HELP MEE! UITKEERINC Beurs van Amsterdam. ache regeering niet voldaan. Volgens „Ex change" is Von Papen thans naar Berlyn om nieuwe instructies te halen. HONGARIJE. Hongaarsche mijnwerkers staken. Ernstige toestand. Volgens berichten uit Boedapest neemt de hongerstaking der mijnwerkers 111 Füntku chen een steeds dreigender vorm* aan. in totaal zyn 1500 Christeiijk-sociale mynwer- kers in staking. Op instructie van de algemeene directie is het werk in het geheele mijngebied stopge zet, zoodat op net oogenblik 43UU arbeiders zonder werk zijn. Van de stakende arbeiders bevonden zich gistermiddag 1000 reeds 100 uur onder den grond. Onderhandelingen met de stakers zyn tot dusverre ronder succes gebleven. Teneinde onlusten, te voorkomen heeft de regeering twee regimenten en 100 gendar men bij de mijnen geconcentreerd. De toe stand is zonder twijfel buitengewoon ern stig daar tengevolge van het stopzetten der zuigpompen en. der ventilatoren gevaar be staat voor ontploffingen. Sedert de pompen niet meer werken stygt het water voortdurend. I>e stakers zouden in volkomen uitgeputten toestand in groe pen van 10 tot 20 liggen in een gang van 500 M. Zij zouden nog nauwelijks kunnen spreken. Talrijke arbeiders zouden een ze- nuwinstorting hebben. Men vreest, dat bij een verder voortduren van de hongersta king der arbeiders binnen 48 uur gevaar van verdrinken zal dreigen. De minister-president grijpt in. Minister-president Gombös heeft persoon lijk ingegrepen en een secretaris gezonden, die den stakenden mijnwerkers een voorstel van den minister-president en den minister van handel heeft overgebracht. Volgens die voorstellen zullen de onder handelingen over regeling van de loonkwes- tie onmiddellijk worden opgenomen, echter onder voorwaarde, dat de arbeiders zonder verwijl de schacht verlaten. Er is een be roep gedaan op de mannen binnen een half uur de staking op te geven en hun antvyord te geven. De arbeiders bleven echter een afwijzende houding tegenover dit voorstellen handha ven, waarna zij er een aanvang mee maak ten den ingang van de myn te barricadee- ren. RUSLAND. „lorgwn winkets verdwijnen. Er zyn geen koopers meer voor. Voortaan papieren roebels ais betaalmiddel. Te Moskou zal men binnenkort overgaan tot afschaffing van het in Sovjet-Rusland bestaande systeem, waarbij in bepaalde win kels slechts gekocht kan worden tegen be taling in goud, zilver of diamanten. Deze winkels heetten „Torgsinzij wa ren opgericht met het doel, de boeren en den voormaligen middenstand te ontlasten van hun bezit, in een tyd, toen de goederen voorraden gering waren. Men kon slechts in "deze winkels dingen als spek, worst, schoenen, zyde en luxe artikelen koopen. Zjj werden dan ook druk bezocht door menschen, die nog beschikten over jufreelen en gouden munten. Thans is het particulier bezit echter tot een mini mum gedaald. Doordat he^ stelsel der collectieve boer derijen zich steeds meer uitbreidt en tot bloei komt, zijn de goederenvoorraden ge stegen, terwijl ook de oprichting van vele iabrieken onder het tweede vijfjarenplan het aanbod van goederen heeft doen sty gen De oude „Torgsin" worden ^daarom ver vangen door winkels, waar men met de gangbare munt van het land, den papieren roebel, terecht kan. De prijzen zijn weliswaar nog hoog, doch zij zakken gestadig. VEREENIGDE STATEN. Elf millioen werkloozen. De Amerikaansche Bond van Vakvereeni- gingen schat bet aantal werkloozen in de Ver. Staten op 10.830.000. Men is van mee- ning, dat gezien de geringe herleving in den handel, geen aanzienlijke vermindering van het werkloozenleger verwacht kan worden voor de lente. Hauptmann voert alibi aan. Getuigen bevestigen dit. Hauptmann heeft voor de rechtbank van Broux (New-York) verklaard dat hy den r.acht der ontvoering in zyn woning is ge weest. Hjj kon zich duidelijk herinneren dat hij op dien dag (het was een Dinsdag) zijn vrouw had begeleid naar de bakkerij waar zij werkzaam was en dat hij haar 's avonds weer heeft gehaald. Dat placht hij eiken Dinsdag te doen. Hij kan dus dien avond ■riet naaë^opewell zijn geweest voor de- ontvoering. Dte vrouw van Hauptmann, de bakker en diensK vrouw bevestigen deze ver klaring van Hauptmann en voegden daar aan toe, dat Hauptmann dien avond thuis is BINNENLAND. De afscheiding en de bezuiniging. Minister Marchant stelt èen dronk in op den eisch van concentratie van bizondere scholen. Aan den gemeenschappelijken maal tijd na de herdenkingssamenkomst te Utrecht, waarbij is herdacht dat hon derd jaren geleden de Afscheiding heeft plaats gehad, heeft minister Marchant, volgens het verslag in De Standaard, verklaard, dat er van het standpunt van den minister veel voor te zeggen is, dat men zijn eigen theologische school on derhoudt. Er is 'ook iets tegen. Het is nj. jammer, dat er daardoor één object van bezuiniging minder is... (vroolijkheid). Als spr. het goed begrepen heeft, staat de zaak zoo, dat de menschen, die van daag de Afscheiding van 1834 herdenken, dezelfde zijn, die met opoffering van het bijna onmisbare den schoolstrijd hebben gestreden en gewonnen. Na 1920 was het veel gemakkelijker den schoolstrijd te voeren Het kosttrf niets! Er zijn er daar- -na gekorven, die gezegd hebben: nu doen wij het ook. De vraag is, of, als wij in dat opzicht gaan bezuinigen, het niet een verbetering is te achten. Het spreekt toch vanzelf, dat degenen, die na 1920 begonnen zijn, zich het vuur uit de sloffen zullen loopen om de bezui niging te laten slagen. En het spreekt ook vanzelf, dat dege nen, die de gangmakers geweest zijn, zul len toonen, den geest niet verloren te hebben Als ze den geest van 1934 nog hebben, is spr. vol hoop, in deze onder neming te zullen slagen. Zij die van 1834 af de gangmakers zijn geweest in dezen schoolstrijd, zullen thans de gangmakers zijn, als dezelfde geest nog bij hen leeft, voor den eisch van concentratie van bi zondere scholen. Op dien eisch stelde spr. een dronk in. De betalingsmoeilijkheden met Duitschland. Onderhoud met dr. F. F. Posthuma. Het Corr. Bureau heelt in verband met de brandende kwestie der Duitscne beta lingsmoeilijkheden een onderhoud gehad met dr. F E. Posthuma, oud-minister en o.m. voorzitter van het Centraal In stituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen, een organisatie, welke in October 1932 door de belangrijkste werk geversverenigingen op agrarisch en in dustrieel gebied is opgericht. De heer Posthuma bleek de meening toegedaan, dat de Regeering met haar pogingen om den export in stand te hou den den juisten weg heeft gekozen, maar dit be teekent anderzijds, dat ook een op lossing gevonden moet worden voor de z.g.'achterstallige vorderingen, aangezien men uit den aard van de zaak niet meer kan exporteeren, wanneer men noodge dwongen eigenaar is geworden van ge blokkeerde saldi op Sonder en Zwischen- konto. Het Centraal Instituut heeft uit den aard van de zaak onmiddellijk voor stellen gedaan om deze moeilijkheden op te lossen. In verband met het plotseling en geheel onverwachte blokkeeren der Sonderkonto- en Zwischenkontosaldi ontstaan voor het Nederlandsche be drijfsleven en daarmede voor de geheele Nederlandsche volkshuishouding niet al leen groote risico's van monetairen aard, maar tevens zeer ernstige financieele moeilijkheden. Degenen, die hun Duit- sche vorderingen thans op de beide zoo even genoemde kanto's zien bevriezen, loopen op deze wijze vanzelfsprekend een koersrisico, aangezien helaas niet vast staat tegen welken koers de markenvor deringen zullen worden geliquideerd. Maar bovendien veroorzaakt de onder havige toestand ernstige liquiditeits moeilijkheden, ontelbare coöperatieve vereenigingen, naamlooze vennootschap pen en firma's ln den lande, welke in hun normale bedrijf óf grootendeels, óf yoor de volle 100 pet. afhankelijk zijn van den uitvoer naar Duitschland, zijn thans financieel vastgeloopen. Deze bedrijven kunnen dus niet meer verder werken, de banken beperken onder deze omstandig heden natuurlijk hun credietfaciliteiten en vele gezinnen zien zich aldus met den ondergang bedreigd. Intusschen produ ceert ons bedrijfsleven, en met name de land- en tuinbouw, tallooze aan bederf onderhevige voortbrengselen, waaraan men in Duitschland groote behoefte heeft, en die door deze onverkwikkelijke omstandigheden in ons land op den mesthoop belanden. Primair is m.i. het probleem,, vah het koersrisico en ik geloof, dat de oplossing gevonden ware, indien de in marken uit staande vorderingen in guldens gefixeerd werden tegen den markenkoers van dit oogenblik Duitschland heeft de Neder landsche goederen en voortbrengselen, welke met dezeachterstallige vorderin gen aepuivaleeren, gekocht en verbruikt op het huidig koerspeil van de mark. En het ware m.i. uitermate onbillijk, wan neer het Nederlandsche bedrijfsleven uit dien hoofde eenig risico zou moeten dra gen. Wij mogen van de Duitsche regee ring eischen, dat zij de billijkheid hier van inziet en van de Nederlandsche re geering verwachten, dat zij de maatre gelen zal weten te treffen, welke deze bijzondere omstandigheden vereischen. Wanneer het valuta-probleem eenmaal opgelost is, komt het liquldatievraagstuk aan de orde. Wellicht zullen de banken hunne relaties verder willen financieren als eenmaal vaststaat, dat de achterstal lige vorderingen ontlast zijn van valuta risico. Maar het is echter ook zeer goed denkbaar, dat ons bankwezen een lang durige credietverleening op „stilgehou den" vorderingen van z'n cliëntèle niet zal willen verleenen; de banken weten n.l. zeer goed, wat „Stllhalte" beteekent. En wanneer zulks het geval mocht zijn, dan is de dreigende illiquiditeit van onze exportbedrijven dus niet uit den weg ge ruimd, hetgeen impliceert, dat de werk gelegenheid in deze omvangrijke bedrij ven, die voor ons land van fundamen- teele beteekenis zijn, vermindert, met alle ellende, welke daarmede automatisch gepaard gaat. Daarenboven beteekent Illiquiditeit van onzen export, dat er wei nig of geen koopers zullen zijn voor onze agrarische voortbrengselen; de prijzen op de tuinbouwveilingen zijn b.v. gedu rende de laatste dagen sterk teruggeloo- pen en hetzelfde lot zal onze zuivelpro- ductle treffen, terwijl ook verschillende veilingen financieel zijn vastgeraakt. De regeering zal derhalve, omdat anders de thans reeds aan deze bedrijven van re- geeringswege verleende steun nog be langrijk zal moeten worden uitgebreid, naar mijn meening in het algemeen be lang ook in deze liquiditeitsmoeilijkhe den moeten voorzien. Zooals echter van zelf spreekt, kunnen dergelijke veelom vattende problemen niet in enkele dagen 100% Nederlandsche exporteurs kunnen op deze uitvoercertiflcaten aanspraak ma ken in evenredigheid van de hoeveelheid uien en andere versche groenten, welke zij in het tijdvak 15 October31 Decem ber 1931 voor eigen rekening naar Frank rijk hebben uitgevoerd. Zij dienen zich daartoe te wenden tot den secretaris der commissie, mr. L. Niemöller, (Javastraat 80 te 's-Gravenhage, Tel. 112128. Werkfonds 1934. Plannen tot een bedrag van 191 millioeti De gelden van het Crisis Comité komen voor de volle 100°/, ten bate van de crisis-slachtoffers. Bedenk dat bij het vaststellen van Uw bijdrage. worden opgelost Minister Steenberghe heeft in z'n interview van l October J.l. reeds te kennen gegeven, dat maatrege len in het belang van ons bedrijfsleven overwogen zullen worden, zoodra de re sultaten van de betreffende enquête be kend zijn, een verklaring, welke er m.i op wijst, dat de regeering in principe niet ongenegen is hulp te verleenen. In tusschen worden allerwegen protestver gaderingen gehouden, de minister en z'n hoofdambtenaren worden bestookt met telegrammen, verwijten en audiëntie- aanvragen en ik bevestig gaarne, dat, zóoals minister Steenberghe in z'n inter view verklaarde, de taak der Regeering in dit opzicht een uiterst ondankbare is. Ik heb gedurende een andere crisis- pêtlode, in de oorlogsjaren, eenlge erva ring op dit gebied opgedaan en ik meen mijzelve in dit opzicht dus met een ge rust geweten als tot oordeelen bevoegd te mogen kwalificeeren. Voor mij staat in tusschen vast, dat de Regeering Zich ook in dit opzicht van haar duren plicht be wust is en dat van Regeeringswege al het mogelijke zal worden verricht om ons be drijfsleven behulpzaam te zijn. Wij moe ten derhalve met een koel hoofd pogen de Regeering, en in het bijzonder den verantwoordelijken minister en z'n de partement, in deze zware taak bij te staan. Alleen op deze wijze zal het zoo dringend noodzakelijke contact tusschen Regeering en bedrijfsleven een duurzaam en constructief karakter kunnen dragen. en beloop ens ifcge- Vei acre uaimgen. In verband met ,Qe groote belangstelling naar de nieuwste gegevens der inkomens.en vermogens in JNeaeriand, zullen m de ne- gend© aflevering van tiet Maandschrift van het Lentraal Bureau voor de Statistiex, wel ke ter perse ie, enkele voorioopige totaal- cyfers oetreffende ,de Statistiek der liyks- inkomsten- en Vermogensbelasting worden opgenomen voor het belastingjaar 1933/ 1934. Uit deze voorioopige gegevens, die in dit Maandschrift in vjergeiyking worden ge-' bracht met de overeenkomstige gegevens van 1 Mei 1915 af, biykt, dat het oedrag der zuivere inkomens vóór den kinderaftrek voor het belastingjaar 1930/1931 het hoogst is geweest, n.l. J 4.367 piiliioen en dat daar op als gevolg van de in 1929 opnieuw in getreden economische crisis een teruggang is gevolgd tot 3.160 millioen voor 1933/ 1934, welke daling 27.65 pCt. uitmaakt van het topjaar 1930/1931. Het gemiddeld inko men per aangeslagene bedroeg over 1933/ 1934 2.125 en bereikte hierdoor over dit jaar het laagste punt van alle sin„.s 1915 verstreken jaren. Het hoogst gemiddelde inkomen werd aangetroffen over de' jaren 1917/1918 en 1920/1921 en beliep 2.659. De aandacht zy erop gevestigd, dat het bedrag der inkomens} in het algemeen be trekking heeft op de inkomsten, genoten in het voorafgaande kalenderjaar, zoodat bo vengenoemd bedrag van 3.160 millioen de inkomsten betreft over het kalenderjaar 1932. Het bedrag der in de vermogensbelasting vallende vermogens bereikte het hoogste punt over het belastingjaar 1929/1930, n.l. 15.666 millioen, toaarop een teruggang is gevolgd tot 11.472 millioen over 1933/ 1934 (daling 26.t? pCt.). Het gemiddeld vermogen per aangeslagene was van alle vergeleken jaren het laagst over 1932/1933 en 1933/1934, n.l. 65.000, terwyl het hoog ste bedrag 87.000) werd aangetroffen voor 1917/1918. Opgemerkt zy, dat deze bedragen den stand van he^ vermogen aan geven by den aanvang van het belasting jaar op 1 Mei. Uitvoer van groan ten naar Frankrijk. Tijdelijke opheffing van Fransch invoerverbod. De commissie voor den uitvoer van versche groenten en fruit naar Frank rijk maakt bekend, dat het Fransche In voerverbod voor versche groenten uit Nederland gedurende het tijdvak 15 Oc tober 1934—15 Maart 1935 is opgeheven. De aan Nederland voor het 4e kwartaal van 1934 toegekende contingenten bedra gen als volgt: voor uien: 385.000, K.G., voor choux en choucroute: nihil, voor andere groenten 7ücn<)00 K.G. Voor deze contingenten worden door de Fransche regeering aan de Fransche importeurs invoervergunningen afge geven, welke echter alleen geldig zijn, in dien bij inklaring in Frankrijk tevens een Nederlandsch uitvoercertlficaat kan worden overgelegd. IXJit het driemaandelijkscn verslag van het Werklonüs ntó4, dat tot 15 September loopt, bnjkt, dat bij de leiding van. dit lonas aoor provincies, gemeenten, water schappen en particulieren totaal 546 plannen tot werkverruiming zijn inge diend. Het totaal bpnoodlgde bedrag yoor de uitvoering vai(i deze plannen zou een kapitaal van iwl.221.UOO eischen. Van dit bedrag betreft ruim 154.000.000 de uitvoering van openbare werken en ruim 36.0to.00ü industrieele plannen. Ruim 48.000.000 zou de voorgestelde aanleg van kanalen, havens en kanali satie van rivieren vorderen. Voor land aanwinning, aanleg van vliegvelden, en plantsoenen zou totaal bijna 16.000.000 noodig zijn. Voor bruggenbouw zijn plannen inge diend, die totaal de 4.000.000 overschrij den. Een omyangrijk aantal verkeersverbe- teringen, als de aanleg van tunnels, via ducten, enz. zou een kapitaalsuitgave van ruim 23.000.000 vragen. Voor rioleeringen wordt ruim 3.0OU.O0C, voor utiliteitsbouw ruim 10.000.000 noo dig geacht. Wat' de industrieele plannen betreft voor de uitbreiding van de gas-, water en electriciteitsnetten werden plannen tot een totaal van 19.500.000 Ingediend. Daarenboven zou voor de vestiging van nieuwe industrieën 12.000.000 beschik baar dienen te worden gesteld. Scheepsbouwprojecten tot van 2.641.000 werden eveneens diend. Tenslotte werd aan steun voor bestaan de industrieën een bedrag van 2.n>5.0UO gevraagd. Familie-gesprekken Indië—Holland. Vijftien gulden per drie minuten. De P.T.T.-dienst overweegt om de Za terdagmiddagen en Zaterdagavonden te bestemmen voor het voeren van familie- telefoon-gesprekken tot een prijs van 15 per drie minuten. Dé openstelling hler- vhn kan binnenkort worden verwacht. F. L. S. F. Baron van Tuyl van Serooskerken. t Te Locarno is op zes-en-zeventig jari- j gen leeftijd overleden ir. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuyien, oud-burgemeester van Zuyien en oud-lid van de Provinciale Staten van Utrecht. De heer Van Tuyl vestigde zich om streeks 1900 te Zuyien, waar hij de bezit- ting met het bekende kasteel van een familielid erfde. Kort daarna werd hij lid van de Prov. Staten, hetfeeen hij tot de invoering van de evenredige vertegen woordiging is gebleven, Den derden April 1911 werd hij tot burgemeester benoemd, welk ambt hij tot l December 1916 be kleedde, toen zijn zoon hem in gelijke functie opvolgde. De laatste was toéh burgemeester van Abcoude. De thans ontslapene was voorts ambachtsheer van Zuyien, Westbroek en Serooskerken, en maakte in den oorlogstijd deel uit van de schadecommissle, een Instituut dat zich o.a. bezig hield met ontelgenings- quaesties. Na zijn vertrek als burgemees ter vestigde de heer Van Tuyll zich in den Achterhoek, om in later Jaren veel buitenlands te gaan reizen. De Prinses bij de Padvinders. Opening van het nieuwe hoofd kwartier te Den Haag. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana onder groote belangstelling het nieuwe gebouw van het Nationale Hoofdkwar tier van de Nederlandsche Padvinders aan de Alexanderstraat in Den Haag ge opend. Deze openingsplechtigheid is geworden tot een aardige en indrukwekkende de monstratie van trouw en liefde van de Nederlandsche padvinders jegens de Prinses, die deze hulde zeer op prijs stel de en gerulmen tijd in den kring der padvinders heeft vertoefd De eigenlijke openingsplechtigheid had plaats in de bovenvertrekken van het nieuwe hoofdkwartier, doch daar was reeds een groote ovatie van de talrijke padvinders, djé buiten stonden opgesteld, aan vooraf Begaan. Op het Bfein 1813 en ln de Alexander straat sto/den groote groepen van pad vinders: welpen, verkenners en voortrek kers in lange rijen geschaard, als een eerewacht voor de Prinses. Precies om half vier arriveerde de auto met de Prinses, vergezeld van freule De Brauw en baron Baud. Öfc den hoek van de Zeestraat en Sophialaan verliet Zij de auto en werd hier begroet door den hoofdverkenner vice-admiraal Rambon- net. Terwijl de huzarenmuziek het Wil helmus speelde, schreed de Prinses met den hoofdverkenner langs de haag van padvinders naar het Plein 1813, waar de welpen opgesteld stonden. r Hier was een raadsrots gemaakt, om- geven door de verschillende totempalen der horden. De hoofdverkenner verzoent de Prinses deze te beklimmen en den horderoep van de welpen in ontvangst te i De Prinses voldeed hieraan en het was een aardig moment, toen alle welpen luid hun ohrde-roep deden hooren. De Prln- ses toonde zich met dit eerbewijs zeer In- genomen en wuifde naar alle kanten om vriendelijk voor de hulde te danken. Een 1 der welpen bood nog een fraaie bouquet I orchideeën aan de Prinses aan. Toespraak van hoofdverkenner Rambonnet.— In het nieuwe Tehuis sprak hoofdver kenner Rambonnet een rede uit, waarin hij eraan herinnerde, dat achttien jaar geleden de vereeniging voor de eerste maal in het bezit van een hoofdkwartier kwam in de 2e Constantijn Huygensstraat te Amsterdam, i Na de rede van den hoofdverkenner nam de Prinses het woord. Hi K. H. zeide dat het Haar een groot voorrecht was deze openingsplechtigheid i te mogen verrichten, in het bijzonder omdat Zij zich de dochter gevoelde van dengene, die zeer zeker met zooveel ge- noegen op deze plaats gestaan zou heb- I ben. Toen het verzoek om vanmiddag hier tegenwoordig te zijn tot Haar kwam i was de Prinses er dan ook zeer verheugd mede terwille van de nagedachtenis van Haar vader, doch ook persoonlijk heeft 1 Zij dit zeer gewaardeerd. De Prinses hoopte, dat dit nieuwe ge bouw zou bil dragen tot den bloei van de j Nederlandsche Padvindersbeweging. Daarna bezichtigde de Prinses het ge- !bouw. De verdediging van het Zuiden. Besloten bijeenkomst te Eindhoven. Tot oprichting van een federatie j besloten. I Zaterdag is in hotel Du Commerce te Eindhoven een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers der plaatselijke i comlté's, welke zijn opgericht ter verkrij ging van een betere preventieve weer macht. Deze vergadering was uitsluitend toe gankelijk voor genoodigden. Aanwezig waren afgevaardigden uit Breda, Tilburg, 's-Bosch, Eindhoven, Venlo, Roermond en Maastricht. Verder merkten wij op, den oud-minister J. C. van Dijk. generaal Snijders, Ir. Krugers, prof. Geelen, prof. de Quay, mr. dr van Gorcom, jhr. Mathon e.a die den laat- sten tijd op dit terrein een werkzaam aandeel hebben genomen. Zaterdag a.s. zal een federatie der zui delijke comlté's worden gesticht. Liberale demonstratie. Voor behoud van de constitueele monarchie en tegen de dictatuur vhn den enkeling. Na de demonstratie in Maart van dit jaar, had de afd. Amsterdam van de Li berale Staatspartij De Vrijheidsbond we derom een groote demonstratie belegd in het Concertgebouw. De belangstelling voor deze samenkomst was zoo overwel digend, dat de groote zaal van het Con certgebouw stampvol was Deze demonstratie stond in het teeken van „behoud van de constltutioneele mo narchie en tegen de dictatuur van den enkeling". Mr. Jansma heette namens de afdee- ling Amsterdam van den Vrijheidsbond de aanwezigen welkom en gaf na een korte inleiding het woord aan mevrouw M. B. Boissevaln, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Zij had tot zinspreuk van haar rede gekozen: „He/t het Vaandel". Spreekster richtte zich in hoofdzaak tot de jongeren op wie de hoop voor de toekomst wordt gebouwd. Er is in dezen tijd maar een groote vraag welke alle beheerscht en die wij samen kunnen vatten in de vraag „Hoe komen wij uit het moeras, waarin de huidige tijdsomstandigheden ons hebben ge bracht en waarin wij nog steeds getn verbetering zien optreden". Het antwoord op deze vraag luidt kort en-goed; alle persoonlijke belangen moe ten zonder meer worden opzij gezet, de jongeren moeten schouder aan schouder strijden. We moeten trotsch zijn op ons liberale beginsel. Wethouder Vos sprak vervolgens over „Dictatuur of Constltutioneele monar chie". Spreker lichtte toe hoe het leven onder een dictatuur niet wel mogelijk Ia Gelukkig is onze regeering gebouwd op een gezond beginsel van vaderlandsch- liefde, dat toch tevens de hand weet te reiken aan andere staten. Wij hebben het Koninklijk Woord: „Wij moeten blij ven die we zijn". Hierin ligt onze taak voor de naast toekomst. Wethouder Walrave Boissevaln zette de moeilijkheden uiteen, waarmee het stadsbestuur in den tegenwoordigen tijd heeft te kampen. Ondanks de vele hin dernissen zullen wij blijven volhouden met den gemeenteraad, doch zoo noodig ook zonder den raad. Z.Ex. ir. J. A. Kalfi', minister van wa terstaat, uitte zijn groote waardeering voor het samenroepen van deze demon stratie en ging na hoe het op het oogen blik met het liberalisme staat. Spreker roerde het onderwerp van den vrijhandel aan en wees er op hoe ook wij concessies op dit gebied hebben moeten doen. Het is niet mogelijk gebleken den onbeperkten vrijen handel te handhaven. Ook bemoei ing met het bedrijfsleven Is noodig ge worden. Nog een groot aantal arbeiders staan bulten de liberale partij. Hier ligt een groot arbeidsterrein voor de jongeren, om de arbeiders in kennis te brengen met de liberale idee, die hen het behoud van hun persoonlijke vrijheid garandeert. Daarom strijden de liberalen tegen so cialisme en fascisme. Een verontrustende Duitsche publicatie. Nederland en België werden tot nog toe lankmoedig geduld. In zijn boek „De wereldoorlog in het licht der natuurwetenschappelijke ge schiedenisopvatting", onlangs in Duitsch land verschenen, behandelt volgens „De Maandagmorgen" zekere Lotharinglus de positie van Nedèïland en België. Hij ont kent het bestaansrecht dezer belde lan den. Het ls hem onverklaarbaar, waarom Duitschland deze „rassensplinters" niet reeds lang bemachtigd heeft. De auteur spreekt in dit verband van een „waarschuwendvoorbeeld van Duit- JL".. en van de lankmoedigheid, he zwaKte iand duldti dat een """"IrLiet gemeend is Nederland) I»"6 van de grootste rivier ln i SS?houdt. Een Klein deel van dit, "°d „riikt zich op hosten van het a<- «ll het geheele Duitsche vol* ^Lrïjtó talrijke mlllioenen neer- „nèr tabak, Koffie en cacao. "'""Jhrilver duldt voorts nog aan, dat !pr Dultscnlands weermacht in 1911, ""Truer ontwikkeld geweest ware en eet Oosten de vrije hand zou heb- uVd dezelfde militaire noodzaak, den doortocht door België voerde. Mt doormarsch door Nederland zou Ahon moeten voeren. iSds had de kwestie automatisch in worden opgelast, maar men heelt iet niet gedaan. zoover de schrijver, uit wiens be men geen andere conclusie kan '"tten dan dat men het verzuim bij de voorkomende gelegenheid dient ln "ft daarbij te weten, dat in het Derde mik niets kan gedrukt worden, dan met itdrtlKKelijte goedkeuring van doctor Jozei üoebreus! "pMENGDK BERICHTEN. iv marzariaeknoeicrijen te Rotterdam. Een fabrieksdirecteur die een rükscontroleur tot handlanger had. Ambtenaar keek den anderen kant op... Men meldt ons nader uit Rotterdam: I ne n v. Handels Maatschappij Rijlant I te Oud-Beierland heeit een fabriek welke tot dusver vergunning nad voor net ver- I mengen van margarine A. Deze marga- I rine moest bestaan uit 25 pet. roomboter en 15 pet. margarine B. De margarine B is uitsluitend te krij- I en uit fabrieken die vergunning hebben voor het maken van onvermengde mar- J earine. De vergunning van de genoemde 1 maatschappij bevatte tevens, dat zij ge durende eenige dagen van de week I mocht mengen en dat er in tpt>aal een I vastgesteld kwantum mocht worden ge maakt. De directeur is echter al dadelijk, na het Ia werking treden van de Crisis- wet begonnen veel grooter kwantums te maken. Eerst begon hij met roombqter j nun het mengsel te onttrekken, zoodat hü de ter beschikking gesteld roomboter voor grootere partijen margarine kon gebruiken. Deze methode liep vast toen bij onderzoek bleek, dat het percentage roomboter onvoldoende was. S. kreeg een waarschuwing en begon nu op andere wijze de knoeierijen voort te zetten. Hij hield nu vast aan de vastgestelde 25 put. Nederlandsche roomboter, maar, inpiaats van 75 pet. margarine nam hij slechts 25 pet. De rest vulde hij aan met zelf be reid vet. Dat ging een maand goed. Toen kwamen er klachten over het product, want deze margarine was veel te slap. S zocht een nieuwe methode om (je wet te ontduiken Hij nam 25 pet. roomboter, 50 pet. margarine en 25 pet. vet. Deze methode heeft hij een Jaar weten vol Xe Het mengen moest geschieden onder toezicht van den rijksambtenaar. Het stond dus vast bij het onderzoek, dat S. de medewerking van den betrokken amb tenaar had. Dit bleek inderdaad juist. Telkens als er vet in de machine werd gedaan, iets wat dus niet mocht, keek de ambtenaar den anderen kant uit. Bo vendien waarschuwde hij de directie, als er extra controle zou komen. In ruil voor zijn hulp kreeg de ambtenaar van den directeur gratis benzine voor zijn dienst auto, terwijl deze van het rijk vergoeding van 7 cent Der kilometer incasseerde. Toen de toetrokken ambtenaar zou wor den verplaatst, had S. al voorzorgsmaat regelen genomen, die maakten, dat hij van den opvolger niet afhankelijk zou Wanneer n.l. de nieuwe ambtenaar na 1 de toegestane fabricagedagen de machi- 1 nes afsloot, stelde S. deze even later met een valschen sleutel weer ln werking. Het I bedrijf werd zoo rustig voortgezet, dan 1 echter met een mengsel van boter, mar garine en vet. Tenslotte wist 8. nog de banderolle-controle te .ontduiken, of schoon hij natuurlijk veel meer fabri ceerde dan was toegestaan. De broers van S. werkten als reizigers ln de zaak en wisten een aantal afnemers over te halen de van de fabriek gekregen mar- j tvoorzichtig te openen, waardoor lerolle niet werd beschadigd. De 5 namen dan later de emballage derolies mee terug, zoodat deze driemaal ln plaats van eenmaal konden worden gebruikt. Tenslotte wist S. door allerlei manipu laties in zijn boekhouding de controle op *lJn administratie te 'verschalken. Zooals wij gisteren berichtten is de directeur s. gisteren in arrest, gesteld. De ambtenaar van de Crlsls-Zulvelcen- trale, die het toezicht zoo slecht uitoefen de, Is eveneens gearresteerd maar na verhoor op vrije voeten gesteld. Centrale Markt te Amsterdam geopend. Gistermorgen heeft onder groote be langstelling de officieele opening plaats «enad van de Centrale Markt te Amster dam. Een groot aantal Importeurs, groot- en kleinhandelaren, land- en tuinbou wers, was aanwezig. Wethouder mr. G. C' J- D. Kropman zeide in zijn rede, dat het hem als wethouder voor de levens middelen aangenaam was, 'n kort woord •«preken tot de gebruikers van deze markt. De markt aan de Marnixstraat ij®?001* t°t het verleden. Van de over- 'dlt verband herinnerde spreker aan de, Amato. In vol vertrouwen stel ik de Cen trale Markt te uwer beschikking. Hier mede verklaar ik de nieuwe markthal voor geopend. Daarna voerden nog verscheidene spre kers het woord. De heer J. J. Wijnschenk zeide namens de groothandelsvereenl- ging in aardappelen, groenten en fruit Onderling Belang, dat de toekomst er niet rooskleurig uitziet. Dat wij toch be^ reid zij tot vestiging op deze markt, het geen groote financieele offers van ons vraagt, bewijst, dat er hoop in ons hart leeft. STADSNIEUWS. spreekt men geen kwaad. Thans echter de blik vooruit. Handel, mnd- en tuinbouw hebben te kampen roet groote moeilijkheden, doch naast de -3 gedachten leeft ln mijn hart de hoop, aldus spreker. De handel heeft nog niets van zijn veerkracht verloren. In GOUDA, 16 Oct. 1934. Gemeentelijke Havendienst Gouda. Burgemeester en Wethouders van Gouda maken bekend, dat de „Kleiwegsbrug" uitsluitend op werkdagen, tot nadere aan kondiging, op de volgende tydstippen, ten behoeve van de scheepvaart geopend kan worden: van 6.07 tot 6.17 van 18.04 tot 18.13 6.32 6.35 18.44 18.51 8.00 8.06 20.01 20.20 9.45 9.48 21/28 21.49 11.01 11.10 22.18 22.28 11.44 11.48 23.15 ?3.2ö 12.57 13.03 23.48 0.30 14.44 14.49 0.45 2.25 16.44 16.46 2.40 5.46 De Kleiwegsbrug blyft gesloten van één kwartier vóór tot het vertrek van iederen personentrein van het station Gouda der Nederlandsche Spoorwegen, wijziging dienstregeling voorbehouden. Tijdens de werking van Rynlands stoom gemaal te Gouda en wegens dienstbelang moet soms op een, volgende (latere) opening worden gewacht om doorgelaten te kunnen ,worden. Openbare Leeszaal. ïNieuwe aanwinsten. Uiuuerstaande weiKen liggen op de Mes- zaai ter lezing en Kunnen nu reeiis üesp^o- i.êvi worden. Romans. I. Ehrcnburg: De tweede scheppingsuag. O. vap Hulzen: Ben vrouwenoiecnt. a. van Oordt: Nagelaten werk. Baresse orezy: ia- roode Pimpernel als redder. A. Prins: ben j koning. Aiie Smeding: Tusschen de fcolvem I A. i'hiry: Mynneer pastoor en zyn vogeun- I parochie. K van Bruggen: De verlaten man. I F. GladkowCement. C. Rynsdorp: Ko ningskinderen. C. van Vechten: Nigger I leaven (buitenlandsche roman). Studieboeken. Het onderwijs in 1932. Postzegelkunde en postwezen. A. 'A. Verdenius: Toelichting op de nieuwe spelling 1934. D. W. Soltan: Rei- neke der Fuchs. Vicky Baum: Heli in Frauensee. Alice fierenid: Die Brahtigamo I der Babette Bomoeiling. Liiy Braun: Le- benssucher. W. Busch: Der Schmetteriing. M. Dreyer: Alterschwach. E. Eckstein: Der Besuch im Career. J. R. Haarhaus: Macaia- turalia. H. Hoet: V/ege und Weggenossen. L. Thoma: Kleins tad jgeschichten. C. Viebig: has WerberdorfDas schlafende Heer. H. de Balzac: Scènes de la vie privée. De Ségur-Rostopchine: L'Auberge de l'ange- gordien. Mme. Thénaiu: Les monologues. E Zola: Le Docteur Pascal; Son Excellence Ejgène Rougon; Nuna; Fécondité; Pot- bouille; Le rève. R. Rolland: Pèques fleuries. P. Bouloumié: Hiistóire de Vittel. Berta Ruck: The lap of luxury. Sa\oie. Kijkjes, duizend en één, in Zwitserland. A. J. Her- wig: Bloemen en planten in huis. A. M. van de Laar Kraft: Heldin en heilige. W. Pyper: de stemvork. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zyn) te be- I vragen de volgende aldaar gedeponeerde voorwerpen: een portemonnaie met inhoud; een hondenpennmg n». 798; een licht blau we muts en diverse sleutels. Verder zyn aan de volgende adressen te I bevragen: een vulpenhouder, D. v. d.Tooren, de la Reylaan 14; een) zwarte vulpenhou der C.' Kleyn, 4e Kade 84; een rozenkrans, I J kornis, Wyde Poort 4; een kerkboekje, P. v. Leeuwen, Raam 242; 3 ragertjes aan touwtje, A. P. A. Hendriksen, Fluweelen- I singel 14; een bosje sleutels, D. J. v. Eyk, I C Ketelstr. 31; een autosleutel, A. de Hoog, Achter de Vischmarkt 96; een kleine schroe vendraaier, L. Swits, Reigerstr. 7; een zak mesje, A. Alkema, Krugerlaan 179; een por- I temonnaie met inhoud, M. Woudenberg, Bothastr. 4; een groen zadeldekje, E. van Dam, Karnemelksloot 120; een bos sleutles aan ketting, P Meijer, IJssellaan 130; een gehaakte muts,' T. Schouten, C. Huygensstr. 148; een knipmes, P. Sprik, Gr. Florisweg 32; een portemonnaie, W. Klein, Bodegr. straatweg 101; een huissleutel, W. Kal- mejjer, Raam 6; een slagersjas, Ezichiel, Lijsterbesstr. 21) een zwarte alpinomuts, Atteveld, Naaierstr. 26; een portemonnaie- tje met 4 sleuteltjes, P. Schouten, Lange Tiendeweg 6; -ee.n rozenkrans in etui, J. de Wit, Naaierstr. 29; 10 postzegels van 6 cent, C. Zwankhuizen, Westhaven 36a. Verder zijn nog aani het bureau van poli tie inlichtingen te bekomen omtrent eenige als gevonden aangegeven rij wiel belasting- merken. Als verloren zf)n aangegeven de volgende voorwerpen: een portemonnaie met 3.-, een bewjjs kosteloos rijwielbelastmgmerk en een zilveren armbandhorloge; een gou den schakelarmband; een portemonnaie met 10.— en 2 postzegels Van 25 ct.; een portemonnaie met 20— enz.; een tüve- ren armbandhorloge; een bankbiljet van to,een goudeni trouwring (A. d H.- J. L. 14-4-1920). Loop der bevolking. Vertrokken: M. v. Engel wed. N. Mogendftrff, van Karnemejksloot 2, naar Arnhem, Markt 6; G. Z. de Vos, van Lem- dulsteeg 31, naar Uden; H. J. van Hofwe gen, van C. Ketelstraat 56, naar Hilver sum, Lonradstr. 13; H. '1'. van Heuvein, van markt 34, naar Breda, (Jatharinastr. 14a; E. Schulz, van Van Bergen lJtendoornpark 19. naar 's-Gravennage, Bavoylaan 13; E. Her- den, van Van Bergen IJzenaoornpark 19, naar 'sHlravenhage, Emmaptr. 135; S. J. M. Brink, van ür. V. Blotsstr. 6, naar 's-üravenhage, L. de Colignpplem 3; L. G. Peul, van turfmarkt 111, naar Bergen op Zoom, Moeregrebstr. 62-64; H. Rompn, van W. 'i'ombergstr. 32, naar 's-Gravenhage, Hildebrandstr. 125; A. M. Verweij, van Nieuwe haven 19, naar Berkel en Hodenrps, llodenrjjscheweg; D. M. Erkelens, van Cra- bethstr. 2, naar-Alphen a. d. RJjn, Stations straat 21g; 'J. E. Pols, van Reg. plantsoen 15, naar Moercapelle, Zuidpias 83; M. S. I W. Aberson, van Van Swietenstr. 22, naar Londen, 16 Golders Green Creacent; S. de Haan, van Van Swietenstr. 22, naar Maars- sen, de Frieschestr. 25; C. Muilwijk, van Heerenstr. 95, naar Vlist no. 81; M. v. Kersbergen geb. de Bruijn, van Raam 115, naar Rotterdam, Oranjeboomstraat 162; M. Boer, van H. Schiel. Zeedtfk 19, naar Nieu- werkerk a. d. IJssel, 's-Gravenweg; A. J. Jansen, vap Reigerstr. 52, naar Vlissingen, Hr. Ms. „Wachtschip"; M. van Dijk, van Vierde Kade 83, naar Rotterdam, Oranje- boomstr. 294; H. de Jong, vaa Jnuberstr, 208, naar 's-Gravenhage, Ter Nootatr. 52a; H Zuiddam, van Gr. Florisweg 33, naai Schoonhoven, Havenstr.wal 25; C. D. van Oosterom, van Pijetoriaplein 62, naar Utrecht, Bataviastr. 14bis a; C. H. Mark- mann, van Raam 150, naar Rotterdam, Ro- sestr. 368a 2a; H. A. Happel, van Tollens- straat 145, naar Stolwijk, H 2a; M. Voogd, van Kanaalstr. 18, naar Hilversum, Sterre- 17 Oct 8 uur Daniël. (Jufsus dr. C. van Elk voor E.H.B.O. 18 Oct. 8 uur Kazerne. Cursus Roode Kruis. 18 Oct. 8 uur Vrijz. Evangelische Gemeente. 1 Bijbellezing en bidstond. 19 Oct. 354—5 uur St. Jozef-Paviljoen. Re ceptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het R.K. Weeshuls. 19 Oct. 7 uur Markt. Najaarspaardenmarkt. 19 Oct. 7 uur Schaakbord. Ledenvergade ring Holl. Mij. van Landbouw. 20 Oct. 3 uur Hotel „Station». Afdeeling- vergadering A.i>'.W.B. Apotheken. De apotheken van den heer E. Grendel, Tiendeweg en Pr. Hendrikstraat, zullen tot .er, met 19 October, benevens den daarop volgenden nacht des avonds na 8 uur ge opend zijn (des nachts echter alleen voor recepten). laan 301a; l/ Bouma, van B. Martenssin- gel 55, naar Amsterdam, Archimedesplanl- soen 45boven; C. W. Seigers, van Van lter- sunlaan 2, naar Driebergen, Vpverlaan; A VVemmers, van Krugerlaan 12, naar Rot terdam, Oranjelaan 14b; P. M. DerCksen, van Vin Beverninghlaan 6, naar 's-Graven hage, Maastrichtschestr. 62; D. G. v. Vreu- mingen, van Wijdstr. 20, naar Leiderdorp, Meidoornlaan 3; W. C. Grootendorst, van Wijdstr. 33, naar Leiderdbrp, Meidoornlaan 3; D. A. Koning, van Kattensingel 28, naar Nijmegen, Eschdoornstr. 46; M. S. Pellens, van Turfmarkt 122, naarXijmegen, Bata- vierenweg 65; A. V. v. d. Maat, van Gr. Florisweg 77, naar Schoonhoven, Appelstr. 20- M. van Dam, van Krugerlaan 13», naar 'd-Grave-nhage, Klimopstr. 94; J. P. van Niaiwkoop, van Tollensstr, 87, naar Stol wijk, Gouweg H 1; W. de Veen, van Keizer- atfaat 70, naar Reeuwijk, Stein p.a. C. ae Goeij; K. Durrer, van Markt 80, naar Wein- heim (D.); J. L. Kentie,van Boomg.str. 96, naar Capelle a. d. IJssel ,Da Costastr. B 144. Aanrijdingen. ln de Crabethstraat tóeft een automobi list een boompje omver gereden. De politie tracht den snooden dader op te sporen. Op de Spoorstraat zijn twee wielrijders tegen elkaar gebotst. Van een hunner, den, 16-jarigen scholier P. J. V., werd de fiets beschadigd. De 55-jarige los werkman G. W. N. deed bjj de politie aangifte, dat hy met zijn ry- wiel is aangereden door een onbekend ge bleven jongen, die eveneéns op de fiets zat. De fiets van N. kwam gehavend uit den strijd. Opdracht van werk. De fa. E. Sanders en Co. was met 4145 laagste lnsclirijfster bij de door het ge meentebestuur van Oudewater gehouden i aanbesteding van het aanleggen van een j gedeelte kademuur. Het werk ls haar op gedragen. Burgerlijke Standi GEBOREN; 10 Oct.: Jans, d. van A. Hof man en H. F. Buurman, Meidoornstr 1. 12 Oct.: Dick, z. van J. A. Biesheuvel en D. H. van Aikel, Markt 45. - Adriana j Leonards, d. van A. Verheul en A. J. van t Waas, Keizerstr. 15. 13 Oct.; Martihn Adrians Maria, d. van A. van Dijk en M. N. J. Verheij, Gr. Floris- Wei43Óct.: Hendricus Antonius Maria, z. van F. P. A. Jaspers en M. E. L. Busch, Frugeriaan oo. 16 Oct.: Anna, d. van S. Groenescheo en H A van der Kleij, Gr. van Bloisstr. 24. OVERLEDEN; 12 Oct.: Hendrika de Jong geh. met H. Verkerk, 71 j. 13 Oct.: Catharina van Baaien, weduwe I A. Zorg, 80 j. Thalia-Bioscoop „Popje". 16 Oct. 8.15 uur Nieuwe Schouwburg. Open bare vergadering N.S.B., spreker ir. A. A. Mussert. 16 Óct. 8.15 uur Réunie. Cursus dr. W. H. C. Tenhaeff voor Volksuniversiteit. 17 Oct. 8 uur Chr. Geref. Kerk, Gouwe 141, Prof. G. Wisse voor de Chr. Geref. Jong. Ver. „Jonathan". 17 en 18 Oct. Soc. „de Réunie" 2—5 uur Tentoonstelling A.N.W.B., 8 uur lezing en filmvertooning. 17 Oct 8 uur Nieuwe Schouwburg. Volks zangavond Chr.Oranjèvereeniging. UIT DEN OMTRE&- COUDERAK. t NORTH De veediefetal. Als verdacht van, medewerking te hebben verleend aan den t« Gouderak gepleegden veediefstal heeft de politie nog aangehou den zekeren v. D. uit Oudewater. Na een voorloopig verhoor is hij naar Rotterdam overgebracht. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is gisteren in -een korte vergadering byeengekomen. Ge ïnstalleerd is het nieuw benoemd lid van den gemeenteraad, de heer van Kersbergen, die de plaats inneemt van den-heer Vleg- geert. Verder hebben Burgemeester en Wet houders den Raad de gemeentebegroting voor den dienst 1935 aangeboden. Hoog water. Door den N.W.-wind is Zondagavond het water in den, IJssel hoog opgeloopen. Bij verschillende buitendyksbewoners drong het de woningen binnen. RADIO-NIEUWS. H i 1 v e r s u m5.00 Verhalen voor klei nere kinderen door mevr. Ant. v. Dijk; 5.30 BijbelvertelUngen van Ds B. J. Aris. 7de vertelling; 7.30 Concert door het Om roeporkest en gramofoon 7.30 Engelsche les voor beginners; 6.90 Vaz Dias; 905 Commandant Bouwe Vlas van het Leger des Hells over: „De Nationale Bond van Barmhartigheid"; 8.15 Concert door het Omroeporkest en viool; 9.00 Opvoering van „Don Qulchotte"; 9.35 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest mer mede werking van de A.VR.O.-Oirls; 1015Qra- mofoon; 10 30 Concert door Kovas Lajos en zijn orkest en zang; 11.00 Vaz Dlas; 11.10 Gramofoon. Huizen: 5.10 Concert door het K.R.O. Orkest; 5 50 Gramofoon- 6.00 Concert door het K.R.O -Orkest; 6.49 Esperanto- cursus; 7.15 Katholieke Radio Volks Uni versiteit, Theol. Fac. III. „Het Priester schap" door Pater Lector A. Vismans O. P 7 35 Gramofoon; 7.45 Concert door de K.R.O.-Boys; B.15 Liedjes door Margie Morris en Else d'Heureuse; 8.25 Gramo foon- 8.30 Vaz Dfas; 8.36 „Uit de wereld van de film" door A. van Domburg; 8.60 Vervolg liedjes; 9.00 Gramofoon; 9.1S Concert door het K.R.O. Symphonie-Or- kest (U.S.O.); 10.CO Gramofoon; 10.25 Vaz Dias; 10.30 Concert door het K.R.O. Sym- phonie-Orkest (U.S.O.); 11.15 Gramofoon. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 16 Oct. Aangevoerd: 761 vette runde- j ren, 1962 magere runderen, 220 vette kal veren, 687 graskalveren, 1084 nuchtere kalveren, 2 varkens, 23 biggen, 179 paar den, 6 veulens, 206 schapen of lammeren, 3.5 bokken of gelten. Prijzen: Vette koeien,55—58, 46—50, 35 38; vette ossen 5054, 45—47, 40; stieren 45 -48 42—44, 34—36, alles per K.G., 230, 190, 135 per stuk; vette kalveren 6575, 50—60, 40—45; graskalveren 34, 28, 22 per K.G., 40, 30, 20 per stuk; slecht nuchtere kalveren 22, 18 per K.G., 5.50, 4.50, 4; fok nuchtere kalveren 15, 12, 8; biggen 10, 9; biggen per week 1.20, 1.10 al les per stuk; slachtpaarden 41, 36, 30 per K.G., 165, 126, 70; werkpaarden 240, 160, ÏOO- hitten 100, 80, 70, alles per stuk; scha pen 40, 35, 30 per K.G., 17, 13, 8 per stuk; lammeren 42, 36, 30 per K.G., ,12, 18, 8; kalfkoelen 236, 190, 130; melkkoeien 230, 190, 130; vaarzen 130, 100, 70; pinken ÏOO, 80, '60 alles per stuk. Vette koelen en ossen. Aanvoer als vo rige week, handel kalm, prijzen onver anderd; prima's gingen van 60 tot 62 ct. Stieren. Aanvoer als vorige week, han del stug, prijzen als vorige week. Vette kalveren Aanvoer ruimer, han del flauw, prijzen als vorige week en pri ma's tot 5 cent boven noteering. Graskalveren. Aanvoer ruimer, handel willig, prijzen Iets hooger. Nuchtere slacht- en fokkalveren. Aan voer als vorige week. handel kalm, prij- I zen lager. Paarden. Aanvoer korter, handel kalm, prijzen Iets stijver. Schapen en lammeren. Aanvoer rui mer, handel vlug, prijzen prima's Iets boven noteering. Kalf- en melkkoeien. Aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken. Aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. 16 Óct. Aangevoerd 361 wagens, 14823 stuks. Prijs le srt. m. r.m. 2426, 2e srt. m. r.m. 20—23, zware m. r.m. tot 26.50. Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 18 OchnKcp Hoogste stand 775.8 te Blacksod. Laagste stand 740.2 te Riga. Verwachting: Matige tot krachtigen, la ter afnemende N. tot W. wind, tijdelijk op klarend, aanvankelijk nog regen- of hagel buien, later iets zachter. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. DE MELBOURNE-RACB. De „Douglas" naar Engeland vertrokken. De „Douglas" is hedenochtend in den gewonen dienst van Schiphol naar Croy don gevlogen. Er bevonden zich 10 passa giers aan boord. De „Douglas" (Uiver) die bemand, was met de piloten Parmentier en Mols en de werktuigkundige Prins en de marco nist Van Bruggen, zal van Croydon naar Mlldenhall worden gebracht vanwaar net vertrek voor de Melbour-tace zal aan vangen. Op Schiphol was de belangstelling zeer groot. De „Uiver" laat Rotterdam links liggen. Vanochtend op Waalhaven, even acht uur, waren er nog menschen, die de illusie had den, straks de „Uiver", ex-Douglas te zien vertrekken naar Engeland, naar de start plaats voor de Melbourne-wedvlucht. De verwachting werd teleurgesteld. In weerwil van het bericht, dat gisteren offi cieel de wereld werd hsgnzond®, ds zou het vliegtuig den. gewonen ochtenddienst van Amsterdam (8 nur) via Waalhaven (8.35) naar Londen vliegen, vertrok het om 8 25 van Schiphol en liet wachtend Rotter- dam doodkalm links liggen. Naar Londen ging een ander vliegtnig van Rotterdam weg. De „Uiver" nam van Amsterdam 8 passagiers rechtstreeks over zee naar den mond van de Theems mee. Naar wij .-ernemen, zou het niet-verschu nen van de „Uiver" een practische reden gehad hebben. Een kleine vertraging maak te noodzakelijk, dat het vliegtuig - om hjd te winnen rechtdoor vloog, terwijl hef tweede vliegtnig Waalhaven aandeed. De Panderjager, met Geyssendorffer en Asjes, zou vandaag ook van Amsterdam naar Engeland vertrekken. Asjes is reeds gisteren in alle stilte naar Schiphol ver- Ue'plechtige opening van het Albert-IUnaal door Koning Leopold en Koningin Astrld van België. VISé, 16 Oct. Hedenmorgen om 11 uur heeft de plechtige opening plaats gehad van het Albert-Kanaal door Konmg Leopold en Koningin Astrid. Het betreft hier het eerste gedeelte van het kanaal dat Luik met Ant werpen direct zal verbinden, dit eerste ge deelte dat hedenmorgen is geopend loopt van Visé tot Neerharen. Koning Leopold werd o.m. vergezeld door den Belgischen Minister van Openbare Werken, verschelde ne militaire autoriteiten en hooge ambtena- 16 Op verzoek van H. M. Koningin Wilhel- mina was de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Mr. E. Baron v. d. Heuvel tot Westervlier aanwezig ter be groeting van het Koninklijk paar. Namens Koningin Wilhelmina werden Koningin Astrid bloemen aa-ngeboden. De moord op Koning Alexander. BUDAPEST, 16 Oct. De hongaarsche Staatspolitie heeft op erond van het inge stelde onderzoek geconstateerd dat geen der iu verband met de moordaanslag te Mar seille genoemde personen ooit in Budapest heeft gewoond, een Hongaarsche pas heeft gekregen of de Hongaarsche grens heeft overschreden. De juistheid van het bericht dat twee far samenzweerders direct uit Budapest naar Marseille zijn gekomen, kan pas worden onderzocht wanneer hun namen bekend zyn. De hongerstaking van de mijnwerkers. Het bemiddelingsvoorstel aangenomen. BUDAPEST, 16 Oct. Hedenmorgen heb ben de tusschen vertegenwoordigers der Regeering en der arbeiders gevoerde onder handelingen een volledige overeenstemming bereikt. De mijnwerkers hebben het bemid- delingsvoorstel aanvaardt en in den loop I van den ochtend verlieten 738 arbeiders, waarvan velen in uitgeputten toestand, na een staking van 109 uur, de mijn. WISSELKOERSEN. 15 Oct. 16 Oct. Officieel. Londen 7.18K 7.l9i Berlijn 59.39 59.40 Parijs 9.723 9.724 België 34.45 35.45 Zwitserland 48.11 48.124 Weenen Kopenhagen 32.10 32.10 Stockholm 37.05 37.15 Oslo 36.10 36.20 New-York 1.461 L46A Niet-of fideel Madrid 20.174 20.174 Milaan 12.65 12.654 Beursoverzicht. Mede onder invloed van de ongeani meerde stemming in Wallstreet opende de Amsterdamsche fondsenmarkt heden- I middag iets luier, spoedig werd de ten- denz iets beter en verbeterden de notee ringen weer tot het slotniveau van giste ren. De handel was van uiterst beperkte afmetingen. Philips zetten lager in, doch het verlies werd spoedig ingehaald. Aku's konden zich handhaven, terwijl Unilevers geen verandering van beteeke nis ondergingen. De sombere berichten uit de Amerikaansche olie-industrie ver oorzaakten pen daling, die echter later weer aantrok. De Amerik. soorten lagen echter een fractie lager dan gisteren. Ta bakken openden lager onder invloed van de reactie op de riïbbermarkt, doch het herstel bracht ook hier het koerspeil even hoog als gisteren. Suikerwaarden waren goed van toon. Wat de berichten betreft omtrent de Alg Exploratie, die een spuiter zou hebben aangeboord, bleek dat dit reeds in het koerspeil verdiscon teerd was. De koers was iets lager. Duit sche obligaties lager. Ned. obligatiemarkt was verdeeld. y

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2