ING/ IE LtlULZEH ssftsst Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 6500 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ao. 18711 Zaterdag 22 September 1834 73* Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. <ls Opening Najaar Seizoen ex. vaMÏ&ufzcMsKjfediw; BEZOEKT DE VIERDAAGSCHE BAZAR „HET GROENE KRUIS” MANTELS ZONDER BONT Druk en tegendruk. bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, -- -- - ^lEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Brieven uit de Hofstad. MCCXllv. De uitgewischte schuld. K. r Komt U eens kijken? U zult tevreden zijn. ENTREE 10 CENT. FEUILLETON. Statham vatte instinctmatig een antl- menten, met beweging in s „bespelen”. Dit nummer bestaat uit twee bladen, en een Bijvoegsel. bewaard blijft. Het eenig zekere middel om den strijd te verliezen is dan ook de wan hoop, die ons den strijd doet opgeven en doet neerzitten om te sterven. De eenige zekerheid der overwinning is het vertrou- lage gaf; dat zou net iets voor hem ge weest zijn. De gissingen van Hurst waren onaan genaam dicht bij de waarheid. Ik zal nogmaals geheel openhartig zijn, ging hij voort. Tot op dit oogenbllk heb ik .de hoop met Ruth te trouwen nog niet opgegeven. Er zou nog iets tus- schen beide kunnen komen, en ij'en tijd tot :n MMmm I CDUD^ J wen niet in anderen, ma4r in ons zelven en het versterken der eigen, persoonlijkheid in den zwaren strijd. ABONNEMENTSPRIJS: i per kwartaal 2.90, per weel 1 illante keus prijzen zoo tier geboden een vrouw geeft, r-fabriekan d in: 3 is Hela- mi j In het vQrfeden waren maar twee din gen van belang mijn vriendschap voor jou en mijn liefde voor Ruth. Moet ik beide -verliezen? Voordat Geoffrey hem kon antwoor den kwam Statham vroolljk gestemd, per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad pc, o,..—™— -X-— Jk 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc, 2745. Postrekening 48400. op WOENSDAG 26, DONDERDAG 27, VRIJDAG 28 en ZATERDAG 29 SEPTEMBER a.s. in.de Sociëteit „ONS GENOEGEN". GEOPEND: Woensdag van 4 tot 6 en van 7 tot 11 uur; andere dagen van 2% tot 6 en van 7 tot 11 uur. VELE ATTRACTIES. Misschien wel, maar het feit be staat, dat je altijd bij mij in het krijt stond. Ik kan me den tijd niet heugen, dat je me niet wat schuldig was. Ik leende nooit wat van Je. Je drong het me op. Dat is waar, gaf Geoffrey peinzend toe. Ik hechtte nooit waarde aan geld. Het beteekende niets voor mij. Waarom zullen we er dan over pra ten? zei Hurst luchthartig. Maar je hebt mijn nieuwsgierigheid nog niet bevre digd. Ik vlei mezelf met de gedachte, dat ik je door en door ken. Er was iets zeer belangrijks voor noodlg om Jou zoo te veranderen. En dan Je verloving met Ruth. Daar wil ik ook met je over pra ten. Behande| je haar wel eerlijk? Je geeft toch niets om haar. Hoe durf Je dat te zeggen? barstte Geoffrey heftig uit. Je hield toch niet van haar, toen Je nog aan het boemelen was? Ik geloof, dat ik altijd van Ruth - heb gehouden, maar ik wist het niet. Houd Je nu van haar? riep Hurst ongeloovig. Meer dan van mijn leven Het najaar staat voor de deur. Wij brengen daarvoor een BIJZONDERE SORTEERING ALSOOK MET ELEGANTE BONTKRAGEN nul is geraakt. Het ziet er dus voor den winter zeer somber uit, want zeer velen in de badplaats moeten in de paar zomermaan den het heele jaarbestaan bijéén brengen.» Op alle lagen der bevolking drukt deze malaise gelijk te begrijpen valt. De nering doenden ondervinden den terugslag en zelfs de arbeidende klasse heeft heel wat minder gelegenheid gehad om een extra duitje te verdienen. Groot was vroeger het aantal vrouwen en meisjes dat in de hotels en pen sions een dagtaak had en dikwijls een zeer zware taak, die echter vergoed werd door een aardige verdienste. Op deze uitgaven is gelijk men kan begrijpen het uiterste be zuinigd, zoodat het spaarpotje voor de win termaanden bij zeer velen slechts heel matig zal zijn voorzien. Het valt derhalve te vree- zen, dat de schatkist der gemeente weer duchtig aangesproken zal dienen te worden om een deel der visschersbevolking. voor ondergang te behoeden. Met de visschery is het ook allesbehalve rooskleurig geweest en ook hier zal de overheid ter hulp moeten snellen. Ieder jaar is het al. slechter en slechter geworden, maar zooals dit jaar is het nog niet geweest. Waar dat ten slotte heen moet is een vraag die nie{ dan in somberheid gesteld kan worden. Met de Haagsche financiën is het na- verteld, dat gezien van 'voorzichtig juridisch standpunt, wellicht achterwege had kunnen blijven. Met Troelstra, van Kol, Helsdingen is Schaper de vierde van het oude kwartet dat deze partij omhoog bracht. Slechts enkele uit dien zelfden tijd zijn over, van wie ver schillende al in het vergeetboekje zyn ge raakt. Natuurlijk loopt men in zijn vacantie ook wel eens wat mis. Zoo hadden wij graag de tentoonstelling die in verband met den her bouw van de abdy van Egmond is gehou den, bezichtigd. De geachte lezer van onze brieven weet, dat wy een zwak hebben voor dergeiyke historische kunstwerken en dat wij gaarne de aandacht er op vestigen om de belangstelling er voor op te wekken. Wie de gelegenheid mocht krygen deze expo sitie die waarschynlyk ook elders gehouden wordt, te bezichtigen, verzuime die niet. i Het seizoen op Scheveningen is weer ach ter den rug. De negende symphonic van Beethoven heeft weer op de gebruikelijke wy'ze den zomer uitgeluid. Commercieel is het allesbehalve een goed jaar geweest. Hef uitblyven van de byitenlandsche gasten van allen kant heeft zich duchtig doen gevoe len. Cijfers daaromtrent reeds gepubliceerd, wekken de vrees dat menig bedryf onder dat jullie werkelijk getrouwd zijn. Van één ding ben ik overtuigd, Geoff. Je ver bergt iets belangrijks. Er is na Je vader’s dood iets gebeurd. Zooals ik al zei, ik ken Je door en door. Door het sterven van je vader alleen ben Je niet zoo ver anderd. Ik heb er een lief ding voor over, als ik wist, wat dat anderè was... nu, ik heb je alles verteld. Vreemd genoeg mag ik Je nog steeds graag lijden, en ik zal je dankbaar zijn, als Je niet heelemaal mot mo wilt. hrolron Tlr Kluit nifit ffauw De jongste Troonrede heeft geen erg be moedigenden indruk gemaakt. Het beeld van ons leven, dat het voor ons opriep, was met uiterst donkere kleuren geschilderd. De regeering verheelt zich niet, dat de toe stand der wereld en van Nederland als deel van die wereld vrij precair is en reden geeft tot de meest ernstige bezorgdheid, en dat v er bovendien alïfe grond is voor de vrees, dat die toestand nog zal verergeren en de h 4 bezorgdheid nog zal toenemen. En zij spreekt dit openlyk uit als ter waarschu wing en voorbereiding. Het Nederlandsche volk, wij allen moeten weten, dat wy onder ,hoogen druk leven.en dat die druk rfhar alle waarschijnlijkheid nog zal toenemen. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Wy kunnen en gullen ons voorbereiden. Ja, wy moeten ons voorbereiden, vaak zelfs on danks ons zelven. Het zjjn sombere uitzichten, die de jong ste regeeringsverklaring heeft opgeroepen. Maar wy weten, dat ze maar al te juist zijn. Ons leven is moeilyk en zwaar. En de druk laat niet af. Maar de menschelyke aard is sterk elastisch. Wanneer wy door druk naar beneden geduwd worden, dan ontstaat onder den invloed van dien druk vanzelf een tegendruk en die tegendruk is sterker naar mate de neerwaartsche druk sterker is. Dat is ook het voordeel van den druk, dat ze in ons tegendruk ontwikkelt, in ons krachten losmaakt of versterkt, die zich anders niet of niet met die kracht zouden geopenbaard hebben. Het is het voordeel van allen tegen spoed, de keerzijde der medaille, die aan de voorzijde enkel leed te zien geeft. God schenkt kracht naar kruis, zegt de geloo- vige. Het is een waarheid, die in het feit van het ontstaan van den tegendruk haar natuurlijke bevestiging vindt. Wy weten wel, dat het by alle menschen niet in gelyke mate het geval is. Het leven moge nu voor vrijwel allen moeilyk zyn, afgescheiden van deze moeilijkheden, door de tijdsomstandigheden ons opgelegd, is het Ik dacht, dat je alleen met haar ging trouwen om iets, dat je vader In zijn brief gezegd heeft. Ik had zoo’n idee dat Sir James misschien al zijn geld aan Ruth nallet, en jou een jaarlijksche toe- 1 naar hem toe. Vader vraagt of je morgen bij hem komt lunchen met juffrouw Wynne. Graag Statham, dit is Hurst. De twee knikten tegen elkaar met een vluggen blik. Hurst wist, dat het St'a- I tham was, die hem bij Geoffrey had yér- rdrongen. Wat zou Ruth en mij kunnen schel- Statham vatte instinctmatig een antl- den? pathle tegen Hurst op, over wien Geof- Ik weet niet, maar ik heb hoop, tot- frey zeer zelden had gesproken. Er werd »ür> Van opnieuw whiskey besteld, maar het ge sprek hokte telkens en Hurst stond spoe dig op. Kun je morgenavond bij me komen dineeren? vroeg hij Geoffrey. - Als ik kan graag. De beslissing be rust bij Ruth, zei de laatste na een korte pauze. Doe je best. Breng Ruth me§, als ze lust heeft. Bel me morgenvroeg in de Temple op. Goeden avond. Hij nam met een knikje afscheid, Sta tham volgde hem met de oogen. Is hij een vriend van juffrouw I Wynne9 vroeg hij later. Hij kent haar sinds Ruth bij ons is ge komen. Dan heeft hij zéker het recht haar Ruth te noemen. Je mag hem niet lijden, Gerald? (Wordt vervolgd). regen en kou en herfstvlagen verre de over hand. „En de meeste van die is moeite en verdriet”, leerde al de Prediker. Er,is ver schil. Er zyn menschen, die als voor het licht en den zonneschijn geboren schy’nen en voor wie het leed een weinig gekende gast is. Er zyn anderen, die als vertrouwd zyn met de donkere dagen van droefheid en zorg. Dat is niet enkel een nadeel. We zel den het boven al, druk schept tegendruk. Zeker er zyn er, die door het leed vernie tigd worden, by wie de druk geen tegen druk meer schept, maar de elasticiteit ver nietigt. Dat is, wanneer het leed te zwaar wordt en de mensch in hopeloosheid neer zit, wanneer niet een enkelen dag, maar bïyvend dq, wanhoop schrijnt. Wy weten ook wel, dat de aard van den eenen mensch oneindig veel elastischer is dan die van een ander en dat de elasticiteit van den eenen veel sterker is dan die van den anderen. Er fijn naturen, alleen in het licht schijnen te kunnen leven, wier ontplooiing alleen door de koesterende warmte van geluk en liefde en vreugde mogelyk lykt. Maar den meesten van ons zullen juist in den stryd de krachten groeien, die ons omhoog dra gen, zullen alleen in dien stryd de vleugelen aangroeien, waardoor we ons kunnen om hoog heffen boven de smart en de zorgen van het leven, maar zullen ook in dien strijd de mogelijkheden der overwinning ge schapen worden. Het is de natuurlijke wet van het zelf behoud, die zich hier doet gelden. Elke druk, die het leven met vernietiging bedreigt, doet een tegendruk ontstaan ter verdediging van dat leven. En wanneer daarom de te genwoordige tyden moeilyk en zwaar zijn, ons leven zelf bedreigd wordt, dan zal deze druk onvermijdelijk een sterker geslacht kweeken, zoolang ons menschengeslacht den stryd nog aan kan en aandurft. Dat is de beteekenis van dezen tyd. We moeten geen uitredding verwachten van anderen en van allerlei nieuwe probeersels, die de kracht van den mensch ontkennen, maar van ons zelven. We moeten begrijpen, dat deze tyd ook de menschen zal scheppen, die noodig zyn voor den tegenwoordigen stryd, mits we dien stryd niet schuwen, maar de tanden sterker op elkaar zetten en verstaan wat j deze tyd van ons eischt. De druk doet alleen leven voor de meesten onzer steeds moei- tegendruk ontstaan, zoolang de elasticiteit lijk. Er zyn maar o zoo weinigen voor wie als regel de zon schijnt. Zonneschijn en regen en kou en herfstvlagen, wintersche kou vaak wisselen in ieders leven af. Maar evenals in de natuur van ons land hebben De eerste raad die is altijd de beste. met me wilt breken. Ik sluit niet gauw vriendschap. Welnu, Geoff? Hurst meende wat hij zei en Geoff was geroerd. Wat Ik kan zal ik je aan vriend schap geven, maar Ik ben niet dezelfde meer. Dat heb Ik gemerkt. Ik evenmin. Wij zijn belden ouder geworden en weten beter, wat het leven eigenlijk beteekênt. 60UB8CHE COURANT.,. Na vacantietijd. Zoo pas van de vacantie terug, zit je de pen nog wat onwennig in de hand. Ge zult het uw briefschrijver we) niet euvel duiden, dat hy één der bekoringen van zyn vacantie vindt dat hy niet leest en niet schrijft. Voor hem is dit nu juist het beeld der va cantie, zooals een ander het misschien heer lijk vindt om eens rustig en lang te kunnen lezen. Er is in de afgeloown veertien dagen weer allerhand voorgezien, maar als je dat niet van dag tot dag hebt meegemaatit en lepelsgewyze hebt getókt, dan is het precies alsof het niet zbo echt voor je is. Het is al haast historie ‘geworden. Het ge kibbel over de vereenvoudigde spelling lykt opeens zulk gepeuter, nu je er als buiten staander plotseling weejr eens kennis van neemt. Gelukkig echter dat de Minister heeft doorgezet; het kost natuurlijk «enige moeite om de aan hun n's en sch’s vast geroeste Hollanders los te werken, maar dat gaat wel. Als nu de kranten maar wat „modern” willen zyn, is met Januari a.s. ieder de oude spelling vfcfgeten. Dan hebben wy gelezen dat de heer Scha per, een der oudste leiders van het socialis me, is overleden. In vroeger jaren was hy een typische figuur in de Kamer en in zyn party; later verdween hy naar den achter grond en zyn figuur is niet door een soort gelijke vervangen. Hy was origineel in zyn grappen en geestigheden, een verschijnsel dat in ons parlement niet vaak voorkomt. Zyn leven is zeer moeilyk geweest; hy heeft den hardsten strijd doorgemaakt en dus helaas: dus niet de waardeering gevon den, welke hy ongetwijfeld verdiende. Stel lig heeft hy wel gehoopt eens een plaats achter de groene tafel te zullen innemen, maar ook die eer is hem niet te beurt ge vallen. Het presidium der Kamer als ver vangend lid, is de hoogste functie geweest die hy heeft bereikt. Enkele gevleugelde woorden van hem zijn gebleven. Het meest bekende is wel ge weest: „ik heb maling aan de juristerij..’ Dit woord typeerde den nuchteren geest, die een ideaal voor opgen had en zich niet met gepeuter van wetsartikelen kon in laten. In zijn boek heeft hy zyn eigen geschie denis, die onverbrekelijk aan die van zijn party is Verbonden, neergeschreven. Hy heeft daarby ook maling gehad aan pre- cieuse overwegingen en zonder een blad voor den mond te nemen, heeft hy veel ben. Wil Je me dat niet zeggen? Voor ik daar antwoord op geef, wil ik eerst trachten jouw idee van vriend schap te begrijpen. Je breekt je vriend tegenover diens vader af, en toch help je dien vriend in zijn slechtheid. Jij deel de haast al mijn uitspattingen die ik altijd betaalde. Is die laatste opmerking niet wat grof? zoo veranderd door iets, dat je vader in diea brie' heeft geschreven daar ben ik vast van overtuigden ik was de oorzaag van dien brief. Mijn hemel, als Ik dat kon ge- looven Opgewonden rees hij half uit zijn stoel op, maar er waren meer menschen In de hotelhall en met groote moeite bedwong h;j zich en ging wter zitten. Dus kun je niet zeggen, dat ik geen poging heb gedaan om je tegen te hou den, ging Hurst rustig voort. Vertel me, wat je tegen mijn vader hebt gezegd, vroeg Blalr op onderdruk ten toon. ik wilde graag met Ruth trouwen dat weet je natuurlijk. Sir James zei, dat jij met haar zou trouwen. Hij zei me de waarheid -r- misschien verloor ik mijn zelfbeheersching in elk geval Ik heb hem gezegd, wat ik van jou dacht, en ik wond er geen doekjes om. Wat heb je hem verteld? Dat weet ik niet precies meer, maar wel, waar het op neer kwam. Wil je het hooren? Ja Ik heb hem gezegd, dat Je een eer ste klas boemelaar werd en met een vaartje naar den duivel ging. Ik beweer- ‘de, dat Ik de beste van ons tweeën was, want dat ik werkte. Ik maakte er een toespeling op, dat er voor jou geen hoop- meer was en niets je zou kunnen ver- - anderen. Nu merk ik, dat ik het mis had, maar ik vraag me af, wat zoo’n radicale verandering teweeg gebracht kan heb- Naar het Engelsch van PAUL TRENT. 21 Nadruk verboden. Dus ben je niet langer op mijn vriendschap gesteld? Rey, Je brengt me in een moeilijke positie, maar ik,zal even oprecht zijn. Ik schaam me over het leven, dat Ik vóór mijn vader’s dood geleid heb. Toen hij stierf, nam ik het besluit om met mijn Vroeger leven te breken. Jij bent een deel van dat vroegere leven. Wij hebben veel plezier gehad, Geof frey. Ja te veel. Ik was goed op weg een echte doordraaier te worden. Ik ben het met Je eens. E i toch heb je nooit een poging ge daan ni? tegen te houden. Zou dat geholpen hebben? Maar hoa weet je, dat ik nooit moeite heb ge daan? Dat heb ik well Vlak voor Je va- der’s dood heb ik eens openhartig met hem gesproken En dat herinnert me aan iets ik moet bekennen, dat'ik graag zou willen weten, wat hij Je in dien brief ge schreven heeft. -- Wat bedoel Je? vroeg Blalr snel, «werkbaar geagiteerd. Zie je wel, dat ik gelijk heb. Je bent ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)J 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: I 15 „regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelirtgen bij contract tot zeer gereduceerdeD prjjs. Groote letters en randen worden berekend naftr plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1