f 1.50 Wollen japonnen Gemeenteraad van Gouda. TOT 31 DECEMBER DE GOUDSCHE COURANT GRATIS. Beurs van Amsterdam. chemisch reinigen (stoomen) vanaf Vóór de feestdagen klaar; Wit Pelikaan doet doit injotd! „DE PELIKAAN" GEMENGD NIEUWS. mits op deze een voorschot wordt ge geven door de Ned. Bank, vernemen wij, dat deze garantie verleend wordt, indien het voorschot minstens IC pet., der vor dering bedraagt. Dit voorschot staat naast de regeling, welke is gemaakt ten behoeve van Ne- derlandsche exporteurs die door het „leenwezen" hunner vorderingen in moei lijkheden kunnen geraken en daarom een voorschot kunnen krijgen. De Ned. Bank behoudt zich echter het recht vooP^om de beleening van bevro ren vorderingen ten einde een koersga- ïantie te verkrijgen, te weigeren, hoewel harerzijds zooveel mogelijk de verkrij ging der koersgarantie zal worden bevor derd. Tien piocent extra voor werkverschaffing. Bij rondschrijven van 13 December j.l. deelde de Minister van Socialè Zaken aan de betrokken gemeentebesturen mede, dat bij wijze van extra-winterhulp boven de gewone Kerstgave nog 10 pet. extra aan gesteunden rkan worden uit gekeerd, welke iü pet. geheel voor reke ning van het Departement van Sociale Zaken zal komen. Deze extra 10 pet. zal worden geput uit de bijzondere gelden, welke de Regeering als speciale winter hulp voor eenmaal beschikbaar heeft ge steld. Wij vernemen than§, dat de Minister van Sociale Zaken besloten heeft uit de extra gelden, welke voor winterhulp be schikbaar zijn, eveneens bij wijze van Kerstgave een bijzonderen toeslag te geven aan lien, die in de loopende werk week bij de werkverschaffing zijn ge plaatst. Den hlerbedoelden tewerkgestel- den, aldus is aan de inspecties voor de werkverschaffing telegrafisch medege deeld, kan aan het einde van de loopen de werkweek, bij gelegenheid van de loonbetaling, boven het uit te betalen loon, li) pet. van het aan ieder uit te keeren weekloon worden uitgekeerd. Deze extra 10 pet. komen geheel voor rekening van het Rijk. Dr. F. H. van Kooyen. Benoemci tot directeur van de gemeexue-ziekenliuizen in den Raag. De gemeenteraad van s-uravenhage heelt oenoemd tot geneesheer-directeur aer gemeentelijke ziekenhuizen, dr. P. H. van Rooyen. arts, directeur van den uelheentenjicen en Geneeskundigen Ge zondheidsdienst en geneeskundig-direc teur van het gemeente-ziekenhuis te Zaandam, met 42 stemmen tegen een stem op den heer H. Kinderman, arts. medisch adpunct-directeur van het Wn- heimina-ziekenhuis te Amsterdam Deze benoeming strekt ter vervulling in de vacature, ontstaan door het aan dr. E. A. Koch verleende eervol ontslag als geneesheer-directeur der gemeente lijke ziekenhuizen. Onder voorzitterschap van Burgemeester Gaarlandt heeft de Raad gisteren de behan deling dier vorige week onderbroken raads- agenda voortgezet. Daaraan waren thans nog een negental punten toegevoegd. Alle leden waren aanwezig behalve de heer Van der Endt, di« ongesteld is. Het in de vorige vergadering aangehou den Voorstel tot benoeming van een onder, wijzeres aan de O. L. school B werd op voorstel van Mevr. Riesz in ver band met het advies van den inspecteur L. O. opnieuw aangehouden, nadat daarover in besloten vergadering nog was gesproken. Benoeming van een curator voor het Stedelijk Gymnasium in de vacature P. de Vos. Door het college van Curatoren werden anbevolen Dr. H. Vixeboxe en Dr. J. P. Treub. De heer SANDERS (s.d.) spreekt zijn leedwezen uit dat niet een geestverwant als opvolger van den heer de V os op grond van de evenredige vertegenwoordiging als cu rator is aanbevolen. Spr. verzoekt daarom terugzending van deze aanbeveling aan curatoren met ue uit- noodiging met dezen wensch rekening te houden. De heer M1DDELWEERD (r.k.) onder steunt dit verzoek. De heer PO LET (a.r.) meent dat deze uit- noodiging beter is dan dat iemand buiten de aanbeveling om wordt benoemd. De VOORZITTER wijst daarentegen op s moeilijkheid welke ontstaat als Curatoren niet op politieke overwegingen willen let ten en alleen persoonlijke antecedenten laten gelden. Wethouder MUYLWIJiK (a.r.) meent te weten dat iemand van de S.D.A.P.-zyde zou zyn gepolst en dat het antwoord zou zijn geweest dat aan die zijde geen keus is voor deze functie. De heer SANDERS (s.d.) zegt dat er wel is gepolst, maar niet door Curatoren. Het is mogelijk dat Curitoren niet op evenredige vertegenwoordiging letten, maar is een kleine moeite hun hieraan te her- Sigarenmakers in massa op straat. Gulden Vlies omtsTaat 600, Philips 200 man. Het Volk meldt: De directie van de slgarentabriek „Gul den Vlieste Beuzel (N.-Br.) heelt haar personeel, bestaande uit honderd zestig arbeiders, ontslagen. Als voornaamste oorzaak van dit mas sa-ontslag wordt genoemd de groote fa brieksbrand, die eenige weken geleden in Tilburg heeft gewoed. Door de directie van de N.V. Tabaks fabrieken Philips zijn tot pu toe onge veer tweehondend man ontslagen. Het gerucht als zou de heele fabriek stopgezet worden ts onjuist. De laatste jaren is het personeel uitgebreid van 460 op 860. Als gevolg van de wet op het cadeaustelsel is de omzet echter achter uitgegaan. Men hoopt het nog In dienst zijnde personeel in de fabriek te kunnen houden om, zoodra de voorraden zijn ver kocht, weer Volle weken te gaan werken. Voortvluchtig ambtenaar van Borne uit Catnada terug. Door Engeland uitgeleverd. Op 27 Maart was de ambtenaar J. S. te Borne, belast met de controle op de steunregeling voor' de werkloozen en de ultkeeringen, plotseling verdwenen. Hij had verklaard de bijzetting van het stof felijk overschot van Koningin Emma te willen bijwonen en vergunning verkre gen daarom den volgenden dag wat later- op het bureau te komen. Doch hij keer de in het geheel niet terug en het bleek spoedig, dat hij de plaat gepoetst had en naar Canada vertrokken was. daarbij zijn vrouw en zes kinderen zonder eeni ge waarschuwing in den steek latende. Spoedig kwam aan den dag, aldus „de Tel.", dat zijn kas en administratie niet klopten en bij een nader onderzoek ont dekte men, dat de gevluchte voor dui zenden guldens verduisterd had ten na- deele van de gemeente en de werkloo zen, door te knoeien in de staten en min der uit te keeren dan hij verantwoordde. De Justitie bemoeide zich met de zaak en de verblijfplaats van S. in Canada werd opgespoord. Daar hij in het bézit van een valschen pas Canada binnengekomen was wees de regeering van dit land hem uit. Bij aan komst in Engeland deze week werd hij door de Engelsche politie gearresteerd en op verzok der Nederlandsche Regee ring aan Nederland uitgeleverd. Vrijdag jl. is hij te Rotterdam aangekomen en onder geleide van twee rijksveldwachters naar Almelo getransporteerd, alwaar hij bij aankofnst dadelijk voor den. rechter commissaris bij de Almelosche rechtbank jhr. W. Q.m Mollerus, geleid werd. die hem aan een verhoor onderwierp. Daarna is S. in het huis van bewaring te Almelo opgesloten. Wethouder Mr. DE WITT WIJiNEN (lib.) acht het gewenscht in besloten vergadering medédeeling te doen wat aan deze aanbe veling is voorafgegaan. Besloten wordt in geheime vergadering over te gaan. Na ruim een half uur wordt de openbare vergadering heropend. Voorziening vacature M. A. Verkerk in vier Raadscommissies. In de vacature-Verkerk in de. Commissies voor de Strafverordening voor den Reinir gingsdienst, voor de Gemeentefinanciën en voor het Onderwijs wordt benoemd de heer A. van W(jk. Herziening Van het salarisbesiuit 1929 betreffende de ambtenaarssalarissen. De VOORZITTER leidt het voorstel in. Dc vorige regeling dateert van 1920 en later van 1929. Spr. geeft weer welke kortingen en pensioenbijdragen er sindsdien zijn ge komen. De brief van den Minister van Augustus heeft de mededeeling gebracht dat sommige salarissen te hoog zijn. Daar om hebben B. en W. een meerderheidsvoor- stel gebracht, waarin eeai gelijkschakeling wordt gebracht tusschen de functionarissen van Gemeente en Rijk en de daarbij gestel de salarissen, met dien verstande dat nie mand in salaris vooruitgaat, ook al zou het Rijkssalaris hooger zijn Voor de ongehuw- den wordt het salaris op 90'A van het sala ris als maximum voorgefeteld. Spr. geeft ook de details der herziehing weer, zooals die in het voorstel zyfl aangegeven. Het georganiseerd overleg heeft zich tegen deze voorstellen verklaard. Spr. heeft hoop dat waar vorige week de Raad *en tegengesteld standpoint innam als het G.O. dit nu ook het gevaPvzal zijn, zoodat het meerderheidavoorstel Systemming bij den Raad zal hebben GelaMi 1 Enkele dagen geleden heeft de S.D.A.P.- fractie een nieuw voorstel ingediend. De gedachtengang van dat voorstel is dat de hoogere ambtenaren nog een extra schrap je moeten hebben. Wethouder KOEMANS (r.k.) zet evenals vorige week als fractie-voorzitter het voor stel der minderheid van B. en W. uiteen, dat ook het voorstel der r.k. fractie is. Spr. verkldart de totstandkoming van bet minderheidsstandpunt. Het vindt zijn oor- iprong in den brief van den Minister van April waarin deze zijn inzicht kenbaar maakte. Naar spr. mededeelt is het juist Re- bleken dat van de zijde van den minister alleen bezwaar wordt gemaakt tegen be paalde genoemde salarissen. De titulatuur-wijziging laat de Regee- ring.geheel koud en is onnoodig: de salaris regeling is op andere gronden gebaseerd. De meerderheid van B. en W. wilde wel de ti tulatuur overnemen maar niet de salarissen, want die worden lager gesteld. Spr. wijst er op dat verschillende pro vinciën en de vier grootste gemeenten zich hebben schrap gezet tegen al te groote ver laging. De soc.-dem. zitten 'daar niet iri de besturen, dus van die zijde is de tegenstand niet gekomen Ook andere steden hebben dat itandpunt ingenomen Vlaardmgen, Voor burg worden door spr. aangevoerd. In Vlaardingen zijn de financiën buitengewoon slecht, slechter dan, in Gouda. (Eeti stem: Mooi voorbeeld!) In gemeenten waar verlaagd wordt ge schiedt dat omdat de salarissen daar te hoog waren; in Gouda is dat niet het geval Daarom behoeft volgens den Minister hier niet te worden verlaagd. Het salaris in Gouda staat gemiddeld 500.— lager dan het gemiddelde van vergelijkbare gemeen ten. Zitting van Maandag 17 Dec, Een zitting van half acht tot één uur in den nacht. Vier uren salarisdiscussies. Resultaat salarisher ziening: zeven hoogere ambtenaren een verlaging van 100150200. Herziening salarissen Perso neel Muziekschool Benoeming curator Gymnasium op politieke gronden teruggezonden. Grond- aankoopen. Wegverbetering Krugerlaan. Volle restitutie te veel omzetbelasting op gas en electr. stroom. Besluit in den nacht: Prettige Kerstmis Gelukkig Oud en Nieuw. Het voorstel door de S.D.A.P. inge'1 end noemt spr. een knap stuk werk omdat hier mede wordt ondervangen de moeilykheid dat het salaris zou teruggaan By de 2e, 4e en te groep is het premieverhaal kleiner, maar bij de 6e, 'ie en be groep is men verder gegaan. Ue 6e groep wordt 200 la ger, de ue groep 300 en ae 8e groep 401) lager dan het gewone salaris. Spr. vraagt of dit uit het nivelleeringsbegrip voorkomt of uil jnindere waardeering van het intellect? lr.dien dat net geval is, dan vraagt, spr. een ruimere'opvatting van het begrip wat voor den hoogerenambtenaar woidt vereischt. Spr. wyst op de salarissen welke in Dor drecht onder sanctie va* den Minister zijn voorgesteld. Daar is bijzondere waardeering voor de hoogere ambtenaren. En daar zyn soc.-dem. in het college. Daar heeft onder-directeur der Electr Centrale 6850, de directeur van Maatsch. Hulpbetoon 4300.—, de Directeur der Radiodistributie 10.000.Spr. geeft de volledige iyat der salarissen weer. (Stemmen: Geen vergelij king!). De heer SANDERS (s.d.) verklaart de aanleiding tot heit door de S.D.A.P. inge diende voorstel Het heeft spr. getroffen dat de gedachte byi B. en W. heeft voorgezeten dat in de toekomst een ongelijkmatige be zoldiging komt vóór dezelfde functies. In het. voorstel der S.D.A.P. is flu een re. geling getroffen, welke in overeenstemming is met de werkelijkheid. Ook spr.'s fractie heeft bezwaar tegen de verandering van titulatuur. De werkzaam heden zijn overal verschillend. Spr. vraagt welke argumenten er hebben gegolden voor de bezoldiging van den con cierge en zijn vrouw, de voorgestelde be zoldiging is aan den lager* kant. Spr. vraagt of de Minister die verlaging ver langt. Men kan zich wel steeds op den Mi nister beroepen, maar hier moet een eigen meening gelden. Dat geldt ook ten opzichte der hoogere ambtenaren. Spr. gevoelt wel dat daaruit zou kunnen worden geconclu deerd een mindere waardeering, maar er zyn toch tal van verschillende werkzaam heden, die niet steeds vergelijkbaar zyn. Dat zyn steeds teere punten. Spr. wil op die hoogere ambtenaren een meerdere korting toepassen op grond van noodzakelijke aan passing om voor anderen nog hardere maat regelen te kunnen verzachten. Spr. is overtuigd van de noodzakelijkheid van hoogere waardeering voor hoogere functies. Maar er is een schrille tegenstel ling in dezen tij^ dat vdn wie niet heeft, nog wordt genon^ai, terwijl van de hoor gere salarissen niéts zou mogen worden af* genomen. Het is yolgens spr. een eisch van billijkheid dat van 'bovenaf met verlaging wordt begonnen Wat wordt voorgesteld Vindt spr. zeer goed verdedigbaar. Hier door wordt niet geraakt aan de levenshe il Met de beoordeeling van de groep van chefs kan spr. zich ook niet vereenigen; spr. acht hef niet, juist dat deze in loon ach teruitgaan. Het aanvangssalaris van den chef is lager dan het maximum van den werkman. Dat is niet bevorderlijk voor diens pc si tie Een Leidend persoon moet geen be lang hebben by overwerk door hem extra betaling daarvoor te verleenen. Daartegen over moet staan een compensatie in het salaris. Spr. heeft ook bezwaar tegen de lager,» vergoeding voor den bevolkings- agent-huurophaler. Er is vooral in dezen tijd tact noodig om zooveel mogelijk binnen te krijgen. Dat ambtenaren diploma's halen acht spr. in het belang der gemeente. Daarom is spr. van oordeel dat daarop niet moet worden gekort. Spr. hoopt dat de Raad het inzicht der S.D.A.P. zal deelein. De heer ZANEN (e.g.) meent dht de dis cussie evenals vorige week heel weinig resultaat zal hebben. Het zal njet veel baten al gaat het om een klein offer te vragen van de ambtenaren. De drang der omstan digheden maakt het noodzakelijk dat by de overheidslichamen zoowel als bij de parti culiere bedrijven de salarissen omlaag moe ten. Het is dus niet juist wat wethouder Koe mans zegt dat Gouda* in deze alleen staat. Het standpunt van de collega's van wethou der Koemans in de groote steden wyst daar op. Hier wordt niet meer gevraagd dan wat de Minister wenscht. Men zegt zoo min mo gelijk ingrijpen der Regeering te willen. Maar men bewerkstelligt het tegendeel. Het is niet juist dat de herziening door wethouder Koemans verdedigd steunt op den brief van 24 April van den Minister, het is de wensch geweest van een groot deel van den Raad. Mevr. Riesz heeft al eerder gevraagd dat voor 1 Mei de herziening ge reed zou zyn, maar men heeft dat niet ge daan. Door het ontbreken van homogeniteit in het college is daarvan niets terechtge komen. Nu stuurt men het er op aan dat men in den Haag zal bepalen hoe Gopda de salarissen zal voorstellen. Hier zyn de neuzen geteld. We weten hoe de beslissing zal zyn. Wanneer hier de regeling van Dordrecht zal worden aanvaard, dan komen de amb tenaren van Gouda sterk in het gedrang. Daar zyn het dubbele aantal groepen van hier. Er zyn ook andere posities. De maxima zouden zeer veel slechter zyn. Het spyt spr. dat van de geheele salaris regeling geen laars terejcht komt. Behou dens een kleine wijziging van de S.D.A.P. blijft de toestand precies zooals die thans is. Spr. herinnert aan de bespreking in ge heime vergadering over de salarisregeling van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger, waarvan het geheim door het raadsbesluit vorige week is opgeheven. Het - reeds gepubli- Aan hen, die zich met ingang van 1 Januari 1935 op de GOUDSCHE COURANT voor ten minste drie maanden abon- neeren, zenden wij de tot en met 31 December a.s. verschijnende nummers GRATIS. Aan het bureau MARKT 31, Telef. 2745, wordt opgaaf verzocht van de gewenschte wijze van betaling: PER KWARTAAL 2.25 of 17 CENT PER WEEK. ceerd. By die besprekingen was spr. niet bekend welke houding de S.D.A.P. zou aan nemen ten aanzien van de drie hoogste functionarissen. Toen kwam na het voorstel van 5 door spr. mede gesteund, plotse ling van de S.D.A.P. het voorstel van 10 'A extra verlaging, tegenover het standpunt der R.K., die geen verlaging wenschten. De toelichting door de S.D.A.P. by haar voorstel gegeven dat van de hoogste sala- rissèn het meest af kan, had spr.'s instem ming. Echter is spr. van de veronderstelling uitgegaan dat de S.D.A.P. ook bereid zoo zyn tot medewerking aan een verlaging over de geheele linie. Indien het pr. bekend ware geweest dat het de bedoeling der S.D.A.P. was om eerst by ƒ4000.en daarboven verlaging toe te passen, dan zou dat voor stel zyn instemming niet hebben gehad. Spr. drukt zyn spyt uit dat hjj aan dat ad- vies van 10 rA extra verlaging zyn stem heeft gegeven. De heer BEGEER (c.h.) drukt zyn ver wondering uit over de opmerking van wet houder Koemans dat Rijksambtenaren in den Raad aan salarisverlaging medewerken. Meent wethouder Koemans dat die rijks ambtenaren hier zitting hebben krachtens hun ambt of dat zy hier alleen zyn om belangen van ambtenaren te bevorderen? In dat laatste geval zou men ook kunnen onderstellen dat de heer Koemans hieHtzit 'om de belangen der schoenwinkeliers te be hartigen. Een rijksambtenaar, die lid is van den Raad, is hier om de belangen der ge heele burgery te bevorderen. Spr. vraagt, waar het grootste deel der gemeenschap, ten koste van groote opoffe ringen en ontberingen, zelfs van spaarpot ten van kinderen, by vele werklieden in het vrije ibedryf eveneens, de belastingpennin bijeen moet garen, of het nu verant woord is royaal te zyn en te blijven tegen over een deel der burgery! Het wil er by spr. niet in dat het onredelijk zou zyn voor alle ambtenaren een korting voor te stellen. Spr. vraagt wethouder Koemans of hem aan het Departement in den Haag ook niet is medegedeeld dat de bezetting in hoogere rangen hier topzwaar is, dat men in Gouda aan drie hoofdcommiezen genoeg heeft en een referendaris geheel overbodig is. In dat geval dient daaraan aandacht te worden geschonken bjj het ontstaan van vacatures. Indien wethouder Koemans van oordeel is dat de ambtenaren moeten worden betaald r hun arbeid, dan vraagt spr. waarom er dan zooveel verzet is om den kassier bij- den Gemeente-ontvanger in de derde groep te plaatsen. Deze ambtenaar verricht zeer verantwoordelijk werk, dat niet betaald is met een salaris van ƒ2000.waarbij se dert kort vry wonen, vuur, licht en water is gekomen, wyl door dezen functionaris in het pand Gouwe 2 te laten wonen, een con cierge wordt uitgespaard. Deze salarieering is een onrecht dat moet worden hersteld. Spr. dient een voorstel in om dezen functio naris in groep III te plaatsen, met bepaling dat zoolang hij in het gebouw woont 10 van zyn salaris voor huur enz. zal worden ingehouden. Wethouder Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) kan zich wel aansluiten by het betoog van den heer Zanen. Ook is spr. het eens met den heer Sanders dat men zich niet als cadavers achter het standpunt van den Mi nister moet scharen. Spr. is niet gebonden aan wat de Minis ter zegt, maar wil hetgeen de Minister vraagt als richtsnoer aannemen voor eigen beoordeeling der omstandigheden. De cumulatie van functies van den be volkingsagent is den Minister natuurlijk niet bekend. Daarom is over dezen functio naris natuurlijk gezwegen. Spr. is van mee ning dat dit salaris te hoog Is in vergelij king b.v. met den 2en keurmeester van het slachthuis. De havenmeester heeft ook nog een bij- functie, waardoor diens ipkomen ƒ3500. bedraagt. By vergelykipg met een commies le klasse ls dat zeer onevenredig, De functie van havenmeester hier is tooh niet te ver gelijken met die van Dordrecht, dat zich ;ehaven noemt! Spr. is het met den heer Begeer eens dat den Haag is opgemerkt dat de rang hoofdcommies te z,waar is bezet. De drie hoofdafdeelingen moeten door een hoofd- nies worden bezet, overigens is dat on noodig. Spr. houdt zich aan de liberale loon politiek dat elke arbeider zyn loon waard is, maar zij die het niet waard zijn, moeten op de plaats worden gebracht, waar ze be- hooren. De VOORZITTER deelt mede dat door de R.K. fractie een sub-amendement is inge- i op het amendement der S.D-AJP., be- oogend om voor-de groepen VI, VII en VIII de salarissen welke na aftrek van de extra tijdelijke kortingen bedragen resp. 4583. -"3— en 5805.— te bepalen op 4600.-, 5050.-en 5800.zulks in tegenstelling met het voorstel der S.D.A.P., dat deze groe pen wilde vaststellen op resp. ƒ4500.—, 4900.— en ƒ5600.—. De Voorzitter wyst er op dat uit de dis cussies blykt dat by de r.k. woordvoerder de gedachte heeft post gevat, dat het col lege van Bn en W. ten aanzien der ambte naarssalarissen het standpunt inneemt als den Shylocjf in de Koopman van Venetië, wien het eep genoegen is het laatste pondje vleesch af te halen. Dat is wel al te mal. Spr. herinnert er aan dat de Minister ge noemd heeft bepaalde hem bekende gevallen, welke voor verlaging in aanmerking komen, 1 maar dat houdt niet in dat onbillijke houdingen moeten blijven bestaan. De ven lagmg ten aanzien van den bevolking «gent voorgesteld is billijk. De verm X rmg met 672— van het salaris gaat „l leidelyk, eerst met 3 dan met 6 naarna 16 volgens een afloopende schaal' Het is niet verantwoord het huidige on evenredige salaris te handhaven Spr. noemt de door den heer Sanders uit ng3ntndfdd„aCrhd datHde h0°8ere naren by de door de s.-d. voorgestelde v*r lagmg geen boterham minder züllen eten Het intellect moet toch betaald worden' anders gaat men den weg op, dat de sjon.' werman evenVeel moet verdienen als de hleted^X. beSCh°~ By de daarop gevolgde artikelsgewiise behandeling werd het salaris van den con cierge en den gemeentebode gewijzigd in 15002000, het salaris van de chefs ver hoogd met 78.en gebracht op f1800— 2100. Het voorstel van B. en W. tot wijiiirinir der titulatuur werd verworpen. Een voorstel van de S.D.A.P. tot vaststel ling van groep II op fmO—fi\% werd Het sub-amendement der R.K. fractie be- oogend bestendiging der hoogere ambte naarssalarissen van de groepen VI, VII en VIII werd verworpen, waarna het amende ment van de S.D.A.P., waarbij deze groepen resp. met 100—, 150— en 200— wor den verlaagd, werd aangenomen. Over deze beide amendementen had een uitvoerig debat plaats, waarby wethouder Mr. de Witt Wynen te kennen gaf het te betreuren dat zyn voorstel tot het instellen van een raadscommissie voor de regeling dezer aangelegenheid niet was aanvaard. Het voorstel van B. en W. om voor on gehuwde ambtenaren het maximum van het salaris te brengen op 90 van thans, werd verworpen. Het voorstel van B. en W. tot halveering van de vergoeding voor niet-vereischte di ploma's werd aangenomen. Na uitvoerige discussie werd het voorstel Begeer c.s. om den kassier by den Ge meente-ontvanger te plaatsen in groep III, waardoor diehs salaris zou opklimmen van ƒ2000.tot ƒ3100.aangehouden ter na dere bestudeering. Een voorstel van de R.K. fractie om de regeling voor de adj-commiezen tit., com miezen le kl. tit. en hoofdcommiezen tlt. vast te stellen op ƒ2000—, ƒ3350— en 3900.werd aangenomen. De geheele herziening werd vervolgens aangenomen met 5 stemmen tegen. Tegen stemden Mevr. Riesz en de heeren Van Wij nen, Muylwyk, Mr. de Witt Wijnen en Zanen. Het voorstel tot herziening van de sa- Zonder discussie aangenomen. Het voorstel tot wijziging der verorde ning op het buitengewoon lager on derwijs (intrekking toelagen). Werd na discussie door B. en W. terug- Aapgehouden met het oog op het nachtelijk uur: Het voorstel tot wijziging van het werkliedenreglement 1929; het voorstel tot wijziging van het ambtenaren reglement 1919; het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tegen de heeren P. A. Vingerling en H. Zanen, inzake de afreke ning van het bouwplan „Onder de Boom pjes c.a."; het voorstel tot aanvulling der Algemeene Politieverordening met betrek king tot de Zaterdagavondmarkt; Het voor stel tot het toestaan van een afwijking der verordening, betreffende de eischen, waar aan een localiteit moet voldoen om voor een tapvergunning enz. in aanmerking te kun nen komen; het voorstel betreffende het adres van melkhandelaren omtrent de leve rantie van melk voor rekening van Maat schappelijk HulpbetoQn. Zonder discussie of stemming werden nog aangenomen: Het voorstel betreffende het verzoek der bouwvakarbeidersbonden om in de bouwvergunningen een bepaling op te nemen, dat 80 'A Goudsche werkkrachten moeten worden tewerk gesteld. Het voorstel tot verkoop van oude en het aankoopen van nieuwe boomen. Na korte discussie werd goedgekeurd: Het voorstel tot het aankoopen van grond aan de Krugerlaan tot weg verbetering van den heer J. P- Des sin*. Het voorstel betreffende het niet- verhalen van omzetbelasting op gas- en electrischen stroom werd na ifitvoerige bespreking op zoodanige wijze geamendeerd, dat daarby besloten werd dat over de maand December aan de gebruikers de te veel betaalde 4000— aan omzetbelasting zal worden gerestitueerd. Kerstgroet van den Burgemeester Alvorens de vergadering te sluiten het was inmiddels één uur geworden richtte de Voorzitter een vriendelijk wóórd tot de raadsleden om hen een goede Kerst mis en Oudejaar te wenschen. Deze Kerstgroet werd door Mevr. RIE»/- beantwoord met dank en wederkeerige goe de wenschen. Te 1 uur ging de Raad uiteen. o STADSNIEUWS. GOUDA, 18 Dec. 1934. Een proet vergunning verleend. Burgemeester en Wethouders doen te weten, dat zy voor den tyd van 6 maanden een proetvergunning hebben verleend aan W. van den Broek, Goejanverwelledyk 17, aldaar, en zyne rechtverkrijgenden tot het 'oprichten en in bedrijf brengen van «en pluimvee voederf abri elk en het plaatsen daar in van 2 electromotore, respectievelijk van 11 en 7 P.K., gelegen aan de Nieuwe Gouwe,- Oostzijde no. 1, kadastraal bekend in ge meente Gouda Sectie G no. 1228 behoudens het recht van belanghebbenden tot het in stellen van beroep binnen 14 dagen bij H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hij, die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeeu- 4%,bestuiur efn (by deurwaardersexploit) aan dengene, aan wien de vergunning is ver leend. De vereeniging „Bethel" hoopt morgen, Woensdag en Donderdag telkens des avonds half acht in de Westerschool, Kerstsamen komsten te houden. Oud-zendel mg Legêge zal aan de hand van lichtbeelden spreken over zyn arbeid onder de boschnegers in Suriname. Verder is er een afwisselend pro gramma. Postbestelling in Rotterdam. De directeur van hei postkantoor alhier maakt bekend, dat de postbestelling te Rot terdam is gedecentraliseerd. Om een vlugge en regelmatige behandeling van poststuk ken voor die plaats te bevorderen, is het aan te bevelen één der districten Noord, Zuid, Oost, Wesf of Centrum in de adressen op te -nemen. Ter raadpleging voor het publiek J hangt in de wachtkamer van het postkan toor epn plattegrond, alsmede een straten- lijst van Rotterdam. Inlichtingen hierom trent zijn aan het loket, verkrijgen. De districtsaanduiding behoort voluit te ge schieden, dus Rotterdam-Centrum, Oost, West, Noord en Zuid en dus niet Rotter dam*C., O., W., N. en Z. Een aanrijding op de Markt. Hedenmorgen om 10.45 uur voftd voor het Waaggebouw op de Markt een aanrijding plaats tusschen een van Achter de Waag kemeinde vrachtauto en een luxe auto be stuurd door den heer C. de J. De luxe wa gen bekwam eenige schade aan het spat bord, welke onderling geregeld werd. Vergadering Vereeniging van Directeuren van Maatsch. Hulpbetoon. De Vereeniging van Directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft het voor nemen -een vergadering te houden op Zater dag 29 Üecamber te 2 uur des middags in de bovenzaal van „Ter Gouw", Bleekers- singel 1, alhier Op deze vergadering zal de heer L. A. van Doorn spreken over „Steunregeling en Ar menzorg" en de heer Mr. Ebbenhorst Tengbergen over „Distributie groenten on der de gesteunden". W andelspor t vereeni ging. De op 3 December opgerichte wandel- sportvereeniging houdt op Woensdagavond 814 uur in Café „Central" ingang Zeuge straat, een ledenvergadering. Het bestuur wekt iedereen, die sympathie gevoelt voor de wandelsport, op om deze vergadering bij té wonen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Het leeszaalgebouw zal behalve op de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag op Maandag 24 December en op Maandag 31 December den geheelen dag gesloten zijn. Nieuwe leden voor 1935 kunnen zich vanaf heden opgeven. Men zie de bijzonderheden in de advertentie in dit nummer. Men verzoekt ons er nog op te wyzen, dat het bedrag der contributie voor niemand een bezwaar be hoeft te zyn, daar dit bedrag desgewenscht maandelijks of per kwartaal kan worden voldaan. Verblijdend is het te kunnen vermelden dat het bezoek aan de leeszaal een sterk stijgende lyn gaat vertoonen. In November werd de zaal bezocht door 1135 personen. Als men dit vergelijkt met het eerste jaar 1929, toen de zaal in dezelfde maand door 434 personen bezocht werd, dan blykt toch wel hoe steeds meer Gouwenaars deze rus tige gelegenheid met haar vele couranten, tijdschriften, naslagwerken enz. enz. op prijsgaan stellen. Turnkring Gouda en Omstreken. Zaterdag zal te Waddinxveen in de open bare school aan d.e Brug het jaarlij ksche diploma-turnen -voor turners uit de Kring Gouda en Omstreken gehouden worden. Hoewel de inschrijving nog beduidend on der die van het vorige jaar bleef, zal toch een bevredigend aantal deelnemers naar Waddinxveen trekken, teneinde te traenten tich i-n het bezit te stelLen van het zoo be geerde diploma en zich daarmee een plaatsje in de keurafdeeling te verzekeren. Aange vangen zal worden des avonds 6 uur. De handballers, die met belangstelling naar de aanvang van de handbalcompetitie hebben uitgezien, kan medegedeeld worden, dat deze in Februari een aanvang zal ne men, zoodat nog voor de Bondsspelen zullen aanvangen, de competitie beëindigd zal zijn, Kovaos Lajos in Februari naar Gouda. De bekende A.V.R.O.-band van Kovacs Dajos gaat i-n het begin van het volgende jaar weder op tournée en zal op Dinsdag 5 en Woensdag 6 Februari een concert in den Grooten Schouwburg alhier even. De komst yan de band zal ongetwijfeld door vele lief hebbers der jazz-muziek met verlangen te gemoet worden gezien. Dc glazen in de Sint Janskerk. Naar aanleiding van een daartoe aan B. en W. van Haarlem gericht verzoek van het dageiyksch bestuur van het Fonds tot Herstel van de Goudsche glazen, stellen B. en W. voor in de kosten van restauratie een bijdrage te verleenen van 990. Waar het **treft d« restauratie o.m. van het glas in i697 geschonken door de stad Haarlem en uitgevoerd door den Haarlemschen kunste naar Willem Thibaut, vertrouwen B. en W. W., dat de Raad met het college deze uit gave gerechtvaardigd zal achten. Volks- «i School bad. Gedurende de week van 10 tot en met 15 December werden in het Volks- en School- bad gebruikt 89 kuipbaden, 466 sproeibaden en 1125 schoolbaden, totaal 1680 baden. (teeft U NU op ais LID van de OPENBARE leeszaal EN BIBLIOTHEEK - Contributie 2.per jaar. Voor echtgenooten dubbêl-lidmaat- schap j 1.50 p. persoon. Voor jon«eiui van 1618 jaar t 1.— per jaar. Contributie Kan desKewenscht in termijnen voldaan worden. Nieuwe leden lezen tot 1 Jan. gratis. - GEKN LKC»Gr,LD VÜK liUr.rv: I Kantongerecht. Uitspraken strafiitUna d.d. 13 Dec. j Veroordeeld werden: Wegens schoolverzuim: T. I. te Zeven- huizen 5 sub. l d. h.; L. V. te Waarder usub. 2 d. h.; J. van P. te Moerca- pelle b sub 2d. h.; K. L. te Ouderkerk j o sub. i d. h. J Wegens overtreding van art. II Crisis- J akker besluitH. C. K. te Schoonhoven 3ü sub. 6 d. h.; C. K. te Ouderkerk a. d. IJssel 7.60 sub. 2 d. h. v.v. aardappels. 1 Wegens overtreding van art. b Crisis- varkensbesluit: G. J. de J. tb Polsbroek l bü sub. 14 d. h. Wegens overtreding van art. Crisis- rundveebesluit: A. V., G. V. en I. V. allen te Hekendorp, ieder 10 sub. 2 d. h. Wegens overtreding van art. 6 M. en j R.R.: J. C. W. te 's-Gravenhage 5 sub. 1 d. h.; M. V. te Boskoop 5 sub. 1 d. h. Wegens overtreding van art. 30 A.P.V. Lange Ruige WeideA. D. te Lange Rui ge Weide 6 sub. 2d. h. Wegens overtreding van art. 9 M. en R. Besch.W. van W. te Stolwijk 2 x 1.50 sub. 2 x l d. h. Wegens overtreding van art. II M. en R.R.: I. B. te Gouda 1.50 sub. 1 w. t.; A. V. te Zwammerdam C.50 sub. 1 d. h.; A. van M. te Rotterdam 1.50 sub. 1 d. h.; A. R. te Rotterdam 1.50 sub. t d. h.; M. A. H. S. te Gouda l sub. l d. h. Wegens art. 78 A.P.V. Gouda: H. van W. te Gouda 2 sub. l w. t.; J. J. van E. te Waddinxveen 5 sub. 2 w. t. Wegens overtreding van art. 16 M. en R.R.: M. D. S. te Heerjansdam 2 x 5 sub. 2 x 1 d. h. Wegens overtreding art. 2 Melkbesluit: a.L. te Moercapelle 100 sub. 20 d. h. Wegens overtreding van art. 23 Jacht wet: J. G. v. d. M. te Waddinxveen 30 sub 5 d. h. v.v. voorwerpen. Wegens overtreding van art. 22 M. en R.-wet* D. de B. te Capelle a. d. IJssel 3 sub. 1 d. h.; W. F. K. van M. te den Haag '20 sub. 4 d. h. Wegens overtreding van art. 36 Vogel- wet: E. v. d. B. te Reeuwijk 2.50 sub. l d. h. teruggave tortels en verbeurdver klaring van de lijster. Wegens overtreding van art. 37 A.P.V. Gouda: A. A. L. te Gouda 2 sub. 1 d. h. H. J. de B. te Gouda 1 sub. ld. h.J. G. van E. te Gouda 2 sub. l d.J&. Wegens overtreding van art. 79 A.P.V. Gouda: D. J. v. d. A. te Rotterdam en A. J. C. te Gouda ieder 1.50 sub. l d. h. Wegens overtreding van art. 164 A.P.V. Gouda: P. van H. te Gouda 10 sub. 2 d. h.; Wegena overtreding van art. 166 A.P.V. Gouda: 3 sub. i d. h. Wegens overtreding van art. 6 M. en R-wet: J. D. te Oudewater 2.50 sub. 1 d. h. Wegens overtreding art. 17 Visscherij- wet: A. D .te *s-Gravenhage 2 sub. 1 I d. h. I Wegens overtreding van art. 62 M. en f R.R.: A. B. te Gouda 5 sub. 1 d. h. Wegens overtreding van art. 59 M. en R.R.: G. van A. te Alphen a. d. Rijn 3 sub. 1 d. h.; G. A. van IJ. te Rotterdam 1.50 sub. 1 d. h.; J. B. te Gouda 3 sub. l d. h. Wegens overtreding van art. 34 Arb - wet: J. v. d. L. te Waddinxveen 2 x 1 d. h. voorw. proeftijd i jaar. Wegens overtreding van art. 435/3 W. v. S.: J. P., gedet. te 's-Hertogénbosch, 10 sub. 2 d. h. Wegens overtreding van art. 24 Arbeids wet: D. de R. te Zevenhuizen 4 sub. 1 d. 'h. I A.-R. Propagandaclub. Ledenvergadering. Op de gehouden ledenvergadering der i A.-R. propagandaclub „Groen van Prin- sterer" stelde de voorzitter, de heer A. v. d. Berge allereerst aan de orde de be- I handeling van een nieuw reglement, dat met algemeene stemmen werd aanvaard. Daarna gat de heer C. Michaells een toelichting op artikel 6 van het A.-R. program van beginselen. Inleider liet uitkomen dat de voor ons land meest ge- I schikste regeeringsvorm is de constitu- i tioneele monarchie onder het Huis van Oranje, terwijl de grondwetteiijke be- i voegdheden der Kroon werden bespro- i ken. I Op deze inleiding vo\gde een levendige i discussie. Nadat de actie der club voor i het volgend jaar in bespreking was ge komen. werd de vergadering op gebrui kelijke wijze gesloten. het vraagstuk van oorlog en vrede. Zeer auideiyke statistieken oie aangeven het groote aantal gesneavelue*, en verminkten uit den wereldoorlog, d« enorme sommen gield die deze oorlog neeit gekost, enz. voorts een heel goed overzicht van de in ternationale verbintenissen van de Bewape- ningsindustrie, alsmede een overzicht van de labraeken die behooren tot de Nederland sche tak hiervan. Ook vindt men er het een en ander be treffende luchtbescherming, als uitspraken van generaais en andere militair- en che- miscn deskundigen. in keurige vakken is studiemateriaal uit gestald. De winkel is zeer aantrekkelijk en rustig kan men daar allerlei naslaan. Een goede verlichting, belangloos aangebracht door de fa. de Rek alhier, doet de voorbij gangers dat pand niet zonder opmerken voorbijgaan en velen aullen zeer zeker een bezoek aan de Vredeswinkel brengen. Thalia-Theater. Plaatsbespreking voor de filmvertooning van „Dood Water". De directie van het Thalia-Theater deelt mede, dat de voorverkoop en het plaatsbespreken voor de vertooning van de eerste Hollandsche speelfilm in dit theater „Dood Water" van Gerard Rut ten naar een manuscript van Simon Koster, welke film vertoond zal worden vanaf Vrijdag 21 December a.s., zal aan vangen op Donderdag 20 December te 12 uur. Aangezien de belangstelling voor deze film groot zal zijn, zal men goed doen zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Wij verwijzen voor meerdere bijzon derheden naar de betreffende adverten tie in dit nummer. De verloting van de Vrijz. Ned. Hervormden. Prijzen trekking op 4 Jaunari a.s. De verkoop van de loten wordt nog voórtgezet; het is te verwachten dat ze tegen het eind van de maand uitver kocht zullen zijn. De prijzen, een gasfor nuis. stofzuiger. Zeisskijker, clubfauteuil, leeslamp en een kleine 200 verdere prij zen, zijn wel voldoende bekend en wor den nu niet langer meer geëtaleerd. Wie voor een kwartje zijn kansen wil wagen kan vanaf Woensdag 19 December nog een lot krijgen bij de Wed de Bruin. Boelekade 106. Het comité wil van de trekking, die op Vrijdag 4 Januari in Ter Gouw zal plaats hebben, een feestelijke avond maken: alle medewerkers van verloting en bazar zullen dan worden uitgenoodigd. en voor zoover er dan nog plaats ls zijn ook alle loteigenaars welkom. Het strijkje dat óp de baz^r heeft gespeeld zal ook aeze avond weer bereidwillig opluisteren! Burgerlijke Stand. GEBOREN: 14 Dec.: Willemyntje, d. van J. H. Heus en G. Kelder, Vondelstraat 45. -v Jannetje Gysberta, d. van H. Hofstede en L. C. de Keiijzer, Boomg.straat 40. 15 Dec. Gerritje, d. van, G. J. van den Broek en G. Bontenbal, Reigerstr. 38. 16 Dec.: Jacobus Johannes, z. van J. J- van der Zwaluw en C. P. den Ouden, Hel merstraat 2. Leendidrt, z. van C. van der Meide en M. KerssebdjÜm, A. G. tie Yrijé- sthaat 14. OVERLEDEN: 17 Dec.: Sara van Dain, geh. met A. de Jong, 79 j. j.9 Dec. 8 k uur notei „ue Zalm oprich tingsvergadering aid. liouda en omstre ken van den bond van Jonge Liberalen. 19 Dec. 2 u. en 7 uur Nieuwe Schouwburg. Jaarlyksche uitvoeringen van dc Staa.-- Muziekschool. 19 Dec. 8 uur. Blauwe Kruis. Gbudsche Red dingsbrigade. Cursus onder leiding van Dr Bik. 29 Dec. 2 uur ,Ter Gouw" Bovenzaal. Ver- 467e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 3e klasse. Trekking van Dinsdag 18 Dec. Hooge pryzen: 3 25.000.—: 9648 1500—: 16796 1000.—; 10277 12045 400.—: 3723 5657 13434 200.—: 13494 20126 1 100.— 197 305 963 3836 3838 6124 12418 I 11226 14037 20089 2398, Prjjzen van j 45I 42 82 168 222 266 268 282 296 i 334 835 360 364 398 416 442 44 I 496 526 567 568 647 652 667 64 777 828 859 866 886 898 909 911 1048 1051 1088 1094 1158 1179 1341 1373 I 1490 1494 1529 1539 1568 1625 1644 1764 I 1787 1827 1863 1862 1876 1817 1913 1967 2027 2080 2081 2082 2144 2227 2270 2272 2362 2357 2360 2367 2432 2504 2514 2554 1 2661 2843 2858 2908 2911 3057 3063 3082 I 3148 3158 3159 3161 3172 3183 3187 3197 3245 3258 3279 3300 3307 3340 3341 3413 j 3463 3483 3486 3500 3501 3544 3553 3556 3676 3724 3752 3757 3772 3779 3792 3840 3641 3847 4015 4032 4084 4094 4095 4131 I 4206 4310 4331 4374 4523 4558 4615 4623 4626 4640 4728 4737 4824 4831 4846 4880 4898 4901 4936 4948 4966 5021 5064 5097 5137 6180 5191 6209 6216 5260 5360 5387 1 5396 5414 6443 6603 6524 5544 5546 5653 I 6576 5602 5647 5658 5763 5802 5832 5871 5876 5938 5968 5972 6004 6048 6107 6117 6153 6162 6222 6283 6366 6403 6438 6439 6472 6603 6663 6746 6760 6820 6831 6844 6883 6887 6909 7008 7Q43 7080 7121 7138 7160 7174 7178 7197 7254 7314 7333 7385 7344 7401 7441 7461 7460 7608 7509 7516 7524 7632 7666 7568 7684 7590 7621 7697 7702 7741 7752 7864 7870 7936 8006 8037 6089 8091 8103 8163 81731 8188 8218 8246 8261 8297 8368 8400 8447 8471 8473 8487 8637 8541 8557 8589 8643 8675 8680 8682 8727 8750 8776 8781 8794 8816 8839 9013 9024 9034 9056 9057 9075 9090 9115 9120 9161 9179 9228 9240 9304 9333 9436 9453 9537 9569 9596 9655 9725 9779 9806 9831 9833 9849 9947 9984 10074 10085 10090 10104 10126 10247 10263 10285 10359 10413 10443 10454 10456 10456 10641 10562 10576 10627 10706 10723 10732 10736 10757 10799 10869 10892 10935 10939 10960 11006 11017 11031 11040 11074 11089 11101 11142 11166 11193 11262 11291 U342 11360 11393 11454 11476 11491 11509 11568 11565 11630 11647 I 11727 11732 11735 11739 11785 11808 11963 11987 12012 12061 12117 12140 12152 12160 12165 12177 12183 12240 12247 12276 12286 12311 12351 12356 12387 12504 12513 12520 I 12544 12610 12631 12805 12828 12840 12924 12963 12985 13053 13069 13117 13190 13237 I 13246 13248 13255 13325 13383 13419 13444 l 13446 13446 13474 13478 13486 13491 13600 I 13562 13614 13618 13644 13741 13755 13792 13895 13946 13967 13974 14027 14043 14063 14068 14147 14230 14238 14261 14296 14321 i 14331 14339 14345 14363 14380 11398 14402 14443 14447 14462 14682 14601 14645 14666 14673 14705 14734 14767 14791 14796 14813 14878 14880 14896 14922 14940 14962 14963 14978 15022 15120 15123 15146 15214 15223 16276 15282 15373 15376 15424 15449 16495 15508 16522 15524 15636 15911 16641 15700 15712 15731 15786 15891 16035 16094 16104 16147 16149 16163 16205 16240 16403 16458 16507 16623 16535 16539 16594 16595 16598 16661 16674 16680 16691 16721 16774 16804 16820 16825 16866 16911 16960 16974 17015 17063 17096 17124 17167 17171 17173 17176 17178 17186 17206 17221 17243 17272 17340 17354 17366 17373 17409 17410 17455 17485 17486 17497 17519 17599 17690 17723 17768 17807 17837 17899 17959 18029 18041 18098 18104 18109 18131 18151 18205 18212 18222 18417 18452 18466 18629 18767 18797 18802 18862 18914 18925 18940 18953 19002 19026 19030 19032 19034 19035 19122 19137 19186 19207 19252 19274 19337 19338 19339 19451 19474 19514 19615 19626 19668 19703 19720 19750 19754 19786 19786 19828 19862 19890 19957 19970 19994 19998 20010 20064 20203 20210 20218 20247 20258 20291 20297 20309 20316 20317 20356 20366 20376 20384 20409 20432 20447 20451 20618 20659 20804 20819 dames, om deel te nemen aan een banket dat de Nederlandsche kolonie hen zal aan bieden in Parklane Hotel in Piccadilly. Morgen zullen zy aanzitten aan een ban ket dat, de Royal Airo Club de Uiverbeman- rifng aanbiedt. RADIO-NIEUW3. Programma voor hedevt. Hilversum: 6.00 Het Omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz; 6.30 R.V.U. Cursus „Amerika" (IV); 7.00 Omroeporkest: Ge deelten uit de operette „Die Bajadere", Kalman; 7.15 Voor de kinderen. Kerst liedjes, vóór het naar bed gaan; 7.30 En gelsche les voor beginners; 8.00 Vaz Dlas; 8.05 Afscheidsconcert door Barnabas von Géczy'en zijn orkest; 9.45 „The Hawaiian Three"; 10.00 Het Omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz. Solist: Ferdinand Hel- mann, viool: 11.00 Vaz Dias; 11.10 Aan sluiting van de cabaretdancing „La Boite des Matelots" te Den Haag. Dansmuziek door het Nederlandsche orkest Majo Marco Huizen 6.10 Orkestconcert en lezing; 6.40 en 7.15 Lezingen; 7.35 Gramofoon; 0.00 Vaz Dias; 8.05 Gramofoon: 8.15 Or kestconcert en gramofoon; 9.30 Orkest concert m. m. v. solist; 10.30 Vaz Dlas; 10.35 Gramofoon; 10.45 Orkestconcert; 11.15 Gramofoon. WISSELKOERSEN. 17 Dec. 18 Dec. 1 Officieel. Londen 7.311 7.30* Berlijn 59.40 59.40 J Parijs 9.75* 9.751 1 Brussel 34.57J 34.50 Zwitserland 47.90 47.88 j Kopenhagen 32.65 32.661 Stockholm 37.70 37.674 1 Oslo 36.75 36.724 1 New-York 1.47| 1.474 1 Nietöfficieel. Italië I Beur 12.65 ^overzicht. 12.65 gadering Ver. van Directeuren van Maat- 20969 21028 21039 21163 21155 21168 schappelijk Hulpbetoon. 21265 21273 21336 21340 21348 21350 21401 21417 21419 21482 21500 21534 21551 21552 21608 21614 21704 21711 21713 21723 21738 21777 21794 21820 21828 21835 21849 21851 21902 21917 21921 21953 21983 21989 22041 22059 22096 22110 22133 22146 22160 22221 22230 22275 22279 22439 22461 22466 22618 22656 22693-22698 22700 22722 22734 22753 22763 22841 22852 22881 22908 22967 22990 van do Nooit-meer-oorlog-Aederatie. Hedenmiddag is in het pand Wijdstraat 3, naast de Gemeente-Spaarbank een Vredes winkel geopend welke tot en met Maandag a.s. door d« Nooit-meer-oorlog-federatie, bestaande uit de Algemeene Nederland^he Vrouwen Vrede Bond, Jomgeiren Vrodes- Actia en „Kerk en Vrede" wordt gehouden. Reeds van bniten af geeft d<- winkel een indruk In de «tatage ia een modem - schilderstuk aangebracht van kunstschilder uit BusBum. Ook 1 in da wmke is een teekening van hem gepls atst. Zoowel dc etalage als de winkel kenmerken' nch door een sobere, doch smaakv olie nitvoe- ring Op overzichtelijke wijze is in den win- kei materiaal uitgeBtalt met ba trekking tot marktberichten. Vi»4>msirkt Rotterdam. 18 Dec. Aanvoer totaal 4757 stuks. Paarden 248, veulens 9, vette runderen 95,, 1622 magere runderen, vette kalveren 251, graskalveren 295, nucht. kalveren 1131, I 23053 28157 23168 23193 &I223 28228 23233 schapen en lammeren 214, varkens 2, bok- 23274 23818 23319 23320 23368 23381 23393 ken ol geiten 34. 1 23454 23544 23547 23561 23602 23616 23616 Prijzen per K.G-: Vette koeien le kw. 56 28620 23644 28674 23725 23734 23737 23783 60, 2e kw 4852, 3e kw. 32-38; Vette 23815 23836 23838 23868 23888 23903 ossen le kw'. 48—52, 2e kw. 44—46, 3e kw, 2S980 23981 23989 23991 38—40; Stieren le kw. 46—48, 2e kw. 40— 1 44 3e kw. 34—38; Vette kalveren le kw. 75^85, 2e kw. 60—70, 3e kw. 50—55; Scha pen 38—34—30, per stttk 17—13—8; Lam meren 39—33—30, per stuk 11—9—7; Gras kalveren 40—3532; Nuchtere slachtkalve. ren 38-24, per stuk 7—6—5; Slachtpaar- (tg 3g3228 Prijzen per stuk: Stieren 240—190—130; Kalfkoeien 220—180—120; Melkkoeien 215 —180—120; Vaarzen 130—100—70; Pinken 100—80—60; Graskalveren 45—35—25; Nucht. fokkalveren 17-12-8; Slachtpaar- <1^ 155—110—70; Werkpaarden 220—145 —90; Hitten 90—70—60. Vette koeien en ossen, aanvoer zeer ruim, handel vlot, prijzen als gister. Stieren, aan voer ruim, handel kalm, prijzen iets lager. Vette kalveren, aanvoer ruimer, handel willig, prijzen onveranderd. Schapen en lam meren, aanvoer korter, handel flauw» pry zen als gister. Nucht. slacht- en fokkalve ren, aanvoer ruim, handel kalm, PrÜze" iets lager. Biggen, aanvoer ruim, handel stug, prijzen lager.Kalf- en melkkoeien, aanvoer korter, handel kalm, prijzen als vorige week Vaarzen en pinken, aanvoer als vorige week, handel kalm, pryzen voor het leven iets hooger. Graskalveren, aan voer korter, handel willig, pryzen iets hoo- Ook hedenmiddag ging de belangstel ling op de Amsterdamsphe beurs alleen naar de verschillende waarden der Ned. Handels-Mij. Het aanbod van Claims hield onverminderd aan met het gevolg dat de prijs, die kon worden bedongen, daalde tot enkele dubbeltjes. Later werd de stemming iets vaster, zoodat weer en - kele kwartjes werden betaald, doch met dat al kan van een volslagen fiasco wor den gesproken. Het feit dat op niet min der dan 5 aandeelen tegelijk kon wor den ingeschreven is vanzelfsprekend ook debet aan het geringe animo om in te schrijven op de nieuwe emissie. De koers der certificaten daalde tot 254. De stem ming op de andere afdeelingen was ver deeld. Aku's daalden niet minder dan 3 pet. in verband met de ongunstige be richten omtrent de Maatschappij. Philips waren nauwelijks prijshoudend, Unile vers konden zich handhaven. Petroleum- waarden ongeanimeerd. Kon. Olie had den een uiterst stA verloop en liepen wederom 1 pet. terug. Ook de Amerl- kaansche soorten kwamen op lager peil. Rubbers boden weerstand en ondergin gen nagenoeg geen verandering. Tabak ken stil en bleven op peil. Suikerwaar- den verkeerden in herstel; Scheepvaar ten prijshoudend. Op de mijnafdeeling waren Redjangs vast. Suikerwaarden verdeeld, doch vaster. Duitsche obligaties goed gedisponeerd en trokken meeren- deels een fractie aan. De Ned. Staats- fondsenmarkt flink. Vooral de 4 pet. obligaties waren overwegend aangebo den. ADVERTENTIEN. De R.R.C. nam 300 runderen over Kaasmarkt Bodegraven. 18 Dee. Aangevoerd 269 wagenrs, teza men 9892 stuks. Prijs le soort m. r.tm 20 —22, 2e soort m. r.m. 17—19 Handel flauw. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Krachtige, later af nemende Z.W. tot Z. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Kerstvlucht „De Uiver" naar Ned. Oost-Indie. Hedennacht te 3.20 zal het Douglas- vliegtuig de „Uiver". bestuurd door man en Van Steenbergen, met de post naar Indte vertrekken voor een ver snelde Kerstvlucht. De aankomst te Batavia ls bepaald op 22 Dec. te 17.30 u. plaatselijke tijd. De Uiver zal bij de versnelde Kerst- postvlucht naar Ned.-Indië zooveel mo gelijk het volgende vliegplan volgen: Vertrek van Schiphol 3.20 A.T„ vertrek van Marseille 7.45. van Rome 10.15, van Athene 15.00. van Cairo 19.45, van Bagdad 1.30. van 20 Dec.; vertrek van Boeshlr 5 uur, vertrek van Jask 8.30. van Karachi 12.30. aankomst te Jodpur 14.45. waar een korte rust zal genomen worden. Vertrek uit Jodpur 22 uur. uit Allahabad te 1.45 22 Dec. Vertrek van Calcutta te 5 uur. aankomst te Rangoon te 9 uur Hier wordt een tweede rust genoten. Vertrek uit Alorstar te 2.45 uur op 22 Decvertrek uit Medan 4.30. uit Palem- bang te 8.16, aankomüt te Batavia te 10 uur op 22 December. Huldiging van de lliverttemanning te Londen. Met het gewone Hjntoestel van de K.L.M. arriveerden hedenmorgen om.11 uur 20 op Croydon de piloten van de Uiver tier en Moll met hunne dames. Met het mid dagtoestel zullen op Croydon aankomen de heer A. Plesman, de directeur van de K L.M. en de overige leden van de U.verbemanmng Van Bruggen en Prins, eveneens met hunne Colbertcostuums Stoomen f 3.00 Regenjassen stoomen vansf f2.75 Wollen dekens stoomen «snif f 0.75 Mantels stoomen vanaf f 2,50 Mantelcostuums Stoomen vanaf f2.75 enz. enz Stoomerij en Ververll Gouda vanaf 1907, Tol. 3066

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2