Beurs van Amsterdam. mer gevoerd, zoodat het er op'begint" te lijken, dat de Nederlandse he scheeps- bouwnij verheid naast het net zal gaan vlsschen. Dit nu zou voor onze vaderlandsche nijverheid diep te betreuren zijn. Im mers welk een werkverschaffing zou een zoo uitgebreid object als de bouw van een zeekasteel van 12 millioen voor verschillende takken van nijverheid me debrengen. Vooral in Rotterdam ziet men dit dan ook zeer feoed in en naar wij meenen te weten, worden de pogingen ijverig voort gezet om aan de voorwaarde te voldoen, die de regeering stelt voor de deelneming in ae credietverleening n.l deelneming van particulieren daarin Deze pogingen zullen zeer zeker ge daan worden, doch het is zeer twijfel achtig of zij zullen gelukken, gezien het leit, dat de reorganisatie van de Hol landAmerika Lijn, welke verleden jaar plaats vond, reeds een bijdrage van ruim 5 millioen gulden van eenige instellingen en particulieren gevorderd heeft. Nederlandsche boter in België Goedkooper dan Deensche. De „Libre Belgique" wijst op 't menc- waardige feit dat, sedert Denemarken van Belgie een grooter invoercontingent voor boter heeft weten te verkrijgen, de Deensche boter hier tegen fr. 21.30 per KG. groothandelsprijs wordt ingevoerd, terwijl daarentegen eerste qualiteit Ne- Oderlansche boter slechts fr. 19 per K.G. kost Dit prijsverschil moet noodzakelijk leiden tot een daling van den Deenschen boterlnvoer in België en dit te meer daar er hier te lande nog groote voorraden Deensche boter liggen, die tegen den hoogen prijs niet aan den man gebracht kunnen worden. Botsing tusschen N.S.B.-ers en communisten. Te Zaandam heeft Woensdagnacht een botsing plaats gehad tusschen een aan tal N.S.B.-ers en een groep communis ten, waarbij twee Zaandamsche N.S.B:- ers verwondingen opliepen, die niet van ernstigen aard bleken te zijn. Toen uit Amsterdam met een autobus 28 N.S.B.-ers waren aangekomen, die met vier Zaandamsche partijgenooten werden versterkt om propaganda-geschriften te verspreiden, werden de communisten op getrommeld, met het gevolg, dat om drie uur in den nacht in de Oostzijde een vechtpartij is ontstaan. Behalve de twee Zaandammers, die verwondJ werden, moesten ook de ruiten van de» huizen in de buurt het ontgelden. Op het politie bureau werden de 32 N.S.B.-ers gefouil leerd, waarbij bleek, dat geen van allen ln het bezit van wapenen waren. Om vijf uur zijn de N.S.B.-ers naar de hoofdstad teruggekeerd. TWEEDE KAMEK. De mariniers kunnen gaan. De Kamer achter de Regeering. De heer Sneevliet (r.s interpelleerde over de zending van een contingent ma riniers naar het Saargebled, heeft der regeering verweten, de Kamer niet tijdig te hebben ingelicht, maar dit verwijt weerlegde minister De Graeff prompt: eerst de vorige week Donderdag had hij informeel kennis gekregen van het voor nemen van den Volkenbondsraaa om ons land uit te noodigen troepen te zen den. Zaterdagavond laat was de offlcieele uitnoodiging gekomen; Maandag had de ministerraad besloten, ze aan te nemen en Dinsdag was de Koninklijke machti ging daartoe verstrekt. Dienzelfden dag vroeg de heer Sneevliet zijn interpellatie aan en als hij dit niet had gedaan, zou Z.Exc aanstonds een witboek met ver melding van alle desbetreffende feiten aan de Kamer hebben gezonden. Waar lijk, het kon niet vlugger! De Minister heeft in zijn antwoord aan den interpellant de besprekingen te Genève gememoreerd, welke den Volken bondsraad Jiebben geleid tot het besluit, Italië, Engeland, Zweden en Nederland uit te noodigen, troepen te zenden om voor, op en na 13 Januari ordeverstoring in het Saargebled te voorkomen. De voor waarden, welke onze regeering voor een, aanvaarding van de uitnoodiging heeft' gesteld, waren, dat het der schatkist geen geld moest kosten en dat Zweden de invitatie ook zou aannemen. Beide voorwaarden werden vervuld. Dat onze regeering Zwedens deelneming als voor waarde stelde, was om te voorkomen, dat de zaak het aanzien zou hebben van een belang der groote mogendheden, dat moest worden behartigd Ons lidmaat schap van den Volkenbond verplicht ons land niet, troepen voor deze gelegenheid te sturen. Maar de overgroote meerder heid van ons volk zal minister De Graeff gelijk geven, c(ie zeide, dat de regeering zich wel moreel verplicht had geacht, ae uitnoodiging te accepteeren, omdat het doel der troepenzending is, de volks stemming rustig te doen verloopen. Zoo zal een groot vredesbelang worden ge diend, want wie kan zeggen, wat de ge volgen zouden zijn van botsingen bij een stemming, welks uitslag van zoo groot belang is voor twee partijen, wier ver houding de vredeskansen in Europa goed deels bepaalt: Frankrijk en Duitschland? Achtereenvolgens hebben de heeren Boon (lib Vliegen (s.d.), De Geer (c.h.) Wendelaar (lib v. Dijk (a.r.), Schaep- man (r.k.), Van Houten (c.d.) en Joekes (v.d.) met redevoeringen het regeerings- standpunt gesteund. Jhr. de Geer hield zeer welsprekend, een hooggestemde toe spraak, erop wijzende, dat deze eerste politiemacht van den Volkenbond een voorlooper moet zijn van een betere toe komst, waarin het recht van den sterke zal plaats maken voor de sterkte van het recht. De Minister dankte later alle boven genoemde sprekers, maar inzonderheid Jhr. de Geer. Een even later ingediende motie-Snee vliet, waarin de Kamer de zerlding naar het Saargebled onraadzaam noemde, werd met 5ö tegen 6 stemmen verwor pen. Met de vier communisten en den voorsteller stemde mr. Westerman voor. De Kamer heeft vervolgens de Water- staatsbegrootmg aangenomen, met aan- teekening, dat de communisten en de heer Sneevliet tegen waren. GEMENGD NIEUWS. Vergiftiging door cyaan-natriumgas. Moeder en tweejarig kind het slachtoffer. Hedennacht heeft zich te Alkmaar een tragisch geval van gasvergiftiging voor gedaan, waarbij een moeder en het tweejarig zoontje het leven hebben ver- loren. I Dit ongeluk heeft zich, naar het U. D. meldt, als volgt toegedragen: i Dinsdagmiddag is de woning van den 15-jarigen R. de Jager aan de Blekers- kade lui op Rochdale door den ontsmet- tingsdienst van het Witte Kruis gerei- 1 nigd met cyaan-natrium opgelost in zwavelzuur. Het werk nam een uur in beslag. De bewoners hadden Dinsdag de woning tijdig verlaten en mochten deze Woensdagmorgen 1» uur met goedvinden Van den ontsmettingsdienst weer be trekken Vader, moeder en zoontje ver toefden Woensdag den geheelen dag in de woning. Het huis werd schoonge- maakt en de bedden gelucht. De maal tijd werd gebruikt ten huize van een ge trouwden zoon waar men ook tijdens de ontsmettingswerkzaamheden had ver toefd. Tot 5 uur 's middags werd niets bij zonders gemerkt. Nadien werden moeder en kind onwel en zij moesten braken. Om hall 9 gingen zij naar bed in een kleih kamertje waarin het heele gezin sliep. De vader begaf zich pas om één uur ter ruste. Toen hij om 4 uur wakker werd, kwam hij tot de ontstellende ont dekking dat zijn vrouw levensloos naast l\em lag, ook het bijna 2-jarig zoontje lag dood in zijn bedje. Hevig ontdaan snelde de man naar zijn zoon in de Ri- cardostraat waar ook hij onwel werd. JLntusschen werden de politie en G.G.D. gewaarschuwd. De waarnemend direc teur vanNien G.G.D., Dr Moolhuyzen, die spoedig t^r plaatse was, kon bij moe der en kind slechts den dood constatee- ren. De vrouw, de 4o-jarige J. G. de Jong, moet reeds ómstreeks middernacht zijn overleden. Waarschijnlijk heeft het cyaan-natriumgas zich nog in sterke mate in het beddegoed bevonden. Dit gas maakt het ademhalen moeilijk en werkt vooral schadelijk wanneer het wordt ver warmd. Ook was er in de slaapkamer geen voldoende luchtverversching ge weest. De lijken zijn voor gerechtelijk onderzoek in beslag genomen. De vader verkeerde niet in levensge vaar. Dat hij eerst om één uur naar bed is gegaan, heeft hem zeer waarschijnlijk het leven gered. De ontsmettingsdienst van het Witte Kruis heeft reeds veel wo ningen op deze wijze ontsmet zonder schadelijke gevolgen. De vraag of de hoeveelheid in dit geval niet te groot ls geweest, zal door het gerechtelijk onder zoek moeten worden opgelost. Martien Beversluis bij de V.A.R.A. geschorst. Wegens contact met te veel links staande groepen. Het dagelijkse!» bestuur van de V.A. R.A. heeft Woensdag 5 December J.l. den litterairen medewerker en adviseur Mar tien Beversluis uit zijn functie geschorst. Het bestuur grondde dit besluit op de meening, dat Beversluis, door op te tre den en voeling te houden met groepen, linksstaande van de S.D.A.P., de V.A.R.A. schade deed. De heer Beversluis heeft'deze motie ven als onwaar van de hand gewezen, weigert de. schorsing te aanvaarden en eischt een ernstig onderzoek. In verband hiermede deelt het hoofd bestuur van de V.AR.A. mede, dat de schorsing niet alleen het optreden van den heer Beversluis in bepaalde kringen betreft, maar ook het met zijn mede weten verspreiden van onjuiste berich ten, die het belang van de V.A.R.A. heb ben geschaad. SPORTTEN IvEDKTRIJDENT Mental-training. Voor de dames- en heeren-ledcn alsmede voor ee» beperkt aantal introducés 'geeft Vires et Cel. morgen een mentaltrainings- avond in de zaal „Central" aan de Zeuge straat. Na deze mental-training zal jgelegen heid zijn tot dansen. Er is voor \aardige attracties gezorgd. Gezellig feest voor de Vires-jeugd. Zaterdagmiddag en -avond heeft de vor_ eeniging Vires et Celeritas voor haa.r meisjes- en junioresleden onderlinge wed strijden georganiseerd in, de gymnastiek zaal van de Centrale Kopse hooi. Deze wed strijden zijn voor de organisatoren een groot'succes geworden, daar niet alleen een 75-tal jeugdige deelnem<;rs(sters) verwoed om de verschillende aaniige prijzen kamp ten, maar ook zeer velet Ouders blijk van hun belangstelling gaven. Het geheel gaf een gezellige drukte. De feestvreugde werd echter nog verhoogd toen des avonds bij de prijsuitreiking St. Nicolaas en zijn knecht verschenen voorzien van allerhande lekker- nyen, die aan de kleintjes rijkelijk werden uitgedeeld. Er werden liedjes gezongen, met pepemoten gestrooid, de accordeonist van Berkel speelde St. Nicolaasliedjes. Kortom er werd danig pret gemaakt. Met blyde verrukte gezichtjes verlieten tenslot te de kleintjes de zaal om thuis na te ge nieten van dit traditioneel feest waar de Vires-jeugd al weken van te voren steeds weer met verlangen natar uitziet. De ver. eenigin g Vires, in bet bijzonder haar Tech nische Commissie, mag zich gelukkig prij zen dit initiatief ter haild te hebben geito- EINANCIEELE BERICHTEN. DE SANEEB1NG VAN DE NEDEKLANDSCHE HANDEL .HAATSCHAVPjJ. Oi lueu «taixueeien neut nautische Han- dei Manisctiappu bezit, ol men een deel van zijn belangen in indie heeft dan wei ui dn met net geval is, het neemt niet weg, dat ae saneenng van ae Nederiand- scne nandel Maatscnappij een feit van groote beteekenis voor ons land moet worden genoemd. Het is van beteekenis, omdat tal van instellingen, firma's zakenlieden direct oi indirect met Nederlandsche Han del Maatschappij in verbinding staan en het is van beteekenis, omdat de N. H. Mij een der centra is, waarom heen de Nederlandsche weivaart zich beweegt. De N. H. Mij heeft groote verliézen ge leden zij heeft ln lndlé, in Nederland en in Suriname tal van bezittingen, wel ke door de deflatie sterk in waarde ge daald zijn. Zij heèït eigen suikerfabrie ken, aandeeien in* aanverwante suiker- iabrieken; zij heeft aan die fabrieken voorschot gegeven, terwijl zij tevens groote voorraden aan suiker heeft be leend. Nu de suiker in de laatste jaren zoon geweldigen klap heeft gekregen, dienen^p deze belangen groote bedra gen Tl^worden afgeschreven. Tal van debiteuren kunnen, niet meer aan hun verplichtingen, hetzij geheel oi gedeel telijk, voldoen; niervoor moeten voorzie ningen worden getroilen. Er is veel ka pitaal ln Duitschland bevroren, dat moeihjk en misschien niet zonder ver liezen geleidelijk zal kunnen worden vrij gemaakt. Voor al deze factoren heeft de bank voorzieningen moeten treffen en hiermede is een> totaal bedrag van 76.039.015 gemoeid. Om dit bedrag te kunnen dekken, worden de aandeeien van een nominale waarde ad ióOO te ruggebracht tot ,250, tejrwljl 15 mil lioen ten laste van de reserves wordt ge boekt. Daarna worden nieuwe aandeeien ad pari uitgegeven ten bedrage van 15 mil- iioem voor welke émissie een interna tionaal consortium zich garant heeft ge steld. De verdere bijzonderheden zijn alge meen bekend om lh dit verband niet op nieuw te worden aangehaald. Wij willen in dit verband enkele dingen zeggen- Ten eerste bestaat er 'voor aandeelhouders geeh enkel direct vérschil met den nieu wen ten opzichte van den ouden toe stand. De verliezen Zijn nu eenmaal ge leden; vroeger had elke aandeelhouder 1 90.oooste van de totaal netto-bezittin gen der maatschappij en na de reorga nisatie is daarin gèen verandering ge komen; hij bezit nog 1/80.000ste. De koersdaling der certificaten na het be kend worden der drastische boek-af- schrijving was slechts psychologisch, het had met de werkelijkheid niets te ma ken. Ten tweede is de, Reorganisatie zelf een symptoom; een sypjptoom van een Di rectie, die den durf'heeft voor hej» forum te treden en algeqieen schoon schip te maken, een symptoom bovendien van een aan het veranderen zijnde conjunc tuur, al zullen die veranderingen voor- looplg slechts betrekking kunnen lebben op Indië, een grondstoffenland, teerwijl Indië het hoofd-operatleterreln der N. H. Mij is. Maar ook is de reorganisatie een mijl paal in onze historie. De Nederlandsche Handel Maatschappij heeft zich ge'du- rende nagenoeg de geheele negentiende eeuw aan de spits gezet van Indlë's be drijfsleven... de „Factorij" was de spil, waarom het economische leven draalde, al heeft sihds het presidentschap van Mr. Vissering de Javasche Bank daaraan willen tornen. Ten slotte hebben beide banken hun juiste plaats weten te vin den... de Javasche Bank als bolwerk voor de geldcirculatie met alfcs, wat daarmede samenhiqg en de Factorij als gangmaker en regulateur van het be drijfsleven. De reus is ziek geworden, ernstig ziek. Hij wordt geopereerd, het mes gaat er diep in om alle 'ongezonde plekken uit te snijden; maar hij heeft levenskracht ge noeg om er weer bovenop te komen en de oude plaats ln het Indische bedrijfs leven te heroveren. Hij torst niet meer het gewicht van het overtollige; de sui kerbelangen zijn zoo goed als afgeschre- van, alles wat daarvan nog terecht komt is zuiver voordeel, zijn na-oorlogsexpan sie, grootendeels op schijn berustende, ls teniet 'gedaan, tenminste voorzoover daaronder geen levensvatbare organen voorkomen, de Suriname-suikerbelangen zijn eveneens tot den bekenden boekgul- den gereduceerd, terwijl het Duitsche weer op 35 pet. is geschat, niettegen staande de Duitsche debiteuren op zich zei volwaardig worden geacht. De Nederlandsche Handel Maatschap pij heeft opnieuw een bladzijde ln haar levensboek omgeslagen; het was geen opwekkende lectuur, maar daarom mag het tot verheugenis strekken, dat die bladzijde kon worden omgeslagen! De uitslagen der zaalwedstrijden luiden: Meisjes tot en met 10 jaar: 1. M. Muil wijk; 2 en 3_ A. Rook en A. v. Straaten; 4 A. Jager; 5. N. van Tongerloo. Meisjes 10--12 jaar: 1. M. Mulder; 2, N. v. d. Ban; 3. C. Verkerk; 4. W. Knor; 5, N. Rietveld. Meisjes 12—14 jaar: 1. S. v. d. Meer; 2. B. v, d. Bovenkamp; 3, A. Rook; 4. E. Hagedoinr; 5. C. v. d. Werd. Jongens tot en met 12 jaar: 1. A. Ver- voort; 2. N. Britseminer; 3, L. Belonje; 4, A. de Grauw; 5. W. Verbrugge. Jongens 1214 jaar: 1. H. de Hoog; 2. T. de Hoog; 3. B. de Grauw; 4. H. de Ujjl; S. K. Belonje. r x STADSNIEUW^. GOUDA, 14 Dec. 1934. Het gemaal voor den Polder K eeuw ijk. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie ter visie is ge\pgd een verzoek met bijlagen van het Bes: au r van den Folder Ree uw ijk te Reeuwijk om vergunning tot het opmh* ten v»» een gemaal en het plaatsen daarin van een verticale schroefpomp direct ge koppeld aa.i een asynchroren draaistracm- inotor op het terrein, kadoitraal bekend in gemeente Gouda, sectie I no 482. Op Donderdag den 27sten December 1984, des voormiddags te 2 ure zal op het Raad huis gelegenheid zjjn om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen. Een benzine-pompinstaüatie voor de Garenapinnerij. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de N1V. Goudse he Machinale Ganm- spiimery, Turfsingel 29, aldaar, om vergun ning tot het uitbreiden der inrichting door het plaatsen van een benziftpompinsta'K- tie, bestaande uit een muurpomp met ou- dergrondsch reservoir voor 6000 L. 'inhoud, in het perceel gelegen aan de Singel straat, kadastraal bekend u. gemeente G 'Uda, sec tie E no. 2720. Uitbreiding van de Zakkenhandel van de firma de Jong en 7a\. 1 Burgemeester en Wethouder; brengen ter algemeene hennis, dat op de secretarie *er visie is gelegd ^en verzoek met by lage van de firm'a J G. de Jong Zn. zakken handel, aldaar, om vergunning tot het uit breiden der inrichting door hat byplaatser van zakstopmachines in hel perceel, gele gen Lazaruskade no. 9, kadastraal bekend in gemeente Gouda, se: tie D nos. 2505, 2128 ged. - Aangiften van geboorte en van overlijden. Met ingang van 1 Januari 1935 treden de volgende wijzigingen in werking betrekke lijk den burgerlijken standf Vervallen is het voorschrift, dat 'de aan giften van geboorten wordèn gedaan in te genwoordigheid van twee getuigen. De aan gever alleen doet dus thans de aangifte. De aangifte van overlijden wordt voortaan gedaan door één persoon. Vervallen is dus de bepaling, dat de aan gifte van overlijden geschiedt op verkla- r ng van twee getuigen. Tót deze aangifte is bevoegd wie van he» overlijden uit eigen wetenschap kennis draagt. Penningmeester van N.V.Z. Tot penningmeester van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen en «tevens aan gewezen als vertegenwoordiger in het sa natoriumfonds van het verbond, is benoemd de heer A. J. v. d. Tooren alhier. Expositie va« vleesch en vleeschwaren. Op Donderdag 20 December zal in de zaal „Concordia" de te Gouda gevestigde sla gersvakcursus een tentoonstelling houden van versch vleesch en vleeschwaren. Hoktentoonsteiling postduiven. De postduivenvereniging ,,'t Centrum" houdt a-8. Zondag een hoktentoonsteiling, waaraan deelnemen M. A. Holthuizen, J. Füjxx, J. Mikkers, P. Tom. Op Zaterdag 22'en Zondag 23 Pee. houdt zij haar jaar- 1 ijksche tentoonstelling in 't Café „De Gou den Wagen" van den heer C. Vermeer, Rid der van Catsweg. Als keurmeester is aan gewezen de heer W. de Jong van Spijkenisse. De stand' der werkloosheid! Meer dan 2000 werklozen. Op Donderdag 13 Dec. waren ingeschre ven: aardewerkers 102, letterzetters 30, bouwvakken 564, houtbewerking 125, leder bewerking 24, kleedingbewerking 26, me taalnijverheid 204, papierbranche 6, textiel industrie 47, suikerwerkers 100, sigaren- industrie 109, landbouw 43, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 358, kantoorpersoneel 45, huiselijke dien sten 13, fabrieksarbeiders 136, transportar beiders 82, chem. techn. am. 2. Totaal 2016. Herdenking Vredes Zondag van den Wereldbond der Kerken. Géén oorlogsroniautiek Oorlog is onchristelijk! in naam van Jezus Christus: Wij doei: niet meer meel Gisteravond had in de goed bezette Kleine Kerk de herdenking plaats van de Vredes- Zoiidag, uitgeschreven door dan Wereld bond der Kerken. Met het zingen van eenige verzen van Psalm 116 en gemeenschappelijk gebed werd de bijeenkomst aangevangen. Ds. F. W. G. Verheul las de Belijdenis des Ge- loofs en een gedeelte uit Psalm 116 en sprak dan zijn groote vreugde uit over het feit dat velen gehoor hebben gegeven aan den oproep van den Wereldbond der Kerken om de Vredes-Zondag te herdenken Spr. her innerde aan den wereldoorlog 19141918, waarvan de jongere generatie maar weinig weet en ook aan den nood waarin d^ wereld in die dagen, verkeerde. In die jareh zijn my'n oogen open gegaan, zegt ds. Verheul, en God beware mij dat ik ze voor de ver schrikking van den oorlog niet weer sluiten zal. Na dat gezongen werd Psalm 25 vers 2 sprak ds- D. Broers, Ned. Herv. Predikant te Asch (Geld.) over „De jonge generatie en den Vrede". In deze samenkomst van den Wereldbond der Kerken willen wij twee dingen doen, n.l. herdenken en bezinnen. Allereerst her denken. Dat is heel wat. Ons komen dan voor den geest de millioenen die vielen, we zien ze optrekken in eindelooze rijen. Als alle gesneuvelden uit den wereldoorlog in een marschtempo in rjjen van vier man in het gelid aan ons zouden voorbijtrekken, dan zou deze stoet tachtig dagen aan een stuk door voortmarcheeren. Al deze jonge mannen werden vermoord We denken aan de kreten der gewonden en der stervenden op de slagvelden van een waanzinnig geworden wereld. We denkten aan het onnoemelijke lijden dat wij, christe nen in zondige berusting niet hebben kun nen, voorkomen, of..r misschien wel! Mis schien hebben wy het in blinde verdwazing zelfs gewild! Talloos vele kruisen zjjn ge plant, waaronder de geofferden op het al taar van den Booze. Jonge menschen, die f licht riepen om moeder om vrou* erwyl de Booze zyn satanische lach over een werela waarin de hel gebarsten. wondt aan alle kanten weer een •orlog voorbereid en die voorberei ding doet ons vragen „O, God, waarvoor dit alles?" Het is broodnoodig dat wij ons op deze dingen gaan bezinnen. Vooral de jon geren. Voor da jonge mannen die strak? met de daad moeten aantoonen of ze zullen meedoen: ja of neen. Wy, jongere zegt spr. wy zyn langzamerhand beu gewor den van alle oorlogsromantiek die men om het gruwelijke oorlogsbedrijf heeft heen- geweven. Dwars door alle romantiek willen wy naar de nuchtere werkelijkheid. Als we willen weten wat de oorlog werkelijk is, dan leest men de boeken maar van hen die de oorlog zélf hebben meegemaakt. Wy pro testeeren aldus ds. Broers tegen de oorlogsromantiek waarmede men de jonge ren risleidt. Met leuzen als „sterven op het veld van eer", een „roemrijke dood", „ster ven voor het vaderland", enz. heeft men in 1914 de jongeren de oorlog ingejaagd en doet men de jonge generatie van thans ook in diezelfde leuzen gelooven. He» woord „vaderlandsliefde" wordt het meest ge bruikt door hen in wier mond dat woord een leugen is. Wie vraagt spr. schreeuwen in deze wereld het hardst van „vaderlandsliefde" De wapenfabrikanten.' In den wereldoorlog zyfi jonge Duitsche soldaten gedood door afgeschoten munitie in Frankrijk vanuit mitrailleurs die waren geleverd door Krupp in Duitschland. Duit sche jongens zyn in door Franschen gespsuv- nen prikkeldraad blijven hangen, dat wel licht door heb zelf was gemaakt. Oorlog en al wat er mee samen hangt, is één groot satanisch bedryf. Het is niet genoeg zegt spr. al - deze dingen als een feit te constateeren. Het is onze plicht om de handen aan den ploeg te slaan en met elkander te probeeren om d^ oorlog uit de wereld te werpen. Daar voor moeten wy, jongeren, in deze wereld staan met het geloof. Geloof is niet fatalis me. Ook de oorlog is geen noodlot. Dat wordt wel.van de kansels verkondigd en in christelijke kerken gepredikt, maar tóch is en blijft het ónchristelijk! De oorlog, die een massamoord is, moe ten wy radicaal veroordeelen en fa» gehoor zaamheid aan God, Jezus Christus willen volgen en in Zyn Naam zeggen: wij doen aan den oorlog met meer mee, omdat' wy niet mogen, omdat oorlog in flagranten sl^ijd is i»et het eenvoüdigè gebód Van God. Met groote belangstelling, werd onder ademlooze stilte dit getuigenis aangehoord. Ds. Verheul sloot met eenige toepasselijke woorden deze alleszins geslaagde herden king van den Vredes-Zondag van den We reldbond der Kerken. Wat ieder van de spellingskwestie weten moet. Wij herinneren eraan dat hedenavond voor de afd. Gouda van „Volksonder wijs" Dr. W. Zuydam zal spreken ln de Soc „de Réunie" over „Wat ieder van de spellingskwestie weten moet". De bijeen komst vangt te uur aan. Verkeersver betering KrugerlaanDutoitstraaL Aankoop van 400 M2. grond van den heer Jac. P. Dessing. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor ter voorziening in de noodzake lijke verkeersverbetering op den hoek Kru gerlaanDutoitstraat en KrugerlaanKaf- nemelksioot aan 'te koopen van den heer Jac. P. Dessmg een strook grond groot 400 M2. voor een som van 7.50 per M2. Het ligt in de bedoeling 'het naast deze grond gelegen perceel water te dempen. De totale kosten van deze verkeersverbe tering worden geschat op 8270,—, die B. en W. den Raad verzoeken, beschikbaar te stellen, ten laste vin de Begfooting 1935. Verkoop van grond achter de v. d. Palmstraat aan de firma P. de Jong Pzn. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor aan de firma P. de Jong Pm. te verkoopen een perceel bouwgrond, groot 920 M2., liggende aan. het verlengde van de Vossiusstraat hoek v. d. Palmstraat. Het hgt in de bedoeling op dit terrein een 8-tal woningen te bouwen. B. en W. stellen voor de prijs te bepalen op 7.pér M2. voor een gedeelte ter grootte van pl.m. 800 M2. en» op 4.50 voor1 het resteerend gedeelte groot pl.m. 120 M2 De diengt op het Postkantoor gedurende de Kerstdagen. De Directeur van het Postkantoor ver zoekt ons het volgende onder de aandacht te brengen: A. Uitkeering Ouderdomsrente. Aan de rentetrekkers vaav: a. Dinsdag 25 December zal worden uit betaald op Maandag 24 December van 8.30 —10.30 (loket 5). b. Woensdag 26 December zal worden uitbetaald op Maandag 24 December van 10.30—12.30 (loket 5). c. Dinsdag 1 Januari 1935 zal worden uitbetaald op Maandag 31 December 1934 van 8.30—10.30 (loket 5). B. 'Uitkeering ingevolge de Ongevallen wet: De uitkeenngen ingevolge de Ongevallen wet zullen niet op 25 December en 1 Januari 1035 plaats vinden, doch op 24 December r«sp. 31 ljecember'1934. Openstelling Postkantoor op de Kerstdagen». Diijsdsg 2'5 December 1934 als op Zon- ongen. Woensdag 26 December 1934 als op Zon dagen; op Woensdag 26 December 1934 zal éen briefpost- en één pakketpostbestelling worden uitgevoerd. De lichting der by bussen zal op 25 en 26 December a.s. geschieden om 5.30. Kantongerecht. Zitting van Woensdag U December. Varkens verhandeld. D. CJ. V. te Breukeien, veehandelaar, had op ae Markt te uouda y varkens vernandeid, die door A. K. waren ver noem aan a. a. Jz., die ze weer gektocht nad voor 'i. a. O Deze varkens waren zwaarder dan 10 k.ü. en niet voorzien van oormerken by de wet voorgeschre ven. Er zaten wei blikjes op maar die 'KUNüT. V. verklaarde, dat het *nlet te zien is oi een varken een vaisch oi een goed oormerk neeit. üet^ is natuurlijk neel moeiiyk om, ais je oü a 4» varkens ver- nanden, na te gaan oi ze alle gemerkt zyn en bovendien of ze geen valsche merken nebben. Dat verhandelen gaat geneel op goed vertrouwen. De getuige W. v., controleur van de Crisisvarkenswet te Bodegraven, heelt de varkens by d. O. aangetroiien en is-toen terug gaan werken totdat hij by V. kwam die niet meer wist van wie ny de var kens had gekocht. Spr. verklaarde ook dat t voor een ondeskundige zeer moei- iyk te zien is, oi de blikjes vaisch zyn. In dit geval kreeg V. argwaan, omdat het ^r een beetje op leek, dat de blikjes ln de ooren geslagen waren lnplaats van geknepen. Na onderzoek bleken deze nummers oiiicieel in Eibergen te zyn. De getuige T. d. O., veehouder te Lek- kerkerk, had B. opdracht gegeven de varkens te koopen. Hy wist ook niet of ae merken vaisch waren. Hy kreeg arg waan toen 2 mekken tydens het vervoer uit de ooren vielen en ls het toen tegen ten oormerker gaan zeggen, die üe Cen trale waarschuwde. De wond-was wei wat ontstoken, maar dat gebeurt wel meer. A. B. Jz., koopman te Lekkerkerk, die ze voor T. d. O. gekdcht had, wist ook /an niets. A. R., koopman te Bergambacht, die ze verkocht voor D. C. V., wist-ook-niet or de blikjes vaisch waren. Dat verkoopen ls geheel een vertrou' zaak. Op de vraag „Alles in orde?" volgt het antwoord „Alles op myn rekening", waarmee het vertrouwen is uitgesproken. De ambtenhar acht het een zeer ern stig feit om valsche oormerken te ge bruiken. Het komt spr. voor dat D. C. V. niet geheel vry van schuld is, daar de anderen wel eenlg vermoeden hadden. Eisch lüo subs. 20 dagen hechtenis. De kantonrechter zal de aaak 3r weken aanhouden. G. J. d. J. te Polsbroek stond terecht omdat hy 7 biggen ln voorraad heeft ge had en verkocht terwyi ze niet van oor merken waren voorzien. Gedaagde meende dat het nog niet noodlg was Hy schatte het gewicht van de biggen „ongeveer" 5 K.Gzoodat ze nog niet aan het bepaalde gewicht wa ren. De getuige J. v Z. te Polsbroek, die de varkens van d. J. -had gekocht had zich laten bepraten door verdachte. Deze had ook tegen d J. gezegd, dat het niet noo dlg is biggen te merken. Getuifce schatte het gewicht der dieren op 10 15 K.G. Kantonrechter tot d. J.: Dus „kenne lijk" meer dan 5 K.G.. Spr. kreeg wel een eigenaardige indruk van d. J. die offi cieel controleur-merker is geweest Eisch 150 boete subs. 1 maand hech tenis. Uitspraak 60 boete of 14 dagen hech tenis. Ned. Centr. Reddingsbrigade. Dinsdagavond 18 December hoopt boven genoemde brigade voor haar leden en intro- ducé'8 een zwetuavond te organiseeren naar de overdekte zweminrichting „Het Ooster- bad" te Rotterdam. Vertrek per touringcar vanaf de Nieuwe Markt des avonds half acht precies. Opgave voor deelname bij F. L. J. Lafeber, Spieririgstraat 113 voor Zon dagavond a.B. De vacature prof. dr. M. van Rhyn. De commissie van voordracht ter benoe- ming van kerkelijke hoogleeraren heeft op het drietal geplaatst; waaruit de Algemeene Synode der Ned. Hetv. Kerk op 8 Jan. a.s. een hoogleeraar in de godgeleerdheid van wege de Ned. Herv. Kerk ter opvolging van Prof. dr. M. van Rhyn aan de Ryks-Univer- s»teit te Utrecht zal hebben te benoemen, onze oud-stadgenoqt Dr. S. F. H. J. Berkel- bajh v. d. Sprenkel. Dr. Berkelbach van der Sprenkel is 52 Jaar. Hjj doorliep het Stedelijk Gymnasium hier ter stede en werd in 1907 predikant te "tfk aan Zee. Hy stond vervolgens te Pur gerend, Haarlem, Rotterdam en sinds 1933 te Amsterdam. De levering en reparatie van schoeisel ▼oor het politiepersoneel. B. en W. hebben de levering en reparatie van .schoeisel ten behoeve van het politie personeel als volgt gegund: Hooge rijgschoenen aan "N.V. Goudsche hoenhandel vJi. Koemans; lage schoenen den heer P. J. Honings en de reparatie aan den heer P. v. d. Heuvel. Goudsche Bestuurdersbond. In een huishoudelijke vergadering van o Goudschen Bestuurdersbond is besloten t bestuur met twee leden uit te breiden. 7«i en z^n de heeren J. Gillon en H. van Nutsavond. Nieuwe Schouwburg. £>eze tweede NUtsavo-nd was gewyd aan ue over lier en «lans geste uk- muze „ier- psicnore Harmonieus samenweraenu mei urpneua, op de wannen van wiens lier üe boome^ immers hun takken op de maat neen en weer deinden: We gingeh dius wel „vol verwachting" naar dit kunstlestyn op, nieuwsgierig, ol deze samenwerking der muzen zoo intens zou zyni, dat de dans ue inspiratie zou weer geven van het door de componisten bedoel de. En inderdaad gelooven we, dat vry wel alle Nutsleden tevreden zullen zyn over het gebodene door Tilly fcsylon met naar „groep voor Bewegingskunst"; het was ver- fynde kunsj- van hoog gehalte. Uitbundig heid en droefheid muzikaal vertolkt en plastisch weergegeven. De moderne werken als Capricio van Max Reger, dat kostelijke „Las vecinas" (d« buurvrouwen) van Em. da Falla, Burleske van Egjon Wellesz, d.e uitsluitend als muziekstuk vertolkt nog al tijd weinig enthousiasme en ook veel wan begrip en vooroordeel ten deel vallen, „deden" het nu juist zeer bizonder, een be wijs wel er voor, met hoeveel piëteit en kunstzin Tilly Sylon deze werken bestu deerd heeft, zoo ook „Cortège ej Air de Danse" van Claude Debussy. Zeer moeilij ke gegevens waren het ook, om „Ases Tot" van Grieg en „Marche Funèbreva» Fr. Chopin uit te beelden en naar onze meening is het aan de leidster niet alleen gelukt een goede oplossing te Vinden maar was deze zóó uitermate gelukkig en treffend, dat ze niet nagelaten heeft grooten indruk te maken. Buitengewoon fijn gevoeld! Nog meerdere van'de weelderige en ele gante muziek van Chopin (Valse, Polonai se) i» „gedanst" en Mej. Caroline Luitjes vertolkte nog van dezen zalfden componist „Barcarole" (pianosolo). De „note gaie" was het voortreffelijk weergegeven dansspel „De school", door 'n zekeren Marinus Adam wel zeer gelukkig op muziek gezet en door de dansgroep byster goed geparodieerd: 'n klas waar meester aardrijkskundeles geeft, en het noodzakelijk acht den volksaard van ver schillende landen Arabië, Rusland, Spanje, door dansen te demonstreeren; da» komt de Schoolopziener, die naar de vorderingen van de leerlingen vraagt; eenige kinderen too- nen hu» werk, waarna de aardrijkskundeles begint, waarby de kinderen letterlijk in toe passing brengen wat meester leerde. De humor van 't gevhl werkt op de lachspieren, van den schoolopziener en slaat terug op meester, wat voor de kindere» het sein is tot uitbundige pret. Dat dit nummer grooten bijval had, voor al door het intellectueele spel, laat zich be grijpen. Een groot aandeel in het succes van den avond had de pianiste Caroline Luitjes, wie? voordracht van de zoo uiteenloopend muzi kale werken zoo nauw moest aansluiten aap d<* uitbeelding op het toöneel. Het Nutsbestuur, dat zich gelukkig be loond zag ipet *n vrijwel geheel vollen Schouwburg, heeft ook ditmaal weer 'n goe den greep gedaan. 14 Dec. 8 uur Soc. „de Réunie" Verepniging Volksonderwijs. Lezing Dr. W. Zuydam over de Spellingkwestie. 15 Dec., 8 uur. Concordia. Feestavond „Utile Dulci". 14 Dec. Soc. „de Réunie". Dr. W. Zuydam spreekt voor Volksonderwijs over de Spellingkwestie. 19 Dec. 814 uur Hotel „de Zalm" oprich tingsvergadering afd. Gouda en omstre ken van den Bond van Jonge Liberalen. 19 Dec. 2 u. en 7 uur Nieuwe Schouwburg. Jaarlijksche uitvoeringen van dt Siads- Muziekschool. Apotheken. De apotheken van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg 9 en Prins Hendrikstraat 15, zy» tot en met 14 December, benevens den daarop volgenden nacht, des avonds na 8 uur geopend (des nachts echter alleen voor recepten). Groote feestavond „Utile Dulci". De Goudsche Gymnasiasten-Vereepiging, „Utile Dulci" geeft morgenavond om 8 uur een groote feestavond in de Zaal „Concor dia". Ten tooneele zal worden gebracht .«Vrijgezellen", door Mr. du Croo. Voor dezen avond kunnen ook niet-leden geïntroduceerd worden. Voor meerdere bij zonderheden zie men de betreffende adver tentie. Een aanrijding. Op den Stationsweg is de 41-jarige wiel rijder T. K. uit Stolwijk, door te veel naar links uitwijken, aangereden door een per sonenauto. De man kwam te vallen, doch kreeg geen letsel. Aan de fiets werd eenige schade toegebracht. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zyn diverse sleutels te bevragen, die aldaar als gevon den zijn gedeponeerd. Verder zyn aan de navolgende adressen te bevragen: een gymschoen, C. Kropihan, Kleiweg 2; een papiertje met eenig geld, D. v. Straaten, C. Ketelst?. 55; een bruine wollen das, Mej. Lafebe, Boelekade 80; een glacé handschoen, B_ Groenèveld, Coorn- hertstraat 9; een riem, A. Bergsma, Naaterstr. 21; een kinderfiets, Bankgebouw Goedewaagen, Markt; een damesportemon- naie met inhoud, fa. Va» Buren, Markt 63 een gryze pet, A. v. Dam, Pretoriaplein 16;, een ledige zak, A. Luynenburg, Oosthaven 10; een glacé handschoen, S. Sas, Turfsin gel 72; een damesjumper, H. v. dé Starre, Bodegr. Straatweg 3; een damesregenjas, M. v. d. Laan, Pretoriaplein 16; een dames^ bandschoen, G.»Jt de Gier, Heerenstr. 76; een dweil en borstel, J. Lexmond, Bogen 39; een zwarte muts, A. Mul, Molenwerf 24; een jas, W. A. Blom, Kleiweg 32; een bruine muts, A. de Jong, Punt 1; een bank- hamer, H. L. de Jong, Robaarsteeg 19; een zwairte haarkam, F. de Jong, Vest 50; een passerdoos, H. Zoetermeer, Regentesse- piantsoen 13; ee» kinderportemonaie, D. v. ik Tooren, 2e Kade 27; een rijwiel, A. v. d Heeren, Raam 140; een zwarte mantel ceintuur, W. Blok, Speldemakersteeg 31; een -witte dameshandschoen, A. v. Straaten, Krugerlaan 9. Aan het bureau van Politie zyn -nog in lichtingen te bekomen omtrent eenige als gevonden aangegeven rywielbelastingmer- ken. Als verlaren zijn aangegeven: een zwarte beenpÜP (waterproof), een reaervewiel met band" en een bankbiljet van 10. UIT OEN OMTREK. BODEGRAVEN. Feegtavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Volksonderwijs. De afd. Volksonderwijs heeft haar 25- jhrig bestaan j.l. Maandagavond herdacht i» het Beursgebouw. Om half acht opende de Voorzitter. de heer A_ H. van der Most dfi zeer druk bezochte bijeenkomst, met een hartelijk welkom, waarna gebr. Gr under van Gouda 'n paar nummers goede muziek gaven van piano en vjool. Het eigen zang koor der afdeeling: „Zanglust" zong, onder leiding van zyn Directeur de heer K. J. de Beun, het propagandalied: Maakt Front en daarna efen vroolyke marsch. De heer Klaas dé Vries bracht gelukwenschen over van "het hoofdbestuur, aan de jubileerende af-» deeling, en ook in het bijzonder aan de Be stuursleden J. Beijen en W.. Roerhorst, wel ke van af de oprichting töt heden String hebben gehad in het Bestuur, resp. als se cretaris en Penningmeester. Spreker memo reerde uitvoerig, hetgeen door den heer Beyen was gedaan voor het openbaar on derwijs, hetzij als Hoofdbestuurslid, als voorz. djer Prov. Propagandacommissie en vooral ook als Voorzittéf- Vati den Rijnkring van Volksonderwijs, alsm'e^e in zyn kwali teit a's 8ecretaris der afdeejing Bodegraven. De heer A_ Burggraaf feliciteerde de af deeling en beide jubilarissen namens de Oüdercommissie en de heer A. Schuling sprak in 3 kwaliteiten, te weten: als voor zitter va» den Rijnkring, als vertegenwoor diger van het Personeelder school en na mens de leerlingen; spreker wees op de zefer goede samenwerking welke Volkson derwijs immer heeft gehad met het perso- ntël der school, en in het bijzonder op het geen de heer Beijen voor bet openbaar wu uerwys plaatselijk heeft gedaan. Met zeer sympathieke woorden werden mooie bloe men aangeboden namens Hercules, waarna de heer Heslinga namens de afd. Woerden gelukwensche» overbracht, er op wijzend, dat de cheer Beijen niet een zinkend schip verlaat, maar een zeer bloeiende afdeeling. Voor het Nuts-Departement voerde de heer H. Sloof het woord, die et op wees, hoe liet Nut en V.O. meermalen eensgezind voor het openbaar onderwijs opkwamen. De heer A. Breekland vertolkte de beste wenschen van H. K. Poot en de heer M. Hak sprak spontaan een persoonlijk woord als Vader van schoolgaande kinderen. Aan de heeren Beyen en Roerhorst wer den geschenken aangekomen. Daarna sprak de scheidende secretaris de heer Beyen, een kort woord. Na de pauze trad als spreker op Ds. Westmyse, Ned. Herv. Predikant, te Rotter- dan)> met aLs onderwerp: Liefde by Opvoe ding, en daarna Proza en Poëzie. Het was een buitengewoon mooie rede, welke dan ook met groote aandacht werd gevolgd. Nadat tenslotte alle aanwezigen he; V olksonderwyslied hadden gezongen, is de bijeenkomst gesloten. HAASTRECHT. Uitvoering Prima Volta. Vóoor een zeer goed bezette zaal gaf „Prima Volta" j.l. Dinsdagavond een feeste lijke uitvoering i» verband met haar 45- jarig bestaan. Na een openingswoord van den heer P. C. Hooft, voorzitter der jubi leerende vereeniging werd deze gelukge- wenscht door de» E.A. Heer Baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester dezer gemeente. Vervolgens werden waardeeren- de woorden gesproke ntot den Directeur, üe heer Ripke, wien een fraai bloemstuk werd overhandigd. Voorts werden in de hul diging betrokken de heer Th M. F. Hooft, die gedurende 45 jaren, en de heer P. C. Hooft, die gedurende 35 jaar lid der ver eeniging was. Nog werden fraaie bloem stukken overhandigd namens de tooneelver- eeniging ,«Nut en Genoegen", de gym- nastiekvereeniging „Olympia" en de „Haas- trecktsche Voetbal vereeniging". Hierna volgde een zeer goed geslaagde uitvoering, terwijl een gezellig bal velen nog geruimen tyd bijeenhield. NORTH ^LTUÜ STOLWIJK. Uitvoering Kinderkoor. W oensdagavonü gal net Kinuerxoor onder leiding van den neer i\ Kroon een uitvoe ring in üe zaal van den neer Joh. Noomen. upgevoerd werd „Jantje in modder- stau' welk Jtinderzangspei uoor de Kinde ren op alleraardigste wyze werd vertolkt, üok dé andere atummrs welke tot aanvul ling werden gegeven, „de Vlinders" en „het Schimmenspel' werden goed uitgevoerd. Na afloop bleef menigeen nog lang byeen om met een gezellig bal de» avon ute eindigen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) HET VEKKEeKÜ- ei\ WEUEN- YTtAAAxbTUK UN UE KKliVlTEiN kKW aAKB. Burgemeester Koos, sprekende voor de „Commissie voor Weg en Brug" ln de vergadering van iu GecemDer te Lekker kerk, nam in zijn, overigens neider en overzienteiijk betoog, ten aanzien van de iinanciering van ae nieuw te bouwen useiDiug naar ae mening van onderge tekende een zeer gevaarlijk standpunt in. m antwoord op desbetreilende opmer kingen zeide de spreker „liever een vnje uvergang te neoben, maar kan dat met, aan Deter een brug met een tol dan geen orug Met deze uitspraak is aan de autori teiten een vrijDriei gegeven. aerwyi tientallen tonen in de loop der laatste jaren zyn opgeneven als lastige resten van de middeleeuwen, terwijl an dere tonen nog dagelijks net misnoegen opwekken van net reizend publiek, wordt op deze wijze gesproken over de oprich ting van een nieuwe tol. Het argument, dat de vlugge overtocht over de IJsei, die door het leggen van deze brug tot stand zal komen, dat offer waard is, zou voor andere en dan niet alleen voor nieuwe bruggen, toch zeker met evenveel recht kunnen worden aan gevoerd. En dat de financiering het nodig ma ken kan? is de tinanciering van de honderden bruggen, die er in ons land al tolvrij m gebruik zijn, dan om die reden vastge- tegel binnenvloeren zijn verzakt, enz. enz., terwijl het terrein niet 10 c.M. maar vijftig' c.M. wegzakte. De gebouwen zijn beheld, maar door de rloleerlng ging een der gebouwen 23, zegge drie en twintig c.M. achterover hellen! j Had de Gemeente niet gerioleerd, dan i was er van dat alles niets gebeurd, want vanaf i«07 tot 1031, toen de Gemeente de rioleering begon, is alles goed in orde I gebleven. 1 T n het. voor „Weg en Brug" voorzichtig zijn. Laat de bevolking van de Krimpenerwaard voorzichtig zijn. Het is tot nog toe zo geweest, dat een bewoner tfan deze polders dit oord niet verlaten kan zonder voor die uittocht te betalen. Behoudens' naar de kant van Utrecht en te voet. Daar zijn tot de dag van heden zeer goede oorzaken voor aan te wijzen, stammend uit het verieaen. Maar, goede oorzaken of niet, wij deel den als bewoners van de Krimpener waard dit lot met vrijwel geen andere Nederlanders dan met de bewoners van de Zeeuwse en sommige Zuid-Hollandse eilanden. Steunende op die eeuwenoude gewoon ten, heeft de gemeente Gouda de tol te Stolwijkersiuis nog' altijd ln stand dur- vep houden en hebben verschillende, v0or het verkeer noodzakelij ke veren hog altijd een tarief kunnen stellen, waarbij in sommige gevallen nog al aardig* zijde gesponnen werd. Intusschen wordt die eeuwenoude ge woonte van betalen en nog eens betalen voor het merendeel van hen, die van die overgangen gebruik moeten maken, een hinderlijke gewoonte, waarvan zij om de wille van de financiering van hun eigen bedrijf zo gauw mogelijk af willen. Onder deze omstandigheden te spreken van „beter een brug met een tol dan geen brug" is gevaarlijk en naar onze mening onverantwoord. iDe Krimpenerwaard ls bevolkt met een nijver slag van mensen, die van deze polders een vruchtbare streek en een welvarend oord hebben gemaakt. Het staat iivgeen enkel opzicht achter bij eenig ayler rayon in ons land. Er is dus geen enkele reden om haar andere lasten op te leggen dan elders. Wanneer dus de „Commissie voor Weg en Brug" ijvert voor die brug, ijvere zij voor een brug zonder tol. De noodzaak voor die weg en die brug is aanwezig.' Ieder, autoriteit of niet, zal dat, met het oog op het tegenwoordige autoverkeer en met het oog ook op de constellatie van onze waterkeringen die thans als verkeerswegen worden gebruikt moeten toegeven. Er is evenwel geen enkele noodzaak aan- te wijzen, yraarom degene die de Krimpenerwaard ln of uit of door wil, daarvoor een geldelijk offer zal moeten brengen als hij toevallig van een andere zijde dan vanaf Utrecht dat doel wil bereiken. In verdubbelde mate zal dus, na de uitspraak van den heer Roos, voor de bewoners van de Krimpenerwaard gel den „Let op uw saeck". Geen tol op de nieuwe brug en de tol te Stolwijkersiuis zoo spoedig mogelijk ter ziele. GoUderak, 13 Dec. '34. A. MOLENAAR De gemeente Gouda en „De Pelikaan". Geachte Redactie, Uw bericht over een Pelikaan-quaestie ls niet geheel Juist: de feiten zijn de volgende Tot 1931 zijn onze gebouwen, ma chines enz. goed blijven staan; om de 5 6 jaaf werd het terrein 10 12 c.M. opgehoogd. Sinds tfe Gemeente in 1931 de riolee ring ging aanleggen en de wetering drooglegde, zijn de (behelde) gebouwen scheqf gajin staan, muren zijn gescheurd en kromgetrokken, stoom- en waterlei dingen afgebroken, riolen en putten ge scheurd en weggezakt, machines en ln het belang der gemeente Gouda zijn wij steeds bereid geweest tot een minnelijke schikking, deze werd afge wezen. Wy zullen nu nog het nader on derzoek afwachten. Met dank voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, De Directie der Stoomerij, Wasscherij en Ververij „de Pelikaan" Gouda, ti AD1U-JN IE U Wis. Programma voor heden. Hilversum: 5.45 Concert door Schalmei; 6.Gramo- foqn; 6.15 Concert door een Strykorkest; 6.45 Gramofoon; 7.Concert door het XX- Ensemble; 7.30 „Marx" (De geestelyke ach tergrond van het Marxisme). 7.50 Gramo- foon; 7.57 S.O-S.-berichteni V.p:r.O. 8.— Cursus: De waarde van het geloof, eerste voordracht; 8.30 Concert; 9.— Cursus: De rechtvaardiging van den Godsdienst door het denken; 9.30 Concert; 10.Nieuwsbe richten; 10.15 Lezing: Shakespeare's Ham let; V.A.R.A. 11—12 Gramofoon. Huizen: 5.30 Concert door het K.RX).- Orkest; 6.15 Gramofoon; 6.30 Concert door het K.R.O.-Orke8t; 7.15 „De Psychologie van het getuigenis" (II) door Dr. Jac. van Dael; 7.35 Gramofoon; 7.45 P.T.T.-kwar- tiertje; 8.— Nieuwsberichten; 8.05 Gramo foon; 8.15 Zang door het Rotterdamsch Ka tholiek Mannenkoor; 8.35 Louis Davids in zyn repertoire; 8.50 Concert door Dajos Bela en zyn Orkest; 9.20 Louis Davids in zyn repertoire; 9.35 Gramofoon; 9.45 Con cert door het K.R.O.-Symphonie-Orkest; 10.30 Nieuwsberichten; 10.35 Gramofoon; 10.40 Concert door het K.R.O.-Symphonie- Orkest; 11.20—12 Concert door Dajos Bela en zün Orkest. LAATSTE BERICHTEN. liKAAHLÜOZE DIENST. Rouwbeklag van de gezanten der vreemde mogendheden te»n Paleize Huis ten Bosch. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prin ses hebben hedennamiddag in het Huis ten Bosch in ontvangst genomen de be tuigingen van rouwbeklag van de gezan ten en zaakgelastigden der vreemde mo gendheden en van hunne echtgenooten. De Minister van Buitenlandsche Zaken was hierbij tegenwoordig. Doodelyk ongeluk te Hoogezand. HOOGEZAND, 14 Dec. Hedenmorgen te ruim uur heeft alhier bij het ophil- schen van een electro motor bij de melk fabriek van de firma J. G. Benes, een ernstig ongeluk plaats gehad dat aan twee werklieden het leven heeft gekost. Voor het ophijschen van den motor was de takel verbonden aan de hijschbalk, welke aan het 26 meter hooger platte dak was bevestigd. Door onverklaarbare oorzaak ls de balk naar beneden gestoft, toen de vracht een halve meter omhoog was getrokken. Twee arbeiders werden door den zwaren balk getroffen en op slag gedood. WISSELKOERSEN. 13 Dec. 14 Dec. Officieel. Londen 7.30J 7.31 Berlijn 59.37 59.36 Parijs 9.751 9.764 Brussel 34.55 34.564 Zwitserland 47.87 47.874 Kopenhagen 32.65 32.65 Stockholm 37.70 37.70 Oslo' 36:714 36.724 New-York 1.47H' 1.4744 N iet-of ficleeül. Italië 12.624 12.624 Madrid 20.25 20.25 Praag 6.18 6.18 Prolongatie 1 Beursoverzicht. Na een aarzelend begin werd de stem ming op de Amsterdamsche beurs later weer vaster, toen bleek dat voor aandee ien Kon. Olie weer vraag bestond. De eerste koers lag een fractie lager, doch bij vrij lagen handel trok.de beurs weer wat aan. De Amerikaansche soorten wa ren niet gevraagd. Philips waren vast, de noteering kwam boven 219. Ook Uni levers waren goed van toon, de koers winst bleef evenwel tot een fractie be perkt. Rubbers verkeerden ln herstel, Amsterdam rubbers stegen boven 87 pet. De verlaging in het uitvoerrecht op Inl. rubbers wordt in rubberkringen goed ontvangen. Tabakken stil en weinig ver anderd. Suikerwaarden gedrukt. H.V.A.'s verloren ruim i pet. Scheepvaarten kon den zich handhaven. Voor Redjangs be stond opnieuw eenige vraag. Amerik. fondsen aan den vasten kant. Duitsche obligaties ongeanimeerd. Youngleening met verklaring waren l pet. zwakker. Op de Ned. Staatsfondsenmarkt kwamen de koersen allen hooger. De Ned.-Ind. lee ningen waren prijshoudend, zonder meer. De handel was in beide afdeelingen stil. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 14 December. Hoogste stand 757.8 te Haparanda. Laagste stand 731.0 te Valencia. Verwachting: Matige, later wellicht toenemende zuidelijke tot zuid-oostelijke wind. Toenemende bewolking. Later regen. Iets zachter.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2