SIEK tie DL O” 4 t els, eden, eisjes ga. 18724 Maandag 8 October 1934 urwerken Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. REGENMANTELS uwe avondnununer or Reeuwijk )DEL. 2745. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE IA oma), JAPAN EN AMERIKA. De uitgewischte schuld. -FWnZËTÖN? nrichting iste instrumenten, ögarandeerd. 73«Jaargang bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. GOUDA. Dit nummer bestaat uit twee Haden. voor Dames en kinderen. vergden, hebben plaats gehad. Enorme keuze. s 34 94. Er was slechts één bediende een oude (Wordt vervolgd). I ia elders oor bij ona irrrtuigen anders! ablaadjes pruimtabak r half ons. r Jagt, Hoogstr. 15. Petroleumkachel, als nieuw. lelksloot 39. 1 een iel met hulpmotor. Sarage Eegdeman, Telefoon 25. ien bedriegen, wel en verontrustend zich met Frankrijk, Rusland en Servië had verbonden. De bejaarde kellner iemand met een Germaansch uiterlljk was vreeselijk opgewonden en bediende hen met bevende handen. Klokslag negen verscheen Ethel en er werd een auto besteld óm Ruth’s ba- en schijnbaar zeer op haar jonge meesteres was gesteld. Lunch. Saran, we zijn gewoon uit gehongerd. riep Ethel en ze kregen een eenvoudig, maar keurig opgediend maal. Ruth voelde zich direct thuis en toen ze ter ruste gingen, kuste ze Ethel har telijk Ze had een rustplaats gevonden. ieden! Grondig tee- geb. Bill. cond. 421 Bur. v. d. Blad. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT A Merkwaardig is Inmiddels, 'dat op het zelfde oogenblik. waarop Mitchell’s op vattingen wereldkundig werden gemaakt, door het Japansche ministerie van oor log eveneens in grooten getale een vlug schrift is verspreid, waarin zoowel een versterking van het Japansche leger ais een uitbreiding der Japansche luchtvloc* wordt bepleit. De naam Amerika komt in de brochure blijkbaar niet voor, maar wel wordt voortdurend gerept van de Sovjetunie, welke weermacht, waarmee waarlijk niet valt te spotten, de Japan ners ten zeerste duchten. Te Tokio is men blijkens het vlugschrift dan ook van oordeel, dat een sterke luchtvloot onontbeerlijk is, wil men niet voor on aangename verrassingen komen te staan Ondertusschen kan deze luchtvloot ook goede diensten bewijzen, wanneer een ernstig conflict met Amerika mocht rij zen. Trouwens: in dezelfde brochure laat men tevens doorschemeren, dat Japan Balilmann im er hout en Triplex bjj N. Verdouw, Fluweelensingel met de winter goed» Koopt ze dan bij het res: ermeulen, Brug, Reeuwjjk. p een sfieta voor 5. rat 89. ICH NIEUWS. ILAND. eren. in Dames Vilthoeden en als nieuw, 75 et.' 30. ovaties der menigte in ontvangst te nemen. Ook uit andere deelen van Spanje kb- men berichten van Jubel over het mis lukken van den opstand. Blijkens berichten uit Madrid heeft de regeering den gemeenteraad van Madrid afgezet, die vervangen zal worden door een commissie van tien leden. Martinez de Velasco is benoemd tot regeeringscommissarls. De staking illegaal verklaard. De regeering heeft verordend, dat van daag alle winkels en fabrieken geopend moeten zijn Ieder lid van het personeel, dat niet op zijn kantoor, in zijn winkel of zijn atelier verschijnt, zal geacht worden te zijn ontslagen en terstond door een an der worden vervangen. Teneinde de ver spreiding van onjuiste berichten te voor komen, worden door dê regeering vanuit het ministerie van Binnenlajidsche Za ken ieder uur per radio bijzonderheden bekend gemaakt over den toestand. BU1TENLANI DUITS4 Ham: In verband met de frees voor een moei lijken winter en gelirek aan invoer van het buitenland, begif t men volgens Reu ter in Duitschland en kleeren te har De politieke tegenstellingen. De bouw van een militaire luchtschepenvloot. Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. >odig? Belt 2459! aats Markt bjj de si en Vondelstraat 4. ook niet langer genoegen zal kunnen ne men met zijn tegenwoordige vlootsterk- te; vooral de Engelsch—Amerikaanscn- - Japansche verhouditigscljfers wil men aan een radicale herziening onderwer pen. Zoo ziet men. d^t het wantrouwen bijna algemeen is. doch de spanning tus- schen Tokio en Washington draagt, wan neer niet alle teeke het meest gevaarlijj karakter. Het behoeft niet uiteengezet te wor den, dat de verklaringen van den vroe- geren leider der Amerlkaansche lucht strijdkrachten heel wat beroering te To kio hebben gewekt. Vooral de verklaring, dat Japan de grootste vijand der Ver- eenigde Staten is en dat Amerika zich door uitbreiding van het aantal lucht schepen op den strijd met Japan moet voorbereiden, heeft veel kwaad bloed ge zet, zoodat er dan ook reeds sprake van is, dat de Japansche regeering haar zaakgelastigde te Washington zal opdra gen om aan de Amerlkaansche regeering mee te deelen, dat verklaringen, zooals Mitchell heeft afgelegd, nu niet bepaald bevorderlijk zijn voor de goede betrek kingen tusschen Japan en Amerika, nog afgezien van het feit, dat Mitchell’s uit eenzettingen op een tijdstip, dat de Ja- pansch-Engelsch-Amerlkaansche vloot- besprekingen zullen worden ingeleld, „symptomatisch” zijn voor de vijande lijke houding, die de Vereenigde Staten aannemen ten aanzien van een verster king der Japansche lucht- en zeestrijd- krachten. Wat nu de vorengenoemde vlootbe- sprekingen, die te Londen zullen worden gehouden, betreft, Is reeds meegedeeld, dat de Japansche en Amerlkaansche vertegenwoordigers morgen 10 Oct. ge meenschappelijk op de Berengarla naar Engeland zullen reizen. Een onderwerp van gesprek kan dan o.a. vormen de ver klaring vah den Japanschen admiraal Izorokoe, dat zijn regeering niet bereid is de vlootovereenkomst van Washington te hernieuwen ■fallabrlak latraat 7 1»? Is Jong i vroolljk. Wat is dat voor een grapje, vroeg ooze droogjes. ïet 18 geen grap WU zNn doodern- j“g. En neemt u me niet kwalijk. We eoben elkaar al eerder ontmoet. Onge- La.nderhalf Jaar geleden op een diner Melchlston Castle, met mijn oom, den rossenop f Nu herinner ik het me weer, Juf- Sherborne. U logeerde bU u oom Ik heb zes vreeselljke maanden bij nem doorgebracht. Een paar keer heb Ik met een knappen jongen man langs zien rijden. Mijn zoon Gerald. Erg knap, maar hij leek me nogal ernstig voor zijn Jaren, ging Ethel met geveinsde ernst voort en wendde zich tot Ruth: Ben je tevreden, meisje? Als antwoord kwam Ruth naar haar toe en kuste haar. Toen begonnen ze Sir John te vertellen, wat voor plannen ze gemaakt hadden. Vrouwelijke dokters, merkte deze op, glimlachend zijn voorhoofd fron send. Jullie konden veel beter beiden gaan trouwen. Ruth, ik heb bericht uit Ironport. Ik moet je voor je vertrek even spreken. Dan zal Ik wel verdwijnen, zei Ethel onmlddellljk. Er is nog tijd genoeg, als Jullie geen haast hebt, meende Sir John. Ethel ging weer zitten, haalde een zil veren sigarettenkoker voor den dag en stak een sigaret op. Een modern Jong meisje, vond Sir John. Heelemaal niet, maar ik rook graag Dat is mijn liefste ondeugd. Ik verzeker u, dat ik niet drink. Als Ik een Jongeman was. zou Ik liever geen meisje kussen, wier lippen na tabak smaakten, zei hij ronduit. Ten eerste bent u niet Jong, Sir John, en in de tweede plaats wensch Ik mezelf niet voor eenlgen Jongeman te sparen. Ik blijf „vrijgezel”. De moderne jongelui trekken me niet aan. Zij zijn gedegenereerd, en denken alleen aan Dat doet me verdriet, antwoordde ze fluisterend. Ik was zoo blij te hooren, dat Gerald en hij nog dikker vrienden zijn gewor den. Ik ben erg tevreden over mijn zoon. Ik ook. Geoffrey houdt veel van hem. Nadat Sif John vertrokken was, peins de Ruth nog lang, over wat hij haar over Geoffrey had verteld. Ja. ze wist dat hij leed en moest lijden. Zij twijfelde er nu niet meer aan, dat I klaar bent, dan zaï Ik Je oppikken. Goe- I hij van haar hield En zij verlangde er j dennacht. naar ^em te ^unnen troosten. dennacht. Zij knikte levendig en liet hen alleen. Ruth, ze zal je goed doen. Waar heb je haar ontmoet? vroeg Sir John. Als antwoord op zijn vraag vertelde zij hem de gebeurtenissen van dien middag. Toen ze ophield begon hij hartelijk te lachen. Als jullie ingericht zijn, stuur me dan bericht, dan stuur ik Gerald eens op bezoek. Waarom? vroeg ze onschuldig. Wel. ze Is Juist de geschikte vrouw voor hem. Ze zijn de laatsten om elkaar aan te trekken. Zij hebben niets met elkaar gemeen. Des te meer reden, dat ze elkaar be vallen. Ik zou ze graag eens samen zien, voegde hij er grinnikend bij. Maar ernstig liet hij er op volgen: Ik heb juist bericht ontvangen uit Ironport. Geoffrey is met Ijver aan het werk gegaan. Maar ik kan zijn gezicht niet vergeten. De jongen lijdt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. PORTUGAL. Het koninklijk paleis te Lissabon door brand vernield. Naar Reuter meldt, is gisteravond het; historische koninklijk paleis, Queluz, „het Versailles van Portugal", dat in een een zaam dal ten N.W. van Lissabon is ge legen, door een brand vernield. De oor zaak van den brand is onbekend. Men vreest, dat een groote collectie kostbare schilderijen en beeldhouwwerken volko men vernield zijn. De vroegere directeur der militaire luchtscheepvaart In Amerika, William Mitchell, heeft Dinsdag tegenover de fe derale commissie voor de luchtvaart met nadruk gewezen op de noodzaak, dat Amerika overgaat tot den bouw eener militaire luchtschepen-vloot. Hij heeft in wrband hiermee vooral gewezen op de politieke tegenstellingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Wanneer Mitchell zijn zin zou krijgen, zouden er vijftig bombardementslucht- schepen moeten worden gebouwd, ten einde Japan te kunnen aanvallen.. Min der dan vijftig mochten het volgens hem niet «ün. omdat minstens dit aantal nood/f Is om de hoofdstad van Japan en alle belangrijke centra van het eilanden rijk te vernietigen. Niemand vergete, al dus de strekking van Mitchell's, betoog, dat in het Verre Oosten de conflictstof fen opgestapeld liggen en dat het Jonge Japansche wereldrijk een voortdurende bedreiging vormt voor de Vereenigde Staten, zoowel in politiek opzicht (de Stille Zuidzee) als op economisch terrein (China) Hij drukte zijn toehoorders op het hart steeds te bedenken, daf Japan de ge- vaariykste vijand der Vereenigde Staten is; wanneer Amerika dan ook vliegtuigen en luchtschepen bouwde, dan moesten deze, naar Mitchell te kennen gaf. zoo worden geconstrueerd, dat zij In staat zijn Japan aan te "vallen, het land In en kele uren tijds met bommen te bestrooien en de militaire energie der Japanners te vernietigen, voor het zelf tot den aanval kan overgaan. Mitchell verlangde een luchtvloot In den trant der Engelsche luchtvloot; zooals deze laatste Europa kan aanvallen, diende de Amerlkaansche luchtvloot van de steunpunten in de Pa cific uit de vijanden dbr Vereenigde Sta ten te kunnen aanvallen. Wat Mitchell te berde bracht, beves tigt'foor den zooveelsten keer, dat men in Amerika algemeen Japan als den toe- komstigen vijand beschouwt. De voorma lige brigade-generaal, die de luchtvaart- commlMie. welke president Roosevelt heeft ingesteld, rapport uitbracht, ver tegenwoordigt nog wel niet rechtstreeks de Amerlkaansche regeering, zoodat zijn verklaringen geen officieel karakter dra gen, maar niettemin hebben wij te doen roet belangrijke opmerkingen van stellig gezaghebbende zijde, opmerkingen, die onder meer ook de aandacht trekken door de omstandigheid, dat Mitchell zoo zeer den nadruk heeft gelegd op de mi litaire-beteekenis der luchtschepen, die ,Am.erlka en Engeland zeer in discre- diet zijn geraakt, sinds daarmee enkele groote rampen, die veel menschenlevens Mensehen zonder geestdrift zijn nutteloos het leven. week aangeboden Goedenavond. Ruth, zei Sir John, d e den kellner was gevolgd, daarna wierp NJ een blik op Ethel. Sir John, mag ik u aan miss Sher- o°me voorstellen? Wij gaan samen wo- aen Ethel, dit is Sir John Statham, kon digde Ruth aah. -- Je referentie. Dat spaart een brief, *cnte Ethel. Sir John, u kunt er voor jnstaan, dat Ruth volkomen fatsoenlijk 1 ze geschikt gezelschap voor een en onschuldig meisje? vroeg ze De bevolking jubelt de regeerifig toe. Zoodra de opstand was onderdrukt, keerde de normale tcjestand weder. Toen Lerroux Zondagochtend zijn wo- hlng verliet werd hij door een enthou siaste menigte geestdriftig toegejuicht. Spoedig waren tienduizenden samen gestroomd en de minister-president moést op het balcön verschijnen om de brengen. Gaan we’ per auto? vroeg Ruth nieuwsgierig. Ja, en ik zal je ons vehikel laten zien. Ethel bracht haar naar een garage, en de eigenaar leidde haar direct naar de toonkamers. Is het geen schat? vroeg Ethel, ter wijl ze in een kleine two-seater plaats nam Wat zeg Je ervan, doe Je mee? Graaf, gaf Ruth onmlddellljk ten antwoord. Ethel had een rijbewijs en alles werd Maar den volgenden morgen aan het direct geregeld. Het landschap leek extra ontbijt werd er bekend gemaakt, dat mooi en Ruth zat op haar gemak het Engeland de teerling had geworpen en I chauffeuren van haar vriendin te bestu- _*_x. jeeren. We zijn er! kondigde Ethel aan en zwenkte een korte oprijlaan In. die naar een ouderwetsch landhuisje voerde. Welkom thuis. Er was slechts één bediende een oude vrouw, met een vriendelijk gezicht, die gage te halen, want ze had heel wat be- al bij Ethel’s moeder had gediend zittingen. Toen reden de meisjes naar Waterloo. Er waren veel soldaten op het perron en de trein was vol. Ethel stond erop in een eerste klas rookcoupé te gaan zitten en kort daarop zat de heele cot*)é vol met officieren. De meisjes luisterden aandachtlg naar hun gesprekken en hoorden heel wat over de trieste werke lijkheid van den oorlog. Ethel’s huisje lag een paar mijl bulten Salisbury en ze Heten hun adres aan het station achter, om de bagage te laten ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooren.de tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Nan buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^5 elke regef meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeeluigen bij contract tot zeei gereduceerden prjjs. Groote letters en raaden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het_Burcau_zfln:_ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. N. 3'/, PJ£. 70.—. ’esteyn, Gouwe 191. Telef. 2566. :ten te koop aangeb. 1.50 en Blauwe paar. msstr 11. ïeds levensmiddelen teren, aldus wordt medegedeeld In hetlongste weekrapport van het StatistlscheiBureau. In dit rapport wèrdt gewezen op de stijgende consumptlq van talrijke goede ren en levensmiddelen. Dit wordt toege schreven aan een aigemeene toeneming van het inkomen in Duitschland, doch cr wordt aan toegevoegd: „De normale ontwikkeling van de con sumptie is beïnvloed door hamsteren, wat door de bevolking wordt gedaan met het oog op het verwachte tekort van bui- tenlandsche producten." Dit ongewoon sterk toegenomen ver- koopen van kledingstukken en textlel- goederen heeft vooral de aandacht ge trokken. Het blijkt dat aankoopen, die anders in het midden van den winter ge daan worden, nu reeds zijn geschied. Uit de overzichten der spaarbanken blijkt dat men voor deze aankoopen geld van de banken heeft gehaald. Ondanks de officioele verklaringen in Duitschland, dat er geen sprake is van voedselgebrek, ook zonder Invoer van het buitenland, hebben talrijke personen besloten geen risico te loopen. Fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen ma ken zeer goede zaken. RUSLAND. De graanoogst. Geschiedt volgens het plan. I Het Russische correspondentlebureau Tass publiceert een mededeeling over 1 den graanoogst, die betrekking heeft op tO.411.OUO H.A., d wz. op 90 pct. van de bezaaide oppervlakte volgens het graan- plan. Tot dusver Is 85 pct. van de leve- ringen van het graan volbracht, tegen 75 pet. in 1933, voorts is 85 pct. van het zaai graan voor den winter verstrekt. j Volgens de bladen is op 59.692.000 H.A. het graan reeds gedorscht De correspondent van Havas nerlnnert er hierbij aan. dat de regeering is opge- treden tegen ambtenaren, die verant woordelijk worden geacht voor het ten achter blijven van den oogst. Enkelen hunner zijn uit de partij gezet en ge rechtelijk veroordeeld kleeren en vrouwen. Ik vind ze allesbe halve sympathiek. Hoe oud bent u, Juffrouw Sherbor ne? vroeg Sir John vriendelijk. Ik geloof wel. dat ik de jaren des onderscheid bereikt heb In elk geval kan ik op mezelf passen. Nu ga ik er van door, en laat een slechten indruk achter! i Ruth. Sir John zal Je wel aan het ver- i stand trachten te brengen, dat ik geen geschikt gezelschap voor je ben. Stoor je niet aan hem. Zorg, dat je om negen uur SPANJE. Spanje'» regeering houdt «tand. De onafhankelijk Catalaansche Regeering reeds gevallen. Verschillende arrestaties. Spanje heeft, nadat het voor eenige jaren tot republiek werd uitgeroepen, weinig rust gekend. De regeerlngen, oor spronkelijk volkomen linksch republi- kelnsch georiënteerd volgden elkaar met Zuid-Amerikaansche snelheid op en re- I volutionaire woelingen waren niet van de lucht. I Inmiddels leed niet alleen het aanzien van Spanje onder deze onrust, ook en vooral de economische verhoudingen en toen dan ook in het voorjaar 1934 bleek, dat verder regeeren op dit scherp linksch georiënteerd spoor financieel niet meer mogelijk was. ontstond een burgerlijke coalitie waarin de katholieke invloed on der Gil Robles zeer sterk werd. Ook deze coalitie is thans uiteengesla gen en bij het optreden van de nieuwe fegeering Lerroux ontstonden opnieuw troebelen, thans echter van veel ernsti ger aard dan voorheen. De linksche oppositiegroepen, die der socialisten, communisten en een verwar de groep van anarchisten verbonden zich tot een eenheidsfront, dat thans een ille galen strijd tegen de regeering heeft aangevangen, ingezet door een aigemee ne staking. De toestand in Spanje was daardoor zeer critlek geworden. Vooral in Barcelona, alwaar de Cata- laansche republiek werd uitgeroepen, blijkt de strijd hevig geweest te zijn. Of- ficleele berichten spreken reeds van 400 dood'en en duizenden gewonden. Maar ook in Madrid moet veel bloed vergoten zijn. De Spaansche regeering heeft ech ter met drie regimenten Barcelona weer in haar macht gekregen en voor zooverre de berichten geloofwaardig zijn, moet zij ook in Madrid den toestand weer mees ter zijn. Zaterdagavond is er echter nog verwoed gevochten in de Madrlleensche straten. f De leider van de opstand in Catalonië Louis Companys is In arrest gesteld, evenzoo werden de voornaamste mede werkers dooi de regeerlngstroepen ge vangen genomen. De Spaansche oud-mlnister-president Arna Azana, die mede de leiding van de rebellen had, werd eveneens gearres teerd. ir gevraagd een ge- e Vvoiung voor 2 ua- ki. bergruimte. et prijsopgaaf onder Bur. v. d. Blad mid™ mul.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1