MM-, een koers van 99'/, 00en 100 1934, 17 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 100 pet don^1 ’CT. ut} Jiai ia. JQaat is OMVÓÖg:-aMnetoaan NO. I87SI "Donderdag 8 November 1834 KRGAMBACHT, BERKENWOODB, BODEGRAVEN, BOSKOOP. iSTlNG. DE UIVER TE BATAVIA. S I. Parmentier vertelt van zijn reis naar Melbourne. De hachelijke uren boven Albury. Vurige letters op den grond. infabriek Jouda. De uitgewischte schuld. De vlootbesprekingen te Londen. 73*Jaargang wh mie ciii urn fRGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN RncknnP UJV13 1 KrJtEIN «EUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER RFFIjmtu HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, uuuawAI^ REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz? Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ren, Bui >CHE BANK N.V., SCHE BANK N.K s' 1 Prospectus d.d. 7 De Uiverbenuinning. Foto K. L. M. FEUILLETON. 61 ’worden? geven, schoot zijn revolver leeg op ven. diep. °ok jij bent een dergenen, die ik niet geheel begrijp. Je schijnt met vreugde Verbloeding. Gelukkig dat we gauw in het hospitaal zijn, prevelde hij. Ze hadden de voorsteden al bereikt, maar het duurde nog een tijd voor ze aan de kade waren. Kapitein Baldock en dat... deze reis alleen meer een Holland- Indië reis is geweest met een verleng stuk. Maar bovendien wqrdt mijn log boek eerst belangwekkend, zoodra het begint te handelen over de gebeurtenis sen sinds het moment, waarop we Aus- Naar het Engelsch van PAUL TRENT. Nadruk verboden. aat, liën, H. COLIJN. manciën, OUD 4 uur, JK N.V. (Kantooi iiscie De Japansche voorstellen tot dusver onaanvaardbaar voor Engeland en Amerika. Engelsche bemiddelingspogingen. j Een zuster kwam en legde hem gemak kelijk neer, en met doffe oogen keek hij, hoe de wagen zich vulde. Men scheen vlug. Vele gewonden rookten en praatten. Hoewel nog suf, kon Geoffrey toch alles volgen. Hebben de Blankshires hun positie lof te houden Waar was Ruth. Nog In Frankrijk. In dat geval zou hij haar een telegram zen- I den en kon zij bij hem komen. Wat was het nummer van haar tent In dat dat? Aneta meldt aan de bladen een inter view met Parmentier, dat aeze aan Aneta toestond, kort na zijn aankomst te Soe rabaja. „We hadden een reisschema", zoo ver telde Parmentier, „dat berekend was op normale omstandigheden en waarop ik vertrouwde. Wel werd ik van enkele zij den daarom uitgelachen, maar het reis schema hebben we tot Albury op slechts anderhalf uur na precies gevolgd. Er zat weinig speling in, maar het was gegrond op redelijke mogelijkheden. We zijn er in geslaagd voor te blijven op ons schema tot we in Batavia kwamen. Toen kwam de Oostmoesson ons vertragen, zoodat we, toen we in Charleville waren, onge veer anderhalf uur bij ons schema ach terlagen. In Charleville was bovendien het vlieg terrein niet ideaal. We zakten maar weg en we zakten maar weg en daardoor is ook al in verband met de pech van de moesson, de achterstand op ons schema aangegroeid tot twee uren. We vlogen echter voortdurend op slechts 65 procent van ons vliegvermogen en dat hebben we volgehouden. We konden dat trouwens doen, omdat ons geheele schema bere kend was op kruissnelheid en die Is met 65 pet. vliegvermogen te halen. Op de vraag hoe zijn logboek er uit zag en hoe de totale indruk van de reis was, antwoordde Parmentier: „Het logboek Is nog slechts in klad ge reed. Het bevat slechts weinig feiten om- VND) Is het doodelijk, vroeg de geestelijke zacht. Het is heel ernstig, maar hij is Jong en sterk Hoe eerder, hij* geopereerd wordt, hoe beter. Toen Geoffrey weer tot bewustzijn kwam, lag hij in het hospitaal van Rou- aan en waren de kogels verwijderd. Een lieden ten kantore ‘gen in olitvangst- lende 1 Juni 1935, doch uiterlijk op uldbewyzen zullen Nijmegen. Tilburg, Utrecht en Zwolle. --- van. dicht te naderen en Blair beval zijn mannen deze te verlaten voor een aan val'. Een bloedig handgemeen ontstond. Een tijdje was de afloop onzeker toen verslapte de aanval. De vijand trok terug Een Duitsche officier, die vèr naar voren was doorgedrogen, en weigerde zich over te geven, schoot zijn revolver leeg op Geoffrey, die kreunend ter aarde zonk. 'kduósnFujwMn dank om t fyiAstö tralië hadden bereikt, en nu stel ik er prijs op, dat ik nu eindelijk eens een juist verhaal kan geven van wat er ge- beurd is, een verhaal over onze reis door Australië, dat nu Holland ook zal berei ken... Het begon er dah mede, vertelde Par mentier, dat we een telegram kregen uit Kobar, waarin we gewaarschuwd werden dat we zware onweersbuien tegemoet vlo gen, maar waarin ook werd medegedeeld, dat het weer boven Melbourne zelf gun stig was. We vertrokken in het donker uit Charleville en al spoedig ontmoetten we de reeds aangekondigde onweers buien. Dat was in de buurt van Kobar. We konden er intusschen voortdurend 1 omheen vliegen door telkens onzen koers tC “-“21g", - gebied veilig zijn gepasse;: I mede scheen de narigheid v ter den rug. Nu kwam goed bloed te vergieten en toch je bent niet gelukkig. Wie Is dat wel? We hebben vandaag zware verliezen geleden. Ja, ik heb heel wat brieven te schrij- ---- antwoordde de ander en zuchtte i verpleegster boog zich over hem heen en iep. t Bij het aanbreken van den dag werden de zuster bleven bij hem Het was hun trots ,dat er in hun trein niemand over leed, en deze patient was er slecht aan toe. Het was een snikheete dag en de dok ter veegde het zweet van zijn voorhoofd Met de andere hand voelde hij Geof Jrey’s pols. Zij reden over bruggen en de trein minderde vaart. Goddank, we zijn er. mompelde hij En toen stopte de tjreln zoo plotseling, dat hij vloekte. HOOFDSTUK XXXVI. Voor het eerst sedert Ruth aan de kade werkte, ging ze er zonder eenlge animo heen Als gewoonlijk kwam ze er om 4 uur ’s middags en haar eerste vraag was, hoeveel treinen er verwacht werden. Eén om vijf uur nog een om acht de derde te middernacht. Ze zouden dus een drukken avond hebben, in de tent zou er weinig te doen zijn. (Wordt vervolgd). De laatste dagen zag ’t er, wat de Japansch-Engelsch-Amerikaansche vlootbe- sprekingen betreft, niet bepaald gunstig uit. Pessimisten en hun ^antal is legio beweren, dat de kansen op overeenstem ming uiterst gering zijn, ja, dat een accoord uitgesloten is. Uitlatingen zoowel van Ja- panache als van Amerikaansche zijde wek- Aen $n indruk, dat de beide staten feitelijk 1 de voorkeur geven aan een mislukken der oodMhandelingen, daar een flergeljjk échec to'de mogelijkheid biedt hun belangen beter te behartigen dan wanneer een com- prais tot stand zou komen. In elk geval zyrt er velen, die er nauwe- lijb tan twijfelen, dat Japan liever een einde maakt aan de onderhandelingen dan den eisch inzake principieele pariteit ten noden van de beide andere zeemogendhe den te laten Varen. Aan den anderen kant overheerscht in de Vereenigde Staten de meening, dat de handhaving der formule 5:5:3, die de sterkte der vloten van onder scheidenlijk Engeland, Amerika en Japan aangeeft, Amerika den eenigen waarborg biedt, dat het, wat Japan betreft, niet tot volkomen machteloosheid wordt gedoemd (n de Oost-Aziatische wateren. Vandaar dat tal van Amerikanen .een mislukking der besprekingen in de Engelsche hoofdstad piefereeren boven een afzien van de tot dusver bestaande vlootverhoudingen. Nog .onlangs vestigde de Köln. Ztg. er de aandacht op, dat dg positie van Enge land in verband met deze felle Japansch- Ainerikaansche tegenstelling zeer moei lijk is geworden. Groot-Britannië is er bui tengewoon veel aan gelegen een bewape- flingswedstryd tusschen beide mogendhe den te voorkomen, aangezien elke vergroo- ling hunner vloten zijn eigen machtspositie in belangrijke mate zou verzwakken, wan neer het niet op staanden vpef met een uitbreiding van zyn eigen vloot daarop ant woordde. Bovendien zou een verdraglooze toestand, gepaard gaande met een nieuwen bewape- nmgswedstryd, ongetwijfeld leiden tot nieuwe politieke spanningen in den Stil- h» Oceaan, (erwyl de Engelsche politiek, «Mis blijkt uit hQt_^ezoek van een In- durtrieele delegatie aan Japan en Mand- ijoekwo, veeleer aanstuurt op een stabilisee- ring van den toestand en een profiteeren van de economische mogelijkheden. Dac «chter ook hier politieke spanningen drei gen, bewijst het voornemen van Japan, om in Mandsjoery’e een petroleummonopolie te vestigen, dus in een belangrijk gebied, al thans in de practijk, een einde te maken aan de open-deur-politiek, waartoe het zich heeft verplicht in het verdrag der negen mogendheden, dat in 1922 werd gesloten en Het leven is ons gegeven om te werken, en niet voor ons gemak. welker handhaving het indertijd heeft toe gezegd, toen de staat Mandsjoekwo in het leven werd geroepen. Ook tengevolge van deze omstandigheden leken de kansen van slagen er te Londen niet beter op gewor den. Berichten der persagentschappen behel zen thans echter, dat Engeland, teneinde den vloptbesprekingen een'nieuwen stimu lans te geven, voornemens is een formule aan de hapd te doen, die een definitieve breuk voorkomt. Men spreekt er dan ook reeds van, dat de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, van gedachten zal wisselen meiden Japanschen gedelegeerde Matsoedeira. Met spanning wacht men nu het resultaat der Engelsche bemiddeling af: de Japanners hebben nu eenmaal den pariteits-eisch met grooten nadruk gesteld en kunnerj uit over wegingen van nationaal prestige daar niet op terugkomen .Voor de Engelschen komt het er nu op aan voor de Japansche eisijhen een zoodanige formuleering te vinden/ die aanvaardbaar en vereenigbaar is mef het prestige van het State Department te V aahington. Dat de Japansche gedele geerde Matsoedeira rekening houdt met de mogelijkheid eener aanvaardbare schikking, I bijjkt al uit het feit, dat hy er bij de regee- ring te Tokio op heeft aangedrongen niet ai te overijld te werk te gaap en in elk ge val nog een oogenblik te wachten met de definitieve opzegging van het Washington- sche verdrag. gehouden hebben God zij gedankt. U behoeft zlfh geen zorgen te ma ken. Onze troepeh maken goede vorde ringen. Zal ik beter Natuurlijk, zei ze opgewekt. Maar u mag niet praten, want dat geeft verhoo- ging. Ze stopte een thermometer in zijn mond. Nu zult u zich wet stilhouden. De trein reed langzaam, wegens de vele zwaargewonden mocht hij zoo min mogelijk schokken en de reis leek Geof- j frey eindeloos. Niet, dat het hem veel 1VUX1 OLUCICU, WttUU XXIVVM AAtuu Ulttl I schelen als die vreeselijke pijn maar op- hield. Toen begon hij aan Ruth te denken en herinnerde zich zijn belofte. Kon hij 1 die houden? Hij verlangde het vurig. Als 1 zij maar bij hem was. zou de pijn wel te dragen zijn. Hurst verlangde, dat hij met haar trouwde. Hurst was een beste kerel Hij was het vergeten, maar hij kon het telegram aan de YM.C.A. richten. Hij riep een oppasser de zuster was in een anderen wagen. Ja, de oppasser zou zijn best doen om het telegram te verzenden, maar er was geen gelegenheid vóór het eindstation bereikt was. „Kom dadelijk bij me! Ik heb je noo- dig Geoffrey." Ja, dat was voldoende, als ze er nog was. zou ze zeker komen. Op dat moment trad de zuster binnen en wierp een snellen, bezorgden blik op hem. Roep dadelijk kapitein Baldeck. Je had hem niet mogen laten praten! zei ze scherp Toen de dokter verscheen was Geof- - -ïrey bewusteloos. Het verband was los- I zich niet te haasten en toch ging alles en nu was hij dood. Ja, hij moest zijn be- I gemaakt. VlUg. KnnAnn VPTF - j Vele gewonden rookten en nra.at.ton hij wilde iets zeggen. Drink dit, zei ze gebiedend, en ge- pas-veroverde loopgraven zwaar ge- hoorzamend, verloor hij opnieuw het be- kon schelen, want niets kon hem meer wustzijn. Een paar dagen later werd hij naar was 1 noodig voor noch dringender gevallen en te wijzigen, zoodat wij dit slecht-weer- gebled veilig zijn gepasseerd, en daar- J voor ons ach ter den rug. Nu kwam goed'weer ons be gunstigen en ik ging me maar vast sche ren voor onze aankomst te Melbourne. Toen gebeurde er echter iets merk- i waardigs. Van Bruggen kon maar geen I verbinding met Melbourne krijgen. Oor- I sprontelijk schreven wij dat tod aan atmosferische storingen ten gevolge van het slechte weer, dat wij achter ons had- bombardement plaats vond, gevolgd door den hospitaal-treln gevoerd, zijn bed een nog krachtiger aanval. I Ditmaal wist de vijand de loopgraven verder achter het front was meer plaats. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. de bombardeerd. De daarop volgende aan val werd afgeslagen, waarna een tweede twaalfden gecontrasigneerd. Doumergue heeft gisteren besprekingen gevoerd met Laval, Lemery, Rivollet en Lamoureux. Bo vendien heeft hy een delegatie ontvangeft van senatoren. De Kamerleden ,die behooren tot de democratscihe alliantie, hebben een resolutie aangenomen, waarin volledig ver trouwen in Doumergue wordt uitgesproken. Het politieke bestand, aldus zegt de resolu tie, is gesloten op den naam van Gaston Doumergue, die het. land gered heeft van den burgeroorlog en de financieele paniek. Zy, die een regeeringscrisis willen ontkete nen, moeten ook de verantwoording daar voor dragen. De resolutie duidt, aan, dat naar de opvatting der democratische allian tie in geval van een crisis de radicaal-socia- listen alleen belast moeten worden met de oplossing der moeilijkheden. Intusschen schijnen er in de zitting der democratische alliantie ook stemmen te zyn opgegaan, welke wezen op de groeiende impopulariteit van het parlement by het volk. Verder verluidt, dat de minister van bin- nenlandsche zaken, Marchandeau, een laat ste poging tot bemiddeling zou doen. Hy zou voorstellen dat de radicaal-socialistische Kamerfractie den Jradicaal-socialistischen ministers bij de stemming over de begroo- tingstwaalfden volledige vrijheid zouden la ten. Deze zouden niet behoeven af te treden en de regeering zou geslotèn voor de Kamer kunnen optreden, welke dan zou moeten be slissen over de voorstellen van Doumergue Herriot heeft vóór de bijeenkomst der ra dicaal-socialistische Kamerfractie te 5 uur tot een vertegenwoordiger van het agent schap „Havas” gezegd: „Ik ben een vast beraden en oprecht voorstander van het be stand eit-ik heb dit aUyd getoond; maar alleen kaft ik dit bestand niet redden.” Vrees voor onlusten. In den loop van Woensdagmiddag zou een laatste poging worden ondernomen om de breuk in het kabinet-Doumergue te herstel len. Herriot heeft zich in de vroege ochtend uren met zijn politieke vrienden in verbin ding gesteld. In het bureau van den minis ter-president heerscht groote bedrijvigheid. Met levendige belangstelling volgt de openbare meening de houding van het bui tenland tegenover de dreigende crisis. On controleerbare berichten over voorbereidin gen voor straatbetoogingen worden door tegenspraken afgewisseld. De „Humanité" weet te berichten dat de arbeider, voor het geval er fascistische betoogingen in hun wyk worden gehouden, bereid zijn hierop te reageeren. Sisteron ontslagen. Mede verantwoordelijk voor de veilig heid te Marseille. De minister van binnenlandsche zaken beeft het ontslag van den controleur-gene- raal der „Sureté” Sisteron geteekend. Siste ron behoort tot hen die verantwoordelijk waren voor de veiligheid van koning Alexander te Marseille. gehandhaafd? hijgde hij en de zuster haastte zich naar hem toe. U mag niet praten. Ik wil het weten, hield Geoffrey aan. Ja, de Blankshires hebben stand ge- i houden, deelde ze hem mede. Die majoor I daarginds was dicht bij-het regiment en j - - zegt, dat uw mannen zich schitterend We zullen hem met de eerste ambu lance naar het hospitaal brengen, zei de dokter. Dat zul jij wel niet erg vinden, Blair. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55,. elke regel meer 0.30. Adverfentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den nrijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEÜEDEELINGEN: 1—4 regels 2^6 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone adverteutiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Adverteutiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- l handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Vliegramp in Pommeren. Vijf dooden. Een vliegtuig van de Lufthansa, dat den dienst onderhoudt tusschen Berlyn en Ko ningsbergen ,is in de nabijheid van Stolp in Pommeren omlaaggestort. Vyf leden der bemanning zyn om het leven gekomen. Na Danzig te zyn gepasseerd, moest het vliegtuig in de nabijheid van het plaatsje Gross-Rakitt, op 20 K.M. ten zuidwesten van Lauenburg een noodlanding maken. Piloot van de machine was kapitein Erb. De .„D-Avan", zooals het vliegtuig was geheeten, vervoerde alleen post en vracht cn geen passafters. FRANKRIJK. Laatste pogingen tot verzoening. Marchandeau tracht bemiddelend op te treden. Democratische alliantie heeft vertrouwen in Doumergue. De minister van financiën, Germain Martin, heeft gistermiddag het voorstel in zake goedkeuring der drie begrootings- Zijn mannen zagen hem vallen en ont- staken In een woede, die hen als duivels deed vechten, alles neerhakkend wat hen in den weg kwam, tot er geen vijand meer overbleef.* De geestelijke had Blair zien Vallen en vergezelde hem naar de verbandplaats, die vol gewonden lag. HU werd snel on derzocht en verbonden. i» idt »re de kt, on

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1