M .Hulzen Deze Courant komt vele duizenden^gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 l len npl. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zaterdag 20 October 1834 73« Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen in ex. EERSTE BLAD. FEIT, cauaA j F' «o, 18735 .ME 2745. IZEN SCHT SSEL Deflatiepolitiek Ut België. De uitgewischte schuld. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Brieven uit de Hofstad. i xuii, JJVJkJlWVl y vvU L/IjIvAIY, nnnolIvEVn 11 IflVJVzXVI zIKJOVri X lUvXjJWZll XjXXL4V4> 1JIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene. len met de d.L. bouillon --o--x- -o-aan uc uuuc uextige i iiuociwegiawii., nci volking het vervoer thans reeds zes milhoen I heel erg ‘valt de moderne gevel uit het beeld Md haar voorhoofd. Vaarwel Geoff. God bescherme en behoede je! voor zelfs een muurtje moeten bouwen om de huizen een toegang te laten. Als die hoek nu eens verbouwd zal 'Zijn in denzeif- dekken. De Acadertiie van Beeldende Kunsten. Het nieuwe gebouw voor de Academie van beeldende kunsten is dezer dagen ge- over het onze kri- Andere uitdrukking voor „op de pof koo pen”, op crediet koopen. Dit nummer tastest uit twee bladen, en een Bijvoegsel. Iemand heeft iets gedaan, dat niet heele- maal door den beugel kan, maar dat, gezien de omstandigheden, begrijpelijk is. Een ander, die dit feit heeft genoord, maar wil uitdrukken, dat hij' onder dezelfde omstan digheden waarschijnlijk precies eender zou heoben gedaan, zegt dan: ,,’i Was niet in den haak, maar neem alle harten maar is bij je eigen”. ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal 2.90, per HET GOUDSCHE TAALMUSEUM. XVII. No. 4^- Op de reutel koopen. ■ndwich. 0 gr. lichte basterd sui- kpoeder, 3 eieren, 1 ai ds jam, b.v. oranje mar- njam. het maken van dit ge- onde of vierkante bak- ird worden en gevoerd r, z'óó dat niet alleen de doch ook de opstaande boven het blik uit. >ppen we g®ed schuimig fen de. gezeefde sinaas- schil er bij en daarna »em,»die vooraf met dé ezëefd is. Het geklopte latste bij en wordt met jnten voorzichtig ver- het niet, doch scheppen pel om en om. Het be- •ver de 2 vormen en 16 warmen oven gebakken, orden op elkander ge- B bestreken is met jam’. elet. ;en, 2 groote uien, 1 d.L larin 1 bouillonblokje is boter, peterselie, zout en Alles wat de nieuwe Mode in MANTELS en JAPONNEN brengt, vindt U bij VAN HULZEN. In ELKE PRIJS bieden wij U een RUIME KEUZE, zoodat U altijd naar genoegen slaagt. Komt U eens bij ons kijken, dan zult U steeds vinden, wat U zoekt. No. 50. Alle harten bij je eigen nemen. Alle harten bijeen nemen. Een'jongen heeft bij zijn baas gestolen. Iedereen in de buurt weet het. Hij wordt ontslagen, maar van een vervolging door de politie hoort men niets. Als de buren er dan later eens over praten, zeggen ze, dat de zaak „gesussendeerd” is. „Sussendeeren” is waarschijnlijk ontstaan uit het woord „suspendeeren”, een stadhuis woord uit de 18e eeuw, en het woord „sus sen”. was zoo iets van een imitatie Grieksch tem peltje, inderdaad een leelijk ding naar onze opvattingen, maar wie weet hoe moei men dit indertijd hééft gevonden HAGENAAR niet weggingen, zou ik nu niet zeggen, wat ik zeggen ga. Ik zou gewacht héb ben tot ik dacht, dat u een beetje om me ging geven. Maar nu moet ik het er op wagen, afgewezen te worden. Ze liepen in de hoofdstraat een paar officieren kwamen voorbij. Gerafld salueerde stram. Een paar van de onze, merkte hij op, ik hoop, dat u het niet erg vindt met me gezien te worden. Meneer Statham, u was bezig me iets te vertellen, glimlachte ze. Ik zal met de deur in huis vallen. Ethel, wil je met me trouwen? vroeg hij, met de moed der wanhoop. Vreemde plaats voor een aanzoek is dat 'alles, wat je te zeggen hebt? Je zult het bij me goed hebben. Va der mag je graag lijden dat is ook niet weg-te cijferen, voel je voor oor logs- huwelijken? Dat hangt érvan af. Maar heb je me niet nog wat te zeggen? We moeten terug. Het halve uur is bijna om. Juffrouw Sherborne Ethel, ik heb je gevraagd om mijn vrouw te worden. Ja, dat heb ik wél gehoord. Je ver- telde me ook, dat Sir John me aardig vindt. Dat is de waarheid. Kan zijn, maar voor mij is het niet voldoende. (Wordt vervolgd). 21 gehakte peterselie b\j koud worden. Indien het vraagt, doen wy wat ineermeel door de purée, len goed geklopt endoor terwijl'hierbij het stjjf- lotte ook wordt gevoegd. naken we de boter warm ommelet aan béide aij- opdienen. HOOFDSTUK XXVII. Zfipdra Sir John bulten de zitkamer kwam, legde hij de hand op Gerald's schouder: We kunnen later wel praten. Salis bury is een mooie stad en ik ben er in geen Jaren geweest dus ga ik eens, e£n kijkje hemen. Dank u, papa! antwoordde Gerald dankbaar. Ethel stond dicht bij hen doch veinsde niets gehoord te hebben van wat vader en zoon zeiden. Ze glimlachte echter on deugend tqen Gerald iich bij haar voeg de. U hebt geen haast met u boodschap pen, wel? vroeg hij plagend. En uw vader schijnt niet erg ver langend naar een onderhoud. Sir John is alleraardigst en uw vriend Geoffrey staat me wel aan. Als Ruth naar rede wil luis teren. Ik twijfel of verliefde menschen ooit voor rede vatbaar zijn. Vermoedelijk hebt u meer ervaring dan ik op dat gebied. Ik ben nog nooit in mijn leven ver liefd geweest, antwoordde hij veront waardigd. Ethel wilde iets'-zeggen, doch bedwong i zich. Niettemin was het prettig, met dezen knappen Sbldaat te wandelen. Hij zag er zoo gezond, zoo flink en zoo man- den geleden, dat we elkaar ontmoet heb ben. O, maar ik zag u jaren geleden, toen ik bij mijn gom logeerde. U kwam dik wijls met uw vader in de auto voorbij en ik dacht altijd, dat ik u graag nader zou kennen, ik voelde me zoo eenzaam. Voelt u zich nog eenzaam? vroeg hij haastig. Nu heb ik Ruth en de jongens in de tent. En ik houd van hen allemaal. Éét zijn goede kerels maar, met een blik op zijn polshorloge, juffrouw Sherborne, ik heb niet veel tijd meer. Dat spijt me, de tijd is omgevlogen. Zullen we omkeeren? Dit zal vermoedelijk de lagtste ge legenheid zijn, die ik krijg, en ik heb heel wat te zeggen, begon hij zenuwach tig. Het ergste is, dat ik niet weet, hoe het te zeggen. U kent me bijna niet. Bij onze eer ste ontmoeting Was u erg hard, maar ik zweer u, dat ik altijd verlangd heb om dienst te nemen. Ik weet het. Ik was een kat, zei ze snel. Dan hebt u dus niets tegen me en staan we open tegenover elkaar. Als we Het bouwwerk i» het resultaat 'van een soort compromis óók al op financieel ge- b'ied. 'Nu is het wel waar dat de onriiiddel- lyk belendende perceelen het al heel onge lukkig naast dit gebouw doen. Door de Ver- breeding van de brug is de hoek, die slechts enkele huizen van het nieuwe gebouw af ligt, in de diepte gezakt. Men heeft daar- sche Taalmuseum” aan van per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij-onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. üpperde uien opgezet na zeeven we alles f wat inkoken, zoodat voegen er peper, zout, :1 gehakte peterselie by schoonheid oordeelen, gelijk wij voorgeslacht niet tièk. Hetj>ude gebouw dat nu is verdwenen, nelijk uit - U bent geen sikkepit veranderd, zei ze ópeens. Wel, ’t fs nog maar een paar maan- De samenkomst der landen van het goud- blok is een betooging van solidariteit tus schen die landen, tenminste als zoodanig bedoeld. Toch is er reeds vaak over ge schreven, dat de belangen van die goudlan den volstrekt niet gelijk op loopen, integen deel, er bestaan vaak scherpe belangen tegenstellingen tusschen hen. Dit vindt voor een deel zyn oorzaak in het verschil in eco nomische politi'ek, die de regeeringen dier landen ieder op eigen terrein volgen. Als voorbeeld willen wjj in dit opzicht de deflatiepolitiek in België beschouwen. Deflatie, prijsverlaging, wordt in alle goud landen toegepast, moet daar worden toe gepast, omdat meh slechts die manier het verschil in prijs op de buitenlandsche markten met goederen, die uit landen met- gedeprecieerde valuta komen, zij het ten deele kan inhalen. België heeft nu die de flatie zeer consequent toegepast. De prijzen zijn er, naar verhouding, wel het sterkst gedaald van alle goudlanden, terwijl ook de toch reeds lage loonen flink verder zijn ver laagd. Nu ijjjn aan deze deflatie groote bezwa ren verbonden, en wel wat de z-8- vaste lasten betreft. Deze vormen in geld uitge-. drukte lasten, zooals rente en pacht. Indien de pijyzen sterk dalen gaan deze vaste be dragen een steeds grooter deel van de ge- heele opbrengst van het bedrijf opeischen, zoodat dit ten slotte niet verder xon be'- statyi. Wij hebben in ons land dit bezwaar ten volle in den landbouw gevoeld, en de regeering heeft daaraan tegemoet meenen te moeten komen door steun aan den land- bouw, verhooging van de prijzen der land bouwproducten, \ets dat in wezen tegen de flatie ingaat. In België nu heeft men dez^zelfde moei lijkheden op ander terrein ontmoet, over eenkomstig de structuur van het economisch leven daar te lande. De banken hebben in België een veel grooter aandeel in het in- dustrieele kapitaal dan bij ons het geval is. Nu de prijzen van industrieproducten zoo sterk zijn gedaald en .nog verder dalen, kon die industrie de vaste lasten van rente voor geleend kapitaal niet meer opbrengen. Voor- zoover de banken aandeelen in de industrie hadden genomen, was dit een bezit ^ewor- Wef best onthouden wij de dingen, die wij wenschen te vergeten. FEUILLETON. den, dat niet te verkoopen viel. Zouden de banken probeeren hun groote aandeelen- pakketten te gelde te maken, dan zouden de koersen dier aandeelen spoedig ongeveer tol het nulpunt dalen. Indien nu de Belgische regeering dezelf de politiek zou volgen als de Nederlandsche, zou z\j de prijsdaling iier industrieproduc ten tot staan moeten brengen en deze in een prijsstijging doen veranderen door middel 'van allerlei heffingen. Daarbij zou zij de industrieele bedrijvigheid aan banden moe ten leggen en ervoor waken, dat de industrie niet meer produceerde dan de markt tegen verhoogde prijzen kan opnemen. Maar niets van dit alles is geschied. Men laat de prijs daling rustig voortgaan, bevordert die zelfs zooveel mogelijk, maar neemt-tegelijkertyd maatregelen om de banken van hun illi quide bezit te ontdoen, en om de vaste las ten der industrie te verminderen. Daartoe worden de banken in de gelegen heid gesteld om hun „bevroren’’ industrieele bezittingen en effecten aan een regeerings- instituut over te doen. Zij krijgen dan in ruil regeeeringsobligaties tegen lagere ren te, maar kunnen deze desgewenscht ver- koopejjtaof beleenen. De regeering is nu ook in staat van de industrie een lagere rente te verlangen, omdat zij minder aan de ban ken betaalt. Zoodoende worden de vaste lasten verlicht. In Nederland is iets der gelijks reeds herhaaldelijk en van verschil lende zijden voor landelijke hypotheken voorgesteld, maar de regeering meende daartoe niet te kunnen overgaan met het oog op de belangen der beleggers. Ook in België bestaan beleggers, die belangen hebben, maar de Belgische regeering heeft toch blijkbaar wel eert uitweg weten te vin den, waardoor die belangen niet te zwaar werden geschaad. Zij wil thans nog verder gaan door den scheepsbouw te subsidieeren, een voorstel ook in ons land o.a. door den heer Zaalberg als leider van de werken van het 60 millioen fonds gedaan, maar door de regeering af gewezen. De consequente deflatie eischt, dat men die bedragen op den scheepsbouw toelegt, omdat men deze op internationale concurrentie aangewezen bedrijfstak nïqt met te hooge kosten mag laten zitten. Zoo zien wij, dat België consequent op den ingeslagen weg doorgaat. En wij vra gen ons af, wat het nut kan zijn van over leg tusschen regeeringen, waarvan de een dezen weg volgt, en de andere halverwege heeft getracht om te ke'eren, omdat 'men tegen de moeilijkheden opzag. Het is om jouwentwil, dat ik dit be sluit genomen h'èb. Speelde je trots geen rol bij dat be sluit? Kan zijn, zei hij nadenkend. Maur stel je in mijn plaats, dan zul Je zien, dat ik niet anders kan handelen. Stel Je voor, dat ik zwak genoeg toas, om nu met je te trouwen, dan zou ik steeds de idee hebben, dat mijn vrouw me inwendig wantrouwde. Ik ben tot de grootste laag heid in staat gebleken. Ik zal nu ook geen rust kennen. Ik zal me steeds voorstellen, dat je gewond of dood bent, fluisterde ze binnensmonds. Men beweert altijd, dat het de beste mannen tfijn, die sneuvelen, merkte hij bitter op en begon toen opzettelijk over iets anders. Wat voor een meisje Is Ethel Sher borne? Ze Is mijn vriendin, en Dat is voldoende. Gerald Is op haar verliefd. Dat dacht ik al en daar ben ik blft om. En zij. Houdt zij van hem? Ik weet het niet. Zij loopt niet met haar gevoelens te koop. - Des te beter. Hij is een beste kerel en ik hoop, dat het goed gaat. Sir John vindt haar aardig, zei Ruth peinzend. Het wordt tijd om naar hen toe te gaan Ik wil niet te laat komen voor het openen van de tent. Vaarwel Ruth, fluisterde hij en, de handen op haar schouders leggend, drukte hij een oogenbllk de lippen op’’1 Naar het Engelsch van PAUL TRENT. 45 Nadruk verboden. Ik wil volhouden, zei hij schor. Be- sef Je dan niet, hoe moeilijk het mij valt. Als ik doe, wat je vraagt, zal ik mezelf oog dieper verachten dan ik nu al doe.- Breng me niet in de verleiding liefste. Ik moet nu gaan, eindigde hij, en haar ttmen zonken slap neer. En toch hebben we elkaar lief, zei «e dof. Je hebt me geleerd, dat liefde niet ■Hes is, en ik ben een goedeleerling. Zul je me schrijven. Neen, Ik ga probeeren je te vergeten. Geoff, als je sneuvelt? T~ Ik vrees den dood niet. Misschien Mu het voor ons beiden het beste zijn. Je bent zoo veranderd. Er zijn lijnen ie gezicht, die er vroeger niet waren. kan zien, dat je geleden hebt. Wat heb ik verlangd oni bij je te zijn en je troosten. Hafa werken is mijn troost geweest, «a een ’flag loopgraven delven, kan men gelukkig niet meer denken. Zullen we haar de andere toegaan. 13 dit het einde van alles? vroeg ze «tikkend. vorige geslachten herinnert. Het is één der woon wy Ken die in decadentie is. De impo- neerende patriciërshuizen zijn bijna alle van hun bestemming beroofd. Zy zijn tot an deren staat dps levens overgegaan. Men vindt er een ziekenhuis, het hootdkantoor van het Roode Kruis, diverse kaporen en zelfs winkels en shpw-rooirts betrokken de salons der oude statige voornamelingen van de Hofstad. Het Museum ’Meermanno Wes- treenianum, dat helaas veel te wemig be kend en gezocht is, staat er, nog als een monument dat aan de oude tijden van bloei en rijkdom herinnert. De geVel van de Academie is hypermo dern. U weet dus wel hoe: vlak, plat met veel ramen, geen ornamenteëring, alles kaarsrecht. Men zegt dat niemand tevreden is met dit bouwwerk, maar dat dit het ge volg is van de omstandigheden dat allerlei GOUDSCHE COURANT. Alle Goudsche ingezetenen en oüd- ingezetenen worden uitgenoodigd uit drukkingen van den aard als hier boven is aangegeven, zoo mogelijk vergezeld van toelichtingen, schrifte lijk in te zenden. Brieven onder motto „Het Goud- het kantoor Mrs. SMIT, Hoogstraat 1, Gouda. indien ipen een ander iet een of anderen likeur. d.L. melk aan de kook, in op en roeren er daar-’ ardpoeder door, die met n kopje koude melk is de vla even doorkoken, boter by en kloppen zoo- *sa afgekoeld en luchtig alles over de cakes en geheel en al koud wor- No. 51. Sussendeeren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën t kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. - --- ---oe- I opend. Wie van de Staatsspoor komend, de I brug over de Heerengracnt passeert, ziet i het onmiddellijk aan zyn rechterhand staan aan de oude deftige Frinsessegracht. Wel per maand had moeten zijn. Het is dus al van omgeving, die ouderwetsch, verre dicht tot de helft genaderd. Wat de oor- van fraai, maar iets deftigs heeft en aan zaken daarvan zijn ia geinakkjelijk aan te geven. Hetf is in de eetste plaats de fiets die in een ongelooflijk groot aantal dienst doet. Men heeft geen statistiek noodig om te constateeren dat de fiets geweldig is toe genomen sedert de crisisjaren, eensdeels omdat dit instrument z^o goedkoop Werd, anderdeels omdat de tram zoo duur werd. Als tweede concurrent komt de particu liere au^o. Het waren juist de beter gesi tueerden, die dezen aanschaften -en men mag dus veilig aannemen, dat zy vroeger tot de beste trampassagiers behoorden. Nummer drie is de taxi. Tienduizenden passagiers gaan daarmede. Zelfs al zou dit vervoer duurder zijn, dan nog biedt het zoo veel voordeelen, dat men dat er graag voor over heeft, ’s Avonds tegen acht uur als alle „uitgaanders” van huis trekken, is er F een formeele optocht’van taxi’s naar het centrum vajji de stad. En misschien is het autOriteiten hier medezeggenschap hadden, aantal dat aan het eind van den avond terug -- -,x--i gaaiJ, nog grooter, omdat dit over groofer tijdsbestek is verdeeld. De tram is stervende. Wat nu zal menig een vragen Is er nog iets te doen Waar- sehynlijk niet veet meer. Men is er te laat n|eé begonnen. Lager tarief zal niet baien, want daarmede lokt men het publiek niet meer en het zou het tekort niet dekken. Vaker rijden zou heel wat meer nut hebben'. En als dan alle trams éénmanswagens wer den, zouden ue kvaten «G? cxp-Ol-U-U -- aanzienlijk dalen. Die daling is de eenige MCQL, De Haagsche tram. Eindelyk heeft het alarmsignaal geklon ken, dat den naderenden ondergang van de Haagsche tram aankondigt. Met ingang van 1935 zullen eindelijk drastische maatregelen worden genomen, omdat de toestand on houdbaar is.i “In een paar jaar tyds is het aantal vervoerde passagiers van vijf en een half millioen per maan4 teruggeloopen tot minder dan drie en een Jialf millioen. Over een maand dis Juli van dit jaar was de op brengst maar even 75 duizend gulden min der dan in diezelfde maand in het vorig jaar. f De afbraak zal nu beginnen, n.l. met op heffing van eenige lijnen. Men hoopt-dan natuurlijk dat althans een deel van het mogelijkheid om het leven'van de tram te publiek naar andere lijnen overgaat en dat deze dus beter bezet zullen worden. Veel I illusies moet men zich daarvan niet maken, want de daling van het aancal passagiers bij een grooter aantal lijnen zal zich bij een kleiner nog sterker doen gevoelen.’ Wij hebben nog eens «wat nagecijferd en berekend dat gelet op de toeneming der he- --- - liuen. HU - den, zouden de kosten der exploitatie zeker v,. acajemiegebouw, zal het algemeene beeld stellig veel beter worden. I Hetnageslacht moet maar over de !I1, geiljn. v malsch .zijn in en en ze

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1