15* 1 IIEUWS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18775 0ondardag*6^DaoembarJI834 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, N.IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen fel I AND Ij E I 'GROENE 20 STUKS :N, DOOR EEN LICHTERE EN EOEFENAREN OETBALLERS DDEL if EERSTE BLAD. Fransch-Russische toenadering. llerlichtste rikaansdie Sigaret De Majesteit van het Recht. Naar het Amerlkaansch van MELROD DANNING. 73» Jaargang BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, meer ƒ0.50. Op .dministratie en Redactie Telef. voor X HOOFDSTUK V. FEUILLETON. Schemering. d. UREAU in oiue >ewoners brengren carno niet van gedachten wil wisselen. Deze houding van Polen Is voor Frank rijk een groote teleurstelling. Sinds Po len zich nauwer bij Duitschland heeft aangesloten, vermijdt het angstvallig al les, wat erop zou kunnen dulden, dat Warschau nog in het Fransche kielzog vaart. Toen Frankrijk den eersten keer bij sfeer In Zuid-Oost-Europa en het nabije Oosten buitengewoon onaangenaam zou zijn. Lloyd, nu moet je gaan. En jij bezorgt me een halssnoer? Nu dan, tot ziens, Ik weet dat Jij Je woord niet zult breken. afgevaardigde Eckhart, die beweerd had, dat Benesj zich van het voorzitterschap heeft ontdaan, terwijl de president in functie de eenige is, die een dergelijke beslissing kan beoordeelen. Laval, Lltwi- noff en Roesjti Bey besloten zich aan bij het betoog van Benesj. soltede Boek. w_ ir de plaatsing zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. JK - XVEEN It. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Verpoos uw Schort de arbeid, En leg ook zelfs in Uw taak niet neer. geest, verkwik uw krachten, maar hervat hem weer. uw gedachten Teleurstellende houding* van Polen. voor ontworpen verdrag, waarvan het gevolg zou zijn, dat Frankrijk zijn machtspositie in Zuld-Oost-Europa aan merkelijk zou verstevigen; Immers: Pa rijs zou dan niet alleen nauwe banden hebben aangeknoopt met Joego-Slavië, i was het niet bereid Praag in militair j met haar handen in het meel begraven. Het meel breidde zich over haar zwarte gespierde armen uit en gaf haar een eigenaardig feestelijk aanzien, wat over een kwam met haar stemming. Jonathan begon zelden een gesprek. Hij voelde zich wat Dinah soms geweldig hinderde. Na een oogenblik, keek ze op 't Is Jammer, dat jullie 't geen van alle noodig gevonden hebben, om me te vertellen, dat meneer Jackson vanmor- OOSTENRIJK. Verkeersverbetering. Een autobus op rails tusschen Boedapest en Weenen. De Hongaarsche minister van handel heeft aangekondlgd, dat van 15 Decem ber af een autobus op rails, genaamd Arpad, een geregelden dienst zal onder houden tusschen Boedapest en Weenen en deze afstand zal afleggen in drie uur. Het tarief voor een enkele reis zal 30 shilling bedragen. De douane-controle zal niet tijdens de reis, maar In Boeda pest resp. in Weenen geschieden. Het traject Boedapest—Weenen wordt op het oogenblik door sneltreinen afgelegd in uur en een biljet derde klasse kost 3i) shilling. snoer kwam niet, Lloyd. Toen ik dat zei, was ik... Wat? Gloria sprak de woorden vlug uit, maar In haar oogen kwam een vreemde uitdrukking. Niets, antwoordde hij. Er viel een lange stilte. Op ’t laatst stak Gloria haar hand uit. Dan is 't zeker voorbij? vroeg ze. Lloyd stond onhandig op. Wat, wat tiedoel Je? stamelde hij, wat, wat Is voorbij? Onze liefde en vriendschap natuur lijk. Maar die bestaat nog Je weet hoe veel ik van je houd, lieve Gloria, ik zou je alles willen geven, als ik het maar kon. Gloria Fenwick lachte bitter. Beloften, woorden; beloften, anders niet. Ze kwam een stap naderbij en stak even haar armen naar hem uit, toen, voor hij tijd had zich te bewegen, liet zij ze weer zakken. Vaarwel, zei ze. Lloyd staarde haar voor een oogenblik aan. Toen kneep hij zijn handen plotseling samen. Ik bezweer Je, dat ik er een voor je zal krijgen, hoe dan ook, riep hij, wat kan het mij ook schejen. O, Lloyd, lieveling, wil je dat? riep ze vol verrukldng. Beloof je het? Ik beloof het. Hij had haar vast In zijn armen, en over zijn schouder heen, keek ze onge duldig naar de klok. Mijn lieveling, herhaalde ze. Maar Het Saarrapport Voor den Raad. De strekking van het stuk. Frankrijk, Engelamd en Italië stellen een internationale Saarpolitie voor. In zijn openbare zitting, die onder voorzitterschap van den Tsjecho-Slo- waakschen minister van bultenlandsche 14 Ze sloeg haar oogen neer en Lloyd zag, dat ze heel verlegen was. Een* oogenblik aarzelde hij. Bedoelt u, dat u Ja, mijn jongen, fluisterde ze. geest, die haar werkzaamheden aanzien lijk heeft verlicht. Er is een reeks prac- tische oplossingen bereikt, die het voor deel hebben op overeenkomsten van bei de regeeringen te berusten. Het is te hopen dat de tegenwoordige werkzaam heden der commissie de beslissing zullen vergemakkelijken, die de Volkenbonds raad na het plebisciet zal moeten nemen De Fransche minister van bultenland sche zaken, Laval, sloot zich aan bij de woorden van Alois!, die had voorgesteld dat eerst vandaag zou worden aange- vangen met de eigenlijke bespreking van 1 het rapport, doch merkte op, dat hij reeds thans wilde verklaren, dat de re- geering van Frankrijk volkomen Instemt met de conclusies van het rapport. In denzelfden zin ultte zich de Engelsche gedelegeerde Eden. De openbare bespre kingen over het Saarrapport zullen dus eerst hedenochtend beginnen. In zijn rede tijdens de Raadszitting over de Saarkwestie zette Laval uiteen dat alles wat Frankrijk vroeg was, dat de orde gehandhaafd zou worden. Frank rijk zou nooit weigeren zijn verantwoor delijkheden op zich te nemen. Het Saar- probleem is en moet geen zuiver Fransch Dultsch probleem zijn. Het is waar, dat Frankrijk eenige belangen te verdedigen heeft in het Saargebied. Deze belajngen zijn verdedigd door zijn onderhandelaars Wat thans nog gedaan moet worden is, zeker te stellen 'dat de orde wordt ge handhaafd en de vrijheid van stemming wordt gewaarborgd. Dit Is de reden dat te aan de medewerking van Duitschland en Frankrijk. Bij de regeling van het in gewikkelde en precaire probleem, dat de commissie moest oplossen’, Is dezelfde methode gevolgd. De Dultsche en Fran sche regeeringen zijn den wensch der commissie tegemoet gekomen in een die hun conditio niet zal schaden ZWITSERLAND. Vergiftigingsdrairta te Zurich. Tandarts veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. De rechtbank te Zürich heeft uitspraaa gedaan in het proces tegen den tandarts Naef, die ervan werd beschuldigd zyn vrouw te hebben vermoord, verzekeringsbedrog te hebben gepleegd en de wet °P verdou- vende middelen, te hebben overtreden, in Februari van dit jaar was op een morgen zijn vrouw in de keuken dood gevonden, ter wijl de slang van de gasbuis was gerukt, de vraag was, of hier van een ongeluk sprak was, of dat Naef den dóód van zijn vrouw op zyn geweten had. Op den laatsten dag der behandeling wees de president der rechtbank erop, dat men hier te doen heeft met een bewijs door aan wijzingen en dat die vraag was, of aan wijzingen voor de schuld van den bekraagde zoo talrijk en zoo sterk waren, dat de schuld een hoogen graad van waarschynlykheid verkreeg. Daarna trokken de juryleden zich terug ter beraadslaging. Pas na drie uur ver schenen zij weder, waarop de voorzitter me dedeelde, dat de jury den tandarts schuldig achtte en wel aan moord, verzekeringsbe drog en overtreding van de wet op de ver- doovende middelen. Het O.M. eischte ver- oordeeling tot levenslange tuchthuisstraf en vervallenverklaring van het actieve burger recht. Onder het uitspreken van den eisch hield de beklaagde de oogen gesloten. Hij was doodsbleek en nu en dan schudde hij het hoofd. Na het pleidooi stond hy plotseling op en, zéide: „Mynheer de president, ik kan dat vonnis niet aanvaarden, ik ben geen moordenaar”! Daarna verborg hy het hoofd in de handen en barstte in tranen uit. Het wachten op de, rechtbank, die zich ter be raadslaging had teruggetrokken, was vooi den verdachte en het publiek zeer enervee- rend. Na een. half uur verscheen de recht bank weer en de president las het vonnis voor: Hans Naef werd veroordeeld tot le venslange tuchthuisstraf en tot tien jaar verlies van actief burgerecht. Ik begrijp beste waar 't hem in zit. i I Gloria stond met booze oogen tegenover 1 heni en Lloyd kromp ineen. Waarin dan? vroeg hij. Dat je me niet liefhebt. Ik zeg je, dat ik dolveel van je houd. En vreemd genoeg was dat waar. Mogelijk was ’t ook niet zoo vreemd,* want ze had hem haar sympathie ge geven en begreep hem, dat wil zeggen, ze was het eens geweest, 'met alles wat hij gezegd had. Als ik niet van je hield, denk je dan, dat ik bij de bank geprobeerd had een voorschot op mijn toelage los te krij gen, zonder dat rechter Kent het wist? Als ik naar hem toeging, zou ik hem moeten uitleggen, waarvoor ik het heb ben wilde. Je zoudt hem toch een andere reden kunnen opgeven. Neen, hij zou er toch achter komen. Hij is een geslepen rakker! Nu luister goed, Lloyd Fairfax. Ik houd van Je, en dat weet je, maar zoo lang Ik je ken, heb je me nog nooit iets gegeven. Niet om het cadeau zelf, dat weet je wel, maar jongen, ik zou zoo graag een bewijs van je liefde hebben. Lieveling, Lloyd, je houdt toch van me? Natuurlijk schat, maar wat kan ik doen. Ik... Ik heb je niet om een halssnoer ge vraagd, ’t was je eigen idee, maar ik dacht bij mezelf: ik heb aan zijn liefde getwijfeld, maar als hij nu een halssnoer meebrengt, dan ben ik zeker, dat ik hem verkeerd beoordeeld heb, maar de hals- Gelijkheid, waarmee Frankrijk Polen be- I jegende, was voor een groot deel het uit- 1 dat het comité ’t grootste belang hecht- vloeisel vanRusslschen aandrang; Mos- kou toch had Parijs blijkbaar te verstaan gegeven, dat het hoog tijd werd Polen nogmaals te bewegen zich bij het Ooste lijk pact aan te Shiiten. Tot dusver Is alle Fransche ijver echter nutteloos ge weest, hetgeen zoowel voor Moskou als Lloyd was in het vervolg haast lederen avond bij haar, maar de jonge vrouw waarmede hij zich in stilte verloofd had was ook al niet volmaakt. Op een avond, een week later, jat hij in elfcaar gedoken op de sofa en Gloria Fenwick liep opgewonden het vertrek heen en weer. Liefste, praatte Lloyd, zich verman nend. Ik heb Je toch verteld, dat Ik Je zoo graag een verlovingsgeschenk wilde geven, een halssnoer of iets dergelijks, maar ik kan ’t helaas niet doen. Onzin, je zou ’t best kunnen, als Je maar wilde. Ik zeg Je toch, dat ik geen geld tot mijn beschikking heb. Virginia heeft ook niets, ik weet het, omdat ik dat aan de bank geïnformeerd heb. gen thuiskomt. Ik maak nu lekkere koek jes voor hem, waar hij zooveel van houdt en Ik zal een haantje braden, maar er Is geen snipper spek in huis, en wat zal hij zeggen, als hij 't haantje ziet, maar geen knapperig bruin gebakken spek! Dinah zette de kom, waarin ze eieren klopte, hard op tafel neer. Jonathan voelde dat hij een fout begaan had, maar hij wist dat Dinah niet werkelijk boos op hem was, dus veranderde hij van on derwerp. De rechter was van morgen heel anders dan gewoonlijk, zei hij. Dinah zweeg lang genoeg, om haar ge voél te toonen, maar haar hart was te vol, nu haar lieve Jongen terugkwam, om lang boos te blijven. Ja, dat geloof ik graag, antwoordde ze. Ja, vervolgde Jonathan. Hij vroeg vanmorgen het eerst naar mijn reu matiek... Neen maar! lachte Dinah, je hebt niet eens rheumatiek! Maar ze keerde zich öm, en keek Jonathan vriendelijk aan. Ik verlang er vreeselljk naar jonge- haar Jackson weer te zien, dat Is zeker, en ik denk, dat de rechter ook erg blij is. Maar houd mij alsjeblieft niet langer van mijn werk, anders kom ik niet op tijd klaar. En ze liep vlug naar haar tafel terug: Je bent zelf ook heel anders dan anders, voegde ze er aan toe. (Wordt vervolgd). Nadruk verboden. uiua uav a uivn Laak vv uuil vv uauuvi ivu U.I.UULV* ker inzag en men gaf daar bovendien de zaken, Benesj, gehouden is, heeft de Vol- bereidheid te kennen' sommige bepalln- j gen te wijzigen in voor Polen gunstlgen zin: men zou zich niet bemoeien met de relaties tusschen Warschau en Kofno, er zouden geen Russische troepen op ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administi„L~ Interc. 2745. Postrekening 48400. Roemenië en Tsjecho-Slówaklje, maar tevens met één der belangrijkste leden van de staten, die de Balkanunle vor men: Turkije. Natuurlijk moet Parijs opzicht bij te springen, wanneer er in hierbij omzichtig te werk gaan, daar het Midden-Europa eens een ernstig militair j aan den anderen kant Italië evenmin al geschil mocht uitbreken. Bovendien was te zeer mag verstoren, aangezien Musso- men te Warschau van oordeel, dat het i Ilnl de uitbreiding der Fransche invloeds- Oostelljk Locarno een anti-Duitsch ka rakter droeg, terwijl Polen eveneens be zwaren had tegen het pact, omdat de toepassing van de bepalingen, die daarin zijn vervat, zouden kunnen meebrengen, dat Russische troepen, die ter hulpver- leening Polen zouden binnenrukken, wel eens bolsjewlseeringsarbeld zouden kun- nen verrichten. Te Parijs h,eett men met grooten na druk betoogd, dat Polen de zaak te don- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2^6 dke regef mee de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en n.nden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau BUilLNLAWDbCH NIEUWS. ITALlë. Mussolini verlaagt de loonen. Geen vrouwenarbeid meer. Mussolini heeft order gegeven dat alle loonen met ibj pet. moeten worden ver laagd. Dit besluit is over geheel Italië niet met groote vreugde ontvangen. Daar de openbare meening zich echter niet vrij kan uiten, is het moeilijk na te gaan welken omvang de protesten hebben aangenomen. Zooais men weet is de loonsverlaging gepaard gegaan met een vermindering der arbeidsuren. Op die wijze hoopt Mussolini de werkloosheid te bestrijden, welke blijkens de officieele cijfers 970.000 menschen omvat. Deze cijfers houden echter niet het aantal arbeiders in, die gedeeltelijk of zoo nu en dan arbeid nebben. De arbeidsuren zijn van 48 tot 40 uur verlaagd; een maatregel, welke 87.000 on dernemingen met een totaal personeel van 1.700.000 arbeiders treft, d.w.z. 75 pet. van Itailë's industrie-arbeiders. De ove rige 2b pet. worden gevormd door kan toorpersoneel, welks loonen het vorig Jaar reeds werden verlaagd. In sommige staal- en ijzerfabrieken zijn de arbeids uren zelfs tot 36 uren verlaagd, hetgeen ze in staat stelt in vier ploegen te wer ken. De arbeiders moeten, behalve hun verzekering, ook 1 pct. van hun loon afstaan aan het werkloosheidsfonds, waar eveneens de werkgevers toe bijdra gen. Vrouwen zullen, behalve in geval- I len, waarin zij de eenige steun harer ge zinnen zijn, zooveel mogelijk door man nen worden vervangen. Ook de kinder arbeid zal komen te vervallen. Overwerk wordt afgeschaft, behalve in buitenge wone gevallen. Waar overwerk wordt verricht, zullen de arbeiders vijf percent van hun overwerkloonen moeten afstaan aan het nationaal fonds, evenals de werkgevers. Daar de werkloosheid onder de musici en zangers zeer groot is, valt deze cate gorie ook onder de regeling. Musici en zangers mogen maar één iunctle beklee- den. Een operazanger b.v., die een enga gement heeft, mag niet voor de radio, op concerten of in werken zingen. spr. den Raad vraagt zijn eigen verant woordelijkheid op zich te nemen betref fende de handhaving van de orde. Internationale Saarpolitie. In de openbare zitting van den Vol kenbondsraad heeft de Fransche minis ter van bultenlandsche zaken, Laval, den Raad voorgesteld, tot handhaving van de orde en de rust in het Saargebied door den Volkenbond een Internationale I politiemacht In te stellen, waarin noch f Frankrijk, noch Duitschland vertegen- I woordlgd zouden zijn. Bij dit voorstel sloot Lord Eden zich aan hamens Engeland en baron Alois! namens Italië. Eden verklaarde boven- dien dat Engeland bereid is een contln- gent voor de Internationale politiemacht beschikbaar te stellen. Geheime zitting. In de middaguren is voorts een gehei me raadszitting gehouden in de lokalen van den secretarls-generaal Avenol. Naar verluidt is deze zitting bijeengeroepen op verzoek van Knox, die met de leden van den raad wilde spreken over de handhaving van orde en rust in 't Saar gebied, dus vooral over de polltlekwestie. In deze geheime zitting is besloten tot het inschrijven van de Joego-Slavlsche aanklacht op de agenda, heeft Benesj, die het voorzitterschap heeft afgestaan aan Vaconcellos, ernstig geprotesteerd tegen de houding van den Hongaarschen kenbondsraad zich gisteren bezig gehou den met het rapport van de Saarcom- missle. De rapporteur, baron Aloisl, verklaar- D_rde, dat nij, aangezien het rapport slechts Poolsch gebied verschijnen. Enz., enz. De kort geleden aan de gedelegeerden ter Fransche concessies droegen een bijna hand was gesteld, hun tijd wilde laten verrassend karakter .en zij waren ook tot verdere bestudeerlng. Reeds thans belichaamd in de nota, die Laval een echter wilde hij den geest, waarin de paar weken geleden naar Warschau i commissie haar taak ten einde had ge stuurde. De bijkans buitensporige vrien- bracht tot uitdrukking brengen. I Reeds in Juni had hij er op gewezen, Den volgenden morgen na Lloyd’s be- lofte aan Gloria Fenwick om haar een bewijs van pijn liefde te geven, viel er I een soort opschudding in rechter Kent’s huishouding waar te nemen. De rechter had een heeleboel tegen Jonathan, den butler te zeggen onderwijl deze het ont bijt opdiende; Jonathan wreef zich af en toe vergenoegd over zijn krullebol en liet daarbij een grinnekend geluid nooren. In de keuken neuride Dinah een vroolijk liedje en de orders, die ze aan haar helpster, een jonge negerin van buiten gewone luiheid gaf, hadden iets van hun bijtende scherpte verloren. Jonathan borstelde den hoed van den rechter, liet hem uit, en ging toen zoo snel zijn i waardigheid dit toeliet, naar de keuken, i Hij vond Dinah over de tafel gebogen, Tot hen, die de.elnemen aan de zlttin- gen van den Volkenbondsraad, behoort ditmaal niet kolonel Beek, de Poolsche minister van puitenlandsche zaken. Ziek- te is geenszins de reden zjjner afwezig heid. Eerder is aan te nemen, dat het zich verre houden van Genève, een poli- I tieke demonstratie is, waarmee men van Parijs een onprettige ervaring is. Wanneer niet alle teekenen bedriegen, zal de gemeenschappelijke teleurstelling leiden tot een nauwer relatie tusschen t de Sovjetunie en Frankrijk, die het ka- rakter schijnt aan te nemen van een Innig bondgenootschap, al zal dan, naar men te Parijs betoogt, de voorgenomen Poolsche zijde te kennen wil geven, dat alliantie zich verwerkelijken binnen het men momenteel over het Oostelijk Lo- I Vqjkenbondsraam. ----De kans op een p00jSChFransch ik- Russisch vergelijk wordt thans uiterst gering geacht en daarom streeft men er I te Parijs met grooten ijver naar om zich op de meest doeltreffende wijze schade loos te stellen. Niet alleen worden echter de relaties met Rusland verinnigd, maar eveneens wettigen verschillende berlch- --m- «vva mm ten de verwachting, dat Frankrijk aan- I Polen aanklopte om zich bij het Oostelijk stuurt op de belichaming van de vriend- Locarno aan te sluiten, kreeg het geen schap *met Turkije in een speciaal daar- rechtstreeks weigerend 'antwoord, maar vnrHra» woorvan hot I uit alles bleek, dat men te Warschau zich eerst nog wel honderd keer zou be denken, voordat men met het aan de hand gedane pact zou instemmen. De bezwaren van Polen waren vele en veler lei: het kantte zich tegen een mogelijke bultenlandsche Interventie ten aanzien van de PoolschLitausche relaties, ook GOlliSCH1 COURANT.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1