6 r (bank A </e xuuMisk en doelmatigste Sledehondse fiidsAcndzMfi stukkenZ&ds I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ‘I, enz. Ho. 18758 Woensdag 14 November 1934 73eJaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NJEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen W: '3 268 44 in de K ngscomm. HET VERLEDEN. -.1 EEN KLEINTJE EEN KWARTJE >r 2’M Ier. Geen raan toe- verbodig |de hoe- n beetje sen dun klontjes •<H °;a Het Belgische Kabihet-De Broquevilie afgetreden, uiuevtedeiitieid op groote schaal. - Jaspar vernioedelyk kabinetsformateur. GOIIM.HE COURANT lg. Dienst 1 i/vi/uunrt r uil) OvOikWr, OVU VCuvAx*., Il/Azxö I IvlLv/ri 1, wiVVxvL/IVJuV'I* x [OORWEG. FEUILLETON, (Wordt vervolgd). te makel)* F steeds een eiden. Het goed benut bont goed loeleinden. Uit het Engelsch door D. WAFELBAKKER. CD O tz> PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT stilhield voor het hotel, waarlangs zij liep. De haar zoo welbekende oude, uit dagende uitdrukking lag nog in zijn oogen, en zijn bewegingen waren nog precies dezelfde van vroeger. Toen de doktersvrouw hem aan zag komen, stond zij als aan den grond ge nageld. Terwijl hij zijn hoed glimlachend af nam. riep hij uit: Agnes Leedy! Wat Is het heerlijk jou eindelijk weer eens te zien... en dat nog al in New-York. En daar zij niet direct antwoordde, ging hij voort: Je wilt toch niet zeggen, dat je me niet her kent. Agnes? Deze vraag was totaal overbodig, want uit haar geheele houding bleek, dat zij wist, dat Jim Farquhar voor haar stond. Ja. ik herken Je heel goed, zelde ze eindelijk. Haar hoofd begon te bonzen, en het leek haar, alsof haar stem van heel veraf klonk. Ze deed haar uiterste best het te doen voorkomen, alsof deze ontmoeting allerminst herinneringen bij haar opwekte, of haar in welk opzicht ook. verontrustte. Daarom voegde zij er dan ook aan toe: Ik herkende je onmiddellijk. Je bent heel weinig veranderd. Jlm zelf scheen de situatie echter vol komen te beheerschen. Ononderbroken sprak hij door. Woonde zij in New-York? Wat kon het toch eigenaardig In de we reld loopen, dat menschen, die elkaar totaal uit het oog verloren hadden, plot seling elkaar weer ontmoetten. Het was echter zijn schuld niet, dat ze vervreemd niing te betrekken, een proefneming, waar mee de Katholieken zich op ’t oogenblik, handelaren, aan het Bui onverbiddelijke recht doen spreken, aan een anderen kant mag de u door onze auto riteit gegeven machtspositie niet worden misbruikt om de ergste hardheden van de wet in het by zonder tegen nationaal-socia- listen te doen spreken. Dit zou aan verraad grenzen. Voortgaande verdedigde Goering de strenge uitvoering van de doodstraf on- der het nieuwe bewind, en besloot met de woorden: „In den stryd tegen valsch recht en rechtsonzekerheid heeft Adolf Hitler het nieuwe rijk geschapen. Laat ieder op zijn plaats er voor zorgen, dat dit nieuwe ryk de historie ingaat als het rijk van de rechtszekerheid met het oude Pruisische principe: suum cuipe (en ieder het zijne). Koning Leopold heeft op het kasteel te Laeken den voorzitter van den Belgischen ministerraad, graai De Broqueville, ontvan gen. Het bezoek, dat de premier aan den soeverein bracht, hield verband met het voornemen der Belgische regeering om nu na een langdurig recès de Kamer weer bij eenkomt af te treden. De demissie van de Begeering, die dus gisteren een officieel ka rakter is gaan dragen, was reeds sinds ette lijke weken als een groote waarschijnlijk heid aangekondigd. Wat is de oorzaak der crisis? De strek king van het meerendeel der desbetreffen de lezingen is, dat de regeering, die op pond van door het parlement verstrekte whnachten, waarvan de termijn op zes maanden is bepaald, haar Gewind kon voe ren, in uitgebreide kringen misnoegen heeft gewekt: zy heeft, zoo wordt haar voor de voeten geworpen, haar toezeggingen nie* gestand gedaan en nauwelijks iets bijge dragen tot het opheffen van den econo- rnischen druk, die als een zware last op de schouders der Belgische staatsburgers weegt. Zelfs velen, die billijkheidshalve de algemeene economische en fi-nancieele ont reddering der wereld ais verontschuldigen den factor aanvoeren, geven nochtans als hun zienswijze te kennen, dat de bewind- voeri-ng der regeering hetzij door inactivi teit, hetzy door een averechts aanpakken aer zaken werd gekenmerkt. De toestand in .België is inderdaad niet rooskleurig, er staat een duurtegolf over bet land, ettelijke maatregelen belemmeren nijverheid en handel en de schroef van den fiscus is op wel zeer pijnlijke wijze aange draaid. Voor de nijveraars en kooplieden is de toestand des te ondragelyker, daar h.i.- dc regeering een al te eenzijdige belang stelling aan den dag heeft gelegd voor het wel en wee «ener henealde hevnlkino’strrnen: 1 i Agnes Stillwell, de vrouw van dokter Edmund Stillwell, kwam juist de stoep van haar huls af. Ze was even in de der tig en zag er allerbekoorlijkst uit met haar goudbruin haar en donkere oogen Ze was volmaakt gelukkig door de liefde van haar man. den bekenden specialist, en haar zoontje van vijf jaar, die ze bel den aanbad. Ze bevond zich op weg naar het park, Waar het kind met zijn nurse aan het spelen was. Het was een stralende voorjaarsdag, alles om haar heen en haar eigen ge dachten waren zoo volkomen In harmo nie hiermede, dat zij zich niet kon voor stellen. dat één vrouw het beter op de wereld kon hebben dan zij. Plotseling werd zij uit haar overpein zingen opgeschrikt bij het hooren uit spreken van haar naamhaar meisjes naam door het geluld van welke stem zijn ontslagen of gepensionneerd. Met span ning wacht men op de maatregelen, die Bondskanselier Schuschnigg zal -nemen, aan gezien deze bekend staat als tegenstander van elk rassen-onderscheid. ENGELAND. Toekomstige vaar tijd van de Queen Mary”. Snelste verbinding tusschen Europa en Amerika. Hoewel Engeland’s grootst^ mailschip, de „Queen Mary waarschijnlijk pas over ze ventien maanden zjjn eersten tocht zal ma ken, doet de Cunard-White Star Line toch reeds mededeeling omtrent de dienstrege ling, waaraan het nieuwe schip zal zijn on derworpen. Het is de bedoeling op Zaterdag in den namiddag uit Cherbourg te vertrekken en Woensdagmiddag voor de thee te New-York te arriveeren, zoodat het schip de reis zal doen in 96 uur. De „Queen Mary” zal daar toe een gemiddelde snelheid loopen van 32% knoop of 4 knoopen meer dan de snelste. Atlantische mailschepen van het oogenblik. De „Queen Mary” heeft een reserve-snel- heid van 35 knoopen, waarvan gebruik zal worden gemaakt om in geval van ongunstig weer vertragingen in te halen. DUITSCHLAND. Goering spreekt. Het woord van den leider boven het woord van den lechter. Minister Goering heeft op de plenaire zit ting van de Academie voor Duitsche Recht een redevoering uitgesproken over de rechts zekerheid als basis der volksgemeenschap. Goering zette allereerst uiteen, dat het primaire niet het individu maar de gemeen schap van alle volksgenooten is. Niet het recht op zich zelf is net primaire, maar i bij Utrecht naar ’t schijnt, niet kunnen vereenigen, is een nog niet uitgemaakte zaak. Zekerheden zyn er derhalve nog weinige; daarom wer den slechts de meest waarschijnlijke en de drukst besproken combinaties even aange stipt. BUITENLANDSCH NIÉUWS? OOSTENRIJK. Klachten over anti-gemittsme. Ontslagen aan Joodsche artsen. Korten tyd geldeen werd officieel mede gedeeld dat vertegenwoordigers van de Is- raëlietische gemeenten in Oostenrijk een onderhoud hadden met Bondskanselier Dr. Schuschnigg ter bespreking van verschillen de klachten wegens ongelyke behandeling i van Oostenrijkse he staatsburgers van Joodsch geloof. Dr. Schuschnigg verklaar de dat hij de bezwaren zou onderzoeken en dat dë Bondsregeering vanzelfsprekend overeenkomstig de beginselen van de grond wet op het standpunt van de gelijkhefd e.i gelijkgerechtigdheid van alle staatsburgers voor de wet staat. Inmiddels wordt bekend dat de ^ereeni- ging van Joodsche Artsen vergeefs bij ver schillende overheidsinstanties heeft gepro testeerd en bemiddeld wegens de massa ontslagen van Joodsche medici. De Vereeni- ging constateert dat de toestand in den laat- sten tyd zeer veel slechter is geworden. In de afgeloopen maand heeft de Vereeniging den burgemeester van Weenen Schmitz een memorandum doen toekomen, waaruit blijkt «at sedert 1 Juni 1933 bijna geen Joodsche candidaten voor de Weensche ziekenfondsen zijn benoemd, terwyl in de fondsziekenhui- zen de Joodsche candidaten allen zijn ge passeerd by de benoeming tot tweeden ge neesheer, hoewel tot n’Jg'toe ongeveer hon derd van deze benoemingen zijn geschied. By andere gemeentelijke instellingen te Weenen werden 56 Joodsche artsen ontsla gen en door het ingrijpen der vereeniging werden slechts 7 ontslagen ingetrokken. On- <ier de ontslagenen bevinden zich ook oud strijders, velen zijn oorlogs-invalide en in het bezit van hooge onderscheidingen, i Thans leven sommigen in den bitterste nood. i Bij de verzekeringskas voor kanoorbedien den zijn 25 Joodsche artsen met vervroegd pensioen gestuurd, voor zoover zij niet, als zy nog geen tien dienstjaren hadden, wer den ontslagen. Ook bij andere instituten der sociale verzekering worden in de eerste plaats de Joodsche medici ontslagen, terwijl z ij in sommige gevallen vervangen werden t uor met-Joden, die dikwijls niet de ver- eischte bevoegdheden bezaten en kortgele den dikwijls nog verwoede nationaal-socia- listen waren. Te Weenen zou vooral burge meester Schmitz er naar streven alle Jood- sche medipi uit den gemeentedienst te ont- slaan. Ook in andere beroepen worden Joodsche J werknemers ontslagen, zooals bijv, by de Creditanstalt ,waar alle Joodsche employe’s waren. Had zij al de brieven niet ont vangen, die hij haar gezonden had? Mevrouw Stillwell, antwoordde beves tigend. doch zei, dat, daar zij indertijd naar New-York was gekomen om opge leid te worden voor verpleegster, zij het I te druk had gehad om hem te schrijven. Ik begrijp het. zei Jlm, en naarmate zij zich minder op haar gemak scheen te voelen*. werd hij zelfbewuster... Ik be grijp het. herhaalde hij. het was niet de moeite waard on) een man, die twee dui zend mijl ver weg zat, iets van Je te laten hooren. vooral ook. omdat Je diezelfde persoon nog veel verder weg wenschte. Dat is niet onwaarschijnlijk, ant woordde zij. terwijl ze haar uiterste best deed onverschilligheid te veinzen. Je hadt altijd een eenlgszlns wreld karakter, zei hij berispend. Even zweeg hij en ging, toen op fluisterende toon voort: Maar eens heb je me toch wél een brief gezonden.. Ik moet toch erg sen timenteel ten opzichte van jou zijn ge weest. want dat epistel, dat je me stuur de van Silver Lake, heb Ik door al die jaren heen bewaard Of Farquhar zag, dat er even een ril ling door haar heenvoer. Het hij niet blijken, doch hij ging weer op gewonen toon voort: Dus Je bent een gediplomeerde ver pleegster Juist een baantje voor Jou. Even scheen mevrouw Stillwell na te denken, toen zei ze plotseling Ik heb het echter al eenige Jaren opgegeventoen Ik ging trouwen Eenklaps zag ze, hoe er een vragende, vind, zei ze Neen, alleen maar een weinig wreed. Maar Jij hebt toch geen patiënten te be- aardige glimlach om zijn lippen, zoekenden je moet me nog heel wat van (OT?rdt “T" jezelf vertellen, want ik wil graag hoo ren. wat er in die tien Jaren is voorge vallen O, niets bijzonders, wat jou interes- i seeren zal. Ik veronderstel, dat jij nog hetzelfde ongedurige leven van vroeger leidt, en over de heele wereld bruggen bouwt Ja, ik heb er wel een paar gemaakt, antwoordde nu op arroganten toon. Op dat oogenblik verdween plotseling de angstige uitdrukking uit haar oogen. Daar komt mijn kleine Jongen aan. Ik was Juist op weg om hem uit het park j te halen. Dit Is mijn zoontje, voegde ze 1 er trotsch aan toe. j Het was een heerlijke, gezonde Jongen van ongeveer vijf Jaar. met de mooie, bruine oogen van zijn moeder. Ik vind het heel aardig je weer eens ontmoet te hebben, vervolgde zij. Maar Ik moet nu naar huls, want mijn man en Ik lunchen altijd tezamen. Maar wanneer zal ik je weerzien? drong Jlm aan. Glimlachend keek ze op haar zoontj^ neer. Och. dat weet Ik niet. Ik heb het heel druk in mijn huishouden, en ik ben saai en vervelend geworden, maar het was aardig jou weer eens gezien te heb- bijster op gesteld zal zijn mij te ontmoe- i ben. ten. 2e Reikte hem de hand toe. nam het Ik hoop niet, dat je me onbeleefd vuistje van haar kind in de hare, en liep weg. zonder om te kijken. Toen Farquhar weer in zijn auto stapte, lag er een elgen- altyd en overal het volk, waaruit eerst staat en recht kunnen ontstaan. De vorige periode erkende vooral geen voldoende mo gelijkheden tot bescherming van de eer Daarom is thans de rechtsbescherming van de eer een zeer belangryk bestanddeel uei rechtszekerheid, want deze vooronderstelt al het andere Het recht is geen doel in zich zelf evenmin als de staat. Geen steun mag geboden worden aan hen, die voortdurend handelen tegen de eigenlijke grondgedach ten van recht en staat. Het mag niet meer gebeuren, dat iemand zyn leiderspositie misbruikt en de onder hem gestelde volks genooten onrecht aandoet. Ook mag niet een deel der bevolking een boven de ove rigen bevoorrechte positie innemen. Voor het Duitsche volk aldus ging Goering verder gaat het woord van den leider boven, het woord van den rechter. In een uur van gevaar is de leider opgetreden als uitsluitend en hoogste rechter van de Duitsche natie. Daarom verzoek ik de hee- ren rechters en advocaten om een bijzondere situatie ook met byzondere middelen te be handelen. Aan den eenen kant moet gy het ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, piet Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. het haar voorkwam, alsof plotseling haar geheele gelukskasteel ineenstortte. Ze herkende den man onmiddellljk. I toen hij uit zijn auto stapte, die Juist ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0445. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1-55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regels ƒ2Aó elke regel meer 0.5Q, Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeel gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek. Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing Jurtau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. aer meer tot uiring zullen komen ih den vorm van sabotage-daden. De conflictstof werd nog hooger opgesta peld ais uitvloeisel van het feit, dat den laatsten tyd de oneenigheden in den boe zem van het kabinet een verscherpt karak ter aannamen, doordat de minister van fi nanciën, Sap, dictatoriale neigingen aan den dag legde, die sommigen zyner ambt- genooten bedenkelyk achtten. Sap zelf op i.yn beurt laakte het in enkelen zyner col lega’s, dat hun handelingen een storenden factor vormden met betrekking tot het ver krijgen van een gezond begrootingseven- wicht, doordat zij dringend noodig geachte bezuinigingen achterwege lieten. Eveneens wordt beweerd, dat de liberale minfttera een hoe langer hoe vijandiger houding zyn gaan aannemen tegenover het agrarisch protectionisme, waarvan de hardnekkige tenuitvoerlegging hun een doorn in 't oog was. Scherp waren den laatsten tyd tevens de tegenstellingen tusschen den minister van financiën en dien voor de landsverde diging, aangezien de laatste niet verkoos op zyn departement in die mate te bezui nigen als zyn ambtgenoot eischte. De crisis, die thans is uitgebroken, doet die voor de hand liggende vraag rijzen in welke richting thans een oplossing zal wor den gezocht :er heeft reeds het gerucht ge circuleerd, dat Francqui zal worden belast met de vorming van «en zakenkabinet, doch van andere zijde wordt dit als weinig ge loofwaardig voorgesteld en acht men het aannemelijker, dat de basis van het nieuwe kabinet opnieuw zal worden gevormd door een katholielc-liberale coalitie, waarbij zij aapgeteeke-nd, dat de christen-democraten, die in de tegenwoordige regeering-De Bro- een bepaalde katholieke nuanceering v:,rmen en be schouwd moeten worden als degenen, die vooral bpzwaren hebben tegen sommige so ciale besnoeiingen. Als toekomstig premier vzordt de katholiek Jaspar, die reeds eer der'minister-president is feeweest, gedood verfd. Of ook nog geprobeerd zal worden I de sociaal-democraten bij de regeeringsvor- beuren door een uitgebreid contingentee- tingsstelsel, waarmee de regeering-De Bro- i Seville wel-is-waar by een groot gedeelte der bevolking in t gevlei kwam, maar j waardoor zy zich vervreemdde van de ove- lige bevolking, die voor de dagelijkscho levensbehoeften hooge prijzen moest beta len en nog wel, terwijl de inkomsten aan merkelijk achteruit zijn gegaan. Tot overmaat van ramp werd ook nog een salarishorting in uitzicht gesteld, die het rijkspersoneel zich zou moeten laten welgevallen, waardoor een nieuwe bron var. verstoordheid en misnoegen omtstond, (he, naar hier en daar wordt gevreesd, on- I Wij waardeeren vele dingen eerst dèn, wanneer wij ze onhen oeyelijk verloren hebben. queville zyn opgenemen, wel en wee €ener bepaalde bevolkingsgroep: de boeren, die in menig opzicht den strijd 1 om het bestaan op gemakkelijker wyze kondei^, voeren dan de overige bevolkings groepen. Terwille van de landbouwers en veehouders zyn allerlei maatregelen geno men, opdat zy voor hun waren redelijke Prijzen konden maken Dit kon- alleen ge- doch brutale blik in zijn oogen kwam. O, ben je getrouwd? Ja, met den besten man van de heele wereld Ze was zich er niet van be wust. dat. niettegenstaande haar stem i uitdagend klonk, er toch Iets smeekends In lag. Ik hoop, dat Je zoo goed wilt zijn me aan Je echtgenoot voor te stellen, zei hij op een veelzeggenden toon. Ik reken er op, dat ik een Invitatie van je ont vang. Agnes. Op dat oogenblik deed ze denken, aan een vogeltjp, dat In een klem verward zit en angstitg naar een weg zoekt om te ontkomen Toen keek ze hem echter In de oogen: Ik weet het nietmijn man heeft het erg druk. Hij is dokter en gaat ge heel in zijn practük op. Ik zeg hem hon derd keer, dat hij veel te hard werkt, doch daaraan stoort hij zich niet. HU maakt zich tot een slaaf van zijn beroep, en om al het andere, wat daarbuiten ligt geeft hij totaal niets. O. zoo. zei Jlm. Dus daarmee wil Je eigenlijk te kennen geven, dat hij er niet

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1