30 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 00. 18767 Dinsdag 27 November 1064 73* Jaargang NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalveZon- enFeestdagen nbrick EERSTE BLAD. daardmerk De Majesteit van het Rectit. E BAND-melsje. door Blue Bands or de fijnste grond- dat De Joego-Slavische-Hongaarsche spanning. BERGAMBACHT, BERKENWOUDB. BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLÊ, EEN KLEINTJE EEN KWARTJE OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR j INGEWACHT TTVUL/U, L> VF JL/1JVXXVZ1 V X-llV DVUllVVl J uVvUVuiirtll, 11Z1Z1U X1VXJV11 Xy goedkoop een' Dit nummer bestaat uit twee bladen. •STERDAM en Geef nooit den moed verloren. toch al overspannen en dan nog door worden! F =3 cents per ■i pondspakje 1 van het fde haar overgaan. |t breken fcngen Snaange- OVirglnla, (Wordt vervlgd /AGENS 1000.- 1550.- 1600.- 1350.- 1490.- 1940.- 1400.- 1540.- 2090.. 1800.- r. 1950.- f 50.- lager an- het voorrecht hebben de plechtigheid te zul len bewonen, beweging gewekt; de mode huizen en costuunftuuusters van Londen hadden plotseling een rush te doorstaan van dames, die hun betrekkelyk korte toiletten op het laatste oogenblik verlengd moeten hebben. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MELROD BANNING. Nadruk verboden. minister van bui-enlandsehe zaken Laval. De Geneefsche correspondent van de Matin meent, dat de besprekingen speciaal betrekking zullen hebben op het Locarno- pact voor het Oosten, de Joego-Slavische nota aan den Volkenbond en den Hongaar- schen eisoh inzake een spoedige behande ling der nota. verlaagde leek ge U zelf era. Belgrado zal weldra het bewijsmateriaal te Genève overhandigen. Benesj ziet af van het voorzitterschap der buitengewone vergadering. om een geweer te halen; niet, omdat hij van plan was er gebruik vah te maken, maar omdat ’t altijd goed is, voorbereid te zijn, want er waren verscheidene zwarte bladzijden in Jud’s levensboek. ZUID-SLAVIë. Koningin Maria bezoekt dagelijks het graf van haar gemaal. Koningin Maria van Joego-Slavië gaat eiken dag naar Topola om het graf te be zoeken van haar vermoorden gemaal koning Alexander. Topola ligt ongeveer 65 k.m. van Belgrado. De koningin gaat vaak alleen op deze toch^ en bestuurt gewoonlijk zelf haar auto. Zij is nog altjjd zwak en terneer geslagen, ofschoon haar gezondheid iets is verbeterd. Toen Lloyd echter op ’t veld in de nabij heid van Jud’s hut te voorschijn kwam, na zijn koren platgetrapt te hebben en kalm zijn paard liet uitblazen, veran- derre Jud’s plotselinge angst in een vol komen gerechtvaardigde woede. Hij sprong naar beneden en kwam op Lloyd toegehold al schreeuwende onder ’t loo pen. Lloyd keek om, tot het tot hem door drong, wat hem te wachten stonden kroop zoo vjug hij kon op Hilda’s rug, maar op hetzelfde moment was de man bij hem. Waarom voor den duivel heb Je mijn, koren platgetrapt en wie ben Je? was zijn begroeting, terwijl hij zijn hand uitstak en trachtte, de teugels te grij pen. Laat dat, idioot! schreeuwde Lloyd. Blijf met je handen van de teugels af. Hilda begoh te steigeren, maar Jud liet niet ^s. Hij was guiten zichzelf van woede. Mijp kop er af, als ’t Lloyd Fairfax niet is, sprak hij lijmerig. Ze vertellen, dat je een drinkeboer bent, maar ik wist niet dat je bovendien nog een schobbe jak was. Mijn veld plat trappen en... Maar dat was „olie op ’t vuur” voor Van de zyde van het Volkenbondssecreta- riaat wordt verklaard, dat Fotitsj verzekerd heeft dat net gedetailleerde memorandum van Zuid-Slavie tot staving van de tegen Hongarije ingebrachte beschuldigingen be treffende de moorden van Marseille, morge-1 na den middag op het Volkenbondssecreta- riaat zal worden ingeleverd. Het schijnt zulk een omvangrijk document te zullen worden dat het Volkenbondssecre ariaat ge looft, dat de noodzakelyke arbeid van ver taling en vermenigvuldiging zooveel tijd in beslag zal nemen dat de openbaarmaking van het document door het Volkenbonds- secretariaat eerst Donderdag zal kunnen plaa’-s vinden .Intusschen is Jeftitsj gister ochtend van Genève naar Belgrado terug gegaan. Van bevoegde zyde wordt te Boedapest verklaard, dat de Hongaarsche regeering gebruik heeft gemaakt van het recht van all^ Volkenbondsleden om als belanghebben de deel te nemen, aan de besprekingen van den’Raad. Zy is thans vastbeslo’en, met ge bruikmaking van alle juridische middelen te bereiken, dat deze kwestie geheel en de finitief wordt opgehelderd. Over de beleedigende nota dér Zuid-Sla vische regeering, aldus wordt verklaard, moet in een openbare zitting worden ge sproken, opdat de geheele wereld er kennis van kan nemen. Eckhard heeft aan Avenol een brief ge richt, waarin hij verklaart, dat het gepast zou zijn, indietf Benesj aftrad als voorzitter van den Volkenbondsraad tijdnes de zitting, welke de Zuid-Slavische aangelegenheid móet behandelen, daar Benesj minister van buitenlandsche zaken is van een der staten, die party zjjn in de zaak. Reuter verneemt, dat alvorens uit Genève te vertrekken, Benesj het secretariaat had ingelicht, dat hy, in overeenstemming me het reglement, af zou zien van het voorzit terschap in de zitting, welke de zaak zou behandelen. De gemoederen te Boedapest eenigs- zins gekalmeerd. In toonaangevende kringen te Boedapest wordt geconstateerd, dat de toestand eenigs- zins minder gespannen is geworden, Voor- loopig verwacht men thans niet meer, gelijk haar rug. Als ze maar hard genoeg liep zou ze hem wel af kunnen werpen. Lloyd genoot van de rit. De nacht was helder en koel en de wind bezwangerd met den geur van bloemen en gewassen en pas gemaaid gras, suisde in zijn ooren en deed zijn losse das langs zijn boord fladjderen. Dit en de wetenschap, het overspannen en angstige dier de baas te zijn bracht hem tot kalmte en wischte voor het oogenblik de onaangename ge dachten aan zijn schulden en zijn ach terdochtige vrienden en de terechtwij zing van dien morgen uit. Hij brak zich het hoofd niet met de gedachte, hoe het paard den rit vond, of wat Virginia denken zou als ze wist, hoe haar lieveling behandeld werd. Op dat oogenblik renden zij het laatste huis voorbij, op ’t openland af. Lloyd had op gehouden de merrie te slaan, want ze kon niet harder loopen en zijn arm werd moe. Hij wilde haar niet doen stilstaan veel liever laten loopen, zooals ze nog nooit gedaan had en tegelijkertijd haar laten voelen dat hij meester was. Het kostte hem geen moeite in ’t zadel te blijven en zelfs bij dezen wilden galop was haar gang ongewoon regelmatig. Op ’t laatst kreeg hij toch genoeg tempo waarin ze gingen en""'11 in een korten galop te doe Hij wilde haar geestkracht! of haar lichamelijk letsel to want dat zou lastig, zelfs he name gevolgen geven, das Hilda van rechter Kent cadeau had ge- kreg^p. De ademhaling van de merrie elijk meehelpt lenschen werk n de Hembrug GIH1ISIHE COURANT. vóór eenige dagen, ernstige internationale verwikkelingen. Men» legt er hier den na druk op, 'dat door het Zaterdag door den Hongaarschen Volkenbondsgedelegeerde in gediende voorstel de -internationale machi nerie van den Volkenbond in werking is gesteld. De Zuid-Slavische regeering za thans de ernstige aanklachten tegen Hon- garye op alle punten moeten bewyzen. De houding van I'alië word^ thans na hei talmen van de eerst^ dagen alhier beoor deeld als ondubbelzinnig gunstig voor Hon garije. De met de regèering meegaande bla den brengen tot uitdrukking, dat de banden van het pact van Róme en de principieel vriendschappelijke houding van Italië aan duiden, dat de Italiaansche regeering in de a.s. onderhandelingen energiek zal optreden. De openbare meening houdt zich voorts druk bezig met het bezoek van Gömbös aan Oostenrijk. Men heeft den indruk, dat dit bezoek zal hebben bijgedragen tot ophelde ring van de vraag, Welke houding de drie mogendheden van het pac^ van Rome zullen aannemen in geval van een verscherping van den toestand. De belangstelling richt zich thans dan ook verder op de aangekon digde tweede nota der Zuid-Slavische regee- nng, die de documenten zal moeten bren gen, welke als bewijs moeten gelden voor de beschuldigingen. Gömbös en de minister van Buitenl. Za ken Kalley worden vandaag m Boedapest terugverwacht. IN STAAT! t U thans, voor iwbaarheid en :lheid. Na een star moment van pure verba zing en pijn, klertide zij de tanden op het bit en ging er zoo hard zij kon vandoor, langs den maanlichten weg, met de vage hoop haar ongewenschten berijder zoo ver mogelijk achter zich te laten. Maar stomme dieren hebben nu eenmaal niet het voorrecht over middelen te beschik ken, om ongewenschte elementen kwijt te raken. Rijden was een van de weinige dingen, die Lloyd goed kon, en door de stemming waarin hij verkeerde verschaf te het vooruitzicht, van „meten van kracht” hem bepaald genoegen. In een wilden ren vlogen ze voorbij rechter Kent’s huis, terwijl Lloyd de merrie met de rijzweep ranselde en deze af en toe omkeerde, om 't zware eind op haar zachte neus te doen neerdalen. Hilda’s kleine hoeven sloegen een rof fel in het stof, dat in wolken achter haar opwarrelde en haar wijd open oogen en snuivende neusgaten waren in een hori zontale lijn met de verre uitgestrektheid van den weg voor tyaar. Haar veront waardiging had plaats gemaakt voor een waanzinnige hftat tegen het wezen op ITALIë. Pavelitsj wordt niet uitgeleverd. Ook Kwaternitaj niet. Officieel wordt rit Rome gemeld, dat de instructie-afdeeling van het hof van appèl te Turyn heeft uitgemaakt, dat de uitleve ring van Pavelitsj en Kwatemtsj aan Frankrijk niet kan worden toegestaan. VEREENIGDE SKATEN. Amerikaansche protesten. Tegen discriminatie van Amerikaan sche houders van Duitsche papieren. De regeering der Ver. Staten heeft Za terdag formeel een beroep op Duitschland gedaan een einde te maken aan zijn «on aanvaardbare en gevaarlyke” politiek van discriminatie van Amerikaansche houders van Duitsche effecten in de toekenning van interestbe^alingen. De Amerikaansche ambassadeur William Dodd heeft by het Duitsche departement van buitenlandsche zaken een scherpe nota ingediend op telegrafische instructie van staatssecretaris Huil. Dit is het vierde pro test sedert Juni j.l. toen de politiek van het betalen van slechts een gedeelte der vervallende renten ingezet werd. Huil heeft toen het voorstel van de Duitsche regeering betreffende betaling van een gedeelte in contanten en een gedeelte in scrips af gewe- De Joego-Slavische minister van buiten- landsehe zaken Jeftitsj, die naar Genève is gereisd, wordt vandaag te Belgrado terug verwacht, om aan de regeering verslag uit te brengen omtren^ den toestand te Genève in verband met het overhandigen van de Joego-Slavische protestnota. Zaterdag a.s. zal Jeftitsj wederom naar Genève vertrekken, om aan den Volken bond het aangekondigde bewijsmateriaal van Hongarije’s medeplichtigheid aan den i moord te Marseille aan den Volkenbond te overhandigen. In officieele Hongaarsche kringen neemt men een groote gereserveerdheid in acht ten aanzien van de beoordeéling van het doel en het verloop van de plotselinge reis naar Weenen van minister-president Göm bös en de besprekingen met bondskanselier Schuschnigg tijdens de jachtpartij. In dit verband vraagt men zich af, of en in hoe verre het door de Joego-Slavische regeering aangekondigde bewijsmateriaal betreffende den aanslag te Marseille ook op Oostenrijk betrekking zal hebben. In welingelichte kringen neemt men aan, dat de reis van Gömbös wellicht ten doel 'heeft te streven naar nauwe samenwerking tusschen de Hongaarsche en de Oostenrijksche regeering ten aanzien van den Joego-Slavischen stap. Te Boedapest werd verklaard, dat de regee- iing besloten is onder alle omstandigheden haar kalmte te bewaren en alles zal doen, wat in haar macht is, om elke verdere ver scherping van den toestand te vermijden. De geheele openbare meening, schrijft de Pester Lloyd, juicht eensgezind den door Hongarije te Genève ondernomen stap toe en sluit zich aan bij den door de Hongaar sche regeering geuiten wensch om de door de Joego-Slavië gestelde kwestie onverwijld te laten behandelen. Het blad Budapesti Hirlap verklaart, dat Hongarije zonder twyfel het recht heeft, spoedige behandeling van de Joego-Slavi sche beschuldigingen te eischen, want geen land kan dergelijke afschuwelijke aantij gingen dulden. De Pesti Naplo schrijft, dat deze onge gronde aanklachten tegen Hongarije Euro pa niet langer mogen ..verontrusten. De kwestie is voor Hongarije minstens even dringend als voor Joego-Slavië. Roemeensche en Turksche ministers te' Parijs. De Roemeensche minister van buitenland sche zaken Titoelescoe en de TSirksche mi nister van buitenlandsche zaken Tewfik Roesjdi Bey zyn uit Genève te Parys aan gekomen, w^>ar zij besprekingen zullen voe ren met jrimister-president Flandin en den ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Dr. Karl Barth geschorst. Wegens zijn weigering den eed op Hitler af te leggen, Ryksminister Rust heeft den gewonen boogleeraar in de Evangelische Theologie te Bonn, dr. Karl Barth die geweigerd heeft den op grond van de wet op de beëediging van ambtenaren van 20 Augustus 1934 voor geschreven eed op den Leider en Rijkskan- selier af te leggen in zijn functie geschorst en een disciplinair optredea^tegen hem ge last. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt^ Het landsgerecht s/uttgatt heeft den Evangelischen landsbisschop, dr. Wurm uit Württemberg en zij ff ver’egenwoordiger, kerkraad dr. Schuffler, buiten vervolging gesteld. Beiden waren er van beschuldigd, gelden voor kerkdoeleinden aan hun bestem ming onttrokken te hebben. De aanklacht was door den vroegeren rechtswalter van de Duitsche Evangelische kerk, dr. Jager, in gediend. Het gerecht heeft de aanwezigheid van ontrouw ontkend. ENGELAND. Mevrouw Bruce met een autogyro naar Kaapstad. De Engelsche vliegster mevrouw Bruce is gisteren met een autogyro van het vliegveld Lympne vertrokken voor een tocht naar Kaapstad. Di( is de eerste lange afs’ands- kwam met horten en stooten, maar Lloyd merkte dat ’t moellljker was, haar tem- J po te doen verminderen, dan hij ver wacht had. Hilda had het bit stevig tus schen de tanden en al zijn pogingen om haar snelheid te temperen, door sterk aan de teugels te trekken, maakte slechts dat haar kop zich heen en weer bewoog, I zonder dat hij vaart verminderde. Toen begon hij weer te slaan, maar Hilda voelde geen pijrï meer. Virginia, haar goede behandeling, haar mooie stal, alles was vergeten, behalve het brandend ver langen, dat wreede schepsel van haar rug kwijt te raken en te rennen tot ze niet meer kon en dan neer te vallen om op de plaats zelf te sterven. Zij kwamen nu voorbij een land, waar het koren meer dan kniehoog stond en Lloyd dien kant opkijkend, in de hoop, een oplossing te vinden, realiseerde plot seling, dat als ’t hem gelakte de’ merrie in dat korenveld te jagen, ’t koren en de zacht geploegde grond haar, buiten haar wil, in snelheid zouden doen verminde ren Er was geen hek, alleen een- lage - heg tusschen het veld en den weg. Dus trok hij regelmatig de teugels in, terwijl hij de merrie naar de uiterste zijde van den weg dwong te gaan van het veld weg. ’t Lukte hem haar langzamer te laten loopen en toen leidde hij haar schuin naar de heg. ’t Was buitengewoon ge vaarlijk maar Lloyd had een bepaald soort van moed. Toch bleef Hilda, niettegenstaande de plotselinge halve draai, dien ze genood- PLAATS VOOR ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels f226 dke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeei gereduceerden prjjs. Groote letters en ramden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van solbede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. I vlucht, die met een autogyro wordt ge- I maakt. Mevrouw Bruce hoopt Kaapstad in een week te bereiken via de Westelijke route over Afrika. De ac'ieradius van haar toestel is 800 k.m. Nader wordt gemeld, dat mevrouw Bruce gistermidda^Je Dyon is geland, waar zy den nacht^zou doorbrengen. Tijdens haar vlucht over de Sahara zal zij geëscorteerd worden door een De Havilland-Dragon-ver- keers toestel. Het huwelijk van Prins George en Prinses Marina. De bruiloftstoet gaat in drie deelen naar de Westminster Abdij. Tot de vorstelijke personen, die in ver band met het huwelijk van den hertog van Kent en prinses Marina te Londen gisteren zyn aangekomen, behooren de koning en koningin, alsmede prins Waldemar van De nemarken. Ook worden heden verwacht grootvorst Cyrill van Rusland en zijn ge malin, wier dochter Kira tot de 8 bruids meisjes behooi-t. De regent van Joego- Slavië prins Paul, vertoeft sedert Zaterdag te Londen, De opperhofmaarschalk heeft het pro gram voor de Donderdag plaats vindende bruiloft bekend gemaakt. De stoet zal zich in drie gedeelten -naar de Westminster Abdij begeven. De koning en‘de koningin zullen, vergezeld van de vorstelijke gasten, des morgens het Buckinghampaleis verlaten. Enkele minuten later zal de s'oet van den bruidegom, komende van het St. Jamespa- leis, denzelfden weg volgen. De hertog van Kent zal door zijn broers, den prins van Wales en den hertog van York, vergezeld worden. Even vóór 11 zal de bruid met haar vader en andere begeleiders aankomen. Vandaag hebben de bruidsmeisjes van prinses Marina in de Westminster Abdy een repetitie gehouden waarbij koningin Mary en prinses Marina tegenwoordig wa ren. Woensdagavond is er een algemeene re petitie voor de vorstelijke gasten in de Abdij. Het kost veel hoofdbrekens de orde van voorrang op te maken bij zoovele vorstelijke bruiloftsgangers, onder wie zich bevinden de koning en de koningin van Noorwegen, de koning en de koningin van Denemarken, de ex-koning vMn Griekenland, prinses Helena van Roemenië, prins en prin ses Paul van Joego-SlaviëL prins Karei van België en nog zeer vele anderen, die allen aan deze repetitie zullen deelnemen. Prinses Juliana heeft gisteren een mid- dagpartij in het Buckingham Palace byge- woond. Koningi-n Mary heeft den Lord-Chamber- lain medegedeeld, dat zij wenscht, dat de dances, die de huwelijksplechtigheid van haar zoon, den hertog van Kent met prinses Marina van Griekenland Donderdag a.s. zuJjf len bijwonen, gekleed zullen zyn in japon nen, die tot de enkels reiken. Deze instruc tie heeft by de dames van de society, die zaakt werd te maken, op de been en hoewel z& half struikelde, over de heg te zijn gesprongen en haast viel, trok Lloyd haar weer overeind, waarna zij als waanzinnig voortrende, een lange strook koren plat trappend. Halverwege ’t veld struikelde ze, ver viel in een korten galop, vervolgens in een draf en toen ze eenige oogenblikken later op een ontgonnen stuk grond kwa men, ging ze vrijwel stapvoets. Lloyd sprong uit den zadel en liep naar haar kop de teugels stevig vast houdend. Hilda steigerde, poogde zich los te rukken, maar zij kon niet ontsnappen en stond ten slotte stil, haar slanke poo- teh hevig trillend, den fijnen kop gebo gen, tot de neus haast den grond raakte. Lloyd stond erbij, luisterde1 een ©ogen blik naar de moeilijke ademhaling, en veegde toen het zweet van zijn gezicht. He, riep hij, dat is achter den rug, er is niets gebeurd gelukkig! Ongelukkigerwijze echter was deze verzuchting voorbarig. Het veld, waarin i hij gereden had, behoorde aan een blan- ken kolonist, een ongemakkelijk type. De man, Jud Marshall genaamd, zat j dien avond toevallig op de veranda van i zijn hut en toen Lloyd langs den weg kwam aangerend en op zijn veld ver- Lloyd. Zijp zenuwen waren door den rit scheen, was Jud met een schreeuw op- toch al overspannen en dan nog door gesprongen en snelde het huis binnen, j een vent als Jud Marshall belee^igd te

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1