V N.V.Utrichtsche Hypotheekbank Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent waarborgt een kleintje een KWARTJE Beurs van Amsterdam. k "W 4 °|0 pandbrieven A lOO' BINNENLAND. Bedrijfsraad voor de Sigarenindustrie. Op het departement van Sociale Zaken geïnstalleerd. Op het departement van Sociale Za ken is gisteren de bedrijisraad voor de sigarenindustrie geïnstalleerd. Wegens verhindering van den minister van So ciale Zaken, geschiedde de installatie door den secretaris-generaal, den heer mr. dr A. L. Scholtens, die daarbij een rede hield, waarin hij, zich refereerend aan hetgeen minister Slotemaker de Bruine had gezegd bij de installatie van deh bedrijfsraad voor de typografie, er op wees, dat ook wat de werkingsfeer, de samenstelling en de taak van dezen nieu wen bedrijfsraad aangaat, zooveel moge lijk aansluiting is gezocht aan hetgeen zich in de practijk al aan bedrijfsorga nisatie gevormd heeft De rede van den secretaris-generaal werd namens de leden van den bedrijfs raad beantwoord door den heer K. L. H. van der P,utt, die zeide, dat deze bedrijfs raad door allen aanvaard, zij het dan ook met meer of minder geestdrift be groet, een feit was geworden Spr. wilde niet verhelen, dat een verder strekkende bevoegdheid meer aan'de wenschen van werkgevers en werknemers zou hebben beantwoord en dat een bemoeienis op breeder terrein tot de verlangens be hoorde. Sedert tientallen jaren bestaat aldus spr. in de sigarennij verheid een zeer nauw contact tusschen werk- gevens en werknemers, dat heeft geleid tot een collectieve arbeidsovereenkomst met een behoorlijke rechtspraak, een kindertoeslagfonds, een bedrijfsvereenl- ging en eerf pensioenfonds. Het is de vrees voor deze zoo moeizaam opgebouw de arbeidsregelingen en sociale voorzie ningen die werkgevers en werknemers nauwer te zamen drijft. Spr zeide in den nieuwen vorm van samenwerking, die de bedrijfsraad biedt een perspectief te zien, dat r^den tot voldoening geeft en bevorderlijk is voor den bedrljfsvrede. Hij verheugde zich over de belangstelling die de ontwikke ling van de bedrijfsraden in den lande ondervond en sprak de hoop uit dat ook deze n]euwe bedrijfsraad rijke vruchten zou mogen afwerpen. In den bedrijfsraad zijn vertegenwoor- digd: De Nederlandsche R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten door de heeren K L. H. van der Putt, W. M. Huysmans en A H. M Kessels, allen te Eindhoven: het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland, door de heeren M. Smith te Heemstede, O. Bijdendijk te Deventer tn G. Witteveen te Utrecht; de Ned RK Tabakbewerkersbond „St Willebrordu's" door de heeren J. Gemen en H Heester beek, beiden te Eindhoven; de Ned. Siga renmakers- en Tabaksbewerkersbond door de heeren J. van der Weijden te Amsterdam en Th. Berens te Eindhoven; de Nèderlandsche Federatie van Siga renmakers en Tabaksbewerkers door den heer C. Wolff te Amsterdam en de Chris telijke Bond van Sigarenmakers en Ta baksbewerkers in Nederland door den heer B Kruithof te Kampen Tot voorzitters zijn benoemd van werk geverszijde de heeren K. L. H. van deT Putt en M. Smith en van werknemers zijde de heeren J Gemen en J. van der Weijden, met bepaling, dat elk van hen voor den tijd van één jaar als voorzitter zal optreden. Voor het eerste jaar treedt de heer Van der Putt als zoodanig op Tot eerste secretaris Is benoemd^ mr. A. Stelnhüler te Eindhoven, tot tweede secretaris de heer H. Heesterbeek te Eindhoven. Het secretariaat van den bedrijf raad is gevestigd Keizersgracht 4, te de vastgestelde bepalingen om voor ver strekking van onvermengde margarine in aanmerking te komen, dan kunnen zij gedurende die week aanspraak maken op 1/3 van plaatsen van het land het landgoed „Planken Wambuis" ,van ruim 200 H.A. onder Otterloo, gemeente Ede, verkocht. De verschillende perceelen besomden in de hoeveelheid maïgarine, totaal zonder het hout 221.340. Na mij- cht 7nnHdn hohhon Wit al era- ii_i waarop zij recht zouden hebben bij alge- heele werkloosheid, dan wel eenmaal in de drie weken op de geheele hoeveelheid. Herclassificatie in de be/oldigingsrege- ling voor rijksambtenaren. Verhooging van den standplaats aftrek. Vier in plaats van drie Volgens de Volkskrant en het Volk is de regeering voornemens een herclassi ficatie aan te brengen in de bezoldi gingsregeling voor de rijksambtenaren. Volgens het Volk is het de bedoeling de gemeenten te rangschikken in vier klassen, volgerts de bestaande regeling zijn er drie klassen. Acht gemeenten van de eerste klasse zouden overgaan naar de tweede klasse; meer dan vijftig gemeenten van de twee de naar de derde klasse; veertien ge meenten van de tweede naar de vierde klasse. Van de thans in de derde klasse gerangschikte gemeenten zou een groot' deel naar de vierde klasse gaan >Door deze herclassificatie zou voor en kel^ honderden gemeenten de stand plaatsaftrek aanmerkelijk verhoogd wor- ning in generale massa werd kooper voor 240.340 plus 66.150 voor het hout of in totaal voor 306.490, de heer G. J. P. Ver steeg, wethouder en rentmeester te Ame- rongen. De regeering had te kennen gegeven in de gegeven omstandigheden geen reden tot aankoop van het landgoed aan wezig te achten. TWEEDE KAMER. Tuberculose.gevaar op school. Keuring van leerkrachten. Steun voor oud-gepensionneerde militairen. Nadat in eenigc nlaatsen van ons land (te Ee en op Terschelling) besmetting van leer lingen was voorgekomen door aan open iu- lerculose lijdende onderwijzers, heeft de Regeering zich gehaast 5en wetsontwern ir. te dienen ter bestrijding van dit gevaar. Het oné^erp bepaalt zich tot het besmet tmgsgevaar van de zijde der leerkrachten en het overige scheo'personeel (concierges werksters enz.), Afboende raog» het w.o. dus niet zijn, als een eerste stap in de goe- d-s richting verdient het waardeering. GEMENGDE BERICHTEN. Een strenge winter voorspeld. Zweedsche profetieën. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.C.: Weer-voorhpellen voor een termijn van weken of maanden is nog altyd een hache lijke en ondankbare bezigheid, ook al hoort men soms van in dit opzicht onfeilbare profeten en al komt zoo nu en dan een voorspelling, die ju dg krant gestaan heeft, yrjj nauwkeurig uit. snelheid opviel, ontwikkelen. die deae mae heer Sandström Zweedschen fheteorologischen die een methode gevonden meent te I .hebben, om aan de hand van gegevens over j de temperatuur van het water van dén Golfstroom op bepaalde tijden en plaatsen een prognose voor het weer in de komende maanden op te stellen en die ook dezen •zomer weer met zyn motorbootje don oceaan is opgeweest om de temperatuur van den Golfstroom op te nemen, is thans niet meer zoo zeker van zijn zaak als een jaar of wat geleden en wil daarom ditmaal niet voorspellen hoe de winter worden zal Vol gens berichten uit? Noorwegen moeten me teorologen echter uitgemaakt hebben, dat men groote kans heeft op een strengen winter in Scandinavië en dat we misschien zelfs weer een winter krijgen als in 1928 1929. den; die voor de ambtenaren op jaar wedde van o pet., 4 pet. en 8 pet. zou ge bracht worden op 0 pct„ 4 pet., 8 pet. en 12 pet., terwijl de standplaatsaftrek voor de ambtenaren op maand- en weekloon zou worden verhoogd van 0 pet., 6 pet. en 12 pet. tot pet., 6 pet., 12 pet. en 18 pet. De 12 pet. voor de jaarwedden en de i8 pet. voor de maand- en weekloonen zouden gelden voor de vierde klasse. De nieuwe regeling zou ingaan op 1 Januari 1935. Slechts voor de gemeenten, die van de tweede haar de vierde klasse moeten verhuizen, is in een overgang in twee étappes voorzien. Zorg voor jeugdige werkioozen. Oveiiieid doet wat zij kan. Op vragen van den neer Kupers be- trenenae van regeeringswege te nemen maatregelen ten benoeve van de werk- iooze jeugd heeft minister Slotemaker ae Bruine geantwoord, van oordeel te Midden in de behandeling is de discussie gisteren geschort:. De oorzaa< van 3thorsing was de late indieninJt^yhn amen- dt menten. De schriftelijke voorbereiding van dit w.o. wks ?eds op 4 September ue- eindigd en de meeste amendementen wer den eerst in de vergadering van gisteren rondgedeeld. Zoo diende Mevr. de Vries- Drums ren motie in, waarin de Regeering werd uitgenoodfgd om maatregelen, waar van de bedoeling cm ook de schoolkinde ren aan een onderzoek te onderwerpen, zoo veel mogelijk te bevorderen. De Regeering had weliswaar bezwaar om nieuwe lasten op de gemeenten te leggen, doch de woorden „zooveel mogelijk" waren voldoende veilig heidsklep om de bezwaren van de Regering te overwinnen .Tosn minister Slotmaker de Bruïne dan ook geen bezwaaropperde, heeft de Kamer gretig van de gelegenheid gebruik gemaft om deze motie aan te ne- itemmérs atendi Tegenover 58 voorste zijn, dat de ovttheitl in dit opzicht doet, slechts j« tegenstanders, tvw&le jfti-revo- wat van haar kan worden verwacht. Hst bestuur van het „Werkfonds 1934" onderzoekt de mogelijkheid, jeugdige werkioozen aan werk te helpen. Het oeienen van aandrang op gemeen tebesturen komt voorshands niet noodig voor; op dit gebied ontstaat hoe langer hoe meer belangstelling; regelmatig ko men meer gemeenten met voorstellen ter zake. Reeds met het oog op den benarden staat van de Overheidsfinanciën kan aan het verzoek om steun te verleeneh aan jeugdige werkioozen in het algemeen niet worden voldaan. Intusschen moet worden opgemerkt, dat ongehuwde werk ioozen, die bij vreemden inwonen (z.g. kostgangers), steun ontvangen, terwijl aan jeugdige werkioozen, die in werk verschaffing te werk gesteld worden, eenige geldelijke vergoeding wordt ge geven. De beperkte omvang van de werkver schaffing, welke voor oudere werkioozen kan worden georganiseerd, vormt als pegel een beletsel om er ook Jeugdige lutionairen, een drieta! ChriswJflU-histori schen en de Plattelandersbonder Het wetsontwerp is gebaseerd op een keu- r ng voor ofidervéjjzers, die om de school te kunnen betrede» een verklaring moeten overleggen (die «liet ouder mag zyn dan 6 ir aanden) <jat zij m -.t lijdende zijn aan ic:;g- tuberculose.En vo.trde reeds in functie zijn de leerkrachten is eni nieuwn bepaling op genomen, dat de Mirioter een termyn be paalt, na afloop Waarvan alle ,!an in vasten nf tydeiyken dienst zynde leerkrachten in het bezit van gettoemde verklaring moeten zyn. Een amendement van mevr. Dr- Vrie3 wil dezen termijn op 2 jaar bepaald zien. Dr. Vos, die het w.o. eveneens toejuichte, wees er op, dat het verstandig is met hét personeel te, beginnen, ook omdat leeraren hun ziekte zoo Jpng mogelijk kunnen ver zwijgen om hun betrekking 11181 te verlie.en. Dv liberale afgevaardigde zag bovendien <n deze regeling een stoot om tot een centralen mediachen Rijksdienst te komen. Tegen het wetsontwerp zijn financieels bezwaren ingebracht. De kosten zyn moei- werkloozen toe te laten. Wanneer even- I te schatten. Minister Marchant sprak Fietsplaatje op de borst. Nadere bekendmaking. Met betrekking tot de in de maand September verschenen bekendmaking omtrent de controle Inzake de naleving van art. 2 der Rijwielbelastingwet deelt men mede, dat fle minister van finan ciën nader aanleiding, heeft gevonden aan de ambtenaren van den belasting dienst opdracht te geven geen bekeuring in te stellen, Indien de berijder van een wel plaatselijke werkverschaffingen voor Jeugdigen kunnen worden aangevat, is de minister gaarne bereid, de uitvoering van deze plannen, zoo zij zijn goedkeu ring kunnen wegdragen, financieel te steunen. Dit laatste geschiedt trouwens reeds ln verschillende gemeenten. Voor het organlseeren van werk- en leerkampen voor jonge werkioozen kun nen vanwege het Departement van den minister geen subsidies worden verleend. Ten deze Is het Nationaal Crlsls-Comlté Reeds worden twee maal per Jaar ge gevens verzameld omtrent de mannelijke werklooze arbeiders, ingeschreven bij de organen def openbare arbeidsbemidde ling in gemeenten met 6000 en meer m- rijwiel het belastingplaatje" niet op "de, woners' gespecificeerd naar de aantallen voorgeschreven wijze aan het rljwle, 1 hrevenen jonger dan 18 Jaar, van doch op een ln het oog vallende wijze op de llnkerborsthelft aan zijn bovenklee- ding heeft bevestigd i Spoorwegpersoneel en politiek. Boycot lokt tegenboycot uit. De directie van de Nederl. Spoorwegen heeft in een dienstorder aan het personeel medegedeeld, dat te harer kennis wordt ge bracht, dat leden van het personeel de be strijding van bepaalde politieke -nartyer. zoover doorvoeren, dat zy zelfs een boycot toepassen op de personen, die tot dre party behooren Als tegenmaatregel wordt in ver band daarmede door ^eze laatsten met den boycot van den spoorweg gedreigd bij het eervoeren van goederen. De directie vindt hierin aanleiding om het personeel er op te wijzen, dat het zich beeft te onthouden van handelingen waardoor de belangen van „Ho" Nederlandsche Spoorwegen worden ge schaad. Distributie van onvermengde margarine. Voor werkioozen. De crisis-zuivel-centrale heeft aan de gemeentebesturen naar aanleiding van een gestelde vraag meegedeeld, dat werk ioozen, die gedurende eenige dagen van de week in loondienst werken en gedu rende de overige dagen van de week steun ontvangen van overheidswege, al leen voor den tijd, gedurende welken zij steun ontvangen voor het verkrijgen van onvermengde margarine in aanmerking kunnen komen Wanneer zij b.v 2 dagen in de week steun genieten en overigens voldoen aan 18—25 jaar en van 26 jaar en ouder. Een samenvatting van de verzamelde gege- J vens wordt regelmatig gepubliceerd. Bo- vendien zijn door enkele gemeentelijke 1 arbeidsbeurzen gegevens verzameld om- trent het gantal ingeschreven werkzoe kende», die in 1927 en volgende jaren een i diploma van een inrichting van middel baar onderwijs behaalden De minister kan niet inzien, welk prac- tisch nut het voorshands zou kunnen opleveren om zoo spoedig mogelijk meer gegevens te verzamelen en te publiceeren dan thans reeds geschied is, hetgeen bovendien uiteraard met extra kosten gepaard zou gaan. Tegen den machinalen arbeid in de sigarenindustrie. Een groot aantal sigarenfabrikanten heeft aan de ministers van Koloniën, van Sociale Zaken, van Economische Za ken en van Financiën een adrés gericht, waarbij zij wijzen op het gevaar van den machinalen arbeid ln de sigarenindus trie, in verband met de steeds toenemen de werkeloosheid. De laatste typen „compleet-machines", welke door drie jeugdige arbeidskrachten bediend kunnen worden, rollen per week 30.000 sigaren op, terwijl een volslagen sigarenmaker per week slechts 3000 dp- rolt. Het „Planteen Wambuis" verkocht. Voor een bedrag van 306.490.—. Te Ede is ten overstaan van notaris -Fischer onder zeer groote belangstelling van belanghebbenden uit verscheidene van 1 i3 ton, een nJet onbelangryx cyf.r maar daartegenover staat, dat zieke^.der- vijzers tal an kit uren kunnen beletter-, t^rwyl uitscbil«.'n| *an de zieke ehi mm ten veel ellende en nouge kosten kan voorfco- n tn. Evenmin beëindigd is gisteren de behan deling van een wetje, waarby de Regeering 40 mille 's jaars meer aanvraagt voor de oud-gepensionneerde militairen van land en zeemacht. Dit geld wordt gevonden uit een overschot, ontstaan op den post voor de z.g. mobilisatieslachtoffers, op wier uit- keering in verband met de daling der loonen bezuinigd is. Veel waardeerhig voor dit ontwerp was er niet. De minstbedeelden van de oud-ge pensionneerde militairen zullen nu een ver hooging krijgen, n.l. tot 320 pCt- van hun oorspronkelijk pensioen, terwyl tot dusver 290 pCt. het maximum was. Leek de heer Tilanus nogal tevreden, de heeren Duymaer van Twist, Schilthuis en Suring vroegen om meer, de oud-Minister van Oorlog verborg zijn teleurgestelde ver wachtingen niet en de heeren K. ter Laan en Westerman vonden dat deze „fooi" niet de odIosswu? kon ziim Een beslissing is nog niet gevallen.' Zy worden in hun voorspelling gesteund door boeren en visschers, die door hun leven in jveer en wind de onfeilbare voor-' teekenen hebben leeren kennen. Zy tellen aan de dónkere strepen op de nugvinnen der baarzen het aantal maanden af, dat de velden door sneeuw gedekt zullen zy-n, zij zien aan de kleur van de lijsterbessen of we laflg of kort harde vorst zullen hebben en zy hebben uitgemaakt, dat ditmaal alles op een langen winter wijst. Maar een maand of wat geleden wist een oude visscher, die in zijn streek al zeer bekwaam en zeer be trouwbaar bekend staat, te voorspellen, dat men er den 28sten September de ski's onder zou binden, terwijl er jiu, in October alleen nog slechts in 't uiterste Noorden vnn Lapland wat sneeuw gevallen is en over dag de temperatuur nog steeds boven ni^t is. Alleen de op een koker ZteN U W-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. Duinerij weggeslagen. Stormschade te Oostvoorne. De zware Noord westerstorm van Zon dag heeft de duinerij achter het Gors te Oostvoorne over een lengte van 75 meter en ter diepte van 4 meter weggeslagen. Het punt, waar het duin is weggeslagen, ligt ongeveer ter hoogte van den koepel Zeeburg. Ongeveer het punt, dat be schouwd kan worden als de uitmonding van de Oude Maas in zee. De schade is vrij ernstig, hoewel niet onherstelbaar. De herstelling is op het oogenblik nog niet ter hand genomen. Het betrokken gebied ligt buiten den dijk, die verder landwaarts door het hoogheemraadschap van Voorne wordt onderhouden. De Noordwesterstorm heeft ter plaatse oote ongerustheid gewekt, niet alleen' door de schade die hij thans heeft aan gericht, maar ook door de vrees, weike nu gewekt is voor een mogelijke her haling. LUCHTVAART. RADIO-NIEUW3. rrorramma veor heden. Hflversum: V.A.R.A. 5.306 Fliere fluiters o.l.v. J. v. d. Horst; R.V.U. 6.30 mevr. dr. J. C. Proost-Thoden van Velzen: „De bouw van hej; heelal"; V.A.R.A. 7. Sportuitzending; 7.20 To v. d. Sluys, sopraan zingt. Mevr. W. Mansholt-Anareae „Het Qntstaan der steden"; 8— Vaz Dias; 8.10 „Peer Gynt" van Ibsen, voor de micro foon bewerkt door Willem van Capel'.en; 10.15 Vaz Dias; 10.20 Cor Steyn, accordeon en Joh. Jong piano; 10.30 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 11.— gramofoon. Huizen: 5.— Kinderuurtje door mej. G. Ingwersen; 6.— Landbouwhalfuurtje •door G. W. Kaemingh; 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.15 gramofoon; 7.30 Le zing door M. M. Schipper; 8.—, 8.35, 9.30, 10.10 en 10.30 N.C.R.V.-klein-orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk; 8.20 Lezing door ds. M. van Grieken; 9.Lezing door ir. J. P. van Lonkhuyzen; 10.Vaz Dias; 10.30 gramo foon. De Luchtrace Londen-Melbourne. Gisteren zijn verscheidene vliegtuigen die deelnemen aan de luchtrace Londen •Melbourne op het vliegveld aangeko men, zoodat in totaal 21 machines ge reed voor deelneming, aanwezig zijn De berichten uit Frankrijk willigen de ver wachting dat het Fransche vliegtuig van daag of morgen eveneens zal arriveeren, zoodat met het Bleriot-toestel 22 toestel len gereed voor den start zullen zijn. De belangstelling voor de beide Neder landsche vliegtuigen, Postjager en Dou glas, die men als een der snelste ver keersvliegtuigen en een der gevaarlijkste mededingers beschouwt, was den gehee- len dag zeer groot. 'De Uiver is gisteren in recordtijd, 1 uur en 25 minuten naar Londen gevlogen, met een gemiddelde snelheid van 318 K.M. per uur, ondanks het feit dat men met tegenwind te kampen had. De Pander jager vloog van Schiphol In l uur en 10 minuten naar Croydon. De „Pamjerjager" In Engelafid. Gistermorgen te 10.47 uur is het vlieg tuig „De Panderjager", de PH-OST, van Schiphol vertrokken, om deel te nemen aan de Londen—Melbourne-raée. Er be stond voor het vertrek vrij wat belang stelling; onder de aanwezigen werden opgemerkt de heer Bogeru, directeur der gemeentelijke handelsinrichting, de heer Wolf, directeur van de Rijksstudiedienst, luitenant-kolonel Van Santen, de hetfr Kolff, voorzitter van de Aero Club, Rot terdam, de heer Wallaert Sacré, alge meen secretaris van de Kon. Ver. voor Luchtvaart en de heer Pander Jr Behalve de bemanning, bestaande uft de heeren Geysendorffer (eerste bestuur der), Asjes (tweede bestuurder) en Pronk radio-telegrafist) Is de reis tot Milden- hall mpegemaakt door den constructeur van het vliegtuig, den heer Slot. Alvorens in de richting van Croydon te vertrekken, cirkelde het vliegtuig nog eenmaal over het veld, waarbij de groote De start van de vliegtuigen zal Zat» dagochtend plaats vinden ™t- Gerekend wordt met 24 startende vil tulgen. En de bedoeling is, precie. hallzeven de vlag voor het eerste tuig te laten vallen. En dan om deS minuut er een te laten vertrekken Zoodat, als alles op die wijze gaat a„ 6.42 uur Zaterdagochtend de heele J® nle van racevllegers In de lucht zal RECHTZAKEN. Rechtbank Rotterdam. Vleeschkeuringswet-overtredingen In een zaak van A. G. S., 24 jaar sla ger te Polsbroek, die in hooger b^roeo heeft terechtgestaan van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarhij hii was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de Vleeschkeu- ringswet hij had ln een schuur 268 K.G. rundvleesch voorhanden gehad dat niet van een goedkeuj-ingsstempelwas voorzien van welk vonnis de ambte naar van het O. M. ln appél was geko men, heeft het O. H. van de Rotterdam- sche Rechtbank geëischt vernietiging van het vonnis en veroordeeling van ver dachte tot 50 boete subs. 10 dagen hech tenis. Verdachte ontkende, dat hij 't vleesch in voorraad had gehad. De koe hing in een schuur van zijn' tante en hoe het dier daar gekomen is weet hij niet. De veldwachter L. Mourik had in den avond van den 17 Mei een geslachte koe gevonden. Er was geen aangifte Inge komen van een slachting. De koe was - reeds in vieren gesneden. De veearts heeft het vleesch voor sterilisatie goed gekeurd, maar aangezien er geen eige naar was, is deze kostbare weg niet ge volgd, doch het vleesch vernietigd. De tafel, die getuige In de schuur aangetrof fen had, was eigendom van verdachte. Een nicht van verdachte weet niet van wie de koe was, die in de schuur gehan gen heeft. Zij weet ook niets van een ge sprek tusschen haar moeder en ver dachte. De tante van verdachte verklaarde, dat zij niet had durven weigeren toen ver dachte haar gevraagd had haar schuur te mogen gebruiken. Verdachte wist, dat dc sleutel buiten hing. De koe, die later in de schuur gevonden is, was niet haar eigendom. De verdediger mr. G. de Bakker, die ook voor verdachte optrad in de volgen de drie Zaken, wees in zijn pleidooi op de verkeerde sfeer waarin de kantonge rechtzaken behandeld zijn en op de ani mositeit die in de omgeving van Gouda tegen verdachte bestaat. Pleiter was van oordeel, dat in deze zaak het bewijs niet geleverd is en concludeerde tot bevesti ging van het vrijsprekend vonnis In een tweede zaak van A G. v. 8., waarin hij appèl was gekomen van een vonnis van den Goudschen kanton rechter, waarbij hij was veroordeeld tot f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis we gens het vervoeren van 20 K.G. rund vleesch, dat niet voorzien was van een goedkeuringsstempel van Gouda, heeft het O. M. geëischt bevestiging van het vonnis, doch vermindering der straf tot 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. Mr. G. de Bakker pleitte ontslag van rechtsvervolging, subs oplegging van een zeer geringe boete. In een derde zaak van denzelfden ver dachte, thans appèllant van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waar bij hij wegens het slachten van een koe, zonder voorafgaande kennisgeving, was veroordeeld tot 7 dagen principale hech tenis, heeft het O. M. bevestiging ge- eischt van het vonnis, doch vermindering van de straf tot 3 dagen hechtenis Mr. G. de Bakker voerde aan, dat het hier een noodslachting betrof en dat in gegrepen is, voordat de zes uren waren verloopen, binnen welke verdachte aan gifte had moeten doen. Pleiter conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging. In de laatste zaak tegen verdachte, waarin hij tegelijk met den 23-jarigen vrachtrijder A. G. v. S. uit Benschop In hooger beraep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij zij wegens het slachten van een rund, zonder daarvan te voren aangifte te hebben gedaan, waren veroordeeld tot resp. 1 maand hechtenis en 100 boete subs. 20 dagen hechtenis, heeft het O. M. geëischt bevestiging van het vonnis. Mr. G. de Bakker pleitte clementie. Uitspraken 30 October. De Rechtbank veroordeelde. C E., 24 jaar, dienstbode, geboren in Duitschland en gedomicilieerd te Gouda, wegens diefstal van eenige gouden dia manten sieraden, benevens een bedrag van 825 ten nadeele van de familie Zanen, bij wie zij in betrekking was, tot 1 maand gevangenisstraf. H. D. J., 40 Jaar, werkmeester .wegens het aan zijn onvoorzichtig rijdén te wij ten hebben, dat hij met zijn auto op 8chielands Hoogen Zeedijk onder de ge meente Moordrecht in botsing was ge komen met eenige fietsers, waardoor deze gewond waren geworden, tot ,6° boete subs. 30 dagen hechtenis met ont zeggingen van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. J. de J., 27 jaar, chauffeur te Wad- dinxveen, eveneens wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat hij met de door hem bestuurde auto een aanrijding had veroorzaakt, waarbij een fletser was verwond, tot 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Tijdelijk afnemende later weer toenemende wind uit westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met regen buien. Tijdelijke opklaringen. Iets zach ter. plaats VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR OONOERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT STADSNIEUWS^ GOUDA, 17 Oct. 1934. Een 65-jarig Huwelijksfeest. Het wel 'heel zeldzame geval doet zich dezer dagen voor dat een echtpaar zyn 66- iarhr huwelijksfeest kan herdenken. Het echtpaar Jacobus Albertus van Zanten en Adriana Maria MuyssOn, wonende aan den Bidder van Catsweg alhier, zal op 26 Octo ber a.B. by leven en welzyn zijn 66-jarig huwelijksfeest vieren. Be bruidegom telt thans 89 jaar, de bruid heeft 88 lentes achter den rug. Feestavond „Velocitas". Zaterdag jJ. hield „Velocitas" in „Cen tral" haar jaarlyksche feestavond, welke weder in alle opzichten schitterend geslaagd Nadat de voorzitter met een kort wel komstwoord den avond geopend had, wer- uen vóór de pauze, zoowel door dames- als heeren-leden verschillende voordrachten eedaan, welke zeer in den smaak vielen. Ook het optreden van de „Velo-boys", die nog slechts kort gerepeteerd hadden, mocht succesvol genoemd worden. In de pauze vond een geanimeerde ver loting plaatB, tn den vorm van een „Rad van Avontuur", waarvoor door bijna alle leden fraaie prijzen beschikbaar gesteld waren. Na'de pauze werd nog een aardige klucht voorgedragen en traden de „Velo-boys" nog "ïhaf het inmiddels over half 12 gewor- feawas, moesten enkele nummers verval len, waarna de voorzitter met een enkel wooid de feestavond sloot. Onder leiding van den heer Bron vond hierna een geanimeerd bal •plaats, dat de aanwezigen tot ruim 2 uur bijeen hield. Rest ons nog te vermelden dat de muziek in zeer goede handen was van de heeren J. Sirre en W. Gründer. Vereemgmg „neraelyk Leven". Bijeenkomst in gebouw Daniël. Gisterenavond opende de Vereeniging „Kerkelijk Leven" het winterseizoen met een vergadering in het Gebouw „Daniël". Na gebruikelijke opening met zingen, Schriftle zing en gebed, sprak de voorzitter, de heer J. van der Endt, een woord van welkom e.i zette de plannen voor het komende seizoen ulleen. Nadat hy het presidium had over gedragen aan den heer van Hofwegen, hield 4 voorzitter een inleiding over „De Sy node 1934". Spr. gewaagde van de weinige belang stelling die er bestaat voor het werk van de lied. llTV. Synode en ging na wat iervan de oerzaken waren. Vvaar kerkopbouw e« tarkherstel verandering wenschen, is het niet ondienstig na te gaan hoe he was en nog is* Vervolgens werd in herinnering gebracht: hoe de Synode is samengeteld, de tank dei Sjiode en haar werkwijze alsook van de Synodale commissie. Daarna gaf spr. een overzient van de sa menstelling van de Synode in 1934, memo reerde de W ij dingssamen komst in de \V-oerkerk te 's-Gravenhagc en gin? ir. let kort na wat op de 21 zittingen vai ue Synode 1934, van 18 Juli tot en met 10 Aug. Leider der Nat. Socialistische Beweging in Gouda. Ir. A. A. Mussert spreekt voor een vollen Schouwburg. Het is een merkwaardig verschynsel van dezen tyd dat, terwyl er by de politieke partyen in 't algemeen eey matheid is waai te nemen, welke haai natuurlyke oorzaak vindt in den zeer gedrukten toestand waar in land en volk verkeeren, de sinds enkele jaren bestaande Nationaal Socialistische Beweging in het teeken der belangstelling staat. Of deze nieuwe beweging in staat zal zyn de werkelijke belangstelling te verkrij gen en behouden van de massa, die geneigd is door de moeilijkheden van dezen tyd het „nieuwe" zonder meer te aanvaarden, wyi het „oude" zorgen bracht, za! moeten blij- Uit de overzichten eh beoordeelingen haalde hij inzonderheid aan wat Prof. Dr A. M. Brouwer, Ds. D. Boer en Dr. H. •Schokking daarover schreven. Hierop volgde een geanimeerde bespre king naar aanleiding van gestelde vragen, waarna met een woord van dank aan den mleider, de.vergadering met dankzegging werd gesloten. NORTH Tentoonstelling A. N. W. B. geopend in de Réunie. Zonder eenige formaliteiten is hedenmid- dag in de bovenzaal der Sociëteit de Réunie de tentoonstelling geopend van de A. N. W. B. Op overzichtelijke wyze krijgt men een indruk van het doel en werk dezer voor loe risten van groot nut zynde instelling. Be halve uitgaven op toeristisch gebied, zooals streekbeschry^vingen, landkaarten e.d. zagen WÜ er een kast met medailles uit den tijd toen de A. N. W. B. nog het renwezen be- vorderde, een vélocipède uit 1870 (Burgers fabrikaat) en modellen van de verschillende verkeersborden, wegwijzers e.d. door deze vereeniging alom in Nederland geplaatst. De opbrengst van deze show komt geheel ten goede van de kas tot stichting van een Met groote belangstelling hebben gis,te renavond een 800 a 900 personen uit Gouda maar m«er van heinde en ver uit den'om trek, die met 6011 80-tal auto's waren ge komen, de rede aangehoord, welke dé alge meen leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert, in den Schouwburg heeft gehouden. Het po dium en de wanden waren decoratief met vlaggen met N.S.B.-emblemen en het oranje-blanje-bleu versierd, terwijl een borstbeeld van H. M, de Koningin voor de lessenaar van den spreker was opgesteld. Voor den aanvang der bijeenkomst stond een wacht van jongelieden en haie op het toonel terwyl radio-muziek zich deed hooren. Het auditorium bestond uit vogels van diverse pluimage, zoowel geestverwanten en aangeslotenen als tot andere richtingen be hoorenden. Nadat ir. Mussert door den leider van den avond, den heer Holzwilder uit Schoonho ven, was aangekondigd, en by het betredei van het podium met een „Hou zee!' wa begroet, ving deze zyn rede voor zyn „volksgenooten" aan. Allereerst wees spr. er op hoe de N.S.Ii welke drie jaar geleden is opgericht, er in geslaagd is door de groote belangstelling die zy heeft verworven, tegen de verdruk king in te groeien, zóó dat thans het vierde 10.000-tal leden is ingegaan. Dat dit moge lijk is geworden, niettegenstaande van dei kansel tegen deze beweging is gewaar schuwd, en de aangeslotenen zyn verstooten en geterroriseerd, bewyst dat deze beweging leeft. Stap voor stap gaat ze vooruit: ze blijkt meer levenskracht te hebben dan alle andere partyen samen. De o-rzaak daarvan ligt in het feit dat de tyd van heden zich niet meer voegt naar wat in het verleden kon dienen: het is thans de tyd waarin het fascisme aan de orde is. Deze beweging zal naar spr.'s overtuiging een groote rol r.pe len in het leven der natie. Mocht zy daari; niet slagen, dan is de laatste kans tot op heffing der natie verstreken. Het program der N.S.B. zal spr. niet ont wikkelen; dat is voor ieder als brochure ie lezen. Het wezen der beweging -komt aan op het beginsel waarop het staat. Is dac zuiver: dan komt daaruit ook iets goeds voort. Het doel dezer beweging is om ijet geheele volk; te doordringen van een nieuwen geest om allen tot wederzydsch vertrouwen en samen- werking te itopen. De NJ3.B. is niet een verlengstuk van de Duitsche beweging, ze is zuiver nationaal en zuiver sociaal. Ze beoogt de instandhou ding van een Nederlandsche volksgi schap, tot verzekering der onafhankelijk heid, voor ons .eigen land en tot behoud de koloniën. De N.S.B. isf niet oorlogzuchtig, zooals wordt beweerd. Waarom zou zij dit zyn? Nederland kan er niets by winnen, doch alleen alles bij verliezen. Daarom is het zaak dat wy ons tot verdediging van Nederland en Indië gereed houden, opdat andere landen zich wel zuilen wachten om Nederland in een oorlog te betrekken. Als Indië verloren gaat, gaat Nederland Er blijft dan niets over dan overgaan naar Duitsche of Fransche zijde. Wie dezen tyd ontwapening propageert, geeft i zich met voorbedachten rade over aan den overwinnaar. Spr. wyst op het voorbeeld van Zwitserland, waar i.eder man paraat zijn land tegen aanvallen van buiten verdedigen. Waarom, vraagt spr., demonstreert dan de S.D.AJP. voor vrede? Omdat niemand den oorlog wenscht of uit democratisch be grip? Dan wijst spr. op Amerika, het land der democratie. De democratie is volgens spr. ontketening van den burgeroorlog. Voorts wyst spr. op de positie welke de S.D. A.P. inneemt in verschillende landen. In Ja pan is ze niet bekend, in Rusland is ze weg gevaagd door de uiterste consequentie, in Frankrijk, waar ze nog meeregeert, sTuit ze een bondgenootschap met de Sovjet, in Ita lië en Duitschland is geen S.D.A.P. aan wezig. Wat beteekent deze vfedes-demon- stratie dan hier? Uit de samenkomst van Hitler en Musso lini had spr. een stap nader tot den vrede 'verwacht, dit is een teleurstelling gewo-oer.. Als straks in Frankrijk de fascistische be weging veld wint, zal de vrede tusschen de Toote rijken Frankryk-Ita'ië- onrecht dat thans een dei" grootste Scheeps- i bouwmaatschappijen gaat sluiten en nieuwe werkloosheid doet ontstaan. Het is thans geen crisistijd meer, er is een nieuw tyd- perk komende over gansch Europa en de periode die wij thans doormaken brengt alle barensweeën dezer geboorte met zich. De N.S.B. wil brengen de komende nieu we ordening, waarin de sociale rechtvaar digheid den boventoon voert. Ieder behoort eerbied te hebben voor ieder ander, die mede arbeidt voor de gemeenschap in wel- n ook. De N.S.B. wil uitbannen de lamlendigheid, die hand over hand toeneemt. Geen toestand van weelde zal worden ge boden. Er zal moeten komen een materieel e, maar ook een geestelijke opbouw, zonder welke de eerste niet mogelyk is. Spr. kant zich tegen vrijhandel, die er de laatste 10 jaar ook niet is geweest, wijl Nederland daarover niets te zeggen heeft. Er moet worden vastgehouden aan de ge dachte 4at ieder Europeesch volk voor zyn eigen huishouding heeft te zorgen, voor zoo- dit mogelyk is. De boerenstand heeft zijn taak in het productieproces te vervul- r voor de behoeften van het eigen land te zorgen en voor de ruilobjecten ine1 landen, wier waren wy behoeven. Dat geldt ook voor de industrie. (De handel heeft te zorgen-voor normalen in- en uit- Het bestaan van beschermde en niet- beschermde bedrijven als thans het geval is, moet niet mogelijk zijn. De bedrijven moe ten worden geordend, opdat zy elkander niet vermoorden. Geen bezuinigingspolitiek it worden gevoerd, die meerdere werk loosheid veroorzaakt. De democratie moet hartgrondig worden uitgeschakeld. Practisch heefi de medezeg genschap van het volk ook weinig te betee- kenen. Het stembiljet brengt een regeering van ondeskundigen, die over alles moeten oordeelen. in den corporatieven staat is dat uitgesloten, beslist alleen de deskundigheid. Het fascisme wil brengen een andere geestesgesteldheid, vertrouwen leeren om iets goeds tot stand te brengen. De N.S.B. is geen gevaar voor den godsdienst. Het licht van den godsdienst moet schynen op het fascisme, inplaats van dat de schaduw van het fascisme op den godsdienst zou neerkomen. Van de kerken moet de druk worden afgenomen, die de politici er op hebben gelegd. Wy moeten zyn kinderen van één vader, van één volk, om samen te werken voor volk en vaderland. I De N.S.B. heeft een grootsche taak te vervullen; zy wil dat doen langs den legalen weg door deelneming aan de verkiezingen in 1935. De N.S.B. 'ueeft geloof in de toe-.' komst van ons volk. .applaus). Gedurende de pauze, welke thans volgde, was er gelegenheid tot het .-'ellen van vra gen waarvan een druk geb^k werd ge-; maakt. De spreker heeft daarna het meerendeel der vragen beantwoord, waarna te 11 uur de openuare vergadering gesloten werd. Ter voorkoming van ordeverstoringen had politie voorzorgsmaatregelen genomen; zoowel in als nabij het gebouw was d« po-t 1 litic in sterk aantal asnfezig. f Er is echter niets onordelijks voorgeval- len. Knntnnirererht Zitting van Woftiisdag 17 October. Vracht vervoerd zonder vergunning, De schipper W. de W. te Ouderkerk a. d. IJssel stond hedenmiddag alhier te- rechi omdat hij een vrachtje steenen naar den Haag had vervoerd zonder de bevrachtingscommissie te hebben ge raadpleegd. W. verklaarde dat hij sinds langen tijd geen werk had. Daarom vroeg hij dit vrachtje te mogen vervoeren. HU was niet bij de bevrachtingscommissie inge schreven. Anders worden de vrachten per auto vervoerd, waarmee de bevrach- tingscommlsste niet te maken heeft. De ambtenaar van het O. M. eischte 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 7.60 boete subs. 1 dag hechtenis. Niet voldoende uitgeweken. H. C. K. te Schoonhoven had als vrachtautobestuurder in de Vllst niet voldoende uitgeweken, waardoor hij de auto van K. V. te Ter Bregge bescha digde. K. verklaarde zoover mogelijk naar rechts te hebben uitgeweken en zelfs stil stond, omdat hij bang was dat hij met een last van 3600 K.O. weg zou zakken. De getuigen K. V. en A. V. verklaar den dat K. eerst links van den weg heeft gehouden. Vlak voor de auto van de ge- tulgen stak hij over. waardoor hij een deuk in de auto van getuige aanbracht. BIJ het passeeren stond K. ook niet stil maar reed langzaam door, terwijl hij ge tuige nog toe riep: Alle harde rijders moesten van den weg gereden worden. De ambtenaar eischte 30 "boete subs. 6 dagen hechtenis. K. zal hierop in hoogelj. beroep gaan. De kantonrechter veroordeelde hem conform den eisch. Het natuurschoon van de Reeuwijkaehe en Sluipwijksche plassen. Bedreigd door de toenemende lint- wijs bedankte, werd met algemeene stem men gekozen de heer L. v. Dijk. Bedankt als notabel. De heer Joh. Scheer heeft gedankt als Het dagelljksche bestuur van de Alge- w van de Ned. Horv. Kerk; de heer .„eene Vereeniging voor Natuurbescher- 8tcit zich wederom herk'esbaur. ming voor 's-Gravenhage en Omstrqfifn v heeft tot Ged. Staten van Zuid-Holland een adres gericht, waarin het opmerkt, dat gedurende de laatste Jaren ln toe nemende mate het natuurschoon aan en om de Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen .door bebouwing van allerlei aard wordt bedreigd. Aan den straatweg van Gouda naar Bodegraven zijn talrijke dicht opeengeplaatste burgerwoonhuizen gebouwd. Den naam van open bebouwing kan dit conglomeraat van (buitendien grootendeels aesthetisch zeer onvoldoend verzorgde) woningen nauwelijks dragen. Indien op dezen voet wordt voortgegaan, zal binnen zeer korten tijd een van Gou da "tot Bodegraven voortgaande lintbe bouwing tot stand komen, welke een af schuwelijke randafsluiting vornlt om één van Zuid-Hollands mooiste plassengebie- SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Nederlandbch record verbeterd Op het jaarlyksche zwemfeest van Z.l.A. N. heeft Kie Mastenbroek het Nederlandsen record over de 200 M$ter rugslag, dat op na&m stond van mevrouw Philipsen— Braun, met 2.59 1/5, gebracht op 2.55 1/5. LAATSTE BERICHTEN. liltAAHLÜOZE DIENST. Maar bovendien ontwikkelt zich een andere bebouwing direct aan de plassen zeiven, namelijk die met zomerhuisjes. Nog is het mogelijk om een verdere ontluistering van het landschap door passende maatregelen tegen te gaan. Recreatie en natuurgenot zijn mogelijk ook zonder vestiging In piashuizen. Zoodra de in aanleg zijnde weg van 's-Gravenhage naar Bodegraven gereed zal zijn, zal 't plassengebied van 's-Gra- venhage uit zeer gemakkelijk bereikbaar zijn en ongetwijfeld zal het bezoek dan sterk toenemen. Maar dit mag niet gaan ten koste van het natuurschoon zelf en een verdere bebouwing dient te woraen uitgesloten. (N. R. Ct.) Propaganda vergadering. De afdeeling Gouda van de Alg. Ned. Vrouwen Vredebond belegt op Dinsdag 23 October een groote propaganda-vergadering in het stadsdeel Kórte-Aktcererj. in de zaal „Door Eendracht Saamgebracht Heeren straat 5, zal Mevr. P. Smit-Schuckink-Kool spreken over het onderwerp: „Wy, vrouwen, tegen de oorlog!" Mevr. Nellie Soeters- van Balen Blanken zal declameeren. De toegang is vry en er zal gelegenheid zyn tot het stellen van vragen. Damwedfetrijd. Gisteravond speelde de Damclub Gouda \oor de le klas N.D.B. tegen de Damclub Rotterdam aldaar. De uitslagen waren: A. Blonk—Mollenkamp 1—1 H. LorjeKets de Vries 02 C. v. Eyk—Gohen 0—2 P. v. d. LindeA. Hagenaars 0—2 C. Eikenaar—A. de Jongh 1—1 G. van Ardenne—de Boer0—2 Th. v. d. Veer—de Warle 0—2 J GoudriaanJ. H. G. Mollenkarftp 02 C. HoogendoornDenert2 P. Bouter—Kinnegin 0—2 Rotterdam won dus met 2—18 Ïhalia-Bioscoop „Popje". 17 Oct. 8 uur Chr. Geref. Kerk, Gouwe 141, Prof. G. Wisse voor de Chr. Geref. Jong. 17 en 18 Oct. Soc. „de Réunie" 2—5 uur Tentoonstelling A.N.W.B., 8 uuj lezing en filmvertoonmg. 17 Oct. 8 uur Nieuwe Schouwburg. Volks zangavond Chr. Oranjevereeniging- 17 Oct. 8 uur Daniël. Cursus dr. C. van. Elk voor E.H.B.O. 18 Oct. 8 uur Kazerne. Cursus Roode Kruis. 18 Oct. 8 uur Vryz. Evangelische Gemeente, Bijbellezing en bidstond. 19 Oct. 3%—5 uur St. Jozef-Paviljoen. Re ceptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het R.K. Weeshuis. 19 Oct. 7 uur Markt. Najaarspaardenmarkt. Minister-president Góring naar Belgrado Hulde der Duitsche weermacht aan koning Alexander, De Fuhrer en rijkskanselier Adolf Hit ler heeft in zijn quaiiteit van opperbe- velhebber der weermacht den Pruisischen minister-president generaal Göring als bijzonder gevolmachtigde bij den rouw dienst ter gelegenheid van de bijzetting van koning Alexander van Joego-Slavie naar Belgrado gezonden. Göring is hedenochtend per vliegtuig naar Belgrado vertrokken De opperbevelhebber der weermaent heeft door een zijner beste medewerkers aan te wijzen uiting gegeven aan de ver- eéring eiK^oogachting, die de Duitsche soidaatfvoor den overleden koning ge- zal op het graf van den koning krans leggen met een opschrnt, waarin de Duitsche weermacht huiae brengt aan den heldhaftigen tegenstan der van weleer. H. K. H. Prinses Juliana brengt een bezoek aa^i een studievriendin. ARNHEM, 17 Oct. H. K. H. Prinses Ju liana heeft gistermiddag, vergezeld van eenige studievriendinnen en leden van haar hofhouding, een bezoek gebracht mevrouw Ripperda geb. Wiersema, die zij kende uit haar studietijd. Na de thee te hebben gebruikt is Prinses Ju liana weer naar het Loo teruggekeerd. De oud-studiegenooten van H. K. H. Prinse Juliana op het Loo. Naar wij vernemen zijn de oud-huis- genooten van Prinses Juliana te Katwijk, thans voor enkele dagen haar gasten op het Loo. Het gezelschap heeft velschillende autotochten gemaakt en enkele oud-stu diegenooten bezocht. De filmopname van het tragisch gebeuren te Marseille voor vertooniag in Nederland goedgekeurd. AMSTERDAM, 17 October. Naar wij vernemen is hedenmorgen de filmopname van het tragisch bezoek aan Frankrijk van wijlen koning Alexander van Joego-Slavië en de ontmoeting met minister, Barthou, door de herkeurlngs- openbare vertooning goedgekeurd. Tevens is toegelaten de opname van de overbrenging van het stoffelijk over schot van den vermoorden Koning aan boord van de Dubrovn-ik in tegenwoor digheid van de Koningin-Weduwe en kijkje kuimen wy ten zeerste aan bevelen. drie groote Duitschland mogelyk zyn. Spr. bestrijdt de S.D.A.P. Die partij is niet socialistisch, maar marxistisch. Na een uiteenzetting van het ontstaan van het mSsme ate de leer van den klassenstrijd tegenover het kapitalisme, segt spr. dat de S.D.A.P. na 40 jaar dienst thans evenals de ambtenaren gerust met pensioen kan gaan. De S.D.A.P. doet niets en kan mets meer doen dan met de hoed in de hand staan voor de R.K. partij. De N.S.B. Is niet tegen pri vaat bezit, doch zij vordert dat het gebruikt wordt door den bezitter in het belang der gemeenschap. Het kapitaal moet dienen voor de bedrijven en deze moeten de ge- meenachap in stand honden. Het waarlijk bo cialisme is het brengen van sociale recht vaardigheid: Thans is overal onrecht tegen over de werkioozen, zoowel als tegenover kleine bezitters, den middenstand, den amb tenaar en kleine bedrijven. Het ie een groot O V. te Stolwijk had onder een koppel varkens twee, die niet van een oormerk waren voorzien. V. verklaarde dat hij de varkens reeds had willen laten merken, hij had ze zelfs aangegeven', maar op den dag dat ze ge merkt zouden worden, waren ze ziek. Daarop maakte gedaagde met den mer ker de afspraak, dat ze gelijk met een volgend koppel gemerkt zouden worden. Hier was er dus geen sprake van eenig winstbejag. Getuige J. V. te Stolwijk, boekhouder van een coöperatie, waarvan gedaagatf lid is, zeide dat dergelijke gevallen meer voorkomen. Verder verklaarde hij nog, dat gedaagde 24 merken in voorraad i had, die hij reeds betaald had. De ambtenaar eischte 10 subs. 2 da- gen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 2.50 subs, l dag hechtenis. UIT PEN OMTREK. BOSKOOP. Stichting van een park. Naar wy vernemen ligt het in de bedoe ling van vele kweekers alhier om hun mede werking te verleenen aan de stichting van een park, dat zal aansluiten by het be staande park met rosarium. Nat. Crisiscomité. De inzameling van kleeding, uitgaande van het Nat. Crisiscomitè is wederom een succes geweest. Zeer vele goederen zyn 5n- gezameld, zoodat weder heel wat crisis slachtoffers aan het hoog noodige geholpei kunnen wordeb. HAASTRECHT. Zoo'n moordenaar. I Zeer waarschijnlijk door een hond werden bij den landbouwer H. K.'nabü de Waaier sluis niet minder dan 17 konijnen doodge beten Omtrent de herkomst van het hoos aardige dier ontbreekt elk spoor. Volksonderwijs. In de plaats vaan den heer C. J. Bakker, die als bestuurslid wan de afd. Volltsonder WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs België Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Madrid Milaan 16 Oct. 17 Oct. Officieel. 7.19è 7.20J 50.40 59.42 9.72i 9.73 34.45 34.464 48.124 48.214 32.10 32.30 37.15 37.344 36.20 36.34 1.46 A 1.46 Niet-officieel. 20.174 20.174 12.654 12.654 Beursoverzicht. De beurstendenz was heden over het al- gemeen vrü gunstig doch de handel was van uiterst beperkte afmetingen. De berich ten dat Roosevelt, overleg heeft gepleegd me. de kopstukken van Industrie en Handel, maakten een goeden indruk, zonder de markt een stimulans te geven. Ook het groo te succes der nieuwe Fransche leening werd goed opgenomen. Philips ontmoetten eenige vraag waardoor de koers 2% kon aantrek ken. Unilevers konden zich handhaven Aku's bleven op peil. Rubbers weiden op kleine schaal verhandeld. Tabakken prijs houdend. Deli-Batavia verkeerden in her stel en waren ongeveer 134 'fc 'vaster. Sui kerwaarden hadden een ongeanimeerd ver loop. H.V.A.'s liepen 1% terug. Van de Mijnwaarden waren Alg. Exploratie ge drukt. De koers kwam 2% lager. Amerik. fondsen goed prijshoudend. Duitsche obliga ties ondergingen geen- verandering. Ned. en Ned. Ind. obUgattes rustig verhandeld. De koersen" bleven op het pei! van gisteren. UTRBCHT PmuHrrfRA nnn nnn ««serves f 1,823.268 44 DE BANK stelt beschikbaar: in stukken van 1000—, 500— e» 100—. De Directie: Mr. A. J. S. VAN LIER. Mr. P. R. HOORWEG.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2