschuldigd van afpersing in verband met de ontvoering van de baby van Lindbergh. MEXICO. Hevige aardbeving in Jalisco. Drie dorpen verwoest. In den staat Jalisco heeft een hevige aardbeving plaats gehad, waardoor drie dorpen verwoest zijn. Gevreesd wordt, dat talrijke menschen om het leven zijn geko-' men. Reeds .zijn 9 lijken van onder de puin- hoopen der ingestorte huizen geborgen. If et aantal gewonden bedraagt 200. Tweede Kamer in October bijeen. Wijziging Ziektewet op agenda. Op verzoek va-a den voorzitter heeft de Kamer besloten, tegen Dinsdag 16 October, ie éen uur, aan de orde te stellen de wets ontwerpen töt regeling van den invoer van uraadnagels, „draadkrammen, getrokken yzerdraad en van prikkeldraad; nieuwe regelingXbetreffende de maten, gewichten, meet- e\ weegwerktuigen; bescherming van leerlingen tegen de ge volgen vfcn besmettelijke ziekten'van per soneel van inrichtingen van onderwijs; wtyziging van het achtste hoofdstuk der Ryksbegrooting (Defensie) voor 1934 (ver booging der uitkeeringen aan oud-gepen- sionneerde militairen van zee- en lanct. macht; onteigening, noodig voor aanleg van het zij kanaal 'tioar Almelo, behoorende tot de sell •"pvaartkanalen naar Twente, bedoeld in ue v et van 4 November 1919; en wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet. Voorzitter Werkfonds. Loopbaan van den heer J. W. Beyen. De heer Johan Willem Beyen, benoemd tot voorzitter van het Werkfonds, werd op 2 Mei 1897 te Utrecht geboren. In zijn ge boorteplaats studeerde hij en promoveerde in 1918 op stellingen tot doctor in de_rechts wetenschappen. Een dag na zijn promotie werd hij verbonden aan de generale thesau rie van het Dept. van Financiën. Op 1 Januari 1924 verliet hij het departement, waar hij intusschen tot referendaris opge klommen was en waar hij o.a. als secretaris der commissie Niemeyer tot wettelijke re geling van het levensverzekeringsbedrijf was opgetreden om als secretaris der di rectie in dienst te treden van N.V. Philips gloeilampenfabrieken. Daar bleef hij slechts tot 1 April 1925; op dien datum werd hij benoemd tot gede legeerde van de Javasche .Bank te Amster dam, een functie die hij vervulde tot 1 April 1927. Toen werd de heer Beyen n.l. be- j noemd tot directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging. Ondertusschen was hy sedert 1 Jan. 1926 als vertrouwensman der regeering voorzit ter van d«n Raad van Toezicht der Alge meene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand. By zyn aftreden in Juli 1927, werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw uit erkentelijk heid voor zijn werkzaamheden in deze func tie verricht ten behoeve van de reorga-nisa tie van het middenstandscrediet. „Nieuwe spelling en geen andere". Minister Marchant in corresponden tie met curatoren der openbare gym nasia te Amsterdam. Van 21 tot en met 30 Sept a.s. staat den Haag in het teeken van de lucht vaart. De Kon. Ned. Vereen, voor Lucht vaart, de K.L.M., de Nat. Luchtvaart- school, het Bureau voor Luchttoerlsme van de K.N.V. v. L en A N W B. hebben het initiatief genomen voor de organir satie jan een tweetal luchtvaart-ten- toonst£llii)gen hier te lande, teneinde de sterk groeiende belangstelling voor de luchtvaart aan te moedigen door te too- nen welk een reusachtige vooruitgang de luchtvaart en de techniek op dit en alle aanverwante gebieden heeft ge- 1 maakt Deze show wordt gehouden van 21 tot en met 30 Sept. op het Malieveld in den zeer wiskundig luchtreispanorama Hol land— Indië is verbonden. Luchtreispanorama. Het Luchtreispanorama is iets geheel nieuws, niet. alleen voor Nederland, doch voor de geheele wereld. De apparaten welke dit Luchtreispanorama voor too- veren, zijn kortelings over alle wereld gebieden gepatenteerd en het is het be stuur van de „Luto" een vreugde dat het erin geslaagd is, het publiek zoo spoedig met deze technische zegepraal te kunnen doen kennis ma'ken Dit Luchtreispanorama is een projec tie, een suggestief weergeven van de langste luchtroute der wereld Holland Batavia, een projectie van hetgeen er op Haag en vervolgens van 12 tot en met 21 en boven de aarde is, van wolken, maan Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland. In de op Donderdag 20 September on der voorzitterschap van den heer F. H. Fentener van Vlissingen te Utrecht ge houden algemeene ledenvergadering van de Koninklijke Vereeniging tot het hou den van Jaarbeurzen in Nederland, werd het Jaarverslag uitgebracht en de balans winst- en verlies- en exploitatierekening over het vereenigingsjaar 1933—1934 goed gekeurd. De balans sluit in debet en ere dit met een bedrag van 314.880.24. De vaste bezittingen komen daarop voor met een aanschaffingwaarde van 1.018.723.78, waarop afgeschreven 1.018,722.78, zood; de boekwaarde nog 1.— bedraagt en de bezittingen practisch geheel zijn afge schreven. De exploitatierekening ver meldt een .bedrag aan lasten van 246.262.47, aan baten van 260.174.62, zoodat het voordeelig saldo bedraagt 13.912.14. De periodiek aftredende bestuursleden werden allen herkozen, terwijl ln de va cature van den heer Dr. P. W. J. H. Gort van der Linden, die wegens zijn benoe ming tot burgemeester der gemeente Groningen voor zijn lidmaatschap had bedankt, gekozen werd de heer Mr. A. N. Molenaar. Na afloop der vergadering werd ln een buitengewone zitting van den Raad van Beheer dé bronzen plaquette voor deel neming aan 25 Nederlandsche Jaarbeur zen uitgereikt aan de volgende deelne mers: H. van Adelsberg, Szn te Amster dam, Joh. B. Scholten te Amsterdam. Joh. Slaap te Amsterdam, Staatsbedrijf der P.T.T. te 's-Gravenhage, Fabriek van Koperwerken van Gelder van GipkeJ te 's-Gravenhage, A. Schets te Rijswijk N.V. Handelmij W. J. Pieterse te Rotter dam. Comm. Venn. Porselein- en Muur tegelfabriek „Mosa" te Maastricht. Firma Lammers Wagenvoorde te Deventer, N. Mur te Breukelne, Gebr. van Leeuwen, wolindustrie te Veenendaal, N V. Machi nefabriek v.h. Jansen Sutorlus te Utrecht en de N.V. Handelmaatschappij „Hoematimex" te Beverwijk. October te Amsterdam. Vooraanstaande personen op het gebied van de lucht- yaart hebben voor deze expositie een comité gevormd. Als voorzitter en secre- j taris fungeeren daarin rgsp. de heeren H Walaardt Sacré (Korf. Vereen, voor Luchtvaart) 'en Jhr C. Wittert van Hoogland. Hedenmorgen Is de tentoonstelling in den Haag officieel geopend door den i Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers, in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal autoriteiten en belang stellenden De officieele opening. In zijn welkomstrede tot de talrijke genoodigden, onder wie de Ministers van Defensie en Justitie en talrijke auto riteiten, neeft Ir. dr. Vogel gewezen op de ontwikkeling van de luchtvaart vanaf de demonstratie daarvan op de Elta waarbij een verdiende hulde werd gebracht aan generaal Snijders en den heer Plesman tot aan den huldi gen dag, op de beteekenis daarvan voor dezen tijd. Spr wees op de sterk groeien de belangstelling voor de luchtvaart, welke aanleiding is geworden voor de groote luchtvaartinstituten om deze ten toonstelling te organiseereft, welke in den Haag en Amsterdam zal worden ge houden, om daarna in verschillende be langrijke centra des lands te worden op gebouwd. Na een dankwoord voor den steun van de Regeering en andere lichamen onder vonden, verzocht spr. den Minister varï Defensie de tentoonstelling te openen. De Minister van Defensie Mr. Dr. L. N. Deckers heeft daarop, na m^dedeeling dat zijn ambtgenoot van Waterstaat door dringende redenen' verhinderd was aan wezig te zijn, in een enthousiaste rede gewaagd van de motieven waarom de Regeering groote belangstelling voor de luchtvaart heeft. Er Is in het land een sterk groeiende belangstelling voor de luchtvaart, die door steeds meerderen wordt beoefend en het aantal van hen, die zich in de vliegsport en vliegkunst bekwamen, wordt zóó groot dat de tijd komt dat een keuze uit de talrijke can- didaat-vliegers zal moeten worden ge daan. De jeugd heeft er groot enthou siasme voor; het trekt haar om op me chanische vleugels als een adelaar de zon tegemoet te gaan. Spr vergeleek fleze belangstelling bij den tijd toen Van Meel de lucht inging en als eenige pas sagier in hét zuiden een boerendlenst- bode kon meekrijgen, die om haar durf bij haar thuiskomst haar ontslag kreeg, i Gelach). Thans komt het meermalen voor dat een jonge man zijn plaats inruimt voor een 80-jarige, die nog de sensatie wil be leven van te hebben gevlogen. De luchtvaart dankt veel aan de on dernemende mannen van de K.L.M., welker organisatie en nauwgezette dien sten die Moederland en Indie samen binden, haar een wereldvermaardheid hebben geschonken. Met grooten eerbied gedenkt de Minister ook de praestaties van de luchtvaarders van de Kon. Land macht en de Kon. Marine, waarvan meerderen voor de eer van hun land hun jonge leven hebben gegeven. Ook de wetenschap wordt door de luchtvaart op zeer belangrijke wijze gediend. De me teorologische waarnemingen hier te lan de en die welke op IJsland gedurende geruimen tijd zijn gedaan zijn van on schatbare beteekenis. De Regeering verheugt zich over de groote energie der ondernemende man nen, die deze tentoonstelling hebben mo gelijk gemaakt en tot stand gebracht. Met den wensch dat velen hierdoor zullen worden geprikkeld tot nieuwe krachtsinspanning, tot ontplooiing van nieuwe energie, die altijd ln moeilijke tijden het sterkst naar voren komt, om op de vleugelen der techniek te komen tot nieuwen welvaart en vrede onder de volken, verklaarde de Minister de ten toonstelling geopend. (Applaus). f)e rede werd besloten met het Wilhel- mus. dat door alle aanwezigen staande i werd aangeheven Daarna ging het gezelschap naar het tentoonstellingsgebouw. De heden geopende tentoonstelling 1 biedt alles wat er momenteel op het ge- bied van de luchtvaart hier te lande wordt gepresteerd. Dit is mogelijk ge worden door een samenwerking van de burgerlijke en de militaire luchtvaart, en de industrieën die met den vliegtuig bouw annex zijn. Ook talrijke rijksdien- sten, zoowel de weerkundigendienst als post- en telegraafdienst zijn daarbij be- trokken Voor heden volstaan wij met een op- 1 wekking aan ieder, die belangstellen ln de ontwikkeling van de vliegtechniek als verkeersmiddel voor de toekomst, deze zeer Interessante tentoonstelling te gaan i zien, waaraan als Iets geheel nieuws een en sterren, van zee, woestijn en moesson, van orienteffecten en zakelijke nuchter heden. Men wordt gesuggereerd K.L.M.-pas- sagier op de lijn Schiphol—Batpia te zijn. De reis is 15.Q00 K.M. lang en telkens j werpt de passagier een blik door net venster. Wat hij ziet wordt hier gepro- jecteerd. Hij ziet Schiphol oncier zich wegzak ken, de luchthaven Schiphol bij nacht en hij ziet de Moerdijk opdoemen; itij ziet de Alpen en AkkropoFLs, Oud Athene, de Middellandsche Zee en de Pyramiden, Bethlehem, de Woestijn, de oasen en de Perzische golf, Jodphur en de heilige rivier, de Ganges, Victoria Memorial, Cal - ckttfa en het Oerwoud, Boedha, Rangoon, de gang der Olifanten, Bangkok en de golf van Siam, Palembang en de sawah's en danBatavia met het vliegvt ld TJililitan. En daar gekomen verlaat de „passa gier" de aparte cabine van het Lucht reispanorama om ln een andere kijkzaal met de Koninklijke Nederlandsch-Indl- sche Luchtvaart Maatschappij (K.N.I.L. M.) via haar zijlijnen ons Indië te be vliegen, om ons Indië in etnographischen zin te bekijken. Rijksluchtvaartdienst. Bij den stand van den Rijksluchtvaart dienst valt in de eerste plaats het tableau van de Rijksopleiding tot verkeersvlieger op. Een aantal geschilderde paneeltjes, die trapsgewijs omhoog loopen, geven sc^emaijisch aan, hoe een Jongmensch rfk hffliaald eindexamen H.B.S. aan ae iftjj^ekschool voor de Zeevaart te Am sterdam wordt opgeleid voor Het sport- brevet, tot hulpbestuurder, tot bestuurder en tenslotte tot gezagvoerder van een verkeersvliegtuig. In het tableau aange brachte diapositieven toonen diverse mo menten en phasen van de opleiding zelf. Verder zien wij in een donker gemaakt gedeelte een kaart van Nederland, waar op zijn aangegeven de verlichte lucht- routes en de verlichte terreinen Schiphol en Waalhaven. Op den voorgrond zweeft boven Nederland jeqn vliegtuig, komenae uit de richting Parijs, dat zijn weg m het duister rustig vervolgt, geleid door de routelichten Roofcendaal, Numans- dorp, Pijnacker en Alphen. Op de route naar Londen, die zich bij Pijnacker bij de Parijs-route aansluit, zien wij de neonlichten van Vlissingen, Geersdijk, Zierikzee, enz Van Amsterdam naar het Oosten zijn flauwtjes zichtbaar de route- lichten van de lijn naar Hannover en Berlijn en het obstakellicht voor de ra- diomasten bij Kootwijk. Men krijgt hier een goeden indruk, hoe bij helderen nacht een vlieger boven de Nederlandsch —Belgische grens Nederland voor zich ziet liggen. Een van de routelichten, zooals zij staan langs de Parijs- en Berlijn-route Zien wij als diapositief in beeld gebracht, terwijl ook tentoongesteld ls een der holle spiegels met neopbuls uit de lantaarn van een neonlicht van de Vlissingenr- Pijnacker routfe. Zeer duidelijk geeft een kaart van Ne derland aan, waar zich in ons land vlieg velden en noodlandingsterreinen bevin den Daarbij springt sterk in het oog, hoe in het Noorden en ln Limburg de vliegvelden nog schaarsch zijn. De afdeeling Radio en Meteorologie van den Luchtvaartdienst, onder wiens beheer de radiostations en de meteoro logische voorlichtingsdiensten op de luchtvaartterreinen Schiphol, Waalha ven, Twente, Haamstede, Vlissingen en Eelde staah, heeft een radiopeiliftrich- ting ingezonden van het model, dat op de vliegvelden wordt gebruikt. Tevens wordt één der bij den Rijksberichten dienst, met welken naam bovengenoem de afdeeling van den Luchtvaartdienst wordt aangeduid,! in gebruik zijnden ra- diopeilkprt tentoongesteld. Met behulp van die op bijzondere wijze uitgevoerde kaart is het mogelijk ln uiterst korten tijd de peilngen, die door middel van de radiopeilers op verschillende luchtvaart terreinen van een vliegtuig worden ge nomen, vast te leggen. Het snijpunt van de op die wijze verkregen pelllngslijnen gééft op de kaart de plaats aan, waar het gepeilde vliegtuig zich bevindt Voorts komt deze dienst uit met een aantal diapositieven, die eeh beeld geven van de dagelijksche werkzaamheden op de luchtvaartterreinen, wat de radio be treft, terwijl tenslotte met betrekking tot den weerberichtendienst eenige exempla ren van de dagelijks op Schiphol getee- kende weerkaarten, benevens eenige loods ballons aanwezig zijn. Laatstgenoemde ballons worden gebezigd bij het bepalen van de richting en kracht van den wind op verschillende hoogteniveaux met be hulp van een theodoliet, zooals dat da gelijks te Schiphol eenige malen ge schiedt. De tentoonstelling ls dagelijks geopend van 10—17.30 en van 19 tot 24 uur 's Zon dags vanaf 12 uur. Naar wy vernemen is door curatoren der openbare gymnasia van Amsterdam oen minister van Oiiderwys, Kunsten en Wetenschappen de vraag gesteld, of, voor het eindexamen uer gymnasia nieuwe scftrytwyze van de Nederlandsche taal is voorgeschreven, ook voor hen ,die deze scholen verlaten, in hun toekomstige betrekkingen gelegenheid zal bestaai nieuwe schrylwyze toe te passen. Indien dit niet het geval zou zyn, zouden deze jongelui inoeilykheden ondervinden, welke hun niet kunnen worden toegerekend. Cu ratcren hebben hierby ook het oog gehad op de departementen van algemeen stuur en de bureaux van rijksinstellingen, staatsbedrijven en rijksdiensten. Door den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is daarop het vol gende antwooid gegeven: „Met uw college ben ik wan meening, dat het wenschelyk is door de departe mënten van algemeen bestuur en verdere rijksinstellingen de schryfwyze te doen volgen, die o.a. voor de eindexamens der gymnasia is voorgeschreven. Ook afgezien hiervan heb, ik er op ge rekend, dat by het middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs algemeen uitslui tend de nieuwe schrijfwijze zou worden ge volgd, nu zy voor de eindexamens is vdor geschreven. Dit is de reden geweest, waar om ik tot dusver nog niet een aanvulling van de Koninklijke Besluiten tot vast ling van de leerplans der openbare gym nasia en Hoogere Burgerscholen, die daar- toe dwingt, heb uitgelokt. Échter zal ik hiertoe overgaan, nu mij dit ter bevorde ring van een goeden gang van zaken wen schelyk blijkt. Ten aanzien van het gebruik e< nieuwe schryfwyze is tot dusver de metho de gevolgd, dat de regeering niet voorging, doch volgde. Zij volgde eerst dan, wanneer die schryfwyze gemeengoed was geworden ih het volk. Zoo heeft de minister van justitie Modderman in 1883 verklaard, dat üe officieele invoering van de schryfwyze De Vries en Te Winkel, tot stand gekomen in 1864, onvermijdelijk was geworden, doordien de sollicitanten naar plaatsen aan zyn departement uitsluitend die schryfwyze toepasten. Aldus is toen ge schied. Tusschen toen en thans is er intusschen verschil. Toen was de nieuwe schryfwyze door de regeering nergens voorgeschre ven; zy heeft haar eigen weg, ook in het onderwijs, gevonden. Thans is voor het on derwijs wél een voorschrift van de regee ring uitgegaan. Dit verschil zal waarschijn lijk op de houding van de regeering van invloed zijn. Zy zal eerder dan inzake de schryfwyze van De Vries en Te Winkel tot invoering by de andere rijksdiensten m ten overgaan. Wanneer dit zal geschieden, is nog niet bepaald. Een tweede gevolg van h^t verschil zal zijn, dat sollicitanten naar éen betrekking in overheidsdienst niet zullen kunnen wor den afgewezen op dezen grond, dat zy geen andere schrijfwijze kennen dan die, welke de regeering zelf voor het onderwijs heeft voorgeschreven. Aldus zal het ana loge oogenblik van 1883 thans in elk geval veel eerder zyn aangebroken. Het zal, wat overigens de houding van de regeering moge zyn, door algemeene invoering op alle inrichtingen van onderwys worden verhaast. De leerlingen hebben van de uit sluitende kennis der nieuwe schryfwyze geenerlei nadeel te wachten. Wel zou de handhaving van de oude naast de nieuwe ^schrijfwijze nadeelige gevolgen hebben: door continueering van de bestaande ver warring zou in het onderwys kostbare tyd worden verspild en het gevolg zou zijn, dat menige lening geen van beide schrijf wijzen juist zon toepassen. Dit zijn de gronden, waarom ik, uw col- fege, in overweging geef, de uitsluitende toepassing van de nieuwe schryfwyze te bevorderen." GEMENGDE BERICHTTEN. Er zijn weer aardbeien. Een buitenkansje voor Beverwijk. De gunstige weersomstandigheden van de laatste weken zijn oorzaak geweest, dat in Beverwijk een in deze periode nog niet gekende aanvoer van aardbeien heeft plaats gevonden. De meeste worden in de bekende kar tonnen doosjes aangevoerd, maar even zeer worden de groote sloffen gebruikt, zoo omvangrijk is de oogst, die thans ten verkoop beschikbaar is. Deze ongewoon groote napluk vormt voor Beverwijk een onverwacht buiten kansje in dezen crisistijd, aldus Het Volk. 466e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van Vrydag 21 Sept. Hou ge prijzen: 1000.—-: 3065 11440 22345 400.—: 4375 6218 14511 17002 200.—: 19 10295 10840 12289 22875 100.—: 167 4071 9593 11445 15782 16218 Prijzen van 70. 9 314 581 611 717 825 887 993 1024 1118 1167 1369 1401 1402 1723 1787 1852 1876 2021 2027 2095 2116 2258 2260 2288 2335 2678 2921 3048 3712 3766 3976 4013 4186 4288 4322 4618 4898 5110 5185 5212 5241 5314 5432 5808 5847 6245 6472 6659 6726 6801 6812 721,9 7303 7341 7402 7716 7775 7823 7922 8037 8112 8432 8456 8576 8658 8681 8863 9385 9563 9629 9676 9792 10126 10141 10178 10182 10270 10761 10885 10963 11157 11204 11390 11396 11401 11975 12014 12046 12469 13170 13221 13444 13477 13639 13649 13764 13872 14023 14047 14352 14537 14676 14773 14886 14920 15122 15223 15658 15830 15909 15918 lI^TS 16470 16602 16717 16916 17026 17065 17^ 17413 17574 17632 17702 17732 17752 17885 17958 18024 18026 18188 J8221 IgS 18458 18544 18601 18972 19138 19346 197 o 19771 19819 19963 1 9966 20110 20162 20^ 2044 7 2049 1 20570 21012 21181 21226 215* 21680 21886 21937 21948 22111 22144 222? ^2296 22317 22448 22476 22718 22788 228n 22825 22939 23140 23206 23219 23267 23722 Nieten: 35 122 1 26 159 164 2663 265 269 295 340 370 404 420 429 562 5?n 580 582 62 1 657 664 779 780 829 836 898 910 1011 1094 1109 lln Ul9 1315 1334 1337 1863 1418 1516 1555 1684 1586 1661 1686 1740 1801 1827 1859 1897 1919 1996 2060 2143 2153 2203 2247 2287 2315 2336 2353 2513 2558 2574 2590 2628 2647 2730 2736 2740 2787 2833 2892 2920 2951 2959 3037 3130 3176 3238 3244 3251 3383 3394 3550 3568 3600 3685 8732 3765 3796 3800 3812 3841 3855 3868 3896 3993 4068 4069 4221 4372 4520 4651 4663 4714 4727 4851 4970 4976 4982 5120" 5152 516fr 5189 533 1 5357 5418 5422 5438 5558 5609 5668 5690 5755 5 788 5797 5864 5875 5920 5927 5945 5968 6020 6173 6182 6191 6205 6230 6235 6273 6277 6278 6280 6397 6489 6507 6672 6714 6856 6877 6902 6919 6940 6944 6957 7032 7090 7153 7170 7211 7253 r' 285 7330 7383 7419 7584 7602 7606 7616 7659' 7683 7692 7712 782 1 7858 7907 8156 8190 8193 8213 8221 8253 8304 8308 8315 8877 8385 8417 8511 8586 8662 8759 8798 8819 8820 8834 '8880 8905 8922 8950 396S 9011 9170 9185 9242 9282 9389 9420 9424 9507 9534 9683 9705 9712 9722 9732 9758 978 1 9805 9868 9 904 9927 9994 9995 9997 10040 10048 10094 10184 10229 10236 10241 10335 10466 10498 10596 10645 10665 10684 10693 10694 10724 10824 10934 11012 11032 11063 11070 11101 11144 11195 11223 11290 11348 11468 11501 11537 11581 11640 11679 11773 11787 11978 12043 12091 12119 12120 12180 12212 12213 12217 12299 12304 12310 12331 12334 12346 12368 12510 12530 12584 12634 12797 12801 12899 12903 12931 12954 12963 12997 12999 13105 13119 13152 13418 13421 13441 13526 13551 13600 13702 13712 13822 13896 13960 13989 14049 14106 14148 14159 14440 14504 14627 14655 14735 14759 14841 14909 14991 14993 15118 15150 15212 15217 15242 15319 15434 15488 15519 15562 15581 15585 15598 15699 15701 15818 15858 15923 15984 16021 16041 16051 16080 16171 16263 16289 16293 16302 16388 16416 16488 16509 16567 16667 16689 16717 16895 16897 16929 16936 17013 17033 17148 17163 17165 17166 17210 17250 17268 17270 17355 17369 17420 17442 17471 17478 17487 17630 17637 17681 17795 17812 17815 17976 18010 18255 18321 18407 18420 18523 18628 18741 18793 18797 18938 18980 19045 19057 19099 19124 19139 19143 19173 19222 19439 19457 19476 19480 19530 19578 19593 19630 19642 19659 19680 19699 19706 19735 19788 19852 19894 20151 20194 20202 20229 20252 20263 20311 20315 20369 20454 20560 20571 20622 20638 20682 20738 20830 20840 20923 20965 20988 21018 21065 21141 21148 21222 21231 21254 21361 21388 21400 21437 21442 21503 21665 21754 21787 2184} 21869 21907 21988 21982 22136 22207 22225 22241 22294 22442 22491 22516 22581 22588 22665 22693 22702 22710 12724 22754 22913 22929 22993 23006 23109 23134 23138 23201 23265 23268 23346 23360 28361 23396 23583 23628 23657 23683 23745 23776 23829 23963 WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. De Invloed van coffeïne op het hart. Electro-cardiografisch onderzoek. Langs electrografischen weg hebben E. Atzler en G. Lehmann een nauwkeurige analyse gegeven omtrent de werking van het coffeïne op het hart. Het is hun ge bleken dat bij Iichaamsrust geen zicht bare veranderingen van de - werkzaam heid van het hart bij het gebrtiik van cofffeïne waren aan te toonen. Een twee de reeks van proefnemingen bracht aan het licht dat gezonde proefpersonen bij giften van coffeïne gedurende een be paalden arbeid anders reageerden dan wannéér zij geen coffeïne hadden ge bruikt. Goed getrainde sportslieden ble ken bij lichamelijke Inspanning een ver snelling van den pols te vertoonen zon der dat de hartwerklng hierbij noemens waard veranderd was. Bij personen wier prestatie-vermogen minder dan normaal was, bleek eveneens bij koffiegebruik het hart minder te presteeren. In dit verband wijzen wij op de proe ven van E. Matthias te München, die bij leden van een gymnastiek vereeniging den pols en den bloeddfuk registreerde, nadat hij hun gewone koffie en nadat hij hun z.g coffeïne-vrije koffie had laten drinken. Hierbij kwam tot uiting dat het hart minder had te lijden doïor gebruik van koffie zonder coffeïne, dan door het gebruik van gewone koffie. OOST-INDIë. Uitbarsting van den Merapi. Huizen in de omgeving door de bevolking ontruimd. Lavablokken ter grootte van een huis. Een Ane>ta-bericht uit Batavia meldt: De werking van dé Merapi nam in den afgeloopen nacht zoodanig toe, dat ge vaar kwam te bestaan voor de huizen in de omgeving, welke reeds door de bevol king zijn ontruimd. Lavablokken ter grootte van een huis storten van d%n krater ln Noord- waartsche richting. De hitte van deze blokken ls zoo «root, dat zij een kwar tier lang blijven nagloeien. Voorts zijn gaswolken en gloedwolken geconsta teerd. Van den lavastroom vallen brok ken af ter grootte van een huis en dalen over de lav&laag van 1931 naar beneden. De bewaking is versterkt. STADSNIEUWS. GOUDA, 21 Sept. 1984. Gemeente-Secretarie. Verlenging tijcUriuk dieiMverband. w etellen de" Hand voor het tijde lfik dienstverband van de typiste 2e klasse, I J P. Boot, wederom met een janr te Trlengèn, evenzoo het tpdelijk dienstver- ,an de tijdelijke klerk ter secretarie „ej. li. Binnendijk. Bijdrage bijzonder gymnasium. Ben atwyzende beschikking, net bestuur van het „Mamix Uymna- ,1» uitgaande van de Vereeniging voor Voorbereidend Hooger Middelbaar en Han- lisnnderwüs op Gereformeerden grondslag Botterdam wendt zich tot de„ Raad met ïi verzoek een bijdrage te mogen ontvan- in het tekort dier inrichting U.0 grondt dit verzoek op het bezoek Óen leerling uit deze gemeente gedu- *nde den afgeloopen cnrsus en den loopen- Z cursus. Ofschoon het der gemeedte vrij laat subsidie toe te kennen dan bijzondere vvmnasia, kunnen B. en W. onder de tegen- aoordige moeilijke omstandigheden niet an jers voorstellen dan op het verzoek der ver eniging afwijzend te beschikken. Verhuur gemeentegrond. De lieer C. Teekens, wonende alhier, Bur gmeester Martensstraat 9, heeft verzocht het achter zjjn pand Lange Tiendeweg 45 gelegen stak grond, ter grootte van onge veer19 M2., van de gemeente te mogen '"nTaangevraagde grond was voorheen in huur bij den heer J. C. Flckweiler, destijd- eigenaar van genoemd pand. g en W. hebben tegen deze verhuring geen bezwaar en stellen voor hiertoe to be- sluiten en de huursom te bepalen op 4.75 per jaar. Verhuur gerloleerde grond. 8. en W. stellen den Raad voor te ver- I uren aan de Naamlooze Vennootschap „De Econoom", Spaarkas, Levens- en Volksver zekering Maatschappij te Delft, een gedeel. te, ter grootte van ongeveer 6 M2. van de gerioleerde zyl in de Robaarsteeg. Stadsautobusdienst. Kort-,Haarlembtation. Burgemeester en Wethouders der ge- meeftte Gouda brengen ter algemeene ken ,tis dat de concessie voor de exploitatie van uen stadsautobusdienst Kort-Haarlem Station is vrygekomen; diensvolgens noodi- gen zy gegadigden uit verzoekschriften om in het bezit te komen van bedoelde conces sie by hun College in te zenden, oirdei mededeeling der voorwaarden waarop zij de concessie eventueel wenschen te aanvaar den. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze concessie voorloopig verleend zal wor den voor twee achtereenvolgende jaren. De van gemeentewege aan de concessie te verbinden voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie afdeeling Alge meene en Sociale Zaken, De restauratie van de St. Janskerk. Op de Rijksbegrooting voor 1935 (onder wys, kunsten en wetenschappen) is o.a. uit getrokken #en bedrag groot 5000.— voor de verdere restauratie -van de St. Janskerk alhier. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders, gezien ar tikel 8 der Hinderwet, doen te weten, dat zy vergunning hebben verleend aan C. van Onselen, aldaar, en zijne rechtverkrygenden tot bet oprichten van een meubelmakery en het plaatsen daarin van een houtbewer- kingsmachine gedreven door een electro, motor van 3 P.K. in het perceel plaatselijk gemerkt Groeneweg no. 63, kadastraal be kend gemeente Gouda Sectie G no. 1311 behoudens het recht van belanghebbende tot het instellen van beroep- binnen 14 dagen by H. M. de Koiïingin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy, die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur en (by deurwaarderi exploit) aan dengene, aan wien de vergun hing is verleend. Ledenvergadering van Vires. 1'. M. Beyen als trainer aangesteld. Oprichting van veteranen-afd. De Gymn.- en Athletiekvereeniging Vires et Csleritas hield Woensdagavond onder voorzitterschap van den heer B. Wirtz een ledenvergadering in. „Central", welke door vry wel alle leden werd bezocht. Allereerst werd als urgent agendapunt de wintertraining besproken en besloot mer deze voor zoowel dames als heeren in te- genstelling met andere jaren op Woensdag avond te houden. Daar de huidige trainer, de heer H. Hosters door een anderen trainer vervangen moest worden, werd vervolgens het punt leiding besproken. Na re- en du- pliek ging, men met het bestuurs- accoor'd dat de leiding van in het ou wor kers 101, sigarenmdustrie 95, landbouw 36, pakhuisknechts, schippersknechts, koet siers en chauffeurf 312, kantoorpersoneel 42, huiselijke diensten 11, fabrieksarbeiders 137, transportarbeiders 84, Chem. Techn. Anal. 1, Totaal 1794. Kantongerecht. Uitspraken strafzitting 19 Sept. Veroordeeld werden wegens overtreding van: Art. 54/8 Alg. Pol. Verord. van Moor drecht: C L. v. d. D. te Zevenhuizen 2.50 subs. 1 d. h. Art. 16 en 17 Visscherywet: J. v. d. L. en G. V. te Rotterdam, ieder 2 x 1.50 subs, x 1 d. h. v.v. peur; J. B. te Rotterdam x 2.50 subs. 2 x 1 d. h. v.v. peur; W. H. A. M., J. J., C. J. v. D., C. S. en W. v. I. M., allen te Rotterdam, ieder 2.50 subs, d. h. Art. 11 Alg. Visscher ij reglement v$or de binnenwateren: A. J. W. en E. B. te Rot terdam, ieder 2.50 subs. 1 d. h. Art. 2 CrisiszuivelbesluitP. N. te Ouder kerk a. d. IJssel 50.— subs- 5 d. h. Art. 22 en 23 M. en R.-wet: J. A. G. te Krimpen a. d. IJssel 10.— subs. 2 d. h. en 2.50 spbs. 1 d. h. Art. 34 Vleeschkeuringswet: 0. R. te Vlist 50.— subs. 10 d. h. Art. 22 M. en R.-wet: D. v. d. L. te Gou da 15.subs. 8 d. h. Art. 2 Melkbesluit: J. de G. te Haas trecht 50.subs. 5 d. h. Art. 11 M. en R.-Regl.: A. T. te Wad- dhixveen 3.subs. 1 d. h. Art. 453 W. v. S.r W. P. te Gouda en H. K. te Boskoop, ieder 6.— subs. 2d. h.; J. C. D. te Stolwykersluis 5 dagen princi- pieele hechtenis. Art. 58 M. en R.R.: A. G. van D. te Oude water 1.50 subs. 1 d. h. Art. 59 M. en R.R.: J. van K. te Gouda 8.subs. 1 d. h. Agenda. Thalia-Theater tot en met Woensdagavond „Miss Fane's baby is ontvoerd". Réunie-Bioscoop tot en me^ Maandag „Het vriendinnetje van mynheer". Schouwburg-Bioscoop tot en met Donder dagavond „Bleeke Bet". Zaterdag 2, Zon dag 3 voorstellingen, 22 Sept., 2!4 u. Bovenzaal „Het Schaak bord". Jaarl. Alg. Ledenverg. Goudsche H.B.S.-V ereeniging. 24 Sept. 814 uur Bovenzaal Soc. ,,de Réunie' Volksuniversiteit Algem. Ledenvergade ring. 26 Sept. 8 uur Soc. „de Réunie" Volksuni versiteit. Openingsavond nieuwe cursus jaar. Vertooiiing van de film „De gehei men van Krugers Wildpark" door C. P. dc L. Beyers. 26 Sept., 2%4 uur. Soc. „Ons Genoegen Receptie 25-jarig bestaan „Het Groene Kruis" afd. Gouda. 26, 27, 28 en 29 Sept. Soc. „Ons Genoegen". Bazar van het Groene Kruis, afd. Gouda. Apothekers. De apotheken van den heer E. Grendel, Lange Tiendeweg en Pr. Hendrikstraat, zijn tot en met 21 Sept., benevens den daarop volgenden nacht, des avonds na P uur geopend (des nachts echter alleen voor recepten). TOONBBL. en heerenafdeeling vervolg aan den heer P. M. Beyen den opgedragen. Na een korte rondvraag, waarby nog tot oprichting van een vetera- nen-afdeeling werd besloten, sloot de voor. ritter met enkele goed gekozen woorden de vergadering. Met de benoeming van den heer P. M, Be\jen gaat Vires ongetwijfeld weer een stap verder in de goede richting. De heer Bey'en is zeer gezien in de Nederlandsche athletiek, hier in Gouda in het by zonder Jljn technische kennis en leiderscapacitei ten zullen zeker tot de bloei van deze ver eniging bydragen. De Arbeidsbeurs. Op Donderdag 20 Sept. waren bij de Ar- wi in8eschreven: aardewerkers 98, ®tterzetter8 30, bouwvakken 492, hoytbe- iverldng 86, lederbewerking- 19, kleeding- newerking 22, metaalnijverheid 178, papier- Manche 6, textielindustrie 44, suikerwer- RADIO-NIEUW3. Programma voor heden. Hilversum: V.A.R.A. 6.15 Concert door het Vara-orkest; 6.45 Gramofoon; 7.— Het vraagstuk der devaluatie. 1. „Wat i» devaluatie? In welk opzicht verschilt zy van inflatie?" Lezing door Drs. S. Kleere- kooper; 7.50 Gramofoon; 7.57 S.O.S.-berich- ten; V.P.R.O. 8.— Cursus: „Kerk en Volk". Ie voordracht „Toestond en probleemstel ling". Spreker Ds. C. B. Burger; 8.30 Con- cert; 9.Cursus: Het Internationaal Ver bond voor Vrijzinnig Christendom en Ge loofsvrijheid. 3de voordracht: Toekomst plannen. Spreker Dr. H. Faber; 9.30 Con cert; 10.— Nieuwsberichten; 10.15 Voor dracht uit eigen werk door Jan H. Eek hout; V.A.R.A. 11—12 Gramofoon. Huizen: K.R.O. 5—5.30 Landbouwcri- sisvyetten en besluiten door Th. Arts; 5.30 —6.15 Concert door de K.ILO.-Boys; 6.15 6.30 Gramofoon; 6.30—7 Concert door de K.R.O.-Boys; 7.15—7.35 „De Kantelbergver tellingen van Geoffrey Chaucer", besproken door N. C. Andriessen; 7.35—8 Gramofoon; 8—8.35 Concert door het 's-Hertog mbosch' Muziekkorps; 8.35—8.40 Nieuwsberichten; {*,408.55 Voordracht door D'n Dré; 8.55 9.30 Concert door het K.R.O.-Orkest; 9.30 —9.50 „Een astronomisch speurdersver- haal" door Dr. A. J. Wanders; 9.50—10.30 Concert door het K.R.O.-Orkest; 10.30— 10.35 Nieuwsberichten; 10.3510.45 Gra mofoon; 10.45—11.30 Concert door het K. R.O.-Orkest; 11.30—12 Gramofoon. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Geeft trainen voor de wielrenners. De Goudsche Rennersclub „Excelsior" houdt Zondag a.s. nu eens niet de gebruike lijke trainingsritten, maar organiseert op de Goudsche Wielerbaan om 10 uur v.m. onder linge clubwedstryden tegen de L.W.C. „Swift" te Leiden. Er zal een sprint, klassement, afvalcour- se en een koppelwedstryd verreden worden. ATHLETIEK. De G.A.K.-kampioenschappen. Flink aantal inschrijvingen. De athletiek-wedstrijden om de, Revet- beker, tevens G. A. K.-kampioenschappen, welke zooals bekend Zaterdag a.s. om 4 uur n.m. op het G.S.V.-terrein worden gehou den, beloven door een groot aantal inschrij vingen een waardig seizoen-slot van de veldathletiek te worden. Er bestaat een flinke spanning omtrent de uitslag, daar niet alleen Vires et Celeritas, die verleden jaar deze cup won, als favoriet wordt be- Nieuwe bchouw burg. Tooneelgroep „Het Masker" „Vorstelijke emigranten". De Tooneelgroep „Het Masker" heeft gis teravond voor een geheel gevulden Schouw burg een magnifieke opvoering gegeven van Jacques Duval's blijspel „Tovaritch" of zoo als de Nederlandsche titel luidt „Vorstelijke emigranten". Het gegeven van dit blijspel is diep tragisch, de tragische onde-nouw wykt ook eigenlijk niet in die scènes, waar een luchtige sfeer aanwezig is. De vorstelijke emigranten zyn een Rus sisch generaal en zyn vrouw, een nicht van keizerin. Evenals zoo velen zyn zij uit Ruslandt gevlucht, zy wonen in Parys op een gemeubileerde kamer, heel hoog en heel armzalig. Zy bezitten zoo goed als niets, het middagmaal dat zij eten is niet altijd eerlijk gekocht, maar wanneer hun hulp voor een arme zieke vrouw wordt ingeroe pen geeft Tatiana voor die vrouw haar laat ste eten. Mikaël Alexandrovitch Ouratief en zijn vrouw Tatiana zyn innig aan elkaar ver knocht, verknocht zyn zy ook aan hun land, hun Rusland met zyn geloof en zyn hiscorie. Eens zal naar hun overtuiging een ge troonde Czaar het oude Rusland weer re- geeren, voor hem bewaren zy den schat die de laatste Czaar aller Russen hun in be waring gaf, eon bedrag groot 4Vz milliard, dat de generaal deponeerde op de Banque de France. Geen enkele franc zullen zij van dit geld ten eigen bate aanwenden, nog liever gaan zy door de armoede gedreven in dienst bij een Parjjsch bankier, hy als butt- ler, zy als kamenier. Zy voldoen uitstekend en de bankier en zyn vrouw zijn verrukt oter deze nieuwe aanwinst. De buttler en zijn vrouw verstaan de kunst een sfeer te scheppen in het huis, zooals er nooit was, de zoon en de dochter laten vrienden en vriendinnen in den steek om 's avonds een bezoek aan de keuken te brengen. Alles gaat voorbeeldig totdat op een avond een diner wordt gegeven ter eere van den. Sovjet-commissaris voor de petro leum. Dan herkennen enkele gasten het vorstelijk personeel, het feest is bedorven, en de bedienden krygen hun ontslag. Te zamen zitten de generaal en zyn vrouw droef te moe in de keukeil. Waarheen moe ten zy nu weer, weer aal de honger komen, verjaagd opnieuw, en Tatiana klaagt: m Rusland mochten wy geen heer zijn en hier geen knecht. Wat moet er nu weer van ons worden.Dan komt de Volkscommissa ris Dimitri Gorotchenko de keuken binnen en eischt de 4% milliard franc. Mikaël besluit het geld te geven omdat een weigering tengevolge zal hebben dat een gedeelte van Rusland verldren gaat. Wan neer er later weer een C^aar zal regeeren over Rusland, zal hij wel niet het geld kun nen geven, maar kunnen' zeggen, dat hy een deel van Rusland' voor den Czaar be houden heefc. G Onder regie van Ko Aitioldi heeft „Het Masker" van dit zeer bijzondere stuk een schitterende vertooning gegeven met prach tig spel van alle medespelenden, geen uit gezonderd. Boven allen lof verheven was Ank van der Moer, die de rol van Tatiana heeft overgenomen van Else Mauhs, en door de vertolking daarvan opnieuw heeft laten zien waartoe zy in staat is. Het spel van deze jeugdige actrice was voortreffelijk, zy speelde haar rol tot in de perfectie. Ieder gebaar droeg de adel van haaf geboorte. Het oude Rusland met de primitieve ge- hechtheid aan geloof en grond, vormde de richtlijn voor haar handelen. Jan Musch was een waardig partner, zyn spel had de zelfde diepte, al neigde het soms een enkele maal naar het komische. Ko Amoldi en Henriette van Kuyk gaven een uitnemende vertolking van het Parijsche echtpaar by wie het Russische vorstenpaar in betrekking was. John Gobau was Dimitri Gorotchenko, als jeugdig cornet uit het Rus sische leger verwijderd, tijdens zyn ver banning glazenspoeler in Parys, thans de machtige, onvermurwbare Volkscommissa ris. De decors waren buitengewoon verzorgd, zoowel de tuxueuse salons als de totj in de puntjes ingerichte keuken van de Pdrjjsche bankiersfamilie. Het talrijke publiek heeft het gezelschap langdurig en hartelijk toegejuicht. Er wa ren mooie bloemen van het bestuur van de Soc. „Ons Genoegen" voor Ahk van der Moer. Deze eerste tooneelavond voor de leden der Sociëteit is een groot sucoes geworden. schouwd, maar ook van de zjjde van Achil les en Alphia uit Alphen a. d. Rijn een ver rassing verwacht kan worden. De voor naamste oorzaak ligt hierin, dat door enkelo sterren van T.H.O.K. (Gouderak)Bosk. Boys, D.O.S. (Schoonhoven) e.a. eveneens I is ingeschreven en de punten zoodoende ge weldig verdeeld zullen worden. is échte koffie maar gegaran deerd coffeïnevrij. Fijnproevers geven er de voorkeur aan, om haar uitstekende kwaliteit en haar hygiënische eigenschappen. Een wereldorganisatie met 28 jaren er varing staat achter de schitterende reputatie van Kottie Hag. Alleen verkrijgbaar in de SANKA KOFFIE is de tweede soort, lager in prijs, maar ook volgens het gepatenteerde Hag- procédé veredeld. Ook deze koffie spaart hart en zenuwen, en de ver pakking Is tegen namaak beschermd. KOFFIE torr«iWrvRY Laat het publiek eens goed beseffen hoe veel tyd en moeite het deze menschen kost cm, geheel belangeloos, ons dergelijke mu ziek op zoo'n voortreffelijke wijze te bren gen, en dan te bedenken dat het geen be roepskorps is. Geacht korps met Uw uitnemenden direc teur, onder wiens leiding ge het zoover ge bracht hebt, weest overtuigd dat ik'namens vele muziekliefhebbers U hartelijk dank zeg voor het genot ons ook dezen zomer weer verschaft. De tijd laat niet toe Om dit op andere manier te doen, maar ik weet zeker dat een korps dat op een dergelijke wyze speelt, ook voldoening zal vinden in de weten schap dat velen naar Uw concerten uitzien met verlangen, en in dezen somberen tijd er door opgemonterd Zijn. Schoone muziok werkt altijd verheffend, en al beschouw ik het niet als het voor naamste, toch is ze een machtig middel om de menschen in aanraking te brengen met het Hoogere en Edele. Ja, als belijdend Christen beeft dergelyke muziek me zelfs veel in aanraking ge bracht met den Hoogste. Nogmaals dus myn oprechten dank na mens velen, die de hoop uitspreken dat het U in den a.s. winter, evenals voorheen moge gelukken door ernstige studie steeds op een hooger peil te korilen, en we weer met ver langen mogen gaan uitzien naar volgend jaar. Hoogachtend, J. P. C. DE BRUIJN. zee zijn geteisterd door vloedgolven, die onmiddellijk op den tyfoon vólgden en niet minder dan 50.000 hulzen over stroomden. De spoorwegdienst tusschen Tokio—Osaka en Sjlmonoseki werd ver broken. Meer dan 10 treinen ontspoor den en werden omvèr geworpen, waar door de lijst der slachtoffers wederom met ca. 100 dooden steeg. De aan de scheepvaart toegebrachte schade was be trekkelijk gering, hetgeen te danken is aan de waarschuwingen, die tijdig door het meteorologisch instituut werden uit gezonden. De staart van den tyfoon §loeg nog over Tokoio, waar echter ge ringe schade werd aangericht, daar de gemiddelde snelheid hier nog maar 20 M. per seconde bedroeg. MARKTBERICHTEN. Leeuwarder Boternoteering. De Leeuwarder boternoteering is heden vastgesteld op 43 cent per K.G. De Deeneche Boternoteering. De officieele Deensche boternoteering bedroeg heden 178 kronen, is 58 cent pef K.G. WISSELKOERSEN. 20 Sept. 21 Sept. Officieel. M INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het Stedelijk Muziekkorps. Gouda, 21 Sept. 1934. M., Zeer veel genoegen zoudt U me doen met opname van het volgende, bij voorbaat myn dank. Gisterenavond het laatste gedeelte van het concert volgend, gingen myn gedachten terug naar den tyd dat we in de Boelekade konden genieten van de fynste muziek der verschillende militaire korpsen. Juist nu dit laatste helaas voorby is, mogen we wel dankbaar zyn dat we hier een eigen korps hebben dat er in alle op zichten wezen mag. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Door de politie aangehouden. OVERSCHIE, 21 Sept. I}oor de Kon. Marechaussee zijn in den afgeloopen nacht om 5 uur op den bovendijk onder Overschie aangehouden W. W., 33 jaar oud, tuindersknecht, en C. D„ 23 jaar, monteur, beiden wonende te Rotterdam, die 2 bakfietsen met snijbloemen ver voerden, welke bleken ontvreemd te zijn uit de tuin van den bloemist Havenaar te Overschie. Beide verdachten bekenden en zijn op het bureau van politie inge sloten. Zij zullen voor den Officier van Justitie worden geleid. Een tyfoon teistert Japan. Vijftig scholew ingestort. TOKIO, 21 Sept. Een tyfoon die de ern stigste is welke in de laatste 30 jaar is Voorgekomen en die een gemiddelde snel heid bereikte van 60 meter per seconde en gepaard ging met zwaren regenval, heeft hedenmorgen in Midden-Japan gewoed. De tyfoon bestreek het gebied van Osaka tot Kioto en verwijderde zich vervolgens over zee na dood en vernie ling te hebben gezaaid op zijn weg. Boo- men werden ontworteld, telegraafpalen omgeknakt, hulzen itortten Ineen. Het aantal dooden is nog niet? bekend, doch aUes wijst erop dat zeer veel slachtoffers moeten zijn gevallen. In Osaka zijn een groot aantal huizen ingestort, waaron der ruim 40 schoolgebouwen, een open bare school, een meisjes H.B.S., bij welk laatste gebouw de meeste leerlingen on- der het puin werden bedolven. Om 12 uur was het aantal dooden dat bekend was geworden reeds gestegen tot 400. in Kioto zijn een gemeentegebouw en ruim tien schoolgebouwen vernield, aoodat in to taal ruim duizend kinderen onder het puin werden bedolven; 500 hunner kon den spoedig worden bevrijd. Verschelden steden langs de binnen- Londen Berlijn Parijs België Zwitserland Weenen Kopenhagen*.' Stockholm Oslo New-York Madrid Italië Praag Prolongatie l 58.87 J 9.72 34.62 48.11 32.50 37.52J 36.524 1.45A 58.924 9.72J 34.64 48.124 32.574 37.65 36.60 1.45R Niet-officieel. 20.20 20.20 12.66 12.66 6.15 6.15 i>CUi.0overzicht. De Amsterdamsche beurs had van daag een lustig verloop. De stemming was prijshoudend. Van de Ind. fondsen konden de Philifis zich handhaven op de slotkbersen vangisteren bij uiterst beperkte omzetten. Unilevers waren een fractie lager en fluctueerden onder beurstijd slechts een onderdeel van een pet. Ford werden ex div. 5 pet. verhan deld Toch was de koers slechts weinig veranderd. Aku's bleven op peil, Rubbers trokken iets aan. Amsterdafh rubbers werden een halve pet. hooger afgedaan. Tabakken onveranderd. Suikerwaarden gedrukt, als gevolg van de verdere prijs verlaging van de verkoopprijzen van de Niva. H.V.A.'s golden ruim l pet. lager. Aanvankelijk ging er vrijveel om in Kon. Olie, die gelijkertijd een koerswinst van 1 pet. hadden te registreeren. Later werd de handel kalmer en liep de noteering iets terug. De Amerik. soorten bleven op peil": Amerik. fondsen hadden een Cjn- geanimeerd verloop. De koersen kwamen hier en daar wat lager. Duitsche obliga ties bleven op peil. Ook de Nederl en Ned.-Ind. Staatsfondsen bleven op peil De 6 pet. dollarobligaties verloren meer dan 5 pet., nu gebleken is dat de Gedep. Staten van Zuid-Holland réeds lang toe stemming hebben verleend om het pro ces te voeren Inzake de dollarclausule. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot, matige N.W. tot Z.W. wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen .regen. Koude nacht Overdag iets warmer.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2