i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN flftGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ffEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Io. 18742 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EEN KLEINTJE voos EEN KWARTJE Washington en de Sovjet-Unie. De uitgewischte schuld, fa Maandag 29 October 1984 73" Jaargang k, KES, t 4 9 dat ik rook, irette in v>r Het Zuiden, Florisweg. HELPT MEDE AAN DEN AFBOUW VAN HET „JULIANAHUIS” IN DE CITE UNIVERSITAIRE TE PARIJS. Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. PLAATS OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 VUB INGEWACHT lankèlÜkhetaMdl- len bewaren, zoo besloot de Koning, moe ten wij vertrouwen in eigen kracht en eenheid. dedigingsapparaat, dat jeerl De plannen daartoe, rtr«_ d§r, koning Albert in 1931 thans worden ültgevo gelijk voor zoover de den staat dat? toelatei f incUen wij onze len bewaï na. qrfballers om- wedstijden: 1Ter Gouw 1 Het moeilijke vraagstuk der schulden en credieten. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlng: 15 regels 1.5f>, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regels f2M elke regef meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen bij contract tot zeei gereduceerde!) prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek, handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. waarde: die ie van het ar- Ofschoon geen Inzonderheden werden Jneegedeeld en ook geen cijfers werden ge noemd, acht de berichtgever van de K.Ö1- r.ische Zeitung te Washington het niettemin zoo goed als zeker, dat de Amerikaansche regeering de schulden der Russen aanmer- feder mensch, de grootste zoowel als de kleinste, heeft een taak en een doel, ’t Is maar die vraag ze te zoeken en te vinden. men. Men hoopt enkel, dat nog vóór den afloop van, dezen termijn de gevangenen uitgeleverd zullen worden. Niettemin onthouden de bladen zich van alle aanvallen op Italië, terwijl tegen Hon garije hartstochtelijke aanklachten worden uitgebracht. Alleen de Prawda van Zaterdag tracht duidelijk te maken, dat een weigering van uitlevering der arrestanten, die als organisatoren van den aanslag van Mar seille gelden moeten, Italië in een slecht licht zou stellen. De uitlevering van Prawe- litsj en Kwaternik, schrijft het blad, is de eenig mogelijke weg, dien Italië inslaan kan. De hoofdschuld der beide arrestanten aan den koningsmoord is zoo duidelijk be wezen, dat Italië door de uitlevering tot verbetering van den toestand kan bijdra gen. Kro^tisch emigrantenleider te Weenen gearresteerd. Naar verluidt, is de Kroatische emigran tenleider, Parcewitsj, die als schrijver te Weenen woonde, door de politie aldaar ge-( arresteerd. Het gerucht is nog niet officieel be vestigd. Kort voordat de sovjetunie, dank zij den jjver der hranschen, haar intrede deed in den Volkenbond, werd in Amerika hier en 4aar .reeds df vraag opgeworpen, of Washington niet liever de erkenning der aoyjetregeering, die pp .17 November 1933 plaats vond, weerongedaan zou maken. Naar de Amerikanen n-1. van oordeel zyn, ueeft de sovjetunie verschillende voorwaar- den- niet vervuld. - Deze voorwaarden wer den reeds onder de regeermg- Wilson gesteld en door de regeeringen, die volgden, her haald; n.l. de erkenning, d^r oude Russi sche schulden ,aan de Vereenigde Staten (de 192 millioen dollar, die aan de regeering van Kerenski werden gegeven), schadever goeding wegens benadeelingvan Ameri- kaanachen staatsvorm. Ofschöon de sovjet- vtftegenwoordigers langen tyd er zich te gen hebben verzet het tafellaken tusschen de regeering en de Komintern door te snij den, zegde Litwinof op 17 Nov. 1933 schrif- teljjk toe, dat de propaganda in Amerika, niet alleen door regeerings-organen, maar evenzeer door organisaties buiten de regee ring om, zou worden gestaakt. De regee ring te Washington beloofde van haar kant hetzelfde, zoodat zy op zich nam de activi teit va'n anti-bolsjewistische bewegingen in te toornen. BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIë. Twintigste verjaardag Ijzerslag. Défilé van oud-strijdegs te Brussel. Ongeveer 25.000 oud-strijders zijn Zon dag naar Brussel gekomen ter herden king van den 2usten verjaardag van den slag aan den IJzer De herdenking bestond uit een défilé van oud-strijders en nitionale verbon den, voor de koninklijke familie te Brus sel. Tusschen de opmar cheerende oud strijders reden auto’s met Invaliden, oud- strijders van den strijd, aan den IJzer. Na afloop van het défilé hebben de voorzitter van ae Nationale Vereeniging van Oud-Strijders en'van de Vrienden kring van Oud-Strijdera aan den IJzer een rede uitgesproken, waarin zij de na gedachtenis van koning Albert huldig den en hun trouw aan het Belgische vor stenhuis betoonden. Koning Leopold III heeft ten slotte dank uitgesproken voor de hulde, zijn vader, koning Albert, den veldheer van deh. IJzer bewezen en voor de bewijzen van aanhankelijkheid aan zijn moeder, kohingin Elisabeth eii aan koningin Astrid en hem persoonlijk. Hij deed een beroep op de eenheid van de natie' en verklaarde, dat het beste middel om de gruweleh van den oorlog te voorkomen is, den oorlog te leeren. Daartoe is het noodig de eenheid te handhaven en te zorgen voor een ver- t eerbied afdwingt. a reeds door zijn va-.. hniddélen van Mr. E E. MENTEN Bestuurslid voor Nederland van het Nederlandsch Collegium in de Cité Universitaire te Parijs. Een gewettigde actie. Toen het Nederlandsche Comité zich verbond om ook een Neaeriandsch ge bouw in de Internationale Studentenstad te doen verrijzen, was dit geen praema- ture daad of idealistische opwelling, doch het gevolg van het nuchtere inzicht, dat vroeg of laat toch ook een Nederlandsch tehuis in dit internationale intellectueele milieu zouden mpeten komen. Dit inzicht is juist gebleken. Niettegenstaande de internationale ge dachte, die in de eerste jaren na den oorlog zoo sterk was, dat zij aan meer dere internationale instellingen en hieronder de Cite Universitaire het levenslicht schonk, zeer veel aan kracht heeft ingeboet, is toch geen twijfel ge rezen aan de waarde en de noodzake lijkheid der Cité Universitaire, als cul tureel en intellectueel wereld-studie- centrum. Het bewijs daarvan mag gezien worden in het feit, dat de Cité Univer sitaire, die in het jaar 1926, toen Neder land toetrad, reeds behalve de centrale gebouwen, monumentale studentenhui zen van 12 staten herbergde, steeds is voortgegaan zich, ondanks crisis en on danks alle sterk opkomende nationalisti sche egocentrische tendenzen, uit te breiden; zoodat op dit oogenblik deze internationale studentenstad, behalve uit de hoofdgebouwen, uit 24 landelijke stu dentenhuizen bestaat. Hieruit blijkt duidelijk, dat zelfs in dezen tijd van anti-internatlonale stroo- mingen, de waarde van de Cité Univer sitaire algemeen wordt erkend. En nu de geldelijke kant. Toen tot den bouw van het Nederland sche gebouw werd besloten, vloeiden grootere vrijwillige bijdragen op ruime wijze het Comité toe De crisis maakte ook aan dezen goeden gang van zaken een einde. De particuliere vrijgevigheid nam sterk af, zoodat op andere wijze hulp gezocht moest worden. Waren er tot nu toe slechts grootére bijdragen gevraagd van een beperkte schare belangstellenden, nu is besloten kleinere giften te vragen van de breede massa van Nederland’s intellectueelen. Moge aan dezen oproep door een ieder gehoor gegeven worden. FEUILLETON. 4 Hij is in alle opzichten uniek. Je bent een geluksvogel. En over enkele uren zal ik bijn vrouw zijn. Ik heb besloten om over geen oorlog meer te praten, zoolang hij bij me is. Helaas het is maar vijf dagen en de tijd vliegt als men gelukkig is! Waarom Is Geoff niet gekomen? Kon hij geen verlof krijgen? Ja, maar hij weigerde. Gerald en hij hebben er bijna ruzie om gehad. Zeg, hij vertelde me, dat er vrouwen werken in de Y.M.C.A.-afdeelingen in Frankrijk. Met die gedachte viel Ruth In slaap. Het zou een echt oorlogshuwelijk zijn, zonder feestelijkheden Gerald verscheen in een nieuwe uniform, met een lintje op de borst de D.S.M. Hij had hun niet verteld, dat hij die gekregen had. Hij bracht Reynold Hurst mee, di£ ook een ridderorde droeg. De Blankshires hadden ruimschoots hun deel gekregen van den lintjesregen Waarom heb je kapitein Hurst mee- gebracht, om je getuige te zijn? vroeg Ruth aan Gerald. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /5T.2Ö, per week 17 cent, met Zondagsblad her kwartaal 2.90, per week 22 cent, overat waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bil onza agenten en loopers, den boekhandel en de pöstkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 üut. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Ondertusschen hebben de onderhandelin- gen tusschen de sovjetunie en Amerika al sinds eenigen tyd hêt doode punt bereikt. Er worde aan herinnerd, dat de besprekin gen het uitvloeisel waren van Roosevelt's initiatiéf: de Amerikaansche staatspresi dent noodigde op 10 October 1933 telegra- fisch Middel Kalinin uit een Vertegenwoor- I diger te sturen, teneinde hangende kwes ties op te lossen. Vyf weken later werd het herstel der diplomatieke betrekkingen be kend gemaakt. De lange documenten wer den aangevuld door een korte verklaring, welke behelsde, dat de gedachtenwisseling over de regeling der schulden een spoe dige en bevredigende oplossing deed ver wachten. Litwinof zette de te Washington begonnen besprekingen te Moskou voort met den Amerikaanschen ambassadeur, doch na zeven maanden werd op 21 Juli te Washington verklaard, dat de onderhan- delingen te Washington zouden worden gevoerd en wel tusschen den staatssecre taris Huil en den ambassadeur der sovjet unie Trojlhowski. Daarna is bekend ge maakt dat niet viel te rekenen op eeniger- lei overeenkomst. Ach, dat weet ik niet. Hij is In mijn regiment en een uitstekend vechtersbaas. i Vroeger mocht je hem niet lijden en zei je, dat hij niet te vertrouwen was. 1 O, hij is een beste kerel. Ze gingen met auto’s naar de kerk. Er waren verder geen gasten en nö. afloop I keerden ze naar huis terug vóór de lunch. Waarheen ga jé je huwelijksreis maken? vroeg Sir John. Dat Is een geheim. Over vier dagen breng ik mijn vrouw Jilerheen terug. Tot zoolang verdwijnen we, grijnsde Gerald. Bruid en bruidegom verdwenen stille tjes alleen Sir John deed hen tot de deur uitgeleide, en Ruth bleef met Hurst achter. Ik ben Je bijna komen opzoeken toen je een half jaar geleden In Enge land Was. Ja, Ik keek zelfs in de tent en zag jullie bezig. Misschien is het het lot, dat ons weer samen heeft gebracht. Hoe maakt Geoffrey het, vroeg ze langzaam. Ik zie hem weinig. Hij Is een gebo ren vechter en krijgt er nooit genoeg van. Het verbaast me, dat hij niet allang gesneuveld Is hij waagt geregeld zijn leven. Toen ik gewond werd een half jaar geleden sprak ik hem even en we hadden het over jou. Ik meende op te maken, dat jullie... niet langer ver loofd zijn. Ik weet het niet, antwoordde ze on gelukkig. Ruth, ik ben niet veranderd. Eens heb ik je gezegd, dat ik je liefheb en je kelyk heeft verlaagd, misschien zelfs wei van /Ou -a 800 millioen dollar tot „slechts" luu miinoen. Desniettegenstaande son men het niet eens worden, tiaar moskou er biyk- baar ar te veel rekening mée hield, dat ue b< Weegrfeüénen, die Amerika ertoe dracnren öm dé SoVjetume te erkennen, ook nu nog, èh wel in verhoogde mate, golden. Dé betrekkingen’met de sovjetunie wer den uit zuiver economische overwegingen aarigeknoopt, aangezien de geweldige ach teruitgang van den Amerikaanschen uit- voër, van 5.2 milliard in 1929 tot 1-6 mil liard in 1932, en vooral de vermindering van den export naar de sovjetunie van 114 millioen dollar in 193Ö tot 12% millioen dollar in 1932, de waarde aantoondèn van de Russische markt. Dat de onderhandelingen zyn mislukt, moet echter vermoedelyk niet zoozeer aan het schulden vraagstuk worden toegeschre- yen, aangezien Washington tot de uiterste grens is gegaan, dan wel aan de hard nekkige eischen der sovjetunie inzake cre dieten, waarmee de Amerikaansche uitvoer moest worden betaald. De Amerikanen waren bereid’ door hun uit- en invoerbank voor verbruiksgoederen een crediet van 100 millioen dollar met een looptijd van anderhalf jaar tot twee jaren toe te staan en voor zwaar industrie-mate- riaal van vijf jaren, waarby rekening werd gehouden met de mogelijkheid eener ver lenging tot zeven jaar. De Russen daaren tegen verlangden termijnen van twintig tot vyf-en-twintig jaren en bovendien een lee- ning van 100 millioen dollar. Hierop wilde Washington evenwel niet ingaan, daar de openbare meenin g zelfs dengis crediet ver-, momden geldelyken steurt zou afkeuren, terwijl de leening zelf onder geen beding zou zijn goedgekeurd, vooral niet, daar de z.g. wet-Johnson het toestaan van leenin- gen aan landen, die met hun schuldbetalin gen ten achter zijn, met klem verbiedt. De Russen brengen hier tegenin, dat de wet niet op hen kan slaan. Formeel mc„. ,1 rikanen al juist zijn, doch laatstgenoemden herinneren zich de twaajf milliard dollar, die de andere schuldenaars hun niet be taald hebben; aangezien intusschen het ge loof, dat de Russen enorme hoeveelheden van de Amerikaansche overschotten zouden afnemen, plaats heeft gemaakt voor nuch- teren twijfel, moeten de Amerikanen er ge noegen mee nemen, dat zy niet op groot- scheepsche wijze zaken met de Russen kunnen doen, terwijl laatstgenoemden de vurig begeerde Amerikaansche millioenen ontgaan. GOWHE COURANT staan 35.000 ton en kanonnen van lt» inch. Toen de „Dunkerque” ontworpen werd was het jongste type slagschip dat van de „Deutschland”, door het verdrag van Ver sailles tot 10.000 ton beperkt, met 6 kanon nen van 11 inch en een snelheid van 26 Knoopen. De Britsche marine is evenals die van de Vereenigde Staten en van Japan door het vlootverdrag van Londen uitgesloten van het op stapel zetten van een nieuw slag schip tot na 1936. Tengevolge van de groo te snelheid (26 tot 30 knoopten) van de nieu we continentale schepen zou geen der be staande Britsche slagschepen in staat zyn Ze in te halen. Alleen de slagkruisers „Hood”, „Renown” en „Repulse’ zyn snel, en sterk genoeg om in staat te zijn met een schip van het „Deutschland”-type op gun stige verwaarden den stryd aan te binden. Alleen de „Hood” zou hiertoe in staat zyn Biet een schip van het „Dunkerque”-type. __i enkel schip echter zou kunnen hopen i> maar eenigszins gelijke voorwaarden met nieuwe Italiaansche schepen den stryd aan te binden. De drie Britsche slagkruisers werden bjjna 20 jaar geleden ontworpen en hebben kanonnen van 15 inch in vergelyking met z de wapes van 16 inch van een later type waarmede de Italiaansche schepen zullen worden uitgerust. Hoe lang de aanbouw van de Fransche en de Italiaansche schepne zal duren is op het oogenblik onzeker. Dei bouw van de „Nel son” en de „Rodney” duurde vyf jaar. De „Dunkerque” staat al twee jaar op de hel ling; het kan wel 1937 worden voor het schip in dienst is. De Italiaansche schepen zullen wellicht sneller gebouwd worden als men het tempo van den aanbouw van krui sers als maatstaf aanlegt. ZUID-SLAVIë. Na den moord te Marseille. Zuid-Slavië wordt ongeduldig wegen het uitstel der uitlevering van Pawelitsj. De aanvallen der pers echter niet op Italië, maar op Hongarije gericht! Het feit, dat de uitlevering der gear resteerde terroristenleiders Kwaternik en Pawelitsj nog volkomen onzeker is, wordt in Belgrado met verbittering besproken. De behandeling van het geval zal in het gun stigste geval 3 a 4 maanden in beslag ne- dige formulieren In en zond ze op. En kele dagen later werd ze opgeroepen voor een persoonlijk onderhoud, waar haar allerlei vragen gesteld werden. Het bleek, dat Sir John de dame, die haar had opgeroepen kende. U bent het type, dat we noodig heb ben, zei deze dame, met plichtsgevoel en medelijden. Er is maar één bezwaar uw jeugd, maar ik heb uitstekende refe renties van den leider van de afdeeling waar u gewerkt hebt. Wanneer kunt u vertrekken? Dadelijk hoe eerder hoe beter, zei Ruth gretig. Toen ze Sir John’s huls bereikte, waren Gerald en Ethel juist van de huwelijks reis terug. Waar hebben jullie uitgehangen vroeg Ruth. In de beste schuilplaats Londen. We hebben een heerlijken tijd gehad, zei Gerald gelukkig. Ik dacht, dat hij nooit zou ophou den met eten, merkte Ethle lachend op. Ik schaamde me voor hem. Ik heb de schade van vroeger inge haald en vooruit gezorgd voor de toe komst, grinnikte hij. Ruth, is Sir John thuis? vroeg Ethel ineens. Hij komt thuis eten, antwoordde Ruth en begon te vertellen van haar aanstelling om in Frankrijk te werken. Ze verwachtte, dat Ethel zou zeggen, dat ze meewilde en keek haar vriedin, toen deze zweeg, vragend aan. (Wordt vervolgd). dt. Ph Schmidt, die gramofoon en ■ote bekendheid f auspiciën van olgend, maMd isteden van ons •<le violiste Eri- van Ernst Hand optreden. nisterdain. de heeren An- la, Jaap Spaan- in het Muziek- ar het Handels- ;even tof de op- iande uit werk- n vergevorder- is om allen die Uien beoefenen ipaciteiten be de gelegenheid i repetities, die ober beginnen, n zich belang. het Muziekiy- lichtingen kan delokalen. Men n concerten en i’s iets te kun- werklooze mu- iriingen. UJDEN.’ iTALIë. Nieuwe slagschepen pp stapel gezet. Sterker dan eenig bestaand schip. De marinemedewerker van de „Times” Iwyst er in verband met het op stapel zet- I#'ten van de nieuwe Italiaansche slagschepen loge ,dit in de oogen der Ame-_ i >>vittorio Veneto en „Littorio” op, dat Ita- ..ssi* zlzw.li .laatai'.orA’HAPmniP'Tl lie daarmede het recht uitoefent hetwelk het bezit krachtens het verdrag van Was hington, waarby het werd toegestaan één slagschip op stapel te zetten in 1927 en een in 1929. De kiel van zyn laatste slagschepen werd in 1912 gelegd. Frankrijk, waaraan volgens het ver drag dergelyke rechten werden toegekend, begon deze eerst in 1932 uit te oefenen toen de kiel werd gelegd van de „Dunkerque”. Dit schip is evenwel van middelbare grootte en sterkte 26.500 ton an 8 kanonnen van 13 inch terwyl de Italiaansche schepen naar vernomen wordt het maximum zullen vertegenwoordigen, by het verdrag toege- ten huwelijk gevraagd.'Wil je? Ik trouw nooit. Houd je van Geofftey? Meer dan ik zeggen kan. Maar wat houdt jullie dan geschei-J den? Die ellendige brief? Ja anders niets. Voor hij naar het front ging, bood ik hem aan met me te trouwen, maar hij weigerde. Ik geloof, dat ik beter begrijp dan de meeste menschen. Ik ken hem al zoo lang Hij wordt verteerd door trotsch dat is zijn grootste fout. Hij haat me nu omdat ik van dien brief afweet. Sir John weet ervan. Gerald weet ervan, hij ha^t hen niet. Ik denk, dat je je vergist. Ruth, ik zou tevreden zijn met de tweede plaats, wat jou betreft heb ik geen trots. Wil je me niet in de gelegen heid stellen om je liefde te winnen? Ik houd van Geoffrey. Als ik niet met hem trouwen kan blijf ik onge trouwd. Maar Ruth... Sir John kwam binnen en Hurst nam kort daarop afscheid. Ik wil in Frankrijk gaan werken, verklaarde Ruth tegen Sir John. Ik ga hu naar het hoofdkwartier van de Y.M. C.A. om te informeeren, hoe ik daar een aanstelling kan krijgen. Wilt u me hel pen? Ik ga met je mea. Zij werden verwezen naar een huls in het West-End, het hoofdkwartier in de commissie, die vrouwelijke krachten voor Frankrijk aanwierf. Ruth vulde de nood-

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1