IT 3 J kriïtotp stuken %5ds. den mpl. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I «o. 18733 Donderdag 18 October 1834 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen R TEIT, - 1ME 2745. RAAG is UIZEN IECHT [JSSEL Het verdrag van Washington. 73»Jaargang BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De uitgewischte schuld. I FEUILLETON. hoofdstuk XXVI een veelbelovende troep, Sir John Statham kende toevallig de schouwers en er werden heel wat mop- V opzegging dan gen aan trouwde hem. ÏIELPT MEDE AAN DEN AFBOUW VAN HET „JULIANAHUIS” IN DE ITE UNIVERSITAIRE TE PARIJS. N Japan wil het vloot verdrag opzeggen. De toekomstige sterkte der vloten. Voorbereidende besprekingen te Londen. der ik zijn standpunt. Even later verscheen Gerald en salu-‘ eerde. Geoff komt meteen, ze zijn hem gaan roepen. Waar neemt u ons mee naar toe? Ik heb best' zin in een goed galgenmaal” iets smakelijks, zei hij met een grijns. We zullen in Salisbury lunchen. Fijn! Gerald keek op zijn horloge. Ik zal Geoft gaan zoeken en wij wande len dan vast den weg naar Salisbury op. Gaat u zoo lang naar de Y.M.C.A.-tent. Over een kwartier zijn de meisjes vrij; Dr. A. R. ZIMMERMAN Voorzitter van het Werkcomité, Oud-Hooge Commissaris te Ween en, Oud-burgemeester van Rotterdam. Wanneer het Japansche standpunt mocht zegevieren, dan zou dit beteeke- nen, dat het den afzonderlijken landen vrij zou staan om binnen het kader dec vastgestelde tonnage de schepen te bou wen, waaraan zij h. i. de meeste behoef te hebben. Alleen tenaanzien van de slagschepen en de moederschepen voor vliegtuigen zijn de Japanners bereid be paalde verplichtingen te aanvaarden. Naar de Londensche berichtgever van de Kölnlsche Zeltung weet te berichten, gaan de Japanners zelfs zoover, dat zij een volledige afschaffing van de moe derschepen voor vliegtuigen aan de hand doen; trouwens: Japan is voorstander van een omvangrijke ontwapening ter zee en 'wel in ’t bizonder met betrekking tot de slagschepen. Een en ander houdt natuurlijk verband met de bizondere strategische positie van Japan op vloot- gebied. De besprekingen, die thans te Londen zullen worden gevoerd, zullen steeds een tweezijdig karakter drager!d. w. z. er kunnen telkens slechts vertegenwoordi gers van twee staten daaraan deelne men Niettemin zullen de drie andere landen bij de beraadslagingen zijn Amerika, Japan, Frankrijk, Engeland en Italië betrokken telkenmale uitvoerig worden ingelicht over hetgeen een punt van discussie heeft uitgemaakt. Te Lon den acht men het geenszins uitgesloten het bovenstaande wijst trouwens reeds overduidelijk in deze richting dat To kio het verdrag van Washington, vóórdat het jaar ten einde is, zal opzeggen, wan- neer de voorbereidende besprekingen ue Londen een loop nemen, die Japan niet kan bevredigen. Mocht deze opzegging inderdaad plaats vinden, dan zouden er twee conferenties moeten worden gehouden: ten eerste de maritieme ontwapenings conferentie in 1935, welke In ’t verdrag van Londen is vastgesteld en ten tweede een conferentie, die op grond van het te Washington gesloten verdrag binnen een Jaar tijds, nadat de opzegging een feit is geworden, bijeen moet worden geroepen BUITEN LANDSCH NJEUWS. FRANKRIJK De moord op Kouing Alexander. Georgief's schuld staat thans vast. Sensationeeie mededeeling omtrent de misdaad té Athene. Volgens uit Marseille op het commissa riaat van politie te Belgrado ontvangen be richten is thans, naar verluidt, ondubbel zinnig vastgesteld, dat Wlada Georgief, Bul- gaarsch onderdaan, de pleger van den aan slag is. Behalve door vingerafdrukken wordt ook door andere bizonderheden de identiteit be vestigd, o.m. door de tatoueeringen en de volledige persoonsbeschrijving. De Prawda publiceert bizonderheden uit het leven van Georgief. Het blad doet ook mededeelingen over den persoon van den vertrouwensman, die het eerst den werke- lijken naam van den moordenaar heeft vast gesteld. Volgens deze mededeelingen was Georgief een aanhanger van den Maceaonischen lei der Michailof. Hij was een der beste pis- toolschutters van het land en stond bekend als gewillig en getrouw werktuig van zijn leider. Hoewel slechts bewezen kon worden, Hat hy in Bulgarije twee móórden heeft ge pleegd, gelooft nien tojch, dat hy in het ge heel ongeveer dertig peïsoiw heeft' gedood. 'Nochtans kan niet vjordén verondersteld, dat hy zelfstandig djen moordaanslag te Marseille kan hebben georganiseerd. Veeleer valt de verdenking den aanslag te hebben georganisared op een zekeren Cyril Drangoch, die do|r Michailof werd ge bruikt als buitenlands^ koerier. Van dezen Gisteren zijn de Japanners en Ameri kanen te Landen aangekomen. De speciale Amerlkaansche ambassa deur Norman Davis, die tot dusver alleen de voorbereidende besprekingen voerde, ditmaal vergezeld door den schout- bij-nacht Standely, het hoofd der Ame rlkaansche marlne-operatie-afdeeling, Standely, die nog maar korten tijd ge leden deze functie heeft aanvaard, be hoort tot de Amerikanen, die een aan merkelijke uitbreiding der vloot beplei ten. Uit zijn benoeming blijkt, dat ook president Roosevelt het eens is met een dergelijke bewapeningspolitiek De belde belangrijkste geschilpunten tusschen Engeland en Amerika vormen de grootte der slagschepen en die der kruisers Zooals boven reeds werd geno teerd, bepleit de Engelsche regeerlng voor de eerste categorie een maximumgrens van 25.030 en voor de laatste een maxi mumgrens van 7000 ton, terwijl de Ame- nkaansche regeerlng slecnts bereid is tot een heel geringe vermindering van het tonnagecijfer en het kaliber der ka nonnen. Het standpunt der Amerikanen ten aanzien van de Engelsche voorstellen wordt vooral beïnvloed door strategische overwegingen niet het oog op Japan. Daarom willen zij ook onder geen beding een wijziging ten. gunste van Japan zien gebracht in de verhouding der vloot- sterkten van Amerika, Groot-Brltannië Menschen, die elke dankbetuiging af wijzen,hechten er meestal de grootst' waarde aan. weet men sedert eenigen tijd niet, waar hij zich ophoudt. j Er is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen Voedrov, de te Aix ge signaleerde vrouw en tegen Kramer, die de „gedelegeerde" zou zijn. jsvraag met 2000 ïn, leesteekens en al Het ligt bij re kan inlicht^. 536.B en Japan, die volgens tie verdragen is bepaald op 5:5:3. De Japanners daarentegen hebben juist den laatsten tijd onophoudelijk laten uitkomen, dat zij niet langer ac- coord kunnen gaan met deze verhou- dingscijfers; zij zijn wel bereid de vloot- sterkte te verminderen, doen dan moet deze vermindering niet geschieden vol gens scheepscategorieen, doch de geheeie vioottonnage betreffen, een standpunt, dat trouwens op de jongste vlootconfe- rentie ook werd ingenomen door Frank rijk. eiken dag naar het front gezonden wor den. Hoe is het tusschen jou en Ruth? Geoff salueerde en keek Hurst strak aan. Hebt u nog meer orders voor me, kapitein? vroeg hij. Loop naar den duivel! Je bent on mogelijk, riep Hurst verontwaardigd. Geoffrey salueerde nogmaals, opende Te Avignan heeft de politic huiszoeking gedaan in de hotelkamers, waar de terro- 1 risten hebben overnacht, maar zy heeft geen wapens gevonden. Te Aix en Provence heeft een onderzoek plaats gehad, dat de ernstige beschuldigin gen aan het adres van den terrorist Malny, die gisteren te Melun is gearresteerd, waar maakt. In het hotel waar de terroristen voor den aanslag hebben vertoefd, zijn in de kamer, welke Malny betrokken had, twee bommen, een automatische revolver en een bommen- vuller gevonden, welke overeenkomen met die, welke in de zakken van Kalemen zyn gevonden. Hiermede is het bewijs geleverd, dat Malny bij het complot en de voorbe reiding ervan betrokken is geweest. Uit door de Sureté nationale ingewonnen inlichtingen blijkt, dat Kalemen, alias Geor gief, in 1897 te Chtip (Servisch Macedonië) is geboren. Op- 14-jarigen leeftyd is hy naar Bulgarije vertrokken, waar hy later lid werd van de Macedonische revolutionnaire organisatie. In 1924 heeft Kalemen twee mannpn vermoord. Hy werd daarvoor ter dood veroordeeld, doch in 1932 kreeg hij bij de algemeene apmesjjj gratie. Hij verliet toen Bulgarije. Op 15 Juni 1932 sloot hij zich aan by de Kroatische terroristen, die onder leiding staan van Pavelitsj. De jus- titieele politie heeft de opsporing verzocht van Ante Pavelitsj, die in 1889 te Ivan Pla- nine (Joego-Slavië) is geboren. DE CULTUREELE BETEEKENIS VAN DE CITE UNIVERSITAIRE. De Cité Universitaire is ontsprongen uit de gedachte jonge lieden van alle landen samen te brengen, opdat zij el kanders nationale gevoelens leeren ken nen en eerbiedigen. Voor een klein, maar internationaal georiënteerd land als het onze, heeft deze gedachte nog meer be- teekenis dan voor andere. Nog altijd blijft Parijs een der eerste cultureele centra der wereld. Jonge Ne derlanders, die daar eenigen tijd door brengen. zullen er hun geheeie leven de goede gevolgen van ondervinden Hun blik zal verruimd, hun inzicht verhel derd, hun omgang met anderen verge makkelijkt worden. Dit zal in het bij zonder het geval zijn, wanneer zij ver blijven in de Cité Universitaire, Waar bijna alle Staten een studentenhuis heb ben, en waar zij, tijdens de maaltijden en bij sport en ontspanning, op onge dwongen wijze verkeeren in een bij uit stek internationale omgeving. Toenadering tusschen de naties en we- derzijdsche waardeering, ziedaar het doel dezer stichting Het zou diep te betreu ren zijn, indien Nederland daar ontbrak- laatsruimte. van soliede Boek- vóór de plaatsing zijn. Ik wil liever soldaat blijven, ik ben j over gebleven. Hij had een hekel gekre- erg tevreden. Waar is Ruth gebleven? Ze is spoor- lod§ verdwenen Zeker, kapitein Houd daarmee op, Geoff, zei Hurst kortaf. Ik wilde eens met je praten. Wil je liever overgeplaatst worden? Neen, kapitein. Ik heb het hier erg naar mijn zin. Het geeft anders een rare verhou ding Daar zie ik geen reden voor. Ik zou niet graag voorgetrokken willen worden I niet dat u dat doen zou. Waarom wil je geen officier wor- den? Voor de eerste maal heeft de Japan sche regeerlng officieus haar besluit te kennen gegeven het verdrag van Was hington op te zeggen. Er is een officieus communiqué uitgegeven door den woord voerder van het ministerie van buiten- lapdsche zaken betreffende de instruc ties, die aan admiraal Jamamoto gegeven zijn met het oog op de besprekingen te Londen. Deze besprekingen bevatten vijf pun ten: Ten eerste: het recht van lederen staat op nationale veiligheid en dus het recht van Japan op het verzekeren van rijn veiligheid en den vrede in het Verre Oosten. Ten tweede!*' een effectieve verminde ring in de bewapeningen. Ten derde: een vermindering, zelfs af schaffing van offensieve wapenen, be nevens een versterking der defensieve wapenen. Ten vierde: opzegging door Japan van het verdrag van Washington in de hoop op een nieuw, rechtvaardiger verdrag. Ten vijfde: in geval van mislukken der conferentie zal Japan de voor zijn veiligheid noodige maatregelen nemen. I biljart. Er stond een dikke haag toe- schouwers en er werden heel wat mop- I afzichten gade. Dit waren mannen, die zelfvertrouwen hadden gekreg’en en hij was trotsch op hen. Hij luisterde naar hun stemmen en onderscheidde de dialecten van verschil lende provincies. Weldra maakten de mannen aanstal ten om heen te gaan, want het sluitings uur naderde, en Sir John wandelde naar woord over Geoff en mij, anders gaan wc misschien niet. In orde, dan ga ik meteen daar heen. Goed, dat ik met de groote auto ben gekomen Het was bij eenen toen Sir John de tent bereikte. Hij trad binnen, keek eens rond en niets ontging hem. Rulh en Ethel waren beide bezig en hij ging niet naar haar toe, doch slenterde rond en keek naar den afloop van een partijtje OOSTENRIJK. Burgemeester vermoord. Door onbekende uit zijn woning gelokt. J Het D.N.B. meldt uit Innsbruck dat- 1 in het heele land groote opschudding is I gewekt dóórdat burgemeester Kailinger van Ober-Bierbaum vermoord is. Dit is 1 blijkens het onderzoek op enkele passen van zijn huis geschied. Kailinger werkte tot middernacht aan een stuk over den opmarsch van de Oos- tcijrijksche stormscharen in het district Tulln (bij Weenen). Zijn vrouw en zijn ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.£0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. I de toonbank. Zetten jullie je hoeden op! Je gaat» met mij mee lunchen, verklaarde hij en de meisjes keken elkaar vragend aan, overrompeld door Sir John’s verzoek We gaan graag mee, zei Ethel vroo- lijk. Even later zaten zij in de auto. Bijna een mijl verder marcheerden Geoffrey en Gerald met de passen van getrainde sol daten. Waarom wacht je niet op je vader? Marcheeren we soms al niet genoeg? vroeg Geoffrey ironisch. Hij is een bezoek aan de tent gaan brengen. Ik dacht, dat je liever wat op zou loopen dan hem daar te ontmoeten, antwoordde Gerald luchtig. Maar hij was werkelijk zenuwachtig toen de au co hen inhaalde en stopte. Hallo, Geoff, stap in. Gerald, ga jij maar voorop zitten, riep Sir John vrien delijk. Blair salueerde en wierp een snellen blik op Ruth, wier gezicht doodsbleek zag. Hij was in de verleiding om terug te keeren. maar durfde niet In geen geval wilde hij echter in de auto zitten en dus zette hij zich naast den chauffeur. Ge rald vond het best en nam de leege plaats naagt Ruth en tegenover Ethel in. Sir John begon vlug een gesprek met Ruth en begreep waarom zij niet veel zei. Toen ze echter Salisbury naderden, liet hij zijn stem dalen, wees aardig tegen Geoff. Ik geloof, dat het regiment naar Frankrijk vertrekt. (Wordt vervolgd). Mil IISIHE (01 RAVE ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) k Ir—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids^advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ815 elke rege) meer ƒ0.50. Op der Voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeel gereduceerden prijs. Groote letters en »«tiden worden berekend naar pit Advertentiën kunnen worden ingezonden döor tusschenkomst v handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. Pas laat in den middag ontmoetten ze Hurst, die de troep inspecteerde Er kwam ten blik van verbazing in zijn o°8en. toen hij langs hen heen ging, en even later zei hij tegen den sergeant van die sectie: U hebt eergeant. Ja, kapitein, was het prompte ant woord Die twee lange... Blair en Statham, die zijn erg flink, kapitein Zij komen beide voor promotie aanmerking, maar ze willen liever sol daat blijven. Stuur Blair na afloop bij me. -- In orde, kapitein. /rald had gelijk, dat Hurst een goed soldaat was. Voor den oorlog was hij officier geweest Rio«iUi.pas kaPitein benoemd bij de znnv h res’ zat ln gedachten ver- luewde Qeoffrey binnentrad en sa- binnen en doe de deur dicht 11 «a zitten, zei Hurst vriéndelijk antwoord te geven, maar slechts een oogenbllk. Ze werkt in een Y.M.C.A.-tent. Waar? In dit kamp. Hurst keek den man, die eens zijn vriend was geweest, doordringend aan. Niet erg pleizierig voor je, wel oude jongen. Ik wensch liever niet over haar te spreken, gaf Geoffrey koeltjes ten ant woord. Geoff, ik heb je uit vriendschap ge vraagd hier te komen. Je maakt het me Ie j wel moeilijk. Natuurlijk kunnep we geen vrienden zijn, zoolang je in de gelederen i- bént pech! vroegde hij eraan toe. I Zie. dat je officier wordt,, dat is gemak kelijk genoeg te regelen. Neen, ik heb besloten. We kunnen de deur en ging weg. Het 'onderhoud was I zeer pijnlijk geweest. Er was. niets van zijn vroegere genegenheid voor Hurst -TJii ViaH üon holzd crnlrra- i gen ïTan zijn ouden vriend en hij wan- u kunt ze op de lunch noodigen. Zeg geen hom wnnrH hvaf (Tpnff pn mH MFirffirs paan m* Een oogenbllk was Geoffrey in de ver- l leiding een vaag antwoord te geven, j sir jonn stauiam avuuc vucvjmims 1 kolonel van de Blankshires en ging dien rta zijn aankomst in het kamp meteen i bezoeken. Ik heb gehoord dat uw regiment I binnenkort naar Frankrijk gaat, kan 1 mijn zoon een dag gemist worden? vroeg hij. I Ik denk wel, dat dat gaan zal. Sir John, glimlachte de kolonel. pen getapt. Hij sloeg de jonge, gebruinde En zijn vriend, de jonge Blair. j Beide zullen verlofpassen ontvan- gen. Tusschen twee haakjes, ik heb ze beiden hier gehad en'zij weigeren offi cier te worden. Zelfs nu is het nog niet te laat. De jongen moet zijn eigen zin vol- gen, ik zal niet probeeren hem over te halen. In zekeren zin begrijp en bewon-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1