EN fl O. 18719 Dinsdag 2 October 1934 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I e ts or te id Ie natogen, zenuw- DE CLEARING-OVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. hui mnmiim nwmtmiiu EEN KWARTJE EEN KLEINTJE e! en rus- en geeft 73" Jaargang KIN H E WfflL ^5B^Ï^.VDE\._?2.DEGRAVEN' BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, mw i\unni\u De uitgewischte schuld. Een uiteenzetting van Minister Steenberghe. Een bijzondere regeling voor den Zuivelexport. f BUBBI wijl nog niet vast stond dat deze „winst” export In over- overzicht moeten hebben over den ach- waar FEUILLETON. Kijk eens aan, lady Shaldon HOOFDSTUK XVIII Ruth had het besluit genomen, direct ...i (Wordt vervolgd). overige houders,’ van- achterstallige vor deringen Er zat dus niets anders op dan -een daling van de storting in de clearing hebben op een voorkeursbehandeling bij de clearing Dit zou een groote onbillük- kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Geoffrey van het kerkhof naar huls wan delde. Als ze bleef moest ze hem ont- Toch zullen we mijn woord gebrui ken zei hij vroolijk. ken. U kunt zlchhlei op uw gemak voelen. op de uitvoer naar Dultschland. Deze heffingen worden door de exporteurs voldaan voor dat het product wordt afge- leverd. sche exporteur feitelijk het bedrag van de te verwachten overwinst reeds aan- restaurant. Hoe riiaakt Geoffrey het? vroeg ze verlegen. Naar omstandigheden goed, hij is ook in Londen Ik hoop dat hij niet verwacht, me te spreken te krijgen. jezonden mededeelmgen bij contract tot zeer gereduceerden len worden berekend naar plaatsruimte. van soli* vóór de zjjn. jliede Boek. -3 plaatsing VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT PLAATS weg te gaan, toen ze na het gesprek met veren hebben ivolen da ee» maand gehandhaafd kan blijven. Volgens sommige exporteurs zal de ex port thans ook niet te handhaven zijn. Maar ondanks alle omstandigheden zal moeten worden voorkomen, dat er in de clearing een nieuwe achterstand bestaat. Een directe beantwoording van de vraag of de regeerlng maatregelen denkt te nemen in het belang van die Neder- landsche exporteurs, die een groote ach- sche devlezen-positle en van de Neder- landsch-Duitsche handelsbalans de laat ste maanden wel bijzonder verrassend is geweest. teeder en kuste haar op het voorhoofd. Arm kind, zei hij hartelijk. O, Sir John Schrei alsjeblieft niet, daar kan Ik niet tegen. Wanneer heb je het laatste iets gegeten? vroeg hij streng. Dat weet ik niet meer. Dus niet ontbeten? Dat dacht Ik al en niet geluncht ook! Doe je mantel aan en zet een hoed op. Ik kan niet eten. Onzin, kindlief, maak een beetje voort! klonk het beslist. Een paar minuten later zaten ze In zijn auto op weg naar een bekend Het Sonderkonto. De bekende Sonderkonto-regeling func- tionneerde tot einde Mei tamelijk goed. Daarin kwam verandering en wel voor namelijk doordat de devlezen-contlngen- ten der Dultsche afnemers van bulten- landsche goederen steeds meer worden verlaagd. Een steeds grooter deel van de betaling aan Nederland moest derhalve over het Sonderkonto worden geleid, lijke termen hun gegevens in te zenden. Eerst wanneer alle gegevens over om vang en samenstelling van den achter stand bekend zijn, zal de regeerlng over wegen of ér in bijzondere gevallen maat regelen In het belang van het bedrijfs leven kunnen worden genomen. Een bijzondere regeling voor de zuivelexport. Voor de zulvelexport zal de Regeerlng Kalmte resultaat oeest. velproducten welke naar Dultschland geëxporteerd zijn waarvan de overma king der gelden naar Nederland nog niet heeft plaats gevonden en het bedrag dus nog op het Bonder- of Zwischekonto of „4J UCI1 «lliciuci ai>aai>. De commissie zal tot dit bedrag vor deringen van Nederlandsche zuivelexpor- teurs op net Sonderkonto overnemen den zullen goed doen In zoo kort moge- Op deze wijze wordt bereikt dat de Ne ABONNEMENTSPRIJS: per 1 oer kwartaal ƒ2.90, per week 22 -r franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. landsche Bank te reserveeren voor de achterstallige vorderingen. Het percen tage hooger te stellen, wenscht omdat bij verandering van de handelsbalans hier weer de vraag Is of Geoffrey zou zien verliet haar pas, toen ze de oprijlaan waren uitgereden en de trein het station uitstoomde. Ze had ge lukkig een leege coupé, want haar zelf- beheersching begaf haar en ze barstte in tranen uit. Het leek haar toe. dat ze een deel van zichzelf achterliet. Spoedig kwam ze echter tot kalmte en begon na te denken Voor één ding was ze dank baar dat hij met getracht had zich te verontschuldigen zijn waardige houding had Indruk op haar gemaakt. Maar ze zou geen rust hebben, voor ze wist wat hij ging doen. Eerst was ze van is niets anders dan het van een goed geordende zoodat de verkoop der Sonderkonto- marken met de storting op die rekening geen gelijken tred kon houden. Daar kwam bij, dat van het Sonderkonto in stijgende mate misbruik werd gemaakt, doordat ook landen, die met Dultschland I geen regeling hadden getroffen, voor j hun vorderingen de betalingen lieten loopen over het Nederlandsche Bonder- konto. Bij het protocol van 5 Juni werden tegen deze misbruiken maatregelen ge nomen, doch deze konden niet verhinde ren, dat het saldo op het Sonderkonto onheilspellend begon te groeien en de realisatie een toenemende vertraging on dervond Daar kwam bij, dat bepaalde categorieën van goederen geheel buiten de Sortderkonto-regellng waren gesteld en betaling daarvan door het inmiddels door de Dultsche regeerlng ingeleverde stelsel van dagelijksche devlezen-toewü- zlng eveneens vertraging ging ondervin den. Hetzelfde lot trof later ook nog an dere Nederlandsche vordferlngen. Inmid dels waren de onderhandelingen met de Dultsche regeerlng geopend, doch In eer ste Instantie mislukt. De regeerlng heeft toen de autonomle- clehring ingesteld. Bij deze maatregel zat de bedoeling voor in de eerste plaajs de afwikkeling van het Sonderkonto te bevorderen. Deze toeleg Is echter niet gelukt. De minister schrijft zulks hieraan toe, dat de Nederlandsche invoer uit Dultsch land de laatste maanden belangrijk is achteruit gegaan, In belangrljker mate dan net Nederlandsche publiek zich wel heeft gerealiseerd, terwijl anderzijds onze uitvoer haar Dultschland is toege nomen De Nederlandsche uitvoerhandel werd niet terughoudender, niettegen- staande de waarschuwing welke de in stelling van het Zwischenkonto betee- kende. Van dit Zwischenkonto, dat slechts een voorportaal was. zou eerst op Sonderkonto gestort worden In de mate waarin dit laatste „konto" werd afge- wikfield. Tegen de verwachting in bleken na eenigen tijd de stortingen op Zwi schenkonto belangrijk grooter dan de be dragen van het Sonderkonto, die gereali seerd werden Dat ondanks de moeilijke vooruitzichten de uitvoer toch op peil gebleven is, is te verklaren door de groo te vraag in Dultschland naar Nederland sche producten. Er waren goede prijzen te maken en de Nederlandsche handel meende goede zaken te ïnaken. De Duit- sche debiteuren waren volgens expor teurs over het algemeen solvabel. Intus- 'ychen heeft men het algemeene risico, rgelegen In de geheele Dultsche situatie. te laag getaxeerd Van regeeringswege is dan ook herhaaldelijk gewaarschuwd voorzichtig te zijn. Naar aanleiding van de uitlating van exporteurs, volgens wel ke men meent van den ernst der situatie onkundig te zijn gelaten, merkte de mi nister op, dat de ontwikkeling der Duit- ze spoedig van vermoeidheid in slaap viel. Om zes uur ’s middags werd ze wakker omdat er op de deur werd geklopt en ze vroeg zich af, waar ze was. Binnen! riep ze. Een kamermeisje verscheen met de mededeeling, dat Sir John Statham juf frouw Wynne wenschte te spreken en 1 Ruth had veel lust, een uitvlucht te be denken. Daarmee zou ze het onderhoud slechts verschuiven en ze gevoelde zich J veel beter. Dus antwoordde zij, dat ze over een kwartier beneden zou komen Sir John wachtte haar in den saion. een uitzondering maken, daar het hier een bijzonder geval betreft Inzake hef fingen krachtens de crisis-uitvqertvet. 1 Zooals bekend, worden bij den uitvoer \an zuivelproducten krachtens de crisis uitvoerwet, heffingen gedaan in verband met de extra winst welke gemaakt wordt Naar het Engelsch van PAUL TRENT 29 Nadruk verboden. Geoffrey, dat heb ik juist ontvan gen, riep-ze, een brief zwaaiend. Ruth is vertrokken en ze zegt, dat het huwelijk met zai doorgaan Volkomen juist, onderbrak Sir John naar. En we moeten samen zoo spoedig ’hogelijk de gasten zien kwijt te raken. Maar het schandaal' Dat duurt niet lang. Gebroken har ten zijn erger. V Onzin, ik moet een verklaring heb- °en. riep ze schril. Blalr, ik veronderstel, dat lady Shal- on s taak is afgeloopen, nu er niet lan- 8er een gezelschapsdame noodig is. Zal met haar afrekenen? Ik heb een chèque-boekje in mijn zak. Maar, sir John, denk aan mijn po- -UU11U, UC11K. nail JUAJU pv- UC1UC «V UIVCI u.woi ’tie Ik heb zoolang voor Ruth gezorgd moeten, en ze wilde, dat hij absoluut op zijn eigen verantwoordelijkheid handel- de. zonder eenige suggestie van haar, want ze had alles gezegd, wat er te zeg- 1 gen viel. I De brieven waren geschreven en de grootingsetjfer met 200 millioen francs zou verminderen Wat de minister van finan ciën, G. Sap, zelf op zijn departement zal zien uit te sparen is nog niet bekend. Op justitie en buiterflandsche zaken blijkt zoo’ goed als niets meer te bezuinigen te zijn. Je zult hem niet ontmoeten. Van één ding ben ik zeker, nl. dat hij dat niet zou willen. O, riep ze ademloos. Maar we gaan eerst eten, «n dan praten we er wel over En daar week Sir John niet van af. Bovendien duurde het diner lang en hij stond erop, dat ze van elke schotel wat gebruikte Haar glas werd meerdere ma len met champagne gevuld hij tyran- nlseerde haar vriendelijk, tot ze hem gehoorzaamde. Nu gaan we een autotoer maken, verklaarde hij, toen het diner was afge loopen. Zü zwegen beiden, tot ze het drukste verkeer achter zich hadden gelaten. Ik veronderstel, dat je nogal trotsch op Jezelf bent? begon hij grimmig. - Ik voel me doodongelukkig. Dat is Je verdiende loon! Geoffrey heeft me alles vertéld. Natuurlijk heeft hij ezelachtig gehandeld, maar negen honderd en negen en negentig van de duizend mannen zouden net zoo gedaan hebben Zou uw zoon Gerald hebben ge daan, wat Geoffrey deed? vroeg ze met moeite. Lieve genade, waarom vraag je dat? barstte hij uit. Wilt u me niet antwoorden. Welnu dan. dat zou hij niet, zei hij barsch BUITENLANDSCH^ NIEUWS. BELGJë< Het begroot iiigatekort. Hoeveel er bezuinigd moet worden. Omtrent de aangekondigde bezuinigingen op de Ryksbeg rooting verluidt, dat de mi nister van landsverdediging Devèze nog eenige millioenen meer zal zien te vinden, dan hy reeds zeide te kunnen uitsparen. In het geheel zou aldus 50 a 60 millioen francs afgaan van de gewone begroeting van het departement van defensie. De buitengewone begrooting zou voor 1935 met 100 millioen francs worden verlicht, welk bedrag echter op de begrooting voor 1936 zou voorkomen. Voorloopig bljjken de minister en de gene rale staf het bouwen van vestingwerken ten Zuiden van Gent nog eenigen tijd te willen uitstellen. Het is echter mogelyk dat deze werken toch worden uitgevoerd maar dat ZÜ> evenals andere ontworpen militaire werken van denzelfden aard, eerst in 1936 zullen worden betaald. De zwenking van den minister van landsverdediging, die eerst verklaarde zoo goed als niets van zijn begrootingsuitgaven te kunnen afdoen, wordt toegeschreven aan een interventie van koning Leopold, die, evenals bij een vorige gelegenheid, aan zijn kabinetssecre taris mr. Wodon opdracht gaf den ministers mededeeling te doen van de zienwyze van den vorst. In hetzelfde verband wdrdt verzekerd, dat de minister van P.T.T. en Transport middelen de uitgaven van zijn departement met ongeveer 150 millioen francs zal weten te verlagen. De minister van openbare wer ken wil, van zijn kant, 40 millioen van zijn begrooting afdoen, de minister van open baar onderwas 100 millioen. Van den mi- nisetr van Arbeid en Sociale Voorzorg, van Wisacker, wordt verlangd dat hij zjjn be- plan geweest niemand haar adres te Tot haar verbazing omarmde hij haar geven. Op het laatste oogenblik was ze 1 echter van gedachten veranderd zij 1 kSn Sir John vertrouwen. Ze bereikte Londen, en reed naar het rustige hotel, dat ze uitgezócht had. Ge lukkig, had ze geld genoeg. Het was ech ter haar bedoeling zoo weinig mogelijk i uit te geven. Het geschitter der diamanten van haar verlovingsring trok haar aandacht, en ze zuchtte diep. Ze moest Geoffrey den ring direct terugsturen. Maar bij nader Inzien vond ze dat te wreed. Had ze Geoffrey niet beloofd, dat ze altijd van hem zou blijven houden? Ik kan er geen afstand van doen, riep ze heftig. 1 Pas toen ze het hotel bereikt had, kwam de reactie. Zij had den ganschen nacht niet geslapen, had een barstende hoofdpijn en was totaal uitgeput. Dus kleedde zij zich uit en ging naar bed, lereerst zal de regeerlng een volledig overzicht moeten hebben over den ach- j terstand, vooral voor die bedragen die niet op Bonder- of Zwischekonto staan, '*Ueen dan is het mogelijk een overzicht te krijgen bij den afnemer staat. Woensdag zullen voor belangheb- 1 benden ter invulling formulieren ter be schikking worden gesteld- Belanghèbben- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regelt* 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bjjslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels f2.26 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ing< prijs. Groote letters en tkade Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst vi handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags v aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde _van opname verzekerd te nigeraad is in den wind geslagen. In het algemeen was de minister niet van meening. dat zij die geld op Sonderkonto en Zwischenkonto hebben staan, recht 1 zonder I heid geweest zijn ten opzichte van alle de afrekening van op het Sonderkopto - gestorte bedragen langer werd, werden 1 de bezwaren voor de exporteurs allen <s grooter en thans, nu er in verband met n.l. 10 pet van de storting bij de Neder- het inwerkingtreden van het clearing- verdrag met Dultschland een belangrijke achterstand in de betaling van naar I, bleek niet ge- Dultschland geëxporteerde zuivelproduc ten wordt ondervonden, zijn er voor den exporthandel in zuivelproducten zeer de export z m. op het peil van de vorige ernstige moeilijkheden ontstaan doordat I deze handel reeds gelden van zijn over- j winst heeft afgestaan, terwijl de betaling van het geëxporteerde product in Ned. courant nog geruimen tijd op zich zal moeten laten wachten. In verband hier mede heeft de Minister van Economische j Zaken besloten de aan de Crisis Zulvel- I centrale betaalde heffingen voor den uitvoer van melk- en zuivelproducten naar Dultschland volledig te restitueeren terstand hebben, is onwaarschijnlijk. Al- voor wat betreft de heffing op die zul- InMAVeè «.aaaaaI»» o TViltenHI o n H Naar aanleiding van de vele berichten in de dagbladen en de vele klachten van belanghebbenden over de moeilijkheden in het betalingsverkeer met Dultschland, heeft minister Steenberghe in een inter view de beteekenis van de nieuwe clea- ringovereenkomst met Dultschland uit eengezet Het feit, dat de regeerlng op 15 Aug een autonome clearing instelde Is wel een bewijs, dat zij den toestand toen als zeer ernstig beschouwde. Er is herhaaldelijk op gewezen, dat de afwikkeling der oude vorderingen zeer gerulmen tijd in beslag zou nemen Me- stonds in ’s Rijks schatkist gestort, ter- ie in don wind oocioaon in hot wijl nog niet vast stond dat deze „winst” zal worden ingecasseerd. Zoolang de be- talingsregeling volgens het Sonderkonto zonder moeilijkheden verliep werden hierdoor geen bijzondere bezwaren on dervonden. Sinds de wachttermijn bij Maak dat Je wegkomt, Geoffrey! Ik Tnlmefc lady 8hal<ton afrekenen, zei Sir yohn vriéndelijk en Blalr gehoorzaamde ««m terstond. En n«. lady Shaldon. Ik weet zeker, I u kraag onmiddellijk wilt vertrek- auto stond klaar, vóór de gasten bene- derlandsche zuivelexporteurs practisch die gelden terug krijgt, welke deze Inder tijd te vroeg hebben betaald. Zoodra de door de Crisls-Zulvelcentrale betaalde saldi op het Sonderkonto zullen worden afgelost, tengevolge van de bij de clea- ringovereenkomst getroffen regelingen, zullen de heffingen weer In ‘s Rijks schatkist terug kunnen vloeien. Wat de andere export betreft, vanaf :r op ’t oogenblik niet den kwamen, maar de, angst, dat ze dm 2.30 gaat er een trein. Meneer Blair wenscht u edelmoedig te behandelen Sir John, ik moet u mijn meening zeggen, ent.... Liever niet. Ik mocht het bedrag van' de chèque eens kleiner maken Welk bedrag kan u de aangedane beleedlging vergoeden? Uw taak zou met het huwe lijk toch afgeloopen zijn. Lady Shaldorv was voor alles een za kenvrouw en toen ze het bedrag noemde. begon Sir John met een grlmmlgen trek om zijn mond te schrijven. Kijk eens aan, lady Shaldon De i trein gaat om twee uur dertig En nu zullen we Iedereen gaan vertellen, dat I het huwelijk uitgesteld wordt ja I uitgesteld is het juiste woord. Maar Ruth schreef, dat alles uit j was, wierp zij tegen. ma vnll*, wrtrtrri aroHnil- 24 Sept, zal 10 pct. van de stortingen worden achtergehouden. Tot uitkeering van dt óedragen aan den export zal worden overgegaan, zoodra een volledig overzicht verkregen is. De klacht dat men niet voldoende van de verschillende regelingen op de hoogte is gesteld, is onjuist. Nog deelde de mi nister mede, dat alle artikelen die in het handelsverdrag met Dultschland zijn ge- noemd en waar' Uberschein of douane contingenten zijn toegezegd Diviesen scheinen zullen worden verstrekt In zoo- danlgen omvang, dat het verdrag vol ledig wordt gerespecteerd Voor de andere artikelen bestaat ze kerheid, dat de Dultsche regeerlng bij het afgeven van Diviesenschelnen niet ten nadeele van de Nederlandsche expor- Door deze regeling heeft de Nederland- teurs zal dlscrimlneeren Op de vraag of men thans weer zonder bezwaren nieuwe zaken kan gaan doen antwoordde de. minister, dat men voorzichtiger szal moeten zijn en verder nauwlettend rekening zal moeten houden met het verloop der clearing. De stand der clearingrekenlng zal ge regeld worden gepubliceerd Zoo noodig zal de 'regeerlng maatregelen overwegen om den omvang van onze expert tr. rvr_- eenstemming te brengen met de beta lingsmogelijkheden krachtens het clea- ringverdrag. Bij een dergelijke regeling staan de belangen van de Nederlandsche en Indi sche producten op den voorgrond. Voorts zal de regeerlng het publiek zooveel mo gelijk voorlichtingen geven over deze moeilijke materie. Hij wees er op, dat^alle moeilijkheden voor de toekomst niat geheel opgeheven zijn, doch dat de clelMrig in principe het technisch apparaat is om te waarborgen, dat de betaalmiddelen, die wij aan Dultschland verschuldigd zijn, in het Nederlandsche belang gebruikt zullen worden. Toen van Dultsche zijde eenige waar borgen gegeven waren voor de belangen van den Nederlandschen tusschenhandel, die bij de leveranties van vreemde grond stoffen aan Dultschland in belangrijke mate is betrokken, is de Nederlandsche regeerlng er toe overgegaan in een klein percentage .vrije deviezen toe te stem men. Wat de ernstige klachten door het bedrijfsleven betreft in het bijzonder met den achterstand in de betaling der vorderingen, merkte de minister het vol gende op:

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1