r r Hulzen ex. n I. c Nouveauté’s Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN nd. 18741 Zaterdag 27 Octo 7 3»? Jaargang BOSKOOP, IJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. 4 V jy> De uitgewischte schuld. N T L Onze onrust. Brieven uit de Hofstad. 1741 Zaterdag 27 October 1934 73«TJaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 1'“*'' 1 i^v/L/uvivn lull, DUöHVvr, UW 17 Lu IV 24. IX, Il A rtö 1 LVLLv^lI 1iTlWIll/IvDLn 1, 1V1 VJlulVlurlL I lichte basterd 'I in MANTELS COSTUMES ontvangen. r Voor een groot deel drage, Urr ,1,. 1L HOOFDSTUK XXX. FEUILLETON. I 1 voordeel bij, i «r- lichte bas. en 10 ..,i Specialiteit in Regenmantels MIDDAG- en AVOND JAPONNEN Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal 2.90, per spraak haar rails! Nu er eindelijk al Bahlmann COUDf 4 auto’s. Alles is eigenlijk al vol en men vraagt zich af waar het op den duur heen moet. Over die vraag van vooruit zien schijnt men zich nog niet druk te maken. Men is nu bezig de straten nog meer te ontsieren met formidabel lee- lijke borden die aanwijzen waar wel en waar niet geparkeerd mag worden. Het zijn deP-borden met strepen er door. Het wordt voor een automobilist wel heel moeilijk om uit al die niet al te heldere gegeven wijs te worden. Het wordt bo vendien een dure geschiedenis want over al staan bewakers die een dubbeltje op- eischen. Dat loopt natuurlijk in een jaar tijd aardig op, maar daar schijnt het juist om begonnen te zijn. Op den duur zal er ruimte te kort zijn om voor al de statloneerende auto’s plaats te bieden. Steeds weer worden zijstraten in beslag genomen maar dat helpt telkens maar eventjes en de toevloed blijkt veel ster ker te zijn. Het verwondert ons dat de particulie ren nog niet het initiatief hebben geno-^ men om hulp te bieden. Die doen dat al- tijd beter en goedkooper. Er is natuurlijk niet veel open ruimte in het centrum én die er is, is erg kostbaar. Op den duur zullen de trams uit vele straten verdwij nen en dan komt er misschien weer meer gelegenheid te parkeeren. Want het is wel zeker dat de tram ge leidelijk haar matjes in deze beeld- kan oprollen. ilarm is geblazen voor de stervende tram komen de gratis adviseurs uit het publiek los met hun hooge wijsheid. Algemeen roepen die om tariefsverlaging maar dat is natuurlijk in 99 van de 100 gevallen niets dan eigen baat. Geen der adviseurs wijst eens op den zeer ruimen bouw van den Haag waardoor op een vierkanten meter veel te weinig personen leven. De tram haalt op zijn lange traject te weinig menschen op en de rit duurt te lang Met het bestaande tarief zou de tram per maand één millioen menschen meer moeten vervoeren zonder uitbreiding van materiaal of personeel. Een kind kan begrijpen dat dit niet op te halen is. Gaat men het tarief met 20 pet. verlagen dan dient dit getal weer één mlihoen grooter te zijn. Dat is alles onmogelijk. Men gaat nu trachten met allerlei lap middeltjes van kinder-tarleven, eindtra- ject-tarleven iets te bereiken. Het zijn slechts druppeltjes in den leegen emmer en het zal niet baten Opheffing van eenige lijnen, loonsver laging en nog meer krasse maatregelen worden in overweging genomen. Zal het baten? Ons lijkt het van niet. Men haalt er het verlies niet mee op. De tram is reddeloos verloren en dat "wisten wij twee jaar geleden al... Regeeren is vooruit zien. Wat blieft u? Wij zijn wel benieuwd wat het ge meentebestuur zal doen nu vaststaat dat er dit Jaar een millioen gulden te kort komt, dat uit de gemeentekas moet wor- ONZE COLLECTIE OVERTREFT ALLES. Wij bieden U steeds het nieuwste, dat de Mode brengt, zoowel in MANTELS en JAPONNEN. Deze week extra-aanbieding HERFST-JAPONNEN, reeds vanaf 4.25 FALCON-REGENMANTELS. kan, is het overwinnen van onze eigen in nerlijke onrust en van de zenuwachtige vrees, die ons omspannen houdt en stil staan tot zelfinkeer en redelijke ordening van ons leven. We moeten ons niet laten voortjach ten, maar probeeren zelf weer de teugels in hebben je goed gehouden. Ik hoop Je spoedig weer in ons midden te zien. Schrijf me, hoe het je gaat. Hij keek Geoffrey aan, glimlachte en verdween. Een beste kerel, die kolonel. Ik wed, dat hem een pak. van het hart genomen is na dezen aanval. Nu weet hij, dat de mannen zelfvertrouwen gekregen heb ben, en dat is het belangrijkste voor een soldaat. Heb je opgemerkt, dat de meesten er al heel anders uitzien? Geoffrey knikte. We zaten alle in de rats ik ten minste wel. Geoff, zullen we'nooit weer vrienden worden? Ik weet wel, dat je nu Statham hebt, maar ik heb de oudste rechten. Ik ben sedertdien heelemaal veran derd, antwoordde Geoffrey koel. Ik ook. Deze oorlog verandert ieder een. Maar ik wil je niet pressen. Kan ik Ruth een boodschap voor je brengen Neen, dank je. Herinner je je nog den dag, dat ze bij jullie kwam wonen? Wat een knap meisje was ze. Ik kocht haar bonbons in het „Palace”. Die keer was ik Je te vlug af. Geef me eens vuur ik kan geen lucifer afstrijken. Dank je, ouwe jongen! En toen sloot hij de oogen en zonk achterover. Hij was flauw gevallen en had ^lijkbaar hevige pijn geleden, maar Hij had er niets van laten merken en Geoffrey mocht hem liever lijden om dat bewijs van moed. A TOT 30 NOVIMliR 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK king verergerd is door de verontrusting van een uitputtehden oorlog, de voortdurende onrust van revolutionaire gistingen en de alle normale verhoudingen verbrekende cri- sis-verschynselen hebben ons verdoofd. Wy willen waarschynljjk ook maur liever niet meer stilstaan voor beschouwing en zelf inkeer. We weten, velen van ons althans weten, dat we voortjachten langs een hel lend vlak, aan het eind waarvan de afgrond van den chaos dreigt. Maar we missen den moed en de kracht om ons schrap te zetten. Dat is het noodlot van onzen tyd, met dat we geen tyd meer hebben, als we zeil zoo telkens zeggen, maar dat we geen rust meer hebben en de kracht niet om ons zel- ven te dwingen tot het oogenbiik van inner lijke rust, dat we noodig hebben om ons zelf te worden en het leven te bezien. We zyn als menschen in gevaar, die het hoofd ver loren hebbdh en om zich heen grypen om een steun in plaats van zich rustig reken schap te geven van aard en beteekenis van o_w_ het gevaar en van de middelen tot red- feitelyk, dat we geen j ding. Het eenige middel, dat ons redden eel en het water de suiker, liefst oien er de grove s massa ongeveer •orkokenwaarna in een met koud Presenteeren met or noodig: een ?r. custardpoeder. uddïng gebruiken ïschadigd emaille rs van het email- sap door de ver en onaangename 51 Laat dat kapitein, Geoff. We moe ten eens vertrouwelijk met elkaar spre ken. ik ben oprecht tegen je geweest wat Ruth betreft. Mag ik je vragen, of je van Plan bent met haar te trouwen? Dat ben Ik niet. Bestaat er geen verstandhouding tusschen jullie? Van mijn kant niet. Dan zal ik mijn geïuk beproeven. Je gelooft me misschien niet, maar Ik heb eerlijk spel met je gespeeld. Behalve dan met die eene keer, toen ik je vader wilde opstoken. Maar ik vergeet wat. Het was gemeen van die brief. Dat spijt me. Nu, hoe je ook over je daad oor deelt, het land heeft er merkte Geoffrey kalm op. Ja, ik hoorde, wat je met je va ders geld gedaan hebt. Het was edelmoe dig, maar absoluut onnoqdig. Op dat oogenblik betrad een officier de onderstand. Het was de kolonel, blijk baar in de beste stemming. Het speet me te hooren, dat je ge wond bent, Hurst. Jij en je compagnie is Belo-euljixdfoqia- u U behoeft niet te luisteren naar wat een frontsoldaat u vertelt tenzij hij bij de staf is. Ik kan u alleen zeggen, dat de Dultschers goed vechten, maar dat Ik er van overtuigd ben, dat we van hen win nen zullen, verklaarde Gerald. Sir John zond de meisjes naar bed, maar hield zijn zoon op om nog wat te rooken. Jerry die naam bevalt me je bent veranderd, jongen, merkte hij op. Iedere man, die dit heeft meege maakt, moet anders geworden zijn. Voor Ik naar het front ging had een men- schenleven een zekere waarde voor me, Ik meende, dat ik persoonlijk van eenlg belang was in de wereld. Nu niet meer. Levens zijn goedkoop geworden. Ik waar schuw u voor één ding vader. In Frank rijk wordt een nieuw volk opgebouwd, ik wilde, dat u de mannen aan het front eens kon hooren, dan zouden u de oogen opengaan, ik kan u één ding zeggen: Als de oorlog over Is beginnen de moeilijk heden pas. De achterblijvers en de poli tici zullen zich dan tegenover ons moe ten verantwoorden voor wat ze gedaan en verzuimd hebben, terwijl wij vochten. Slaap lekker, vader. Ruth en Ethel waren samen naar bo ven gegaan, maar gingen niet terstond naar bed er was zooveel te bepraten. Jerry nam als vanzelfsprekend aan, dat Ik toestemde. Maar dat kan me niet schelen. Ziet hij er niet eenlg uit? vroeg Ethel met ongewone schuchterheid. (Wordt vervolgd). 1 1 1 -- - i'i» -.1 Dit nummer bestaat uit twee Naden, en een Bijvoegsel en oude saeedjes een of ander sma- maken, die tevens lis eens kleine pud- od (zonder korst)- ‘W wy de eieren lekgemaakte boter schil, suiker, kren- Hes wordt met een ,en gekneed en in gedaan, die vooraf leel bestrooid zyn? op een bakblik en a matig verwarmd irm opdienen met n van drie kopjes n, een klein kopje e binden. pudding. water, 200 gram 1 (grove), 1 stokje De herfst was gekomen en nog steeds werkten Ruth en Ethel in de tent. Heel wat regimenten hadden elkaar in het kamp opgevolgd en ze hadden het steeds druk gehad. Gerald schreef geregeld van het front, waar hij al heel wat gevech ten had meegemaakt, maar tot dusverre waren hij en Geoffrey er zonder kleer scheuren afgekomen. Er werd een concert gehouden en de tent was letterlijk tot In den nok gevuld. Een dankbaarder gehoor dan soldaten bestaat er niet. Elk lied werd geestdriftig toegejuicht en alle refreinen werden meegezongen. Ik word het nooit moe naar hen te luisteren, zei Ruth tot Ethel. Ik verwachtte vandaag een brief van Jerry. Het is al drie dagen Ze zweeg ineens en slaakte een zachte kreet, want een bemodderde man in verschoten kha ki kwam op de toonbank toe. Het is Gerald. Ga naar de cantlne, ik zal wel op de toonbank passen, zei Ruth snel tot Ethel en begroette Sta tham. ,Ga door die deur aan je rechter hand. Dank je wel, Ruth. Geoffrey maakt het best, ik verliet hem drie dagen ge leden. Zeg, hij Is voorgedragen voor de D.M.C. (Distinguished Service Medal) Ik zie je straks wel. Hij haastte zich verder en even later lag Ethel In zijn armen en hij kuste haar hartstochtelijk. handen te krijgen. Aan het versnelde tempo van ons leven zullen we ons loodanig moe ten aanpassen, dat het ons niet meer ver suft en niet meer de innerlijke onrust op- dryft. In onze genoegens ook moeten we weer de bevrediging zoeken van ernstiger behoeften, dan die we than)» daarin veelal' zoeken te bevredigen. Wé moeten ernst maken met het leven, diepdró ernst, daar- by de eigen individueele verantwoordelijk heid voor eigen en anderer leven niet trach ten af te schuiven op de m^sra-mentaliteit, die tegenwoordig de persoonlijkheid moet vervangen. Dit wil niet zeggen, dat ons leven stroef en zwaar behoeft te worden. De tijd van gemaakte ernst en van zure gezichten als uitdrukking van een ernstig streven is ge lukkig voorbij. Maar we moeten ons reken schap ervan geven, dat de grondslag van het leven ernst is en dat die ernst wortelt in de verantwoordelijkheid vah iedere per soonlijkheid voor den gang van dat leven. A K- 5 gr. 1’ o'er, geraspte schil gr. krenten of n. Wij leven in een onevenwichtigen tyd. De verschijnselen daarvan openbaren zich tel kens in ons leven en in allerlei vorm en op elk gebied. We kunnen ze waarnemen in het moedwillig vernietigen van de waar devolle vruchten, die de beschaving van eeuwen ons heeft geschonken en de terug keer tot de methodes der Middeleeuwen, waarop onlangs generaal Smuts in zyn rede ter aanvaarding van het rectoraat der St. Andrews-Uni versiteit in Engeland heeft gewezen en die in een groot deel de resul taten van lange politieke, hiaatschappelyke en geestelijke ontwikkeling heeft teniet ge daan, in de heftige opleving van het natio nalisme en de oorlogszucht, in aanslagen als pas te Marseille aan het leven van ko- ring Alexander van Zuid-Slavië, van den Franschen minister Barthou en van enkele anderen een einde maakte, in de revolutio naire onrust, die door de wereld trekt, maar ook in de voortdurende onrust, die het maat schappelijk en het eigen leven vergiftigt. Allerlei oorzaken doen zich hier gelden. ïn de wereldoor log en de vredesverdragen en de crisis, die sis reactie daarop onvermijdelijk moest vol gen, de schuld ervan. Maar de eerste grond- slag is toch al gelegd voor den oorlog. Hy' is te zoeken in de ontstellende versnelling van ons leven. Sinds jaar en dag leven we ia een onevenredig versneld en zich nog steeds versnellend tempo. Het is of het leven ons meesleurt in een opwindende jacht. En wy kunnen geen tijd vinden om tot ons zelf in te keeren. Eigenlijk ontbreekt het ons niet aan den tyd. Niemand van ons heeft het zoo druk, dat hy piet nu en dan een oogenblik zou kunnen vinden voor nadenken en inkeer. Maar we missen de rust daarvoor. Het nerveus jachtend leven, dat ons meesleurt en dat ook ons zelf ner veus jachtend heeft gemaakt, laat ons niet Je gelegenheid tot rustige zelfinkeer. Wij jachten ons zelfs in onze genoegens. En Wanneer we zeggen, dat we geen tyd heb ben, dan meenen we i rust hebben, geen geduld. We voelen ons al’ door een innerlijke onrust voortgedrevên en kunnen niet meer, ook niet een oogen blik, stil staan om aandachtlg rondom ons te zien en in ons zelven. De onevenredige versnelling van ons leven, welker uitwer- Wie al te veel luchtkasteelen bouwt, brengt heft niet eens tot een bewoonbare hut. 100 g— - ’laadjes witte biscuits. !n’ snÜ'den ze in Vje, ktanwn en kofen 2e «aar en wrijven ze eef. De gelatine, ,|;e is, wordt flink een kokend ordt weer even aan mengd met de bas. rdt de pan van het elatine er door ge_ appelmoes moet na int de appelPU(ll|j >n we ze in een met m vorm over. Koud *n we de pudding kant met st^f ge. «eren er Colombia MCCLI. Het auto-parkeeren in de stad. Men heen utwju uieu veei.upiiei ae stel ling veiauiiuigu uat legéwilfAji ae eer ste pjauts vooruitzien is maar in ae praxbijK aes levens oespeurt men van ae toepassing uier geoexieujjae leuze met veei. iter het tegenueei nameujK net systeem van KUK-ae-xatuit-aen-Doom. We zouaen ait wiuen mustreeren met nog eens ae aanaacnt te vestigen op het zeer mjpenae vraagstuK van net auu>- parkeeren in het centrum van ae stad. Het is werkelijk de moeite waard om eens op Zateraagmidaag en -avond een kijkje te nemen in net nart van de oude stad. Daar is in de eerste plaats het groote Plein, ’t Lijkt een auunshow- loom in de open luent. De groote Zwyger staat er in zijn plantsoentje omgeven door eenige rijen auto s. Het is voor het cachet van dit plein niet verheffend dat het voor dit doel wordt gebruikt maar het is nu eenmaal onvermijdelijk dat in de stad gelegenheid wordt gegeven tot parkeeren. Het aantal auto’s en dit zijn alle gaarparticulieren neemt wel ontzag lijk toe en men behoeft dan ook niet te vragen waarom de tram plet meer ren deert. Niet alleen het PÏeln wordt ontsierd’, ook het Buitenhof, ’t Tournoolveld en di verse straten zijn dien middag en avond steeds gevuld met dichte hagen van liOUISCH eIüIIIA M. God zij gedankt, dat ik dit nog be leef! Hoé laat kun je hier weg? Om negen uur. Nog tien minuten dus. Ik heb de groote auto voorstaan. Kun Je een week verlof nemen? Ja dat denk ik wel. - Ruth ook? Ik zou het prettig vinden als ze bij ons huwelijk aanwezig was. Mag ik vragen, wanneer dat plaats vindt? vroeg ze, met een nerveuzen lach. Morgenochtend in Londen. Ik dacht, dat we er wel vanavond met de auto heen kunnen rijden. Ik heb je zoo veel te zeggen. Op dat oogenblik verscheen de leider en werd aan Statham voorgesteld. Op de vraag, oï de belde meisjes gemist konden worden, ging hij naar de telefoon en kwam weldra vertellen, dat hij voor af lossing gezorgd had. Om negen uur voegde Ruth zich bij hen en ze reden regelrecht naar huis om hun koffers te pakken. Gelukkig was het een koude avond en zou.de rit wel aangenaam zijn. Ik ga bij den chauffeur zitten, zei Ruth en liet zich niet van haar voor nemen afbrengen. Het was een snelle wagen en zij reden hard, maar toch was het al laat, liever gezegd vroeg, toen ze in Londen aan kwamen. Sir John wachtte hen op en had voor een warm maal gezorgd. Hij straalde van genoegen en overstelpte zijn zoon- met vragen. Wij aan het front weten van niets, behalve wat ons kleine gebied betreft. per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkring: al5 regels 1^5, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f 2-2o. elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te" zijn. VAM

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1