Fa. B. DE JONG GUUPSCHE COURANT - ZATERDAG '130CT. 1934 - TWEEDEI',BLAD Leverworst Verlost van hevig SPIT IN DEN RUG KLOOSTERBALSEM J.C.MNttlMWz. En óf! Jongens met 'n goed en gezond verstand - hoe zou het anders kunnen als zonen van va ders met hersens! - die begrijpen, dat 't Paps niet op z'n rug groeit, maar die 't toch ook liever niet vier jaar aan 'n stuk met denzelf den uister moeten doen en die ook wat graag eens 'n nieuw pak en een regenjas erbij heb ben. Dan kom je er vanzelf toe om de kwestie van je kleê- ren eens wat beter uit te kienen en dan kom je vanzelf ook tot C A. Wat een wonder: méér klee ding voor minder geld, dat wil er bij ons ook wel in. 'tls maar 'n weet, ion- Sens! Als je 't één eer bij C A ge probeerd hebt, be hoor je vast en ze ker voorgoed tot de CaA optimisten! De opstand in Spanje. HEDEN Kalfslever Varkenslever De moord op Koning Alexander en Minister Barthou. Breede én smalle Berliner Leverworst Saksische Leverworst DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM AKKER'S „Geen goud zoo goed" Leverkaas Leverpastei GROENENDAAL 13, Telef. 2012. GOUDA. Woninginrichting De rust bijna overal weergekeerd. Een nederlaag der Catalaansche separatisten. De bloedige gebeurtenissen te Marseil,- te die. naar steeds waarschijnlijker wórdt geen ontstellende buitenlandsch- oolitiéke gevolgen zullen hebben, daar de aanslag op koning Alexander het uit vloeisel was van een binnenlandsch- staatkundig conflict, hebben de laatste dagen nagenoeg alle aandacht opge- eischt. Dit lag voor de hand. Intusschen is het wel van belang weer eens aandacht te schenken aan hetgeen zich in Spanje verder afspeelt. Het zou niet in overeenstemming zijn met de feiten, wanneer men vaststelde, dat de rust in Spanje volkomen is her steld; de daden vaai terreur duren nog op tal van plaatsen voort en vooral in Asturië. waar het verzet bizonder fel was en waar de artillerie en infanterie der Spaansche regeering dagelijks in actie zijn. blijft de,spanning voortduren. Maar moge de rebellie zelfs in de hoofdstad nog af en toe oplaaien, niettemin krijgt men den indruk dat de Spaansche regee ring overal in het land terrein wint en de definitieve onderdrukking van den opstand nog slechts een kwestie is van een beperkt aantal dagen Dat de Spaansche regeering. wier po sitie meermalen uiterst hachelijk was, zich tenslotte heeft kunnen handhaven, moet niet in de allerlaatste plaats wor den toegeschreven aan de omstandig heid. dat het Spaansche leger ditmaal een betrouwbaar instrument in handen der regeering bleek te zijn. De houding der troepen te Barcelona, de hoofdstad van Catalonië, waar het voortbestaan van Spanje in zijn tegenwoordlgen vorm op het spel stond, is, zonder overdrijving gesproken, van historische en doorslag gevende beteekenis geweest. De revolu tionairen hebben vermoedelijk ln de ver onderstelling geleefd en vooral de Catalanen leefden ln den ditmaal ijdelen wan dat de troepen zich ertoe zouden laten verleiden zich bij hen a^in te slui ten. Toen dit niet geschiedde, werd ae geboortedag der Catalaansche republiek tegelijkertijd haar sterfdag, daar zij haar levensvatbaarheid voorloopig slechts had kunnen ontleenen aan de beschikking over een gewapende macht, in staat zich met succes te verweren tegen het cen traal gezag. De plichtsvervulling van den Spaanschen soldaat heeft de over winning der Marxisten en der separlsten verijdeld, zoodat de kansen der regeering aanmerkelijk zijn gestegen en misschien binnen afzienbaren tijd aan den cnaos voorgoed een einde zal komen. Pacifica tie en wederopbouwarbeid, willen deze rijke vruchten afwerpen, zullen echter alleen mogelijk zijn, wanneer de Spaan sche regeering in den vervolge ernstig rekening houdt met het algemeen belang en aan alle bevolkingsgroepen gelijkelijk redelijke levenskansen biedt, m. a w., wanneer zf^afziet van het voeren eener reactionaire politiek,, die gericht is tegen de arbeiders. Met spanning wacht tevens iedereen af. hoe de regeering op de jongste onaf- hankelijk-verklaring der Catalanen, die door het optreden der Spaansche troepen teniet is gedaan, zal reageeren. Zooals men weet, dateert het autonomle-statuut voor Catalonië van 1932; de toenmalige linksche regeering in Spanje verleende dit statuut op nadrukkelijk verzoek van den Catalaanschen separatist Macia. Er waait echter thans in Spanje een andere politieke wind: de regeering is thans weer duidelijk rechts georiënteerd en zoo kan het best gebeuren, dat binnen af zienbaren tijd de autonomie van Cata lonië weer wordt opgeheven of in belang rijke mate beperkt Men zal echter te Madrid uiterst tactisch te werk moeten gaan. want een al te straffe en plotse linge verandering zou den toestand noo deloos verscherpen. 30 cent per ons 18 De bewapening van den moor denaar. De Matin meldt uit' Marseille, dat de moordenaar van koning Alexander bui tengewoon zwaar bewapend was. Men wnd op hem een Mauser-machinepiStool taOiber 7.65 m.M., dat 1240 gram woog, 28.2 c.M. lang was en waarin patroon banden van 10 of 20 patronen gebruikt werden, verder eer. Walther-pistool, eveneens van 7.65 m.M. kaliber en ten slotte een bom, waarvan de herkomst niet kon worden vastgesteld. Hij bevatte 80 gram cheddiet en was van zooals anarchisten gewoonlijk ien, doch zooals in den oorlog gebruikt werd. Aan patronen had Kale- men twee patroonbanden van 20 patro nen voor de Mauser- en 6 patroonbanden van 9 patronen voor de Walther-revolver .by zich. Praag vermoedt een internatiomaal Het schijnt, dat niet alleen binnen- landsche politieke motieven den achter grond zijn van het misdrijf van Marseil- le.^maar ook internationale, er schijnt sprake van een internationaal complot. Novak en Benesj zijn over Munchen en Zwitserland Frankrijk binnengekomen. Het vermoeden is gerezen, dat zij tame lijk lang in Dultschland geweest zijn en tot een bond behooren, die een steun punt te Fontainebleau heeft en zich thans over Zwitserland wilde verstrooien Helden bleken den toestand in Midden- Europa zeer goed te kennen, in het bij sonder die in Hongarije. Van Zuid-Slavische zijde meent men, dat beiden behooren tot het bekende ter- landsche Zaken is overgebracht. Opge merkt werden de gezanten van Enge land. de Vereenigde Staten, Italië. Polen. Spanje, Bulgarije, Oostenrijk, Roemenië en de generaals Weygand en Pershing. Er waren o.a. kransen van Koningin Ma ria van Zuid-Slavië, Jeftitsj. Spalaxu- witsj, den Zuid-Slavischen gezant te Parijs. Gedurende den nacht hebben voorma lige medewerkers en familieleden van Barthou bij zijn lijk gewaakt 10 cent per ons Nieuwe arrestaties. De Fransche politig heeft in verjchiller.Je deelen van het land arrestaties verricht van verdachte elementen, die betrokken zouden kunnen zyn by den aanslag le Marseille. Te Chamberey is een uit Zuid-Slaviê af komstige Oostenryksche onderdaar. gearres teerd, die zich Quiqueran Deoouzen noemt. Hy verklaarde zyn domicilie te Gras te Web ben en te Zagreb geboren tq, zyn. Op den dag van den moord moet hij zich te Aix en Provence bevonden hebben en üy zou op het punt gestaan hebben Frankrijk over den St. Bernard ie verlaten. Prins Paul heeft een goede pers. De juiste man om het werk van koning Alexander voort te zeiten. In de geheele Zuid-Slavische pers wordt de persoon van prins Paul, die in het tes tament van koning Alexander in de eerste plaats als regent wordt benoemd, bespro ken. De bladen juichen die beschikking ten zeerste toe. Prins Paul is immers niet alleen het naaste familielid van den koning, maar heeft jaren lang aan diens zyde gewerkt, zoodat hy beter dan wie ook, op de hoogte is van diens werk en streven. Hy bezat het volle vertrouwen van den koning en meer malen had hy vertrouwelijke zendingen te vervullen, waarvan hy zich steeds met groote tact kweet. De half-officieele „Vreme" schrijf*, dat Peter zyn grondgebied betreden. Een bijzondere delegatie was hem tot de -caatsgrenzen tegemoet gereisd, waaroy ar minister van handel, financiën en landbouw, de president van de Kamer en de vice-pre sident van den Senaat. In het grensstation Jesenice wachtten zij in den gloed van de fakkels van een afdeeling mijnwerkers, te zamen met vertegenwoordigers van de Zuid-Slavische sokol, en van nationale en cultureele vereenigingen uit de Opper Krain. Toen het hofrytuig, dat aan den snel trein was gekoppeld, door den hofmaar schalk was geopend, klonk op het perron hoera-geroep. Na eilkele oogenblikken verscheen Peter II met zijn moeder voor het portier. In naam der regeering trad de minister van land bouw, Kojitsj op hem toe en riep „Leve onze Koning". De kleine Koning bleef een minuut of vijf op het perron; bleek en mat en moeilijk glimlachend-wuifde hy voor de begroeting dankend met de hand. Hertog van Kent zal koning George bij de begrafenis vertegenwoordigen. De hertog van Kent zal koning George van Engeland bij de begrafenis van koning Alexander van Joegoslavië vertegenwoordi gen. Te Parijs zal prinses Marina, die zoo als men weet een schoonzuster is van den prins-regent Paul van Joego-Slavië, zich by haar verloofde voegen om samen met hem naar Belgrado te reizen. LETLAND. Aartsbisschop vermoord. Zijn huis in brand gestoken. Aartsbisschop Johann Pommer, het hoofd van de Oostersch-orthodoxe Kerk van Letland, is Donderdagavond ver moord. De moordenaars hebben vervol gens getracht zijn huis in brand te ste- Even na middernacht, zoo wordt nader gemeld, werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in Riga's villa-wijk Kai- serwall, waar brand was uitgebroken in het huis, dat bewoqjid wordt door den Aartsbisschop. Na het blusschen van den brand, deed de brandweer een verschrik kelijke ontdekking. In een zijkamer lag het verschrikkelijk verminkte lijk van den Aartsbisschop, bedekt met stroo en met drie uit de hengels gehaalde deuren. Men vermoedt, dat de moord verband houdt met een proces wegens verduiste ring van kerkgelden. Dezer dagen zou het desbetreffende proces te Riga beginnen. De Aartsbis schop zou daarbij als hoofdgetuige charge optreden. De nog onbekende moordenaar is voortvluchtig. BINNENLAND. Volledige couponbetaling op Dawcs- en Youngleening. De Duitsche regeeru^g stelt voor de in het tweede halfjaar van 1934 vervallende coupons van Nedèrlandsche obligatie houders, die sedert 15 Juni j.l. eigenaar 20 cent per ons 14 kZIuoo, dat Is achttr du rag, ■it mijn SPIT ben Ik fijn nil was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjea Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet Uggen (e kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham ie verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn atuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den gemeeskrachtlgen Kloosterbalsem aan wendde, begon mijn jjenezing. En nu heb Ut in geen 8 maanden meer een ntml „th.d" j 2w u A OHiaiNIIL TIN INZAM waren, de benoodigde deviezen beschik - i baar. De onderteekening van de desbe- I trefiende overeenkomst tusscnen de Ne- j derlandsche en Duitsche regeering werd op gisteren verwacht. De trustees der Dawes-Loan zullen 50 pet. van de nominale waarde der op 15 dezer vervallende coupon onmiddellijk voldoen. Zuid-Hollandsche Vereeniging „liet Groene Kruis". De Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", zal haar achtendertigste algemeene vergadering houden in Tivoil t te Rotterdam-op Vrijdag 26 dezer. De ver gadering begint 's morgens te 10.30 uur. Honderdduizend antwoorden. Op de prijsvraag van het N.C.C. 1 Naar wij vernemen zijn op de prijs vraag van het Nationaal Crisis-Comité, waarvan de inzending thans Is gesloten, ongeveer 100.000 antwoorden ingekomen. I Dit beteekent voor het N.C.C. een bate van ten minste 25.000. Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrhfmlddel bij Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prys wordt verhoogd met by slag voor Omzet-belasting. STADSNIEUWS. GOUDA, 13 October 1934. De nieuwe spoorlijn Gouda WaddinxveenBoskoopAlphen. Een goed begin. By de oificieele opening van de nieuwe spooriyn Gouda—Alphen vorige week Za terdag zyn er, zoowel door de autoriteiten van ae Kegeering ais van die der Spoorwe gen en door enkele burgemeesters uit deze streek zeef pessimistiscue klanken, verno men omtrent de te verwachten exploitatie van deze lyn. Het is daarom van belang te vermelden, dat het vervoer op deze nieuwe lij-n dat met heel eenvoudig materiaal plaats heeft, gedurende de eerste w«.ek met onbeduidend geweest, meerd.re treinen hebben 30 a 40 passagiers vervoerd; er is een gemiddeld vervoer van 20 passagiers per trein ge weest. Onder deze passagiers zyn tol van op abonnement reizenden, die nu van de gelegenheid gebruik maken de aan de lyn gelegen gemeenten te bezoeken, waartoe zij t voren niet kwamen, daar dat bezoek te veel tijd vorderde. Op deze lijn zijn de noor-abonnementen ook geldig; op de lyn Gouda—Schoonhoven is dat, wyl die lyn een tramlijn is, niet het geval. V/as er van het goederenvervoer vol strekt geen verwachting, ook dat valt mee; cr zijn van 5 tot 7 wagonladingen per dag vervoerd, terwijl ook het vervoer per A.T.Q.- vrachtdienst in doorgaand verkeer, behoor lijk is. Het is mogelijk dat vele reizenden dit reisje als een „nieuwtje" beschouwen, het is echter ook mogelijk en dit lijkt ons meer waarschijnlijk dat de gemakkelijke wijze van zich kunnen' verplaatsen tot het veelvuldig gebruik maken van het lyntje 22 cent per ons per blik 20, 25, 30, 40 cent Jtiengt. Het is zeker dat het voor velen een uitkomst is. weet of de pessimistische klanken coo. .ie werkelijkheid niet zullen worden verdreven. Ontheffing Winkelsluitingswet. B. en W. van Gouda brengen ter alge meene kennis, dat op grond van het be paalde in artikel 9, 5e lid, der Winkelslui tingswet 1930 S 460, ontheffing van win kelsluiting is verleend uitsluitend voor de door het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, afdeeling Gouda, te organiseeren ba zar in het perceel Wydstraat 39, van des HET GOUDSCHE TAALMUSEUM. XVI. No. 46. Als ze warm worden beginnen ze met de kluiten te gooien. Wanneer vroeger jongens, die het kou<i hadden, zich in de potterij hadden ver warmd, werden ze daarna vaak balddadig en begonnen met kluiten (stookturf) te gooien. Dit was dan het sein voor den pot-' tenbakkersbaas om ze uit de püttery te ver wijderen met de geijkte woordep: „Nou ben je warm, nou mot je de pottery uit." Met bovenstaande zegswijze hangt ook samen een andere hier ter stede gebezigde uitdrukking: „Nou zyn ze vol en nou beginnen ze met steeneh te gooien." Dit wordt weer meer gezegd van men- schen, die zijn onthaald, en daarna beginnen te belasteren. No. 47. Het is beter verkouden dan achter dochtig te zyn. Het eerste gaat wel weer over, het laatste geneest nooit. Deze uitdrukking spreekt voor zichzelf. In den volksmond wordt echter in plaats van het woord „achterdochtig" een minder be schaafd woord gebruikt. No. 48. Een straal. Wordt vaak gebezigd in de beteekenik van een groot aantal; „d'r waren een straal menschen by." Alle Goudsohe ingezetenen en oud- ingezetenen worden uitgenoodigd uit drukkingen van den aard als hier boven aangegeven, zoo mogelijk ver gezeld van toelichtingen, schriftelijk in te zenden. Brieven onder motto „Het Goud sohe Taaimuseum" aan het kantoor van Mrs. SMIT, Hoogstraat 1, Gouda. de crisis-organisatie-beschikking d.w.z. de verplichting van den boer-werkgever tot aanvaarding van een bepaald arbeidscon tract met zyn werknemer, wanneer slechts een of enkele andere werkgevers in dezelf de plaats een collectieve arbeidsovereen komst slóten met een werknemers-organi satie. De agenda vermeldt verder de vertooning \an de film „De Nederlandsche landbouw ir. de practyk". A. R. Propagandaclub „Groen van Prinsterer". De A. R. Propagandaclub „Groen van Prinsterer" hoopt Maandag 15 October haar winteractie weer te beginnen. De agenda vermeldt, behalve jaarverslag secretaris en penningmeester, bestuursverkiezing, o.a. een inleiding van het raadslid E. A. Polet m'et als onderwerp „Drie is één". Chr. Middenatandsvereenigmg afd. Gouda. Onder voorzitterschap van denheer E. A. Polet kwam de afd. Gouda van de Chr. Mid- dens tand ave reenigmg in vergadering bijeen. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend. De voorzitter neette daarna de aanwezigen welkom. De notulen der vo rige vergadering alsmede het jaarverslag van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren D. L. Wagneaar en Adr. van Leeuwen wer den herkozen. Reclameweken. De voorzitter zette de plannen van de commissie uiteen voor de reclameweken die staan gehouden te wofdapu Het kemé in t kort hier op neer, dat iedere kooper bjj aan koop van ƒ0.50 een enveloppe zal ontvan- gen, voorzien van een letter uit een te vor men siagzin. Daarna werd de agenda der algemeen* jaarvergadering behandeld. De voorzitter wekte de aanwezigen op om indien eenigs- GOUWE 89 en 143- TEL. 2875 Maakt met den winter'Uw Woonkamer warm en gezellig; daarom Informeert U bij ons naar PLUCHETTE, VELOURS- of andere OVERGORDIJNEN roristische centrum van Janka de Zuid-Slavisch-Hongaarsche grens J** in de stukken, die de Zuid-Slavische VQlkenbondsgedelegeerde ia Juli 1934 te Genève over de Incidentenen de acties de Zuid-Slavisch-Hongaarsche grens JJWlegde. komt de naam van een terro- Kalemen voor. Novak en Bertesj wei- jeren verdere inlichtingen over hun ge wag te geven. Men wacht dus de inlich tingen uit andere landen af, waarheen vingerafdrukken en foto's zijn gezon- Wh. Benesj zegt Ivan Ralsitsj te heeten rj® Kolidinetsj in Zuid-Slavië te zijn «eboren. Novak weigert zijn waren naam zeggen en wil alleen iets vertellen o> er S verwijf in Parijs, waar hij 30 Sep- moer aankwam en vier maal van hotel verwisselde Défilé voor de katafalk met het stoffelijk overschot van Barthou. ntHÏ en werd er den geheelen dag on gebroken gedéflleerd voor de katafalk met het lijk van BArthou. dat ln de Salie wloge van het ministerie van Buiten- nieraand vollediger en getrouwer de laatste dexander I: „Waak over Joegoslavië", kan ten uitvoer leggen als prins Paul. Het „Deutsche Volksblatt", het hoofdoi- gaan van de minderheden, "wyst er op- dat Prins Paul in geen enkel opzicht opbekend is met de politiek van zijn land, daar de innige vriendschap met wijlen koning Alexander tot natuurlijk gevolg had, dat hy met hem alle problemen besprak en hij m al zijn ideeën, plannen en zorgen deelde. Men kan aannemen dat koning Alexander by het volvoeren van zyn vérstrekkende plannen door de goedkeuring van prins Paul somtijds werd gesterkt. Dit alles kan als waarborg gelden dat hij de aangewezen persoon is om de staatszaken verdej te lei den. Tegelijk zal hy voor de jongen Koning Peter II een welwillende vriend, raadgeve j en opvoeder zijn. Koning Peter II op Zuid-Slavisch gebied. Gisteravond tegen 9 uur heeft de jonge De nationale inzameling heeft zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Het aantal giften dat rechtstreeks bij het N.C.C. binnen komt is in de laatste we ken zeer toegenomen. Vele fondsen, cor poraties en vereenigingen hebben nun bijdragen verhoogd en verscheidene be langrijke giften en 1000 of 500 werden ontvangen. Ook de nieuwe giro-actie heeft een be vredigend resultaat. De juiste opbrengst van de Crisiscollecte. De uitslag van den „raadwedstrijd". Gisteren is de uitslag van den wed strijd bekend gemaakt betreffende het raden van de juiste opbrengst van de deze week te Rotterdam gehouden Cri siscollecte. De eerste prijswinnaar heeft 30.750 geraden. De laatste prijswinnaar 30.157.26J. In totaal zijn er 150 prijswin naars, die binnenkort bericht zullen krij gen waar en wanneer de hun toekomen de prijzen kunnen worden afgehaald. avonds 8 uur tot 10 uur op Vrijdag 12 Oc tober, van des avonds 10 uur tot 11 uur op Zaterdag 13 October en van des middags 4 uur tot des avonds 10 uur op Zondag 14 October 1934. „Valkenheide". De opbrengst van de op 6 October ge houden speldjesdag voor „Valkenheide" be droeg f 194.17. Het „Sterhuis". Het „Sterhuis" op de Gouwe 185 zal van- af Zondag 14 October weer geopend zyn voor meisjes van halfvier 's middags tot 10 uur 's avonds.' Holl. Mij. van Landbouw. De afd. Gouda en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw zal Vrijdagavond 19 dezer een ledenvergadering houden in de bovenzaal van „het Schaakbord" waarin naast mededeelingen over het Landbouw- huishoudonderwijs, de motorcursus, z.g. in dustriecontracten, polderverbeteringen in werkverschaffing enz. zal worden behandeld zins mogelijk naar Utrecht te gaan. De rondvraag gaf zooals altijd een groote verscheidenheid van vragen enz. Met een woord van dank tot de aanwe zigen werd de vergadering op de gebruike lijke wyze gesloten. Groote apenbare vergadering N. S. B. Spreker Ir. Mussert. De leider van de Nat. Soc. Beweging, Ir. A. A. Mussert, zal op Dinsdag 16 October te 834 uur in den Nieuwen Schouwburg een rede houden. Omtrent voorverkoop van kaarten zie rr.en de betreffende advertentie Utile Dulci. Het Bestuur van de Goudsche Gymna siasten Vereeniging verzoekt ons mede tc deelen dat het als volgt is samengesteld: J. W. de Bode, praese; A. J. Meyer, ab-actis I, Crabethpark 4, Gouda; P. Boer, ab-actis II; Ety La Gro, quaestrix; J. F. W. G. Verheul, i

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 3