eweg 45 Na. 18730 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen De uitvaart van Minister Barthou. t eg 96 Jong De uitgewischte schuld. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Maandag IB October 1834 73- Jaargang BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWEKKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. F’ meer ƒ0.50. Op FEUILLETON. 40 verkrijgbaar. emonstreeren. CONDITIE. genomen een gie- Aantoor ^707. i jnze soorten: i cent per ons ens, Krenten- Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. HOOFDSTUK XXIV. ts 14 ct. p. ons. 22 cent per ons 1ANKET. cent per ons IFELEN. cent per stuk PLAATS iltede Boek je plaatsing EN LAGE PRIJS moet by de KONING zjjn. VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT linq eid flat peciaal- Voor U i bij Uw kieren! terend. Dat weet ik niet Heb je den laas sten tijd nog iets van je vriend gehoord, ik weet niet meer, hoe hij heet je weet wel. die met de auto een keer bij ons kwam. Bedoel je Gerald Statham? Neen, ik heb niets van hem gehoord. Misschien heb ik hem wel beleedigd, zei Ethel luchtig. Ik heb laatst bericht gehad van Sir John Hij schreef niets over Gerald. En over Geoffrey? vroeg Ethel. Hi] noemde geen van beide, ant woordde Ruth zacht. Om vier uur waren ze weer in de tent en rustten tot theetijd uit. De voorraden werden weer aangevuld en alles was ge reed voor de avond-toeloop. Ruth en Ethel hadden nu de lange toonbank, en gretige stemmen riepen bestellingen. De rijen liepen tot de deur toe. en Ruth be diende, terwijl Ethel de kommen vulde. Toen zag Ruth een nieuw reglments- teeken dat van de Blankshires. Weljc bataljon? vroeg te een sol daat. Het derde, juffrouw, was het ant woord. en haar hart begon te bonzen. Als vanzelf gingen haar oogen langs de rij, maar ze herkende geen enkel gezicht. De oogenblikken verstreken en ze begon te kalmeeren. Plotseling hoorde ze een uitroep van Ethel Meneer Statham! Milicien Statham dank u. juf frouw, zei Gerald en nam grinnikend zijn kom aan. (Wordt vervolgd) Een ontroerende plechtigheid. Koning Peter II in zijn land aangekomen. Het stoffelijk overschot van Koning Alexander in zijn vaderland terug gekeerd. De aankomst van de „Dubrovnik”. Een indrukwekkende ontvangst. eerste kamp, waar een 1 .ffpnt. vnnr ban naluAPTfiP - de handen vol, en de stroom ging onaf gebroken voort. Ruth vond haar werk prettig. Het was het minst Inspannende en ze had soms tijd tegen haar klanten te praten. Vele »«e sport!*** nt*i U g*. aakt v wanna ollan (tichel er. met door mikte kraag, inka(kl*d*n0a gen geheel op lid* gevoerd Een reusachtige menigte had zich langs 1 den weg opgesteld, die de stoet zou vol len. langs de Quai d’Orsay tot de Pont Alexandre, via de Avenue Galliémi naar de Esplanade des Invalides. De politie en militaire troepen hadden voor een afzet- tingscordon gezorgd. Het was ruim half twee, toen de stoet zich in beweging zet te. voorafgegaan door eenige bereden af- deêlingen van de Garde’ Républicaine. Dan volgden vier rijtuigen, zwaar be laden met ontelbare kransen en bloem stukken. waaronder in de eerste plaats van de Fransche regeerlng, van de ko ninklijke familie van Zuld-Slavié en Roemenië, van staatshoofden en regee renden, van vele arfdere landen en van vele corporaties en Instellingen. Getrokken door zes paarden reed hier achter het affuit, waarop de lijkkist ge plaatst was, die geheel bedekt was met een reusachtige Fransche vlag. Naast het affuit liepen officieren met kussens met de ordeteekenen van den overledene. Eenige soldaten volgden de lijkkist en achter hen schreed voor de leden der regeering uit, de president der leken oude vrienden en hadden niets geen lust weg te gaan. Zij kon goed met hen omspringen, was altijd vroolijk en blauwe* overalls aan Daarop gingen ze vriendelijk, en lachte vaak Ze had al door de keuken en de eetkamer naar ae., x J eigenlijke tent. Aan een lange toonbank tegenover hen waren een dame en twee heeren met de toebereidselen voor het openen van de tent bezig Zij begroetten elkaar vroolijk en de meisjes gingen naar de toonbank aan den linkerkant die in twee gedeelten was verdeeld één om geld te wisselen en de andere om allerlei dingen, die niet eetbaar waren, te verkoopen. Het is mijn beurt om te wisselen, zei Ruth en begon het geld op kleine stapeltjes te zetten. In den tusschentijd waren thee- en koflékannen aan de groote toonbank ge vuld en alles stond klaar. Door het ven- ster kon men bulten verlangende gezich- ®«gen. Ik ben doodmoe, merkte ze lus- ten zien. Op een woord van den leider tel van Ve-^l «L geheel^ chine ge- roomlijnde sntkraag gen bij de byzettingsplechtigheden voor vijlen Koning Alexander. Lebrun zal ver gezeld worden door den minister vaa ooi log, maarschalk Pétain. den minisrer van marine Piètri, en den minister van Lucht vaart Denain. republiek. Lebrun, gevolgd door de voor- roepen werd om de portefeuille van bul- iltters van Kamer en Senaat en de mi nisters Achter hen zag men de familie leden van Barthou. aan het hoofd zijn broer Léon Barthou, dan volgden de leden van het corps diplomatique Op de Esplanade des Invalides stonden ter weerszijden van den rijweg twee tri bunes opgesteld, rechts een voor de fa milieleden en genoodigden, leden der regeering. links voor de delegaties In het midden stond (Je op vier zuilen rustende kathfalk. waarop de kist ge plaatst werd. De katafalk was eveneens bedekt met de Fransche driekleur, en terzijde een reusachtige krans van eiken loof ertegen aan geplaatst. De brandende straatlantaarns zijn met rouwfloers omhangen. Het is ongeveer twee uur als de kop van den stoet op de Esplanade des Invalides aankomt. Voor de katafalk houdt de affuit stil en offi cieren dragen de kist op de katafalk Als alle gezeten zijn beklimt miiUster- presldent Doumergue het spreekgestoel- /zi het leven *zoo goed als bij het scha ken kan één enkele zet,het heele spel bederven. Peter zal zijn studie in Engeland voortzetten. Niettegenstaande artikel 40 van de Grondwet, volgens hetwelk de koning in het land moet wonen, zal men toch een uitweg zoeken om het mogelijk te maken dat koning Peter naar Engeland terug keert om zijn studie te voltooien. Auakomst van de Dubrovnik. De Joego-Slavlsche torpedojager „Du brovnik” is Zondag met het lijk van den vermoorden koning Alexander aan boord in de Dalmatische haven Split (Spalato) aangekomen. Ongeveer 100.000 menschen stelde troepen de vaandels lieten zinken en een saluutsalvo losten. Militaire vlieg tuigen cirkelden op geringe hoogte boven de haven en wierpen bloemen en kran sen op de baar. De aartsbisschop van Schibenik (Sebenizo) hield een korten rouwdienst, waarna het défilé van de menigte langs de baar begon. Groot opzien baarde de aankomst met een speciaal schip van deh Sloweenschen leider dr. Korosjetz, die vanwege zijn onverzoenlijke houding tegenover de re geering jaar lang op het Dalmatische eiland Hwar geïnterneerd was. Hij bracht geruimen tijd op de katafalk door, in ge bed verzonken. Hij verklaarde dat men aan de baar van een groot kbning ayes moest vergeten en dat alleen voor het welzijn van Joego-Slavië moeten leven en werken. Men leidt hieruit af, dat hij zijn oppositie tegen Belgrado zal staken. BÜrrKN LAND^C FRANKRIJK. Reconstructie van ’t Fransche kabinet. Laval zal de plaats innemen van Barthou. Chéron af getreden. In den Ministerraad van Zaterdagavond ir, de reorganisatie van het Fransche kabi net voltrokken. In de plaats van Barthou is Laval, tot dusverre miniiter van koloniën, benoemd tof minister van buitenlandsche za ken In de plaats van den afgeireden mi nister Sarraut is Marchandeau, tot dusverre burgemeester van Reims, benoemd tot mi nister van binnenlandsche zaken. De vroe gere minister van economische zaken en afgevaardigde Rollin is to^ minister van ko'oniën benoemd. De minister van justitie Chéron heeft den minister-president zijn ontslag aangeboden om zyn taak te vergemakkelijken. Doumer- guc heeft het oritslag aanvaard en !n het ttfin van deze week zal voorzien worden ia de benoeming tn een nieuwen minister van justitie. De ministerraad heeft verder besloten, cat staatspresident Lebrun naar Belgrado zal gaan om Frankrijk te vertegenwoordi- te links Van de katafalk, tot het uitspre ken van de lijkrede. Het is onmogelijk, aldus de Minister, een volledig overzicht te geven van het leven en de werkzaamheden van Louis Barthou. Zijn generatie heeft de neder laag gekend en de tragische gebeurtenis sen van 1870 hebben een zoo diepen in druk op hem gemaakt, dat de richting waarin zijn verder leven zou gaan, er door bepaald werd. Schrijver en filosoof zoowel als politi cus, heeft hij ook op cultureel gebied zijn plichten tegenover Frankrijk vervuld en hij heeft Frankrljk's taal, natuur en kunst liefgehad. Hij zag Frankrijk als dat. wat de natuur geschonken had. en wat zijn bewoners floor noesten arbeid er van hadden gemaakt. Als hij zijn land bedreigd achtte, aarzelde hij niet om op heldhaftige wijze te doen was hij noodig achtte. Hij was het, die als minister In 191ó in de Kamer den dienstplicht van drie jaar voorstelde en doorzette, waardoor het in '914 mogelijk was weerstand te bieden aan een vreemde invasie en het hoofd te bieden aan een doodelijk gevaar. Barthou begreep ook, dat het niet voldoende was den vrede te willen om hem te verkrij gen, dwaarom was het ook noodig in vre destijd de krachten, die den vrede kon den handhaven en het recht te bescher men Toen zijn zoon op de slagvelden van den Elzas viel, aldus Doumergue, heb ik de tranen in zijn oogen en zijn smart om dat verlies gezien, maar hij bleef zijn plicht doen en toen hij in Februari ge- ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging gier looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. In de haven lagen vijf groote slagsche pen van de Britsche Mlddellandsche Zee- vloot, met het admiraalsschip „Queen Elizabeth”. Op de kade was een 15 meter hooge katafalk opgericht, geflankeerd dOQr vier hooge zuilen, waarop groote vuren brandden. Het was ruim zes uur, toen het eskader de haven binnenliep. De Joego-Slavische zoowel als de Britsche oorlogsschepen losten een salvo saluutschoten. Toen de valreep was neergelaten begaven Prins Arsem, oom van Alexander en broer van wijlen Peter I, de leden der regeering en yer^egenwoprdigets van het Parlement zich aan boord van de „Dubrovnik”. Even later arriveerden de Fransche minister van Marine. Piétri, die het escorte aan boord van het slagschip „Colbert" had begeleid, en de commandant van het En- gelsche Mlddellandsche zee-eskader, ad miraal Eisher, aan boord van den tor pedojager om den koning de laatste eer te bewijzen. Joego-Slavische marine-officieren droe gen de kist aan land en plaatsten haar onder de tonen van het Joego-Slavische volkslied op de katafalk, terwijl de opge- Je hebt gelijk En dan nog iets. De laatste week hebben we van bijna alle gezindten een kerkdienst gehoord. We hebben zelfs een Miss bij gewoond En de houding van de soldaten brengt me tot nadenken. Ik vraag me af, of het komt, dat ze spoedig gaan vechten, dat de manschappen zoo ernstig en vol eer bied zijn.' Tusschen twe ehaakjes. ging ze op een anderen toon voort, ik heb gt> hbord. dat er vanmiddag meer nieuwe lui komen. Welk regiment? vroeg Ruth auto matisch. Voornamelijk Blankshires. Welke bataljons? vroeg Ruth fluls- Het was een koude morgen in Januari, maar de zitkamer van het landhuisje Wa8 warm en gezellig. Ruth en Ethel wten te ontbijten een ochtendblad voor zich, waar ze aandachtig in lazen. Ethel keek op de klok en zuchtte. Nog vijf minuten en we moeten weg. heb niets geen zin aan werken van kanonschoten af, ten teeken dat het eskader naderde. Op hetzelfde oogenbllk begonnen alle kerkklokken te luiden, welk gebeier aanhield tot des morgens tien uur, toen de trein met het stoffelijk sluier met wit band om haar voorhoofd. Men kon haar aanzien, dat zij slapelooze nachten achter den rug had, zij had een behuild gezicht en hield zich afzijdig van de ceremoniën, die zich om haar heen af speelden. De toestand van koningin Maria. Algemeen hoopt men. dat koningin Maria gelegenheid zal krijgen om volko men rust te nemen. De hevige schokken, waaraan zij den laatsten tijd heeft blootgestaan, hebben haar sterk aangegrepen. Ofschoon van officieele zijde hierom trent niets wordt medegedeeld, geeft de bevolking openlijk uiting aan de hoop, dat de smart, welke wordt veroorzaakt door den plotselingen dood van koning Alexander zal worden verminderd door een blijde gebeurtenis in het koninklijk gezin. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring); 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regels f22ó elke regef meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen bjj contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en nuiden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van solie handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. telöos op j werden de deuren van de tent openge- een paar minuten gingen ze met worpen en een stroom mannen kwam <Wkke jassen aan naar de garage, die naar binnen, sommigen gingen regelrecht ^eger een hooischuur was geweest. ®“®1 ?lng aan het stuur zitten, terwijl -ê motor aansloeg, en toen naast naar klom Er woel een koude wind, I toaar ze reden snel weg. Spoedig kwa- 26 iu het eerste kamp, waar een uitalre politieagent voor hen salueerde en glimlachte T®n 8^0tte hield de wagen stil voor een CToote tent, waar een roode driehoek op zij gingen door een zijdeur naar mnen. Groote ketels water stonden te nu pas begint te merken, wat het leven eigenlijk is. merkte Ruth op. Ik heb onder al dien honderden maar één echten brombeer gesproken en ik wil wedden, dat hij nooit zulk eten heeft gehad. Ruth; we hebben een groo te verantwoordelijkheid op on^ Denk eens aan de schade, die chelend vrouwspersoon in die tent kon teweeg brengen Gelukkig is geen van ons zoo. Een dergelijke vrouw zou dat werk niet vol houden Het is niet gemakkelijk, weet je, riep Ruth met een lach. Denk er eens aan, wat de mannen van de plain zonder onze tenten moesten beginnen. Moeders en verloofden behoor den ons dankbaar te zijn. Denk je, dat ze half zooveel brieven zouden krijgen, als de soldaten geen tent hadden om rustig te kunnen schrijven? De schrijf- tenlandsche zaken op zich te nemen, hebben wij opnieuw samengewerkt. In deze acht maanden heeft hij den vrede bevorderd, door een politiek van toena dering tusschen alle volkeren, die van goeden wil zijn. Hij bracht persoonlijk contact tot stand met alle leidende poli tici van Europa en hij stierf aan den vooravond van een bezoek van een na burig land, waarheen hij wilde vertrek ken om eenige nog bestaande misver standen uit den weg te ruimen. Hij stierf aan de zijde van een nobel, wijs en ridderlijk koning. die dpor éen- zelfden vredeswil was bezield als hij en die vervuld was van dezelfde vriendschap jegens Frankrijk, die wij jegens Zuid- Slavië koesteren. Zijn dood en het leven, dat hij offerde voor het vaderland, zij ons allen tot voorbeeld. Door den nau- wen band, die het gezamenlijk verlies tusschen de volken legt, dient hij zijn vaderland nog zelfs na zijn dood. Toen Doumergue zijn rede beëindigd pruttelen en een ordonnans wenschte hun goeden morgen. Zij hingen hun jas sen en hoeden in een kast erf trokken woord gehoord! zei Ethel vol enthousias me. Ik heb heel wat geleerd, beste. Er was vanmorgen een nieuwe bij. 1 Hij heeft pas een- maand geleden dienst genomen. Hij Is getrouwd hij werkte I bij een juwelier. Hij vertelfle me. dat hij heel wat ontroerendé verhalen gehoord, want ze boezemde vertrouwen in. Ten slotte brak het sluitingsuur aan. Met een zucht van verlichting, want ze waren moe. sloten Ruth en Ethel hun toonbank en gingen naar de eetkamer, waar de staf vergaderde Ze waren blijkbaar op goeden voet met elkaar en praatten vroolijk. Zoowel de mannen als de vrouwen voelden, dat ze t goed werk verrichten en in oorlogstijd j kan men zonder dat gevoel niet werkelijk gelukkig zijn. Na het maal gingen Ruth en Ethel wandelen. Van het begin af hadden ze beseft, dat ze regelmatige beweging en frlssche lucht noodig hadden. Hun werk duurde voort en daarom moesten ze fit benoodigdheden kosten hun niets, blijven. Toen ze een eind van de tent af wa ren, keek Ruth om. Ik begin: van de plek te houden of liever van het werk, zei ze zacnt. Ei ken dag voel ik me dankbaar voor de I kans, die ik gekregen heb. Ik houd van al mijn jongens. Zijn het geen flinke kerels? In al dien tijd heb ik nog geen onvertogen - Tot Zaterdagmorgen 9 uur duurde het défilé van de belangstellende Parijsche bevolking langs de baar van den te Mar seille bij den moordaanslag op koning Alexander om het leven gekomen minis ter van bultaplandsche zaken Bdrthou. Te 1 uur de» middags begon de lijk stoet zich op te stellen, nabij het depar tement van buitenlandsche zaken, waar de lijkkist gedurende twee dagen stond optebaard in de „Salon de l’Horloge”. had en van het spreekgestoelte was af gedaald, defileerden de troepen, waarbij alle Fransche wapenen alsmede de leger - afdeellngen uit de koloniën en de afdee- lingen Spahl’s uit Marokko vertegen- woordigd waren, langs de katafalk. Ver- 1 volgens werd de stoet opnieuw gefor- meerd en werd de kist overgebraoht naar de Dome des Invalides waar een muzi kaal rouwprogramma werd uitgevoerd, als einde der officieele plechtigheden. Daarna is in vollen eenvoud het lijk naar den wensch van den overledene naar de Begraafplaats Père Lachaise overgebracht. Eenvoudige teraardebestelling op Père Lachaise. De teraardbesteUing op Père La chaise had plaats in het bijzijn van de leden der regeering, zonder ceremonie volgens den wensch van den overledene. Niettemin was er eeh reusachtige menig te samengestroomd! Een' delegatie van Roemeensche boeren legde op de lijkkist een kistje neer met een weinig Roe meensche aarde. Koning Peter te Belgrado aange komen. De jeugdige koning Peter II is Zater dagmorgen te Belgrado aangekomen. Reeds tegen 8 uur heerschte in de straten een groote drukte. Het garnizoen te voet en te paard, stelde zich in parade-uni form op; lang» de •fraten, die de jeug dige koning zou patóeeren verdrong zich achter de militaire afzetting een reus- waien bij de aankomst aanwezig. Tegen achtige menigte. Te rqlm 9 uur arriveer- vijf uur vuurde de kustwacht een salvo den op het perron, de leden van den re- gentschapsraad met. prins Paul en prin ses Olga Toen de koninklijke, trein hot station binnenroldeJsveerklonk het voiks- 'ded. De kleine Peter inspecteerde de eere- overschot naar Zagreb vertrok, compagnie en werd vervolgens begroet door den patriarch. De koning kuste de hand van den patriarch, die zijn handen op Peter’s hoofd legde. Volgens oude gewoonte bood de burge meester van Belgrado hem als welkomst groet brood en zout aan. waarna minis ter-president Oezonowltsj op hem toe trad en sprak: „Majesteit, de regeering en het geheele Zuld-Slavlsche volk be groeten u hartelijk en geven u bij deze de verzekering van hun grenzelooze lief de en onwankelbare trouw. De regeering staat volkomen achter u en achter de groote nalatenschap van uwen vader, on zen ridderlijken koning Alexander" Koning Peter reikte aïfe autoriteiten de hand en begaf zich naar de konink lijke wachtkamer, waar hij door de ver- tegenwoordlgers van den Senaat en de Skoeptsjina, den aartsbisschop van Bel^ grado en de leden van het corps diplo matique werd begroet. Toen Peter op het plein voor het sta tion verscheen, werd hij met luid gejuich door de menigte begroet. De konlngin-moeder Maria droeg een zwart kleed en een zwarten weduwen- hooischuur was geweest Ruth de een paar minuten gingen ze met worpen en naar de groote toonbank, anderen haal den eerst wisselgeld. Vroolijke stemmen en gezichten rondom. De lange rij trok langzaam langs, en de tafels zaten spoedig vol soldaten, met I i hun kommen voor zich. 1 Een paar uur lang hadden de helpers

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1