Sunligkt %M>p RLAND r IS W/S GGING 4 H 7 stuJ&en I XuisAcud^ vinnen rland NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN jERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, UIIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 73" Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen DE UIVERBEMANNING VERTELT. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Woensdag 31 October 1934 <S MEEI GRATIS Dc uitgewischte schuld. landing »ne-Lindenian •reis reis De Kerkstrijd in Duitschland. go, 18744 I Woensdag 31 October 1934 ƒ0.50. Op ï’eiri gereisd, afstand voor Warna m brand geraakt, waar- gevlogen, bracht ons tenminste In de ernstige brandwonden heeft opgc- Ik ben zoo blij, dat gekomen btiiu. 1 passen moeten afgestempeld en uw aan- Hoorde Je de twee regimenten met (Wordt vervolgd). 2 kwamen vernamen ze, dat hun auto ter beschikking van de tent moest staan en een hunner eiken dag naar de stad moest rijden. We zullen het om beurten doen, zei Ethel dadelijk en zoo werd afgesproken. Het werk was vermoeiend, maar inte ressant. In het vreemde land hadden de mannen meer behoefte aan een tent en aan-jjrlendschappelijke belanstelling dan thuis. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT ,an aoliede Boek- vóór de plaatsing zijn. S38.B BUITENLANDSCH NIEUWS. BULGARIJE. Een avontuur van Koning Boris. Toen Koning Boris van Bulgarije zich Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. verzoening heeft ingesiagcn. een zal daar in de HUN AVONTUREN. Na de daden hebben zij nu weer tijd voor spreken. Melbourne is, zoo meldt de Aneta-corr. en Redactie Telef vaarden en tIJKVER kosteloos 73 Gouda 54 Toen ze met Sir John naar het station .gingen, droegen beide meisjes een band ---- met roode driehoek om den ürm. Ze na- familieleden die maar al te vaak slechts men de eerste boottrein, want voor bur gers was er maar één bootdlenst op Frankrijk en natuurlijk was ’t erg druk. DE ■•0 in de 3e klasse. waar- sproken en ze gingen meteen naar bed. Toen ze ’s morgens aan dek kwamen was de Fransche kust in het gezicht. Kijk, daar heb Je een luchtschip! zei Ethel opgewonden. Het was een Fransche luchtballon, blijkbaar op zoek naar onderzeeërs en even later stoof een j watervliegtuig langs hen heen. Een paar Fransche kruiers voeren rond en deze oorlogsschepen waren het eerste wat ze van de oorlog zagen. De boot meerde aan de kade, waar een groepje menschen stond te wachten. Daar Is een meisje met een Y.M.- band om de arm, merkte Ruth op en deze dame trad op hen töe, zoodra ze aan wal mochten gaan. socialistische partij, kunnen als gelijken naast elkaar worden genoemd, omdat party en staat één zyn. In de berichtgeving q-ver de^ opleidings- oefeningen, opmarschen van S.S., S.A. of Hitler-jeugd en arbeidsdienst mag niet de indruk worden gewekt, alsof deze organisa ties een militaire beteekenis hebben. De Duitsche staat is een „Führerstaat"; het kan dus voor het algemeen belang niet dienstig zijn, als in de pers het voor 'en tegen van wetsontwerpen wordt besproken. Een beschouwing over den staatsvorm is ontoelaatbaar. Herinneringen aan vroegere heerschers zijn van geert belang voor de be volking en ook de rechtbankverslagen moe ten passen by den geest van den nieuwen tyd”. Over de kerkelyke kwestie wordt; ge zegd: De bevolking heeft nooit actief aan den kerkelyken stryd deelgenomen. Zij wil vrede in de kerk. Slechts een kwaadwillend buitenland kan eenige belangstelling koeste ren voor de oneenigheid op dit gebied. De Duitsche pers mag hierin geen handlangers- diensten verrichten voor het buitenland. Omdat zekere gebeurtenissen in het open bare leven niet mogeniworden opgeblazen, zoodat zy algemeene beteekenis krijgen, is het beste, op het oogenblik slechts de be richten van het Deutsche Nachrichten Biiro over deze aangelegenheid te gebruiken. Goebbels’ instructies sluiten met de ver zekering, dat de Duitsche pers reeds weer interessant en opwekkend is geworden en buitengewoon veel vernuft gebruikt om te voorzien in de behoeften van dezen tijd. RIJE HUIZEN, vliet II, Gouda. tent In het dal, enkele mijlen verder, en meteen daarheen konden gaan. Men gaf hen de noodige inlichtingen en weldra hadden ze onderdak gevonden 1 In een gezellig huis met een gemoede- aardig, lijke oude Fransche hospita. Even later P. K. gebracht. Ik zie u nog wel, en ze ging een vrouw met een baby op den arm begroeten. Later hoorden ze, dat deze dame iede- ren dag de aankomst van de boot af- wachtte en de zorg op zich nam voor de ouders en vrouwen van zwaar gewonden rooden driehoek, die met een pijl hen gewond geweest den wegwees naar een gelegenheid, waar ze ververschingen 'konden krijgen. Aan het hoofdkwartier werden ze door óverkwamen om aan het sterfbed van hun beminden te staan. Ruth hoorde, w- dat de Y.M.C.A. zoo noodig voor hun on- Aan boord was er een hut voor hen be- derdak en voedsel zorgde en de zorg voor deze treurenden op zich nam. Een ander jong meisje bestuurde de wachtende auto en reed weldra door de stad. Overal zagen ze Brltsche soldaten 1 en op de markt was een bord met een den plaatselijke chef ontvangen en ver- namen, dat ze geplaatst waren in een lang, verklaarde Ethel beslist, toenze tont In hot Hal on Ir oio TTlHlpn vorder on moor in Hnn antzt Talon Hlo nnnr ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring); Ir-5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den Drys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.20 elke regel meer de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeel gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschènkomst vi handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags i aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te Men verwacht nog steeds nieuwe bsslu singen ten aanzien van de Evangei.sciw kern in Duilschiand. Hoe zy zullen uitval len weet men uiteraard niet. Men leeft in afwachting. Het nieuwste bericht zegt, dat de opposi tioneel landabisschoppen van Beieren, Wurtemberg en Hannover, dr. Meiser, dr. Wurm en dr. Marahrens gisteren inderdaad door den Führer zyn ontvangen, zulks in tegenwoordigheid van Minister Frick die een Führer ervan overtuigd zou hebben dat de strijd,: gevoerd door Dr. Muller en Dr. Jager, bij voortzetting den Führer politiek afbreuk zou doen. Dr. Meisner, Dr. Wurm zyn, naar men weet, dezer dagen door Dr. Jager afgezet. Na de inmenging van Minister Frick is «ndsdien Dr. Jager van het tooneel ver dwenen en het is wel merkwaardig dat Dr. Jager, die afgetreden is als reorga- aisator der Kerk, thans ook critiek te ver duren heeft van de Duitsche christenen bij monde van dr. Kinderer. Er zouden groote moeilykheden zyn gerezen ten aanzien van de kerkelyke administratie als gevolg van deze oppositie tegen dr. Jager. Naar verluidt heeft rijksbisschop Muller Ob rregierungsrat Christiansen van zijn functie ontheven en hebben de Oberregie- rungsrëte Bimbaum en Lengmann, ver tegenwoordigers van de party der Duitsche Christenen ,uit protest hiertegen hun func ties in de leiding der kerk neergelegd. In de kringen der oppositie acht men het niet onmoglyk dat dr. Müllefs dagen als 1 rijksbisschop geteld zyn en dat zyn opvol ger iemand zal zyn die min of meer tusechen do twee partijen instaat. In dat verband wordt de naam van mgr. Marahrens, bis- schop van Hannover, genoemd. Deze deelt de bezwaren van de oppositie tegen het op treden van de ryksregeering doch heeft steeds tot matiging in de methoden om die bezwaren tot uiting te brengen, aange maand. De Führer heeft, zoo wordt thans in een corr. aan het Vad. gezegd, nog juist bij tijds, nadat hy van verschillende zijden op dt hoogte was gfebracht, de handen van een Mak teruggetrokken, welke anders netelig voor hem 'had kunnen worden. Hét ligt ge heel in de tactische lyn van het nationaal- socialisme om als een positie niet neembaar blijkt, zich zóó snel en zóó radicaal terug te trekken, dat het daardoor toch nog, zy het ook in negatieven zin, actief schynt te blij ven en het initiatief tot zekere grens aan zjjn zyde schynt te houden. Dit in aanmer king nemend, houdt men in Perlijn nu alge meen den val vrn rijksbisschop Muller voor aanstaande. Niemand twijfelt er aan, dat nr een modus De eenvoudigste mensch kan een volledig mensóh zijn, wanneer hij bin nen de grenzen van zijn talenten en vaardigheden blijft. FEUILLETON. T Nederlandsche erlandsche spelers ÈMAN terdani, Haarlem, !n» Leeuwarden, GOUDA. doedelzakmuzlek langstrekken? Die Jon- gens gingen naar het front. Een vreese- lijke gedachte, dat de mannen, die we j bediend hebben, misschien over een paar uur dood zijn. De hospita wachtte hen met een sma kelijk avondmaal en was erg vriendelijk. Het verheugde haar, dat ze belde i Fransch spraken, want de dames, die juist vertrokken waren, verstonden maar een paar woorden. I Toen ze den volgenden dag In de tent OVEMHER J9M Velv -NEDERI.AXD. te bedrag van de daar het ijedrag vriendelijkheden die hun hier als perso- mng In het middelpunt van de wereld- belangstelllng werden bewezen. Wij bleven verder nog dien dag In het historische verkeeren, want van de Ro- nteinsche beschaving ging het naar de Helleensche: Athene was onze tweede landingsplaats. Ook hier was Iedereen vol belangstelling en repten tientallen handen zich om ons behulpzaam te zijn. In schitterende maneschijn ging het verder. Over |iet feërleke Corfu, over Rhodes, Cyprus en meerdere plaatsen waarvan de naam alleen den phillsofee- renden aanschouwer terugbrengt naar een tijdperk van eeuwen her. Dan valt de duisternis, maar wij vlle- •gen voort, als een moderne trekvogel, Bagdad tegemoet. In den nacht dalen wij op deze eerste verplichte landingsplaats vocy den speed race. Duizenden staan klaar om ons te verwelkomen, maar dat niet alleen, er wacht ons nog een extra verrassing, n.l. onze collega’s, die hier met het gewone lijnvllegtuig zijn aangekomen. Van Veenendaal voelt zich klein en, zooals hij zegt, „als een conducteur van een paardentram”. Hier weer degfiJIda-teehnische voorzie ningen als overal elders: benzine bijvul len, motoren even Inspecteeren enz enz. Als dit alles gebeurd Is en wij klaar zijn om weer voort te gaan, nemen wij af scheid van onze vele vrienden en ver trekken. Bagdad schijnt vol met verrassingen te zijn, want nauwelijks zijn wij los of wij bemerken dat onzA „jonge collega” -de Pander-jager neerstrijkt Dan gaat het verder In den donkeren nacht, zonder dat er Iets bijzonders voor valt. Bij Bushire zien wij het daglicht voor de eerste maaj doorbreken. Het weer Is uitstekend. Onder deze gunstige weersomstandigheden belooft de dag veel en onze verwachtingen zijn niet teleur gesteld. Wij landen zonder de minste stoornis te Karachi. Hier steken wij- na tuurlijk ons licht op hoe het staat met de andere deelnemers van de race. Wij ^ijn vol goeden moed en verlanA gend om het er zoo goed mogelijk af te brengén, maar toch kunnen wij eenige spijt niet onderdrukken als wij hier hoo- ren hoe het vlleg-echtpaar Molllson met pech te kampen heeft en is opgehouden. Als wij de balans opmaken, blijkt dat al leen Scott voor Is en de rest van de deel nemers allen achter ons, hetzij door ge ringer snelheid dan wel door pech, welke Iedereen kan overkomen. Van Karachi gaat het weer voort en ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80.' Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Interc. 2745. Postrekening 48400. zal worden gevonden om den snellen terug- tocht aannemelijk te maken voor het pu bliek, dat in zyn kranten alleen heeft ver nomen over een kerkelyken stryd in Mexico, I maar geen woord over een kerkdijk conflict in Duitschland. De nieuwe instructies aan de pers zyn in dit opzicht nog strenger dan tevoren. Het is noodig om te dezen opzichte streng te zijn, daar vermeden moet worden, dat hot handhaven yan de positie der oppo- sitioneele richting in de kerk zou worden verklaard als een precedent voor volhouden op ander gebied. Inderdaad werkt deze groote wending voor den Führer zelf zich nu reeds uit als een succes van beteekenis. De Amerikaansche pers in de eerste plaats, maar ook een groot deel van de Engelsche openbare meening stelt het in hooge mate op prys, djrt hy te elfder ure' den weg tot de kerkelyi j Deze verzoèmng zal ook in Duitschland spanning wegnemen en men zal daar eerste instantie den Führer dankbaar voor zyn. Deze spanning werd nauwelijks drage- lyker door het feit, dat ze onder de opper vlakte werd gehouden. Dat was overigens ondanks het zwijgverbod voor de pers slechts in beperkte mate doenlijk, omdat de kerkelyke opositie steeds over een machtig wereldpubliciteitsorgaan, in den vorm van de United Press, de volle beschikking had. De corr. wyst er nogmaals op, dat de kerkelijke oppositie volgens haar eigen ver klaringen volkomen trouw aan Hitler is. Deze trouw, welke volgens haar woordvoer der zich volkomen laat vereenigen met ver zet tegen coördinatie in de kerk, is van be lang, omdat anders de modus moeilijk te vinden zou zyn. Bisschop Méisner, dat zy hier nog even herhaald, is sedert jaren lid van de nationaal-socialistische party en ver kondiger van de nationaal-socialistische denkwijze. Nieuwe instructies voor de Duit sche pers. Dr.. Goebbels heeft, naar United Press meldt, den Duitschen verslaggevers en redacteuren instructies gegeven „omtrent d- houding der Duitsche pers in het alge meen”, waarin o.a. ook over het kerkelyk conflict wordt gesproken. In de instructie wordt gezegd, dat de be richtgeving niet in tegenspraak mag zyn met den geest van den nieuwen tyd. Bij t voorname feestelykheden mogen de verslag- loopen. De Koning, gevers niet spreien van de „elite der maat- een ervaren machinist is, wist den locomo- i ontvangen. Onze passagiers waren 'opge- I togen, niet alleen over het stukje wat zij 1 hadden afgelegd, maar ook over alle De oppositioneele bisschoppen door den Füh'i^r ontvailöv*i. net altreden van Dr. Müller verwacht. uit Melbourne, nog steeds vol van de prestaties van hun landgenooten Scott en Campbell en niet minder van onze Hollanders, en zóemt nog van enthou siasme over de daden van'de helden der lucht. Het zijn voor de vliegers drukke, uiterst drukke dagen geweest. Geen minuut werden zij met rust gelaten en met moei te moesten zij zich vrij maken om de noodige aandacht te besteden aan de in spectie van hun vliegtuigen. Eindelijk zijn Parmentler en zijn menschen in de bijna eindelooze opeenvolging van lun ches, diners en offlcieele ontvangsten wat tot rust gekomen. En nu is het ook d$ tijd voor een weloverwogen en gedegen onderhoud. Wij hebben ze nu alle vier bij elkaar: de commandant Parmentler, de Jongste van het gezelschap, Moll, die wij hier al eerder zagen, toen hij met de „Abel Tas man” Melbourne bezocht, Prins en Van Brugge. Als wij hen vra'gen hoe de tocht ge weest is, een vlucht die wij er een den ken te zijn vol avonturen en wederwaar digheden, valt het op dat zij bijna niets on onze vraag weten te zeggen. Het Is alles zoo gewoon, zoo normaal geweest en dan pas dringt ten volle het besef tot ons doof dat deze tocht door uitnemende voorbereiding en uiterst stipte uitvoe ring ten volle verantwoord was en vol komen volmaakt en vlot is verloopen, als golcj het een HollandIndië-vlucht, zoo als er elke week een plaats heeft. Prachtig weer en geen moeilijkheden! Dat is de samenvatting van alle beleve nissen. Een kleinigheid de drasslgheld van het vliegveld te Alorstar verdient nauwelijks vermelding. Trouwens de Hol land—Indië-vllegers kennen Alorstar, dat zij nu ruim anderhalf Jaar geregeld heb ben aangedaan, vrijwel „uit het hoofd”. „Met prachtig weer vlogen wij naar Rome”, luidt het antwoord, „zooals u weet zonder tusschenlandlng. Wij hadden een schitterend uitzicht op de Alphen en deze Inzet van den grooten race-tocht beloofde al veel. Of het steeds door zoo zou blijven, wisten wij niet, maar de om- gevers niet sprekei schappij, prominer lykheden uit de eerste kringen”. Ook een beschrijving der damestoiletten is overbo dig. By de vermelding der velschillende persoonlijkheden moet voortaan een bepaal- le volgorde in acht worden genomen. Ryks- ministers en ryksleiders der nationaal- Juffrouw Wynne en mevrouw Sta- tham? vroeg ze vlug. I Ja. Er staat een Y.M.-auto voor, die u naar het hoofdkwartier zal brengen, zoo- fiOlDSCHE («I RA 'gisteren in zyn eigen trein van Sofia^naar 1 Warna, begaf,, is de locomotief op ,140 k.m. 1 standlgheden waaronder dit stuk werd e’pvlno'nn hraoht. nn« tenmlncU in Ho beste stemming en zoo arriveerden wij vol goeden moed op het vliegveld van de by een der stokers ernstige en de machinist minder ernstige brandwonden heeft opgc- 1 die zooals bekend zelf historische stad. Hartelijk zijn wij hier gevens iuvv npicnen uc „ciot een ervaren macnimst :s, wist oen locomo- schappij, prominente figuren en persoon- tief tot Lij een brug te brengen, waar het vuur met water uit den Donau gedoofd werd. Aangezien de machinist niet in staat was de machine verder te besturen, hee/* de Koning ztfn eigen trein verder naar Warna gereden, waar hij alleen twee uur te laat aankwam. kwam hun bagage' en na een kop thee reden ze naar de aangewezen tent. Dei,s J leek geheel op die In Engeland en Zb 1 gingen meteen naar de zij-Ingang. Een j dame smeerde broodjes. Deze laatste dra uw bagage gevisiteerd Is. U zult nog slaakte een verheugden kreet. wat geduld moeten hebben, want uw - We komeh handen te kort. Kom oinnen. stellingen naar het bureau van den A. Wie van de twee is mevrouw Stathhm? Hoe maakt u het, allebei? Wilt u uw hoeden afzetten? We kunnen u overalls leenen als u uw eigen niet hebt meege bracht. De leider, een kalmen man met een vasten blik, die bekwaam leek, kwam hen begroeten. Het was bij,vijven en even na hun aankomst waren Ruth en Ethel achter een toonbank hard aaiï ’t werk Eerst was het vreemd, want er was Fransch geld en de prijzen waren anders maar men went altijd merkwaardig gauw aan het werk In de tenten. Ruth had niet veel tijd om de mannen aan te zien. Later merkte ze, dat de meesten nog niet In de vuurlinie geweest waren, maar er waren ook een paar die --- --t waren, en nu wachtten tot ze weer werden uitgezonden Om negen uur waren ze moe en blij naar huls te kunnen gaan. Ik vind het prettiger dan in Enge- ICJ weer in hun auto zaten, die ze naar Frankrijk hadden meegenomen Omdat je Je meer in het middel punt voelt. Ik vind de lui In de tent erg

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1