msEsmm Het vertrouwen in CkA groeit en groeit en groeit! Schenk ons nog dit seizoen ook het Uwe Reclame Week Kaas Etalage J5 GOUDSCHE COURANT - ZATERDaG 20 OCT. 1934 - TWEEDE BLAD JX. UEN BOEK Wz. DEKENS r q. ■-». xn- Onze Landstorm op het witte doek. Prima belegen Goudsch'e Kaas Zie onze speciale 22 soorten 2Sf Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm AKKERTJES Veilige en Economische GROENEND AAL 13, Telef. 2012. GOUDA. WOLLEN en GESTIKTE p g W0""J18Chtf g P L A I D S ^Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent* RUILBUREAU voor Bons en Plaatjes. Elegante, pr. Croutal li)^-shawlkraag Tot! prima PenicraerChi que jnouw. Slechts Leuke Mantel ran] aardige WinterstolJ geheel op zijde, met mod. fantasie-kraag r. lm. Bont. In Zwart, Blauwbruin, slechts [Chique Diagonaal Couché Mantel, ge heel op zijde, met moderne stroomlijn- gSffftflBM v. prima [White-Coat. Slechts Keurige Bouclé McaT tel. geheel op zMej geroerd, met fraai- stroomlijn-shawl- kraag rprima Buda- pester Lam. Slechts] Moderne Laine Dia- Sonaal Mantel, ge sel op zijde. m. door getrokken kraag en waaieraarn v. prima Seal of Taupinette Apart. Lata. Royall Mantal, geheel op Jl|<ta, m. doorg.trok- ken kraag ea garn. aan schouder-pelerf-i nes v. Seal ElacW Première van de film „Sluit de gelederen!" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in den Haag. Tal van ministers en andere autoriteiten waren tegenwoordig. De Nationale Landstorm-Commissie [eelt gemeend dat het hl dezen tijd Beer dan ooit noodzakelijk is het gan- riie Nederlandsche volk te doordringen Uil het besef dat de Bijzondere Vrijwil lige Landstorm in Nederland een taak vervult van zoodanige beteekenis dat dit Instituut aanspraak mag maken op de belangstelling en waardeering van ieder die hei wél meent met land en volk. Ten einde dit besef Je verlevendigen is de Kat. Landstormcommisste op het denk beeld gekomen om de gedachte, waaraan de Bijz Vrijw. Landstorm 'zijn ontstaan dankt en het streven van dit Instituut In levendige beelden tot het volk te doeh spreken, door middel van de klankfilm, het machtig propaganda-instrument van dezen tijd. Die klanktilm is thans gereed, ze draagt de beteekenisvolle titel .Sluit de gelederen". Het scenario voor deze film werd gemaakt door den heer J D. A. Verkruisen, de heer S. W. Wertheim com poneerde de illustreerende pjuzlek, de heer W P. Schefer van de H.A.V.O. heeft daarop het gansche gebeuren van het ontstaan en de ontwikkeling van den B V.L. op het celluloid vastgelegd 35 cent per pond De eerste vertooning van deze merk aardige propagandafilm heeft gisteren avond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in den Haag, dat nage- noeg geheel gevuld was, plaats gehad. Wie er waren. Onder de aanwezigen werden opge merkt de minister-president Dr. H. Co lijn; de ministers Mr. Dr. L. N Deckers en Mr J. A. de Wilde; Luit.Gen. L. P. Duymaer van Twist; de Tweede Kamer leden J. R. Snoeck Henkemans en Mr. A. G A. ridder van Rappard: Gen.-Maj. H. de longh: Res.-Kap G. F. Boulogne* allen lid van de Nat. Landstormcommis sie Voorts Jhr. Mr. P. Beelaerts van Blok land, vice-president van den Raad van State; de ministers van Staat Mr. P. W. A. Cort v. d. Linden. Mr D. Fock en A. W F jdenburg; de leden van den Raad van State Mr. Dr. J. Sehokklng. Dr. D. A P N. Kooien en Luit.-Gen. T. F. J. Mul ler Massis. Verder de voorz. der Eerste Kamer Mr. W. L. baron de Vos v. Steen- wijk. het Tweede Kamerlid Mr. W. C. Wendelaar; de Commandant Veldleger Jhr W. Röell. de chef van den Gen. Staf Gen.-Maj. I. H. Reynders, de burgemees ter van Den Haag, Mr. S. J. R. de Mon- chy. en vele andere autoriteiten. Voorts waren aanwezig ongeveer alle voorzitters, secretarissen en comman danten van alle Landstormverbanden uit het geheele land. Luit.-Ge». F. L. Duymaer van Twist spreekt het openingswoord. De avond werd geopend met een rede van den voorz. der Nat. Landstormcom- roissie, Lult.-Gen. L. F. Duymaer v. Twist die na een woord van welkom tot de Mi nisters en de andere autoriteiten, het doel der bijeenkomst uiteen zette Het doel is tweeledig. In de eerste plaats om door de demon stratie van de klankfilm „Sluit de ge lederen" de liefde voor Koningin en Va derland levendig te houd* en waar dit ontbreekt bij ons volk het besef bij te brengen, dat eenheid macht maakt. En in de tweede plaats de groote be teekenis te ooen uitkomen van het insu- uutfc v«tn~ uen ijijzonueien vrywimgen L.aiiasi-orm voor ae veiug&vefhng van ae geestenjKe goeaeren: gezag en vnjneid, orde en rusi. ue geweldige tijd, te midden waarvan wij leven, met ai zijn moeilijkheden, ge varen en schier onoplosbare prooiemen van allerlei aard, eischt, dar,, wil ons land met uods huip aoor der tijden nood heenkomen, ons volk eendrachtig heeit saam te werken, de saamnoorigheld heelt te veraterken en den nationalen zin heeft te verlevendigen. Bovenal blijve Oranje en Nederland één. Om dat groote doei te kunnen berei ken heeft ons volk de gelederen te slui ten. Op de noodzakelijkheid daarvan ves tigt deze ïilm de aandacht. Daarnaast staat het instituut van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm met zijn meer dan bü.ouo vrijwilligers, die als de Regeering ter handhaving van de orde en rust. en ter versteviging van het ge zag hen rpept, bereid zijn een vrijwillig offer te brengen voor Vaderland en Vor stenhuis. De Bijzondere Vrijwillige Land storm voelt vooral in dezen bangen en donkeren tijd behoeite aan de liefde'van ons volk en heeft de verzekering noodig, dat hij door" heel ons volk gedragen wordt. De klankfilm „Sluit de gelederen" zal den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm tot ons volk en ons volk tot dit instituut nader brengen. (Applaus). Wat de film vertoont. Minister de Wilde leidt de film op het witte doek in. De toeschouwer wordt ver plaatst naar 1914. Europa staat in vuur en vlam. Europa staat in vuur en vlam. Duitsche soldaten... Fransche solda ten Engelsche soldaten loopgraven. prikkeldraad... cavalerie... artillerie... zwaar geschutverstikkende rookwol ken... puin. Gewondendooden... kerk hoven. De meest afschuwelijke beelden uit den grooten wereldoorlog trekken aan het oog voorbij. Zullen ook wij in dezen ontzettenden volkerenkring worden meegesleurd? Er is niemand die het weet. Al is de Regeert ng van goeden wille om onze neutraliteit strikt te handhaven, dat neemt niet weg. dat eiken dag de strijd kan worden opgedrongen. Iedereen voelt dat. En velen beseffen eerst nu de waarde van een weermacht. Vier jaren achtereen houden Hollands zonen trouw de wacht. 1915... 1916... 1917... hoe lang nog...? Op het doek wordt een «abel In de scheede gestoken. IJet geweer gaat uit den aanslag. En het foudraal wordt om den vuurmond geschoven. Wapenstilstand! Afzwaaien. Kameraden nemen afscheid met opge luchte harten. Ongekende vreügde thuis. Weer teruk bij vrouw en kinderen De militaire jas wordt opgehangen. De schoenen uit, en de klompen aan. Even aan wennen... Maar hij is er nauwelijks aan gewend of de toestand wordt wederom kritiek. November 1918. November 1918. In het eene land na het andere breekt de revolutie uit. Donkere wolken jagen langs het zwerk. Hooge zeeën met schui mende koppen beuken op de bazaltketen. Symbolen van de elementen die verkeerd willen! Er wordt naar een handle gegrepen Heel het raderwerk staat stli, als onze machtige arm het wil In 'alle steden en dorpen worden Re- geeringsproclamaWes aangeplakt Even als in 1914 klinkt opnieuw de roep„Sluit de gelederen!" Jong en oud verdringt zich om van den inhoud kennis te ne men: „Volk van Nederland, gij hebt uw lot zelf in handen!" Inmiddels moeten hier en daar de win kelruiten het al ontgelden. Grillige bar- stefi in dubbel spiegelglas zeggen beter hoe het er spant, dan duizend woorden... Op dit moment, waarmee de eerste acte van de film eindigt, krijgen we een korte toespraak van Mr. W. C. Wendelaar te hooren. Hij wijst op de precaire positie waarin ons land is geraakt, waarschuwt voor de toekomst en doet een krachtig beroep op alle goede vaderlanders om den B.V.L. te steunen. Opnieuw in.het militaire gelid. De tweede acte, getiteld „De Daad" houdt de gedachten van den toeschouwer niet minder gevangen dan de voorgaan de. Een ontelbare schare stroomt samen op het Malieveld. De Koningin en Prinses Juliana staan er midden tusschen in. Zii worden door de massa geschraagd. De groote daad is volbracht. Men ziet een vuurtje uittrappen. De neergehaalde handle wordt door een landstormer weer overeind getrokken. De raderen komen Daarmee behoort de 18e November tot het verleden. Doch wie garandeert dat een herhaling uitblijft! Althans het hoofd kan worden geboden Alvorens men die garantie ziet ont staan treedt de heer Snoeck Henkemans naar voren. Ook zijn- stem gewaagt van de noodzakelijkheid van een B.V.L. In het bijzonder legt hij den nadruk op hel; vrijwillige karakter van den Landstorm, waardoor de offervaardigheid zulk een duidelijke taal spreekt. Geve God. dat op deze offervaardig heid nooit een beroep behoeft te worden gedaan... Bijzonder aantrekkelijke beelden Uit het Zeeuwsche volksleven trekken aan het oog voorbij. Zelfs de schietwedstrijden in Tilburg In September J.l. treft men er nog op aan, zoodat men bij is tot op den iaatsten dag. Dr. Colijn op het doek. Daarna wordt de aandacht gevraagd voor onzen minister-president Dr. H. Colijn. weer in bewei Er is een daad verricht. Een -rinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoodanige wijze samenvoegde, dat daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Qo prooit niotsi Ongeëvenaard tegen Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumati- sche pijnen, Vrouwenpijn,Gevatte Kou, en*. Nederiandsch Smaakloos ou wel-omhulsel om Product 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept eon Apotheker Dumont GOUDSCHE KAAS LEIDSCHE KAAS KILO KAASJES PONDS KAASJES KORSTLOOZE GOUDSCHE KAAS LEIDSCHE KAAS BLIKJES SMEERKAAS EDAMMER KAAÏ5 GEMALEN GOUDSCHE KAAS 10 cent per ons. Steeds verder draalt de celluloidband. Metselaars op het werk geven een zin nebeeldige voorstelling van den opbouw van den B.V.L. Hooger en hooger verrijst het bolwerk rondom den Troon en de Regeering. Voortdurend wordt het hech ter, dank zij de onvermoeide propagan da. Weelderige korenvelden spreken van een rijken oogst, zoodat de zeewering be stand blijkt tegen de ondermijnende werking van het woelige water. Dan verschijnt generaal Duymaer van Twist op het doek, om nogeens te ver halen van het werk van den B.V.L. Hoe de B.V.L. groeide. Tal van levendige tafereelen uit zn betrekkelijk nog jonge historie worden weergegeven, als daar zijn het uitreiken van de korpsvaandels, de populaire land dagen, in Twente, In West-Brabant, in Friesland, in Limburg en in Zeeland. Op fiere wijze bepleit hij eveneens het goed recht van den Bijz. Vrijw. Land storm. Hij wijst er op, dat de eendracht van. een volk een kostelijk bezit alleen uit het volk zelf kan voortkomen. Een prachtig bewijs wordt daarvan ge geven door den B.V.L. die zijn bekroning vindt in het gemeenschappelijk optreden van Rageering en Volk. Moge uw roep „Sluit de gelederen"! ook op ander terrein doordringen. Oranje en Nederland. Oranje en Nederland is de titel van de laatste acte, welke wordt ingeleid door het bekende „Wilt heden nu treden". Kapitein Nijland van de vaartuigen- dienst is de vertolker van den inhoud. Al bladerend door een Oranje-gedenkboek memoreert hij wat de voorvaderen van Koningin Wllhelmina voor Nederland hebben gedaap om daaraan de zoo Juiste conclusie vast te knoopen, dat dus Neder land nooit genoeg voor Oranje kan doen. Via Juliana van Stolberg, Willem den Zwijger, en .Willem UI komen we tot Wilhelmina, waarvan men o.a. de groot- sche huldiging in het .Stadion te aan schouwen krijgt. Verder ziet men d^ Prinsefc spreken voor het Crisis-Comité GRUYERE KAA8 ROQUEFORT CAMEMBERT PRIMULA GEMALEN ZW. KAAS CHEDDAR CHEESE 20 cent CELERY CHEESE per doosje PARMEZAANSCHE KAAS DOOSJES GRUYERE KAAS, 612 portion 4750 cent. en daarna de tegenwoordigheid der bel de vorstelijke figuren op diverse Land- Zoo besluit deze film met te wijzen op de groote zegeningen welke Nederland onder Oranje mocht ontvangen, en waarvoor dus ten allen tijde pal moet worden gestaan. Een enthousiast gejuich klonk op na deze laatste acte. Spontaan verhieven allen zich van hun zetels om het Wilhel mus, dat door het prkest werd ingezet, uit volle borst mee te zingen. Slotrede Gen.-Maj. H. Oe Jong. Na deze filmvertooning, die een diepen indruk had gemaakt, was het woord aan Gen.-Maj. H. de Jong, die de slotrede hield. Hij wees er o.a, op dat het instituut van den B.V.L. een bij uitstek vredes- instituut is, geen vrijwilliger bevindt zich in gewone omstandigheden onder de wa penen, maar als de Regeering 't sein tot opkomst van den B.V.L. geeft, ja, dan staan binnen zeer korten tijd 80.000 vrij willigers. goed uitgerust en aangevoerd en in verschillende korpsen of verbanden georganiseerd gereed, om elke poging tot revolutionair geweld met kracht te on derdrukken. Het instituut werkte tot nu preventief en zal als zoodanig in stand blijven. De B.VtL. blijft echter paraat en zij die op illegale wijze naar de macht zouden wil len grijpen, vinden dit instituut op hun weg. Dat in de chaos, die ons allerwege om ringt, in ons kleine land meer dan 80.000 weerbare mannen, welk getal zich nog dagel'jïs uitbreidt, zich bereid verklaar den om „als het moet'.', zoo noodig met Inzet van het eigen leven de doelstelling van den B. V. L. te helpen handhaven, acht spr. een heuglijk verschijnsel en brengt ons in herinnering de Koninklijke woorden destijds door wijlen H. M. de Koningin-Moeder gesproken „Dat een klein volk groot kan zijn." Na deze woorden zongen allen nog staande „Mijn Schilt ende betrouwen", waarmee de avond beëindigd werd. De eerste vertooning van deze propa ganda-film, die technisch uitnemend is verzorgd, mag, hoewel ze niet zonder fei len Is, een groot succes worden genoemd. Ongetwijfeld zal de vertooning daarvan ovefal in den lande ze zal ln c.a 100 plaatsen op het doek worden gebracht groote belangstelling wekken eh haar doel niet missen. belegging van Uw Kas- en Spaargelden. Spaarbank8 GEMEENTE Giro-, Storting»-) •a Ophaaldienst) 1 GOUWE 2 - GOUDA. 2.62 a BINNENLAND. De Koningin en de tuberculose bestrijding. Plaats van wijlen de Koningin-Moeder als beschermvrouwe ingenomen. De Koningin heeft bereidwillig toege stemd, als beschermvrouwe van de Ne derlandsche Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose de plaats in te nemen van wijlen de Koningin-Moeder, die van de oprichting der vereeniging af haar beschermvrouwe is geweest. Korting op jaarwedden en toelagen van militaire ambtenaren bij het reserve- personeel der landmacht. Bij Kon besluit is bepaald, dat, te re kenen van 1 Juli 1934, op de jaarwedden en jaarlijksche toelagen zooals die wor den genoten door de militaire ambtena ren, behoorende tot het reserve-personeel der Koninklijke landmacht één korjthig wordt toegepast van^li pet. GOUWE"89 en 143'-"*TEL. 2875 TOCHTKLEEDEN Na den moord te Marseille. Ue laatste oogenblikken van Koning Alexander voor zijn vertrek naar Marseille. Aan een brief van iémand, die te Her- cegnovi by Dubrovnik logeert, heeft de N. Crt. het volgende ontleend: CL, een van onze vrienden, een. zeeoffi cier, was juist teruggekomen van de ont vangst. Hy vertelde dat de Koning er slecht en vermoeid uitzag en hij en de Koningin erg tegen de reis opzagen omdat zij beiden «wt van zeeziekte hebben, en onstuimige zee werd gemeld. Hij vertelde dat er onge looflik veel bagage was meegenomen, zes *»gens, behalve de vrachtauto. De eigen «W met vier hulpen verdrongen zich in het wmbuis van De Dubrovnik. Men had van meegenomen. Ook 's Konings eigen bed» waarmede hij altijd reist was er, een eenvoudig ijzeren ledikant, waarvoor de Couchettes in de hut moesten weggebroken. Den volgenden ochtend vroeg zou de Du brovnik vertrekken, maar het schip ging Pas om half elf weg. Wy keken de Dubrov- mk na totdat deze uit de baai verdwenen was. j Dit gebeurde gauw, want het is een tor pedojager van groote snelheid. Op het al lerlaatste oogenbük had de koningin be sloten over land de reis te maken, zy zag te zeer tegen de zeereis op. Nadat wij Dinsdagavond aan tafel waren gegaan werd in ons hotel (te Hercegnovi) de ongelukstijding bekend. Den volgenden morgen waren overal doeken en zwarte vlaggen uitgehangen. Groepjes zwijgende en verslagen menschen stonden overal. Men vertelde ons dat de Dubrovnik zoo laat was uitgevaren, omdat de Koning plotseling nog aan land wilde. Het blijkt dat hy toen naar een Grieksch kerkje i3 gegaan dat boven Meline ligt in het klooster Savina. Daar heeft kb vijf kaarsen aangestoken, een der priesters duizend dinar gegeven en na te hebben gebeden, zelf de klok geluid. G. vertelde nog dat hij bij het afscheid zóó getroffen was geweest door 's Konings zorgelijk uiterlijk. De Koning had hem de hand gedrukt en vaarwel gezegd. G. had toen geantwoord, met nadruk: „Van harte een goede reis Majesteit..." Wij zijn het kapelletje Maan zien, waar de Koning voor het laatst Tn zyn land bad. Daar stond het omfloerste portret van den Koning, op een groote luchter lag nog de was van de kaarsen die hij er brandde; uit den klokkentoren waardoor men binnen gaat, hingen de touwen waaraan hy luidde. Hbuitenlandsch nieuws. vereentgde staten. De moord op baby-Lindbergh. Het beroep van Hauptmann tegen het besluit tot Uitlevering. Het beroep van Bruno Hauptmann tegen zyn uitlevering aan den staat New Yersey zal heden door het Opperste Gerechtshof te Bronx (New-York) in behandeling ko men. De „strijdkas" van Hauptmann is ge vuld met 10.000 dollar. De vrojiw van Hauptmann heeft dit bedrag verkregen door twee hypotheken op te nemen, haar spaarbankrekening op te vragen en effecten te gelde te makeft. De advocaat van Haupt mann, Fawcett, die deze mededeelingen deed, zeide, dat réeds 30.000 dollar waren uitgege\4n, in het bizonder om particu liere onderzoekingen te bekostigen, waaruit het alibi van Hauptmann zou blijken. Men is van meening, dat het beroep zal Wbrden afgewezen, zoodat Hauptmann in den staat New Yersey wegens moord zal Na de ontvoering van mevr. Stoll.. De hoofdschuldige nog steeds niet gevonden. Men is hem op het spoor. De hoofdschuldige aan de ontvoering vali mevr. Stoll is de zwakzinnige Thomas H. Robinson Jr. Deze heeft, toen hij zich in het Arena hotel te Chicago liet inschrijven, als zijn naam opgegeven J. Stoll, d. i., zoo als men weet de familienaam van mevr. Speed Stoll, de echtgenoote van den netro- leum-magnaAt, die hij had ontvoerd en waarvoor Robinson in vijf staten wordt ge zocht. Sinds zyn verblyf in dit hotel heeft men niets meer van hem vernomen, doch de autoriteiten hebben aanwijzingen, dat hij Dinsdag te Springfield (Ohio) is geweest. Daar zou Jly een kamer in een pension heb ben gehuurd. Hy kwam evenwel, na even weg te zijn gegaan voor eeh boodschap, niet meer terug. De politie heeft gisteren den auto van Robinson in de garage van het pension gevonden. DRAADLOOZE DIENST. De start van de Londen-Melbourne race. Onder enorme belangstelling zijn he denmorgen de 20 deelnemers aan de Lon- dén—Melbourne-race precies op tijd ver trokken. De ©ones machine van het echt paar Mollisons vertrok om 6.30 met een tusschenruimte van 45 seconden, gevolgd door de overige deelnemers in de door loting vastgestelde 'Volgorde. Als vierde toestel vertrok te 6 uur 32 min. 15 sec. de Nederlandsche Pander jager, die door Geysendorier met een prachtige start de lucht in werd gestuurd, voordat zijn voorganger er nog in was geslaagd los te komen. Zij was dus als derde in de lucht. De Nederl. K.LM.-machine de „Uiver" startte te 6 uur 34 min. 5 sec. precies. met een verbazing wekkenden korten aanloop voor een zoo zware machine. Massa-arrestatie van revolutionnairen te Sofia. De politie te Sofia heeft in de Mace donische wijk een razzia gehouden, tal rijke revolutionnairen gearresteerd en groote hoeveelheden wapens in beslag ge nomen. Deze week ontvangen van J. D. de J., Gouda. 2697 punten ls 337 HlIIe bons. Deze week verzonden aan: Mevr. B., Gouda, 74 Verkade plaatjes. Mevr. J W. K„ Gouda, 30 Verkade plaatjes. Mevr. T. O. M., Gouda. 30 Benito bons. Mej. A. R.. Gouda, 163 Hille bons N.H. D. St.. Gouda. 129 Hille bons Z.H. Mej. A. Y„ Gotfda, 100 Verkade plaatjes Mej A. Z., Gouda. 10 Sunlight bons. De oogst was deze week niet groot; is er zoe weinig animo voor ons ruilbureau? Wie helpt ons deze week? We hebben nog veel Verkade plaatjes van de nieuwe album!

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 3