gemêngFnTeïïwï vèze en Janson naar de woning van den kabinetsformateur Theunls begeven en anderhalf uur met hem geconfereerd. Na dit onderhoud ging Theunls naar het Koninklijk Slot te Laeken, van waar hij circa half twaalf terugkeerde Hij deelde daarna onmiddellijk mede, dat een ac- coord was bereikt. Binnenland. 48-leerlingen schaal? Zoowel voor bijzu.ider als openbaar onderwijs. Het Vaderland verneemt, dat binnen enkele dagen de Regeering zoowel voor de openbare als voor de bijzondere scho len de z.g. 48-schaal verplicht wil opleg gen. Dit beteekent, dat er niet meer on derwij sleerkrachten mogen zijn dan eén per 48 of gedeelten van 48 leerlingen. Tot dusver is de regeling aldus: De Re geering vergoedt voor 1—M leerlingen 1 onderwijskracht, 35—75 twee, 78—130 drhk 131—185 Vier, 186—236 vijl tn verder op elke 5u leerlingen een onderwijskracht, i Voor het u.l.o. is het één onderwijskracht op 26 leerlingen. i Zou de maatregel van 48 leerlingen ptr onderwijskracht inderdaad dwingend worden, dan zou dit beteexenen dat circa een derde deel der onderwijskrachten bij openbaar en bijzonder lager onderwijs zou moeten afvloeien. De betalingsmoeilijkheden tusschen Nederland en Duitschland. De Ned. Industrie- en Handeisraad voor Land- en tuinbouw heeft een zeer uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de Kamer bij de behan deling van de betalingsregelingen en be talingsmoeilijkheden tusschen Nederland en Duitschland wordt verzocht: 1. er toen mede te werken, dat een kleine onpartijdige en onafhankelijke commissie beïrbemd wordt, die de feiten, zooals die zich hebben voorgedaan van het inwerkingtreden op 10 Januari 1933 af van de eerste overeenkomst tot heden, onderzoekt en de resultaten van haar [onderzoek ten spoedigste publiceert met inbegrip van een overzicht van het ver loop der bijziendere rekening van de Ne- derlandsche Bank bij de Dfuitsche Reichs bank 2. ten sterkste'aandrang op den minis- ter van Economische Zaken uit te oefe- 1 nen, opdat deze opzich neemt om in over leg met de betrokkenen tot een voor hen aanvaardbare regeling te komen voor de op 24 September bevroren, voor dien da tum vervallen vorderingen uit goederen leveranties aafl Duitschland. 3. een sterken aandrang op den mi nister van Economische Zaken uit te oefenen, dat gezorgd worde voor een spoedige inwerkingtreding en een goede functioneering van de controle-regeling op verdere exporten naar Duitschland. Bezuinigingen te Zwolle. I Dienst van Gemeentewerken ingesteld. De gemeenteraad van Zwolle besloot in zijn gisteravond gehouden vergadering, in verband met den minder gunstigen toestand der gemeentefinanclën tot op heffing van het stedelijk muziekcoips met ingang van 1 Januari 1935. in de zelfde vergadering werd besloten tot op heffing van den gemeentelijken techni- schen dienst met ingang van l Januari 1 1935. in verband daarmede is aan den directeur van den technischen 'dienst, ir. J. G. Wiebenga met ingang van dien da tum wegens opheffing zijner betrekking eervol ontslag uit den gemeentedienst verleend Besloten werd tot instelling van een dienst van gemeentewerken en de betrekking van directeur van gemeente werken op een nader te-«bepalen jaar- 1 wedde. - Crisisregeling voor aardappelen overbodig geworden. Adres van den handel aan de Regeering. De Centrale van vereenigingen voor den aardappelen-, groenten- en fruit handel richtte zich tot den voorzitter van den Ministerraad met een uitvoerig adres, betreffende de crisisregeling voor aardappelen, waarin met groote klem wordt aangedrongen op buitenwerking- stelling dezer aardappelenregeling tot op het moment, dat van zulk een regeling gezegd zal kunnen worden dat zij inder daad noodzakelijk is In het adres wordt er op gewezen, dat het hier betreft een probleem van verre strekking, waarvan een ernstige behan deling door de betrokken regeeringsin- stanties, ook ondanks alle denkbare ge duld, tot dusver niet mogelijk is geble ken. Gezien het feit, dat de oogst van vroe ge aardappelen door de weersgesteldheid in het buitenland een zeer goeck afzetge bied heeft gevonden voor loonende prij zen, waardoor in tegenstelling met het vorige jaar de najaarsmarkt niet door een overschot gedrukt werd, en op grond van de verwachtingen voor den oogst van late aardappelen, gecombineerd met de aardappelprijzen en de algemeene ver wachtingen van den handel, werden vóór - AugjjMaftpt -den minister van Econo- mWche^ïiÉ|$per dringende verzoeken gericht onr^aithans voorloopig geen re- geling voor aardappelen af te kondigen en in afwachting van de voor de produ centen zich gunstig ontwikkelende prijs- verhoudingen zich te bepalen tot een deskundige voorbereiding eener regeling voor geval daaraan later behoefte J blijkt te bestaan. Desniettegenstaan- J de is de regeling op i Augustus in werking getreden met ale bezwaren hieraan verbonden, waarbij met name onvoldóende controle in de productie gebieden en talrijke ontduikingen mogen worden gememoreerd. De heffing van 1 per i(Jü K.G. aard appelen, d.w.z. op een product van es- sentieele beteekenis voor de Nederland- aat ge- de lij lijft iruk JA irkonfm a war® sche volksvoeding, wordt voor een groot gedeelte opgeslokt door de kosten, aan de uitvoering der regeling verbonden. Door deze heffing worden de aardappelprijzen met omstreeks 3<i pet. verhoogd, de goed- koopere soorten zelfs nog met een hooger percentage. Een en ander heeft een zeer belangrijke- daling der consumptie ten gevolge gehad. I Indien men hiertegenover stelt, dat de 1 aardappelverbouwer zelf slechts een be trekkelijk gering deel ontvangt van den steun, welke hem door middel der hef fing was toebedacht en de handel zwaar gebukt gaat onder de talrijke en noode- loos ingewikkelde administratieve be slommeringen en niet het minst onder de unfaire concurrentie, welke voort vloeide uit de ontduikingen, zoo komt men tot de conclusie, dat de regeling zoo wel voor consument als voor producent, alsook voor den handel in aardappelen als uitermate noodlottig dient te worden beschouwd. Begrafenis opperrabijn A. S. Onderwijzer. Enorme belangstelling. Medeleven in niet-Joodsche kringen. Het verscheiden van opperrabijn A. S. Onderwijzer, wiens stoffelijk overschot vandadg te Amsterdam ten grave is ge dragen, heeft tot ver buiten de Joodsche gemeenschap diepe deernis gewekt. De synagoges te Amsterdam in het bijzon der, waren vanochtend drukker bezet <lan gemeenlijk op werkdagen het geval is. Tegen negen uur was het in dat ge deelte van het Centrum, waar de lij Sfoet voorbij zou fcomen. zeer druk tegen tien uur was er geen doorJ— meer aan. Tal van Joodsche zaken gesloten, zoowel ten teeken van rouw als om gelegenheid te geven, volgens Joodscli gebruik, de baar van den overledene te volgen en den beminden Opperrabijn al- J dus de laatste eer te bewijzen. Een groote politiemacht was op de been, welke de route, die de lijkstoet zou nemen op zijn weg naar de Groote Sy- nagoge (Plantage Middenlaan, Parklaan, brug over de Nieuwe Heerengracht, Nieu- j we Heerengracht, Rapenburgerplein, Ra- penburgerstraat, Markenplein, Joden- j breestraat, Lazarussteeg, J. D. Méyer-J plein), had afgezet. -In het sterfhuis, j In het sterf huis,. Plantage Middenlaag I 23, waar de witte vurenhouten met rouw- 1 kleed bedekte kist met het stoffelijk 1 overschot van den geleerde stond opge- i baard, zijn in de afgéloopen dagen de gebruikelijke gebeden voor de zi,elerust 1 van den overledene gezegd. Tal van ker- kelijke en administratieve autoriteiten 1 der Joodsche gemeenschap hebben daar de laatste dagen vertoefd en van dit huis is de ontslapene door zijn medewerkers 1 van het Rabbinaat, medeleden van den Rabbijnenraad en familieleden gedragen langs den weg, welke de Opperrabijn vele Jaren heeft geloopen om zich naar ^et Rabbinaat of ter synagoge te begeven. Honderden nlet-Joden ontblooten eerbie dig het hoofd bij het passeeren van de baar, terwijl groote verslagenheid zicht- j baar was op de gezichten van hen, die zich langs den weg hadden geschaard. Duizenden volgden den stoet, nadat deze de plaats, waar zij hadden staan wachten, was voorbijgetrokken. j Voor de Rabbijnenschool. In de Rapenburgerstraat voor het ge bouw van het Beth. Hammidrasj Ets Hdim, de Rabbijnenschool, waar Rabbi Onderwijzer onder leiding van zijn leer- aar en voorganger wijlen opperrabbijn dr. J. H. Dtinner zijn groote kennis heeft vergaard en in later jaren aan Jongeren heeft medegedeeld, werd stilgehouden. In de Groote Synagoge. De Groote Synagoge aan het J. D. Meyerplein, welke tot de laatste plaats was gevuld, was geheel in rouwfloers ge huld. Onder ademlooze stilte werd het stoffelijk overschot binnengedragen. De oudste Rabbijn, de heer L. H. Sar- louis, heeft hier een woord van rouw uit gesproken, terwijl de Oppervoorzanger, de heer I. E. Maroko in het gebed voor ging. j Bij de Portugeesch-Israël. Gemeente. I De Portugeesch-Israëlietische Qernaar-- bijn van het Synagogaal Ressort Noord- Holland. Reeds langen tijd voor de aankomst van den lijkstoet, was een groote menigte uit verschillende deelen des lands, te Mulderberg gearriveerd om den overle dene de laatste eer te bewijzen. Tal van deputaties van verschillende Instellingen, voor welke de heer Onder wijzer steeds zijn belangstelling had doen blijken, waren aanwezig, alsmede vele honderden leden der Joodsche Gemeen schap te Amsterdam, die per Gooische tram, auto's, autobussen e.d. reeds te Mulderberg gekomen waren, om de lijk stoet op te wachten. In het Reinigingshuis hebben, nadat de gebeden voor de zielerust van den overledene waren voorgedragen, welke in verband met diens hooge ambt een bij zonder karakter droegen, het woord ge voerd: de heeren Ph. Coppenhagen, Rab bijn der Hoofdsynagoge, J. Vredenburg, Opperrabijn van Gelderland, in samen- werking met wie de heer Onderwijzer na het overlijden van Opperrabbijn dr. J. H. j Dilnner in 1911, gedurende eenlge Jaren het Opperrabinaat van de Hoofdsynago ge heeft waargenomen; Dr. B. I. Ricarüo Rabbijn der Portugeesch Israël. Gemeen te;S. Sohiberg, zwager van den ontsla pene, rabbijn van het pieus genootschap 1 Gemiloeth Chasodien, en A. ^sscher, voorzitter van het Synagogaal Ressort Noord-Holland en van den Kerkeraad der Ned. Israël. Hoofdsynagoge te Am sterdam, die, ieder in hun kwaliteit, de goede samenwerking met den thans ont slapene releveerden, diens werkzaamheid en wijsheid prezen en wezen op de leem te, welkev door het verséheiden van den Opperrabbijn is ontstaan. Met het gebruikelijk ceremonieel werd de baar overgebracht naar de groeve, waar de laatste gebeden werden gezegd. Toen de witte kist met het stoffelijk omnulsel van Gagham Onderwijzer in de groeve werd neergelaten, konden velen hun 'ontroering niet langer bedwingen... j Diep onder den indruk verlieten de aanwezigen den doodenakker. LUCHTVAART. t De ontvangst van de Uiver. Het programma voor Schiphol. Het programma voor de ontvangst van de bemanning van de Uiver op morgen luidt als volgt: 11—t12 Demonstraties van lessen en kunstvluchten door de instructeurs der Nat. Luchtvaart School de Mul en Post- ma op FK 43. 1212.15 Aankomst en demonstratie van een escadrille C.V. vliegtuigen der Kon. Marine. 12.15—12.35 Opsleepen van het zweef vliegtuig „Adelaar" bestuurd door v. Neij- enhoff; 't sleepvliegtuig wordt bestuurd door den instructeür der N.L.S,, Sluyter. 12.15—12.25 Formaltievlucht van 2 FK 46 en 1 Autogiro, bestüurd door de instruc teurs Somer en de^Mul en den chef-in- structeur Schmidt €rans. 12.25—12.36 Demonstratie met de Auto giro. 12.3512.50 Demonstratie met 't zweef vliegtuig „Adelaar". 12.50—13 Kunstvluchten met een Tiger Moth door den chef instructeur Schmidt Crans. 33—13.20 Aankomt en demonstratie van een escadrille Jachtvliegtuigen der L.V.A. 13,2013.35 Lesdemonstraties met drie schoolvliegtuigen der N.L.S. 14 u. Aankomst van de „Uiver", die, na een paar eere-rondjes boven het terrein met ingetrokken landingsgestel landt, en langs het publiek zal taxiën naar het ontvangstplatform. 14.15 De bemanning wordt begeleid naar het podium op het platform. 14.25—14.5C Toespraken door autoritei ten. 14.50—15.20 Ontvangst van de beman ning in het stationsgebouw. 15.20—15.30 Eereronde yan de beman ning per auto langs het publiek. 15.30 Vertrek der bemanning met be geleidende auto's naar de huldiging in Amsterdam. i-rc rui tuBcciscii-xsraeueiiscne uemeen- j vliegveld Schiphol voor de te heeft van haar deelneming niet dtn T* luchtvaart gesloten, slag, welke haar zustergemeente heeft I In verband met de verwachte aan getroffen, blijk gegeven door een laatste komst van de Uiver op het luchtvaart- hulde aan den ontslapen Opperrabbijn 1 der Nederlandsch-Israëlietisehe Gemeen- I te. Nadat de baar uit de Groote Synagoge was gedragen, werd zij aan de hoofdpoort van het voorplein der Synagoge van de Sephardische gemeente opgewacht door het kerkbestuur der Portugeesch-Israë- 1 lietische gemeente. Dit kerkgebouw was eveneens in rouw gehuld. De deuren waren open, terwijl de kaarsenverlichting was ontstoken. Voor den ingang werd het stoffelijk overschot van den Opperrabbijn neerge zet. De beide voorzangers der Port.-Isr. Gemeente, de heeren J. D. Blanes en S. Duque hadden zich, gekleed in groot or naat, ter weerszijden van den ingang op gesteld. Hier werd psalm 91 (Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is geze ten) op haar droefgeestige melodie ge- I zongen, waarna het lijk in de rouwauto werd geplaatst. Naar Mulderberg. Gevolgd door de volgauto's en belang stellenden werd via Mulderstraat, langs PI. Middenlaan en Linnaeusstraat langs i de daar gevestigde synagoge, voor welk gebouw evenwerd stilgehouden, den tocht naar de begraafplaats te Muider- J berg voortgezet. j Gistermiddag heeft met groote plech- tigheid op de begraatplaats der Neder-.? landsch-Israëlietische Gemeente de ter i aarde bestelling plaats gehad van het I stoffelijk overschot van den WelEerwaar- j den Heer A. S. Onderwijzer, Opperra6-~'< terrein Schiphol zal morgen van 13 tot 15.30 uur, het gebied des Rijks, omvatten de het genoemde luchtvaartterrein en de omgeving daarvan tot op een afstand van 4000 M. van het dichtsbij zijnde punt van het landingsterrein, gesloten zijn voor alle burgerlijke 'luchtvaartuigen, met uitzondering van: a. vliegtuigen, welke de luchtverkeers- diensten uitvoeren: b. vliegtuigen, welke overeenkomstig het programma deelnemen aan de ter gelegenheid van de aankomst van de „Uiver" te houden luchtvaartvertooning c vliegtuigen, welke met toestemming van den havenmeester van het lucht vaartterrein een bijzondere opdracht uit voeren. Huldiging van de bemanning van de Uiver. De aankomst op Schiphol. Uitgebreide politie-maatregelen. Voor de aankomst en huldiging van de bemanning van de Uiver op Woensdag 21 November is een regeling getroffen, waarover het volgende medegedeeld kan worden Het vliegtuig wordt te ongeveer 2 uur boven Schiphol verwacht en maakt dan tweemaal een eereronde om Schiphol. Na landing taxiet de Uiver eenmaal langs de verschillende rangen, naar het po dium, op het betonplatform. Op het po dium worden dan de verschillende toe spraken gehouden. De bemanning van de Uiver rijdt vervolgens per auto langs I de verschillende rangen. De afrit heeft plaats via de ponton-Schlnkelweg, Bo venkerk, Amstelveen en Amstelveensche- weg, naar den Stadionweg. Vandaar be gint de tocht door de stad (eindpunt Museumplein). Er zijn 7 tribunes ingericht met in to taal 6120 zitplaatsen; verder de ie, 2e en 3e rang staanplaatsen met in totaal 60.1X10 plaatsen. Dan heeft men de le rang platform met staanplaatsen van het personeel van Schiphol, de N.L.S. en introducé's, aëro- clubs, met pl.m. 2000 pi.; een extra rang voor jeugd-luchtvaart-clubs, 1200 plaat sen; plaatsen voor genoodigden, pers, enz., geschat op 1500 pl. en dan nog even tueel in te richten, extra-rang staan plaatsen, naast tribune, met 4000 pl. in totaal houdt men dus rekening met 74.820 bezoekers. Pontons. Door het corps- pontonniers worden over de^Kmgvaari ae volgende ponlon- Druggen^geslagen ie. een ponton voor dorp Sloten; 2e. een hulpbrug ln verlengde Jaagpad (voof wielrijders en voetgangers)5e. een pon ton ongeveer tegenover Burgemeester Colijnweg; 4e. een ponton nabij Schip hol, tegenover Schinkelweg. De ponton, sub le, en de hulpbrug, sub 2e, mogen gebruikt worden van 710 uur n m. De pontons, sub 3e en 4e, van 107 uur n.m. Op de andere uren mag dus het -scheepvaartverkeer niet gestremd wor den. Voor de wijze van aanrijden zijn ver schillende politiemaatregelen getroffen, voor zoover deze betrekking hebben op de auto's, welke uit de richting den Haag komen, zijn deze als volgt: 1. Particuliere auto's: Van Kruisweg af, daarna langs Sloterweg en Spaarnwou- derweg naar de parkeerterreinen. Hou ders van passe-files rijden door naar Schiphol. 2. Taxi's: Zelfde route naar pdrkeer- terreinen als particuliere auto's, als be doeld onder 1. Gaan deze taxi's dadelijk terug dan kan gereden worden van den Spaarnwouderweg langs Schiphol en verder terug in Zuidelijke richtingen langs de Ringvaart of via Ponton Bur gemeester Colijnweg, c.q. via de ponton richting Bovenkerk. 3. Autobussen: Zelfde route als voor particuliere auto's en taxi's, als bedoelde onder l en 2, met dien verstande, dat deze autobussen het Schipholterrein kunnen oprijden, als de autobussen uit Amsterdam. j 4. Rijwielen: Zelfde route als voor de particuliere auto's komende uit Zuide lijke richtingen bedoeld onder 1. Deze wielrijders kunnen het rijwielpad aan den linkerkant van den Spaarnwouder weg berijden tot Meidoornweg. Uit Westelijke richtingen, (bijv. uit de richting Vijfhuizen, Halfweg en Haar lem): Langs Spaarnwouderweg als om schreven onder l. 1 i. Afrijden. A. Auto's: 1. De Uiver-bemannlng rijdt met politle-escorte over ponton voor Schinkelweg en langs dien weg naar Amstelveen, als en zoolang, de Burge meester Colijnweg parkeerplaats is. An ders via ponton voor laatstgenoemden weg naar Amstelveen, enz. 2. Alle auto's, afkomstig van de par keerterreinen, gelegen aai den Spaafn- wouderweg, rijden af: a. Qangs Spaarn wouderweg in de richting naar den Slo terweg; b. langs den Spaarnwouderweg en verder langs den Aalsmeerderweg 3. Alle auto's geparkeerd op of aan den Aalsmeerderweg rijden af langs dezen weg ln de richting naar den Kruisweg, j 4. a. Alle auto's van genoodigden ge parkeerd op Schiphol rijden af als Uiver- j bemanning, onder l; b. de autobussen geparkeerd op Schiphol, rijden over pon- I ton Burgemeester Colijnweg, enz. (zoo 1 noodig vasthouden tot bedoelden weg is ontruimd); c. er mag ook worden gere- den via den dijk langs de Ringvaart ln 1 zuidelijke richtingen. B. Rijwielen: Alle wielrijders-, welke hun rijwiel hebben geplaatst bij de rij- I wielstalling De Haan, rijden af: a. langs den Nieuwen Meerdijk in de richting naar de hulpbrug voor het Jaagpaa en verder via het Jaagpad; b. via het rij wielpad, gelegen aan den rechterkant van den Spaarnwouderweg, in de rich- j ting naar Halfweg, of via den Aalsmeer- derweg. De Sloterweg is van den Spaarnwou- derweg af, in de richting naar de Ring- vaart, bij het afrijden voor rijwielen uit gesloten. Gaat de Uiver een snelle Kerstvlucht naar Indië maken? I'lan bestaat wel, maar niets wordt besloten eer het toestel hier terug Is Naar te Singapore verluidt zullen zoo meldt de United Press, de belde Holland- sche vliegers Parnientler en Moll met Kerstmis een recordvlucht naar Batavia ondernemen. Zij zullen bi] dezen tocht dezelfde Douglas-machlne gebruiken als waarmede zij aan de Londen—Melbóur- nerace hebben deelgenomen. V Dit .gerucht kwam ons al eerder ter oore. Er bestaat Inderdaad een plan maar er zal niets worden besloten eer de Douglas ln Amsterdam terug is. Daar zal het toestel grondig worden geïnspec teerd om na te gaan, hoe het zich op de vlucht gehouden heelt. Bovendien ls de beslissing afhankelijk van het rapport dat door den commandant zal worden uitgebracht. Van het veld naar de Marechausseekazerne, j Een mes behoorde tot de voetbal uitrusting. Men schryft uit Zwolle aan de N. R. Ct.: i Zondag is hier een ware voetbalveldslag geleverd. Een wedstrijd tusschen P.E.C. 5 en Hoorneveensche Boys een jonge ver- eeniging, pas in den Noord Centrales Voet balbond eindigde plotseling jn een for- meele vechtpartij, waarby een der gasten de rechtsachter H. W. P., een mes uit zijn voetbalbroek te voorschijn haalde. Hfen van zyn medespelers kon hem nog tydig in be dwang houden. Middelerwijl was echter over verschillende fronten de strijd losge broken, waarby duchjge klappen werden uitgedeeld. PuE.C. verwittigde onverwyld van een en ander de marechaussée, die het strydvuur weldra bluschte en toen de spelers naar de marechausseekazerne liet brengen. De mes sentrekker had echter kans gezien het ha zenpad te kiezen. Eem der Hoorneveensche spelers werd ach'jer slot en grendel gehouden. Hoorneveen is «en buurtschap van Heer- de. Dë club, die "wordt bestuurd door de familie P., heeft een slechten naam. Reeds tweemaal eerder dit jaar had een wedstryd \an deze vereeniging een ontydig einde, op. tegen Heerde, waarby de Hoorneveen sche Boys voornemens waren om met den scheidsrechter af te rekenen. Door tydig in grijpen van een gemeenteraadslid aldaar zyn er toen geen verdere incidenten voorge komen. De van Amsterdam komende booten moeten ontschepen aan de steigers bij café De Haan, aan vóór dit café liggende zolderschuiten of aan de genfesteigers tegenover het fort. Zij kunnen Schiphol niet naderen. Vertrek van dezelfde plaats. Aankomst Uiver-bemanning. Vele duizenden zullen in verband met hun werkzaamheden, overdag liet in de gelegenheid zijn aan de huldiging op Schiphol deel te nemen. Men heeft daarom de vliegers tfèrzocht op een aan te brengen balcon van het Carlton Hotel, Vijzelstraat, waar zooals bekend is, als slot van de ontvangst der Uitver-bemanning, een groot huldigings diner zal plaats hebben, nogmaals de huldiging van het publiek ln ontvangst te nemen. Deze huldiging zal omstreeks 17.30 uur plaatsvinden. De gemeente Amsterdam heeft hier voor haar medewerking toegezegd en de Vijzelstraat tusschen Singel en Heeren gracht zal met een lichtsterkte van 50.000 Watt, in een groot film-atelier veranderd worden, terwijl de Polygoon en Profilti- journalen dit moment op de film zullen vastleggen. Botsing tusschen motor- en roeibootje. Opvarende gered. Zondagnacht, omstreeks vier uur kwam roeibootje, waarin twee personen wa ren gezeten op de Amstel te Amsterdam ter hoogte van Amstelrust in botsing met een mo'orbootje. De inzittenden van het roeibootje vielen te'water, doch konden worden gered. Van een en ander werd aangifte gedaan ty het bureau Pieter Aertzstraat, die pro- cesverbaal heeft) opgemaakt. Ongeluk bij de jacht. De gemeentesecretaris van Ubbergen- Beek, de heer G. is Zondagmiddag het slachtoffer van een jachtongeluk geworden. H(j had een haas geschoten op de weide De Ooy, en toen hy by het dier kwam, bleek dit nog niet dood te zyn. De heer G. wilde ae haas 'joen me^ den kolf van zyn geweer doodslaan, doch ongelukkigerwijze ging het geweer af en trof de kogel hem in het on derlyf. Hy werd ernstig gewond per bran card overgebracht naar het ziekenhuis te Beek, waar hy onmiddellijk werd geope reerd. Zyn toestand is niet zonder levens gevaar. De zaak-Wardenier te Wolvega. Wat voor geheimzinnigs gebeurde er ten gemeentehuize? Zooals wij reeds meldden, heeft mr. Maas, burgemeester van Weststelling- weri, in de op dien dag gehouden bui tengewone raadsvergadering er op gezin speeld, dat ln 't gemeentehuis te Wol vega iets heel bizonders was gebeurd, waarover hij zich verder niet kon uit laten. Wie er meer van wilde weten, moest zich maar tot hoogere autoriteiten wenden. Het weekblad «stellingwerf heeft zich r.aar aanleiding hiervan tot den burge meester gewend en het bleek het blad, dat deze alleen heeft willen zeggen, dat het wel bizonder isgeweest, dat hier in het gemeentehuis zulke bizonderp din gen zijn voorgevallen. Dat lag aan den persoon Wardenier en aan diens optre den. Hij heeft vertrouwen gewekt en ons tot dingen gebracht, waarover men zich nu verbaast. Maar het mysterie begint en eindigt bij den persoon Wardenier. Van de regeering kan men daarover geen na dere mededeelingen verwachten. Andere autoriteiten zouden b.v. zijn de officier van justitie, of de behandelende genees heer, maar over wat die aangaande den jongen nog zouden kunnen mededeelen kan zich de burgemeester natuurlijk niet uitlaten." Het blad is door dit antwoord volko men bevredigd en gesterkt ln zijn over tuiging, dat nu de zaak-Wardenier voor goed van de baan is. Met een taxi tp water geraakt. Inzittende aan de gevolgen overleden. Gistermorgen reed een taxi te Ten Post (Gr.), waarschijnlijk tengevolge van slippen in het Damsterdiep. Met den chauffeur zat in den wagen de 46-jarige heer A. Nieuwenhuis, hoofd van een bij zondere school te Loppersum. Spoedig gelukte het, belde inzittenden ln bewus- teloozen toestand uit de auto te halen. De chauffeur kon worden bijgebracht. De heer N. bleek reeds overleden te zijn. "stadsnieuws. GOUDA, 20 Nov. 1934. De Reclame-weken do Goudsche Winkelier.. rwommisaie van de Renlape-weken 1934 J Eid.,,dat de firma L P. Hoogen- JS voor (1,, 10de inzending der geheele ïïtin 2 groote blikken fijne speculaas be- [ciukbaar heelt gesteld. Huurverlaging gemeentewoning Groeneweg 29. mi overeenkomst van 20 September 1933 J ingevolge raadsbesluit van 20 Juli t.v. jen heer D. C M. den Adel alhier, voor ln tiid van twee jaren, gerekend met in log van 1 Augustus 1933, verhuurd de 1 meentewoning, Uro.neweg 29, voor e?u foursom van 150.- per jaar. De heer den Adel he«ft verzocht om ver laging van genoemde huursom. B. en W. teilen den Raad voor aan dit vei"Tje*- te gemoet te komen en de huur te brengen op 400. Goedierenleveranties aan Roemenië en Bulgarije. n« Kamer van Koophandel eu Fabrieken voor Gouda en Omstreken maakt belang- kebbonden er op attent, dat het, in verband mot de mogelijkheid, dat binnenkort onder handelingen zullen worden geopend met Bulgarije en Roemenië, waarbij onder meel' desideratie inzake het betalingsverkeer zul len worden gesteld, van het hoogste ge wicht is, op korten termijn een overzicht te verkrijgen van de op die twee landen uit staande, uit goederepleveranties voortsprui- tende achterstallige vorderingen. Hiermede zijn bedoeld de vorderingen, boe gering ook, die in Nederland gewstig- de personen, firma's of instellingen op pu bliek- of privaatrechtelijke lichamen.^ par ticuliere personen in Bulgarije en Roeme nië heoben uitstaan e-n waarvan de afdoe ning vertraagd of belemmerd wordt door he'i niet beschikbaar stellen van deviezen door de valuta-controle-instanties van de tietrokken landen. Op het voor deze enquête ontworpen for tsier dienen te worden vermeld die han- dekrorderingen, welke vóór 15 November l.m zijn vervallen. De formulieren zyn vanaf 15 November 1934 verkrijgbaar by de Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement va'n Economische Zaken, Bezuidenhoutscheweg 107, Den Haag, en dienen ui'ierlyk 26 No- vembtv a.s. ingevuld aan dat adres te wor den teruggezonden. Bij terugzending kan desgev.erscht gebruik worden gemaakt van de bijgevoegde dienst-enveloppe, welke zon- der frankeering kan worden verzonden. Men zorge voor een duidelijke en volledi ge invulling, terwijl het in het belang van de betrokkenen moet geacht worden, de for mu'iercn zoo spoedig mogelijk in 'e vullen en op te zenden. Desgeivenscht zyn nadere inlichtingen te bekomen by de Afdeeling Handel en Nijver heid bovengenoemd, telefoon Den Haaif 720044, toestel 9. Dn aardacht wordt er op gevestigd, dat ten aanzien van de achterstallige vorderin gen van anderen aard dan bovenbedoeld (o.a. rente van obligaties, dividenden en an dere inkomsten uit vermogensbeleggingen), gezien de bij gelegenheid der in Maart 1934 gehouden enquête verkregen gegpven ter zake, momenteel geen opgaven worden ver langd. R.K. Vredesbond. De R.K. Vredesbond te dezer stede orga niseert in de St. Theodorusstichting West haven 33, 3 vredesavonden, waarvan de le zal plaats vinden op Donderdag 22 Nov. 8% uur Als sprekers zullen optreden: Fa te Fennell O.P., Amsterdam „Het Vredes- rraags'uk"; J. A. Wijnhof, Amsterdam „Luchtbescherming"; Kap. Drost, Rotter dam „Onze Vredesroeping op de Wereld ruïne". Op deze bijeenkomst zullen enkele vredes cederen ten gehoore worden gebracht. Ook aiet-kathoiieken zfc op deze avonden har telijk welkom. Chr. Lett. Kring „Gouda". Voor de Chr. Letit Kring „Gouda" zal Donderdag om 8 uur in „Daniël" de bekende letterkundige Jilles Limburg spre ken over zyn werk. Stellig zal niemand, die zijn boeken „De Twijfelaar", „Wie" e.a. gelezen heeft en die zulk een uitstekende pers genoten, de gelegenheid verzuimen met den schrijver kennis te maken. Te meer waar d« toegang geheel vry is. Staatspraktijkexamen voor handel Te 's-Gravenhage zyn geslaagd voor het Staatspraktijkexamen voor handel en in dustrie de heeren W. Hogendijki en P. J. Salari, alhier, A. J. de Ruyter te Boskoop «11 W. van Capeilen te Capelle a. d. IJssel. Groote propaganda-uitvoering van den Bond van Dilettantenvercenigingen. Op Zaterdagavond 24 Nov. a.3. te ha'f acht zal de Goudsche Bond van Dilettan- tenvei eenigingen een groote propaganda- uitvoering geven in de zaal „Concordia". Aan dezen avond werken niet minder daa negen vereenigingen mede met ruim 200 werkende leden. Gegeven zal dan worden een avond voor „Elk wat wils", muziek, zang, tooneel en gymnastiek. Na afloop is er bal waarby een groot versterkt orkest voor de muziek zal zorgen. Voor dezen byzonderen avond zal de be langstelling zeer groot zyn. Onvoorzichtigheid. Gisterenmiddag om ongeveer kwarj over één wilde de 8-jarige A. v. d. Muyden uit de Eerste Kade op de Karnemelksloot bij het Plantsoen op de paaltjes loopen. De jongen verloor zyn evenwicht en kwam daarby leelyk te vallen. Hij viel n-L met z\jn knieschyf op een paaltje, gleed uit en brak zyn been. Per politiebrancard werd de jongen naar het Ziekenhuis overgebracht. Kerkelijke benoemingen. De heeren G. W. van Driesten, P. Radix en A. van Wijk zijn herkozen als ouderlin gen der Ned. Herv Gemeen4© en de heeren J. v. d. Endt, J. Bol, H. Bos en J. v. d. Bank ala diakenen. 1 Ledenvergadering „Groene Kruis' i De afdeeling Gouda van de Zuld-Holland- sche Vereeniging „Het Groene Kruis" houdt j a.s. Woensdagavond kwart over acht in „De j Réunie" een ledenvergadering. Watersportclub „Elfhoeven", i De Watersportclub „Elfhoeven" hield i Maandagavond in „Central" een druk be zochte jaarvergadering. Tot bestursleden werden gekozen de heeren N. H. van Schel ven (aftredend) en de heer B. L. van Veen i inplaats van den heer Bijloo, die zich niet 1 meer herkiesbaar stelde. Een voorstel tot aansluiting by de Kon. Verbonden Roei- en Zeil ver. kon geen meerderheid vinden. Tot het voorbereiden van plannen ter her denking van het eerste lüstrum in 1935 werd een commissie benoemd- Ook werd ver andering gebracht in het benoemen der wedsVydcommissie. De club is steeds voor uitgaande en telt thans ruim 90 leden. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 15 Nov.: Heqdrik, z. van H. Kameraat en P. A. Jansen, Erasmusstr. 3. Tilly, d. van J. Leeflang en N. M. de Boom, Spietings'raat 103. Adriana Eli sabeth Petronella, d. van F. W. G. \ar Soest en J. A. Straver, Zeugestraat 48. 16 Nov.: Berendina Maria, d. van N. H. Jansen en B. van Kleef, Bockenbergstr. 62. Geertruida Maria, d. van A. S. Janmaat en J. Streng, Spoorstraat 15. 18 Nov.: Pieternella Johanna Hendrika, d. van P. den Ouden en J. H, Frie, Kanaal straat 23. 19 Nov.: Johannes Cornells, z. van G. A. de Moree en S. W. C. Leeflang, Zwarte- weg 48. OVERLEDEN: 15 Nov.: Paulus Veerman, 57 j, 16 Nov.: Herman Anthon West broek, 74 j. Agenda. Thalia-Theater „Eskimo". 20 Nov. 8 uur Luthersche Kerk, Mevr. van Westenbrink-Wirtz spreekt voor de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Gouda. 21 Nov. Ned. Centr. Redd. Brig, des avonds 8.15 uur Medische cursus, onder leiding van Dr. Kettler, in School 1, Jeruzalem- straat ?i Nov.'cursus E.H.B.O. geb. Daniël 8 uur leider dr. C. v. Elk. 21 Nov. 814 uur Nieuwe Schouwburg. Eerst* Nutsavond. 21 Nov. 8% uur Soc. „de Réunie" Leden vergadering „Groene Kruis". 22 Nov. 8Vi uur St. Theod.-stichting R.K. Vredesbond. Vredesavond. 22 Nov. 8 uur Geb. „Daniël" Chr. Let'erk. Kring „Gouda". Lezing van de-n letter kundige Jilles Limburg. 24 Nov. 3 uur Kazerne. Opening bazar Vrijz Hervormden. 22. Nov., 8 pur. Chr. Geref. Kerk, Gouwe. Ds. Driessen. Openb. Bel. van Amsterdam. 22 Nov. 8 uur Zaal Kunstmin. Jubileum- Uitvoering „Maarten Luther". 22 Nov., 2 uur. „Ter Gouw" Bleekerssin- get. Voordrachtmiddag van Mevr. Coupe rus voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Gouda. 23 Nov. 8 uur „Heil des Volks" gecomb. Knapenvereeniging. 2s Nov. 7% uur Zaal „Concordia" Prop.- uitvoering van den Bond van Dilettanten- vereenigingen. '28 Nov. Ned. Centr. Redd. Brig, des avonds 7.30 uur Oefen-avond, Gymnastiek-avond, onder leiding van den leeraar Ph. Bom, in School 1, Jeruzalemstraat. Apotheken. De apotheek van Mevr. de Wed. H. A. Teepe, Gouwe 136, is tot en met 23 Nov. be nevens den daarop volgenden nacht, des avonds -na 8 uur geopend (des nachts echter alleen voor recepten). ITTT den omtrek MOORDRECHT. Moordrechtsche IJsclub. By de verkiezing va-n bestuursleden van de Moordrechtsche IJsclub zijn de aftreden de bestuursleden herkozen. Tot nieuwe be stuursleden werd gekozen de heer C. B. Hoo- gendoorn. Eervol ontslag aangevraagd. De heer N. Exalto, alhier, heeft wegens het bereiken vpn den pensioengerechtigden leeftyd tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag aangevraagd als opzichter van den Zuidplas- polder. WADDINXVEEN. Winkelweek. Er is thans definitief besloten dat in onze gemeente van 28 November tot 5 De cember a.s. een winkelweek zal worden ge- De burgemeester van deze gemeente heeft den Raad in openbare zitting bijeengeroe pen tegen Woensdag a.s. dies v.m. 9 uur ter behandeling van de gemeentebegroting voor 1985. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: A.V.R.O. 5—5.30 Verha len voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. \an Dyk; V.P.R.O. 5.30 Bybelvertellingen door Ds. B. J. AriB, 12de vertelling; A.V. R.O. 6—6.55 Concert door Kovacs Lajos en zyn Orkest; 6.55—7.^0 Kamermuziek door het Prager Strijkkwartet; 7.30-8 Engelsche les voor beginners; 8—8.05 Nieuwsberich ten; 8,05—9.30 Een nieuwe Nederlandsche industrie geveegd te Hilversum; 9.30—10 Opvoering van „Ann en Harold" (vervolg); 10—11 Concert door het Omroep-Orktst; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.1012 Dans- muziek door hef Nederlands Orkest „Or- menda". Huizen: K.R.O. B,1M Gramofoon; 6—6.40 Concert door het K.R.O.-Orkest; 6.40—7 Cursus Esperanto; 7.15—7.35 „De corporatieve ordening in de praktyk" door Dr. J. A M. van Staay; 7.858 Concert door het K.R.O.-Kamer-Orkest; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8.058.15 Concert door het K.R.O.-Kamer-Oikest,; 8.15—8.45 Inter- view van de Uiver-bemanning door A. Vi- ruly; 8.45—9.05 Piano-recital; 9.05—9.15 De i nieuwe kunst-ijsbaan in Amsterdam; 9.15 10 Concert door het K.R.O-Orkest; 10 10.10 Piano-recital; 101,0.30 Gramofoon; 1030—10.35 Nieuwsberichten; 10.35—11 Gramofoon; 11—12 Concei-t door de K.R.O.- Boys. 167eN K DE RL,. STAATSLOTERIJ lc klasse. Trekking van Dinsdag 20 Nov. Hooge prijzen, 20.000.—: 14463 2000.7207 f 15001752 1000.—: 14014 22892 400.—: 9913 22318 f 200.—: 21420 21995 f 100.—: 1741 2101 3950 9416 11684 14819 22248 Prijzen van f 20.—: 15 45 59 60 108 118 160 195 262 384 390 391 405 428 432 436 588 663 708 717 855 866 887 925 954 1002 1052 1126 1210 1231 1249 1268 1282 1292 1342 1366 1377 1406 1420 1470 1473 1514 1543 1562 1617 1627 1637 165S 1667 1722 1766 1813 1883 1900 1916 1970 2024 2067 2108 2155 2164 2177 2206 2222 2235 2271 2310 2320 2335 2337 2353 2403 2448 2484 2488 2511 2607 2626 2630 2636 2640 2646 2670 2675 2728 2748 2752 2754 2785 2866 2991 3025 3043 3044 3089 3101 3105 3108 3112 3119 3127 3216 3231 3282 8301 3325 3357 3369 3401 3436 3495 3517 3585 3636 3652 3570 3606 3612 3641 3799 3796 3800 3804 3809 3831 3849 3853 3861 4006 4036 4047 4064 4088 4093 4164 4293 4364 4685 4700 4707 4726 4779 4820 4850 4919 4964 6009 5023 5057 5972 5078 5083 5100 5173 5174 5208 5221 6243 5283 5310 5314 5374 6385 6386 5419 5480 5547 5603 5630 .5654 5660 6664 5672 5678 5681 5703 5749 5800 5836 6841 5852 5907 6947 5955 6958 6986 6031 6058 6045 6073 6120 6142 6185 6200 6218 6241 6417 6484 6485 6501 6E21 6520 6553 6582 6614 6613 6631 6643 6669 6688 6768 6778 6784 6793 6848 688o 6687 6990 7011 7046 7048 7071 7073 7148 I 717a 7214 7252 7260 7287 7315 7348 7436 I 7467 7597 7598 7651 7647 7690 7714 V 749 I 7766 7771 7809 7895 7912 7940 7943 7954 I 7956 7981 8023 8073 8186 8296 8300 8329 I 8362 8365 8374 8410 8449 8500 8604 8543 I 8661 8602 8606 8636 8641 8661 8708 8738 8739 8785 8795 8812 8896 8898 8944 8949 8956 8973.8976 9114 9142,9163 9171 9203 I 9242 9280 9284 9347 9361 9366 9407 9507 9588 9611 9632 9636 9669 9769 9788 9830 9907 9914 9932 9958 10056 10095 10249 10301 10313 10316 10321 19328 10346 10340 10366 10386 10429 10433 1^451 10507 10516 10527 10570 10581 10593 10697 10628 10637 10638 10673 10711 10726 10727 10725 10758 10730 10764 10798 10808 10817 10850 10954 11019 11058 11115 11264 11343 11347 11354 11364 11365 11387 11410 11437 11434 11449 11466 11487 11503 11576 11584 11594 11628 11676 11686 11689 11725 11730 11778 11788 11842 11876 11895 11905 11918 11973 11983 12013 12017 12068 12130 12154 12184 12192 12237 12243 12246 12259 12277 12309 12317 12327 12378 12400 12433 12441 12518 12570 12689 12690 12654 12690 12708 12719 12776 12793 12818 12915 12974 12987 13006 13013 13027 13032 13034 13039 13102 13125 13135 13183 13192 13216 18231 18233 13293 13311 13400 13413 13483 18580 13591 13612 13676 18721 13775 13810 13832 13852 13897 13938 13954 14005 14015 14024 14025 14049 14066 14071 14079 14081 14119 14137 14164 14275 '4286 14290 14378 14429 14455 14527 14584 14588 14605 14610 14614 14737 14732 14806 14809 14811 14816 14893 14926 14958 14979 15044 16071 15119 16161 15180 15187 15226 15273 16275 16279 15319 15331 15369 15431 16589 15635 15671 15738 15816 15826 15902 15976 16052 16067 16203 16269 16333 16367 16386 16437 16555 16563 16567 16627 16630 16638 16719 16756 16803 16806 16897 16929 I 16979 17021 17051 17104 17123 17172 17205 I 17296 17394 17403 17404 17418 17419 17466 17459 17515 17569 17562 17570 17592 17697 17725 17810 17822 17868 17869 17904 17941 17986 17990 18053 18141 18133 18141 18165 18177 18219 18227 18251 18265 18312 18351 1836 18440 1B474 18476 18505 18536 18562 18665 18613 18614 18628 18631 18638 18656 18681 18701 18763 18835 18847 18901 18917 18943 19004 19078 19120 19124 19139 19196 19240 19276 19288 19310 19818- 19317 19320 19419 194S7 19470 19481 19482 19511 19549 19597 19608 1962 19639 19642 19672 19691 19755 19763 19774 19777 19791 19807 19849 19853 19878 19904 19967 19983 20045 20060 20057 20067 20112 20134 20153 20186 20217 20226 20249 20302 20320 20419 20419 20440 20445 20460 20467 20527 20543 20550 20667 20558 20594 20699 20601 20665 20708 20725 20765 20822 20832 20850 2087S 20948 21106 21186 21216 21237 21298 21346 21364 21871 21881 21387 21395 21497 21596 21602 21612 21652 21722 21796 21809 21827 21879 21916 22009 22034 22078 22102 22117 22163 22184 22181 22220 22226 22243 22446 22474 22503 22526 22599 22605 22628 22636 22695 22739 22751 22769 22772 22774 22809 22819 22826 22960 23096 23112 23145 23313 23332 23399 23413 23431 23463 23480 23607 23559 23584 28589 23651 23661 23719 28738 23754 23829 23876 23972 LANDBOUW. Beperking van den Melksteun. Richtlijnen. Advies van de centrale landbouw organisaties. De regeeringscommlssarls voor den ak kerbouw en de veehouderij heeft aan het Kon. Nederlandsch Landbouwcomité, den Christelijken Boeren- en Tulndersbond en den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tulndersbond verzocht, na te gaan, of bU de beperking van den melk- steun tot een nader door de regeering vast te stellen percentage al dan niet een zekere dlfferentatle moet worden toege past naar den aard der bedrijven Indien zin, dat al dan niet op bepaalde bedrijfstypen meer en op andere minder dan het beperkings-percentage moet worden gekort. Genoemde regeeringscommlssarls en de heer Bilckmann hebben op 2 dezer aan de dagelljksche besturen van de drie cen trale landbouworganisaties de beide vol gende mededeelingen gedaan, waarmee - bij het beantwoorden van de vraag reke ning kon worden gehouden. le. de beperking van den melksteun is nog niet in een bepaald cijfer vastgelegd. Als minimum kan worden aangenomen li) pet. van de melkproductie over 1934: 2e. over 1935 zal uit het Landbouwcri sisfonds ten piinste eenzelfde totaalbe drag voor de melk worden uitgekeerd als over 1934 het geval was. Dit wil dus zeg gen, dat de uitkeering per K.G. melk ln 1935 bij beperking van de totaal te steu nen hoeveelheid evenredig hooger zal zijn dan in 1934. De dagelijksche besturen hebben enke le dagen later aan den regeerlngscom- missaris geschreven, dat zij na uitvoerige besprekingen tot de volgende conclusie zijn gekomen: I. Bij Iedere beperking van den melk steun, onverschillig tot welk percentage ook, behoort er een zekere dlfferentatle te worden vastgesteld, welke verband moet houden met de verschillende bü- drijfstypen. II. De vaststelling van deze dlfferen- I tlatie van een centraal 'punt is onmoge lijk en kan uitsluitend geschieden door gewestelijke organisaties III. Hierbij zal echter moeten worden uitgegaan van de volgende richtlijnen: a. Aan ieder gewest (gebied eener P. L. C. O.) worde een bepaald gedeelte van de ln totaal te steunen hoeveelheid melk toegewezen op de basis van de productie 1934. Hierbij moet de mogelijkheid open blijven om de noodige correcties aan te brengen, waartoe zoo mogelijk en zoo noodig ook de productie 1933 in aanmer king kan worden genomen. De beperking zal groote, moeten wor den genomen voor kennelijk aanwijsbare gebieden, waar de melkproductie niet gebaseerd is op de opbrengst van eigen bodem, maar voor een onevenredig groot deel gedreven wordt met behulp van uit het buitenland aangevoerde grondstof fen. Bij het vaststellen van de beperking dient eveneens rekening te worden ge houden met de ln meerdere of mindere mate aanwezige mogelijkheid om in de bedrijven welland ln bouwland om te zetten. De beperking behoort het sterkst te worden toegepast op die bedrijven, welke een uitgesproken akkerbouwkarakter dragen. I b. De onder a genoemde richtlijnen, die bij de verdeeling van de totale hoe veelheid te steunen melk over de ver schillende gewesten moeten worden in acht genomen, behooren ook door de pro vinciale organisaties mutatis mutandis te worden gevolgd. De prov. organisaties zullen bij de nadere toepassing van de I beperking daarenboven rekening kunnen I en moeten houden met alle bijzondere I omstandigheden, waaronder de bedrijven I werken. Een deel van de leden der dag. I besturen sprak den wensch uit, dat bij I de toewijzing, zoowel landelijk als ge- I westelijk, eenigermate rekening zal moe- I ten worden gehouden met het meer of I minder groot aantal kleine bedrijfjes, in bepaalde gewesten voorkomende, en met de positie dezer kleine bedrijven. Onder „kleine bedrijfjes" worden hier verstaan bedrijfjes, waarop ten hoogste drie koel en worden gehouden, zelfstandige onder nemingen zijn en het karakter van land bouwbedrijven hebben. De drie centrale landbouworganisaties hebben ten slotte gemeend zich te moe ten onthouden van het behandelen van het bij de uitvoering van de beperking zich aandienende vraagstuk wintermelk- zomermelk, aangezien de gegevens, welke absoluut noodig zijn om dit vraagstuk te kunnen beoordeelen, niet te harer be schikking staan. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 20 Nov. Aanvoer in totaal 4841 stuks. 216 paarden, 12 veulens, 437 grasgkalveren, 185 vette kalveren, 888 nuchtere kalveren, 446 schapen en lammeren, 44 biggen, 40 bakken of geiten. Vette koeien le kw. 55—58,, 2e kw. 45— 50, 3e kw. 32—36, vette ossen le kw. 48— 42, 2e kw. 44—46, 3e kw. 38-40, stieren le kw. 48—50, 2e kw. 42—46, 3e kw. 34—36, vette kalveren le kw. 75-80, 2e kw. 55-66, 3e kw. 45—50, schapen le kw. 38, 2e kw. 34, 3e kw. 28, lammeren le kw. 30, 2e kw. 34, 3e kw. 28, graskalveren le kw. 35, 2e kw. 28, 3e kw. 22, nuchtere slachtkalveren le kw. 24, 2e kw. 22, slachtpaarden le kw. 38, 2e kw. 32, 3e kw. 28. Schapen le kw. 16, 2e kw. 12, 3e kw. 8; lammeren le kw. 10, 2e kw. 8, 3e kw. 6; nuchtere slachtkalveren le kw. ƒ6.50, 2e. kw 5 3e kw. 4; nuchtere fokkalveren le kw! 16, 2e kw. 12, 3c kw. 8; biggen le kw. 9 2e kw. 7; slachtpaarden le kw. 158, ze kw. 115, 3e kw. 66; werkpaarden le kw. 230 2e kw. 150, 3e kw. 90; hitten le kw. 95, 2e kw. 7', 3c kw. 65; stieren le kw 240 2e kw. 190, 3e kw. 135; kalfkoeien le kw. 220, 2e kw. 180, 3c kw. 120; melkkoe:en le kw. 215 2e kw. 180, 3e kw. 120; vaarzen le kw. 130 2e kw. 100, 3e kw. 70; pinken le kw. ïoo' 2e kw. 80, 3e kw. 60; graskalveren le ir 40, 2e kw. 30, 3e kw. 20; biggen per week im - Vette koeien en ossen aanvoer aanmerke- l(jk ruimer, handel willig, prijzen voor vette koeien hooger; stieren aanvoer ruimer, han del kalm, prijzen onveranderd; vette kalve ren aanvoer tamelijk, handel lui, prijzen als gisteren; schapen en lammmeren aanvoer ruimer, handel lui, prijzen iets lager; nuch tere slacht- en fokkalveren, aanvoer Iets korter, handel vlug, prijzen onveranderd; biggen, handel flauW, prijzen stationnair; paarden aanvoer ruimer, handel traag, prij zen iets leger; kalf- en melkkoeien, aanvoer ruimer, handel kalm, prilzen als 1.1. Dins dag; vaarzen en pinken, aanvoer zeer ruim, handel kalm, prijzen onveranderd; graskal veren, aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen, als vorige Dinsdag. Door de C. R. O. werden 200 runderen en 26 vette kalveren overgenomen. Kaasmarkt Bodegraven. 2o Nov. Aangevoerd 243 wagens, te zamen 8990 stuks. Prijs le srt. m. r.m. f 23—26, 2e srt. m. r.m. 20—22, zware m. r m. 26. Handel matiK laatste berichten. ÜUAADLOOZE DIENST. Oostenrijk wil gelljkgerechtigheld. GENEVE, 20 Nov. Tijdens de zitting van het presidium der ontwapenings conferentie legde de Oostenrijksche ver tegenwoordiger Baron Flilgell de verkla ring at, dat Oostenrijk met geen enkele ontwapeningsconclusie accoord kan gaan zoolang Oostenrijk niet gelijk gesteld wordt ten minste voor wat betreft het bezitten van verdedigingswapenen. De Commissaris van de Koningin Jhr. Mr. van Karnebeek naar Indle. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Minister van Staat, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, heeft ln de heden gehouden vergadering van de Prov. Staten dezer provincie me degedeeld, dat hij de op 11 Dec. a.s. aan vangende vervolgvergadering der Staten niet zal bijwonen aangezien hij verlof heeft gekregen om zijn zoon ln Indië, zoomede zijn zwager, den gouverneur- generaal, te gaan bezoeken Staking bij de werkverschaffing waterschap ln Limburg. Bij de werkverschaffing waterschap midden Limburg zijn gisteren 116 van de 123 tewerkgestelden in staking gegaan wegens een loonsverschil. Heden zal de Inspecteur der werkver schaffing in Limburg te Weert een on- houd met B. en W. hebben over deze quaestle. De „Uiver" te Marseille. MARSEILLE, 20 Nov. Het Douglas-toe- stel Ulver van de K.L.M. is hedenochtend om 11.40 Amst. tijd te Marseille geland. De bemanning werd door een groot aantal belangstellenden op enthousiaste wijze begroet. Om 1.40 A. T. was het toestel uit Athe ne vertrokken. Een korte tusschenlan- dlng werd gemaakt te Rome, waar de Ulver om 9.a) aankwam en waarvan om 3.25 weer werd vertrokken. Eeredoctors Brusselsche Universiteit. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Universiteit te Brussel wor den een aantal eere-doctoraten verleend. Ten eerste aan koning Leopold. Voorts zullen enkele Nederlanders de onder scheiding ontvangen. In de faculteit der rechtsgeleerdheid: prof. mr. W. A. Bon- ger te Amsterdam; ln de medische fa culteit: prof. dr. A. A. HUmans van den Bergh te Utrecht, en ln de faculteit der reis- en natuurkunde: dr. P. Deby, hoog leeraar te Leipzig en Maastrichtenaar van geboorte. Reurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 19 Nov. 20 Nov. Officieel. Londen '-38i 7.371 Berlijn 59-47 59.47 Parijs 9.754 9.75 Brussel M-5*! 34-6M Zwitserland 48.03 48.01 Kopenhagen 32.90 3A95 Stockholm 38.20 38.95 Oslo 37'10 5710 New-YorkL«I Nlet-offlcieel. Praag «7I 617 Madrid 30.924 Milaan 12,624 Prolongatie 1 Beursoverzlcht. De handel op de Amsterdamsche fond- senmarkt droeg vandaag weer een kalm karakter. Hier en daar trad een herstel in doch de koerswinsten konden zich niet ten volle handhaven. Zoo stegen de Philips 14 pet., later trad een nieuwe reactie in, zoodat de koers bij het slot slechte een fractie hooger was dan gis teren. De overige soorten waren zoo goed als volkomen veronachtzaamd. Bij de opening bestond eenlge vraag naar Accoustlek; de eerste koers stelde zich 2 pet. hooger, een gedeelte van het avans ging later weer verloren. Suiker waarden iets zwakker. H.V.A.'s daalden 2 pet. Uit Indië worden verkoopen van Nivas gemeld k 280 per 100 K.G. supe rieur, de laagste prijs die ooit werd be dongen. Rubbers prijshoudend dank zij een licht herstel van den rubberprijs te Londen. Tabakken verdeeld. Senembahs enkele procenten hooger. De Younglee- I nlng was goed gestemd. De Ned. Staats- fondsen waren evenals de Ned.-Ind. lee- i nlngen prijshoudend. De handel was zeer j stil. De nieuwe le'ening wordt nog niet officieel verhandeld. RADIO-TELEGRAFISCH WF.F.RIlKRICm 20 November. Hoogste stand 772.1 te Hannover. Laagste st|an d732.S te Isafjord. Verwachting: Meest zwakke zuidelijke tot zuid-oostelijke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2