I 1 ho. 18788 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OU DEW A TER, REEUWlJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I S li EEN KLEINTJE EEN KWARTJE f' f I De Majesteit van het Recht. Een nieuwe Engrélsche stap inzake Ontwapening. Woensdag 28nNovemborlie34 73’ Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE. BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, t Tivvizu, Mvuouiin Axil, DuOUvvr, UvU UHlIvxxXi., nAAu 1 liLLn 1, lYlV/VIVL/IV£jV'n A, IVlVJJDlLV/xr ILLxLBD, meer &P.50. Op I FEUILLETON. HOOFDSTUK III. De wolken pakken zich samen. I (Wordt vervolgd). 4 i het >m er PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT den boekhandel en de geopend van 96 uur. 100. Wie vreugde vond heeft veel gewonnen, wie vreugde bracht heeft veel gedaan. Naar het Amerlkaansch van MELROD DANNINO. Nadruk verboden. 't Was een afschuwelijke nacht voor Virginia. Haar eerste gedachte was ge weest, toen de bijzonderheden van het geen haar broer gedaan had, haar dui delijk waren geworden, om direct np.ar rechter Kent te gaan en hem hulp te vragen, maar bij de eerste zinspeling daarop had Lloyd, die knorrig met zijn rug naar haar toe gekeerd voor ’t raam had gestaan, zich omgftdraald en was zoo heftig uitgevallen, dat zij het beter vond, dat plan voorloopig op te geven en alles te probeeren om haar broer toch maar te kalmeeren. Dat gebeurde al spoedig, nadat zij be loofd had, bij hem te blijven en niets te ondernemen voor den volgenden mor- g Virginia, oprecht en (êenhartlg als zij was. verdacht hem geen momènt van knap doorgevoerd comedlfespel. Zoo bleef ze tot laat in den nacht bij hem, trach tend zijn angst te Vteiminderen en tege- Merkwaardig fel is de kritiek, die den laatsten tyd door vooraanstaande Ameri- kaansche bladen, in de eerste plaats door het Hearst-orgaan New-York American, op de Fransche politiek wordt geoefend. Den Fraftschen worden oneerlijkheid en milita risme voor de voeten geworpen, terwijl de opmerking wordt gemaakt, dat zelfs, wan neer Frankrijk niet op een oorlog Ban s' uurt, het niettemin duidelijk is, dat hei tot dusver weinig heeft gedaan om hem te voorkomen of het uitbreken ervan te ver tragen. Kras is de uitspraak, dat Frankrijk door zyn provoceerende houding en zijn extremistisch standpun: ten aanzien van de rechten, die het aan de vredesverdragen meent te kunnen ontleenen, het .eeuwige gevaar voor den wereldvrede” vormt, ter wijl het vromelijk voorwendt, da^ het daar aan zijn hart heeft verpand. Uit half-officieele uitlatingen van Fran sche staatslieden leiden, volgens het U. D., vele Amerikanen af, dat Frankrijk ten aar- zitn van hej plebisciet in het Saargebied voornemens is zich aan zijn verplichtingen, voortvloeiend uit het verdrag van. Versailles, te onttrekken. Frankrijk, zoo wordt betoogd, is opnieuw van zins verplichtingen met voe ten *e treden, een houding, die tot „hoek- i«k, aldus de conclusie, mag niet de spil zijn, waarom het groote vraagstuk van een oorlog draait. De New-York American be sluit dan ook met vast te stellen, dat, in dien het verdrag van Versailles, hetwelk voor negen-tiende ten gunste van Frank rijk is geredigeerd, gedeeltelijk wordt her roepen, he’ in zijn geheel behoort te worden geannuleerd. VEREEN1GDE STATEN. Gruwelijke vondst. Drie meisjes vermoord.' Te Carlisle (Pensylvanië) heeft men op een dichtbegroeide berghelling gewikkeld in dekens drie meisjes, in den ouderdom van 8, 10 en 13 jaar, dood aangetroffen. Het geheim van deze gruwelijke vondst is nog nie. opgelost. Hoewel duizenden van heinde en verre, de l(jken hebben bezien, konden de meisjes nog niet worden geïndentificeerd. Ook heeft de politie nog niets van belang kunnen consta- teeren. In een schuur te Duncansville eenige k.m. van Carlisle gelegen, werden gisteren een. man en een vrouw aangetroffen, die waren doodgeschoten. De chauffeur van een auto bus herkende in de vrouw iemand die hij verleden week Woensdag in gezelschap van drie meisjes, van New-York naar Pensyl vanië had vervoerd. Of er verband tussohen beide misdaden bestaat, kan tot dusver nog niet worden opgehelderd. Ongeveer drie kwartier later, bracht rechter Kent, op den terugweg van het station Virginia thuis, waarna hij alleen verder ging Jackson was vertrokken om examen te doen en zij hadden hem een konink lijk uitgeleide gedaan Terwijl Virginia de trap van het huls 7 Laat je 'm gaan! schreeuwde hij, en toen gebeurde er alles tegelijk. Lloyd sloeg de merrie met zijn zweep en het dier sprong vooruit. Voor ze gewaar werd, wat ke deed, had haar schoft Jud geraakt en de man werd tegen den grond gesmakt. Op hetzelfde oogenblik ging zijn geweer af, maar 't schot raakte ge lukkig niemand en toen worstelde Lloyd opnieuw met het opgeschrikte paard. Niettegenstaande haar angst, had het dier kans gezien, over den gevallen man heen te springen en nadat Lloyd haar eindelijk weer tot bedaren had gebracht keerde hij terug naar de plek, waar Jud lag... steeii dei F ranschen wilei nationale pol.üea is geworden, neigten ook Amerua neeit moeten ondervinden, toen rranKiya weiger de den Vereemgden ötaten de ooriogsscnui- den te betalen. De ui lating van Frai.sche politici, dat m geval van nood Fransche troepen naar net baargebied zullen worden, gezonden, wet tigt volgens dezelfde Amenkaansche krin gen de conclusie, dat Frankryk’s houding indruischt tegen geest van 1 verdrag van Versailles en dat F rankrijk besloten is liever het verdrag volkomen e annuleeren dan de winstgevende bezetting van het Saargebied op te geven, ofschoon deze, naar oorspronkelijk werd bepaald, slechts een lijdelijk karakter zou dragen. Een onaangenamen indruk heeft het op velen in de Ver. Staten eveneens gemaak dat Frankrijk, om toch maar een even- tueele handhaving der bezetting te kunnen motiveeren, voor den dag is gekomen met de bewering, dat de vrijheid 'der volks stemming van Duitsche zijde in gevaar wordt gebracht, terwijl het tevens laat uit komen, dat het op deze wijze slechts een internationale missie” in het belang dei* civilisatie vervult. Het geciteerde Ameri- kaansche blad kenschetst dit s’andpunt als oen „mengsel van brutaliteit en oneer lijkheid”. In^erband met een artikel, geschreven door den vroegeren Franschen staatspresi dent Millerand, wordt de opmerking ge maakt, dat uit dit artikel blijkt, dat het verdrag van Versailles, wat de voor Frank rijk gunstige détails betreft, moet Worden geëerbiedigd, terwijl hetzelfde niet geldt voor de bepalingen, ,die voor Frankrijk eenigszins gunstig zijn. Duitschland moet verdragen, da^ er een Poolsche corridor be staat, Oostenrijk mag er niet over klagen, dat het in staafkundig'opzicht is gemuti leerd; volksstemmingen, die voor Frank rijk gunstig zijn, moeten door andere na ties, welke de partners van het vredesver drag zijn, worden aangenomen, maar wan neer de in het verdrag van Versailles spe ciaal voorgeschreven stemming in ’t Saar gebied toevallig ten ongunste van Frank rijk mocht uitvallen, dan mag Frankrijk straffeloos het verdrag van Versailles en de wilsuiting van de Saarlandsche bevolking Legeeren, zelfs wanneer zijn houding de wereld in een nieuwen oorlog mocht stor ten. Het standpunt van vele Amerikanen is dan ook, dat het ontoelaatbaar is, dat Frankrijk profiteert van de voordeelen, die internationale overeenkomsten bieden, ter wijl het aan den anderen kant zijn ver plichtingen, voortvloeiend uit diezelfde over- tenkomsten van de hand wijst. De onop rechtte houding (crookedness) van Frank- opllep, gingen haar gedachten al reeds vooruit naar het oogenblik dat Jackson weer bij haar terug zou zijn, maar plot seling zag zij licht in Lloyd’s kamer en dacht met tegenzin, aan het komende onderhoud met hem, want natuurlijk moest zij te weten zien te komen, waar om hij dien avond niet verschenen was. Bij ondervinding wist zij, dat als Lloyd zijn woord niet gehouden had, hij meest al in moeilijkheden zat. Zij ging naar zijn kamer, onderwijl bedenkend wat zij zou zeggen, zonder hems te beleedigen, maar toen zij hem haar hoorde roepen en binnentrad, ver gat ze te zeggen, wat zij zich had voor genomen en liep regelrecht op hem af. Lloyd, jongen, wat is er? Wat heb je gedaan? riep ze ontsteld; wat is er met je gebeurd? Wat heb je gedaan? Lloyd lag met verwarde haren en ver schrikte oogen op bed en keek Virginia onnoozel en schuw aan. Ik heb op Hilda gereden ep toen... Langzamerhand kwam de heele geschie denis er uit. Lloyd voelde er niets voor om tekst en uitleg te geven, waarom de merrie er van door was gegaan en kwam niet bij Virginia op, om hen naar te vragen. Maar die man, Lloyd? viel ze uit, toen ze ten slotte begreep, wat hij gedaan had. Had hij zich bezeerd, was hij ern stig gewond? Ik weet het niet, antwoordde Lloyd. Maar dat moet je toch weten, was er niemand anders bij? Je hebt hem toch naar huls gebracht, niet waar? De emotievölle spanning van de laatste twintig uur was hevig geweest, waardoor ze, toen ze zich dien morgen op weg be gaf naar rechter Kent, vermoeide trek ken om de oogen had en haar wangen bleekflfi waren dan gewoonlijk. Kort? voor ze hem den vorigen avond verlaten had, was Lloyd stil en passief geweest, en toen had Virginia gelegen heid gehad den toestand in kalmte te overzien, zittend op den rand van zijn BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Opzienbarende dood van een Joego-Slavisch journalist. Volgens de berichten in de dagbladen schynt het onderzoek naar den dood va:; een Joego-Slavischen journalist, Petrowitsj, die in een hotelkamer te Londen tengevolge an een gasvergiftiging is overleden, sensa- tioneele resultaten te hebben gehad. Volgens de Daily Express zou Petrowi'sj zich voortdurend bedreigd hebben gevoel'.1 door agenten van een geheim Balkange nootschap en zou hij in een onderhoud met een vriend den dood van koning Alexandei hebben voorspeld. DUITSCHLAND. Nieuwe afgezant van Hitler naar Londen. Freiherr von Lersner. De Loydensche correspondent van de Petit Journal” meldt, dat, volgens geruch ten, welke in Londen de ronde doen, Hitler een nieuwen afgezant naar Londen ?al zen den, n.l. baron von Lersner. Freiherr von Lersner was van April tot Juni 1919 Duitsch regeéringscommissaris by de vredesonderhandelingen in Versailles, als opvolger van von Brodcdorff Rantzau. Twee jaar lang, van*9161918 is hij ver tegenwoordiger van buitenlandsche zaken in het Groote Hoofdkwartier geweest. In de jaren vóór den oorlog, van 1907 af, werkte hij bij verscheidene gezantschappen als at taché en secretaris. Na den vrede .had v. Lersner eenigen tijd zitting in den Rijksdag als lid van de Dui‘- sche Volkspartij. Tengevolge van een con flict met den leider daarin, Stresemann, verliet hij de partij, en stichtte de natio- ■naal-liberale Vereinigung die echter geen levensvatbaarheid had. In 1924 werd hij niet als rijksdaglid herkozen. Eerst tijdens de regeering-vbn Papen, in 1932, kwam von Lersner weer op den voor grond, doordat von Papen hem, na de op heffing van het rijks Duitsche gezantschap te München, en het Beiersche gezantschap te Berlijn, opdroeg het contact met de Beiersche regeering te onderhouden. Brigitte Helm veroordeeld tot gevangpdisstraf. Wegens roekeloos autorijden. In overeenstemming met den eisch heef de vijfde strafkamer *tui het Bërlynsche landsgerechtshof gisteFen de filmactrice Brigitte Helm wegens toebrengen van lichamelijk letsel door onachtzaamheid ver- Ja, zijn zoon was thuis, een Jongen van een jaar of negentien. Een leelijke kerel en ik ben zoo gauw ik maar kon, weer weggegaan. Een je weet 't niet!? Lloyd, Lloyd, denk je, dat hij (Jood is? Er 5jffis een oogenblik van stilte, ter wijl Lloyd's oogen door de kamer dwaal den, als om een uitkomst te boeken. Toen antwoordde hij: Ik weet het niet! ?»1 Een verKlarmg van John Sinion te wachten. AtueintJunsciie cniieK op MankryK. Volgens berichten uit Lond/n heext giste- len de Duitsche ambassadeur te Londen een bezoek gebracht aan bir John Simon en heeft de Britsche gezant te Berlijn opdracht gekregen zijn, opwachting e maken by Rjjkskariselier Hitler. Men neemt algemeen aan dat hieruit blykfc dat Engeland een stap wil doen in de kwestie der ontwapening, daartoe opgewekt door de jongste voorstel len van Ribbentrop in Londen. In aansluixng hierop wordt uit Berlyn bericht dat de Engelsche gezant inderdaad een bezoek heeft gebracht aan Hitler eh aan den Rykskanselier op de meest vrxend- schappelyke manier den inhoud heelt mee gedeeld van een belangrijke verklaring, die vandaag door Sir John Simon in het Lager- huis zal worden algelegd. De kwestie der nationale verdediging zal in het Lagerhuis worden besproken, wan neer Churchill een amendement zal indie nen op het adres van antwoord op de troon rede. Het amendement verklaart, dat m den huidigen toestand van de wereld de Brit sche nationale verdedigingskrachten, spe ciaal de luchtverdedigingskrachten, niet lan ger voldoende zyn. Het verluidt dat Churchill bij de verdedi ging van zyn amendement de aandacht zal vestigen op de Duitsche bewapening, daai dit thans het middelpunt van het debat zal vormen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 484C" RUSLAND. Financieel schandaal te Charkov. Staat voor millioenen benadeeld. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de politie -by de textieltrust te Charkov groote verduisteringen en vervalschingen ontdekt .4et betreft hier een de'r ernstigste gevallen, die tot dusver in de sovje*-Unie zijn voorgekomen Voor zoover kon worden nagegaan is de balans van de onderneming over het jaar 1933 volkomen vervalscht. Van de geboekte, inkomsten en uitgaven is geen enkel getal juist, ofschoon de balans door twee commis sies is onderzocht, welke wekenlang heb ben gewerkt, zonder de vervalschingen te on’dekken. De directeur van het- filiaal van de Russi sche staatsbank te Charkov is op de hoogte geweest van de verduisteringen e n heeft deze zelfs gefinancierd. De maatschappij heeft van de staatsbank op grond van ver- valsch'e rekeningen credieten ten bedrage van 360.000 roebel gekregen. Speciale cre- groote stoel, met den arm om hem heen geslagen. In deze houding had zij hem zoo goed zij kon, bemoederd en getroost, zonder aan de toekomst te denken Nu was ze echter tot de conclusie gekomen, dat alleen rechter Kent haar broer kon helpen. Zij wendde zich tot Lloyd en kuste hem zacht. Lloyd, jongen, fluisterde ze. Lloyd staarde haar aan. Ja? Lloyd, ik heb er over nagedacht, maar ik gelóóf dat 't het beste Is, als ik naar rechter Kent ga, om hem een en ander uit te leggen. Ja zoodat hij mijn toelage in houdt, hè? Lloyd schudde ongeduldig haar arm van zich af en stond op. En om telkens als ik hem zie, een predikatie te krijgen? Ik begrijp niet J hoe je het in je hoofd haalt om met alles naar dien ouden gek te loopen. I Virginia aarzelde een oogenblik, zij kende Lloyd goed genoeg, om te weten, dat deze manier van praten op een na derende Instemming wees, maar zij moest tactvol te werk gaan. i Weet je, beste jongen, antwoordde ze. Ik ben bang dat hij er toch van zal hooren en vind jè dan ook niet, dat het beter is, dat ik het hem vertel? Ik kan 't zoo uitleggen, dat hij begrijpt hoe een 'en ander zich toegedragen heeft, zie je, en dan zal hij niet zoo slecht over je denken. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboorende tot den bezorgkring) i 1—5 regels ft.SO, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—-4 regels 226 elke regel mee. f^-ZZ. de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeei gereduceerde!] prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertautiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. t naar beneden om vluchtig te ontbijten. oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en de kosten van het geding. De beklaagde had 27 Augustus in den loop van den avond met haar auto te Berlijn een vrouw over reden. De voorzitter wees in de motiveering van het vonnis, dat een geldboete hier nie‘ kan worden toegekend, aangezien de be klaagde reeds eenmaal om gelijke redenen voor het gerecht is verschenen. Gormg kondigt verbod af. „Bond van vrij-religieuze gemeenten in Duitschland’ verboden. De „Volkischer Beobachter” meldt naar het D.N.B. uit Berlyn seint het vol gende De Pruisische minister-president en chef van de geheime staatspolitie, Göring, heefi de volgende beschikking genomen: Op grond van paragraaf 1 der verorde ning van den rykspresident lot bescherming van volk en staat van 28 Februari 1933 wordt de „Bond van vry-religieuze gemeen ten in Duitschland” zoomede al zijn ouder organisaties en neven-vertakkingen opgehe- veh en verboden. De politie legt in afwachting van na dere beslissingen beslag op zyn vermo gen en stelt dit in veiligheid. Degenen, die dit gebod overtreden, zullen op grond van paragraaf 4 van de hierboven genoemde verordening worden bestraft. „Bond zou het communisme in de hand werken’’. De beweegredenen, die tot bovenstaande beschikking hebben geleid, zyn de volgende: In den „Bond van vry-religieuze gemeen ten in Duitschland” hebben den laats'en tijd in opvallend toenemende mate aanhan gers van voormalige communistische en Marxistische partyen en organisaties opne ming gevonden, in de hoop in deze naar hev heette zuiver religieuze vereenigingen een veilige schuilplaa B te vinden, die hun den geheimen politieken stryd tegen het tegen woordige regeeringstelsel en de nat.-soc. be weging mogelyk zou maken. De „Bond” werkt dus het communisme in de hand en staat op het punt zich te ontwikkelen tot een centrale organisatie voor de meest ver schillende den staat bestrijdende elementen Zoo is geconstateerd, dat een groot aantal voormalige functionarissen der Marxistische partijen en van hun nevenorganisaties in den Bond opneming hebben gevonden en zelfs leidende posities bekleeden in plaatse- ly’ke afdeelingen. Als verdediging tegen den staat vijandige intriges en ter handhaving der openbare orde en veiligheid is derhalve de ontbinding van den Bond en bescherming van volk en staat geboden. Karl Barth geschorst. Hij weigerde den eed van trouw aan Hitler af te leggen. Rijksminister Rust heeft den gewonen hoogleeraar in de Evangelische theologie t Bonn, dr. Karl Barth, die geweigerd heeft den op grond van de wet °P de beëediging lijkertijd hem er toe te bewegen aan rechter Kent de waarheid te vertellen, ofschoon haar hart bloedde bij de ge dachte aan de schande, die Lloyd over hen belden had gebracht Toen zij hem eindelijk alleen liet en naar bed was gegaan, kon zij den slaap niet vatten. Ze stond weer op en ging I voor 'topen venster zitten om naar de I grauwe ochtendschemering te kijken, die de omtrekken der stille, geurige wereld beneden haar vaag deed uitnomen. Waarom moest Lloyd zich juist dezen avond zoo gedragen; den avond die misschien de gelukkigste in haar leven had kunnen worden? vroeg ze zich telkeng af. Maar haar liefde voor hem brak 'tenslotte weer baan en ze riep: Wat moet ik wat kan ik doen om hem te helpen, totdat haar hoofd op de ar men zonk en ze Insliep. De zon, die hoog aan den hemel stond, vlekte haar en op ’t zelfde moment wist ze weer, wat haar te wachten stond en waartegen ze te strijden zou hebben. Zij baadde en kleedde zich en ging van ambtenaren vsn 20 Augustus 1934 voor geschreven eed op den leider en rykskanse- lier af te leggen Jn zijn, functie geschorst en een disciplinair optreden tegen hem' ge last.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1