l V 1 RDEEL hebben’ F NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN,- BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I No. 18781 Donderdag 13 Dooember 1934 73» Jaargang c NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen CD udboekje er slechts |t het AND-meisje De Majesteit van het Recht. Japan zegt het Viootverdrag op. MUikJAUXHr VUVD, DUDDU11A JLLcL^IDU0HUV1 UUUUUlVmi, 1, 1TAWWlViy 1VJLjV>11 x, mUDULArE i te be ten beschuldigen hem van moord en hebben BINNENLAND. Winkelweek-loterijen. I vinden kon. In zijn overjas misschien? 20 (Wordt vervolgd). fBBU4C. V T rents Nederlandsche nden. per ndspakje Hij was al veel te lang in de kleedka mer geweest. Als er eens iemand binnen ren in ieder geval niet secuufDan gaan we samen naar huis en dan zal ik zijn jas leenen en de mijne hier laten of scheuren. En niemand zal er iets van merken, behalve Gloria en ik. Zoo eenvoudig was het echter niet, huis kon krijgen, zou hij neer drinken, en de jon- of hij op ’t punt stond, Italië staakt varkensvjeeschinvoer. Een zeer leelijke tegenvaller! Naar de Telegraaf verneemt heeft Ita lië met ingang van gisteren den invoer van varkens en varkensvleesch verboden. Deze export was voor ons land zéér is benoemd tot adjunct-dlrecteur de ac countant P. Tadema, terwijl gevormd Naar het Amerikaansch van MELROD DANNING. Nadruk verboden. geven, zonder zich om het losgeld kommeren. over Taf, dag pen om in dien van uw buurman het onkruid te gaan wieden. FEUILLETON. neergeschreven en door de getuigen is on- derteekend, verklaarde Wildy, dat zijn mis daad een wraakneming op de rijken was. Hy had het kind niet willen dooden, doch het kind had geschreeuwd, waarog hij het twee slagen had gegeven, die den dood ten gevolge hadden. Na zyn daad had hij zich naar het Westen van de Ver. Staten be- voort. Ze zullen ze niet bij hem vinden, dacht hij. Ée zullen hem nooit fouillee- r Dus ging Lloyd weer naar de dansenden terug. Jackson had zijn dans met Sylvia beëindigd en danste nu met Elisa Gra ven. toen kolonel Monroe de zaal bin nenkwam en Sylvia een teéken gaf. Jackson danste verder en toen iemand zijn vroolijke partner kwam halen, slen terde hij de hall In. Hij vroeg zich af of Lloyd weer gedronken zou hebben en liep met een vaag gevoel van onrust naar de eetkameg. Maar op dat oogen- bllk zag hij Lloyd uit de kleedkamer ko men. Deze ontdekte hem op hetzelfde oogenblik en kwam naar hem toe, of hij hem wilde aanspreken. Jackson wachtte met stijgende onrust en vrees, toen hij het vertrokken, witte gezicht en den glans van Lloyd’s oogen zag. Was de jon gen van plan een scène te maken? Was hij door ’t dolle heen en had hij zijn hoofd verloren? en is. hoeveel het huishoud- nen beoordeeien. De speciale commissie uit den geheimen staatsraad neeit thans oilicieei de opzeg ging va*, nei viootverdrag van Washington, uie door de regeering was voorgesteld, goedgexeuiu. net rapport van de speciale commissie za|l worden voorgeiega *an ae plenaire zittipg van den geheimen staats laad, die, naar kan worden aangenomen, net met aigemeene stemmen zal bevestigen, volgens mededeelmgen in de pers zal de op zegging vay het viootverdrag by de regeg- ring der Ver. Staten en by de andere ondér- teekenende mogendheden op 20 Dec. a.s. ge schieden. In. zyn uiteenzetting voor de speciale commissie zou de minister van buitenland- sche zaken hebben verzekerd, dat de re geering haar onderhandel ingen met de by de vlootkwestie betrokken mogendheden zou voortzetten, zelfs na de beëindiging van het vloot verdrag van Washington. De minister van marine verklaarde, dat Japan in staat was aan den bewapenmgs- wedstryd ter zee, wanneer he^ moest, mee te doen; zoowel het materiaal als het per soneel van de Japansche vloot voldeden volgens hem aan de hooge eischen, die men kon stellen. Het personeel der Japansche vloot omvat 20.000 man, tegenover 80.000 man by de AmerikaanSche vloot. De Ver. Staten kod den den voorsprong van Japan aan ge oefende officieren en manschappen niet in halen. Japan zou na de opzegging van het viootverdrag nieuwe oorlogsschepen kunnen bouwen, zonder dat het gedwongen is daar voor oude uit de vaart te nemen. Tegelykertyd met de opzegging van het viootverdrag wilde Japan een tijdstip en een plaats voorstellen voor een nieuwe vlootconferentie. Zijn mandaten over de Zuidzee-eilanden zou Japan niet opgeven. Zoo noodig zou het deze door het gebruik van zyn vloot Weten te beschermen. Crisis-accountantsdienst. De nieuwe organisatie. Na de reorganisatie van de verschil- lende Provinciale Landbouw-Crisis-Or- ganisaties en van de hoofdcentralen, heeft de minister van Economische Za- I lepd verzoek van zijn ambtgenoot van justitie een circulaire aan de gemeente besturen gericht, ««ex week-loterij en. Hierin zegt de minister, dat bij de toe passing van de loterij-wet reeds her haalde malen is gebleken, dat de dage- klijsche besturen van de gemeenten veelal een te ruime opvatting hebben van de bevoegdheid, hun bij art. 3 dezer wet toegekend. Zij meenen, dat het toe laatbaar is, toestemming te geven tot het aanleggen én houden van loterijen. Minister-president Goering heeft in Hotel Adlon in Berly’n het woord gevoerd by de ontvangst van het diplomatieke corps jloor de afdeeling buitenlandsche politiek der N. S.D.A.P. en daarbjj gesproken over de be strijding van het communisme. Het is de taak der Duitsche regeering, aldus Goering, het communisme te bestry-- den in den vorm, zooals het in Duitschiand voorkomt. Zy moet zich ook voorbehouden in volledige vrijheid de middelen toe te passen, welke zij juist acht en daarbij kan zij geen rekening houden met buitenland sche adviezen. Vervolgens gaf Goering een overzicht van de historische ontwikkeling van het Marxisme en het communisme. De Duitsche arbeider is even braaf, fatsoenlijk, om het op te rapen, nadat hij zich gewil lig zou hebben laten fouilleeren. Wat eenvoudig! En hij had zich zoo zenuw- achtig gemaakt. Per slot waren het ezels 01e zich met zooiets in de kaart lieten kijken. Als een man zijn hoofd maar niet verloor... Lloyd liep zacht naar het raam en keek naar buiten. Zijn handen gingen naar de sluiting en hielden stil; bewo gen zich toen ongemotiveerd heen en weer en grepen den mlddelstljl om de knikkende knieën van hun eigenaar te steunen. De tuin lag helder in het maanlicht «n bescheen het glimmend opgeheven gezicht van den jongen neger, tot wien kolonel Monroe het laatst had gespro ken. die hem vast aankeek. Lloyd hing half -tegen het raam, niet In staat zich te bewegen en staarde op 0en neger neer. Toen kwam hij weer «enigszins tot zich zelf en poogde onver- Maar Lloyd deed hem verbaasd staan. Hallo Jaclc! Een paar duizend jaar geleden, had I iemand anders zijn vriend ook op den- zelfden toon en met dezelfdè bedoeling begroet, maar Lloyd dacht daar niet aan. Ja, ik ben ’t, glimlachte Jackson. Wat is er? Zeg, antwoordde Lloyd, ’t verveelt me hier wel een beétje, en jou? ‘Zullen we gaan? Jackson aarzelde een oogenblik. Als hij Lloyd mee naai tenminste niet gen zag er uit, in elkaar te za ;ken. Ja. sprak hij. Ik ga met je mee. ’t Is echt jammer, dat Virginia er niet is. Hij stak zijn arm door dien van Lloyd en samen liepen ze nq^r de kleedkamer, maar Lloyd keerde zijn gezicht af om den grijns van angstige triomf die op zijn gezicht lag, te verbergen. Jackson gooide zijn jas over den arm en wendde zich met de hoed in de hand naar Lloyd. Ga maar vooruit, zei de laatste, ik vind je bij de portiek. Waarom? Ik wacht wel op je. Maar Jackson zag een frons op Lloyd's voor hoofd en hij wilde niet den indruk ma ken, van op hem te willen passen en In zijn buurt te blijven. Goed, voegde hij er aan toe. ik vind je bulten. En hij ging de kamer uit. Maar bij de voordeur raakte de ern stige neger zijn arm aan. Kolonel Monroe zou u graag spre- twyfel aan of dit indrukwekkende geschenk wordt aanvaard. De schenker schynt er al- tnans geen bizondere voorwaarden aan ver bonden te hebben. Welke bestemming er aan gegeven wordt is nog onbekend. Som migen verontrustten zich al, d|.t het staats hoofd voortaan daaraap als vacantieverblyf ten koste van het historische kasteel van, Rambouillet de voorkeür zou geven, ten on rechte, althans voorbarig. Het kasteel van Champs was al 40 jaar in het bezit dezer familie. Cahen Sr. heeft het iry vollen luister hersteld, vooral het park. De tegenwoordige eigenaar verzorgde het op grond van oude plannen tot in onder- deelen. Om het ongerept te houden £n voor verkaveling te behoeden, schonk hij het aan den staat, die er aan zal hechten het zorg vuldig te blijven onderhouden- Mevrouw de Pompadour o.a. heeft het verfraaid. VEREENKiDE STATEN. De verschrikkelijke hotelbrand. Nog 80 gasten vermist. Het aantal slachtoffers van den hotel brand te Lansing in Amerika staat nog steeds niet vast. Er worden ongeveer 80 hotelgasten vermist «n men vreest dat het aantal dooden tot 60 zal stijgen. Hedenmor gen zal men beginnen met het doorzoeken van de gloeiende puinhoopen. Men neemt aan, dat zich onder het ijs van de Grand River, waarin verscheidene hotelgasten in hun doodsangst zyn gesprongen, nog meer lijken bevinden. Volgens mededeeling^n van overlevenden hebben zich in het brandende hotel vreese- lyke paniekscènes afgespeeld. Vrouwen met brandende haren en kleeren renden door de gangen. Vele gasten werden bij po gingen om zich in veiligheid te brengen on der den voet gelooped. Twintig minuten lang klonken de kreten van doodsangst, tot het hotel met donderend geraas in elkaar stortte. Aangetrokken door de sirenes van de brandweer, was een groote menigte saam- gestroomd, welke er machteloos getuige van was, hoe de brandweerlieden heldhaftig, doch vergeefs poogden, de ingesloten man nen en vrouwen te redden, die duidelijk zichtbaar waren, en uit de vensters van de bovenste verdiepingen leunden. Men hoorde hartverscheurend hulpgeroep. Velen, die door een panischen schrik bevangen ih de rivier sprongen, vielen door het dunne ijs in het water, en verdronken, anderen, die op straat sprongen, liepen ernstige ver wondingen op. De ontvoering van Lindbergh’s kind. Een nieuwe wending? Volgens berichten in de pers is in het geval-Lindbergh een nieuwe wehding inge treden. Een vroegere veroordeelde, Robert Wildy genaamd, zou op zyn sterfbed heb ben bekend, dat hy de baby der Lindbergh’s had ontvoerd en gedood. In zyn bekentenis. die in aanwezigheid van getuigen werd i rekening met dat vrome stel vereffend! Lloyd ontdekte ineens, dat hij hardop AroV HH HoHnlzts, o-Hn mot zïa zijn handen waren nat en koud en hij hand, maar zijn gedachten spoedden zocht naar zijn zakdoek, dien hij niet I schandaal en verdenking, ten opzichte van een van onze gasten, ’t Is werkelijk alléén daarom, dat we besloten hebben, dit ongewone verzoek te doen. Ze lachte hem geruststellend toe. maar Jackson’s familietrots was even sterk als zijn persoonlijke trots en hij vond net een ellendig idee, door iemand gefouil leerd te worden. Mijn vader’s naam, begon hij ern stig, heeft nooit Sylvia sprong op hem toe. Jack! riep ze. je denkt toch niet dat ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tót den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels f2M elke regel meer ƒ0.50 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen bjj contract tot zeei gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Lloyd had het gevoel alsof hij in een net gevangen zat, waarvan de mazen zich steeds vaster om hem heen sloten. Werk- tulgelljk liep hij op zijn overjas toe, maar die van Jackson hing boven op de zijne. Met een gebrom als van een dier, duwde hij deze opzij en wachtte, Jackson’s jas Dan kon hij het later halen, of een was door den ruk binnenste bulten ge- maar Lloyd beheerschte zich, excuus verzinnen en even achter blijven, keerd en voor Lloyd’s oogen bevond zich de wet in die gemeenten geeft bovendien aan de winkeliers in andere gemeenten aanleiding tot gegronde ontstemming en klachten over onbillijke bevoordeeling van anderen. Een zooveel mogelijk gelijke toepassing van de bepalingen der loterij-wet in de onderscheidene gemeenten is dan ook van belang. In verband daarmede wordt er voorts nog op gewezen dat het aan de colleges van B. en W. niet vrij staat vergunnin gen lot een aantal samenhangende lote rijen (dus dn wezen tot één loterij van grooteren omvang dan door B. en W. toe stemming kan worden gegeven) uit te reiken. Een inbeslagneming te Zaandam. Te Zaandam heeft de politie een groo te partij goederen in beslag genomen, die bestemd waren om als prijzen te die nen voor de gehouden winkelweek. De goederen zyn in beslag genomen, omdat i- in strijd zou zijn met de loterijwet Tegen de be- Minister Goering over de bestrijding van het communisme. Het z.ir. testament van Ernst noemt hij plompe en gemeene vervalsching. flink en eerlyk als ieder ander mensch. Het volk zal steeds ‘de houding weerspiegelen, welke zjjn leiding uitstraalt. Het communisme had nog slechts een enkelen vyand: de nationaal-socialistische beweging .Toen brak 30 Januari 1933 aan. To^n dien dag de nationaal-socialistische beweging de macht overnam, had voor het communisme het beslissende uur geslagen en de rjjksdagbrand moest het „fanaal’’ zyn -) voor een bloedigen opstand in geheel Duitschiand. Ik wil niet nogmaals, aldus Goering, den ongehoorden laster bestryden, welke naar aanleiding van deze gebeurtenis tegen de nationaal-socialistische regeering en mij persoonlijk is rondgestrooid. Daartoe be staat geen aanleiding, nadat het hoogste Duitsche gerechtshof de gebeurtenissen, verband houdende met den brand in den rijksdag, nauwkeurig heeft onderzocht en zijn beslissing heeft genomen. Doch laat mij hier één ding zeggen: De even gemeene als plompe vervalsching van het zg. testament van den vroegeren groepsleider Ernst stelt alles, wat tot nu toe heeft plaats gevonden, in de schaduw. Dergelyke vuiligheid wil ik niet behandelen. Wy waren vast besloten, nadat wy de macht hadden overgenomen, het communis me zoo te treffen, dat het zich door onzen slag in Duitschiand nooit weer zou kunnen herstellen. Dat was sedert jaren één der belangrijkste programmapunten. Nadat Goering nog gesproken had de instelling van concentratiekampen, g; hy als zjjn meening te kennen, dat de -da niet ver meer is, waarop het in Duitschiand niet meer noodig zal zyn de tegenstanders van het nationaal-socialisme met politie- methoden te bestrijden. De nationaal-socialistische regeering heeft evenwel, aldus besloot Goering, niet alleen Duitschiand het leven gered: wan neer Duitschiand het communisme in zyn uiterlyk en innerlijk bestrijdt, verzekert het tegelijkertijd het bestaan van *de geheele geciviliseerde wereld. Dit feit rechtvaar digt het feit, dat Duitschiand voortaan in de samenleving der volken weer de plaats zal innemen, welke het overeenkomstig zijn grootte en prestatie in de wereld toekomt. GOIUSIIIE COURANT. ken thans de Crisis-Accountantsdlenst opnieuw georganiseerd. Naast den direc- teur, den accountant drs. M. de pioeme, is benoemd tot adjunct-dlrecteur de ac- countant P. Tadema, terwijl gevormd Ean ministerieele circulaire. 1 ziin drle afdeelingen: controle, compta- De minister van binnenlandsche zaken biliteit en efficiency en investigations, heeft ter voldoening van een desbetref- waarvan de leiding respectievelijk is toe- - I vertrouwd aan den accountant Ph. Kel- vv-”*"ler. den accountant drs. J. A. M. F. Llnd- betreffende winkel- f ner en den accountant drs. G F Vro- mans. De nieuwe organisatie zal het den mi nister morgelijk maken een nog scherper toezicht op de crisisorganisaties uit te oefenen, t9rwijl.de organisatie van deze I diensten opnieuw onder de oogen zal worden gezien, waarvoor de minister de I medewerking heeft ingeroepen en ver- kregen van enkele buiten het ambtelijk verband staande personen, die reeds ge- waarbij het toebrengen van direct of in- 1 mimen tijd dergelijke werkzaamheden direct voordeel aan particulieren wordt i hebb«n verricht en de organisatie kun- beoogd, indien slechts eenlg deel van de opbrengst voor een liefdadig doel of een ander algemeen belang conform voor meld art. 3 wordt bestemd. Dat de Kroon zoodanige besluiten herhaaldelijk wegens strijd met de wet heeft vernietigd, is, zoo schijnt het, niet voldoende bekend. Juist in dezen tijd van het jaar is de neiging tot het organiseeren van zulke belangrijk, vooral wat betreft het spuien loterijen bij de winkeliers begrijpelijker- van de door de Varkens- Veehoude- wijs zeer sterk; en herhaaldelijk vinden zij bij de dagelijksche besturen hunner gemeenten een te gewillig oor. BUlTENbA^DSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Het kasteel van Champs. Mevrouw de Popipadour heeft er o.a. gewoond. Wij hebben gemeld, dat Charles Cahen, gezegd d’Anvers, die Franschman is, het uit de zeventiende eeuw dateerende kasteel van Champs in de buurt van Parijs aan dé republiek geschonken heeft. Er is wel geen Laat uw eigen tuin niet braak lig- schillig den tuin in te kijken, voor hij j.-t.- i.„* 1 zich afwendde en bevend de kamer in- 1 liep, bulten het bereik van die oogen; sprak en hij bedekte zijn mond met de ZWITSERLAND. Heinz Neumann gearresteerd. Zyn uitlevering aan Duitschiand onwaarschynlyx. I De politic te Zürich heeft gisteren gear resteerd het voormalige communistische lid van den Duitschen Kyksdag Heinz Neu mann, tevens voormalig lid van het bestuur der communistische party. Neumann vertoefde reeds geruimen tyc o-nder den naam Biler en met een valsch ---v paspoort te Zurich. De Duitsche autoritei- de toewijzing van de prijzen- w zou zijn met de loterijwet Tegt een arrestatiebevel tegen hem uitgevaar- stuurders van de vereenlging is proces- digd. Neumann is ter beschikking gesteld j verbaal opgemaakt. van de kantonale politie, aangezien het de- partement van politie te Bern van de zaak op de hoogte dioet worden gesteld, ter be- v sl.ssing over ejen eventueel verzoek om uit levering aan Duitschiand. De kans op uit levering lijkt vry gering, aangezien. Neu mann als politiek vluchteling moet worden beschouwd, t Veehoude- rij-) centrale opgekochte en ingevroren 1 varkens. Zoo ging er in October (de No- i vember-cijfers zijn nog niet gepubll- Een dergelijke onjuiste toepassing van ceerd) 1.241.000 K.G. bevroren yarkens- ken, meneer. In zijn studeerkamer Voor u vertrekt. Mij? weet je dat zeker? Ja meneer, heel zeker. Jackson liep de hall weer door en tikte op de deur van kolonel Monroe’s kamer. Hij trad binnen en zag den kolonel, mevrouw Monroe en Sylvia, die hem be zorgd aankeken. Neen ons niet kwalijk, beste Jack- son, riep mevrouw Monroe, toen hij stom verbaasd van den een naar den ander, keek, maar je weet dat ik een paarlen- snoer heb? Het i? verdwenen. Eh meer proform natuurlijk, staat Allen er op alle gasten te vragen, vóór zij weggaan zich... zich even te laten fouilleeren. Jackson keek verbaasd op en fronste licht het voorhoofd, waarop mevrouw Monroe haastig vervolgde- Begrijp het goed. Mijn man zegt, dat als iedereen wordt onderzocht, dan- is er later geen kwestie van praatjes, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. de geheime zak. die Jackson hem dien -- - avond getoond had; het geheime zakje kwam en hem bij Jackson’s jas vond! waarin hij zijn geld bewaarde. Lloyd keek om zich heen en staarde naar de deur. Deze was gesloten en hij hoorde niemand aankomen. Een lichte vlugge beweging, mevrouw Monroe’s parels glansden een deel van een seconde zacht en wit in het licht van de electrische lamp aan de zoldering, en toen hing Jackson’s jas weer op zijn plaats. Ziezoo! zuchtte Lloyd en keerde zich af. Nu kalm blijven, alles komt te recht, alleen moet ik me rustig ‘houden, dat moet eenvoudig! Als ze de paarlen bij hem vinden, zal hij zeggen, dat hij niet in de buurt geweest is. Maar dat is hij wel! Hij is er geweest Mevrouw Mon roe heeft nem op de trap gezien. En als ze de paarlen op hem vinden, zal hij geen uitleg kunnen geven, dan zullen ze rechter Kent ophalen, en Ik kan me uit de voeten maken. Dan heb ik mijn

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1