X ïi. Beurs van Amsterdam. v/ien hij van die» tijd af in nauwe relatie stond, K,ort daarop schreef Feder het werk „Der deutsche Staat", dat grooten invloed heeft geoefend op de nat.-soc."politiek. Na de Novemberputsch van 1928 week Feder naar Tsjecho-Slowakye uit. Toen Hitler was vrijgelaten organiseerde Feder een krachtige nat-soc. propaganda en ook op ander gebied voerde hij a.'tie voor de party. Van zyn economische wei-ken noe men wy nog: „Das manifest zur Brechung der Zinsknechtschaft", „Der Staatsbankrott dei Rettung", „Kampf gegen die Hochfi- nanz". Ook Knappertsbusch treedt af. Als leider van de Beiersche Staateopera. Na het aftreden van Furtwangier en de weigering van Erich Kleiber om een con cert te leiden in de Philharmonie, wordt thans, volgens V.D., uit München gemeld, dat ook prof. Hans Knappertsbusch, leider van de Beiersche Staatsopera, die sedert 1922 in deze functie werkzaam is, zijn ont slag heeft genomen. VEREENIGDE STATEN. Ulms vliegtuig als wrak gezien? De hoop hem levend te vinden op. gegeven. Vier en twintig marinevliegtuigen, drje legervliegtuigen, talrijke marine vaartuigen, partciuliere schepen en Japansche vissehers booten zetten het zoeken naar den vermis ten vlieger Ulm voort. Tot dusverre heeft men nog geen enkel spoor gevonden, aldus seinde gisteravond V. D. uit Honoloeloe. Omstreeks middernacht (A.T.) meldd^ een Reuter-telegram uit Honoloeloe, dat nu sedert acht en twintig#uur van Ulm en zijn makkers niets was gehoord of gezien, zoo dat de hoop hen levend terug te vinden zeer gering moet worden geacht. Een van de vliegtuigen der marine, dat op onderzoek is uitgevlogen, nam een voor werp waar, drijvende 300 mylen ten Zuiden van Honoloeloe. De machine zal pogen t« cnderzoel^n of dit het wrak is van de ver dwenen machine. Charles T. P. Ulm, naar vvien men nog steeds zoekt, is een Australiër. Hij is het eerst bekend geworden door zijn landge noot Kingsford Smith, die den in Australië reeds vermaarden vlieger als tweede piloot meenam by de „Southern Cross"-tocht van Amerika naar Australië. Deze tocht begon op 31 Mei 1928 in Oakland naby San Fran cisco en eindigde 9 Juni 1928 met de be houden aankomst te Sydney. In 1929 trachtten de .beide vrienden het record AustraliëEngeland te breken maar strandden toen in de onbewoonde woestenij ten Zuiden van Port Darwin Pas na 12 dagen van groote ontbering werden zij gevonden en gered. Bij het zoeken naar hen kwam de Australische vlieger Hitchcok om het leven. Twee maanden later, 27 Juni 1929 ver- trok de Southern Cross opnieuw naar Er.- geland en legde dezen afstand af in 12 da- I gen 21 uur. Dit nieuwe record werl later j .door J. Mollison gebracht op 8 dagen 22 uur. j In Juni 1933 trachtte Ulm, nu alieen, dit laatste record weer te breken. Na vijf da gen vliegen moest hij echter aan de Perzi- u:he Golf wegens a very opgeven. Kingsford Smith was in October 1938 gelukkiger en deed er 7 dagen 3 uur over. Sleéht; enkele dagen echter verheugde Smith zich hierin, 1 want Ulm bracht het record in een nu ge- slaagde poging op 20 Oct. 1938 >p 6 dagen tn byna 18 uur. Denemarken. De crisis-boter-regelu'g opgeheven. j Men meldt ons urt Stockholm aan do N.'k. Ct.: Het gebeurt in deze tyden niet al te vaak, dat een crisis-regeling opgeheven wordt zonder dat er een andere voor in de J plaats komt. net is gemakkeiyker crisis maatregelen te treffen dan ze weer afge- t-chaft te krijgen en het vervallen van de Deensche crisis-boter-regeling en daarmee van den byslag op boter en den margarine- accijns is ook niet het gevolg van een zoo j groote verbetering m oen toestand, dat de boeien dezen steun niet meer nooüig zou ten hebben, maar van de houding van d beide oppositiepartijen, ce conservatieven venstre, die alles of nieis wdden. De re geering had voorgesteld met ingane, van 1 December den haar opgedrongen marga- ïme-accyns te laten vervallen, omdat die niet tot grootcr boterverbruik geleid had en tevens de kosten van levensonderhoud van cn- en min-vermogenden had verhoogd, ter- wyl de byslag op boter van 35 kronen per luu kilo eenigszins gewijzigd' behouden zou Liijven, waardoor circa tier. millioen kronen jaarlyks onder de melkleveranciers verdeeld zou kunnen worden. De conservatieven wil den aanvankelijk den boterbyslag en den ïnai^arine-accy-ns beide verhoogen tot 70 kronen per 100 kilo en stelderi later, sa men met venstre, voor, dat de boterbijriag 40 kronen per 100 kilo zou bedragen en de margarine-accyns 's zomers 40 en 's win ters 20 kronen. Gee-n, dezer voorstellen is echter door beide Kamers goedgekeurd, met het gevolg, dat de crisis-boter-regeling opgeheven is, en de pry zen van boter en margarine onmiddellyk met 35 en 25 ore per kilo verlaagd zyn. ENGELAND. Gratie voor moeder die haar zoon uit medelijden doodde. De 62-jarige moeder, die Zaterdag ter dood veroordeeld werd, omdat zy haar 30- jarigen zoon uit metjelyden va» het leven beroofd had de jongeman was achterlyk en zy was ziek, zoodat zy vreesde binnen kort niet meer voor hem te kunnen zorgen heeft gratie gekregen. De minister ven bmnenlandsche zaken heeft n.l., zooals de v/et dit voorschryft, besloten den kon mg te ad videeren het doodvonnis niet ten uitvoer te doen leggen. BINNENLAND. Verhooging van den Kerstbijslag. Uit de beschikbaar gestelde f 2 millioen. Dezer dagen zal den gemeentebesturen een regeling van den Kerstbijslag aan ondersteunden worden toegezonden, meldt Het Volk. Het ligt in de bedoeling den bijslag wederom 25 procent van het steunbedrag over één week te doen be dragen. Daarboven zal dit jaar een extra-bij slag worden gegeven, die geheel voor re kening van het Rijk komt eh waarvan de kosten zullen worden bestreden uit het bedrag van 2 millioen, dat de Re geering voor dit doel en voor de verster king van den B-steun van het crisis comité beschikbaar heeft gesteld. Welk deel van de 2 millioen aan de zen extra-bijslag zal worden besteed, is nog niet bekend. Steun aan de Landbouw. Zooals .bekend bestaat bij sommige landbouwers bezwaar zich vrijwillig aan te sluiten bij crisis-organisaties op gron den aan hunne .godsdienstige overtui ging ontleend. De Minister van Economische Zaken is bereid aan dat bezwaar tegemoet te ko men door gebruik te maken van de be voegdheid hem gegeven'in artikel lid 1 van het (Jrisls-Organisatiebesluit 1933 n.l om in bepaalde door hem te beoordeelen gevallen en onder door hem te stellen voorwaarden vrijstelling te verleenen van de verplichting tot onderteekening van een schriftelijke aanvraag tot toe lating als georganiseerde. Een landbouwer, die voor deze vrijstel ling in aanmerking wenscht te komen, kan daartoe een verzoekschrift bij den Minister indienen met een persoonlijke uiteenzetting van den aard van zijn be zwaren en de gronden, waarop die be zwaren steunen. Vervolgens worden bij verschillende autoriteiten inlichtingen over den aanvrager ingewonnen, terwijl deze persoonlijk wordt gehoord. Een en ander dient om den Minister in de ge legenheid te stellen zich een oordeel te vormen ot inderdaad achtenswaardige en onoverkomelijke gewetensbezwaren bestaan en of overigens geen omstandig heden zich voordoen, die zich in een be paald geval tegen de vrijstelling verzet ten. Nagegaan wordt o.m. of aanvragers verzekeringen hebben- loopen op eigen dommen of op het leven, of zij rente zegels plakken, of zij bij andere vereeni- gingen zijn aangesloten, of zij landbouw-- crisissteun hebben geaccepteerd. Indien het gewetensbezwaar achtens waardig en onoverkomelijk blijkt, ver leent de Minister voorwaardelijke vrij stelling, welke vrijstelling intusschen niet ontheft van het nakomen van alle verplichtingen voortvloeiend uit bij of krachtens ae Landbouwcrisiswet 1933 be paalde voorschriften. Deze vrijstelling wordt ingetrokken in dien de vrijgestelde deze voorschriften niet naleeft. Het gevolg der intrekking is, dat de steun vervalt en het bedrijf niet nader kan worden uitgeoefend. Het onderzoek als bovenbedoeld loopt reeds eenige maanden; in. de eerste plaats was daarvoor noodlg een opgave van de provinciale organisaties van al diegenen, die in Mei 1934 Wegens gewe tensbezwaren geweigerd hebben zich bij de provinciale organisaties aan te slui ten. Het is voor die landbouwers, ook voorzoover zij nog niet eien desbetref fend schrijven van den Minister ontvin gen, gewenscht thans schriftelijk hun bezwaren kenbaar te ma,ken. Kalveren toewijzing voor 1935. Mededeeling vaei de Veehouderijcentrale. Door de Nederlandsche Veeüouderij- centrale wordt het navolgende bekend gemadkt: Zooals reeds werd medegedeeld, heeft het in de bedoeling gelegen ten aanzien van het seizoen 1935 een voorloopige toe wijzing van kalveren, gelijk aan onge veer de heiit der toewijzing 1934, te doen plaats hebben. Teneinde de veehouders zooveel moge lijk gelegenheid te geven onder hun kal veren selectie toe te passen, is ïhans, wijl de verwachting mag worden gekoes terd, dat de definitieve toewijzing, welke in het vorige seizoen eerst in Juni be kend kon worden gemaakt, voor dit sei zoen reeds betrekkelijk kort na 1 Januari a.s. zal kunjien worden vastgestield, be sloten niet tot bovenbedoelde voorloopige toewijzing over te gaan. Indien een veehouder bij de dsfinitie- ve toewijzing slechts gedeeltelij k ot in het geheel geen gebruik zal hebben ge maakt van de hem geboden gelegenheid- tot levering aan de Nederlandsche Vee houderijcentrale zal de definitieve toe wijzing voor 1955 worden verminderd met het aantal dieren, dat door hem, on danks de na - November 1934 geboden gelegenheid, niet zal zijn geleverd. De afname van de ter levering aange boden runderen zal zooveel mogelijk ge schieden in de vo'igorde waarin de op gaven gedaan worden. In verband Hier mede wordt aan. belanghebbenden in overweging gegeven de door hen te leve ren runderen zoo- spoedig mogelijk op te geven. Voor zoover op 1 Februari 1935 de helft (waarbij i naar boven wordt sïgerond) van het aantal te leveren runderen niet ter levering is aangeboden, zal. aange nomen worden, dat men het aan tal run deren, dat minder dan deze Helft ls op gegeven, niet wenscht te leveren en dus vermindering van de toewJjzinlg van kalveren öVer 1935 verkiest. Na 1 April 1935 zal het niet me er mo gelijk zijn runderen voor de le ver ing op te geven. Wanneer op dezen dsitum niet alle te leveren runderen zijn o; pge geven, zal de kalver-toewijzing-1935 dienover eenkomstig worden verlaagd. Ter voorkoming van misverstand dient hieraan te worden toegevoegd, dat uit den aard der zaak uiteindelijk het aan- t tal geleverde, en niet het aantal eer levering aangeboden, runderen den hier boven aangegeven invloed op de toewij zing zal uitoefenen. Begrooting Zuidcrzeeionds 1933. Belangriike bedragen ongebruikt. In een Nota aan de Tweede Kamer naai' aanleiding van het Verslag, zegt de Minister, dat het ongebruikt blijven van belangrijke bedragen op verschillende artikelen van afdeeling IV, in de eerste plaats is toe te schrijven aan de omstan digheid, dat de gelden moesten worden aangevraagd geruimen tijd, vooijdat het werkplan voor 1933 met eenige nauw keurigheid kon worden opgemaakt waar door het noodig was zoodanig bedrag te ramen, dat voor de uitvoering van een zoo ruim mogelijk opgesteld vooploopig 1 werkplan voidoende middelen aanwezig I waren. Aanvankelijk was er op gerekend, dat in 1933 met den bouw van het derde dorp i Wieringerwerf zou kunnen worden be- j gonnen. De stichting van dit dorp is evenwei door verschillende omstandig- heden vertraagd, waardoor een belang- j rijk bedrag beschikbaar bleef. Dit over- J schot wordt mede veroorzaakt, 'doordat een gedeelte van den bouw van ruim ïuo woningen te Middenmeer in 1933 nog kan worden bestreden uit bij de begrooting I 1932 aan het Bouwbureau „de Wieringer- meer" beschikbaar gestelde voorschotten. LIMBURGSCHE VOORLICHTINGSDAGEN. Op 29 en 30 November zijn te Venlo gehouden een tweetal Limburgsche Voor lichtingsdagen. Deze dagen werden ge organiseerd door het Economisch Tech nologisch Instituut in Limburg (E.T.I.L.) te Maastricht. Zij hadden ten doel om aan de Nederlandsche Pers een beeld te geven van Limburg's beteekenis als in dustrie-provincie en de bijzondere be teekenis van dit gewest op industrieel gebied in de toekomst, een en ander ln verband met de nationale belangen, wel ke daarmede gediend zijn. Donderdagavond te half negen werden het Bestuur van het E.T.I.L., de verte genwoordigers der pers en de deelne mende gasten en industrieeien door het Gemeentebestuur van Venlo ten stad- huize ontvangen. De Burgemeester van Venlo, Mr. B. M. Berger, heette allen welkom ln zijn gemeente, waarnfc de deelnemers, voorafgegaan door een mu ziekkorps, zich naar de Sociëteit Marla- weide begaven. Hier opende Mr. E. O. J. M. Baron van Hóvell tot Westerflier» Commissaris der Koningin in Limburg en voorzittér van den Raad van Bestuur van het E.T.I.L., de Voorlichtingsdagen met een rede, waarin hij het ontstaan en de werkwijze van het E.T.I.L. uiteenzette. Hedenmorgen opende Mr. R. A. H. M. Gielen, directeur van het E.T.I.L., de rij van sprekers met een voordracht over het industrieele leven in Limburg. Uitgaande van de industrialisatle^ge- dachte, welke thans in Nederland heerscht, wees spreker op de mogelijk heden, welke Limburg biedt voor indus trievestiging en -uitbreiding. Hij vestig de de'aandacht op: de aanwezigheid van steenkolen met haar afgeleide produc ten, van kalk, klei, grint en zand, de aanwezigheid van een voor industrie- arbeid geschikte bevolking, terwijl zeer binnenkort de geheele provincie zal be vaarbaar zijn" over de Maas en het daar aan aansluitend Juliana-kanaal voor schepen van 2UU0 ton. In de van natura excentrische'ligging van Limburg is door de snelle ontwik keling der verkeerstechniek verbetering gebracht. De moeilijkheden, welke de bestaande industrie In de laatste jaren in velerlei opzicht ondervindt, hebben bij de indus- trie zelf het verlangen naar „economl- I sche ordening" gewekt. Daardoor zal het E.T.I.L. in de toekomst ook aandacht moetfen gaan schenken aan problemen J van contingenteering, tijdelijke flnan- ciering, handelspolitiek, samenwerking j van aanverwante bedrijven, toepassing van nieuwe productie-methodes, e.a. Daarbij moet echter tevens in het oog worden gehouden, dat het Instituut, I evenals Iedere onderneming, na eenigen tijd van werken, behoefte aan consolida- t tie heeft. I Mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester j van Maastricht en lid van de Commissie l van Bijstand van het E.T.I.Lbesprak j de verhouding van de gemeenten ten op zichte van de industrieele ontwikkeling In Limburg. Als taak der gemeente wijst hij aan: de beschikbaarstelling van geschikte ter reinen met desver kiezende behoorlijke aansluiting aan spoor- of waterwegen, hetzij ook in erfpacht met recht van 1 koop binnen een bepaalden termijn. Ver- volgens het verleenen van faciliteiten Jaan de industrie, die grootafnemers zijn van gas, water en electriciteit, door ge legenheid tot aansluiting en het vast- I stellen van doelmatige tarieven, alsmede het niet leggen van te zware lasten op het bedrijf in den vorm van bedrijfs- of andere belastingen, door welke de pro ductiekosten hooger worden opgevoerd, dan normaal te verantwoorden zou zijn. Verder de behoorlijke huisvesting van de voor de Industrie benoodigde arbeiders in de nabijheid, althans niet op te ver ren afstand van de onderneming', het geen aan de werkkracht, de gezondheid en de mentaliteit van de arbeiders ten goede komt. Prof. Dr. Ir. H. Gelissen, directeur der N.V. Provinciale Limburgsche Electrici- teitsmaatschappij en secretaris van den Raad van Bestuur van het E.T.I.L., be handelde het probleem der vaste lasten en de regionale electriciteitsvoorziening. HU besprak daarbij de vraag of in Ne derland in de toekomst de eiectriciteits- voorziening zal plaats hebben door groo- tere overiandcentrales of zal de aizon- üeriijke opwekking in meerdere gemeen ten met Dieseicentrales of misschien op nog goedkoopere wijze op den duur een bedreiging vormen voor het kapitaal, ln ae tot nu toe bestaande Installatie vast gelegd? Een Nederlandschen Energleraad, wel ke ordenend kan optreden en kan zor gen, dat de juiste vorm van energie op de Juiste plaats voor den juisten tak van toepassing wordt aangewend, acht spreker wenschelijk. Ir. „R. C. A. Franken, directeur der Limburgsche Maatschappij voor Gasdis tributie (Limagasi N.V. en Ir. Cl. G. Driessen, lid van de Commissie van Bij stand van het E.T.II.L. en directeur van de Gemeente Gas- en Waterbedrijven te Maastricht, bespraken de gasvoorzlening en' wezen op de mogelijkheden, welke het gas voor verschillende toepassingen in industrie en elders biedt. Ir. H. Bemeimans, directeur van den Limburgschen lana- en tuinbouw en veeteelt. Naast een overzicht van den belangrijken arbeid, welke de Limburg sche Land- en Tuinbouwbond verricht, gaf spreker een uiteenzetting, hoe men zich de naaste ontwikkeling der agrari sche productie moet denken. Als laatste spreker behandelde Ir. M. C. E. Bongaerts, oud-Minister van Wa terstaat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van de Commis sie van Bijstand van het E.T.I.L., het verkeerswezen in Limburg van heden en morgen en wijst daarbij op de beteekenis voor Limburg van den bouw van nieuwe wegen en bruggen in Nederland en Duitschland, op de beteekenis van een vliegveld in Zuid-Limburg. In de verdere toekomst zal qok een verbinding voor groote schepen komen tusschen het Al- bertkanaal en het Julianakanaal. Thans is het taak het oeverland aan te sluiten op het Julianakanaal en de gekanali-" seerdde Maas. Na elke voordracht werd door de aan wezigen met graagte gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij zich interessante ge- dachtenwisselingen ontsponnen. De Minister van Economische Zaken, die verhinderd was tijdens de Voorlich tingsdagen aanwezig te zijn, gaf schrif telijk blijk van zijn groote sympathie voor hetET.LL. en van zijn spijt, niet persoonlijk aanwezig te kunnen zijn. Behalve een 40-tal vertegenwoordigers van Nederlandsche couranten, was een ÉO-tal autoriteiten uit verschillende dee-* le ndes lands aanwezig. TWEEDE KAMEK. Sociale Verzekering. Vervanging van vrouwelyke door mannelyke arbeidskrachten. By de afhandeling van de afdeeling „Ar beid" der begrooting van Sociale Zaken heeft minister Slotemaker de Bruine by een beantwoording van den heer Kupers (s.d.) opgemerkt, dat deze zich op het standpunt der werknemers plaatste, maar dat hy, de minister, verplicht was, boven werkgevers en werknemers te gaan staan. By de be spreking der quaestie van de vervanging van vrouwelyke door mannelyke arbeids krachten verklaarde Z. Exc., dat een man deze zaak anders beoordeelt dan een vrouw, maar dat het hem toch niet mogelyk was, op een standpunt te gaan staan, waarop hy noch man, noch vrouw zou zyn! Hy zal het vraagstuk door vier hoofdambtenaren laten oestudeeren. Op verzoek van zyn collega van Econo- mischq Zaken gaat de bewindsman in ver band met de crisis niet over tot invoering van de nieuwe stuwadoorswet en ook niet tot werktydbeperking in dep landbouw. Voorts vernamen wy, dat de hooge raad van arbejd weldra advies zal moeten geven over een algemeenen maatregel van be stuur krachtens de huisarbeidswet en dat dit college reeds door een commissie oen voorontwerp laat behandelen van een ba- zenbesluit, byzondere bepalingen betreffen de den werktyd van „bazen" bevattende, ter zake waarvan thans veel ontduiking plaats vindt. Invoeriqg van de veertig- urige werkweek zou een kostenverhooging met zich brengen, welke het bedryfsleven volgens Z. Exc. niet zou kunnen dragen. Wel hebben twee organisaties aan het de partement adressen gericht, waarin zy ver klaren, een arbeidstydbeperking in dien geest mogelyk te achten in haar bedryven. Zy zullen in de gelegenheid worden gesteld haar stelling te bewyzen. Aan een arbeids tydbeperking voor chauffeurs werken eenige departementen samen. Deze zaak schynt niet langs den weg der arbeidswet, maar op andere wyze te zullen worden opgelost. Over het denkbeeld van instelling van een hoogen raad voor de binnenscheepvaart zal de minister met zyn ambtgenoot van éco nomische Zaken overleg plegen. Een ar- beidstijdregeling voor het hotel-café-restau- rantbedryf heeft de bewindsman afgewezen daar dit bedrijf reeds zwaaronder de crisis lydt. By de afdeeling „arbeidersverzekering" heeft de heer Kuiper (r.k.) den wensch ver dedigd van het R.K. Werkliedenverbond be treffende vervanging van oude door jonge arbeiders, wien nu alle perspectief ont breekt. Maar op minister Slotemaker's sim pele vraag, hoe die oude „afgevloeide" ar beiders zouden moeten worden onderhouden, hebben wy geen antwoord gehoord. Wel be pleitten de heer Kupers (s.d.) en Snoeck Henkemans (c.h.) maatregelen ten gunste van de ouden van dagen, die op hun' vyf- en-zeventigste jaar geen ouderdomspen sioen kunnen krygen, omdat zy niet gere geld zegels hebben geplakt. Doch de re get" ring gaf te kennen, dat voor zulke maat regelen evenmin geld is. Dr. Vos (lib.) drong aan op unificatie van de sociale verzekering, maar die illusie had de minister, zeide deze, reeds opgegeven, aangezien het een onbegonnen werk was. GEMENGD NIEUWS. De Fandervliegtuigfabriek «aar Nieuwe projecten voor snelle machines hebben expansie noodig gemaakt. Onderhandelingen met de maatschappij „De Schelde". In enkele bladen is eén bericht ver schenen over het vestigen van een vlieg- tuigafdeeling door de Kon. Maatschap- pij „De Schelde" te Vlissingen, waaraan de constructeur van den „Postjager", de heer T. E. Slot, verbonden zou worden. Deze mededeeling is, zegt de Haagsche Crt., echter niet geheel juist en boven dien wat voorbarig, want op het oogen- biik is alles nog lang niet in kannen en kruiken. De zaak -is namelijk deze, dat uit het experiment met den „Postjager". nieuwe projecten zijn ontsaan voor snellere ver- keerstoestellen en zeer snelle jachtvlieg tuigen voor het leger. Deze ontwerpen kunnen echter niet worden uitgevoerd in de huidige Panderfabrieken. Er bleek expansie noodig; er ontstond behoefte aan een groote fabriek, zeer goed ge outilleerd en met uitgebreide mogehjk- heden voor metaalbouw. Het oog is toen gevallen op „De Schelde" te Vlissingen, een fabriek, welke zich bij uitstek leent zoowel voor hout- en metaal- als serie- bouw. Vooral omdat ln de onmiddellijke nabijheid van de fabriek een .vliegveld gelegen is en èr bovendien voldoende water is om den bouw van watervlieg tuigen tot verderen bloei en ontv ling te brengen. Daarop zijn onderhandelingen i met de directie van „De Schelde", i op het oogenbllk in een dergelijk Bi- dium verkeeren, dat nog niet gezegd kan worden of er van overplaatsing der Pan derfabrieken naar Vlissingen Iets zal komen. De directie van „de Schelde" is in prin cipe volkomen bereid zich voor den vlieg tuigbouw te interesseeren maar de ver houdingen in de Nederlandsche lucht vaart zijn op het oogenbllk van dien aard, dat zij nog geen beslissing heeft kunnen nemen Er worden nog steeds besprekingen gevoerd met civiele en militaire lucht vaart-autoriteiten, alsmede met regee- rlngsvertegenwoordigers. Eerst indien deze eenig resultaat opgeleverd hebben, zal de beslissing echter zeer spoedig val len. Mocht het zoover komen, dan zal de geheele technische staf van Pander naar Vlissingen verhuizen. Geysendorffer gehuldigd. Door de ingezetenen van Baarn. De K.L.M.-vlieger Geysendorffer, de commandant van den onfortuinlijken Pan der jager, heeft een bezoek gebracht aan zijn te Baarn wonende ouders, wel ke gelegenheid door de Baarnsche inge zetenen ls aangegrepen om den piloot te huldigen. In de woning van zijn ouders had een intieme huldiging plaats, waarbU hy werd toegesproken door den burgemees ter, die vertelde, hoe men in Baarn had meegeleefd met zijn vlucht, hoe groot de teleurstelling was geweest bij het ver nemen van de ongelukkige tijding uit Allahabad en hoe groot daarnaast de vreugde was, dat de bemanning er heel huids was afgekomen. De heer Geysendorffer ontving daarop een mooie zilveren vaas met anjers, ln welke vaas een inscriptie was aange bracht. Op deze wijze wenschte de Baarnsche burgerij haar sympathie te betuigen. Bovendien ontving de piloot een album, waarin talrijke gelukwen- schen verzameld waren. Orlgineele wijze van Ki De voorzitter van de flnancieele af deeling van het plaatselijk Crisiscomité te Naaldwijk, de heer W. Seelt, Reeft een van het gewone schema afwijkend plan ontworpen om aan de werkeloozen een Kerstgave te bezorgen. Van 13 tot en met 2ü December zqllen op vier plaat sen (te Naaldwijk, Honselersdijk, Cruys- brouck en Maasdijk) ijzeren potten wor den neergezet, waarin men op de volgen de wijze giften hoopt te verkrijgen: Donderdag 13 December: ieder inwo ner 1 cent in den pot. VrijÜag 14 December: nipt rooken. De besparing in den pot; bij overtreding 25 cent boete in den pot. Zaterdag 16 December- besparing op uitgaan en de helft van ae gebrulkehjke koekjes en snoepjes voor den Zondag; de winst voor het goede doel. Zondag 16 December: 10 pet. van het zakgeld op uitgaven van vermaak in dén pot. Maandag 17 December: geen suiker in koffie of thee; het voordeel voor het doel of bij overtreding een gelijke som in den pot. Dinsdag 18 December: geen vleesch of de helft van de winst in den pot. Donderdag -20 December: niet rooken (de consequentie als Vrijdags). Wanneer een leder ook maar de helft van deze regelen nakomt, zal ln vele werkelooze gezinnen het leed gedurende de Kerstdagen verzacht kunnen worden. Van verschillende zijden heaft men ln het Westland reeds instemming met dit plan betuigd. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 7 December. Verwachting: Meest matige zuid-weste lijke tot zuidelyke wind. Tydelyk opklarend. Aanvarikelyk regen. Iets kouder. STADSNIEUWS. GOUDA, 7 Dec. 1934. Kerstinzameling Ned. Dagbladpers. Derde verantwoording. Ten behoeve van de Kerstinzameling is öp onee postrekening eq aan ons bureau nog ingekomen: A. den B. 1.-; N. N. 10.-; J. S. H. y. 2.50; F, J. H. te Haastrecht 2.—; A. D. en L. D. v. V. 3.—; v. A. 1.—. Wie volgt? Nederlandsche Christen Vrouwen Bond. „Die vroue in Suid Afrika". Lezing van llt. H. D. van Broekhuizen. Voor de afd. Gouda van den Nederland schen Christen Vrouwen Bond sprak" Z.Ex. Dr. H. D. van Broekhuizen, Ned. Gezant te Zuid-Afri ka gisteravond in de Kleine Kerk over „Die vroue in Suid Afrika". De byeenkomst werd aangevangen met het gezamenlyk zingem van de Lofzang van Zacharias, de verzen 1 en 5, schriftlezing uit Lucas 1, en gebed. De presidente, mevr. A.F. Simon-Appel heette allem welkom en begroette in het byzonder dr. van Broek huizen Deze sprak daarna over bovenge noemd' onderwerp. De Afrikaansche taal zegt spr. is zoo zoet en lief dat ik er van houd om die altyd te spreken. Ook he denavond zal dr. van Broekhuizen in het Zuid-Alrikaansch spreken. Er is een Afrikaansch spreekwoord dat zegt „De man die wordt gemaak of gebreek door zyn vrouw", ln symbolischen zin is dat inderdaad zoo. Vanaf het begin heeft de vrouw in het Afrikaansche -volk een groote rol gespeeld. Toen in 1652 Jan van Riebeek Zuid- Afrika betrad was het zyn bedoeling om aldaar de volksplanting te stichten. Het was een Hollandsche vrouw die al spoedig niet haar man naar Zuid-Afrika ging om daar dit werk te beginnen. Jan van Riebeek v/as een godvruchtig man die God vroeg om de volksplanting te zegenen maar voor- ai om daar zyn Kerk te vestigen. Het Ne derlandsche volk heeft veel gedaan vooi Zuid-Afrika. Spr. is daarvoor hoogst dank baar De ontwikkelingsgang was niet bij zonde mei. De Oost-Indische Compagnie wilde er niet alleen geld brengen maar ook halen! Te beginnen met een aanlegplaats heeft de Oost-Indische' Compagnie haar gebied steeds verder uitgebreid. Veel meisjes ui. Holland kwamen naar Zuid-Afrika en ook zj) zorgden voor de uit breiding op velerlei gebied. De moeders hebben er voor gezorgd dat de Fransche taal verdween en de Hollandsche er voor in de plaats kwam. Spr. herinnerde aan de verschillende gou verneurs. Goede en slechte: aan de gevan genisstraffen did tal van voormannen heb ben ondergaan terwille van de vrijmaking van Zuid-Afrika: aan de duizenden vrouwen die daartegen protesteerden. Tegenover het barbarisme stonden zij met de kracht van oen Dy oei. Voorts stond dr. van Broekhuizen stil bó de geografische ligging der gebieden met hun ontzaggelijke uitgestrektheid, waar door men twee en drie weken reizen moet cm bij een kerkje of school te komen, en respecteert de trouw die de vrouwen aan den dag hebben gelegd in het moeilijke be schavingswerk. lai 1823 verscheen de proclamatie dat voortaan de Engelsche taal de officieele taal ln Zuid-Afrika zou zijn. Den,*redikan- ten werd verplicht te prediken en te cate- chiseeren in het Engelsch. Het waren daar entegen de moeders die voortgingen met tan kinderen in de Hollandsche taal op te voeden. De boeren werden opstandig en protesteerden Langs den weg van bloed en tranen is teiilotte de vrijheid bevochten. Honderden vrouwen en kinderen werden vermoord. 16 December is (te Nationale Feestdag waarop die overwinning wordt herdacht In den strijd tegen de kaffers, vaarin er duizenden door de boeren werder gedood, speelden de vrouwen ook een be- langrijke rol door munitie aan te brengen en de geweren schoon te maken en ze van kogels te voorzien. De Boerenoorlog kwam. 26000 vrouwen en kinderen zijn gestorven: 3000 mannen gesneuveld, tot dat in 1903 zelfbestuur werd verkregen. In 1910 kwam de Unie van Zuid- Afrika tot stand. De Hollandsche en Engel sche taal werden gelijk B^teld en dus kwam een einde aan den taalstrijd. Spr. herinnerde tenslotte aan enkele ge beurtenissen uit de latere jaren en conclu deerde dat naast God de vrouw steeds een belangrijke rol heeft gespeeld en een groo te steun is geweest voor den man. God heef, ons zoo besloot spr. geleid voor de toekomst van een natie, voof de toe. komst van een volk. Mevr Simon liet haar dankwoord verge zeld gaan van een stoffelijk aandenken na. mens den Christen Vrouwen Bond, waarna dr. van Broekhuizen met gebed eindigde. De Reclame-Weken. De laatste lijst. Door de volgende koopers werd de slag zin opgelost: 21U. W. v. d. Bijl, Vrouwen- steeg 23; 211. Mej. C. Hulleman, Kleiweg 20, te Gouda: 212. A. R. Brand, Prov. weg 46, Oudewater; 213 B. de Jong, Gouwe 46; 214 W. Simon, Lange Tiendeweg 79; 215. Mej. J. van Loon, Const. Huygenskade 66; 217. A. Zwart, Boschweg 20; 216. A. H. I angeraar, F. W. Reitzstraat 2; 218. Nieu wenhuizen, 2e Kade 60; 219. C. J. C. Per dijk, 4e Kade 82; 220. J. M. Groenendaal, St. Jozefstraat 44, allen te Gouda; 221, Mej. R- Meijers, Dorpsstraat B 52, Moordrecht; 222. Mej. Flux, Prins Hendrikstraat 110; 223. T. C. van Westen, Woth Venteweg 147; 224. W. A. Groenendijk, Du Toitstraat 1; 225. Van Wingerden, Bleekerssingel 13 226. M. van Dam, Wijdstraat 7; 227. c iezer, Vlamingstraat 21; 228, Mej. Bouter Lange Tiendeweg 13; 229. Mej. Meijer. \tijdstraat 1; 230. M. L. v. d. Kleijn, Gou we 123; 231. Truus Turion, Lange Tiende weg 22; 232. Jac. de Jong, Jan Philipsweg 39; 233. J. de Goes, Graaf Florisweg 109; 234. G. van de Berg, Meidoornstraat 14, allen te Gouda; 235. N. C. van Vliet, Hoofd straat C 162, Bergambacht; 236. P. v. Wel- zenis, R, van Cajsweg 106; 237. Mej. Agina Wegenwijs, Wijdstraat; 238, J. Okkerse, v. Heusdenstraat 26, te Gouda; 239. A. Moons, Henegouwerweg, Waddinxvepn; 240. P. Ndomen, D 72, Stolwijkersluis; 241, Jac. de Moojj, Boschweg 62, Gouda; 242. M. C. Bo gaard, Beatedenheul D 27, Stolwijk; 243. W. Radder, H 19, Stolwijkersluis; 244. G. Rij- neveld, Heerenstraat 42; 245. Mej. M. Ra dix, W. Tombergstraat 62, beiden te Gouda; 246. Mej. M. Guldemond, 's Gravenbroek- "scheweg F 56, Reeuwijk; 247. J. Verdoold, Goudscheweg 14, Stolwijk; 248. H. Schrave, Boelekade 175, Gouda; 249. N. v. Rhijn, Pr. Hendrikstraat 38, Waddinxveen; 250. Maar- schalkerweerd, L. Tiendeweg 73; 251. G. 'Boot-Rietveld, Dubbele Buurt 6; 252. G. J. v. d. Valk, Wijdstraat 8; 253. A. M, v. d. Jagt, Karnemelksloot 32, allen te Gouda; 254. A. Wijlenburg, Emmakade 77, Bode graven; 255. Buorguignon, Weth. Venteweg 8 141; 256. A. W. Kok, Zeugestraat; 257. -Mevr. Hoonhout, de la Reijlaan 15; 258. J. de Frankrijker, R. van Catsweg 71; 259. J. Dongelmans, Tuinstraat 2; 260. C. Oomes, Gr. Jacobastraat 31; 261. W. A. Blom Klei weg 32; 262. G. Smit, P. H. straat 3, 263. P, Kusters, Kleiweg 57, allen teGouda. Hedenavond om 8% uur heeft in „Con cordia" de. uitreiking van de pry zen plaats. De stand dier werkloosheid. Op Donderdag 6 Dec. waren ingeschre ven: aardewerkers 99, letterzetters 30, bouwvakken 558, houtbewerking 120, leder bewerking 24, kleedingbewerking 26, me taalnijverheid 202, papierbranche 6, textiel industrie 48, suikerwerkers 101, sigaren- industrie 108, landbouw 41, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 356, kantoorpersoneel 45, huiselyke dien sten 13, fabrieksarbeiders 135, transportar- beiders 82, chem. techn. am. 2. Totaal 1996. Tooneeluitvoering „Utile Dulci". Naar wy vernemen geeft de Goudsche Gymnasiasten Vereeniging „Utile Dulci" op Zaterdag 15 December a.s., des avonds 8 uur in de zaal „Concordia" een tooneeluit voering. Voor het voetlicht zal worden ge bi acht „Vrygezellen", het vroolyk verlof gangersspel van M. H. du Croo. Na afloop is er bal, waaraan een uitnemende Jazz band medewerking zal verleenen. A;R. Propagandaclub „Groen van Prinsterer". Maandag 10 December a.s. hoopt voor bo vengenoemde club de heer C. Michaels een inleiding te houden over Art. 6 A.R. Pro gram. De vergadering wordt gehouden in gebouw „Daniël", aanvang des avonds te 8 uur. Kantongerecht. Uitspraken strafzaken 5 Dec. Veroordeeld werden wegens overtreding Vleesch in beslag genomen. Ambtenaren van den Keuringsdienst hebben by den slager L. 200 K.G. vleesch in beslag genomen, dat van elders was in gevoerd en hier. niet ter keuring werd aan gegeven. Cursusavonden E.H.B.O. De Ver. E.H.B.O. houdt op Woensdagen 12 en 19 Dec^nber, telkens des avonds 8 uur in .Daniël" cursussen onder leiding van resp. dr. A. Montagne en dr. C. v. Elk. De hengelaarsclub „De Edelkarper" hield een kasconcours in de Stolwykschevaart. De pry zen werden als volgt behaald: 1. L Kerkhof; 2. P. de Jong; 3. R. den Haag; 4. B. Gerbrands; 5. B. Bartier; 6. T. Visser; 7. K. Kiiné; 9. J. Kleyberg; 10. G. Hogenelst. Een tentoonstelling van postduiven. De postduivenvereniging „De Vriend schap" (Zaterdagvliegers) houdt morgen in het lokaal van „De Reisduif", Boschweg 49, haar jaarlyksche tentoonstelling, welke is geopend van 3 tot 10 uur. Keurmeester is dc heer C. Apon uit Rotterdam. De hoktentoonstelling van de postduiven vereniging „De Reisduif" wordt a.s. Zon dag in het clublokaal voortgezet. Scheepvaart door de IJSselhavensluie. Gedurende de maand November kwamen door de IJsselhavensluis 128 schepen met een inhoud van 3700 M3. Collecte Kindervoeding „Tot Heil des Volks' De collecte voor de Kindervoeding van de Ver. „Tot Heil des Volks" heeft opgebracht 165.73. Dec. 8 uur Concordia Uitreiking geschen ken Reclame-weken. Thalia-Tiheater „De raadselachtige Mr. X". Schouwburg-Bioscoop „Die Csardasfürstin" en cabaret. Rtunie^Bioscoop „Eine Erbschat mit Hin dernissen" 8 Dec 2iVz uur Geb. Daniël. Vergadering Anti-llev. Statensectie in den Statenkies- kring Gouda. 9 Dec. 2% uur Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen". Sint Nicolaasfeest voor de kinderen vam de leden. 11 Dec. 7V2 uur Stadhuis Gemeenteraad. 12 Dec. SY* uur Nieuwe Schouwburg. Twee de Nutsavond. 15 Dec. 8 uur Concordia Tooeelavond „Utile Dulci". 13 Dec., 8% uur. Kleine Kerk, Peperstraat. Herdenking Wereld Vredes-Zondag der B. en W. worden voorts gemachtigd t.z.t. hzi7uifliir tp maken tcE&n een definitieven Sag Tn de LJZlaatmg v<ior het Electriciteits bedrijf, terwijl zij eveneens ge machtigd worden tot aankoop eener nieuwe schryfmachine Zonder discussie worden voorts aangeno men de voorstellen tot opheffing van d* betrekking van nachtwacht, en tot verhoo ging van de jaarwedde van den ophaler van asch en vuilnis met 300.—, waarvoor hem werd opgedragen 2 maal per week het huis vuil te Stolwykersluis op te halen. Na eenige discussie over het voorstel tot oproeping van sollicitanten voor de betrek kingen van Gemeente-opzichter, tevens op zichter van de Electriciteits- en waterlei- dingbedryven, en van meteropnemer voor beide bedryven en geldophaler van het Electriciteitsbedryf, wordt besloten het be treffende rapport van de bedryvencommis- sie eerst by de raadsleden te doen circulee- ren, en hierna de vergadering verdaagd. ZEVENHUIZEN Openbare verkooping gehouden door Notaris R. Gallas te Zevenhuizen. By de gisteren door Notaris R. Gallas te Zevenhuizen gehouden verkooping van hel pa/ld, ingericht tot wagenmakery, aan de Westzyde van de Dorpsstraat 110. 53, alhier, is kooper geworden de heer H. Paul te Ze- venhuizën voor 975.— en de zich in boven genoemd pand bevindende machinerien, aan den heer A. H. Verhoeff, aldaar voor 295. STOLWIJK. St. Nicolaasfeest. Woensdagmorgen was voor de laagste klasse der le O.L.S, een prettige tyd, daar tegen 10 uur St. Nicolaas per trein zou arriveeren. Vol spanning trokken de kleinen naar het station om Z. H. te verwelkomen. Toen de trein arriveerde werd St. Nicolaas met toepasselyke liederen begroet, waarna het naar de school ging, waar de kleinen werden onthaald op versnaperingen. Uitgaande van de Wi-nkeliersvereeniging arriveerde de Sint Woensdagavond op het dorp, "waar hy eerst zyni intrek nam in hotel „Sportrust" van G. Romeyn. Hierna werden verschillende winkels bezocht waar hy geruimen tyd vertoefde, onderwyl werd door Piet pepernoten gestrooid en kleine cadeautjes uit gereikt. Een en ander bracht veel menschen op de been, AIADIUNIEU Wc. Programma voor heoen. Hilversum: V.A.R. A. t>. door üe Aennekluppere; 6.30 Concert duur Urvitrupia; /.30 „Marx' (Ue geewcu.' achtergrond van het marxisme), ue eermc. var. een viertal beschouwingen, boor tn. Henk Brugmans; c.bO Gramotoon; V.r.K.G- 8— Lezing; L>e Wereldbond tot het bevor deren van internationale Vriendschap door de Kerken (Wereldbond der Kerken). Spre ker us. F. uykema; 8.30 Concert; 9.- Cur sus. Ue rechtvaardiging van den Godsdienst uoor het denken. 3e voordracht: God en Wereld. Spreker Dr. H. de Vos; 9.30 Con cert; lO.i Nieuwsberichten; W.16 Shake speare's Hamlet. Spreekster Ada Geyl; V. A.K.A. 11—12 Gramofoon. Huizen; N.C.R.V. 5.15—6.30 Concert (Viool en Orgel); 6.30-7 „Het licht en de planton" door A J. Herwig; 7-pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; pita. 7.15-7.39 Gramo- foon; 7 308 Literair halfuurtje. „Een en ander o'ver Jilles Limburg en zyn romans," door W. ten Kate; 8-10.30 Concert door de Haarlemsche Orkest-Vereenigmg; 9-9.30 „De stryd om de gave gulden" door Mr. (j. A. Diepenhorst; 10.— Nieuwsberichten; 10 3011.30 Gramofoon. MAiiKTBEKlCHTflN tsoicruoieering Kopenhagen. De olflcieele Deensche boternoteering bedroeg heden 216 kronen is 71 cent per K.G. Crisisbotermerk. De Crisis Zuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 915 Dec. de prijs van het crisisbotermerk en van de ver- voervergunning van buitenl. boter is vastgesteld op 1.per K.G. SUÜKT EN W'EDSTKIJDEN. WIELRENNEN. Zondag een tijdrace. De Goudsche rennersclub „Excelsior" houdt Zondag a.s. een tijdrace voor A- en B-kiassers en junioren. Deze race gaat voor A-klassers over 42 K.M., B-klassers en junioren over 21 K.M. De start vindt plaats om 9J uur te Stolwijkersluis. van: Art. 59 M. ea R.R.: W. de G. te Krimpen a d. IJssel 1 subs, lw.t.; C. T B. te Boskoop 3.— subs. ld. h.; T. B. en A. N. A. té Gouda, ieder 1.— subs. X d. h.; C van A. te Leiderdorp en A. M. te Rot terdam, ieder 3.— subs. 1 d. h.; A. R te Rotterdam 2.— subs. 1' d. h. en 0.50 subs. ld. h Leerplichtwet: P. K. te Gouda, A. G. én P. K. te Moordrecht, ieder 5.— subs. 1 d. h.; T A. te Stolwyk 1.— subs. 1 d. h. N. B. te'Schoonhoven 5.— subs. 2 d. h. Art. 14 M. en R.R.: T. B. te Gouda 7.50 subs. 2 d. h.; H. G. te Abcoude en J. v. d. E te Gouda, ieder 2 subs. 1 A. h. Art. 6 M. en R.R.: H. P. to Pynacker f 4.subs. 1 d. h. Art. 11 M. en R.R.: P. Q- w. te Rotter- dam 2.50 subs. 1 4 h.; A. A. M. S. te Rotterdam 3.— subs. 1 d, h. Art. 43 M. en R.R.: F. d. W. te Reeu wijk 5.— subs. 2 d. h, Art. 44a M. en R.R.: T. H. te Bleiswyk f 5— subs. 2 d. h. Art 37 Alg. Pol. Verord. Gouda:.L. van en' J. K. te Gouda, ieder subs. 1 <L h. Art 5 Verord. Openbare Orde en Veilig heid te Ouderkerk: H. v. d. T. te Rotter dam 1.50 subs. 1 d. h. Art. 58 Alg. Pol. Verord. Schoonhoven. J. C. d. W. te Rotterdam 1.50 subs. 1 d. h. 'Art 9 Rijnvaart Pol Regl.: H. v. d. K. te St. Annaland 10.— subs. 2 d. li. Art. 453 W v. S.: A. B. te Krimpen a. d. IJssel f 6.— subs. 2 d. h.; J. W. zonder bekende woonpl. 3 d. h. met bevel tot plaat sing in een R.W.I, voor den tijd van 1 jaar. Art. 9 M. en R.wet: B. H. R. te Lekker- kerk f 6.— subs. 2 d. h. Art. 426 W. v. S.: H B. te Gouda 6.— subs. 2 d. h. Art 17 Visscherijwet: A. D. te Rotter dam em D. G. H. D, te Rotterdam, ieder 0.50 subs. 1 d. h. v.v. hengel. Art. 7 Wet Evenredige Vrachtverdeling: T. T. te Nieuwerkerk ai d. IJssel 20.— subs. 4 d. h. Ongeval bi) natuurkundige proeven. Goed afgeloopen. Tijdens een les in natuurkunde heaft zich hedenmorgen omstreeks 11 uur in de Johan nes Calvijnschool een ongeval voorgedaan dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een onderwijzer uit de 8e klas was met een aan tal leerlingen bezig waterstofgas te maken. Bij deze proef sprong de glazen kolf met water door een te groote verhitting. Enkele leerlingen kregen glasscherven tegen het hoofd, terwijl de onderwijzer enkel wondjes aan hals en kin bekwam. Gelukkig heeft dit ongeval geen ernstige nasleep ge had. Het moge wellicht een waarschuwing 18 Dec. Soc. „de Réunie". Dr. W. Zuydam spreekt voor Volksonderwijs over de Spellingkwestie, UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Gemeenteraad. De Raad is in de j.l. Woensdagmorgen gehouden vergadering niet door de lijvige agenda heengekomen. De voornaamste pun ten, t w. de bedrijfs- en gemeentebegrootm- gen, werden tot hedenmiddag bewaard. Achtereenvolgens werden goedgekeurd: het «borstel, tot vaststelling van de ge meentelijke vergoeding, bedoeld m art, 101 der L.O.-wet 1920 voor de bijzondere scho len over 1982; het voorstel tot vaststelling van de driejaarlijksche afrekening bedoeld i in art. 101 dier wet met de bijzondere scho len over de jaren 1931, 1932 en 1933; een viertal begrootingswijzigingen 1934; het voorstel tot vaststelling en nadere vast. stelling van pensioensgrondslagen;; het voorstel tot jiet opnieuw vaststellen van de verordeningen op de heffing en'invordering van hegraafrechten; het voorstel M-inwil liging van het verzoek van de afdeeling Haastrecht van den Bijz. Vrijwilligen Land storm om gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der O. U School voor schietoefeningen in den winter gedurende ■ée navond per week; het voorstel tot inwil liging van het verzoek van de afdeelmg Haastrecht van den Land- en Tuinbouw bond en Jongerenbond om in den winter 1834/35 gebruik te mogen maken van ee lokaal der O. L. School voor een landbouw- «intercursus, gedurende ongeveer 20 we- W-Ti pén avond oer week; het voorstel tot het^verhuren van het perceel O 144 aan G. Lekkerkerker te Benschop voor f 4.— per week; het voorstel tot aanvulling van het ambtónaren-reglement met bepalingen in zake het verleenen van eervol ontslag we geus het bereiken van den 65-jur''gen leef tijd; 'het voorstel tot wijziging van de ver ordening tot regeling van de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging var. de veldwachters overeenkomstig de wenüchen van den Minister van Binnenlandsche Za ken. Als leden van de Commissie voor de be drijven werden herbenoemd de heeren J. Scheer en P C. Hooft, terwijl herbenoemd wordt tot lid' van het Rurgelijk Armbestuur de heer F. W. Gronert; tot 'ld van het Arm bestuur van Roozendaal, de heer M, var Vliet; tot lid van de Commissie van toe- zich op het L. O., de heer Tj. Ypma, .terwijl tot plaatsvervangend lid van hBt Stembu reau in district III (Stolwijkersluis) wordt gekozen de heer R. Meijer. Op verzoek van het bestuur van „Handel en Nijverheid" wordt het sluitingsuur voor winkels op 6 en 7 December a.s. bepaald op 10 uur. Het verzoek van de afdeeling Gouda e.o. van den Ned. Bond van Koffiehuishouders enz. om alsnog met ingang van 1 Janupri a.s. verlichting te brengen in den druk der Personeele belasting ten aanzien van kof fiehuizen enz. wordt voor kennisgeving omdat dit verzoek op onjuiste UHYK NORTH RECHTZAKEN. Arrondissement-Rechtbank Rotterdam. Zitting van den politierechter. Ernstige dierenmishandeling. Gisterochtend stonden terecht de 55- jarige O. de R. en diens 2ó-jarige zoon B., terzake van het dooden van eens an ders dier. Op lü October was het gebeurd, in de gemeente Waddinxveen. Zij zouden een hond hebben gedood. De vader zag een kleine hond op zijn weiland loopen, nam een riek en spietste het diertje. De zoon heeft toen het beestje gedwongen, loo- pende op de achterpooten, met de riek diep in den nek dringend, naar een sloot te gaan en daar den verdrinkings dood te vinden. Het U. M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, vond de dierenmishan deling buitengewoon ernstig en het feit wettig en overtuigend bewezen. Voor een geldboete was het gebeurde te verschrik kelijk. Spr. eischte voor elk der verdach ten 2 maanden gevangenisstraf. Overeenkomstig den eisch werden va der en zoon veroordeeld ieder tot twee maanden gevangenisstraf. Gerechtshof te Amsterdam. De vechtpartij te Lopik na een N.S.B.-vergadering. Het gerechtshof heeft bij interlocutair vonnis bepaald, dat het onderzoek in zake de vechtpartij te Lopik, na afloop van een N.S.B.-vergadering op 15 Febr. onvolledig is geweest. Op 15 Januari zul len nog eenige getuigen worden ge hoord. LUCHTVAART. Onfortuinlijke landing van het vliegtuig Ekster te Kopenhagen. Het toestel licht bescharlgd. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het vliegtuig Ekster van den dienst Am sterdam-Kopenhagen, dat gistermorgen met acht passagiers aan boord om half twaalf van Schiphol was vertrokken, bij aankomst te Kopenhagen een minder fortuinlijke landing heeft gedaan. Bij het uitrollen kwam het vliegtuig ln omgeploegd land terecht, waardoor de wielen in den grond wegzakten. Het toestel werd licht beschadigd. De passa giers zUn allen ongedeerd gebleven. Nader vernemen wij nog: Ook gisteravond laat had men zich bij de K.L.M nog geen juist beeld kunnen vormen van de schade, die het toestel heeft opgeloopen. Met het gewone lljnvliegtulg, dat he denochtend om 11.15 uur van Amsterdam vertrok ging technisch personeel mee naar Kopenhagen om de schade te her- LAATSTE BERICHTEN. OKAAHLOÜZE DIENST. Ernstige aanrydmg. Driejarig meisje doodgereden. DRACHTEN, 7 Dec. Te Boombergum heeft gisteren een. ernstige aanryding plaats gehad. Een autobestuurder week voor een fietser te veel naar rechts uit, zoodat het daar met haar moeder wandelende 3-jarig meisje, Paulisman, werd aangereden. Het kind was op slag dood. De moeder, die even eens een duw van de auto kreeg, bleef ge wond op den weg leggen, Japan's bewapening. NBW-YORK, 7 Dec. De Japansche am bassadeur Saito verzekerde in een inter view met de Associated Press, dat Japan geen bewapeningswedstrydmet de Ver- eenigde Staten wilde en in elk geval niet voor 1942 daarmede zal beginnen. Hy verklaarde tevens dat de betrekkingen van Japan met Rusland veel verbeterd wa ren. Monumentonthulling in het kamp Waalsdorp. H. K. H. Prinses Juliana zal morgen ochtend te 11 uur ln het kamp Waals dorp het monument onthullen ter na gedachtenis van de bij de gevechten te Brussel in 1830 en bij de Tiendaagsche Veldtocht in 1831 gevallen grenadiers en jagers. Dit monument is het regiment aangeboden door de reserve officieren van dit corps. WISSELKOERSEN. 6 Dec. 7 Dec. Officieel. Londen 7.321 w Berlijn 5M3 parUs 9.75 MS Brussel 34.57J 34.55 Zwitserland 47.94 47.95 Kopenhagen 32.75 32.70 Stockholm 37.80 37.774 Oslo 36.80 36.80 New-York M7H lm Niet-olllcleel. Praag MS 6.18 Madrid SM® 20.25 Milaan 12-63 ata Prolongatie t Beursoverzicht. De aandacht van de beurs ging van daag vooral uit naar Kon. Olie, die aan aanbod onderhevig waren. De eerste koers was 2 pet. lager, waarna de notee ring nogmaals een fractie daalde. De Amerlk. soorten waren nauwelijk prijs houdend. Behalve ln Kon OUe ging er verder uiterst weinig om, alleen in Youngleening. die zwakker waren. Ge nationaliseerde obligaties waren 1 pet. lager. Philips en Unilevers nauwelijks prijshoudend. Aku's weinig veranderd. Amsterdam rubbers zetten bijna 2 pet. lager ln, doch konden later een gedeelte van het verlies weer Inhalen. De minder courante soorten werden beneden het verlies van gisteren afgedaan. H.V.A 's kwamen beneden 150 terecht. Tabakken trokken iets aan doch er ging zoo goed als niets om. Scheepvaarten en goud- aandeelen waren volkomen verwaarloosd Amerik. fondsen verdeeld In Koperfond- sen ging nog vrUveel om, waarbU de koersen op hooger peil kwamen. Staal- aandeelen neigden tot reactie. De Ned en Ned.-Ind. Staatsfondsenmam was prijshoudend. In Oude Schuld was de omzet grooter dan gewoonlijk Koersver anderingen van beteekenis waren niet te reglstreeren.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2