Nieuwjaar 1935 TOT 31 DECEMBER DE GOUDSCHE COURANT GRATIS. Rookers ool< DE KERSTVLUCHT VAN DE UIVER. DE UIVER IN MOEILIJKHEDEN? De Uiver op de Ker^tvlucht is gisteren om 10.58 Uur te Romé geland. Het vliegtuig heeft een Kerstpost van 340 k.g. aan boord, geheel bestemd voor Nedei- landsch-lndie en bestaande uit circa 50.000 brieven van 5 gram, 2000 van 10 gram, 1000 boven "de 10 gram en een hoeveelheid drukwerk, in het geheel ongeveer 54.000 poststukken. Drie passagiers maken de vlucht tot Ba tavia rtiee, een van hen heeft eveneens voor de terugreis met de Uiver geboekt. Onder de passagiers bevindt zich prof. Walch, hoogleeraar aan de Geneeskundige Hooge school te -Batavia, die vorige week met üe Pelikaap naar Nederland kwam en de heer Beretta, Dir. van het Persbureau Aneta. De Uiver heeft de film van het vertrek van de Spp meegenomen. Wjj laten nog'even in het kort het sche ma van de heenvfuchp van de Uiver vol gen: lste dkg, 19 December, Amsterdam—Bag- dad, 5178 K.M. in 20 uur. 2de dag, 20 December, Bagdad—Jodpoer, 3158 KJVÏ. in 12 uur. 3de dag, 21 Dècember, Jodpoer—Rangoon 2702 K.M. in 10.16 uur 4de dag, 22 December, Rangoon—Bata via, 3078 K.M. 'in 12.15 uur. Hedenochtend ontvingen wy draadloos het bericht dap van de Uiver na hedennacht 12 uur geen berichten waren ingekomen. De Uiver op weg naar Indië in moeilijkheden? Sinds hedennacht zijn g*en berich ten meer ingekomen. Uit by de K.L.M. ontvangen berichten blijkt, dat^de Uiver, die gisteravond om 21.50 uip Cairo naar Bagdad is vertrokken., tusschen Gaza in Syrië en Rutbah in moei lijkheden is geraakt. Sinds hedennacht 12 u. 25 min, A.T. zijn geen draadlooze berichten meer van het toestel ingekomen Er zijn alle maatregelen getroffen om de plaats te bepalen wahr de „Uiver" zich be vind. De Royal Air Force heeft alle mede werking toegezegd. Het zoeken wordt bemoeilijkt door het slechte weer. Er is nog geen reden tot ern stige ongerustheid. Er bestaat b.v. de mo gelijkheid dat tengevolge van het slechte weer in de buurt van Rutbah de radio on bruikbaar is geworden ,en het toestel op een daartoe geschikt terrein een tusschen- landlng heeft gemaakt. BINNENLAND. KOMT AL IN ZICHT. ALS STEEDS PLAATSEN WIJ OP 1 JANUARI 1935 SPECIALE NIEUWJAARSWENSCHEN TEGEN GOEDKOOP TARIEF. VAN 50 CENT. ZEND DEZE THANS REEDS IN, HET ZOU U KUNNEN ONT GAAN. WIJ WACHTEN ZE: MARKT 31. LUCHTVAART. Onze troepen In Saarbrucken. Nadat aanvankelijk «voor de legering van het Nederlandsch contingent eenlge kleinere plaatsen in het Oostelijk ge deelte van het Saargebied, waren ge dacht, is in nader overleg tusschen den Britschen opperbevelhebber en generaal- majoot baron van Voorst tot Voorst, vastgesteld, dat de staf van het Neder landsch detachement, plus één ëómriag- nie, zal worden gelegerd te SaarbruCken In een groote ledig staande fabriek, wel ke voor dat doel zal worden ingericht, terwijl de andere compagnie ln Sankt ingbert, een plaats van ongeveer 25.000 Inwoners, op ongeveer 10 K.M. ten N.O. van Saafbrufcken gelegen, in een groot ledig staande villa zal worden onderge-' bracht. Rijwielbelastiniffwet wordt gewijzigd. Fietsplaatje aan rijwiel of bovenkleeding. Strafrechtelijke vervolging vervangen door administratieve boete. Ingediend is een wetsontwerp wijzi ging van de rijwielbelastingwet. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat het ln de laatste Jaren, in het bijzonder in de groote steden, sterk toegenomen aantal ontvreemdingen van aan rijwielen bevestigde belastlngmer- ken een -ernstig bezwaar van het gevolg de stelsel heeft doen kennen, dat voor ziening eischt. Het kan bevredigend wor den ondervangen door het mogelijk te maken, het belastlngmerk naar verkie zing te bevestigen aan het rijwiel of aan de bovenkleeding van den berijder, een en apder op bij ministerieel-voorschrift te bepalen wijze. Bevestiging van het merk aan de bovenkleeding maakt de kans op ontvreemding gering en vormt geen beletsel voor een gemakkelijk toe- zich op de naleving der wet. Het stelen van merken kan voprts worden bestreden door een verbod van verkoop van merken door onbevoégden. De daarvoor noodige bepalingen moeten ln de wet worden opgenomen. Een an der bezwaar, dat voorziening eischt, ls gelegen in de omstandigheid, dat de ge bruiker van een rijwiel onverwijld bij het aanbreken van het nieuwe belasting jaar voorzien moet zijn van een voor dat jaar geldend merk. Dit bezwaar kan worden qndervangen als telkenmale bij het begin van het belastifïgjaar de Mi nister van Financien een termijn be paalt, gedurende Welken het niet opvol gen van de verplichting tot het voorzien zijn van' een merk filet strafbaar zal zijn Bij de bepaling Van den termijn kan re kening worden gehouden met het vallen van de Zondagen iri het begin van Tiet belastlhgjaar. Vëfder ls wenschelijk vereenvoudiging ln de atdtfehing van de overtreding ion der mefk' te fietsen. De velen, die tot het aangaan van een transactie niet be reid zijn, moeten tn rechte worden ver volgd. Dit geeft velen een ophooping van werk Ook zijn de kosten niet onbelang rijk. Daarom is wenschelijk de vervan ging vah de strafrechtelijke behandeling door een administratieve boete Het be drag daarvan meent de minister op s te kunnen stellen, dat ls dus lager dan het tegenwoordig maximum 25. Wordt daarbij dan aan de administratie de bevoegdheid gegeven boeten te ver minderen of kwijt te schelden, dan is een bevredigender toestand bereikt. Wil een belastingplichtige zijn meening, dat hij niet in overtreding is geweest (de ge vallen daarvan zijn uiterst zeldzaam) aan den rechter voorleggen, dan kan hij langs den weg van verzet tegen het dwarigbevel dat doel bereiken Het ingediende wetsontwerp bestaat uit artikelen waarin de bovenaangegeven wenschelijkheden zijn belichaamd. Algemeen Nederl. Persbureau „A.N.P." Raad van beheer. De Raad van Beheer van de Stichting Algemeen Nederlandsch Persbureau „A. N.P." is samengestéld als volgt: H. Nijgh, directeur van de Nleuwe-Rot- terdamsche Courant, voorzitter; Robert P W. Peereboom, directeur-hoofdredac teur van Haarlem's Dagblad, vice-voor- zitter; Herm. H. J. van de Pol, directeur hoofdredacteur van de Delftsche Cou rant, Nieuwe Plantage 67, Delft, secreta ris; L. Evers, directeur van het Rotter- damsche Nieuwsblad, tweede secretaris; F. H. H. Harold, directeur van de N.V. Uitgevers Mij. „Neerlandia", F. H J. Hol- dert, directeur van De Telegraaf, en H. Kuypers, directeur van De Maasbode. Bevroren varkens op de binnenlandsche markt. Bezwaren van „Comité van overleg in zake uitvoering Crisisvarkens- wet". Het fcomlte van overleg in zake uitvoe ring der Crisisvarkenswet heeft ln zake het feit, dat als proef bevroren varkens zijn aangeboden aan enkele vleeschwa- renbedrijven, zich met een adres tot den minister van Economische Zaken edweng waarin het volgende wordt opgemerkt: „Indien het in de bedoeling ligt be vroren varkens öf producten daarvan op grootere schaol via de Veehouderijcen trale langs directen of indirecten weg voor de binnenlandsche consumptie dien stig te doen zijn, heqft het comité daar tegen zeer ernstige bezwaren. Een zoo danige afzet zal een nieuwe ontwrichting der binnenlandsche marktverhoudingen brengen, met de daaraan verbonden fu neste gevolgen voor handelaren, gros siers, slagers en de vrije vleeschwaren- bedrijven. Het beteekent tevens een ver traging in den normalen afzet van var kens en zal opnieuw een groot overschot aan zware varkens kweeken. Dit zal scha delijk zijn voor den mester en zeer druk kend werken op het prijsniveau. Bij het invriezen van varkens is het de bedoeling geweest de overschotten aan varkens uit de binnenlandsche markt te doen verdwijnen, weshalve het comité den minister dringend verzoekt de bevroren varkens niet langs dien weg af te 2etten. Export met Duitschland. Bezwaren tegen chronologische afwikkeling vam het „Sonderkonto". In een schrijven aan den minister van Economische Zaken heeft de Rotterdam- sche Kamer van Koophandel eenlge op merkingen uit het bedrijfsleven overge bracht .omtrent de afwikkeling van het „Sonderkonto". Het stelsel om de stor tingen lh chronologische volgorde aan de Rechthebbenden uit te betalen, stuit op bezwaren. Van de zijde van den ex- porthandel te Rotterdam is er de aan dacht op gevestigd, dat het Sonderkonto van een levende, loopende rekening, na het ingrijpen van de regeering, een ge blokkeerd fonds werd, dat van overheids wege geleidelijk wordt geliquideerd. Naar het gevoelen van breede kringen van den handel brengt de billijkheid mee, dat het „Sonderkonto" (en eventueel de „Zwi8chenkonti") pondpondsgewijze uit de beschikbaar komende gelden worden afgewikkeld. De Kotterdamsche Kamer ontveinst dus geenszins dat een pro-rato verdee ling groote administratieve moeilijkhe den zou meebrengen, doch het wil haar voorkomen, dat slechts dan mag worden besloten tot handhaving van de bestaan de regeling, Indien de regeering, die de zorg voor de verdeeling der gelden op zich heeft genoffïen, ook den waarborg biedt, dat alle belanghebbenden vroeger of later op integrale uitbetaling kunnen rekenen. Kan deze zekerheid niet wor den gegeven, dan gelooft de Kamer dat alle practlsche moeilijkheden niet in den weg mogen staan bij het volgen van de eénlge werkwijze waarbij vaststaat, dat geen der belanghebbenden op den duur bij eenlge andere zal achter staan De Koningin en de Prinses naar het Loo. H. M de Koningin en H K. H. de Prin ses zijn gisteravond met den trein Van 6.50 uur Staatsspoor naar Het Loo ver trokken, waar zij de Kerstdagen zullen doorbrengen. De mannen van de Uiver te Londen. Vroolijke woorden aan den feest maaltijd in het Park Lane-hotel; de heer Plesman over de geregelde verbinding met Australië. De correspondent van de N. R. Crt. te Londen schrijft aan zijn blad: In Park Lane-hotel heeft vanavond het door de drie Nederlandsche vereeni- gingen te Londen georganiseerde diner ter eere van" de mannen van de Uiver plaats gehad. Eeregast was met de vier leden der bemanning de heer Plesman, directeur van de K.L.M. Tafel-president was onze gezant, Jhr. de Marees van Swinderen. Eenlge honderden leden der Nederlandsche kolonie namen aan den maaltijd deel. Nadat de heer van Swinderen eerst op den Engelschen Koning en daarna op Koningin Wilhelmina had gedronken, waarbij eerst het Engelsche volkslied en daarna het Wilhelmus gezongen werd, nam de heer van Swinderen het woord voor een dronk op de vijf eere-gasten van den avond. Na eenlge kwinkslagen naar aanleiding van de uitdrukking: het zit ln de lucht, sprak de heer van Swin deren in het Engelsch zijn waardeering uit voor de vele- waardeering, die op hun beurt de Engelschen voor de Uiver- prestaties aan den dag hebben gelegd. De vier ledjen der bemanning, vervolg de de heer van §winderentln het Neder landsch, moeten langzamerhand moe zijn geworden van alle bewlerookinfe, maar niemand kan zich eiglenijk voor stellen wat het geweest is. Als kunste naars hebben de heeren hun meester werk gespeeld op het ingewikkelde blaas- en windinstrument, dat zij in een zoo ontstemde atmosfeer hebben bespeeld. Achter hen stond echter de heer Ples man, ziel der K.L.M. Door den arbeid van den heer Plesman is de K.L.M. over al ter eere van Nederland beroemd ge worden. Na den heer van Swinderen sprak in de eerste plaats de heer Plesman. Eerst door de practijk hebben de mensdiien leeren realiseeren wat het beteekent dat het mogelijk ls om dagen achter elkaar met 300 kilometer per uur te vliegen. Men had hem gevraagd of de K.L.M. nu niet vreesde dat het resultaat van den wed strijd haar voor moeilijkheden zou blij ken te hebben geplaatst, maar moeilijk heden zijn er ojp te worden aangepakt. Spr. herinnerd^ er aan, dat nog altijd geen toestemming gegeven is om de lijn AmsterdamBatavia naar Australië door te trekken. Politici trachten waterdichte schotten tusschen de naties te maken, maar de lucht -kent geen waterdichte schotten. De vooruitgang is niet te stui ten. De grootste afstand op cleze aarde ls nu nog slechts vier dagen Tegenstand is daardoor des te belachelijker. Lontien is een voorstad vah Amsterdam, zooals Amsterdam er één van Londen ls. Door de luchtvaart is op aarde nu alles te be reiken. De heet Plesman herinnerde daarbij aan de vlucht van de Snip. wairi- nees die gelukt, zal Amsterdam ook ln een paar dagen met West-Amerika' ver bonden zijn. Het gaat hier niet ln de eerste plaats oip de mannen, die hun taak verrichten, maar om wat de lucht beteekent. Nederland heeft altijd de tra- dltioneele functie gehad om de naties te verbinden. Het beste middel daartoe is nu de luchtvaart. Die ls meer dan het overbrengen vah brieven en pakketten. Spr.- dronk op de Nederlander ln Lon den. Na deze rede, evenals na die van den heer van Swinderen, weerklonken harte lijke toejuichingen. Toen stdnd de heer Parmentier op. Hij zelde niet veel, maar wat hij zeide wekte gelach en gejuich. Hij verklaarde nog maals nog altijd niet te weten waaraan hij dit alles verdiend had. Jantje Moll en hij hadden om beurten gevlogen De zor gen van den machinist-chef-kok waren zoodanig geweest, dat zij, wanneer de tocht langer geduurd had, een vermage ringskuur zouden hebben moeten onder gaan. Een zonsondergang over de golf van Siam maakte op Moll zoo'n Indruk, dat hij niet naar bed wou en zelfs sen timenteel werd* Het groote voordeel van den tocht vond Moll bij die gelegenheid, dat men zich niet meer dan twee keer hoefde te scheren op het traject tus schen Nederland en Indië. N» Parmentier sprak Moll nog even, die eveneens dankte voor de groote be langstelling. Zeer waardeerende woorden had hij voor den heer Plesman. Evenals deze herinnerde hij aan den tocht van de Snip. Beide spflQÉrs werden daverend toege juicht. Er Kwam geen eind aan het Lang zal hij leven en aan de Engelsche tegen hangers. Aan hen, die zich met ingang van 1 Januari 1935 op de GOUDSCHE COURANT voor ten minste drie maanden abon- neeren, zenden wy de tot en met 31 December a.s. verschonende nummers GRATIS. Aan het bureau MARKT 31, Telef. 2745, wordt opgaaf verzocht van de gewenschte wijze van betaling: PER KWARTAAL 2.25 of 17 CENT PER WEEK. GEMENGD NIEUWS. Re „Orania" van de Kon. HoD. Lloyd gezonken. Alle opvarenden gered. Volgens bij de directie van de Konink lijke Hollandsche Lloyd ontvangen tele gram ls het stoomschip „Orania" van deze maatschappij, dat op weg was van Lissabon naar Leixoes, door het Portu- geesche stoomschip „Loanda" mid scheeps aangevaren. De „Orania" heeft de haven van Leixoes nog kunnen berei ken, doch ls in deze haven gezonken. Alle opvarenden, zoowel bemanning, 100 140 koppen, als passagiers, ongeveer 120 personen, konden worden gered. Ka pitein van Bet s.s. „Orania" was de heer Maars. j De „Orania" van de Koninklijke Hol landsche Lloyd is 9763 bruto ton groot en Is in 1921 gebouwd. Het was een der groo- J te passagiers-vrachtschepen van de Ko- 1 ninklijke Hollandsche Lloyd. Over de haven van Leixoes ln Portu gal, waar het van Zuid-Amerika naar Amsterdam op weg zijnde mailschip „Orania" van den Kona Holl. Lloyd na de aanvaring met een Poitugeesch schip is binnengeloopen, deelde de Inspecteur voor de Scheepvaart te Amsterdam, de heer C. A. G. v. d. Boom, tot wlen wij öns om enkele inlichtinge gewend heb ben, mede, dat dit een zeer kleine haven is met twee steenen pieren, die ln de zee zijn uitgebouwd. Een schip, dat deze ha ven binnenloopt, moet in verband met het tij volle kracht varen, doch reeds weer volle kracht achteruit slaan, als het nog maar gedeeltelijk binnen de ha ven is, wil het niet vast loopen. Uw landen frisch en blank mei De Nederlandsche Tandpasta *WAT MIJN HARDT MAAKT IS GOED" Ofschoon uit de eerste berichten ln geen geval een vaste conclusie valt te trekken, blijft de mogelijkheid bestaan, dat de „Orania" niet verloren is en drij vende gemaakt zal kunnen worden. De „Orania" en de „Flandria" zijn twee gelijke schepen, die in hetzelfde vaarplan dienst doen. Mocht eerstge noemd schip verloren zijn, dan zouden daardoor aan dat vaarplan groote moei lijkheden in den weg worden gelegd. Nader seint men uit Lissabon. De gezagvoerder van de „Orania" waarschuwde, dat een ketelontploffing zou volgen. De 122 passagiers werden door een havenboot, die ter assistentie gekomen was, overgenomen; zij konden slechts enkele bezittihgen meenemen. De bemanning, bestaande uit 158 kop pen, verliet het laatst het zihkende schip en verloor haar geheele bezittingen. De havenloods verklaarde, dat zoo het ongeval bulten de pier plaats gehad zou hebben, alle opvarenden dm het levpn zouden zijn gekomen. De opvarenden en de bemanning zul len per trein de reis naar Nederland voortzetten. De „Orania" was in Engeland verze kerd. Naar verluidt ls de verzekeflngs- som ongeveer 34 mlllioen bij „total loss". In hoever het schip gelicht kan worden, valt thans nog niet te beoordeelen. Het zinken van de „Orania" beteekent voor den Lloyd een ernstig verlies, daar het gezonken schip in het vaarplan moet worden vervangen. Daartoe- komt slechts de „Gelrla" ln aanmerking. De „Orania" was, gezien het feit, dat zij reeds in 1922 gebouwd was, luxueus ingericht met prachtige eet- en rooksa- lons, social hall, muziekkamers, een kin derkamer en z.g. state cabins, luxe hut ten aan het dek. Kapitein Maas, de gezagvoerder, staat bekend ais een goed zeeman, die al Jaren bij den Lloyd heeft gevaren. Onder de passagiers bevonden zich vele Roomsch-Katholleke priesters, o.w. de Nederlandsche priester Kayser, die het Eucharistisch Congres in Buenos Aires hadden bijgewoond en naar Euro pa terugkeerden. Verder bevonden zich aan boord van de „Orania" talrijke Portugeezen, die in Zuid-Amerlka wonen en het Kerstfeest ln hun vaderland wilden vieren. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 6.U0 Halfuur voor groo tere kinderen door mevr. Ant. van Dijk; 6.30 Concert door het A.V.R.O.-Aeolian- Orkest; 6.30 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 7.00 Gramofoon; 7.15 Gra- mofoon; 7.30 Engelsche les voor gevor derden, H.uo Vaz Dias; 8.05 Gramofoon; 8.15 Concert door het Concertgebouw orkest; in de pauze: Vierhandig piano spel; 10.30 Gramofoon; 11.00 Vaz Dias; u.io Concert door Hans Lennartz en zijn orkest. Hulzen: 5.00 Cursus handenarbeid voor de Jeugd; 5.30 Orgelbespeling; 6.50 Adjudant J. Bmael van het Leger des Hells over: „Licht en Schaduw"; 7.15 Uitzending van den feestelijken herden kingsavond. ter gelegenheid van het 1«- jarlg bestaan van den omroep der Ned. Chr. Radio Vereeniglng in de Juliana- kerk te 's-Oravenhage. RADIQ-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 20 December. Hoogste stand 764.8 te La Coruna. Laagste stand 747.6 te Thorshaven en Larwlck. Verwachting: Matige, afnemende wes telijke tot zuid-westelijke wind. Nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen regen. Iets kouder. STADSNIEUWS. GOUDA, 20 Dec. 1934* Bond van Jonge Liberalen. Oprichting afd. Gouda en omgeving. Gisterenavond neett in een druk be zochte bijeenkomst van den Bond van Jonge Liberalen, welke in Hotel „De Zalm" werd gehouden, de oprichting plaats gehad van dé atdeeling Gouda en omgeving van dien Bond. In deze bijeenkomst, welke voor het voyrbereidingscomité geleid werd door den heer A. de Wilde Jr., werd allereerst het woord gevoerd door den heer H. de Groot, voorzitter van de afd. 1 Gouda van de Liberale Staatsparty „De Vrijheidsbond". De heer De Groot sprak er zijn blijdschap over uit dat de jonge liberalen hun plan tot uitvoering heb ben gebracht om een afdeellng van den Bond van Jonge Liberalen hier op te richten. Dat beteekent dat er onder de Jongeren weer de belangstelling VOor de politiek gaat komen, zooals die een aan tal jaren geleden tot uiting kwam ln de 1 debatingcluo, waar uitwisseling plaats 1 had van gedachten over vraagstukken van maatschappelljken en politleken 1 aard. SlndS den oorlog is die belangstei- I ling vervaagd, met het gevolg dat de 1 jeugd vatbaar is geworden voor dema- I gogische uitingen, voor dogma's, waar aan zij zich gemakkelijk vastklampen. De liberalen hebben de taak een open oor en oog" te hebben voor al wat ge schiedt op geestelijk, sociaal en econo misch gebied. De drang tot vooruitgang beteekent echter niet dat de tydgeest blindelings kan worden gevolgd. ZU heb ben te strijden voor de vrijheid op gees telijk, maatschappelijk en economisch gebied, welke door verantwoordelijkheids besef wordt gedragen. Spr. begroet de jonge liberalen als de jeugdige medestrijders om de liberale gedachte te helpen uitdragen. De oude ren hebben de Jongeren noodig, aan hen is de toekomst! Na dit welkomstwoord heeft de "heer J L. Verhagen, hoofdbestuurslid van den Bond van Jonge Liberalen, een rede ge houden waarin hij de beteekenis van het Liberalisme heeft uiteengezet en daarbij heeft toegevoegd de verklaring van de taak welke de Bond van Jonge Liberalen zich heeft gesteld. Spr. eindig de zijn enthousiaste rede met een krach tige opwekking tot de aanwezige jonge lui om zich bij den Bond aan te sluiten. Voor ieder, die liberaal denkt, ls dagrln plaats. Nadat gelegenheid was geboden zich als lid op te geven, waarvan 32 der aan wezigen gebruik maakten, terwijl tevens een aantal anderen als donateur toetra den, tieeft Mr. H. P. C. M. de Wltt Wij nen een kort en pittig woord gesproken teneinde den jongeren op het hart te binden met al het enthousiasme wa hun Jeugd belangstelling te toonen voor wat op maatschappelijk en politiek ter rein voorvalt. De jeugd moet zich ont worstelen aan de sleur waarin ze voor een deel is geraakt, en die aanleiding ls geworden tot een matheid onder de nu reeds ouderen, die tuneste gevolgen heeft. In den huldigen tijd moet veel, wat ja ren geleden uitademend paste ln het ka der van dien tija, worden overboord ge zet. Het leven gaat snel en alles moet zich aanpassen aan wat de vooruitgang eischt. Daarom ls het zoo noodzakelijk dat de jeugd haar activiteit ontplooit door kennis te nemen van al het groote gebeuren op maatschappelijk, geestelUk en politiek terrein, opdat zij later met grondige kennis als menschen met ver antwoordelijkheidsgevoel hun plaats ln het leven kunnen Innemen. Met een en thousiaste opwekking om zich daartoe aaneen te scharen besloot spr. zijn korte rede. Als resultaat van de bijeenkomst is een afdeellng Gouda en omgeving ver volgens opgericht. Na de besprekingen was er een heel gezellig samenzijn. Filmnieuws. „Malle Gevallen" in de Schouwburg-Bioscoop. De Directie van de Schouwburg-Bioscoop, die met de Nederlandsche films „de Jantjes en „Bleeke Bet" groote successen heeft ge boekt, belde films meermalen heeft moeten prolongeeren, heeft thans de hand gelegd op „Malle Gevallen" naar het bekende boek van Hans Martin. Deze nieuwe Hollandsche film, gemaakt door den productieleider Le° Meyer en den film-operateur Akos Farkas, die ook „de Jantjee" hebben gemaakt, heeft overal waar zy vertoond wordt het publiek kostelijk geamuseerd niet allee», maar het heeft krom gelegen van het lachen. De film speelt in Leiden en den Haag en vertelt al lerlei bijzonderheden uit het leven van drie studenten en, drie Haagsche meisjes. Als men daarbij bedenkt dat een van de studen ten- Joh* Jkaiuit is,.dai) weet n\ey z§ker cj^at uien zich zal amuseeren. Het programma vermeldt voorts een uit nemend voorprogramma. Verder bericht de Directie dat de heer Joh. Kaart zelf de vertooning op Vry dagavond zal by wonen en spel-foto's uit de film op verzoek van zyn handteekening zal voorzien. En wie zou niet graag zoo'n aardige herinnering ont vangen van dezen geestige» acteur. Zondagmorgen zal in dit theater worden vertoond de film „Pori" een documentaire bfafilm, de beide Kerstdagen wordt 's mor gens vertoond de magnifieke film „Mad- cheu, in uniform" met Hertha Thiele en Do rothea Wieck in de hoofdrollen. Voor deze film, die een van de mooiste films is die wy ooit zagen, zal evenals by de eerste ver tooningen hier ter stede zeker veel belang stelling zyn. Men zal goed doen zich tydig van plaat se» te voorzien in het bijzonder voor de avondvoorstellingen. Thalia-Theater. „Dood Water". Het Thalia-Theater brengt vanaf morgen avond eveneens een Hollandsche film en wel Gerard Rutten's bekroonde werk „Dood Water". Het scenario van de film is van de hand van den Nederlandschen auteur, Simon Koster, die vele jaren aan de Ufa te Berlijn verbonden was. „Dood Water" word^ algemeen genoemd een meesterwerk der cinematografie, dat met groote liefde is tot stand gebracht. Wij hebben reeds uitvoerig over de film ge schreven en verteld hoe zy behandeld de stille strijd van de Zuiderzeevisschers tegen de droogmaking. Hun z-ee is niet meer zout water, ook niet zoet, het is dood water ge worden. Om dit doode water treurt Volen- dam. De muzikale illustratie van de film is van het Conoertgebouw-Orkest onder leiding van Willem Mengelberg. De yegle heeft een goede keuze gedaan door Jan Musch te kiezen in een van de hoofdrollen, verder treden in de film op Helga Gogh, Max Croiset, Arnold Marlé, John Schilthuyzen, B*ts Rannuccie-Bechman en Jules 4terstraete. De fotografie van de film is verzorgd door André von Barsay en is bewonderenswaardig. Voor deze film zal de belangstelling on getwijfeld eveneens groot zyn. De Réunie-Bioscoop. De Réunie-Bioscoop brengt een zeer ge varieerd programma. Vanaf Vrijdag tot en met Zondag 23 Dec. draaien twee hoofd films. Allereerst „Dr. Satan", een nieuwe Warner Oland-film, verder „Hoe komen we by de film" met in de hoofdrollen John Boles, Thelma Todd en Herbert Munder. Een geestige en amusante film. Maandag en de beide Kerstdagen kan men de nieuwste Sensatie belevep in „Het uur der Wraak" van Zane Grey met George d'Obrien. Als tweede hoofdfilm wordt ge draaid „Het geheimzinnige Sanatorium", een komische sensatiefilm met Richard Tal- madge, het Amerikaansche springiyondèr. Er zal voorts nog vertoond worden een spe ciale Kerstopname. Voor meerdere bijzonderheden zie men de betreffende advertentie in dit nummer. Openbare verkooplng gehouden door Notaris Nic. treurniet. Hedenmorgen heeft Notaris Nlc. Treur niet te Moordrecht ln hotel „de Zalm" verkocht: Drie perceelen wel- en hooiland, lig génde te Moordrecht en den Zuldplaspol der van Schieland, ter grootte van 3.9.80, 3.9.70 en 3.10. Kooper de heer P. van der Linden, makelaar te Gouda, te voor 10.4U0. Het perceel wei- en hooiland, liggende te Moordrecht en den Zuldplaspolder van Schieland, groot 3.9.76 H.A. Kooper de heer U. J Kloosterman te Gouda, voor Het woonhuis 4, een schuur met stal ling voor 21 stuks rundvee, een schuur met stalling vóór rundvee, paarden varkens, enz. Kooper de heer H. Tober te Moordrecht, voor 4325. Deze perceelen zijn gegund. Ten slotte is het perceel weiland, lig gende te Moordrecht ln den Zuldplas polder van Schieland, groot 1.33.60 H.A. Kooper de heer C. Poot te Moordrecht, provisioneel verkocht voor 18)0. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 19 Dec. V erkeerso vertredingen M. v. T. te Gouda. T. stond terecht ver dacht niet genoeg te hebben uitgeweken op de hoek Wijdstraat—DUbbelebuurt, zoodat hij tegen e,en stilstaande auto botste. De ambtenaar van het O. M. meende, dat gedaagde niet voorzichtig genoeg had gereden. Spr. eischte 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 12.50 gubs. 2 dagen. A. J. b. te Rotterdam had op de hoek OosthavenGoejanverwelledljk de lin kerkant van den weg gehouden. B. ls reiziger. Hij begon.met een over stelpende breedsprakigheid het geval uit een te zetten. De kantonrechter stuitte dit echter, waarop B. zich verontschuldigde met het excuus, dat, dit voortvloeit uit den aard van zijn vak. De getuige P. J. E. C. te Utrecht had met z'n motor achter de auto van den heer V. gereden. Hij had gezien dat B. de bocht sneed. Hierop beklaagde gedaagde zich weer in een stortvloed van woorden over de ondoelmatigheid van het wegdek daar ter plaatse. De buitenzijde van de bocht loopt n.I. niet op, maar juist af. De ambtenaar eischte 16 boete subs. 3 dagen. Krachtig, breedvoerig protesi Uitspraak iti.— boete subs. 3 dagen hecntems. W. in. 3., chaulleur te Raamsdonk, stond tereent ais verdacht zijnde op den I naastrecntscnen ays met genoeg rechts ie neoben gehouaen, waardoor nij een j Dotsing veroorzaakte, hetgeen plaats ge- j voriaen neeit nabij net Roosje. ti. oeweerae, aat 'ny de komende auto met onderseheiaen kan. Dit was n.l-een oaoy-car, me ttfj met kop onderscheiden tegen oe hoog'e neg. De getuige f. U. i., reiziger te Gouda, de eigenaar van oe aangereden auto en oestuuruer, zeioe dat het geval plaats vond op een scherpe bocht. Uit een tee- kemng van de situatie bleek dat 3. de auto neeit moeten zien. T. verklaarde verder dat ze beiden even snei gereden nebben 3. sneed echter de bocht en bot ste byna recht tegen getuige aan, waar door getuige met z'n auto van den dyk tuimelde. R. R., koopman te Utrecht, reed met zyn wagen achter 'i'. Hy heelt het on geluk aan zien komen. R. schatte beider snelheid op a 60 K.M. Ook deze ge tuige verklaarde dat S. de bocht tevoren had gesneden. Volgens hem was ook ,S. schuldige, maar wilde desondanks een goed woordje doen voor 3. De ambtenaar eischte 30 boete subs, dagen. De kantonrechter maakte ervan 16 boete subs 3 dagen hechtenis. Nog een botsing op aen hoek Groe- nendaai—Markt, in welke kwestie W. O. de verdachte was. Als getuigen versche nen de eigenaar van de aangereden auto met zyn vrouw. Uit net verhoor bleek, dat O. op deze gevaarlUke hoek, toen hij uit de Groe- nendaal kwam, had moeten stoppen ol met uiterst minimale snelheid had moe ten ryden. Eisen 16 boete of >5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem conlorm den elsch. C. V. te Bodegraven heelt een botsing veroorzaakt op den weg van net dorp Waadinxveen naar de brug Gedaagde was niet verschenen. A. A. L., bloemist te Gouda, de aange- dene, reed met zyn auto naar hot dorp. Hij reed met gedoolde lichten rechts van den weg. Tusschen V. en hem reed nog een bakïiets in dezellde rich ting als V., die om naar heen wilde rij den. waardoor hij op de linker zijde van den weg kwam en tegen L. botste. Het zoontje dat ook in de auto zat viel bijna met zijn hoofd door de voorruit. Het geval werd nog bezwaard door het lelt dat V. geen rijbewijs heelt. Hiervoor eischte de ambtenaar 6.— boete subs 2 dagen. Voor de aanrijding eischte hij 25 boete subs. 5 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde hëm conlorm den eisch. M. te Baarn reed met een wagfen, bespannen met 2 paarden op den No<?r der IJseldijk. M. vertikte het om ook maar een duim uit te wijken. Zek^r ;F. moest zich in een heg bergen om aam de paarden te Mej. J. H. W., onderwijzeres te Laijge Ruige Weide, die rpet haar motorrijwiel moest passeeren, kwam er ongelukkiger al. Zij kreeg een groote wond aan haar Deen en werd bewusteloos naör het .zie kenhuis te Gouda overgebracht. H. A. v. R., ryksveldwachter te Haas trecht, ging deze zaak onderzoeken' en vond den volgenden morgen nog eei groote roode vlek van bloed op den weg. De veldwachter van Hekendorp had by gedaagde een alcohollucht waarge nomen. De kantonrechter voegde M. toe, dat hy zich aanstelde als een koning op een bok en dat alles voor zyne majesteit maar moest opzy gaan. Mej. J. H. W. weet van het geheele ge val niets meer. Het is de vraag of haar knie geheel herstellen zal. De ambtenaar zal de zaak 3 weken aanhouden, om ze nog dieper te onder zoeken. zyn geweest baat genomen ont zyn slag te slaan. Onder het voorwendsel zy» jas te moe- ten, zoeken, heeft hy zich naar de kamer, waarin zich het kistje bevond, begeven. Daarop heeft hy het huis verlaten en liep naar het station. Daar gekomen nam hy i'h. H. van W< een. taxi e» liet zich naar Rotterdam ryden. De politic ia er tot dusver niet in geslaagd om den dader te vatten. C. was ongeveer twee jaar by de fa. B. Expositie van versch vleeach fyn© vleeswaren. Hedenmorgen is in „Concordia' een tentoonstelling geopend welke is geor ganiseerd door de cursisten van, den Sla gers-vakcursus onder leiding van den heer 1 Jr. t G, schillende bijzonderheden van het bedryf. Van geboorte is hy een Duitscher, doch klein kind kwam hy naar ons werd door den heer B. geld vermist en werd C. er van verdacht. Daar bewijs materiaal ontbrak moest het steeds by een erdenking blyven. De politie heeft de zaak in handen, en stelt een onderzoek naar de verblijfplaats 'an den dader in. Centrale Reddingsbrigade. Dinsdagavond j.l. organiseerde de Cen trale Reddingsbrigade een zwemavond in het Oosterbad te Rotterdam, waaraan ruim 40 leden en introducé'» deelnamen. Na een frisch bad keerden allen voldaan BBL Ol* 2048 voor net als nieuw opmaken van alle soorten GORDUNEN.cn FIJNE KLEEDJES. Model wasschery fa. J. H. VAN STR AATE1S Winkelsluitingswet 1930 S. 460. Artikel 9, 5e lid. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis, dat op grond van het bepaalde in artikel 9, 5e lid der Winkelsluitingswet 1930 S. 460, ontheffing van winkelsluiting is .verleend uitslui tend voor de door de Bazar-Commissie van „Ons Huis" op Donderdag 20 en Vrij dag 21 December 1934 van des avonds 8 des avonds 11 uur en op Zaterdag 22 De cember 1934 van des avonds 10 tot des avonds 12 uur. De inbraak in de Dykstraat. Van den dader nQg geen spoor. In aansluiting op ons bericht van giste renavond betreffende de diefstal van 170 te» nadéele van den heer B. in de Dyk straat alhier, kunnen wy thans het voli de mededeelen: Dinsdagavond omstreeks 10 uur heeft ze kere C., die verloofd is met een dochter van aen heer B„ terwyl dit iwemje met haar moeder naar de bioscoop was, kans gezien uit een geldkistje dat zich i» een der k mers bevond 17 biljetten van 10.weg nemen. Het eigenaardige is dat C. de even eens in dit kistje zijnde overiget bandbiljet- ten, w.o. van 100 en 25 gulden onaangeroerd heeft gelaten. Er was dien avond vrij veel gwld in huis, doordat de heer B„ firmant vaii de fa» B, alhier de vorige dag een aantal rekeningen betaald had gekregen en voort» eenig geld yan. de bank had gehaald om crediteuren betalen. C. moet daarvan op de hoogte Een dergelijke zwemavond zal na verloop ■m enkele weken worden herhaald. Openbare uitvoering Stadsmuziekschool. Gisteren werd in den Nieuwen Schouw burg alhier, de jaanyksche openbare uit- oering gehouden van tie Stadsmuzieucschooi, directeur de heer Joh. Fabriaan. Het mid dagprogramma werd verzorgt door die kin deren uit de vyf zangklassen en leerlingen in piano- en vioolonderwys. Het programma weyd aangevangen met een drietal kinderliedjes, gezongen door de eerste zangklasse, welke evenals alle ande onder leiding staat van Mevr. B. van Reysen-van Velzen. Elke klasse trad afzon derlek op en voerde een „eigen repertoire" uit, bestaande uit twee of drie liedjes. Alle zangstukjes werden keurig ten gehoore ge bracht e» Mevr. van Reysen ikan zeer zeker met voldoening terug zien op een jaar van :twijfeld moeilijke voorbereiding by haar theoretisch en pTactisch onderwijs. Al leraardigst waren de beide speelliedjes Vogeltje fuït, fuït" van Hendrika van Tussenbroek en „De dwergjes", va» F. Jacques-Dalcroze. Niét alleen de kinderen zelf, doch ook de ouderen zullen van de uit voering daarvan hebben genoten. Eenige leerlinge» van mej. J. Ouweneel toonden de resultaten van hun studie door elk een nummer op de vleugel te spelen. Evenzdo de leerlinge» van den heer W. de run. Ee» goede afwisseling was „Rondo", Op. 41 van André, qitgeyoerd ,door de Vipol- kiasse van den heer Joh. Starrenburg. Het programma w«rd besloten met het optreden van de 3e, 4e en 5e zangklasse on. der leiding van mev&.van Reysen-va» Vel. De kinderen zo»gen driestemmig j.De standvastige tinnen soldaat" van Hendr. va» Tussenbroek. Een daverend applaus na 'elk der uitgevoerde stukjes wbs een verdiende belooning voor het werk van leeraren en kinderen. Het middag-programma is uit stekend geslftagd. De Avonduitvoering. (van onzen muziek verslaggever). Hoorden we by de middag-uitvoering reeds enkelen van de leerlingen, die onweer sprekelyke bewijzen van muzikale» aanleg toonden, de avond-uitvoering gaf gelegen heid de oudere leerlingen te hooren, om de vruchten van het genoten muziekonderricht Omstreeks 10 uur verklaarde de heer W. van der Steen Jr. de expositie voor ge opend en sprak de hoop uit de tentoonstel- J lrng een succes tou zyn. j up lange witte talels zyn versch leesch 1 en lyne vleeschwaren uitgestald. Zoo zag i men er preskojp» tongenworst, groote en j kleine vleeschtaarten, tong in gelei, alle keu- j rig afgewerkt en op schotels opgedischt. Verscheidene fraaie inzendingen gaven een indruk van de groote zorg en toewijding waarmede een en ander is klaargemaakt. 1 Enkele aardige fantasietjes voor het ge- biuik in etalage's waren ook aanwezig. Voor het eerst op een tentoonstelling is hier lamsvleesch geëxposeerd. De dames die vandaag een bezoek aan de tentoonstelling hebben gebracht zullen daar hebben kunnen vaststellen dat hun leveran ciers in staat zyn om versch vleesch en fyne vleeschwaren op fraaie wyze voor diner en lunch klaar te maken. Voorts vond men ee» stand van de N.V. Verstegen's Speceryenhandel en fabriek an Conserveermiddelen te Rotterdam; van Lageman en Scholten te Rotterdam een stand met vakkleeding; Andriesen expo- slagersgereedschappende fa. van Berkel de nieuwste vleesch-sn ij machines en eegschalen, onze stadgenoot de fa. Nieu- wenhuizen vertoonde transportrywielen en slijpapparaten, terwyl de fa. v. d. Valk voor het aangename zorgde met een gramo- foon-in8tallatie. Hedenavond wordt de expositie met een feestavond geslote». Burgerlijke Stand. GEBOREN: 18 Dec.: Cornelia Sophie Ge- cine, d. van M. H. van Dam en M. G. C. Groenendaal 87. Johanna Christina, d .van C. M. Holthuysen en J. C. Stolk, Heerenstraat 86 Cornells Pieter, van Th. de Waal eri M. M. Bomhof, Gouwe 101. GETROUWD: 19 Dec.: L. J. Bax en G. H. van Lavieren. N. Hoogendoorn en G. van Eek. OVERLEDEN: 17 Dec.: Alida va» Willi gen, 63 j. 18 Dec.c Maria .Johanna van Vuuren, geh. met M. Boere, 67 j. Azend». Dec. 8 uur Kazerne. Cursus Roode Kruis. 22 Dec. 3 uur Soc. „Vredebest" B. V. L. Schietoefeningen. 29 Dec. 2 uur „Ter Gouw" Bovenzaal. Ver gadering Ver. van Directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon. i-Goetofer f -0.T6—&70— 0.75 per pond. Hande lviug. EIEREN. Aangevoerd 58.400 stuks. Kipeieren 34; Kleine eieren 2.503; Eendeieren 3.—, alles per 100 stuks. Han- del flauw. Coöp. Zuid-Holl. Eieryeiling G.A. (C.Z.H.E.) te Gouda. 1 20 Dec. Aanvoer 71.200 kipeieren. I Pryzen: 56-58 ICG 2.80-2.90; 58—60 K.G. 3-3.20; 60—62 K.G. 3.20—3.30; 62 —66 K.G. 3.30—3.60; Bruine 56—68 K.G. 2.80—4.00; kleine eieren 2.40—2.70. I Aanvoer 1000 eendeieren. Pryzen 2.60— 1 2.90, alles per 100 stuks, Graanmarkt Gouda. I 20 Dec. Tarwe 6 25—6.50, Rogge I 7.75—8, Gerst 6.50—6.75, Haver 6.75— j 7.25, Erwten 10.25—11.50, Bruine boonen 12.50—13, alles per 100 K.G. Leeuwarder boternoteering. De Leeuwarder boternoteering is heden vastgesteld op 55 cent per K.G. Telken jdre, als we de prestaties van de leerlingen, zoo vocaal, als instrumentaal onder welk laatste we ditmaal willen verstaan piano, orgel, andere instrumenten en orkestk'-isse zyn we het o-ns belust, hoe veel moeite, zorgen en geduld van leerares- sen en leeraren aan de bereikte resultaten ten kOAte zijn gelegd. Zoo de (zang- en) orkest-ensembles bijv. niet te vergelijken met de groote orkesten .van professional waar elk technisch de zaak beheerscht, leider zich tot de afwerking ,tot het muzi kale zonder angst voor déraillement we gens tempé kan bepalen, en zich volko men op de werken kan concentreeren. Hier zyn behoudens de byv. aan de Orkest klasse toegevoegde onontbeerlijke steunpi laren allen „leerlingen", en dit in aan meriting nemend, past groote bewondering voor de wijze waarop de Don Juan Ouver ture van Mozart, benevens „Finlandia" van den merkwaardigen, echt-nationalen Fin- schen componist Jan Sibelius werden ten ge- hoore gebracht en zeker niet minder de Schöpfung-Aria „Njm beut die Flur das friscbe Grim"' voor sopraan met orkestbe geïeidihg. 'n Bizonder compliment nog voor de koorklasse, die frappant mooi zong. We handhaven de goede gewoonte, in een geval als dit, het noemen van namen achterwege te laten, maar we doen niemand tekort als we even gewag maken van de opvallend kranige wyze, waarop een pianist „Les Pré. ludes" van Debussy ten gehoore bracht; hier hebben we piet artisticiteit en natuur lijken aanleg te doen. Overigens volstaan we met vast te stellen, dat de verschillende pianisten, organisten, vocalisten, violisten on andere instrumentalisten', aardig en vlot gemusiceerd hebben, soms zelfs meer dan dat, zoodat het hartelijke applaus van de toehoorders uit den aard der zaak uit familie en kennissen der executanten be staande ook uit artistiek oogpunt ge. jechtvaardigd was. Het is inderdaad 'n zegen voor onze dtad, dat 4® Stadsmuziekschdol met zijn beproef den Directeur en leeraarstaf, bestendigd blijft. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Drankwet. De N.V. Flora tot exploitatie van het ge bouw voor algemeene doeleinden heefteen adres aan deh Raad ingediend, met verdoek te bevorderen tot het verkrygen van een buitengewone vergunning ingevolge de Drankwet voor het door haar in exploitatie te nemen gebouw. B. en W. wijzen er op, dat het maximum aantal vergunningen in deze gemeente, zyn- aé 6 met 2, is overschreden, waarom zij den Raad voorstellen aan den Minister te ver zoeken B. en W. te machtigen om voor één of meer localiteiten, welke deel uitmaken an een buitengewone inrichting voor maat schappelijk verkeer, een tapvergunning bo ven het maximum te verleenen. HAASTRECHT. Gemeenteraad Vlist. In de j.l. Woensdagmorgen gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Vlist was de heer P. van Dam met kennisgeving alwezig. Aan de Ged. Staten zal worde» geadvi. seerd het presentiegeld voor de leden van en Raad en de "jaarwedde vafi de Wethou ders op de tegenwoordige bedragen te hand- Op voorstel van B. en W. wordt afwy ;end beschikt op het voorstel va» het ge meentebestuur van Ammerstol tot wijziging an de regeling van de vertegenwoordiging in het bestuur van de drinkwaterleiding „De Vijf Gemeenten", Het ambtenaren-reglement wordt aange. vuld met bepalingen inzake het verleenen van eervol ontslag wegens bet bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer J. van |)ieme» en tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim de heer G. Uittenbogaart. Ingekomen was voorts een schrijven van het Dagelyksch bestuur van de Drinkwater leiding „De Vyf Gemeenten" inzake het toe kennen van presentiegeld aan leden van bet Dagelyksch bestuur, waarmede de vergade ring zich vereenigde. Na goedkeuring van een begrootlngswij ziging volgde de rondvraag, waarna slui ting. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIÉNST. De Keistvlucht van „de Uiver". Het ontbreken van berichten van de Uiver. Groote bezorgdheid. Aneta seinde hedenmiddag dat vliegtui gen en pantserauto's op weg gegaan zijn om „de Uiver" op te sporen, die naar men ver moed een noodlanding in de woestijn heeft moeten maken. Het weer is zeer slecht en men vreest dat de vliegtuigen indien zij het vliegtuig al zouden kunnen ontdekken, toch niet in de modderpoelen zouden kunnen dalen. De Leeuwerik wordt in gereedheid gebracht. Sillevis en Geysendorffer zullen de Leeuwerik besturen. AMSTERDAM, 20 Dec. In verband met het feit dat men sinds meer dan 14 uren zonder bericht is van „de Uiver", wordt op Schiphol het K.L.M. vliegtuig „Leeuwerik" in gereedheid gebracht, om zoo noodig te vertrekken om assistentie aan „de Uiver" verteenen. Nader seint men ons dat de „Leeuwerik zal vertrekken. Sillevis en Geysendorffer zullen de Leeu werik besturen. Verder zullen meegaan de radio-telegrafist Smacht en de werktuig kundigen Weststraten en Biesheuvel. Het vliegtuig zal om 6 uur morgenochtend ver trekken. Het volgt de gewone route. De Uiver zou een noodlanding gemaakt hebben in de woestijn. Hedenmiddag is een bericht ingekomen, dat echter nog niet is bevestigd, dat de Uiver een noodlanding heeft moeten maken de woestijn. De plaatsbepaling ontbreekt. De directie van de K.L.M. acht het mo gelijk dat dit bericht juist is en schrijft het toe aan het defect raken van de radio door het geweldige stormweer en de hevige re- ns. Aan het hoofdbureau van de K.L.M. ls men vol bezorgdheid omtrent de Uiver. Wel wist men dat het op de route Cairo-Bagdad slecht weer is, maar dat het zoo slecht was heeft men niet kunnen vermoeden. Vandaag kwam bericht in dat de vlieg tuigen van de Royal Air Force tengevolge van het stormweer niet zijn opgestegen. Vol spanning wacht men op nadere be richten. De Uiver niet te Rutbah geland. De K.L.M. ontving bericht uit Rutbah dat op 700 K.M. van Bagdad gelegen is, dat de Uiver daar niet is geland. De bemanning van de Uiver bestaat zoo men weet uit W. M. O. A. Beekman, gezag voerder; J. v. Steenbergen, tweede bestuur der, C. van Zadel hof f, marconist en H. ,A. Waalewyn, werktuigkundige. Aan boord ztfr. drie passagiers: de directeur van Aneta, d- heer Beretta, prof. Walch, die Donderdag j.l. met de Pelikaan in Nederland is aan gekomen en de heer Kort. De Snip over den Oceaan. Hedenmiddag toen aan het bureau van de K.L.M. aan den Hofweg in den Haag het bericht was ingekomen dat de Snip haar tocht over den Oceaan goed had volbracht, was men op het hoofdbureau van de K.L.M. r verheugd en gaf men op enthousiaste wyze uiting aan zyn vreugde over deze mooie reis. De heer Plesman werd van alle kanten gelukgewenscht. De vreugde werd echter getemperd door het .uitblijven van berichten van de Uiver, en de heer Plesman zei dan ook dat er nog geen enkele reden was om hoera te roepen. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. $0 Dec. Aangevoerd in totaal 901 stuks, waarvan: 118 slachtvarkens. Vette 14^4 15% ct., Londensche 12—13 eet. per pond levend met 2% korting. 188 magere Var kens 14—22,- 501 bigge» 7—9; 15 run deren 125175; 70 nucht. kalveren 4r—8 1 schaap; 8 bokken en geiten 26, alles per stuk. Handel stug. 306 Crisisrunderen. Klasse A 25 ct., klas. ge B 22 ct., klasee C 19 ct. per K.G. Kaasmarkt Gouda. 20 Dec. Aangevoerd 307 partijen kaas. Pryzen: ie kw. m. r.m. 19—21; 2e kw. m. r.m. 17—18. Handel flauw. BOTER. Aangevoerd 413 ponden boter. Rourc van Amsfprdam. WISSELKOERSEN 19 Dec. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Madrid Milaan 20 Dec. Officieel. 7.301 50.41 9.75| 34.60 47.90 32.624 37.674 36.724 1.474 7.30| 59.40 9.764 34.62 47.91 32.624 37.67) 36.724 1.47| Nlet-offiCleel. 6.18 6.184 20.25 20.25 12.65 12.65 Beursoverzicht. De zwakke houding vah Wallstreet heeït op de Amsterdamsche effecten beurs weinig lnvloetj uitgeoefend. Welis waar bleef de handel stil, doch de koer sen waren niet lager dan gisteren De betere perspectieven voor de politiek ga ven de markt steun. De handel ln claims en certificaten Nederl. Handels-Mij. was veel minder. Dat kwam doordat de in schrijving om 12 uur sloot. Daar kwam nog bij dat de markt gesteund werd zoo dat de prijs met 50 cent tot 1 gulden verbeterde. De koers van de certificaten was eveneens prijshoudend Aku's ver keerden in herstel en stegen tot 29. Zweedsche lucifers waren een kleinigheid hooger. Amsterdam rubbers schommel den rondom 88. Suikerwa^rden gaven beperkte omzetten te zien. ze waren goed prijshoudend, terwijl Tabakken een klei nigheid konden aantrekken. Scheepvaar ten weinig veranderd.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 2