I Binnenland. [opruiming Beur» van Amsterdam. De clearing-onderhandelingen met Duitschland. Samenstelling der delegaties. Gisteren zijn aan 't Departement van conomische Zaken besprekingen tusschen een Nederlandsche en een Dultsche dele gatie aangevangen, die voorloopig over een wijziging van het onlangs opgezegde Clearing-Verdrag zullen handelen. De Nederlandsche delegatie, die onder leiding staat van dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nij verheid, bestaat verder uit de heeren Ries, Schaepman, Rutgers, Bonthuis, Postuma, Kortenhorst, Valstar en Phi- llpse, secretaris. Leider van de Duitsche delegatie is dr. R. Köhler, Ministerial Direktor aan het Reichs Wirtschafts Ministerlum te Ber lijn. t>e Duitsche delegatie bestaat verder, zooals gemeld, uit de heeren Flach, Wal ter, Bentzler, Hartenstein, Scherer en Von Spintier. Particuliere winterhulp aan werkloozem De Regeering steunt met twee milHoen De minister van Sociale Zaken heeft het volgende aan de Tweede Kamer me degedeeld: In de zitting van 9 November 1934 heeft de voorzitter van den Raad van Minis ters in beginsel toegezegd, dat de Regee ring bereid zou zijn, nu de organisatie van een doeltreffende particuliere hulp te steunen. Daarbij' werd gezegd, dat over den vorm daarvan beter zou kun nen gesproken worden bij de behande ling van hoofdstuk X A. Een bijzondere reden noopt den «ainis- ter het resultaat van de overleggingen der Kegeering ln zake die tegemoetko ming ter kennis van- de Kapier te bren gen. Het is hem namelijk bekend, dat van particuliere zijde overwogen wordt, met het oog op dezen winter, een bij zondere poging te wagen tot het bljee-n brengen 'van geiden voor hen, die niet onder de steunregeling voor werklooze valide arbeiders vallen. Indien dit voor nemen zal worden uitgevoerd, zal het wenschelijk zijn, dat met die uitvoering binnenkort een aanvang gemaakt wordt. Waar de Kegeering bereid is voor dit maal een bijzonderen steun ten behoeve van de werklooze valide arbeiders te ver strekken en waar de eene actie alsdan de andere actie steunen kan, was het derhalve wenschelijk, reeds thans van het voornemen der Regeering te doen Kijken. De minister brengt daarom ter kennis van de Kamer, dat de Regeering bereid is te bevorderen, dat voor eenmaal een bedrag beschikbaar wordt gesteld, dat omtrent 2 millioen zal bedragen en dat ten deele zal strekken tot verhooging van den Kersttoeslag, gelijk deze reeds enkele jaren wordt verstrekt, en grooten- deels tot vergrooting van het bedrag, dat het Nat. Crisis Comité ter beschikking zal hebben voor den z.g. B-steun De bedoeling is, dat deze verhooging en vergrooting geheel voor rekening komt van de Rijkskas en niet mede door de gemeenten wordt gedragen. Een daar- toe strikkende suppletoire begrooting is in voorbereiding. j Ned. Akkerbouwcentrale. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale ftiaakt bekend, dat haar Dagelijksch Be stuur heeft besloten overeenkomsten, als bedoeld in artikel '2 van het „Reglement i Aankoop Inlandsche Peulvruchten", niet aan te gaan met die georganiseerden der Centrale, wier aanvragen daartoe na 30 November 1934 door de Centrale worden ontvangen. Belanghebbenden dienen der halve te zorgen, dat zij vóór 1 December 1934 hun aanvrage bij de Centrale heb- ben ingediend. TWEEDE KAMER. Toelagen toch goedgekeurd. DirecteurTgeneraal van den landbouw krijgt f 2000 minder. De Kamer is ten slotte medegegaan met de toelagen, welke minister Steen- berghe had voorgesteld voor den direc teur-generaal van handel en nijverheid en voor den directeur der handsaccoor- den. Maar zij heeit zonder hoofdelijke stemming 'n amendement-Smeenk (a.r.) aangenomen, waardoor het inkomen van den te benoemen directeur-generaal van landbouw niet 12000. maar f 10000 zal bedragen. Te voren had de minister ver klaard. een dergelijk amendement te zul len aavaarden. Na het Kamerdebat van Woensdag hda hij overleg gepleegd met den persoon,'die hij voor de functie aan H. M. de Koningin ter benoeming zal voordragen. De directeur-generaal ln spé had toen als minimum-tractement f louuo gesteld en dit kan niet onredelijk wor den genoemd, omdat hij op het oogen- biik elders een hooger bezoldigde functie zou kunnen krijgen. Dat de bekwaam- sten in ambtelijken dienst zooveel min der verdienen dan in het particuliere bedrijf, zal wel altijd een moeilijkheid blijven opleveren. De heer Smneek zeide wel, dat men in ambtelijken dienst toch ook voordeelen geniet, welke het parti culiere bedrijf niet kent, zooals kinder bijslag. maar zulke voordeelen zullen het verschil ln bezoldiging niet licht som- penseeren. Indien men ze al genieten kan! De directeur-generaal van handel en nijverheid bij voorbeeld is dngehuwd, profiteert niet alleen niet van den kin derbijslag, maar is bovendien aan een aftrek voor ongehuwden onderworpen. Entin, hem heeft de Kamer zijn toelage gegund. Hij krijgt nu 12000 inkomen. De minister vertelde, dat deze functiona ris in de betrekking, welke hij verliet om het directeur-generaalschap op zich te Hudiging A. Plesman. Groote belangstelling. Nu de bemanning van de üiver a.s. Za terdag in Den Haag wordt gehuldigd, na de grootsche huldiging op'Schiphol, wa ren er menschen, die er behoefte aan ge voelden, om den directeur der K.L.M., de heer A. PJesman, ook een hulde te bren gen. Dat waren allereerst de buurtbewoners uit de Balistraat, waar de heer Plesman woont. Door den heer jhr. mr. dr. W. D. de Jonge werd hierbij namens het comité Bali straat, een zilveren theeblad met Uiver- inscriptie alsmede een calligrafische oor konde aan de familie Plesman overhan digd. Vervolgens vond de huldiging door de Princevlag plaats. Voorafgegaan door de tamboers en pijpers vertrokken een 2»>- tal leden van de Haagsche afdeeling pre cies om kwart voor acht van den .Die rentuin, om via Koningskade en Java- straat naar de Balistraat te marcheeren. Hier speelden de pijpers allereerst het Wilhelmus en vervolgens: Lang zal hij leven en het Princevlaglied, waarop de heer Berlot, voorzitter van de Prince vlag, naar voren trad, om den heer Ples man en zijn echtgenoote, die met de kin déren op het trottoir voor hun woning hadden plaats genomen, toe te spreken Met stentorstem bracht de heer Berlot hulde aan de K. L. M., aan de beman ning van de üiver, doch vooral aan den energieken directeur, den heer Plesman, „den leeuw van de K.L. M.", zooals de heer Berlot hem typeerde De Haagsche burgerij leeft mede met de K.L.M. en haar motor, dat blijkt duidelijk uit de vele duizenden die hier bij deze huldi ging aanwezig zijn. De K.L.M. heeft ech ter zeer veel te danken aan haar direc teur en dat dit wordt ingezien, daarvan is deze huldiging het bewijs. Nadat aan mevrouw Plesman bloemen waren geoffreerd, besloot spr. met een driewerf hoezee voor den heer Plesman, waarmede de vele duizenden belangstel lenden Instemden. De heer Plesman dankte allereerst de buurtbewoners, wier hulde hem ten zeer- ste getroffen had. Spr. is in deze straat geboren en getogen en heeft er dan ook uiteraard vroeger heel wat kwajongens streken uitgehaald. Daarom deed het hem te meer genoegen, dat bij deze ge beurtenis ook aanwezig geweest was de heer Jordes, die al 54 jaar in de Bali straat woont. Dat is voor hem een bewijs dat de streken van vroeger gaarne ver geven zijn.' De Princevlag was spr. dankbaar, dat zij kleur en toon aan deze huldiging had bijgezet. Doch ook dat zijn feitelijk buren, want j voor iemand die in de luchtvaart is, wor den de afstanden steeds kleiner, en het aantal goede buren daardoor grooter. Daarom zijn ook de recente vlucht van de üiver en de aanstaande vlucht van de Snip van zooveel beteekenis, omdat deze vlechten de inwoners van de gebiedsdee- len in Oost- en West-Indlë ook welhaast tot buren van het Moederland maken. Dit kan slechts lelden tót versterking der onderlinge banden. Nadat de leden van het bestuur van De Princevlag even in de woning van den heer Plesman waren ontvangen, marcheerde de vereeniging terug naar den Dierentuin, waar de stoet werd ont bonden. j nemen, nuoo meer verdiend had, dan hij in Rijksdienst kreeg. Door de aanneming van het amende- 1 ment-Smeenk is tevens een toelage van f 175 geschrapt voor een commies. De bewindsman, sprak van „dien ongelukkl- gen commies"; deze zal zich inderdaad op het oogenblik niet zeer gelukkig voe- len! De Kamer heeft nu blijk gegeven van haar vasten wil om toe te zien, dat de zuinigheid, waarvan de. regeering zelve 1 de noodzakelijkheid zoozeer betoogt, ook j metterdaad betracht worde. Anderzijds is minister Steenberghe uit het debat niet ai te bekaaid te voorschijn geko men. Twee van de drie door hem voor- gestelde toelagen heeft hij gered. En ge lukkig behoeft de bewindsman aan de Kamer niet te verwijten, dat zij hem de outillage, welke hij voor zijn moeilijke werk noodig heeft, onthoudt. De heer Smeenk raadde den minister aai, amb tenaren ,die een abnormaal hoog! salaris moeten hebben (althans voor ambtelij ken maatstaf abnormaal hoog) op ar beidscontract aan te stellen. Daardoor zou men voorkomen, dat andere ambte naren, denzelfden rang bekleedende, ook op een dergelijk salaris aanspraak zou- den maken. Z.Exc. zou het denkbeeld overwegen. Er zal wel van allerlei aan vast zitten. In de ambtelijke wereld is niets zoo belangrijk alls „het precedent". wy zijn nu te weten gekomen, waar- j om minister Verschuur maar niet kon slagen met het vinden van een direc- i teur-generaal van landbouw. Hij wilde j dezen functieonaris crisis- en nlet-crisis- zaken opdragen en zooveel werk kan al leen een Ueberjnensch verzetten. Ueber- menschen nu waren niet alleen in Niets- sches tijd dun gezaaid. Minister Steen berghe verklaarde, geen Uebermenschen maar knappe menschen te zoeken. Dit lijkt ons verstandig, o.a. omdat een Uebermensch in ambtelijk verband ver zeild geraakt, vermoedelijk ln een mini mum van tijd met zijn minister en met alle andere hoogwaardigheidsbekleeders hopeloos overhoop zou liggen. Overigens schijnen, onder ons gezegd, werkelijk knappe menschen óók niet zoo veel voor te komen. (Vandaar het woord „toe lage'». De knappe directeur-generaal van landbouw, dien wij krijgen, zal zich dagelijks in den regel met niet-crisis- zaken bemoeien, maar zijn lidmaatschap van eenige crisiscolleges zal het hem mo- hm Dit is héél iets anders dan een zoogenaamde Dit is een daad, die ongetwijfeld door het koopende publiek op hoogen prijs zal worden gesteld Wij zijn er op voorbereid om lukkigen behoort. hoofdbureau van politie overbracht. Zij wórdt verdacht van dood door schuld. Bij een eerste verhoor, dat de commissa ris van politie haar afnam, ontkende zij echter ten stelligste zich hieraan schul dig gemaakt te hebben. Zij opperde de veronderstelling, dat het kindje zichzelf onder de dekens had gewoeld en zoo doende gestikt was. Het gezin van Van Z. is een toonbeeld van armoede en vervuiling. Ook de kin deren waren zeer verwaarloosd. De man bevindt zich sinds eenige dagen ln poll- tlebewaring, verdacht van rijwieldiefstal. Het voorgevallene' veroorzaakte na tuurlijk in de volkrijke buurt groote op schudding voer het perceel was veel pu bliek samengestroomd. De kostgangers hebben hun intrek elders genomen en de woning Is door de politie gesloten. Uiveriana.* Moll en de kangoeroe. Wist u dat van de kangoeroe? Het is een nog volslagen onbekend feit in de snelle, korte, maar zeer interessan te en reeds tot op den draad uitgespon nen geschiedenis van de üiver. 't Schijnt, dat de üiver-bemanning in Melbourne een Kangoeroe, een echte Australische kangoeroe, heeft cadeau gekregen en die in de üiver mee zou nemen naar Hol- land. er op voomereuj om De kangoeroe heelt het echter niet ver- aan onze clientele in den ner gebracht dan Koepang, lande duizenden guldens terug In het „Nieuws" lezen wij het volgen- te betalen. de treffende verhaal, zooals het door Moll Zorqi dat tl ook tot de oe- verteld moet zlJn> van den achtergelaten - - s passagier: „Men kon het beest eenvoudig niet langer aan boord .houden, hoe pijnlijk het ook was nu voor de derde maal een passagier te moeten achterlaten. Het dier kon het maar niet laten, de menschen in de cabine voortdurend op zeer zonderlinge en onaangename wijze ontevredenheid en minachting te too- nen. Op het laatst waren allen verplicht, aan één stuk door een zakdoek met eau de cologne voor den neus te houden. Bovendien zat men steeds in angst over het beest. Telkens klonk de vraag „waar zit de kangoeroe" en dan antwoordde Gillissen of Domenie met slaperige stem op vierduizend meter hoogte „die springt hier ergens rond". Toen met dus te Koepang een aardige dame zag, nam Moll een kloek besluit en zei dat de dame een lief diertje zou krijgen als ze ln drie maal niet raadde wat voor beestje het was. „Een muisje" zei de dame en „mis" zei Moll. „Een mol" raadde de dame verder en toen „een vogeltje". „U heb-em" zei Moll en met een flk- schen zwaai kwam de kangoeroe in de armen van de verschrikte dame terecht. Het „lieve diertje" was een meter lang. Maar de „üiver" was 'm kwijt. Batavier 11 aangevaren. Lloyds meldt uit Londen dat de Bata vier II op de Theems aangevareiv is <Joor het stoomschip Peregrine. De aanvaring heeft gisteren om 21.13 uur plaats gehad. De Batavier werd in het midden geraakt, zoodat de brug en de romp boven water werden beschadigd. Vierhonderd sollicitanten. Naar de vacante betrekking van amb tenaar ter secretarie te Schaesberg (Limburg) hebben meer dan 400 men schen gesolliciteerd. Meisje te Oudenbosch geschaakt? Een 14-jarig meisje te Oudenbosch wordt sinds gisteren vermist. Daar zij het laatst gezien is in gezelschap van een 32-jarigen arbeider, vreest men dat deze haar heeft medegetroond. De politie stelt naar den man, die verdacht wordt van schaking, een nauwgezet onderzoek in. gelijk maken, in crisis-aangelegenheden een behoorlijken invloed te oefenen. Deze regeling lijkt ons nog al slim bedacht. De aandacht verdient 's ministers op merking, dat men niet alle heil van con- tingenteering moet verwachten en dat verhooging van het invoerrecht in een crisistijd als dezen ook een goede maat regel kan zijn. Toen mr. Steenberghe werd genoemd als opvolger van minister Verschuur, zeiden sommigen, dat hij niet- veel kans had, "omdat hij bekend stond als protectionist en het Kabinet tijdens minister Verschuur's bewind bescher- mingspolitiek afwees. Het verschil tus- scheh minister Steenberghe en zijn voor ganger bleek thans. Maar, zal men zeg gen, dit betreft toch de politiek van het geheele Kabinet. Dkt er een nuance be staat tusschen den minister-president en den minister van Economische Zaken, lijkt echter niet onmogelijk. Intusschen heeft de laatste hoogere Invoerrechten niet verdedigd als een prlncipieele wijzi ging van onze handelspolitiek, maar als een incldenteelen maatregel en als een middel om ons een wapen te verschaffen bij onderhandelingen met het buiten land. Voor de rest moeten wij afwachten. Wij noteeren nog 's ministers mede- deeling, dat binnen enkele dagen de eer ste betalingen zullen, geschieden op de geblokkeerde vorderingen op Duitschland van vóór 24 September. Inzake de clea- ringkwestie moet de bewindsman, han gende de onderhandelingen, overigens zorgen, dat geen onvoorzichtig woord de omheining zijner tanden ontvluchtte. Na de algemeene beschouwingen heeft een onafzienbare rij sprekers over de af deeling „handel en nijverheid" 't woord gevoerd. De minister maakbr aan het eind der vergadering een aanvang met zijn rede, volgens het geferuik, hetwelk belet, dat den volgenden dag nog meer afgevaardigden zidh- op het sprekerslijs- tje zouden laten inschrijven. Hij gaf een opsomming van wat er alzoo besproken was: bevrachtingscommissiën voor de evenredige vrachtyerdeeling, voorschot ten voor bouw van een tweede „Staten dam" voor de Holland—Amerika Lijn, contingenteeringen, 'scheepsbouw, stro kartonindustrie, papierfabricage, vesti- gings-eischen voor den middenstand, ca deaustelsel, uitverkopen, automaten, ip- ning van kleine vorderingen, enz., ezn. GEMENGDE "BERICHTEN^ Drama in de Kranestraat in Den Haag. Kindje van acht gevonden. De moedi Gistermiddag omstreeks 3 uur is in het perceel Kranestraat 59 ln Den Haag, dat bewoond wordt door het echtpaar Van Z., beiden 25 jaar oud, een drama aan het licht gekomen, dat echter nog niet tot voldoende klaarheid is gebracht. Op genoemd tijdstip k,wamen twee kostgangers in de woning en vonden twee kindertjes, respectievelijk van 3 en 4 jaar, alleen thuis. Het derde kindje van het echtpaar, een jongetje van 8 maan den, mistten zij echter. Toen zy gingen zoeken, troffen zij de kleine in zijn ledi- kantje als het ware begraven onder de dekens. Daar zy vermoedden, dat het knaapje, dat geen teekenen van leven meer gaf, gestikt was, waarschuwden zy een buur vrouw. terwyi voorts de Geneeskundige Dienst op de hoogte werd gesteld. Een dokter, die enkele oogenblikken later ter plaatse kwam, kon niet anders dan den dood van de baby constateeren. De poli tie, welke inmiddels eveneens ter plaatse was verschenen, naqi het ïykje in beslag en deed het naar het ziekenhuis vervoe ren, waar sectie zal worden verricht. Door de zorgen van de kinderpolitie zijn de beide andere kinderen van het echt paar van Z elders ondergebracht. Korten tyd later kwam de vrouw thuis. Zij werd opgewacht door de poli tie, die haar arresteerde en naar het RECHTZAKEN. De relletjes te Lopik. Zes verdachten voor het Amsterdamsche Hóf. Tegen drie hunner wordt et» half jaar gevangenisstraf geëischt. In den laten avond van den ïöden Fe bruari van dit jaar was het te Lopiker- kapel, gemeente Lopik, zeer rumoerig. In een cafe was een N.S.B.-vregaderlng ge houden. Na afloop wilden de sprekers per auto vertrekken, doch er moest wor den gewacht tot het rustiger in het dorp was. Eindeiyk meende men, dat het Juiste oogenblik gekomen was, het was stil ge worden; onder leiding van den dorps veldwachter toog het gezelschap naar de schuur, waar de auto gestald stond. De deuren van de garage stonden open en... plotseling daalde een regen van steenen neer op het schuurtje, de auto en de personen welke zich daar bevonden, ook viel er een revolverschot. De steenen regen werd gevolgd door een aanval van uit het duister door met stokken gewa pende mannen. Het was zeer moeilijk iemand te herkennen, daar het stikdon ker was. Tegen zeven personen werd later proces- verbaaf opgemaakt wegens geweldpleging met vereenigde krachten en mishandeling. Drie verdachten zyn door den politierechter te Utrecht ver oordeeld tot zes maandengevangenisstraf vier werden er vrygesproken. Van de drie verdachten berustte er één in zyn straf, twee kwamen ln hooger beroep, terwyi de Officier appèl aantee- kende tegen de vrysprekende vonnissen. Gisteren namen zes Inwoners van Lo pik plaats in de verdachtenbank om ln hooger beroep voor het Hof terecht te staan. Unaniem ontkenden de verdachten zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Als eerste getuige wordt de veldwach ter gehoord. Hy vertelt dat hy de N.S.B.- vergadering heeft bygewoond, het was er rustig toegegaan. De herrie kwam pas los na afloop; toen men wilde vertrek ken werd er met steenen gegooid. Er is toen een uurtje gewacht en de veld wachter meende tenslotte, dat de N.S.B - ers rustig konden vertrekken. Een stee nenregen en een aanval met knuppels volgde. Met stelligheid herkende de veld wachter de verdachten als de aanvallers Zy biyven echter by hun ontkentenis; slechts één geeft toe in het schuurtje té zyn geweest. Geslagen of gegooid had hy niet, hy was slechts komen kyken, om dat er even tevoren een schot was ge vallen, waardoor zyn vrouw en kind licht werden gewond. Verd. wilde onderzoeken wie er geschoten had. De veldwachter ontkent echter in de richting van de woning van verdachte te hebben geschoten, hy handhaaft zyn lezing van het geval en verklaarde, dat hy er zeker van Is, dat deze verd. met 1 een knuppel heeft geslagèn. Mr. H. B. J. Waslander, verdediger, 1 vraagt den veldwachter of hy nog al dlk- wyis na sluitingstyd in het café van H. komt (waar de N.S.B-.vergadering werd geholpen). Getuige ontkent deze Vraag. Wel komt0 hy er een enkele keer na sluitingstyd, doch dat is dan voor dienstzaken. De verdedigster mej. mr. Simons (tot get.): Hebt u op lü November j.l. des avonds met den caféhouder H. staan praten en gezegd, dat hy er in Utrecht maar wat van heeft gemaakt?... Getuige: Absoluut onjuist! Nadat nog eenige getuigen zyn ge hoord wordt gepauzeerd. Na de pauze wordt l^eL> getuigenver hoor voortgezet met het ondervragen van de déchargegetuigen. Een paar getuigen verklaren, dat zy na sluitingstyd wel eens hebben gebiljart met den veldwachter in het café van H. Getuige J. J. Haas, dienstbode te Jaars veld, verklaart een gesprek te hebben gehoord, waarby de £i décharge gehoor de getuig K. Jr. heeft gezegd: „wy (de z.g. aangevallenen) zyn te vroeg begon nen met gooien. K. wordt hierover nader ondervraagd en ontkent dit. Getuige verklaart voorts, dat zy gezien heeft dat K. Jr., die thans bezwarende verklaringen heeft afgelegd voor de ver dachten, dien bewusten avond met stee- heeft gegooid. Bedreigd met een vervolging wegens meineed handhaaft zy b&arJezlng. De vrouw van een d^veraachten ver klaart op lü Novem'berSflm gesprek te hebben gehoord tusschen den veldwach ter K. en den caféhouder H., waarby de veldwachter zei: „Ik heb dien avond niets gezien, want het was veel te donker. Een volgende getuige verklaart, dat de N.S.B.-spreker, die op 15 Febr. Is mishan deld, raadsman voor den veldwachter K. is geweest by een kantongerecht-prece- dure. Vervolgens deelen eenige getuigen mee, dat verd. H. V. wiens vrouw en kind door een schot waren getroffen toen hy dat hoorde eerst naar zyn huis is ge gaan, waar het kind al heen was ge bracht. Daarna is hy er uitgegaan om den veldwachter te halen. Requisitoir. Het woord is dan aan den procureur- generaal mr. D. Reilingh, die uitvoerig de getuigenverklaringen nagaat. Het staat vast dat er dien avond door een groot aantal personen een aanval is on dernomen op de schuur, waarin de auto stond gestald. De rol van de verdachten T. V., A. S. en G. S staat echter niet vast, ten aanzien van deze drie verdach ten requireert spr. vryspraak. Ten aan zien van H. V., P. S. en H. 8. qcht het O. M. het tenlastegelegde bewezen. We dienen, afdus spr., de ernst van de feiten niet te onderschatten. De aanval was ernstig en de veldwachter moest wel een schot lossen; het is zeer te betreu ren, dat hierdoor twee onschuldigen werden getroffen. Er is in deze zaak veel geknoeid, getuige Haas heeft naar spr.'s meeningeen meineed afgelegd en zal hier voor moeten terechtstaan Voor vermin dering van de straffen bestaan zeker geen termen. Spr. requireerde tegen de verdachten H. V., P. S. en H. S. wegens openiyke geweldpleging in vereeniging zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers mr. Waslander en mej. mr. Simons pleitten vryspraak. Arrest 6 December. RADIO-NIEUW3. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Concert door de Notenkrakers; 6.30 Concert door Eddy Walls en zyn orkest; 7.00 Saxofoon en piano; 7.10 Orgelspel7.30Geordende pro ductie en distributie. III „De vijfjaren*- plannen in Rusland." Lezing door Dr. W. K. van Dillen; 7.50 Gramofoon; 7.57 S.O.S.-berichten; V.P.R.O. 8.00 Cursus. Drie levensbeelden uit de Evangeliën, 2e voordracht: Heilverlangend naderen menschen. Christus in moed en in dee moed. Spr. Prof. Dr. M. C. van Mourik Broekman; 8.30 Concert; 9.00 Cursus: De rechtvaardiging van den godsdienst door het denken, ie Voordracht. Het wezen van den godsdienst. Spr. Dr. H. de Vos; 9.30 Concert; 10.00 Vaz Dias; 10.15 IJs- landsche schetsen door Jkvr. C. v. Lidth de Jeude; V.A.R.A. 11.00 Gramofoon. Huizen: 6.30 „Winterzorgen in den tuin" door A. J. Herwig; 7.00 Nieuwsbe richten; 7.15 Gramofoon; 7.30 Literair halfuurtje. H. van Leek over: „De proef- tyd van Frits Hopman; 8.00 Concert door de Haarlemsche Orkestvereenlging; 9.00 H. A. Gregory over: „Een zeemacht is voor de handhaving van het Ryk der Nederlanden onmisbaar"; 9.30 Vervolg concert; 10.30 Vaz Dlas; 10.40 Gramofoon. STADSNIEUWS. ""I" GOUDA, 23 Nov. 1934. Beslissing verdaagd. «.«meester m Wethouders does te ,Z dat zü bü besluit van heden de be- l oing hebben verdaagd op het verzoek 'f W van den Broek, Goejanverwelledijk Taldaar, om vergunning tot het oprich ten in bedrijf brengen van een plu.mvee- «derfabriek en het plaatsen daarin van el«tromotoren, respectievelijk van 11 en p.fin het perceel, plaatselijk gemerkt iioiwe Gouwe, Oostzijde no. 1, kadastraal fctend gemeen!'e Gouda, sectie G no. 1228. Drankwet. I Burgemeester en vyetnouders van Gouua jrengen ter openbare Kennis, dat op 1» .v» iani»r 1934 by hen is ingenomen een ver- uekschritt van A. Overeynder, wonelltte te l nnnda. Constantyn Huygensstraar no 161. m een verlof B ingevolge de Drankwet I da volgende local! elt: de benedenvoor- locaüteit van het perceel Kleiwegstraat ™in twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het [lenen van dit verlof schriftelyk hezwa- m by Burgemeester en Wethouders in- brengen. De stand der werkloosheid. Op Donderdag 22 Nov. waren by de Ar beidsbeurs als werkloos ingeschreven: aar- bewerkers 98, letterzetters 31, bouwvakken 559 houtbewerking 112, lederbewerking 24, kleédingbewerking 26, metaalnyverheid 201, capierbranche 6, textielindustrie 47, suiker werkers 103, sigarenindustrie 106, land bouw 37, pakhuisknechs s,> schipperaknechts, koetsiers en chauffeurs 347, kantoorperso neel 46 huiselijke diensten 13, fabrieksar beiders 136, transportarbeiders 81, chem. teehn, am. 2. Totaal 1973, of 23 meer dan vorige week. R.K. Vredesbond. Do K.K. Vredesactie. De moderne oorlog ia misdaad! g,ifd. Gouda van den Koomsch-Katho- ftrsn Vredesbond hield gisteravond in een der ralen van de St. Iheodorusst.ch mg kar eerste openbare vergadering in een j sirie waarin er nog twee zullen volgen. De voorzitter, de heer C. van Vhet, open- j dt met een woord van welkom de vrij tal- rijke aanwezigen en wees op de noodzaak van het uitdragen van het pacifisme waar er bij zoovelen laksheid is. Piter Fennell O.P. uit Amsterdam sprak daarnk over „Vredesactie". Toen de volken i na den grooten oorlog zoo begon Z Eerw. - de vernielde welvaart aanschouwden en 1 men zag de duizenden ongelukkigen die uit den oorlog waren teruggekeerd, schreeuw den allen het uit „Geen oorlog meer! 11e oorlog was gevoerd om persoonlijke belan- gen doch' had voor alle volken persoonlyke en moreele gevolgen. De volken waren irisleid door opgeschroefd chauvinisme en omgekochte, leugenachtige pers. De vrades- actie ontstond, Vredesactie die echter be- rust op vrees 'is geen ware vredesactie. j Onder pressie werd het Verdrag van Ver- 8ailles samengesteld dat geen vrede bracht, j Het was dan ook geen vredes- maar een oorlogsverdrag. Het internationaal wan- trouwen was niet weggenomen. De ware vrede tusschen de volken is met I negatief, doch positief. Vrede wil zeggen een krachtig streven naar het geluk van alle menschen om te komen tot een Keor~ derde maatschappij waar de menschen in vrede met elkander zullen leven. Vrede is. liefde voor alle menschen. Hu, na zqs-ien jaar, komt de vraag oi vredesactie noodig is. Spr. antwoordt me^ ,ja". Een vredesbeweging die in dezen tyd het vredes-ide^l uitdraagt is thans meer dan ooit noodzakelijk. In onze dagen wordt vergeten Wat de wereldoorlog heeft beteekent. Door een on redelijk chauvinisme wordt haat gekweekt. Diplomaten van vriendschappelijke landen komen samen om te beslissen welke wape nen nog geoorlbofd zyn om elkaar kracht dadig te bestrijden. Vredesactie is -noodig als tegenkracht van de industrie die internationale contracten afsluit en tegeji de wetenschap die zich ver laagt tot het uitvinden van de helsche chemische- en bacteriologische verdelgings middelen. Vredesactie is noodig nu de Vol kenbond een fiasco dreigt te worden. Vre des- en Ontwapeningsconferenties misluk ken en de Ontwapeningsconferentie te Ge- nève is geworden een conferentie waar b e- wapening wordt besproken. In de volkenbond zegt spr. moeten de volken hun invloed laten gelden. Z y haten den oorlog! Vrede moet ten spijt van het ongeli miteerde kapitalisme en groeiend militaris me worden bevorderd. De christelijke vredes-idee moet verwezenlijkt worden. Spr. wijst dan op de onthullingen van de Ame- rikaansche Senaatscommissie. Het is een schande zoo roept spr. uit dat het werk van dergelijke internationale in dustrieën als daar aan hei licht zyn gek>- men, nog mogelijk is! Een moderne oorlog wordt thans overal voorbereid. Deze oorlog zal met aan het front worden gevoerd, dch zal alle burgers er in betrekken. E-.n volgende oorlog zal een gifgassen-, chemische- en bacteriologische oorlog zyn waartegen geen beschdrining mogelijk s. Een moderne oorlog is misdaad! Het is de plicht van de gansche mensch- Keid die oorlog onmogelijk te maken. Dat «ok ukdividueole plicht. Ook wij, de katho lieken, moeten deze ideeën verbreiden en wjj moeten de haat tegen den oorlog alge meen maken Onze jeugd moet worden op- gevoea voor kerk en maatschappij en niet voor kanonnenvoer! (Applaus). Er is be zinning noodig. Wy moeten ons realiseren wat oorlog beteekent en hem gezamen'yk onmogelijk maken. In Nederland is daarvoor de R.K. Vredesbond. die kerkelijk is goedge- reurd. Vredesactie moet niet worden ge voerd met gevoelsargumenten, doch hei ware beginsel, ^ewaarborgt door onzï mo- ïalisten en dm zal een vruchtbare actie nogclyk zyn. Wy willen - zegt pator Fennell den vrede onder alle volken oe- 'uauen, maar ook tusschen alls klassen der maatschappij. Vrede tusschen de bur- J gers, in het gezin, vrede in de harten der menschen en vrede met God. Dan zal ei Vrede zyn in al onze ondernemingen. Op dit met ®andacht aangehoorde betoog volgde een geanimeerde nabespreking. De vergadering werd door mej. Faay en den heer v d. Bosch met zang opgeluisteid. De voorzitter bracht een woord van dank aan allen die tot het welslagen van dezen J avond hebben medegewerkt en aan Pater Ftnnell in het bijzonder .waarna hy de bij eenkomst sloot. Uitvoering Invaliditeitswet. I Betreffende den Raad van Arbeid te Utrecht met inbegrip van den voormalige» I Raad van Arbeid te Gouda, deelt men ons het volgende mede: Tot op 1 November 1934 werden toege kend 2600 inv aliditeitsrdnten tot een totaal jaarbedrag van I 360.706.51; 5666 onder- domsrenten tot een totaal jaarbedrag van j 8.532.116.—j 1489 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 244.769.11; 683 weezenrenten.tot een totaal jaarbedrag var, 104.688.34. Geneeskundige behandeling en(of) ver pleging werd verleend in 3766 gevallen, ob- I servatie had plaats in 39 gevallen. I Betreffende alle Raden van Arbeid le- I !aTotn op 1 November 1934 werden toege- kend 46358 invaliditeitsrenten tot een to taal jaarbedrag van 6.529.314.29; 108680 ouderdomsrenten tot een totaal jaarbedrag I van 16.398.801.64 28191 weduwenrenten I tot een totaal jaarbedrag van 4.565.957.63; 1S810 weezenrenten tot een totaal jaarbe- I drag van 2.091.359.68. Geneeskundige behandeling en(of) ver- I pleging'werd verleend in 52244 gevallen, I observatie had plaats in 1211 gevallen. Marguerite Couperus zingt voor de I Ned. Vereen, van Huisvrouwen. olkslie-aeren en balladen uit verschillende I landen en eeuwen. In de bovenzaal van Restaurant „Ter Gouw" werd gistermiddag door de aid. Gouda van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen een „Huisvrouwen-mid dag" gehouden. De belangstelling was zeer groot wat op zichzelf geen wonder is in I verband met het optreden van Mevr. Mar- guerite Couperus, een naam die geen by- zondere reclame behoeft om velen tot zich ie trekken Na een inleidend woord van de presi- dente,. mej. G, J. Montagne, bracht de be; gaafde ardBte een aantal liederen ten ge- hoore. Begeleid door haar pianiste, mej. Bets Nederkoren, zong mevr. Couperus oude liederen die zooals zy in baar 4nleiding zeide het denken en doen der verschil lende volken omstreeks de löe eeuw tot op heden weergeven. Zy geven een indruk van de historie, de cultuur en de folklore der Het programma bestond uit VolksUedc- I ren en Balladen uit verschillende landen en eeuwen, alle voorgedragen ln bybehoorende, fraaie cos-uums uit die dagen. Mevrouw 1 Couperus ving aan met om viertal Bretm- I sche en Normandische liederen. Met zeer I veel gevoel zong zy „Berceuse Bretonnfc' I en een Normandisch lied „I.a chanson du I Roy Jean Renaud". Humoristisch-ondeugeai zong zy een pa- I rodie op het Fransche spreekwoord „Als I men een vogel in de hand heeft, moet men h&m meteen plukken". Van de Engelsche lieleren noemen wy in I het bijzonder de beide kinderliedjes „The I Boaustalk" en „San'ta Clauri' die haar te- I recht een warm applaus deden oogstten. Vóór de pauze zong mevr. Couperus nog I drie Duitsche liedjes. Het tweede gedeelte I Van het programma werd geopend met j Menuet de Martini", het lievelingslied van I r koningin Marie Antoinette dat aan haar I hof te Versailles werd gezongen. Achter- I eenvolgens bracht zy dan „Ma fille veux tu un bonnet?", „Voici la Noël" en „Sur le I pont di'Avignon" die alle zeer in den smaak I vielen. I Na de luisteraars in gedachten in ver schillende landen te htbben gebracht, keer de zij terug tot datgene wat eenige Groot- Nederlandsche kunstenaars ons met hun talent vol teedere schoonhied hebben ge- bracht en het leek ons een goede gedachte dit deel van het programma te openen met Guido Gezelle's „Als de ziele luistert...". In ,Een ochtendpraatje tusschen een heel klein kind en zijn moeder", geschreven door Hendrika van Tussenbroek die ook zooveel andere fijne, diepdoorvoelde kinderliedjes schreef, gaf de begaafde zangeres nog eens overduidelijk blylt van het kunnen uitbeel den van datgene wat door de dichteres componiste in de woorden en muziek dezer kinderliedjes is gelegd. Het zou te ver voeren een beschaving te geven van alle voorgedragen nummers af zonderlijk. Het zn voldoende op te merken dat mevr. Coupenis met haar meesterlijke voordrachtkunst en gave en beschaafde zang, een middag van zuiver kunstgenot heeft geschonken. Wij zouden niet volledig zijn, indien niet zou worden gesproken over hei schoone pianospel van mej. Nederkorfn. Niet alleen bedoelen wij dan de begeleiding van mevr. Couperus waarin bleek dat zy beiden ge- heel op elkander zyn ingesteld, doch ook de solonummers waarmede zy op uitnemen- de wijze het programma completeerde. De bloemen die de beide dames werden aange boden waren zeer zeker verdiend en een „tot weerziens" na deze geslaagde middag is zeker op zyn plaats. Jubileumavond „Maarten Luther". Het is werkelijk aangenaam een verslag tc kunnen geven over een goed geslaagde feestavond, welke bestond uit het geven van een concert door bovengenoemde vereeni ging in combinatie met het Dameskoor van de N.C.V.B. en het Chr. Mannenkoor „de Lofstem" en het Dubbelmannenkwartet van laatstgenoemde vereeniging. Geslaagd ten eerste door de groote belangstelling van het publiek, (een volle Kunstminzaal) en door het gebodene. De avond werd geopend door het zingen van de aanwezigen van Psalm 68 vers 10. Daarna nam Ds. Simon het woord en las Psalm 160 en ging voor in gebed, in he, kort memoreerde hy dahrna het doel van dezen avond: te gedenken het 10-jarig be staan van het Kerkelijk Zangkoor „Maar- ten Luther". - Een klein en ^scheiden koor dat m de afgeloopen jaren met afwisselende leiding ook had bijgedragen bij feestelijke samen- I komsten in de Luthersche Kerk. By het ge denken van de voorbijgegane jaren komt nu ook hej danken voor zegeningen ,die by het I werk ontvangen zijn. De drie koren, welke onder de bekwame leiding van Gijsbert Nieuwland staan, zoo I verzekerde spr., waren een waarborg voor I een avond van muzikaal genot, die tevens I de ingang zou zyn voor een nieuwe periode I van gezegend werk voor „Maarten Luther". Het programma werd geopend door het i zingen van de vereenigde koren met het „Osterchor" van Mascagni. Was de inzet even onzuiver, verder werd dit mooie koor- werk onberispelijk uitgevoerd. 't Dameskoor van de N-C.V-B. zong als steeds zeer goed, jammer dat enkele par tijen te zwak bezet waren, later bleek dat dit door ziekte van enkele goede krachten kwam. 't Mannenkoor gaat vooruit. „Bede van Heinze en. „Bergmaimskind" van Hans Bastyr werden het best vertolkt. De duetten, gezongen door de dames Sprik en Maree, waren een succes, ook de fijn aangevoelde begeleiding door den di- Het Dubbelmannenkwartet dat eerst zes weken bestaat, zonjf „Thrirne" van Wit! en „Zondagswijding" van Abt. Het eerste min der het tweede zeef goed. De tenoren waren helaas te zwak. Tot slot een bravo voor de jubileerende vereeniging voor de goede uitvoering van het moeilijke „Mozes" van Haydn en de keurige uitvoering van „Ave Verum" van Mozart en „Du Hirte Israels" van Mozart. De begeleiding Van den heer C. de Man was goed, doch door niet op den directeur te letten wel eens lafwykend. De solisten voldeden allen, zoowel de da mes Sprik (een pnUt in het ml4lten- register) en Maren een prpcht mezzo, gren- zende aan alt. De bas-solist, de heer Esschoten, heeft een mooi donker geluid. De heer Mineur, bariton, kweet zich goeo •van zijn taak, doch! was in „Bergmannskind" gelukkiger dan in „Bede". De heer Huis man Jr., tenor, is beter in het falset-regis ter dari in het midden-register, hij passé op I voor een te, sterk Vibrato, zyn solo in Fouten zijn er gemaakt, doch de koren mogèn zich gelukkig prij^n een directeur hebben, die zorfn groote belofte inhoudt voor de toekomst. In ieder geval is dezen avond voor allen een succes geworden. Si. Nicolaas op bezoek. Men meldt ons dat Zaterdagmiddag St. Nicolaas tusschen 2 en 4 uur een tocht door de stad zal maken en een bezoek zal bren gen aan de Bazar van de Vryz. Ned. Her vormden in het gebouw van de Eierveiling (voormalig kazernegebouw). Het circus B«ver weer in Gouda. Morgen openingsvoorstelling. Het Nederlandsche circus Bever, dat met veel succes reeds eerder voorstellingen gaf li er ter stede, zal wederom eén bezoek aan onze stad brengen. Men weet het, dit circus is niet zoef ge weldig groot, maar het programma js er niet minder om. Het kleine intieme circus had vorige jaren, toen het eenige dagen hier zijn tenten had opgeslagen, op de Nieu we Markt een zeer goed programma, en wy hebben toen reeds verteld van dit echte paardenspel, dat wat zyn voorstellingen be- treft, niet onder doet voor de groote onder- I nemingen, waarby de organisatie dikwyis j meer te bewonderen is dan het Kistte van het gebodene. i Al het materiaal van het Circus van gever ziet er buitengewoon netjes uit, over al wordt men orde, properheid en fatsoen gewaar, zoodat dat aan een echt Neder- I landsche onderneming behoort In de Stal len vinden we een groot aantal goed ver zorgde paarden, waaronder mooie school paarden, prachtige leeuwen, waarmede de directeur zelf werkt en een zeer goed num- mer vertoont, dat al door groote circus- directeuren hemelhoog geprezen is, ijsberen, panters, honden enz. 5 De artisten, waaronder acrobaten, paard- rijderessen, goede, grappige clowns enz., zyn allen van het eerste plan. Eigenlijk is het in zulk een kleinere omgeving veel ge- zelliger dan in die reuzen-tenten, waar men ook alles niet zoo goed kan zien, vooral van ue goedkoopere plaatsen af niet. Wii Zijn overtuigd, dat we de bewoners van Gouda en omgeving niet behoeven aan I te sporen deze Nederlandsche onderneming tc bezoeken: ze zullen de gelegenheid niet laten voorbii Kuuu een goed circusprograin- ma te gaan zien. De prijzen zijn aangepast aan de tijdsomstandigheden. Wij verwijzen I verder naar de advertentie, die morgen in dil blad verschijnt. De Uiver komt over Gouda. Zaterdag te kwart over twaalf. Door den burgemeester alhier is aan de K.L.M. gevraagd, of de mogelijkheid be staat,' dat de Uiver morgen op zyn vlucht naar Rotterdam over Gouda komt. Daarop is heden telegrafisch bericht van dé K.L.M. ontvangen, dat de Uiver morgen kwart over twaalf over Gouda zal cirkelen. nenenvergaaerlng Groene Kruis. Een nieuw magazijn. De afd.' Gouda van de Zuid-hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" heeft een ledenvergadering gehouden. Naar aanleidnig van de in het bezit van de vereeniging gebleven prijzen van de Groene Kruis-verloting kwam het bestuur met het voorstel om de baby-goederen en ue huishoudpakketten ter beschikking van liet Consulta iebureau voor Zuigelingen te stellen. Dit voorstel vond algemeene instem ming, terwijl voorts werd besloten de over gebleven prijzen te verloten op den film avond, die waarschijnlijk midden Januarr gehouden en waarop de nieuwe film van het geneeskundig school toezicht vertoond zal worden. Vervolgens kwam het koopen of huren van een pand, in te richten als magazijn, aan de orde. Het bestuur vroeg in deze een volmacht van de leden. De heer P. J. Kolijn wees op de groote verantwoordelijkheid van het bestuur in deze aangelegenheid en achtte het ge wenscht, dat een commissie in het léven ge- ïoepen zou worden, waarin het bestuur over wegend vertegenwoordigd is. Voorts opper de de heer Kolyn het denkbeeld een eigen gebouw te laten bouwen, dat vrijstaand van andere huizen, op de meest doelmatige wijze ingericht kan worden. In haar antwoord deelde mver. Horneman mede, dat om verschillende redenen momen- teel nog niet tot bouw kan worden overge I gaan, waardoor men wederom genoodzaakt is een pand te huren. Besloten werd hier- na het bestuur de gevraagde vrijheid van handelen inzake het huren van een magazijn te verleenen. NORTH AltDU Thalia-Theater „Die Stimme der Liebe". Réunie-Bioscoop „Quo-Vadis". Schouwburg-Bioscoop „Nana". De aankomst van de „Uiver" op Schiphol. 23 Nov. 8 uur „Heil des Vota" gecomb. Knapenvereeniging. 24 Nov. 3 uur Kazerne. Opening bazar Vrtjz Hervormden. 28 Nov. Ned. Centr. Redd. Brig, des avonds 7j30 uur Oefen-avond, Gymnastiek-avond, onder leiding van den leeraar Ph. Bom, in School 1, Jeruzalemstraat. Apotheken. De apotheek van Mevr. de Wed. H. A. Teepe, Gouwe 136, is tot èn met 23 Nov. be- nevens den daarop volgenden nacht, des avonds -na 8 uur geopend (des nachts echter alleen voor recepten). - HIT DEM OMTREK» CAPELLE A. D. IJSEL. Bedriegelijke bankbreuk. Verdacht ,van bedriegelijke bankbreuk is gisteravond door de gemeentepolitie te Capelle a. d. IJssel aangehouden de 40-jarige C. V. V., rijwielhersteller aldaar. MOORDRECHT. Lid gemeenteraad. De heer C. Timmermans, die in de be staande vacature benoemd is tot lid van den Gemeenteraad, heeft deze benoeming aangenomen. Hy neemt zitting voor de S.G.P. De IJsclub. In de vergadering van d# Moordrechtsche IJsclub bracht de penningmeesetr, de heer Goudriaan, verslag uit over het afgeloopen boekjaar. De ontvangsten hadden bedragen 617.42 en de uitgaven 561.20. Batig $aldo 56.22. Medegedeeld werd, dat het bebtuur het schilderen van het clubgebouw aanbe steed had onder de schildersleden. Het werk werd opgedragen aan den laagsten inschrij ver, den heer Van der Panne, voor 66.—. LUCHTVAART. Parmentier dankt hc Australiërs voor hun ontvangst. In de studio van het hoofdbestuur der PTT heeft, naar de Telegraaf meldt, Parmentier, die daarbij vergezeld werd door den directeur van de K.L.M., den heer Plesman, Donderdagmiddag in Let Engelsch een toespraak gehouden tot de Australische bevolking, die door de Aus tralische Radio-omroep gerelayeerd werd Parmentier zeide het volgende: Goeden avond, Australische lusteraars. Het is op het oogenblik in Nederland één uur in "den namiddag en ik ben juist 24 uur in Nederland terug. Gisteren arri veerde ik onder prachtige weersomstan digheden in de Nederlandsche hoofdstad, Amsterdam, waar een enorme menigte ons opwachtte en ons een wonderbaar lijke ontvangst bereidde. Nu ik weer thuis ben ls het mij een voorrecht en een groote eer, de gelegen heid te hebben enkele woorden te rich ten tot het Australische publiek en tot alle vrienden, die ik mij in mijn te kort verblijf 'in Australië heb mogen maken. Overal in Australië heb ik tijdens mijn verblijf in uw land zooveel vriendelijk heid ondervonden, ik heb alle mogelijke assistentie en hulp ondervonden, en zal mij altijd de uitnemende samenwerking met de grondorganlsatie de R.A.A.F. en de R.A.C. herinneren. Ik zal nooit de prachtige ontvangst vergeten, die ons te beurt viel in al de steden, waar wij met ons vliegtuig land den, en ik voel mij in het bijzonder ver plicht jegens MacPherson Robertson, de burgemeester van Albury en alle autori teiten, die wij de eer hadden te ontmoe ten, en die alle zeer gastvrij jegens ons Lady Hachett Moulden, die met ons reisde als de eerste vrouwelijke passagier van Melbourne in Austrilë, was ver rukt over haar vlucht, en zij noodigde haar dochter uit ons in Athene te ont moeten om te zamen met ons van die oude stad naar Engeland te reizen. Tijdens het banket, dat gisteravond in Amsterdam ter eere van pnze vlucht ge geven werd, zat lady Moulden aan als eere-gast en zij werd zeer gecompli menteerd met het feit, dat zij de eerste vrouw was, die door de. lucht als passa- giere van Australië naar Nederland reis de. Onze thuisreis was een zeer langzame pleiziertocht. Dit was noodig ln het be lang van onze maatschappij om onze Douglasmachlne te toonen op de plaat sen die wij regelmatig aandoen. Het toestel trok overal groote belang stelling en overal werden wij schitterend ontvangen, wij werden zelfs uitgenoo- digd naar Ankara, de hoofdstad van Tur kije te vliegen waar de hoogste Turksche autoriteiten zich ten zeerste voor ons toestel interesseerden en er enkele korte vluchten mede maakten. De passagiers die met ons de vlucht naar Australië maakten, genoten even zeer van de langzame vlucht terug, daar zij nu tijd hadden iets te zien van ver schillende plaatsen zooals Bali, Java, Rangoon, Jodpur enz. Zij bewaren aan hun verblijf in Australië de aangenaam ste herinneringen. Het toestel arriveerde in Holland in perfecte conditie. Ik hoop, dat wij spoedig een regelma tige luchtverbinding met Australië zullen Parmentier vertelde ten slotte nog van de Kangoeroe die men Jn Timor heeft achtergelaten. Militair vliegtuig te Bangkok neergestort. Vijf dooden, negentien gewonden. Een militair vliegtuig is gisteren te Bangkok bij den start over den kop ge slagen. Daarbij werden 5 personen ge dood en 19 gewond. MARKTBERICHTEN. Deensciie boternoteering. De officieele Deensche boternoteering bedroeg heden 200 kr. is 66 cent per K.G. Het Crbis-Botiermerk. De Crisis-fZuivel-Centrale maakt bekend, dat behoudens tusschentydsche wijziging van de week van 25 Nov.1 Dec. de prijs ■va-n het Crisis-Botermerk en van de ver- voervergunning van buitenl. boter 4a vast gesteld op 1.per K.G. WISSELKOERSEN. 23 NOV. 24 NOV. Officieel. Londen 7.39 7.38* Berlijn 59.49 59.45 Parijs 9-743 9.741 Brussel 34.484 34.50 Zwitserland 41.94 41.93 Kopenhagen 55.05 33.004 Stockholm 38.124 38.10 Oslo 57.20 37.15 New-York 1.47J4 1.47R Niet-officieel. Praag 5.18 6.174 Madrid 20.224 20.224 Milaan 12.63 12.624 Beursoverzicht. De politieke situatie ln Europa oefen de vandaag op de fondsenmarkt niet veel invloed uit of het moest zijn dat de on dernemingslust nog-^verder inkromp. De stemming was niet ongunstig, dank zij de vaste houding die gisteren in Wall- street bestond. De nieuwe verhooging van de verkooplimieten door de Niva werd goed opgenomen en had een koersstij ging van 14 pet. van Accoustiek ten ge volge. Kon. Olie openden 13 pet. \aster, onder invloed van de betere berichten van de Amerik. olte-industrie. De hoog ste koers bleef niet behouden. Philips goed prijshoudend, doch Unilevers ver toonden neiging tot reactie. Aku s on dergingen weinig verandering. Tabakken onregelmatig. Koersfluctuaties van be teekenis bleven uit. Rubbers verdeeld, doch de grondstemming was niet ongun stig, dank zij de lichte koersstijging nu alle geruchten betreffende een misluk king der restrictie worden tegengespro ken. Amerik. fondsen weinig verande ring. Youngleenlng daalde met 1 pet.. Ned. Staatsfondsen vertoonden een licht dalende tendenz. De Ned.-Ind. obligaties waren vast. De nieuwe 4 pet. leening werd weer een fractie hooger afgedaan. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 23 November. Hoogste stand 774.0 te Valencia. Laagste stand 744.5 te Vardo. Verwachting: Zwakke tot matige later wellicht toenemende westelijke tót zui delijke wind. Nevelig tot half of zwaar bewolkt. Later toenemende bewolking. Weinig of geen regen, zachter ln het zuid-oosten.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2