T M ^Hulzen Kerstmis- Aanbieding Mantels Japonnep Wij ruimen op Balansprijzen len r I Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 ex npl. [niis'^'l NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN f*o. 18783 Zaterdagss December 1934 73*|?Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dij; blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen CEIT, De Majesteit van het Recht. [ZEN JCHT SSEL ME 2745. Brieven uit de Hofstad. Moed verloren, al verloren BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, >liedf I 22 HOOFDSTUK VII. De storm barst los. keek (Wordt vervolgd.) A Dit nummer bestaat uit_twee bladen. eW^Febladt7-^ „Da Regeering heeft”, feitelijk alleen maar het artikel suiker, Colyi 1 .11 ii i rz Naar het Amerlkaansch van MELROD DANNING. Nadruk verboden. I CDUDiJ J Rechter Kent haastte zich langs den maan beschenen weg; zijn ernstige oogen hadden een bezorgde uitdrukking en zijn, breede lichtgebogen schouders richtten »ch rechter op, als om aan hetgeen hem zou wachten, beter weerstand te kunnen bieden Hij herhaalde eenige malen ko lonel Monroe's woorden en poogde de be- teekenis ervan te begrijpen. „Het is drin gend noodig, ,dat u dadelijk hier komt”, had de kolonel gezegd. „Het is een kwes tie, die Jackson betreft”. Maar zijnheele verbeeldingskracht gaf hem geen idee aan de hand. Een ongeluk? Mogelijk, hiaar dan zou de kolonel het toch zeker gezegd hebben. Oneenigheid? Jong bloed 18 wirm in het Zuiden, dat wist reehter Kent, maar hij wist ook, dat Jackson zich nooit in een andermans huis zoo zou laten gaan, dat zijn gastheer zich er mee zou moeten bemoeien. Hij zou in zoo’n geval wachten en de zaak later Wtvechten. I del is relatief gesproken niet kleiner dan dat van Japan. Is er dan reden om oi nerveus te maken? Toen wy deze aangelegenheid dezer dagen met de directie eener groote Indische cul- tuurbank bespraken, vestigde men er de aandacht op, dat de prijsdaling ons in zoovele opzichten den juisten kyk op ónze exportmogelijkheden doet verloren gaan. Neemt men bijvoorbeeld Indië, dan is het e r kwistige hand over Europa uitstrooide >ns j Het goudjuHTTRn’Spaanschen despoot, dat >j)ns. .wiöest vernietigen, werd ons volk ten zegen, omdat wij den moed hadden nieuwe markten te ontdekken. Het spookbeeld van Japan bestaat niet, indien wij ook nu nog den moed van onze voorvaderen toonen, want slechts de moe digen worden door de góden geholpen. )e Regeering heeft”, zoo merite Dr; ’’jn dezer dagen terecht in 'ïijn groote Kamerrede op, „geen wondermiddelen tot haar beschikking en wil ook overigens met beide beenen op den grond blijven. Het ini tiatief moet uit het bedrijfsleven zelf voort komen en het algemeen belang mag door groepsbescherming niet in het gedrang komen.” Aanpassing aan de veranderde omstan digheden is noodzakelijk, oneerlijke mid delen, als devaluatie en protectie, dienen van de hand te worden gewezen. Door een drachtig samengaan zal ons volk zelf ook nu tot wonderen in staat kunnen zijn, in dien een wijze, maar niet al-wijze, regee ring op het juiste moment de krachten in de volksziel weet te doen ontbranden, ge lijk nu m§er dan drie eeuwen geleden de groote Oranjevorst dat heeft weten te doen. Wil het buitenland zich uitputten in een roes van protectionisme en monetaire ex- pmmenten, het zij zoo, döch laten wij dan met beide beenen op den beganen grond blijven en onze krachten bewaren voor betere tijden, die eenmaal moéten aanbre ken. De woorden van Schiller, den grooten Duitschen dichter, dat de mensch den ruwen steen bewerkt, hem door de tijden aange bracht, tot fonkelenden diamant, dat de mensch meester is van het oogenblik, maar dat het toeval de wereldgeschiedenis be paalt, gelden ook nu nog. :r?ken iENT ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij oriza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. MCCUV-III. Woningbouw en Woningnood. In de Tweede Kamer is geklaagd over woningbouw, woningnood en woninghuren. De oud-wethouder uit den Haag had bij' die kritiek de leiding. Het is niet ondienstig er eens op te wijzen dat op 1 October j.l. niet minder dan 311 gemeente-woningen leegstonden in onze stad. Vergissen wij ons niet dan heeft den Haag een kleine negen duizend woningen in zijn bezit. Het. cijfer der leegstaande is dus niet onaanzienlijk. Het merkwaardige is wel dat op dit oogen blik particulieren woningen bouwen voor de arbeidersklasse die geringer huurwaarde hebben dan de overeenkomstige van de ge verlat daardoor het snoer om te doen, zoodat het op de toilettafel bleef liggen. Een kwartier geleden ontdekte ze dat ze haar paarlensnoer niet droeg en haastte -zich naar boven om het te halen. Zij vertelde dat ze, de trap opgaande, Jack- son ontmoette, die van boven kwam. Later heeft ze dit weer probeeren te ont kennen, omdat ze realiseerde, hoeveel beteekenls deze ontmoeting hebben kon, maar ik houd van rechtvaardigheid, zooals je weet, en daarom moet ik je de feiten voorleggen Rechter Kent lachte geamuseerd, fron ste daarna zijn voorhoofd, toen de min der aangename houding van den kolonel hem duidelijk werd. Hij ging vlug een stap voorwaarts. mea«U-an daarbij veel geriefelijker *zyn in gericht. Er wordt in onze stad maar altijd door gebouwd. De laatste jaren is het zoo, dat niet-tegenstaande de aanwas der bevolking op gelijke hoogte blijft, d.w.z. negen tien duizend zielen per jaar, de nieuw-bouw voor iedere twee nieuwe burgers één woning op levert. Wanneer wij het aantal inwoners weer eens deelen op het aantal woningen, dan blijkt voor elke 3.6 bewoners één huis beschikbaar te zijn. Dat cijfer is natuurlijk veel te laag. Men mag gerust aannemen dat als er voor iedere vier inwoners een hdis is dit voldoende is. Als we dat cijfer aan nemen, dan blijkt uit een eenvoudige bere kening dat er hier op dit oogenblik twaalf duizend vyf honderd woningen te veel zijn. Dit zou dus voldoende zjjn voor een bevol king van vijftig duizend zielen of wel voor den aanwas, zooals die nu geschiedt in vijf a zes jaar t^ds. Hoe men dus over woning-tekort spreekt, voor den Haag kan dit niet gelden. Wel is het juist, dat de huren hier niet voldoende dalen. Men zou verwachten dat dit veel sneller ging, maar de oorzaken daarvan zijn ook wel eenigermate aan te geven. De oude woningen blijven hier minstens even in trek als de nieuwe. Als er een uittocht was uit de oude naar de nieuwe dan zouden de oude wel in huur dalen. Edoch die uittocht is er Deze maatregel was billijk tegenover de andere gasten; ieder zou gefouilleerd worden, zoodat er later geen praatjes en geen valsche vermoedens de ronde kon den doen, als 't wegraken van de paarlen bekend zou worden, 't Zou best mogelijk kunnen zijn, dat er een’ kleptomaan on der de gasten was, en dus voelde ik me gerechtigd deze maatregel te nemen. Rechter Kent had Jackson onrustig aangestaard. Nu liep hij naar hem toe, klopte hem op den schouder en probeer de hem In het gezicht te zien, maar Jackson keek niet op. Voor 't eerst voel de de rechter een vage vrees in zijn hart, maar hij verbande dit gevoel met kracht en wendde zich weer tot den kolonel. Ga verder, verzocht hij. Jackson was de eerste, die vertrok. Peter bracht hem volgens mijn orders hier en, Ik legde hem de situatie blóot. Hij toonde eerst een begrljpelljken tegen - om gefouilleerd te worden, maar toen Ik nog eens met hem gepraat had, stem- Het gaat den handel-dryvenden midden stand niet best. Spreekt men in den trein met handelsreizigers, dan ztfn gewoonlyk hun klachten vele, hun orders gering. „Ik heb het gevoel”, zoo verklaarde ons onlangs een ijverig man, „dat wy met el kaar in een wteide loopen te grazen, waarin het gras steeds schaarscher’ wordt. Er ko men zoo langzamerhand dorre, zandige plek ken <in. Myn eertijds poo welvarende clien tèle is nu zeer verarmd en waar het einde van die verarming is, valt niet te beóor- deelen. U als journalist hebt misschien een breederen kyk op den toestand, maar ik, die de dingen van zoo naby bekijk, word met‘ den dag pessimistischer.” Die beeldspraak van de koe in de weide doet even denken aan Von Spengler, den schrijver van „Untergang des Abendlan- des”, die den mensch eveneens vergelijkt met een viervoeter, maar dan van de fa milie der roofdieren. Wy gelooven echter niet in den ondergang van West-Europa en wy zyn het ook heelemaal niet met Speng ler eens, dat de mensch een roofdier is. Wy leven echter in een tijd, waarin de literatuur van Spengler opgeld doet, zoo als meer dan een eeuw geleden de boeken van den Franschman Rousseau, met hun bekenden roep: „Terug naar de natuur”, in de gratie van het groote publiek waren. Rousseau moet toen ook een veelvuldig gebruik van de vergelijking, mensch en dier hebben gemaakt en wel op zoo suggestieve wijze, dat Voltaire hem in een brief de vol- gende geestige opmerking maakte: „Uw I laatste boek met zeer veel genoegen gelezen en ik kan U zeggen, dat ik reeds terstond de neiging bij my voelde opkomen, op han- den en voeten door myn studeerkamer te 1 wandelen.” Op waardiger wyze dan Voltaire dat deed, j kan men moeilijk een antwoord bedenken J aan hen, die ons maar steeds willen voor houden, hoe verdorven onze beschaving toch eigenlijk is en hoe dicht wy faitelyk by den ondergang staan. „Zie naar Japan”, heet het tegenwoordig, als men zijn pessisimsme wil botvieren. „Nog een tijdje en het land van de rijzen de zon heeft de Indische markt voorgoed voor ons weggekaapt en het zal ook niet lang meer duren, of Japan heeft de g e- he e 1 e wereldmarkt veroverd. Teleurstellingen worden nooit beter door tranen en klachten. FEUILLETON. Wacht even, alsjeblieft, antwoordde zin Hl VVM» M.W MVUU VX.W». de hij er in toe. Weer aarzelde kolonel Monroe, hij keerde zich half naar Jackson, maar deze gaf geen enkel teeken, zoodat de kolonel zich weer tot den rechter wendde en met een stem, die trilde zei: Ik vond de paarlen in de zak van zijn overjas. waarvan ook de uitvoer naar de hoeveelheid is af genomen. Van alle andere artikelen neemt de uitvoer zeker niet af, in sommige gevallen, zooals by rubber, neemt de export zelfs toe. Nu komt deze exportstyging wel in hoofd zaak voor rekening van de inland - sche rubbef, doch dit bewijst slechts temeer, dat het altijd weer de -'goedkoopste en dus economisch beste producenten zijn, die zich het snelst bij de structuurveranderingen weten aan te passen. Niettemin wordt de waanzin van het protectionisme in de wereld wel het best gedemonstreerd door het feit, dat Java geen suiker meer kan uitvoeren. Men biedt dit kostelijke product nu tegen 1% cent per pond aan, doch het buitenland weigert het af te nemen. Achter hooge tariefmuren maakt men liever zelf de suiker, al komt die dan ook honderden percenten duurder. Een dergelyke waanz^rmioet zich op den duur echter wreken, daaf de internationale verdeeling van arbeid geen uitvinding is van de vryhandelaren, maar een econo mische wet, waaraan geen land, dat nog prijs stelt op contact met het buitenland, zich op den duur zal kunnen onttrekken. Indien het waar is en daaraan valt niet te twijfelen dat de wereld haar welvaart, om welker laatste resten zy nu nog strijdt, aan de internationale verdeeling van pro ductie heeft te danken, dan zal zij, logisch gedacht, daarheen terug moeten. Immers blijft de geschiedenis der wereld altijd aan zichzelf gelijk, zooals de wetten der na tuur. Ook in het economisch leven geldt de regel, dat dezelfde voorwaarden altyd weer doof dezelfde verschijnselen worden bege leid. Armoede was het gevolg van het con tinentale stelsel onder Napoleon, welvaart kwam, toen de vrijhandel daarna hersteld werd. Hebben de Nederlanders hun gewes ten niet welvarend weten te maken, juist in een tyd, toen de Spaansche overheer- sching hen trachtte te vernietigen? Waren er toen misschien geen groote structuurver anderingen en veranderde ook toen niet de waarde van het goud, dat Philips II met zoo stigen toon gesproken woorden, voelde de rechter een plotselinge voorbode van kwaad. Er is hier vanavond iets zeer on aangenaams en vreemds gebeurd. Ik Ik heb Je laten roepen, omdat ik dacht dat het beter is, dat jij de zaak ter hand neemt. Ik begrijp het niet. Oude vriend, ik weet geen raad absoluut geen raad. Misschien kan jij... Kolonel Monroe zweeg plotseling, staar de voor zijn voeten en was niet in staat verder te spreken. En rechter Kent keek van den eenen naar den anderen zwljgzamen man en liep op den kolonel toe. Hij legde zijn hand op diens schouder. Kom, beste vriend, zei hij, vertel het me. De ander zweeg nog even, en toen op. Ik ben bang, dat ik het Je zal moe ten zeggen, klonk het gedrukt; toen ver volgde hij met vaster stemMisschien kan Jij voor dit verdraaide geheimzin nige gedoe een verklaring vinden. Ik ben er tot nu toe niet in geslaagd. En? vroeg de rechter, toen de ander weer aarzelde. Kolonel Monroe richtte zich op. Vanavond, vervolgde hij, toen mijn vrouw zich kleedde, om haar gasten te ontvangen, legde ze haar halssnoer op tafel, om het even later aan te doen. Kolonel Monroe liep naar de tafel, nam het snoer, dat daar lag en hield het In zijn hand. Ze werd ergens door afgeleid en Ben jij bezig een web van bewijzen tegen mijn zoon, een Kent, samen te weven? vroeg hij. Kolonel Monroe hief zijn hand op. vvucxib even, txiöjcujiuxu, auvwuuiuuc hij, maak de zaak niet zwaarder voor me, dan ze al is. Rechter Kent bewaarde het stilzwijgen en langzaamaan, ging de kolonel voort: Toen mijn vrouw in haar kamer kwam, was het halssnoer verdwenen. Eerst dacht ze natuurlijk, dat ze het verlegd had. Ze zocht overal, maar moest eindelijk wel tot de conclusie ko men, dat iemand. dat bet... weggeno men was. Zoodra ze het mij vertelde en ik me overtuigd had, dat de paarlen er niet waren, gaf Ik Peter, mijn bediende order lederen gast, die vertrekken wilde, I te verzoeken in mijn kamer te komen. Niemand zal ontkennen, dat de Japan- sche concurrentie niet uiterst scherp is. Nog dezer dagen heeft men kunnen lezen, hoe verschillende groote Twentsche textiel fabrieken opnieuw gedwongen waren hun. productie verder in te krimpen vanwege de felle concurrentie van Japan op de markten in het Verre Oosten. Kunnen beschermende rechten of contin- genteeringsmaatregelen hier echter wel uit komst brengen? Wy gelooven het niet. De Indische bevolking is zelf door de daling van de productenpryzen zoodanig verarmd, dat elk verstandig mensch het moet toe- juicMen, dat de inlander zich tenminste nog met goedkoope Japansche katoentjes kan kleeden. „Het zou een groote onbillijkheid zyn”, 'zoo merkt de Heer Th. Ligthart in zyn on langs voor de Vfereeniging*-voor de Staat huishoudkunde en de Statistiek uitgebracht prae-advies op, „de Nederlandsche nijver heid te beschermen ten nadeele van de veel armere Indische bevolking. De ontbering, die de inlanders moeten dragen, is veel grooter dan die van het Nederlandsche volk.” Is het schrikbeeld van de Japansche con currentie trouwens wel zoo groot, als het veelal wordt voorgesteld? Om te beginnen voert Japan meer in dan uit. Ergens moe ten die Japansche importen dus vandaan komen en ze moeten ook ergens mede wor den betaald. Ook hier is het weer: leven en laten leven. „Het aandeel van Japan in den wereldhandel”, aldus de heer Ligthart, „is geringer dan men verwachten zou, luis- terend naar de doodelijke angst van heel de wereld voor de Japansche uitvoeren. Het j aandeel van dit land in den Wereldhandel is i van' 1929 tot 1932 gestegen van 2.8 tot 3.1 r/f. Ziehier het schrikbeeld Japan tot j zyn weinig verontrustende afmetingen teruggebracht. „Ja maar”, zeggen de pro- tectionisten en allen, die in angst en beven om bescherming roepen, „wat niet is, kan komen en wij dienen dus nu reeds het Ja pansche gevaar buiten onze grenzen te houden.”. Ongetwijfeld gaat Japan vooruit, maar het Japansche volk zit dan ook niet by de pakken nper. Het heeft onze handelsmetho- den eerst óvergenomen, toen verbeterd en die tenslotte zoo geperfectionneerd, dat het I wellicht nu onzen tijd wordt, eens iets van de Japanners te gaan leeren. Is het alvast niet in hooge mate geruststellend, dat de omvang van onzen buitenlandschen handel, in hoeveelheden goederen uitgedrukt, zich handhaaft? Ons aandeel in den wereldhan- Jonathan had den rechter verteld, dat i Lloyd Jackson voor het bal was komen I halen en dat ze samen waren gegaan. I Misschien Lloyd? Maar de rechter was nu vlak bij het huis, waarom hij zich dus niet verder in gissingen verdiepte, maar zich sterkte, voor wat komen zou. Toen hij het hek Indraalde, ontmoette hij iemand, dien haastig zijn richting uitkwam en de oude man bleef staan, denkend, dat die persoon hem iets te zeggen had, maar toen de naderbijko- mende gestalte den rechter, die onbe weeglijk in het maanlicht stond, be merkte, stond hij een oogenblik besluite loos stil en sloeg toen, zonder een woord te zeggen, een zijpad In. De neger aan de voordeur ging den rechter voor naar kolonel Monroe’s stu deerkamer en klopte. Beneden in de hall zag de rechter de dansende paren en hoorde het geroezemoes vgn praten en lachen Er kon vast niets ernstigs zijn, als die anderen zich zoo zorgeloos en luchthartig In de balzaal vermaakten Maar de deux ging open, de rechter trad binnen, sloot de deur achter zich en keerde zich om. Zijn vlugge, angstige oogen speurden de kamer rond en hU zuchtte van verlichting. Jackson stond daar In levende lijve en toonde geen spoor van een schandelijke ruzie, hoewel hU vreemd stil was en niet ópkeek, toen zUn vad!'^bmnentrad Kolonel Monroe haastte zich naar hem toe, stak zijn hand uit. 't Spijt me, dat ik je moest storen, I Randolph, begon hij en In die op em- I (lOIIISUIE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. plaat :henl agenten en moeten daaj van opname verzekerd

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1