^f\ï 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN M«. W7I2 73"Jaargang <3 1 I EEN KWARTJE EEN KLEINTJE DAT MND MOET fRISSGIE LUCHT EN ZON 0zDOMED,BEDOELT U PADION Maandag 24 September 1834 lilIllMIEtlllItAVr. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. Dertig millioen menschen rechteloos? De uitgewischte schuld. bergambacht, berkenwoude, bqdegraven, boskoop, ;.22Z~C._rZ NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN STOLWIJK, WADIllNXYEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen omstreken (behoorende tot den bezorgkring). 11 uur 35 boven Marseille ‘le tafetas, AKEN. v*' BUITENLANDSCH NIEUWS >Ië. ik (Wordt vervolgd) HOOFDSTUK XIV. - - UC1U1U ovauuaui .—...Ax.... v>uxv nnv vu aen directeur in diens kantoor stond, visschen en golf te spelen. Ruth zou met ij 3e, naar onderen jasjes zijn gegar- tikte stof-ceintuur ’en knuopen, Noe- nog de costuums stoffen of van ge- et metaal of cello- I. Hierbij brengt vallende casaques js in aparte kleu- en Geoffrey zoowel als Gerald voelden zich door de sport'en de frlssche lucht veel beter. Tenslotte brak de dag van Ruth’s komst aan en Geoffrey ging haar in zijn auto af halen. Staham volgde in een anderen wagen hij had zelf aan geboden lady Öhaldon en haar dochter mee te nemen. nis van zijn vergrijp tot hem door. Wist zijn vader het? ENGELAND. Cobhams poging mislukt'. Het begin van de non-stopvlucht PortsmouthKaratsji. VOOR UIGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR IN GEWACHT PLAATS Geoffrey zweeg, hij durfde niet té spreken. Den laatsten tijd had hU min-1 der getobd soms dacht hij een week niet aan het bedrog maar hier naast der v.'as logeerde, voort. Ik wil graag uw raad opvolgen, of schoon ik mij mijn onkunde bewust ben. In elk geval bezit ik meer geschiktheid dan een jaar geleden. U hebt hard gewerkt; een beetje vacantle zal u goed goed, meende me neer Coombe. Geoffrey was han heel dankbaar voor maar hij vond het niet erg, -die lof. Hij had Inderdaad bijna te hard gewerkt en de sporen hiervan waren duidelijk op zijn gezicht te lezen. Om de onderteekening van het con tract te vieren werd er een lunch ge geven, waarbij de chefs van de afdeelin- gen ook ultgenoodigd waren. Zij hadden Geoffrey’s aanwezigheid in de fabriek binnen vyf dagen den tocht heen en terug volbracht te hebben. Cobham is om gesignaleerd. Het vliegtuig kwam boven Malta aan, waar het in de lucht van benzine werd voorzien. Terwijl beide vliegtuigen meer dan 200 k.m. per uur vlogen werden 500 liter benzine overgeheveld. Cobham moet landen. Nader wordt uit Malta gemeld, dat de poging van Cobham om zonder tusschen- landing van Engeland naar Indië te vliegen mislukt is, doordat, kort na de bijvulling in de lucht bij Malta, Cobham, en Helmore ge dwongen waren naar Malta terug te keeren en daar te landen. Ep was n.l. een manke ment aan de benzineleiding ontstaan. De landing verliep gunstig. De vliegers zullen nu naar Engeland terugkeeren. Het eerste proviandeeringsvliegtuig verongelukt. Uit Londen meldt Reuter dat het eerste vliegtuig dat Cobham boven Portsmouth De directeur van de mijn, Sir Henry Walker, is gisterochtend de myn ingegaan om het verdere onderzoek te leiden. Men had gisteravond alle hoop op redding der mijnwerkers opgegeven en besloot de reddingspogingen op te geven. Officieel is lady Shaldon öngeveer een week later komen. Op het oogenblik was ze in Lon- den druk bezig haar uitzet in orde te brengen. Het was eejst hun plan geweest slechts weinig gasten voor de bijwoning van de plechtigheid uit te noodigen, en misschien was het aan lady Shaldop te danken, dat ze hier langzamerhand van t nu scheen of 1 het huis tot de nok gevuld zou worden. Den volgenden dag verlieten ze Iron- van benzine voorzag, op den terugweg naar het vliegveld van Coventry tusschen Aston Clinton en Aylesbury Bucks in Bucking hamshire is gevallen en in brand gevlogen. De verkoolde lijken van dpn bestuurder er. drie mecaniciens, die met de overbren ging der benzine belast waren, zijn uit de wrakstukken geborgen. Hevige stormen op de kust. In den afgeloopen nacht is de kust van het noordelijk deel van Lancashire door een hevigen storm gèteisterd. Sedert 1927 heeft men een dergelyken storm niet meege maakt. Aan de jachten en visschersschepen langs de kust is veel schade toegebracht. Een man, die trachtte'van zyn jacht de kust te bereiken is om het leven gekomen, terwijl een andere ernstig werd gewond. De kust is bezaaid met wrakstukken. In Morecambe en Heysham zijn een groot aantal kelders ondergeloopen. Veerpont omgeslagen in Britsch-Indië. Drie en negentig dooden. Op de rivier Krishna in het district Bel- gaum provincie Bombay, is een veerpont cmgeslagen, waardoor 93 personen zijn ver- sprak Mr. Coombe. Gerald wordt mededirecteur, zoodra hij zijn plicht als bruidsjonker op jouw ïf genomen. jven waakzaam, erapi is gedurende nerkelyk in bevig- fbrokkelende stee ls gassen. trof de volgende nverkeer in de be- i, waartoe op ver losten zijn uitge- js in de districten in 1930 niet ont wel. ereidingen getrof- eruptie onmiddel- tunnen verleenen. 8 van (fen Regent- d vervoer in ge- 1). veroordeeld, jgt negen maanden. Rechtbank te Am- gedaan in de tórafl ;ter der O.S.P.^en hem, ter zake van veroordeeld tot een igen maanden met hechtenis. orgaan der O.S.P. !1 gepubliceerd, ge- ers? De regeering, In dit artikel was, g, opgeruid tot ge- tot eenig misdryf, ag. iterdam-West. i jongeman it. in een perceel in i jongeman zijn waarna hij het If richtte. Van de rij. Gistermorgen tbank te Amster- tarde dat hij eerst oten en dat het wegtrok. Hij ont- ten te hebben, an jaar gevange- terug kwamen, zoodaf het Ik ben het geheel met Sir John eens. i het huis tut dc r.cl: gev’-lt j port en reden naar Gran|iam Court. Lie 1 geheele week leidden ze een lui leventje bruiloft heeft vervuld, ging Sir John on ■znnwoi ais Gerald vnoirion vastgesteld, dat 260 personen in de Wrex- ham-mijn zijn verongelukt Er is besloten de mijnschacht te verzegelen. Het besluit tot stopzetting der reddings werkzaamheden moest genomen worden, daar in de mijn opnieuw brand was uitge broken en telkens weer ontploffingen plaats vonden. Het vuur knaagt thans aan de hou ten mynstutten, bezwyken deze, dan storten ae gangen in. De autoriteiten achtten het dan ook niet verantwoord, het leven der red dingsmanschappen nog langer op het spel te zetten, te meer daar het uitgesloten moest worden geacht, dat zich nog levenden in de gloeiende hel zouden bevinden. Een der reddingsmanschappen vertelde, dat de Grasfordmijn alty'd een warme mijn is geweest, maar dat het onder de huidige omstandigheden was, of men uit 'een hel kwam. Over een kleinen afstand kon men rechtop loopen, maar dan moest men zich bukken. Wij hadden nog niet ver geloopen, toen onze schoenen verbrandden en wij bla ren aan de voeten kregen van de hitte, ver haalde hij. Wanneer wij struikelden en dus met de handen op den grond kwamen, ver brandden onze handen, net alsof wij ze in het vuur hadden gehouden. Een man liet zijn rookmasker vallen. Hij wilde het op rapen, maar kon het niet, want het was reeds gloeiend heet. Een ander, die meende iets te kunnen hooren, legde zijn oor tegen den muur, met het gevolg dat zijn oor ver brandde. Het was voor een menschelijk wezen on mogelijk de hitte te verdragen. JAPAN. De typhoon. Bijna 2000 dooden. en 5500 gewonden. Vreeselijke tafereelen tusschen de puinhoopen. De cijfers omtrent het aantal slachtoffers van de typhoonramp, voor zoover tot Zon dagmiddag bekend, melden 1926 dooden, 5553 gewonden en 180 vermisten. Daar het aantal slachtoffers met het uur schijnt te stijgen, verwacht men, dat er nog - 100.000 Tsjechen. Voor Tsjecho-Slowakije zien de cijfers er als volgt pit: 3.200.000 Duitschers, 760.000 Het kwaad leeft en woekert voort door het te bedekken. FEUILLETON. in elk geval heb ik getracht zoo te leven, als hij het wenschte! dacht hij. Op de wandeling terug was hij erg Zwijgzaam en Ruth drukte zich dichter tegen hem aan, denkend, dat ze de reden van zijn zwijgen begreep. Toen ze allemaal ter ruste waren ge gaan, ging Geoffrey naar de bibliotheek. Het was al lang geleden, dat hij den brief van zijn vader voor het laatst had gezien. Ofschoon de woorden in zijn ge heugen gegrift stonden, haalde hij den brief te voorschijn en herlas hem nog maals. Hij vroeg zich af of hij Ruth het geheim zou kunnen toevertrouwep. Als- zij het wist, zou hij rust vinden Maar wat zou ze doen? Er was maar één ant woord op die vraag. Zij zou er op staan, dat zijn vader’s instructies tot de laatste letter werden uitgevoerd. Neen, dat wil de hij niet riskeeren. Hij streek een luci fer aan en stond op het punt de brief in brand te steken, maar hij 'aarzelde en blies de vlam uit Neen, hij kon niet den moed vinden het eenige bewijs van zijn misdaad te vernietigen. Tenslotte open de hij de safe en nam er verschillende marokkljn-étuis uit. Daar waren de ju- weelen van zijn moeder, die onlangs van de bank waren gekomen, waar zij na haar dood bewaard waren. Sir James had er van gehouden zijn vrouw cadeapx te geven. i per auto naar hun kamers terug. Zij 1 moesten pakken en gingen daarna sa men naar Granham Court om wat te i mist. 100 personen zyn gered. De vreeselijke mijnramp te Wrexham. Het aantal slachtoffers tot 260 ge stegen. De reddingsbrigades te Wrexham hebben onafgebroken doorgewerkt om de 102 mijn- I werkers, die nog in de schacht zijn opge sloten, te bereiken. Tot nu toe heeft men geen lijken meer I I gevonden. De brand is thans bedwongen. Cobham en Helmore zijn gistermorgen te 1.100.000 Duitschers, 1.000.000 Wit-Russen' 6.35 uit Londen gestart voor hun non-stop- 100.000 andere Russen, 100.000 Litaqers, vlucht naar Karatsji, waarbij de tanks in ,/iaaaa de jucjjj. zouden worden bijgevuld. Na eep verblijf van 12 uur te Karatsji zouden zij den terugweg aanvaarden om Het contract was onderteekend en de be langen van de „Neptunus” en „Ironport” waren nu één. I Geoffrey, ik heb eens met meneer Coombe gesproken, begon Sir John op indrukwekkende toon, en wij zijn beiden van meening, dat je je pseudoniem moet laten waren, vacantle nemen en na Je wittebroodsweken hier terugkomen. gen voor hun eigen minderheden te aan vaarden. Nu Polen zoo langzamerhand ook Sen groote mogendhéid bezig is te worden, is het land van oordeel, dat het nu op ge lijke hoogte behoort te staan met de andere groote mogendheden en heeft het verder lak aan den Volkenbond, die het aangewe- j zen lichaam is voor de rechten van die min- derheden te waken. Sommen wij nu eens de voornaamste min derheden op, die in Polen wonen, dan komen wij tot de volgende verrassende cijfers: S.900.900 Oekraïners, 2.100.000 Tsraëliteten, hen had dit laten blijken. I Na afloop reden Geoffrey en Gerald 1 maand Juni liep ten einde, toen »n j rey met 81r J°hn, Gerald Statham en [’nM -ai— meer slachtoffers zyn. Het onderzoek in de ruïnes naar mogelyke teekenen van leven of naar meer slachtoffers, worden voortge zet. De typhoon had nu en dan een snelheid van 130 meter per seco-nde. Uit Osaka worden hulptreinen gezonden om de slachtoffers levensmiddelen en Wee ding te verstrekken. Telegrammen van rouwbeklag zijn ont vangen van koning Georg van Engeland^, koning Haakon van Noorwegen, president Roosevelt van de Vereenigde Staten, presi dent Moscicki van Polen en andere butten- landsche staatshoofden. DUITSCHLAND. Ongunstige gezondheidstoestand in Westfalen. Groot percentage kinderen ondervoed. In de industriestad „Dattein” (nabij Win terswijk) zyn, volgens mededeelingen in de officieele „Westfalische Wohlfahrtspflege” van 3600 schoolkinderen 33% ondervoed, tegen slechts 9% in 1931. In de industriestad Schwerte zijn in de laagste klassen 42% der jongens en 24% der meisjes ondervoed. In het vy'fde school jaar van de jongens 22% van de meisjes 11%. In de grootstad Dortmund steeg het per centage der slechtgevoede schoolkinderen van 1933 op 1934 van 15tot 18%, de totaal ondervoede van 2 op 3%%. Neen, lieveling!. Ik ken je beter. Je had het goede altijd in je. Ik heb er vaak over nagedacht. Je hebt nooit de kans5 gehad. Je had altijd te veel vrijheid. Ik ben bang, dat vader op een onverstan- dige manier van je hield. Dat begreep hij zelfvkort voor zijn dood. Maar laten we daaf' niet over spreken. Ik wilde alleen —aar hier met jou staan en aan hem j denken. Ik hoop, dat hij het voelt. Zoo eenig, zei ze plotseling. Ik heb je een courant meegebracht. „Idylle van een jongen milllonalr” staat er boven. De een of andere journalist heeft ont- dekt, dat je onder een anderen naam in zijn vaders graf drong de volle beteeke- de fabriek Ironport hebt gewerkt en hij heeft er een heele roman van gemaakt. Europa dachten er niet aan die verplichtin- zal vergaan en dan keert de oude toestand dronken en 30 personen worden nog ver-, -4.-u.ti mist. 100 personen zyn gered. De vreeselijke miinramn te Wrexham. an, dat stilstaande inwoordig weder aten zijn? Het noodlot der Europeesche minderheden Zal de rede van Minister Beek gevolgen hebben? Niettegenstaande alle verzekeringen van recht en gerechtigheid zyn er in Europa, sedert het Verdrag van Versailles in de beroemde spiegelzaal werd geteekend, nog tal van groepen menschen, die betrekkelijk rechteloos mogen worden genoemd. Dat zyn de nationale minderheden, in byna alle landen van Europa schuilen. Daarom heb ben die minderheden op hun internationale congressen steeds getracht de mierder- heidsgroepen voor hun rechtvaardige zaak te winnen. Het pas te Bern gehouden 10e Congres W de Europeesche Nationale Minderheden beschikte al over de voorstellen van de Foolsche regeering, die willen bepalen, dat in alle landen algemeene regelen zullen ge maakt worden, ter beschutting en bescher ming van de nationae minderheden, die in die landen wonen. De opzienbarende rede, die de Poolsche minister van buitenlandsche zaken op de „Assemblee” te Genève heeft gehouden, heeft nu opeens het geheele minderheids vraagstuk op een gansch anderen, veel bree- deren basis gebracht. Wat voor het mili tante Polen een kwestie is van wy zou den haast zeggen „gelijke monniken, ge lijke kappen" is voor de nationale minder heden in de verschillende landen iets van geheel anderen aard en in wezen ook van veel vèrstrekkendei^beteekenis. Wat zyn nu in Europa die veel-besproken, doch weinig-bekende minderheden De vredes-verdragen van 1919 hebben in het Oosten en. Zuid-Oosten van Europa nieuwe staten in het leven geroepen, die geen na; tionale staten van oudsher waren. Deze nieuwe staten namen, krachtens de bepalin gen der vredes-verdragen bepaalde ver plichtingen op zich, ten bate van de natio nale minderheden, die in die staten woon den. Maar de groote. mogendheden Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. Heelemaal niet. Ik vertrouw hem niet verder dan ik hem zie. Wie is hij? t Hij was eens mijn eenige vriend. Statham floot veelbe.teekenend. Neem me mijn opmerking niet kwa- Da* wist ik niet. Maar ik neem mijn woorden niet terug, Geoffrey, je moet een heel andere man zijn geweest, toen je zijn vriend was. Dat was ik ook. Laten we over iets anders praten. Va- was nogal boos, toen ik niet thuis -coverde, maar ’..L'. ^en.h.ij hoorde, dat we hier samen wa ff. Mijn vader denkt net zoo over je als en hij wordt nogal voor een goed fffenschenkenner gehouden. °e°ffrey schaamde zich, toen hij de urn?»?611 hoorde- Bovendien had het ge- Hurst hem erg van zijn stuk ««bracht. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring). 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry's. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeel gereduceerden prys. Groote letters en r-nden worden berekend ftaar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn- Op de een of andere manier ik ver denk er lady Shaldon van hebben ze onze portretten gekregen en we zien er aischuwelijk op uit. Ze vertellen een massa over mij hoe vader me adop teerde en we als kinderen $1 verliefd op elkaar waren Dat was waar, voegde ze er zachtjes bij. Absoluut waar, gaf hij toe. Na het diner lieten ze de anderen in de steek het was een prachtige zo meravond met heldere maneschijn en wandelden over het kleine kerkhof. Zij hield zijn hand vast en bracht hem naar zijn vaders graf. Ik vraag mezelf vaak af, of hij weet- hoe gelukkig wij zijn, fluisterde ze. Als hij nog leefde, wat zou hij dan trotsch zijn. Of beschaamd. Dan had Ik mis- i schien zoo verder geleefd. Geoffrey had Ruth in twee maanden niet gezien en toen hij haar lenig uit de coijpé zag springent, werd hij getroffen I door haar frlssche jonge schoonheid. Ze begroette hem verlegen beiden dach ten ze aan'hun naderend huwelijk. Nadat Geoffrey lady Shaldon begroet had, leidde hij Ruth vluff naar zijn wa gen en ze reden terstond weg. Hij stuur- mal de en ze zat stil en gelukkig naast hem. natuurlijk wel gemerkt, maar geen van Magyaren, 470.000 Russen, 350.000 Slova- ken, 190.000 Israëlieten, 100.000 Polen. Voor Roemenië gelden de volgende cy- fers: 1.500.000 Magyaren, 770.000 Israëlie ten, 500.000 Oekraïners, 350.000 Bulgaren, 220.000 Turken, 170.000 Russen. Voor Joego-Slavië komen wy tot de vol gende cyfers: 700.000 Duitschers, 470.000 Magyaren, 440.000 Albaiïeezen, 230.000 Roe menen, 170.000 Slavische menschen van ver schillende landen afkomstig. Voor Frankrijk zijn de getallen als volgt: 1.400.000 Duitschers, 300.000 Corsiacanen, Vlamingen, Basken en Cataloniërs. Voor Italië hebben wy slechts het woord „Zuid-Tirol” te noemen, opdat m'en kan weten, dat ook voor het land van Mussolini het vraagstuk van de nationale minderhe den bestaat. Hadden wy nu een Volkenbond, die wer kelijk waarde bezat en ma'cht kon uitoefe nen, dan waren wy al eert heel eind op streek gekomen, maar wy weten allen dat daaraan nog al het een en ander mankeert! Nu komt ieder jaar in éen Europeesche hoofdstad het bekende Congres der Natio nale Minderheden bijeen, neemt resoluties aan en stuurt die naar tal van regeeringen en naar den Volkenbond, waar zij in de ar chieven liggen stoffig te worden. Als het nu nog maar bourgogne in plaats van pa pier was! Maar zoolang de groote mogendheden blijven vasthouden a^n hun beroemde 1 „prestige", dat geen deukje toelaat zoo lang zal er van al die Congressen der Na tionale Minderheden niets daadwerkelijks terecht komen. Nu zijn die minderheden opeens door het woord vaii den Poolschen minister van bui tenlandsche zaken, Beek, in het midden van de Europeesche belangstelling geplaatst en nu is er tenminste een heel klein kansje, dat er iets gaat gebeuren. Maar, ook dit vleugje van belangstelling il VAro’an-n pn dan dp alldp toestand weer terug: rechteloosheid voor dertig mil lioen menschen! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux ztfn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1