I t i reinitf t alles veilig? zonder krassen lï NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapellé, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADfiöfX^EEN, ZEVENHUIZEN, en». No. 18760 (Donderdag 29 November 1934 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen -1 rER-TABAK qjurr SUNDAARDBUS EN I -- De Majesteit van het Recht. 1 Het Koninklijk Huwelijk. 1 73® Jaaroang M O M. O o 9 r31, GOUDA, FEUILLETON. is bedoel ik. Zoo heet la (Wordt vervlgd.) OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN DE REUZENBOS HEBBEN DUBBELE WAARDE Kleine oorzaken kunnen groote gevolgen hebben. streken (behoorende tot den bezorgkring) Van buiten Gouda en den bezorgkring.' Ml Ml Naar het Amerikaansch van MELROD PANNING. Nadruk verboden. Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing /■eau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ptegsblad 'eschiedt. De Hertog van Kent in den eckt verbonden met Prinses Marina van Griekenland. Een schitterend schouwspel. Werd Marshall ernstig gewond? viel de rechter hem in de rede. Ja meneer nee ik weet het niet, meneer. Ze zeggen dat hij met zijn hoofd ergens op viel en dat hij tot van morgen bewusteloos was. Is hij nu dan weer bij kennis? Ja meneer, hij is nu weer bij. Dank je Jonathan. Dat is alles. De oude neger verliet de kamer zoo rustig als hij gekomen was. Nu kindlief, zei de rechte», toen Jonathan weg was, ik moet naa.f dien man toe en zien of hij erg gewond is. Voor we dat weten, kunnen we niets doen. Ik ga dadelijk, maar ik geloof, dat het beter is, als je niet meegaat. O meneer Kent, viel Virginia hem in de rede, als hij geld moet hebben, dan... Ze zag plotseling een rimpel op zijn voorhoofd en zweeg, uit angst de zaak voor haar broer te verzwaren. Ja ga door, drong hij aan. Zou hij geen schadeloosstelling moeten hebben? vroeg ze. Ja, als hij gewond is, is dat niet onmogelijk; maar als hij er een zaak van wil maken, dan heeft hij daar ook het recht toe en we kunnen en mogen dat niet verhinderen. Virginia verborg haar gezicht in haar handen. O, wat een schande, snikte ze. Hij zal zoo onverschillig worden, dat niets hem meer schelen kan. lichtpijlen op hun uniformen. Slank, onbeweeglijk als standbeelden, stonden zy aan eiken kant van de route, welke gevolgd werd. Zy hadden de bewon dering van de honderdduizenden toeschou wers, die op sommige plaatsen tien of meer rijen dik stonden. Velen van hen, die in de achterste rijen stonden, konden niets of slechts weinig zien, doch toch bleven zij staan als bewys van hun eerbied voor de leden van het Koninklijk Huis. Speciale I aanschouwen van de enthousiaste menigte. Hy zag eruit als de gelukkigste man tel wereld. en Redactie Telef. Sr ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zoi per kwartaal 2.30, per week 22 cynt, overal waar de bezorging per loope^ Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MAR] bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend vat 96 uur. Administratie Interc. 2745. Postrekening 48400. voorbij en Virginia haastte zich naar de eetkamer, waar de rechter rustig en een beetje verstrooid als altijd, aan zijn ont bijt zafc Een oogenblik stond zij op den Lloyd ging naar de deur en opende drempel, niet wetend hoe te beginnen. die. Vooruit dan, als ’t moet, voegde hij haar onbeschoft toe. Ga nu maar liever weg, want ik wil naar bed. er- a En daarmee moest Virginia zlcHsle- vreden stellen. 1/zei Toen zij zich den volgenden morgefl^ 01 vlug naar het witte huis spoedde, knik kend en glimlachend, ondanks haar angst, naar de negers, die haar passeer den, kon zij nauwelijks gelooven, dat dit het huis was, waar zij den vorigen dag met zulke andere gevoelens was heen gegaan. Haar hart was toen overvol, wat het nu ook was, maar gisteren Was 't boordevol van geluk geweest en vol vertrouwen, hoe het nieuws, wat zij hem te vertellen hadden gehad zou wórden opgevat. En nu? Ze herinnerde zich de woorden van den rechter. 'Ja melsjesllef, Ik geloof, dat ik dat poen zou, de wet Is heilig, en ze haast$ zich voort, opgejaagd door een angst en ban ge voorgevoelens. Als de man eens dood was? Maar ze wilde daar zelfs niet aan denken dat kon gewoonweg niet. Jonathan, de butler, deed haar open, ging zonder een woord te zeggen opzij, om haar voorbij te laten, want de oude neger was op zijn manier een philosoof. Hij kende ’t leven en zag aan haar ge zicht, dat dit geen tijd was voor zijn ge wonen vrlendelijken groet. Hij liet haar zonder lets t# zeggen Eenige minuten nadat de Koning en de Koningin het kerkgebouw waren binnen ge- treden, arriveerde de bruidegom, die plaats i.am by de treden naar den kansel om daar op zijn bruid te wachten. Naast hem stonden ae Prins van Wales en de Hertog van York, die in overeenstemming met de gewoonte bij Koninklijke huwelijken, optraden als zijn begeleiders. Het groote moment was echter de aan komst van de bruid kort daarop. Aan de groote westelijke ingang van de Westmin ster Abbey werd zij ontvangen door den deken dr. Foxle, Norris, den kanunnik van de Westminster en andere functionarissen ,’an de Abdij. Daar waren ook de uht bruidsmeisjes. Prinses Juliana, de Neder- landsche Koninklijke gast bij deze huwe lijksplechtigheid, Prinses Irene van Grieken land, Prinses Katherine van Griekenland, Groothertogin Ki ra van Rusland. Prins» s Elisabeth van York, Prinses Eugenie van Griekenland, Lady Iris Mountbatten pn La4y Mary Cambridge, de 10-jarige achter nicht van Koningin Mary Alle bruidsmeisjes waren gekleed in een japon van witte crêpe, doorweven met een dunnen zilveren draad en droegen bouquet- ten van kleine witte rozen, bijeengehouden door een zilveren lint. Zij vormden een uit stekenden achtergrond voor de bruid. Toen deze onder het booge baldakijn, welke boven de ingang was aanfeebracht uit haar auto stapte, ontsnapte een kreet van bewonde ring aan de duizenden toeschouwers. Nooit tevoren zagen zy een gelukkiger bruid. Toen zij een oogenblikje op de trede bleef staan, straalde zij van geluk. Haar japon was van witte zilverbrocaat waarop in zilver een Engelsche roos was geborduurd en zij scheen het tamelijk som bere portaal van de Westminster Abbey te verlichten. Zonder ceintuur reikte de -nauw sluitende japon tot de knieën, waar zij wij der werd en in een kleine sleep eindigde. De lange witte mouwen hadden zilver lamé kappen en van de schouders af hing een on geveer 4% meter lange sleep, eveneens van wit zilverbrocaat en afgezet met zilver lamé. De Prinses droeg een sluier van prachtige antieke kant, een familiebezit, dezelfde 't Kan me niets schelen, wat hij denkt, barstte Lloyd uit. Virginia gat den moed niet op. 't Kan je wel schelen, jongen, hield ze aan, want als Marshall ernstig ge wond is, zal jij in moeilijkheden komen en rechter Kent is dan de eenige per soon, die ons kan helpen. Zie je dat niet in? Virginia was ervan overtuigd, dat de oude heer van de zaak hooren zou in zijn capaciteit van rechter, maar het was nu niet het geschikte moment, om dat Lloyd onder het oog te brengen. Lloyd keerde Êich af en liep eenige malen de kamer op en neer. Toen wend de hij zich tot Virginia. Goed dan, zei hij. Ga maar naar hem toe en flap er alles uit als je dat niet laten kunt. AIS jij ’t niet doet, zal een ander het wel doen. Weer keerde hij zich een oogenblik af. Een vrouw kan het nu eenmaaknlet laten om, als er iets gebeurd is, ^r over te kletsen, voegde hij er aan toe. Virginia stond op. Ik geloof, dat het voor een deel de schuld van Hilda was Wie was die man? Ik geloof, dat het Jud Marshall was. Was? Neen +- hij, geloof Ik. Was hij ernstig gewond? O, dat weet ik niet maar Ik ben wel ongerust Ze keek hem aan, haar handen samen I geknepen. Na een oogenblik keerde de rechter zich naar haar toe en legde llef- koozend de hand op haar schouder. Nu, zei hij. We zullen dat samen in orde maken en ik zal je helpen zoover de wet dit gedoogt. Toen keerde hij zich af en belde. Even later kwam Jonathan blunen onrustig van zijn meester naar 't 'meisje kijkend. Ja, rechter Kent? vroeg hij kalm. Jonathan, heb jij iets gehoord over een ongeluk, dat een zekeren Marshall is overkomen? Ja, meneer, ik heb er van gehoord. O, ja? Wat heb Je dan gehoord? Sarah, de negermeld van de Brown ley’s, vertelde aan Dinah, dat mijnheer Lloyd hem omvergereden heeft. Ja en nog iets? Ja meneer, ze zei. Jonathan wacht te en keek Virginia aan. Ja, ja, ga voort! riep het meisje. Vertel het gauw alsjeblieft. En ze zeggen, dat al die Marshall’s stapelgek zijn, ze willen mijnheer Lloyd naar naar... NU.. 15 CIS. r’euzenbuswJSS. maatregelen waren genomen om driehon derd invalide oud-strijders in staat te stel len de Koninklijke stoeten te zien voorbij trekken. Alle tribunes en ook de Westminster Abbey zelf waren geheel gevuld voordat de processies begonnen. Voor den dienst in de Abdy waren ongeveer 1800 uitnoodigingen verzonden. Om een vlot verloop te verzeke ren was de Abdy verdeeld in afdeelingen, elke afdeeling met een letter. Elke plaats was genummerd. Bjj het naderen van den tyd der plechtig heid bereikte de spanning by de menigte haar hoogtepunt. Men rekt? zich uit om de Koninklijke optochten te zien passeeren en een luid gejuich barstte los, toen bekend werd dat Koning George en Koningin Mary van Buckingham Palace waren vertrokken voor hun tocht naar de Westminster Abbey. Langzaam reden zij, geëscorteerd door cavalerie in groot tenue, iangs de ontzagge- lyke menigte aan weersztfden van de route, voortdurend luide toegejuicht. Wellicht nog luider waren de toejuichin gen voor Prinses Marina, toen zy met haar ouders Prins en Prinses Nicolaas het paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel over haar bruidstoilet was zy een schilderij van gratie en schoonheid. Nimmer tevoren had Engeland een beminnelijker bruid gezien; zy had de harten der Engelschen gewonnen. De onstuimige toejuichingen van de hon derdduizenden langs den weg, toen de auto van de Prinses passeerde, is onvergetelyk. Mannen, vrouwen en kinderen «■MfKware'n duizenden kinderen schenen al het andere voor dit oogenblik vergeten te zijn. t „Marina, Marina!” schreeuwden zij tot dat hun stemmen heesch waren, en al dien tyd antwoordde de Prinses met een lieve glimlach. Een half uur voor den aanvang van de plechtigheid verliet dë Hertog van Ken*’, vergezeld door zijn oudsten broer, den Prins van Wales, het St. James-palace, voor zyn laatste rit als vrijgezel. Groot, Slank, flink, gekleed in marine- I uniform, scheen hy den volmaakten brui- degom. Zyn gelaat stond in een lach bij Lef Schitterend, sprak ze, Ik zal mor genochtend vroeg naar heip toegaan, en I ik zal mijn best doen hem de zaak van jou kant te laten bekijken, Lloyd! In een schitterende omlijsting van pracht en schoonheid, waarin de majestueuze plech tigheid van het religieus ceremonieel op superbe wyze was verbonden aan de praal van den Staat, is de Hertog van Kent, de jongste zoon van den Koning en de Koningin van Engeland, heden te Londen in het huwelyk getreden met Prinses Marina van Griekenland. Het was niet slechts een koninkyk huwe- l(jE, doch een van de grootste gebeurtenis sen van dezen aard in Europa sinds vele jaren, een gebeurtenis, die sinds vele weken het onderwerp van gesprek in alle kringen heeft uitgemaakt. Plechtigheden als op dezen dag v zullen nog lang leven in de herinnering van hen, die zoo gelukkig waren er getuige van te- zyn. Welk een pracht werd ten toon gespreid in de koninklijke stoeten tusschen het Buckingham Palace en Westminster Abbey dat statige gebouw, dat de tempel is van zooveel romantiek in de geschiedenis van Engeland. Het was inderdaad een gebeurtenis, die de harten ontro/rde van de nrillioenen, die zich verdrongen in de feestelijk versierde straten om slechts een glimp te kunnen op vangen van het jonge paar. De route, welke tusschen het paleis en de abdy werd gevolgd, was een gloed .^van kleurqh. Vlaggen van alle naties hingen vb*c de gebouwen, vele honderden extra-vlaggen- stokken waren op de daken en aan de bo venste vensters der hwièeti bevestigd; de tribunes, welke op de o()en plaatsen waren opgéricht, waren blauwgeschijderd, zoodat de beroemde Parb'amant Square tegenover de Abdij een schildery was van blauw, rood en goud. In d<3 historische Whitehall wapperden duizenden gekleurde vlaggetjes van een aantal Venetiaansche masten ter hoogte van dertig voet, terwyl langs de deftige Bond Street hoog boven de straat omvangrijke bloemversieringen met slingers van anjers, groen en sleutelbloemen in alle nuances, waren opgehangen. De politie-autoriteiten hadden bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. Niej alleen waren ongeveer achtduizend man op straat doch om te voorkomen, dat iemand in staat zou zijn moeilijkheden te veroorzaken uit een venster langs de route, hadden zy lysten laten opmaken van de toeschouwers, die ka mers of vensters langs de route hadden ge huurd. Maar in deze mooie omlijsting viel niets meer op dan de uniformen van do soldaten levendige klateringen van kleuren, ge mengd met schitteringen \e.n zilver als In de Westminster Abbey. De eerste Koninklijke stoet, die aan Ue Westminster Abbey arriveerde, was die van den Komng en de Koningin, die begroet werden door vele Koninklyke gasten en de hooge geestelijken. Toen alle gasten zich by den ingang hadden verzameld, traden de Konjng en de Koningin het kerkgebouw binnen en begaven zich naar hun plaatsen by het altaar. Het was een indrukwekkend oogenbli.c. Alle pracht, in de Abdy aanwezig, was tei. toon gesteld. Aan den anderen kant stond het wit gedekte altaar, waarop het schiVc- rende gouden vaatwerk van de Abdy was geplaatst, met terzijde -de Aartsbisschoppen, Bisschoppen, krkelijke jhoogwaardigheidsbe kleeders en, Koninklykè gasten. Sinds vele jaren haq Londen nie^ zoovele Koninklyke persoonlijkheden byeengezien als vandaag. Met Korting George en Ko ningin Mary zaten bij jiet altaar de Koning en de Koningin van Denemarken, de Koning^ en de Koningin van Noorwegen, Prins Karei van België, Prinses Pk'ui van Joego-Slavië, een zuster van Prinse^ Marina, de graaf en gravin Toerring, haaljf andere zuster en zwager, prins '.Valden&r van Denemarken, Prins George van Griekenland, Prinses Ma ria van Griekenland efc de Groothertog en Groothertogin Cyril vaji K uSland. In de stoelen van hei koor zaten de led ?n van het kabinet, oud-ministers, de leden van het parlement, diplomaten, ambassadeurs en gezanten o.w. de Nederjandsche gezant jhr mr. R. de Marees van’Wwjnderen en andere geprivileerde gasten. De meesten van hen waren, evenals de andere heeren onder de gasten in de Abdy, in avondtoilet. Dit is de eerste maal, dat aan gasten was toege staan een Koninklijke huwelijksplechtigheid in gewoon avondtoilet by te wonen. Aan de plechtigheid werd nog meer luister en kleur bijgezet dóór de tegenwoordigheid yan Koning George’s „Honourable Corps of Geutlemen-at-Arms” in hun scharlaken en golfden uniformen, met hun witte pluimen en door de Yeomen of the Guard. sluier, die- haar moeder Prinses Nicholas by haar huwelyk droeg. Een diamanten tiara, die fonkelde en schitterde als duizen den lichtjes, kroonde haar hoofd en zy droeg een bouquet van sneeuwwitte lelie'’ Aan den arm van haar vader, Prins Ni cholas trad zy de Abdy binneh, gracieuse- lijk gevolgd door de bruidsmeisjes. Op de treden naar den kansel voegde d-' Hertog van Ken^ zich bij zijn bruid, waarna de huwelijksplechtigheid een aanvang nam. De huwelijksplechtigheid. In tegenstelling met de imposeerenda praal buiten was de dienst in de kerk zeer eenvoudig. Het huwelijk werd op de gewone wijze, waarop zulks in de Engelsche kerk geschiedt, ingezegend. Toen de deken van de Westminster Abbey de gebruikelijke vermaningen voorlas, kon men in de kerk een speld hooren vallen. Niemand wenschte ook maar een enko’. woord te missen van hetgeen de deken zei- de en”zyn stem kon tot in alle hoeken van Let gebouw duidelijk worden verstaan. Daarop volgde het indrukwekkendste mo ment va» de geheele plechtigheid, de inze gening van het huwelijk doju' de Aartsbis schoppen van Canterbury erfwork. Zoowel de bruid als de bruidegojn schenen een beetje zenuwachtig, maar elk spoor daarvan was verdwenen, toen zij elkander trouw en gehoorzaamheid zworen. Duidelijk klonken hunne stemmen. De eenvoudige ring, gemaakt van goud uit een mijn in Wales, werd gezegend en de Hertog schoof hem om den vinger van zijn bruid. Zij waren man en vrouw. Een gemengd koor van zeventig stemmen, bestaande uit het koor van de Abdy, hei koor van de Koninklyke Kapel en vertegen woordigers van het koor van de St George Kapel in Windsor zong vervolgens een psalm, De voorganger van de Westminster Abbey Rev. Cyril Armitage zong de smeekbeden, waarna het jonggetrouwde paar zich naar het altaar begaf, waar de Aartsbisschop van York de overige gebeden las. Van het altaar sprak de Aartsbisschop van Canterbury den Hertog en Hertogin van Kent toe en gaf hij hun zijn kerkelyke zegen. Nadat het „God save the King” en een <■01IkSUIL (MRHtT ADVERTENTIEPRIJS: 0t Gouda en omutreken (behoorende tot den bezorgkring) 1regels J 1.30, elke rdgel meer f0.ü5. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZüNDExN MEDEDEEUNGEN1—4 regels /2J4ó elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeel gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soltede Boek, handelaren, aan het Bur Toen keek de rechter op en zag haar. Virginia? Goedenmorgen, wel wat is “V-'aan de hand, m’n kind? Virginia aarzelde. Maar ze moest het heggen. Lloyd wachtte thuis op haar ol misschien waren ze hem al komen halen. Meneer Kent er Is ik heb moeilijkheden... De rechter ging naar haar toe, streel de haar met den rug van zijn wang over de wang. En plotseling verborg Virginia haar gezicht aan zijn schouder en begon zacht te schreien. Ze voelde zich opeens zoo moe. Maar na een oogenblik beheerschte ze zich en keek hem aan. Het Is Lloyd, zei ze. Gisterenavond is hij gaan rijden en de merrie sloeg op hol. Hij reed in een veld om Hilda tot staan te brengen en reed een man ondersteboven. Reed hij een man ondersteboven, kindje? Bij avond? Ja, de man kwam naar hem toe en vlei onbeschoft tegen hem uit, toen reed Lloyd hem van de been. Hij probeerde Lloyd’s teugels te grijpen en dat deed de merrie schrikken. De rechter wendde zich af en keek het raam uit. Bedoel je, dat hij in woede over den man heen reed. ei

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1