r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ro. 18768 Maandag 26 November 1884 73* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUD EWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 1 I a' BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLÉ, Fransch-Russische toenadering. De Majesteit van het Recht. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE fiOUDSGHE (01 HAM ***-****TT vvviuj UWUulWi V Uil, OvuIkUvr y vvV LJJCiIVxl>A.y llAAijllVlJvll Ij mwiVAVinuviix, iiivMivvm de FEUILLETON. r Jack s meester zijn. Virginia pruilde. Nu hoor -— als hij ooit maar ze ABONNEMENTSPRIJS: per per kwartaal 2.90, per week 2! Franco per post per kwartaal Abonnementen worden bij onza a; Onze bui Geen militair accoord tusschen beide landen. Marina’s zuster en het is voor prjnses Ni- colaas haast een traditie, dat voor elke dochter van haar deze vrouwen van edele afkomst, refugee’s van het 'an<^ waar ZÜ vandaan komt, de lingerie zouden vervaar digen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorglping)t 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer /O.zö. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.20 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen bij contract tot zeei gèreduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tvsschenkomst van «oliede Boek, handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het ffuraau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. brak lachend af. Goed dan, vervolgde ze. Nu gaan we en laten u bij uw boeken. Ze ging naar de deur, maar snelde weer naar den rechter terug en gaf hem nog een zoen. Maar Virginia was een echte vrouw. En toch, fluisterde zij, geloof ik dat, als 't ooit tot een keus moest komen tusschen menschen die u liefhebt en de wet, u de wet zou kiezen. Rechter Kent keek haar ernstig aan. Ja meisjellef, dat zou ik geloof ik doen, zei hij. De wet is heilig, maar dat voel jij niet zoo. Ik wensch je alles goeds om je zelf en omdat je mijn zoon het Naar het Amerlkaansch van MELROD DANNING. 5 Nadruk verboden. Misschien meer dan Jack er van houdt, gaf de rechter droogjes terug maar hij glimlachte tegen zijn zoon. U weet heel goed wat ik bedoel! riep Virginia. Ja, beste kind, hernam hij maar spreek niet zoo minachtend over de wet. De wet is mijn meester, en zal eens ‘T kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. I 3.15, met Zondagsblad 3.80. dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. «areaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. mooist op aarde geeft. Een oogenblik later hadden Jackson en Virginia hem te midden van zijn boe ken achtergelaten. Virginia’s stemming was ernstiger ge worden; een vaag gevoel van angst had haar aangegrepen, waarom en waai door kon zij niet zeggen. Maar ’t ging voor bij, want zij en Jackson waren samen en niets kon tusschen hen komen. Doch een heelen tijd later schoot het haar weer te binnen. Nadat zij vertrokken waren, zat de rechter te peinzen over deze verandering in zijn leven. Hij had dit verwacht, ge weten dat 't komen moest en toch, nu ’t zoover was, had hij voor zich zelf nog iets in orde te brengen. Zijn gedachten gingen terug naar de jaren, nadat zijn vrouw gestorven was en naar het oogenblik, toen zij ster vende was. We zijn gelukkig geweest, is ’t niet? had ze gefluisterd. Je bent alles voor me geweest alles, maar lieve Randolph wees ook alles voor onzen jongen. Wéés vader en moeder voor Jackie. Beloof me dat! En de rechter had zijn belofte ge geven. Nuwlst hij zeker, dat, als zij den jongen zien kon en daaraan twijfelde hij niet zij tevredei/kon zijn. Alleen doordat de rechter zijn best had gedaan de belofte aan zijn vrouw te ver vullen was Jackson hem zeer na gé worden in de jaren, die op haar dood volgden en nu in zijn zoon’s leven, on vermijdelijk iets grooters gekomen was, dan de liefde voor zijn vader nu moest BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIë. De ramp op het tentoonstellingsterrein te Brussel. Behalve de 8 gewonden n»g 2 of drie vermisten. Het opruimingswerk op het terrein van de Brusselsche wereldtentoonstelling, dat na de ramp eerst was stopgezet is thans in vollen gang. Thans is het mogelyk den om vang van de ramp te overzien. Twee of drie arbeiders worden nog altyd vermist. Men vreest, dat zij dood liggen onder de groote hoop ijzeren bihten, die een deel van de ingestorte zaal vullen. H-t blijkt wel, dat het bovenste deel van de linkermuur van de hal zich gedeeltelijk heeft begeven met het gevolg, dat de massa b.nten en ander ijzerwerk, die het dak vormden en ongeveer 400 (on wogen, naar beneden kwamen. Hel is absoluut onjuist, dat ten grond verzakking tot de ramp aanleiding zou heb ben gegeven, of dat er sabotage zou zyn gepleegd. Upgemerkj is dat de (>ulpveriee- mug zeer snel is ges;hieu en dat enkele minuten na de instor »ng reei.s ■.erscheide- i e koode Kruis-wagens en een sterk dtia- (hbinent politie ter pL/itse verschenen. Ook d-irt te worden aangestipt, dat onder de personen, die onmiddellyk de ongelukkige slach offers te hulp kwamen, verscheidene Duitschers waren, die. zich nog in de loods van het in de nabijheid van de ingestorte hal gelegen Duitsche paviljoen bevonden. Koning Leopold heeft, na het bekend wor den van de ramp terstond inlichtingen laten inwinnen bij burgemeester Max en heeft met de Koningin.de «tevonden in het zieken huis bezocht. OOSTENRIJK. Gömbös en Kallay naar Weenen. Het plotselinge vertrek van den Hongaar- schen minister-president Gömbös en Kallay, minister van landbouw, in de late avonduren naar Weenen heeft natuurlijk te Boedapest eenige opzien gebaard en wordt in poli ieke kringen druk besproken. De officieele motiveering van de reis met een jacht-uitnoodiging van prins Starhem- berg wordt onder de tegenwoordige omstan digheden nauwelijks geloofd. De reis wordt algemeen toegeschreven aan den wensch der regeering met de Ooa'enryksche regee- ring rechtstrebksche besprekingen over den toestand aan te knoopen. Daarenboven maakt men uit de deelne ming van minister Kallay aan de reis de ge volgtrekking, dat de tot dusver nog geens zins opgelos’e oeconomisch-politieke moei lijkheden tusschen Oostenrijk en Hongarije thans eindelijk uit den weg zullen worden geruimd. De vitale kwestie voor Hongarije van de contingenten Hongaarsche tarwe en meel voor Oostenrijk, kon bij het jongste bezoek van Stockinger, den Oos'enrijkschen minister van handel, niet worden opgelost, hij daar vrede mee hebben. Virginia bleef dien middag bij de Kent’s eten, na Lloyd een briefje gezon den te hebben, om te vragen of hij later ook nog komen wilde, want Jackson zou met den trein van 11 uur weggaan en dan zou ze hem 'ongeveer een week niet zien. Na ’t eten ging ze naar boven om hem te helpen pakken. Het moeder-ln- stinct, dat van nature In haar was, was gevoed door haar verantwoordelijkheids gevoel voor Lloyd en de korte oogenblik- ken, waarin zij den man, dien zij liefhad, hielp pakken, waren heel gelukkig. Ze bedacht zich toen ze klaar was, dat de rechter beneden alleen zat en be sloot hem nog een poesje gezelschap ie houden. Werkelijk, Massa Jackson, praatte Dinah, de oude kindermeid, u hebt vast een goede vrouw gekozen, Jonathan heeft ’t me verteld en we gelooven, allebei, dat zij de „ware” voor u Is. Dank je. Dlnah. Ja mijnheer. En ik denk, dat de rechter wel blij is. Ja*Dinah, dat is hij. Ja mijnheer, maar Massa Jackson. Ja? Ze heeft een paar sokken met 'n gat ingepakt. En de oude negerin ging naar de keu ken. in haar zelf grinnekend. Beneden zaten rechter Kent en ’t jon ge paar te praten, tot het tijd werd voor den trein, ’t Was een gezellige avond en niettegenstaande zijn pogingen hen al leen te laten stonden ze er op, dat hij In de Fransche Kamer is dezer dagen bij behandelrng van de begroeting een nauwer samengaan tusschen Frankrijk en Rusland bepleit. Men achtte het een onjuis e voorstelling -van zaken, wanneer er werd beweerd, dat de natio-naal-socialistische re geering in Duitschland getrouwelyk de hand hield aan het verdrag -an Versailles, dat ook bepaalt hoe groot de Duitsche weer macht moet zijn. Verrassend was daarop de mededeeling van Archimbaud, den rap porteur, dat het Rusland is geweest, die Frankryk’s aandacht erop vestigde, dat Duitschland buiten zijn boekje ging. M.a. w.Moskou is opgetreden als een soort klikspaan. De rapporteur kwam dan ook tot de slotsom, dat, nu de kansen op een ver storing van den vrede grooter zijn gewor den dit onheil slechts kan worden voorko men door een samengaan tusschen Moskou en Parijs. Hij vpegde hieraan nog toe, dat Rusland over de bes e er\ Frankrijk over de op één na beste luchtmacht beschikt, zoo- dat, wanneer tusschen de twee luchtvloten een samenwerking plaats vindt, er r.iet de minste reden voor ongerus'heid bestaat. De verhouding tusschen Rusland en Frankrijk kenschetste hij als een „onmiskenbare en tente”; met opzet bezigde hij niet de woor den „alliantie” of „accoord waaraan hy nog toevoegde, dat het leger der sovje’unie zeer krachtig en uitmuntend uitgerust is en aan Frankryk is aangeboden, Wanneer er een botsing met Duitschland moch: ont- s aan. M.a.w.: al moge er geen formeel Fransch-Russisch militair bondgenootschap zyn gesloten, hetgeen trouwens ook niet mogelijk zou zij-n buiten Volkenbondshands- vest en de verdragen van Locamo om, n’et- temin komen de Fransch-Russische afspra ken vrijwel op hetzelfde neer. Dat er in Frankrijk een werkelijke of voorgewende vrees voor Duitschland be- s'aat, kwam niet alleen tot uiting in de beschouwingen, die Archimbaud en kolonel Fabry, de voorzitter der legercommissie, ten beste gaven, maar ook in de verklaring van generaal Maurin, den opvolger van maarschalk Pétain als minister van oor log. Ook hij betoogde, dat Frankrijk zal doen wat het kan, teneinde te voorkomen, dat een even’ueele verrassing lees: Duit sche militaire agressie ernstige gevol gen heeft. Ook toen Maurin de kwestie van den diensttijd ter sprake bracht, maakte hij een merkwaardige opmerking: hij zeide aan den eenjarigen diens'tijd te zullen vasthou den ,op voorwaarde, dat zich geen „buiten gewone omstandigheden" voordoen .En ten aanzien van de eventueele vervroegde op- roeping der lichtingen, die in April of Mei I in dienst moeten treden, verklaarde hij, I dat het antwoord op desbetreffende vragen De mensch bestaat om den mensch: de een moet den ander helpen. „niet van Frankrijk afhangft”. Men ziet, dat telkenmale vermeden wordt recht streeks den naam te noemen van Duitsch land; slechts wordt op zeer geslaagde wijze gesuggereerd, dat Frankryk te eeniger tyd een aanval kan duchten uit het nabye Oosten, waarmee ditmaal niet Turkye of Klein-Azië, maar Duitschland wordt be doeld. Aan den anderen kant dient volledig heidshalve te worden meegedeeld, dat Maurin, onder geestdriftige toejuichingen, met stemverheffing uitriep, d?vt hjj alles ernstig, maar niet tragisch zou opvatten, nadat hy daaraan vooraf had laten gaan, dat Frankrijk niet naar een nieuwen we reldoorlog verlangt en dat het betretfrens- waardig zou zyn, wanneer twee groote volkeren, tot dusver fakkeldragers van ver nuft en wetenschap, elkander zouden ver scheuren terwille van aangelegenheden, waarvoor een andere oplossing mogelijk is. Het behoeft geen betoog, dat de ui’een- zettingen in de Fransche Kamer, die Duitschland van herbewapening beschul digen en de vele beweringen 'van Fransche zyde, dat Duitschland klaar staat om op het meest geschike oogenblik Frankrijk naar den keel te springen, te Berlyn een zeer onaangenamer! indruk hebben ge maakt. z Men verklaart daar, dat deze beschuldi gingen kant noch wal raken en dat Duitschland niets liever wenscht dan zich met Frankryk te verzoenen in den geest der vredespolitiek, die de Duitsche regee ring tot dusver consequent heeft gevoerd en die het onderwerp heeft gevormd van menige door den Führer zelf en diens medeministers uitgesproken redevoering. Intusschen is reeds het volgende deniendi vanwege de Fransche ministerraad gepu bliceerd: „In het ministerie van buitenlandsche zaken verklaart men, dat alle geruchten omtrent het bestaan van een Fransch-Rus sisch militair accoord iederen grondslag missen, In Fransche politieke kringen legt men er den nadruk op, dat de uiteenzettin gen van den afgevaardigde Archimbaud in de Kamer in het buitenland een zeer over dreven interpretatie hebben uitgelokt. De poli'ieke toenadering, die sedert eenige maanden plaats vindt tusschen Frankryk en sovjet-Rusland, heeft als eenig doel de or ganisatie van dëii vrede in Europa en is tegen geen andere mogendheid gericht.” Het Russische volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat omtrent de afsluiting van een militair ver drag tusschen Frankryk en Sovjet-Rusland niets bekend is. Het bezoek van prins Paul. Donderdagochtend heeft prins Paul, de regent van Zuid-Slavië en de zwager van prinses Marina, Belgrado verlaten, in gezel schap van den nieuwen maarschalk van het Zuid-Slavische hof en 4&n Britschen gezant, sir Nevile Henderson. Zij zullen hedenavond in Londen aankomen. Behalve het huwelijk van prinses Marina heeft het bezoek van prins Paul in Londen nog een andere betee- kenis; het zal namelyk aantoonen, dat er, ondanks den hevigen schok, die het lana ontving door de dood van koning Alexander in Marseille, in Zuid Slavië volmaakte rust en harmonie heerscht. Na het huwelijk zal prins Paul sir John Simon in Londen bezoeken, om met hem nauwer contact tusschen de Britsche en de Zuid-Slavische regeering te bespreken. VEREENIGDE STATEN. Insull vrijgesproken door de federale rechtbank. Nieuwe vervolging echter door den staat Illinois. De financier Samuel Insull, wiens proces op 4 October begonnen is, is vrijgesprokA. Zij<n broeder Martin Insull en hun 15 medebeklaagden werden eveneens vrijge sproken. Insull c.s. worden beschuldigd van kolos sale verduisteringen ten koste van het Amerikaansche publiek in verband met het faillissement der Insull Corporation Utili ties Cy. Insull is door de federale jus'itie vrijge sproken, maar de staat Illinois handhaaft zijn beschuldigingen tegen Insull en is voornemens hem te vervolgen. JAPAN. Zal het vlootvermindering tot zijn eigen niveau voorstellen? Opzegging van het vlootverdr.ig zeker. Admiraal Sorokoe heeft verklaard, dat Japan vasthoudt aan zyn eisch inzake vloot- gelykheid, en thans op het punt staat con crete cyfers te pubhceeren be'reffende af kunnen gaan en schuldbekentenissen af geven, voor 't geval dat hij verloof, maar ongelukkigerwijze wisten zö'n kameraden zijn beloften naar waarde te schatten; Iets dat Lloyd niet onbekend was. Daarom bleef hij den heelen dag in huls rondhangen, at 's middags alleen en ging toen naar de stal, waar hij Vir ginia's merrie „Hilda” zadelde. Hij was van plan een rit in het maanlicht te ma ken, op den terugweg Virginia te halen, met haar naar 't station te gaan en vre de te sluiten met Jackson, zooals hij be loofd had. Hilda was èen zacht dier maar ner veus en vurig, want Virginia, gebruikte zelden haar rijzweep en had een goede verstandhouding tusschen zichzelf en de merrie geschapen, eenvoudig door zelf zacht te zijn. Lloyd gebruikte de merrie dien avond alleen, omdat zijn eigen rij paard een ijzer miste, maar hij had Hil da weinig bereden en kende haar nog minder. Zoo gebeurde het, dat zij uit pure levendigheid schrok van gekalkte trottoirsteenen, toen zij een zijstraat in sloegen Lloyd gaf een wilden ruk aan de teugels en deed tegelijkertijd zijn rij zweep op de flank van het dier neer komen, een ongewone en zeer onaange name ervaring voor Hllda.f (Wordt vervlgd PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR iNGEWACHT Naar men zegt, zou de Oosetnryksehe re- geering, in stryd met de oeconomische be palingen van het verdrag van Rome op nieuw groote hoeveelheden tarwe in Argen- tini en Frankryk gekocht hebben. Men neemt daarom aan, dat thans deze dringen de kwestie eindelijk tusschen de Oostenryk- sche en Hongaarsche regeering zal worden opgelost. Gömbös zal Maandag te Boeda pest terugkeeren. De tegen gisteravond beraamde betooging van, het Lagerhuis tegen de Zuid-Slavische nota is voorloopig, op wensch van de regee- ringsparty uitgesteld. Ool^ te Weenen heeft het plotselinge be zoek van Gömbös algemeen opzien gewekt. Gömbös en Kallay hebben op het Hongaar sche gezantschap gedejeuneerd, waarbij ook de bondskanselier en Buresch, de minister van financiën, aanmaten. Hierop begaf zich het gezelschap naar de Semmering op jacht. Algemeen wordt in de uitnoodiging van vice-kanselier S'arhemberg aan Gömbös slechts een voorwendsel gezien, om hem in dt gelegenheid te steller), zyn bezoek aan Oostenrijk binnen veertien dagen te herha len. Het schijnt oorspronkelijk in de bedoe ling te hebben gelegen, het bezoek van Schuschnigg te Boedapest af te wachfen, daar dit begin December zou geschieden en beide staatslieden dan over den politieken toestand en de onderhandelingen te Rome van den Oostenrijkschen bondskanselier overlegd konden plegen. Waarschijnlijk heb ben de laatste gebeurtenissen in de buiten landsche politiek en de Zuid-Slavische dé marche te Genève dit overleg dringender noodzakelyk gemaakt, zoodat zich de Hon- gaarsehe minisetr-president reeds enkele dagen na de aankomst van Schuschnigg op weg heeft begeven. ENGELAND. Voor het prijselijk huwelijk. Prinses Marina’s uitzet. Wanneer een prinses in het huwelyk treedt en dan nog Jiovendien met een lid uit één der machtigste vorstenhuizen van dezen tijd, aldus de „United Pres”, dan zou men meenen, dat zy ook een werkelyk konink lijke uitrus'ing meeneemt. Doch in werke lijkheid is de trousseau van de toekomstige prinses George en hertogin van Kent de kleinste, welke een koningskind zich sedert jaren heeft aangeschaft, zelfs kleiner dan van menige bruid’ uit een goed gesitueerd burgerhui'sgezin. „De mode verandert zoo vlug, dat ik my niet te veel dingen wil aan schaffen”, verklaarde prinses Marina by een bezoek aan een Parysche modesalon. En zoo bestaat haar geheele trousseau slechts uit twee ochtend-ensembles, drie middag- er.sembles, eenige middagtoiletten en zeven avondtoiletten. Het grootste gedeelte van prinses Mari na’s lingerie is vervaardigd door zeven Rus- sisiche uitgewekenen, die in Parijs met naaiwerk in hun onderhoud voorzien. Zij vervaardigen ook de lingerie van prinses bleef tot het Jackson’s tijd werd. De rechter liet zich, meer dan anders in ’t gesprek betrekken en, vooral Vir ginia, üls hoofdpersoon, eischte zijn ge zelschap op en voelde, dat 't haar gelukt was, het wolkje van eenzaamheid, dat zooals zij bij intuïtie voelde, zich van den rechter wilde meester maken, te doen wegtrekken. Tot op het laatste moment verwacht ten zij alle drie Lloyd, maar hij kwam niet. Virginia was meer teleurgesteld, dan zij wilde laten merken, omdat ze na haar broer’s laatste woorden tot haar en Jackson, dien morgen, hem opgezocht en vrede met hem had gesloten, hoewel hij ongelijk had gehad. Zelfs had ze een be lofte van hem gekregen, dat hij dien avond bij de Kent’s zou komen, om Jack- son goedendag te zeggen, en tegelijker tijd alles tusschen hen weer goed te ma ken. 't Laatste oogenblik kwam maar geen Lloyd. Virginia vWborg haar verdriet over haar broer’s fhachtzaamheid zoodat nie mand er iets van merken zou en ging voor naar de taxi. Lloyd was van plan geweest, zijn be lofte gestand te doen; meestal, hoewel niet altijd was hij dat van plan. Het feit, dat hij zijn belofte haast nooit hield, legde hij op duizend manieren uit, zon der te erkennen, dat hij een slappeling en eep. egoïst was. Hij had dien morgen dat geld brood- noodlg gehad, om een spelletje poker met een paar vrienden te doen. Hij had toch

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1