Grote Uitverkoop 1 GROOTE UITVERKOOP I i Hulzen cauo^ j Sensatie - Prijzen^ I Deze Courant komt in vele duizenden ezinnen Gegarandeerde oplage 7500 I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I •o. 18771 Zaterdag I December 1934 73«FJaargaag I BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 1 ex EERSTE BLAD. DAT GEEFT BLIJDE GEZICHTEN Bah /matin 11 Het financieele Saarprobleem. De Majesteit van het Recht. Brieven uit de Hofstad. MODELLEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, I NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, ftEEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. - k I af. I nnstreken (behoorende tot den bezorgkring) Redactie Telef. f Dit nummer bestaat uit drie bladen. 4 Marshall uit. Maar dat zal niet gaan. wel, antwoordde HAGENAAR. (Wordt vervolgd). I en over Komt slechts onze etalages zien, let eens op wat BAHLMANN U daar biedt en stap... neen hol naar binnen om op die modieuze koopjes beslag te leggen: - n ona Bureau: MARKT 31, GOUDA ie postkantoren. Nu dan, begon Marshall wanhopig en zweef verder. Toen hij echter zag dat de rechter aanstalten maakte om weg te gaan flap te hij de rest eruit. Wat wilt u me geven, als ik geen vervolging instel? Zijn vrouw kwam een stap nader en m e .1 e soliede Boek. >r de plaatsing 9 >r J’ GOUDA ver geld hebt? vroeg de rechter. Ja, daar komt het zoowat op neer, antwoordde Marshall een beetje l schaamd. Alles met die echte BAHLMANN coupe, dege lijke kwaliteiten tegen prijzen die werkelijk aan het ongelooflijke grenzen en U in staat stellen ny eens een Mantel tof Japon extra aan te schaffen. i voeding en omstandigheden In aanmer- eer, king ”r be- I Pielt. Neen, vervolgde Jud. Ik ben gewei- uitte een protest, maar hij wendde zich kwaad tot haar: Hou je mond, zeg ik je, schreeuwde rden gesteld ter be- ■kflossing van lange van dividend op aan- Qpitschland, zelfs als gomt, wel buitenland end hebben om der- tf'na te komen, zal often mouten worden at het gevaar, dat dh doode letter blijft, al deze financieele voorstellen bij den Volkenbond worden in gediend. Er bestaat dan een mogelijkheid, dat er openlijk over 'Duitscnland’s finan cieele positie zal worden gesproken. In ieder geval zullen de voorstellen, die met medewerking van de Düitsche afgevaardig den thans te Rome worden uitgewerkt, een beeld werpen op allerlei financieele vraag stukken, die ook voor landen buiten het Saiangebied, voorzoove^jzij met Duitschland economisch te maken hebben, van het grootste belang zijn. En waar Nederland misschien wel het land is, dat de nauwste financieele relaties met Duitschland onder houdt, is het zeker voor ons zaak om de oogen hier goed ópen te houden. Vertegenwoordigers van Frankrijk Duitschland onderhandelen in Rome t financieele vraagstukken, die samenhangen met den eventueelen overgang van het Saargebied naar Duitschland, indien de volksstemming van Januari, gelijk alge meen wordt verwacht, een meerderheid daarvoor oplevert. In het Saargebied circuleeren n.l. Fran- sche bankbiljetten, in de industrie daar te lande is na den oorlog veel Fransch kapi taal belegd, terwijl ook het vroegere Duit- sche kapitaal geheel in Francs is omge rekend. Wanneer dus het Saargebied naar Duitschland zou overgaan, en de Düitsche Mark daar het gangbare geld wordt, dan zou de bevolking haar Francs tegen Mar ken omwisselen. De Düitsche Rijksbank zou zoodoende in het bezit van een groot be drag aan Fransche Francs komen. Nu is de Franc door goud gedekt, en de Düitsche Rijksbank kan, indien zij zulks mocht wen- schen, de bankbiljetten naar Frankrijk ver- koopen en daar goud voor verlangen. Ook kan zy met die Francs betalingen doen aan andere landen, daar de Franc allerwegen gaarne op haar volle waarde wordt geac cepteerd. Wel zou de Düitsche Rijksbank daartegen over een gelijk bedrag aan Marken uit geven, maar dit ruilmiddel is niet door goud gedekt, het kan practisch niet uit Duitschland worden uitgevoerd, en er be staat dus geen kans, dat uit dien hoofde Wees spoedig tevreden met wat gij hebt, maar niet spoedig met wat gij zjjt.^ FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MELROD DANNING. Nadruk verbóden. WUUUUUC, -- ----o- - i ik hem inplaats daarvan niet een flinke Hij heeft mijn man leelijk te pakken ge had en hij verdient ervoor aan de galg J te komen. Hou je mond vrouw, riep Marshall vanuit zijn bed. Maar u staat op uw recht, om een vervolging tegen hem in te stellen, is 't niet? vroeg de rechter. Zeker! Nu, dan zijn we uitgepraat. Waar bent u gewond? De rechter vroeg hem dit op den man af en Jud antwoordde nog voor hij tijd had om na te denken. Mijn hoofd, zei hij. Nergens anders? informeerde de rechter. den mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden 1 worden berekend naar plaatsruimte. m ingezonden door tusschenkomst van Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóói ireau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 2^5. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger, Gewogrftdvertentiën en ingezond: prijs. Groote letters en randen Advertentiën kunnen worden handelaren, aan het Bui I j neutrale school, gelijk ze was, ook anders- gezinden kan opleveren bewijst wel dat o.a. Groen van Prinsterer een der nutsleerlin- gen is geweest. Het onderwijs heeft hem dus geen kwaad gedaan. len niet worden betaal:), en het spreekt van zelf, dat men in dit opzicht voorzorgsmaat regelen wenscht te treffen. Het zal er dus op neerkomen, dat Duitsch land, wat de inwoners van het Saargebied en de daar belegde kapitalen betreft, uit zonderingen zal dienen toe te staan op het gebied van valuta transacties. Er zal geld moeten worden betaald voor schulden aan het buitenland, die na eenigen tijd komen te vervallen, en er zal eveneens geld be schikbaar moeten wou taling van rente enj schulden en eventueel;! deelen. De vraag, of D het tot een schikking1! sche valuta voldoende^ gelijke verplichtingen! eveneens onder de oa gezien, anders bestal iedere overeenkomst eq Binnenkort zullen i MCCLVI. Een tentoonstelling in de Kon. Bibliotheek. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen, een jubilé dat aansloot aan dat van de oprichting der Nuttscholen in^den Haag, nu 130 jaar geleden, is o.a. een zeer inte ressante tentoonstelling op deze feiten be trekking hebbend georganiseerd. Voor deze tentoonstelling had de Konin klijke Bibliotheek voor de eerste maal zijn speciale zaal daarvoor beschikbaar gesteld. Tot nu toe was voor exposities in dit ge- Het was eenigermate humoristisch dat de eerste tentoonstelling in dit geleerde huis toevallig aai; de elementaire wijsheid van de lagere school was gewijd. Het allereenvou digste leesboek voor de zesjarigen ligt er en veel verder dan lectuur voor twaalf jarigen gaat het feitelijk niet. Er is veel kostelijks uit de oude doos te aanschouwen. We hebben al eens meer dergelijke collec ties gezien, maar altijd weer zijn ze even geestig en verfnakelyk. Nu concentreert zich het geheel om de vele uitgaven van de Maat schappij zelf, die zich op allerlei gebied heeft geweerd. Het is inderdaad heel veel en van uiteenloopenden aard wat zij deed. Ongetwijfeld moet haar werk op de volks ontwikkeling een grooten invloed hebben gehad. Wy kijken op die brave hendrikken-boek- jes met een glimlach. Maar toch zit er iets aardigs, iets markants, iets kinderlijks in. Kinderen zijn als ze ernstig worden, heel spoedig pathetisch en in die oude boekjes vindt men dat terug. Het moet stellig de kinderen geboeid hebben. Trpuwens het is ons bekend, dat de versjes van Van Alphen ook nu nog op de kinderen een diepen in druk maken en dat vele van de kleine hoor ders ze prachtig vinden. En merkwaardig is het dat het oordeel van de kinderen over vele moderne jeugdboeken soms vernieti gend is. De gedichtjes van Van Alphen zijn in het Fransch en het Duitsch vertaald. Welken Nederlandschen dichter is dat ooit over komen We hebben het alles met veel belangstel ling aanschouwd en als algemeenen indruk behouden, dat het Nut inderdaad heel nut tig heeft gewerkt. De Haagsche Niitsscho- len hebben in die 130 jaar een tienduizend leerlingen afgeleverd en daaronder zijn er J tallooze die later belangrijke plaatsen in 1 tegeneischen aan Duitschland worden ge steld. Voor het in de Saar-industrie belegde kapitaal, dat zich goeddeels in Fransche handen bevindt, is de toestand nog ongun stiger. Nominaal zou het bezit in Francs in een bezit in Marken worden veranderd We weten echter allen, dat betalingen uit hoofde van schulden en renten door het Düitsche Ryk niet naar het buitenland wor den overgemaakt. De eigenaars van onder nemingen in het Saargebied zouden daar om, wanneer zij zelve niet in Duitschland wonen, het bedrag aan bevroren vorderin gen helpen vergrooten, maar zelf niets daarvan ontvangen. Over al deze quaesties worden nu bespre kingen in Rome gevoerd. Het spreekt van zelf, dat men den inhoud der wederzydsche voorstellen niet kent, maar naar het schijnt willen de Franschen, dat de bedragen aan Francs, die de Düitsche regeering by in wisseling van het Saargeld tegen Marken in haar bezit zou krijgen, gebruikt zullen worden ter delging van oude Düitsche schul den aan Frankrijk. Dit zou er dus op neer komen, dat Duitschland het Fransche bank papier aan Frankryk moet inleveren. Er zijn verschillende tegenvoorstellen mogelyk en denkbaar. Duitschland kan na tuurlijk voorstellen deze transactie met een deel van het Fransche geld uit te voeren, maar een deel achter te houden. Het gaat er dan slechts om, over welk gedeelte men tot overeenstemming komt Bovendien moet de vraag worden behan deld, wat met de vorderingen en schulden van bewoners van het Saargebied, voorzoo- ver deze het buitenland betreffen, dient te geschieden. Als het op Düitsche wijze gaat, dan zullen de vorderingen in buitenlandsche valuta worden geïnd, maar de schulden zul- bouw geen zaal beschikbaar, maar dat is thans wel het geval. Behalve het doel van een dergelyke localiteit, kan het ook geen kwaad wanneer nog eens op gezette tijden i de aandacht op deze Koninklijke Bibliotheek wordt gevestigd en misschien in breede kring de kennismaking wordt gesloten. Voor voor zorgen. En wraak is zoet niet? Nu goeden dag, allemaal! en de rechter deed een stap in de richting van de deur. Maar meneer! Ja? Wat zou u zeggenMarshall wachtte, kreeg toen een ingeving. Kan Uitverkoop bij BAHLMANN de bekende finale 1 ruiming van BAHLMANN’s gehele voorraad Wintermantels Japonnen Regenmantels Hoeden Peignoirs Kinderkleding Pullovers Rokken enz. enz. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. voor minde) Idari^ de helft der waarde en keek naar zijn vrouw. Ja? vroeg de rechter kalm. Ik dacht, dat u kwam, om over de zaak te spreken, sprak de man, en hij keek zijn vrouw weer aan. Hij dacht, dat u gekomen was om een regeling te treffen, barstte juffrouw ui* KTnor dnt wal niaf. traan GOUMIIE (OIRAM. velen is zoo’n bibliotheek een pakhuis met geleerde boeken, waar alleen de boekenwur men zich thuis gevoelen. Een gewoon mensch durft er haast niet heen, vanwege de geleerdheid. En dat is toch heusch niet zoo. Het was voor het statige gebouw in het Lange Voorhout nog wat onwennig dat al lerlei onbekende klanten zich daar melden. Men moest er zelfs nog statig aanschellen om toegelaten te worden. Ook ontbrak ieder plakkaat vermeldende dat er een tentoon stelling was. Maar dat zal men er wel lee- ren als men eerst over het nieuwe heen is. Hoeveel moet u hebben? Marshall dacht een oogenblik na. Vijfhonderd dollar, zei hij. Vijfhonderd dollar!? sprak de rech ter hem na Marshall zat nu rechtop in zijn bed. Geen stuiver minder! barstte hij uit. Heel goed, hernam de rechter kalm. Ik zal niet probeeren je minder te bieden maar ik zou niet weten, waar ik het geld vandaan moest halen. Ik zou de zaak liever sussen, terwllle van zijn zus ter maar zooveel zal ik niet bij elkaar kunnen krijgen. Het is ook veel, want u bent met een paar dagen weer heele- maal in orde. Hoe dan ook, als u op uw stuk blijft staan, dan moet u uw eigen weg maar volgen. Het spijt mij om Vir ginia. Ze is een lief meisje en heeft zich juist met mijn zoon verloofd. Dit was een handigen zet van den i rechter, maar ’t was absoluut waar. Hij kon het geld niet bij elkaar krijgen, want door zijn liefdadlgheldszin was zijn bankrekening niet hoog en Jackson’s opvoeding had hem veel gekost. Marshall leunde opgewonden voorover. Uw zoon Jackson? vroeg hij. Marshall zweeg eenige minuten en het maatschappelijk leven innamen. Dat de was den rechter duidelijk, dat hij met r x ----- j zlchzelf streed Maar Marshall was in ,.x U bedoelt, dat u ten slotte toch lie- zü^hart king genomen, en zijn beter ik won het 10 Toen de man geëindigd had, zat de rechter een oogenblik na te denken, daarna keek hij Marshall weer aan. Er was geen verontschuldiging voor hem, verklaarde hij. Wellicht was het een beetje roekeloos van u, om de teu gels van een verschrikt paard te grijpen, maar u zei dat Lloyd de merrie sloeg en als het ware dwong, u omver te loopen. Is dat Juist? Ik geloof van Marshall droogjes. Neen, ik zie geen verontschuldiging voor hem, herhaalde de rechter. Hij zal er voor moeten boeten. Kan ik, niet in het belang van Lloyd, maar als vriend, ook iets voor u doen? Ik geloof het niet, meneer. Heel goed, dan kan ik u alleen maar zeggen, hoe 't mij niet alleen voor u, maar ook voor zijn zuster spijt, dat dit gebeurd is. Goeden dag. Marshall keek verbaasd op. Gaat u al weg? - Zeker! Tenzij ik u nog met iets kan helpen. Maar ik dacht... de man zweeg even aframmeling geven? De rechter lachte. Ik mag niet op mijn J eigen houtje recht spreken. U bedoelt, inplaats van een vervolging in te stel len? Ja! Neen, hij zal moeten voorkomen, zeodra u goed genoeg bent, om op de zitting te verschijnen. De rechter kende de angst van dit soort menschen voor alles wat met de wet te maken heeft. dig door mekaar geschud, dat is alles. Zoo. Dan zult u wel weer gauw In orde zijn, tenzij een dokter uunotakecrv, dat u eenigen tijd invalide bent, en dat zal hij niet wel? brak de rechter glim lachend af. Neen, ik denk van niet... Nu, dan zal ’t Hof u alleen de wer kelijke schade toekennen, maar de aan val is niet goed te praten en als u tot i vervolging overgaat, zult u zeker gewru- i ken worden, daar zal ik, als rechter, wel 4 - ZiOO. zuil U wui wcui 5UUW xxi orde zijn, tenzij een dokter constateert, 1 hij. Juffrouw Marshall keerde zich koppig

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1