EN s NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 'Vrijdag 28 Oaoember 1934 73» Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalveZon- en Feestdagen ■n 5 De Majesteit van het Recht. Gouda Zuid-Slavië in een overgangstijdperk. iYDE” Mo. 18792 'T Onze Abonné’s kunnen EEN GULDEN op hun abonnement in 1935 besparen. meer ƒ0.50. Op I. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE DIRECTIE. ATTENTIE! FEUILLETON. I (Wordt vervolgd.) ide jes. GESLOTEN) fan dolle lach. Europa een gerechtvaardigde weerzin op wekte. De folteringen van Kroatische ge leerden. en de strijd, tegen elk streven naar het recht van zelfbestuur werkten er niet soliede Boek. >r de plaatsing Naar het Amerikaansch van MELROD DANNING. Nadruk verbodei». KOOPMAN GIMBERG. ek van ons land, stülll NDSCHE FILM- XARDIGD. 10. 6 uur en 8.03. ten •oorstell. 8.15 uur. TSENSTALLING r plaats) December fQfl :ht, ce, om oor af. eid »G- fen E* 0 BOVEN 14 JAAR. 1001 Wonderen.” ine.” JDA esenteert U vanaf AN. •ter R. os James Dunn. van 500 Personen, is. loort. in een steeds Het einde der militaire dictatuur thans in aantocht. Dringende behoefte aan consolideering der binnenlandsche politieke verhoudingen. wil je me ai en toe eens komen opzoe- ken? En mag ik eens bij jou komen? Wees ervan overtuigd, dat je mij niet verloren hebt en iaat mij voelen, dat... ik jou niet kwijt ben. Mijn zoon, mijn zoon ben ik kwijt, maar jij wilt toch nog wei mijn dochter zijn, is 't niet? Met oogen, door tranen verblind, had Virginia haar beloite gegeven. Toen ze wegging, keerde ze zich bij de deur om en zag nem in elkaar gedoken zitten, in de zeilde houding, als waarin ze hem gevonden had, zijn kin in de hand. Hierna ging ze vaak naar den rechter, als hij aan ’t gerechtshoi geen plichten te vervullen had, zoodat zij elkaar in de volgende weken veel nader kwamen. Dan wandelden ze op en neer in den tuin van den rechter, vaak hand in hand oï hij met zijn hand op haar schouder en praatten dan over onbelangrijke din gen. Ze noemden Jackson niet meer, want geen van belden kon over hem spreken, tenzij ’t ergens goed voor mocht zijn, maaf hun onuitgesproken verdriet bond hen tezamen. Virginia vertelde de rechter van Lloyd en vroeg hem haar te raden, maar het was niet eenvoudig er iets aan te doen. Ze verzocht den rechter Lloyd op te zoe ken en zijn invloed op hem te doen gel den, maar toen rechter Kent er heen ging en Virginia zich naar Lloyd’s kamer 1ST. ti of Loire 35 cent. OF SONGS. ilaire prijzen zijn E PRIJZEN. AUTOBUSSEN. voor iedere 10. STEK IN IE TAAL. LLEN: N JOU en verwarring zullen «kunnen losmaken en dat het hun gelukken zal, de binnenlandsche po- Ltieke verhoudingen van het koninkrijk te consolideeren. De koning is dood, die deze militaire dictatuur in het belang van het land instelde, om een einde te maken aan den moord en doodslag in de Skoeptsjina; het ontbreekt de natie thans aan een leider die boven alle partijen staat. In zulk een ge val is het het beste, waarneer alle opbou wende elementen uit alle lagen van de ver schillende volkeren zich aaneensuiten om de verdere ontwikkeling van het koninkrijk op een vredelievender wijze te verzekeren. hem wilde spreken, werd Uoyd opeens zoo razend en zoo doodsbang, dat ze die twee niet bij elkaar had durven brengen. Rechter Kent stemde er eindelijk in ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)} 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0425. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 btfalag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—4 regels elke regel mee- C.” 2, de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zyn. ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. 31 Na dit voorval zag Virginia hem nau welijks. ’t Grootste deel van den dag lag hij in bed en ’s avonds stond hij op, kleedde zich en at wat, om dan weer de straat op te gaan. Geschokt en versla gen, als ze door haar eigen verdriet was, merkte ze toch na eenige dagen, dat er iets gaande was en ze deed wat ze kon, om uit te vinden, wat haar broer er toe gedreven had, zoo’n leven te leiden. Maar Lloyd luisterde onverschillig naar haar smeekbeden. Laat in den morgen vond ze hem nog in bed en bezwoer hem toch op te staan en van de zon te genieten, of haar zijn moeilijkheden te vertellen. Hij redetwistte niet met haar, luisterde zwijgend en ging toch zijn gang. Virginia wist, dat hij zwaar dronk en dat zij ’t hem niet kon verhinderen. Hij had blijkbaar geld genoeg, of zag kans genoeg te leenen, om te kunnen drinken. En eindelijk liep ze in haar wanhoop naar rechter Kent, hoewel ze tot nu toe de gedachte niet had kunnen verdragen, I IN. C. Barnstiin film. DUITSQHLAND. Belangrijke rede van Hitler op komst. Hij zal een d«41 van „Mem Kampf” verloochenen. De correspondent van het Journal te Ber- lyn schrijft, dat Hitler voornemens is na de stemming in het Saargebied voor de micro foon een rede te houden, welke de ontwa- peningsbesprekingen zal inleiden. Hitler zal hierin verklaren, dat het oordeel over Frankryk, zooals dat is uitgesproken in „Mein Kampf”, niet ineer gehandhaafd be- hoeft te worden. BELGlë. Koninklijk paleis weer in gebruik. Van Laeken naar Brussel. Koning Leopold en iKwimgin Astrid, die op het oogenblik het kasteel Stuyvenberg in Laeken bewonen, zullen zich binnenkort voor de verdere wintermaanden definitief in het. koninklijk paleis te Brussel vestigen. Hiermede zal er dus nieuw leven m het paleis komen, daj sedert vele jaren verlaten is. Toen men hét fesfeureèrde, gedurende de laatste jare<n van het bewind van Leo pold II, woonde de oude koning te Laeken. Bij zyn dood waren de wenkzaamheden nog. niet gereed en koning Albert en koningin Elisabeth namen hun intrek in het kasteel van Laeken. In het Brusselsche paleis wer den, speciale apartementen ingericht, maar toen ze gereed waren, was de koninklijke familie dermate te Laeken ingeburgerd, dat zij er liever bleef. Het paleis bleef leeg; de koning verleende er uitsluitend audiënties en de groote hofbals weixien er gehouden. Maar na afloop keerde het koninklijk echt paar onmiddellyk naar Laeken terug Thans zal hierin verandering komen. Leopold III en zijn gfemalin zullen het pa leis weer als permanente residentie in ge bruik nemen. Koningin-weduwe Elisabeth zal te Laeken blijven wonen. FRANKRIJK. Violette Nozière begenadigd. Doodvonnis veranderd in levensla“ge tuchthuisstraf. De 19-jarige Violette Nozière, die haar vaer vergiftigd heeft en na een sensatio neel proces voor de juryrechtbank va^p het hebben. Verbannen dat wil zeggen, uit hun gesprekken, want het had in hun harten wortel geschoten. Nadat ze hem bedrukt goedendag gezegd had, vatte zij al haar moed tezamen en begon dapper te spreken. De rechter had haar noodlg en zy hem, maar ais ze ooit dich- hun ze Kleine Entente op voorstel van Zuid- Slavie den regeerlngen van Londen en Parijs ter kennis heeft gebracht, dat hij eerder een aansluiting van Oostenrijk en Duitscniand dan een herstel der Habs- burgers zou. dulden. RUSLAND. Acte van beschuldiging tegen Nikolajev. Een buitenlandsche consul heeft bcwroebel gegeven. Aanslag op Stalin beraamd. Heden heeft de publicatie plaats ge had van de acte van beschuldiging tegen den moordenaar van Kirov, Nikolajev, en dertien van zijn medestanders. Het document omvat 900 bladzijden, gebonden in drie banden. De aangeklaagden worden beschuldigd van overtreding van de artikelen 8 en 11 van paragraai bb van het Russische wet boek van strafrecht, handelend over contra-revolutie en politieken moord. Uit de instructie is gebleken, dat vroe gere aanhangers van Zinowjev een ter roristische groep hebben gevormd, Cen trum Leningrad geheeten. Een leidende rol speelden hier Kotolynev en Nicolajev. Kotoiynev is vroeger partij-secretaris van de Jong-Communisten in den Wy- borgwyk van Leningrad geweest. Hij Is een overtuigd tegenstander van de poli tiek van Stalin en neeït grooten Invloed op Nikolajev, met wien hij sedert 1924 toe mede den generaal zeer bemind te ma- kn. Toen hy in 1982 moest aftreden, ikwam eerst Maruikowitsj aan het roer en daarna Ozoenowitsj, wat echter geen wisseling van systeem beteekende. Na den dood van Ko ning Alexander was geheel Zuid-Slavië één in den rouw, de roerende bewijzen daarvan, die ook uit Kroatische en Sloveensche krin gen kwamen, toonden overtuigend aan, dat <teze koning, die de dictatuur slechts als een overgangsstadium wilde, een groot staatsman was geweest. Maar de door den koning by testament benoemde regent- schapsraad, die de regeering voor den min derjarigen Koning Peter II uitoefent, staat voor het oude probleem, van de consolidee- ring van de binnenlandsche politieke ver houdingen. Vooral in Agram verwachtte men, dat er een einde aan de dictatuur ge maakt zou werden en dat men een stemming voor de Skoeptsjina zou uitschryven. Men liet een gedenkschrift het licht zien, dat onder anderen door aartsbisschoppen, vroe gere ministers enz. was onderteekend en waarin men, onder verwerping der metho den van de militaire dictatuur, ook voor de Kroaten recht eischte. Dit gedenkschrift, v. aarvan de uitgave lot nog toe verboden is, vond desniettemin in Belgrado een goede ontvangst. De eischen van de Slovenen, waarvan de leider Korosjetz in een inter- neeringskamp zat, waren van denzelfden aard en de leider van de Muzelmannen Dr. Spaho sloot zich daarby aan. Al deze uit latingen zijn echter gegrond op de loyali teit tegenover den groot-Servischen staat, zy wenden zich slecnts tegen den vorm en legen de methoden van de dictatuur der ge neraals, en daar ook in Belgrado zelf zooals boven gezegd zich invloeden doen gelden, die een andere regeerings-vorm wenschen, geraakte de regentschapsraad in een zeer moeilyike positie en met hem de regeering-Oezoenowitsj. Met het weder op duiken van den ouden Kroaten-vyand Ziv- kowitsj als Minister van Oorlog en raads man van de regeering werd door oen re gentschapsraad den oorlog aan het systeem der verzoening verklaard. De oud-Serven blijven dus iby hun houding tegenover de andere bevolkingsgroepen, en de buitenland- sehe politieke invloed, die al deze volken gezamenlyk tegen Hongarije deed stelling nemen, verdwijnt zoo langzamerhand. Het is te hopen, dat nu onder de nieuwe regeering van Jeftitsj, de Serven en Kroa- ten, die als hardwerkende hoeren en arbei ders alle sympathie verdienen, zich uit de den man ce zien, die Jackson had weg gejaagd, want Lloyd had haar verteld, dut rechter Kent dien avond was geko men. Ze wist, dat de Monroe’s nooit zoo- lets zouden hebben gedaan, zonder ern stige redenen. Maar haar plicht tegen over Uoyd dreef naar, hem nu op te zoeken. Ze vond hem in zijn studeerkamer, met de kin In de handen en bij 't zien van zijn gezicht verdween haar wrok en ze liep met een medelij denden kreet op hem toe. Ze kon nauwelijks gelooven, dat deze bedroefde in elkaar gedoken, ge broken man, dezelfde was als die zij het laatst gezien had, met zijn doordringen de en toch vriendelijke oogen, zijn vas ten stap en fiere indrukwekkende hou ding. Jackson had méér verdriet achter zich gelaten, dan hij dien morgen, toen hij Harrisville verliet, met zich had meege nomen. Toen ze de diepte van rechter Kent’s smart realiseerde, besefte ze, dat de af schuwelijke teleurstelling en het plotse linge verloren vertrouwen in zijn zoon hem verpletterd, gebroken had, zoodat hij nergens meer voor leefde, vergat ze even haar eigen verdriet en poogde hem te troosten. Hij had haar kalm begroet, zelf met lets van zijn oude genegenheid en harte lijkheid, maar ze was zich toch bewust van een somberen scheidsmuur tusschen hem. die niet weg zou kunnen vallen, tot ze eens datgene, hetwelk hen zoo zwaar drukte, besproken en verbannen zouden departement Seine ter dood was veroordeeld, is thans door den president der Republiek begenadigd. Het doodvonnis is veranderd ii. levenslange tuchthuisstraf. De jury-iedea, die het schuldig over de vadermoordenarts hadden uitgesproken, hadden, hetgeen zeldzaam is, een verzoek om gratie ingediend. Mevr. Nozière, de moe der van Violette had eveneens een verzoek om gratie bij den president der republiek rngediend. Op grond van den brief van de moeder heeft president Lebrun Maandag j.l. gratie verleend. Violette zal thans in éen der cartuale gevangenissen haar straf en dergaan. De moordenares, wier merkwaardige hou ding reeds gedurende het proces was opge vallen, verklaarde tegenover haar advocaat, die haar het bericht van de begenadiging overbracht, da^ zij er de voorkeur aan geeft, te worden terechtgesteld in plaats van de rest van, haar leven achter gevangenismu ren te moeten slijten. Laval naar Home. Belangrijke besprekingen zouden op komst zijn. De Paris Soir meldt uit Rome, dat men verwacht, dat de Fransciie minister van buitenlandsche zaken, Laval, den derden of den vijfden Januari in Rome zal arrl- veeren. Laval zou van meening zijn, dat een onmiddellijke gedachten wisseling met Mussolini te preiereeren zou zijn boven een behandeling van de nog om streden problemen tusschen de verschil lende kanselarijen. Bovendien zou een bezoek in de eerste week van Januari reeds daarom gewenscht zijn, daar na dien de besprekingen tc Geneve en de stemming In het Saargebied de volledige aandacht van Lava! zullen opeischen. Voorts zou aan het bezoek van Laval aan Londen, wanneer dit vruchtdragend wil zijn, logisch de reis naar Rome moeten voorat gaan. De Fransch—Engelsche ge dachtenwisselingen zouden dan meer net aspect krijgen van een voor den vrede in Europa beslissende oespreklng cus« schen de drie groote mogendheden Al deze overwegingen ten gunste van een bespoediging van de reis naar Rome zou den van Invloed geweest zijn op het be sluit van Laval. De 'i emps is vrij hoopvol gestemd. Het blad gelooft, zelfs, dat de uit de Hon- gaarsene revjsie-eisciien ontstane moei lijkheden zuilen kunnen worden opge lost, aangezien een zekere ontspanning in de betrekkingen tusschen Belgrado en Boedapest geconstateerd kan worden. De Kleine Entente bezit overigens in de rede van Laval in den Senaat een waarborg, dat de FranschItallaansche overeen stemming slechts een instrument van samenwerking en vrede is, nooit echter een instrument van verdeeldheid-bren- gen in de Kleine Entente of van losma ken van de tusschen haar en Frankrijk bestaande banden. La Presse schrijft, dat de Raad^der samenwerkt. toe zijn macht als Lloyd’s voogd te doen gelden en zijn toelage in te houden, maar zelfs dit maakte geen verschil. Na de eerste paar dagen, had Lloyd wel niet zoo zwaar gedronken, maar toch was hij zeiden nuchter en 't inhouden van zijn toelage had hem zóó nijdig op Virginia gemaakt, dat hij heelemaal geen woord meer tegen haar zei en ook zijn gewoon ten niet veranderde. Waar hij het geld vandaan kreeg, kon ze niet begrijpen. Zij miste verscheidene van haar eigen dommen, zelfs een paar byouterleën uit zijnkamer en uit die van haar, maar dat durfde zij den rechter niet vertellen, het zou hem toch niet gelukt zijn Lloyd tegen te houden. In de weken, die volgden had er een eigenaardige verandering in den rechter Plaats gegrepen. Tot dien dag had hij bekend gestaan als één van de kundlgste en .billijkste rechters in Virginia en hij stond ook bekend om het telt, dat hij, waar ‘t vereéïflgbaar was met recht en billijkheid, mededoogen had, maar nu liet hij de overtreders, die voor hem ge bracht werden, hun noodlot koelbloedig ondergaan, de rechter was nu zoo stug, als de wet het maar toestond. Maar Virginia wist beter. Toen hij vonnis geveld had over een neger en deze schuimend van woede in zijn cel terug was gevoerd, had de rechter een poos begaf om hem te zeggen, dat de rechter zwijgend thuis gezeten, was opgestaan, -„>(J_ -- e. 1 had zijn hoed genomen en was weer naar de stad gegaan. Tal van abonne s hebben reeds gebruik gemaakt van ae üyzonder gunstige gelegen heid, die wy hebnen geboden om op net abonnementsgeld een besparing te verkry- gen van niet minder dan H7o, by voldoe ning van het voile abonnementsbedrag van 1935. inplaats van negen gulden by beschikking per «kwitantie van J 2.25 voor elk kwartaal kan men de last van kwitan- tien aan huis voorkomen en bovendien eén gulden verdienen door storting aan o«ns bureau van een bedrag van ACHT GULDEN oï door gireering op onze postrekening No 48400 voor het abonnement voor het jaar 1935. Waarom zoudt gij, die zulks nog niet deed, dit nalaten? Die gulden is gemakke lyk verdiend. Ieder is er toch in dezen tyd op uij om op de kleintjes te letten. MF Welnu, grijp dan deze gelegenheid aan: lot morgen, 29 Dec., staat ze open. Doe het direct. Na dien datum wordt per kwartaal-kwi- tantie beschikt ter tot elkaar zouden komen door gemeenschappelijk verdriet, móest eerst nog zichzelf en nem pijn doen. Meneer Kent, wilt u mij vertellen, wat er dien avond gebeurd is? Waarom ik wij hem nu verloren hebben? Ik geloof, dat ik wel het recht heb dit te vragen. Na een poos vertelde hij het haar, met doffe stem, die zelis niet trilde, maar gehèel toonloos en zonder uitdrukking was. Hij deelde haar mede, hoe hij ge roepen was en wat voor geschiedenis ko lonel Monroe hem verteld had; hoe Jackson geweigerd had, uit te leggen, hoe het halssnoer in zijn zak was geko men en ook niet zeggen wilde of hij wist, dat het snoer in zijn zak was. Ver der hoe de rechter hem had weggestuurd opdat hij er vanzelf toe komen zou naar zijn vader terug te keeren en alles te bekennen. Toen hij uitgesproken had, bleven ze zwijgend zitten, het meisje steeds niet begrijpend en niet overtuigd en de man in gedachten weer bij zijn zoon, zoekend en speurend naar een op lossing van het mysterie. Op ’t laatst wendde hij zich tot Virgi nia en legde zijn hand op de hare. »r Klndjelief, we moeten dit samen doormaken. Er is geen uitweg, maar, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Terwyl er in Belgrado groote demon straties door de Serven tegen Hongarije en Italië werden gehouden, trad, naar men weet, de minister van Buitenlandsche Za ken Jeftitsj af, waardoor de positie van zijn Minister-President Oezoenowitsj zoo moei lijk werd ,dat deze op zyn beurt met de verdere leden van het «kabinet zijn ontslag moest aanbieden. Jeftitsj, die daarna de op dracht tot kabinetsformatie heeft gekregen, is niet wegens zyn buitenlandsche politiek af getreden, daartoe is hij gedwongen door de (binnenlandsche politieke verhoudingen, die zich niet lieten ophelderen. Na het heengaan van koning Alexander en de klacht tegen Hongarije traden de binnen landsche moeilijkheden weer dadelijk op den voorgrond. Zuid-Slavië heeft onder hetzelfde noodlot te lyden als de andere Balkanstaten. Na den wereldoorlog was de Skoeptsjina (de volksvertegenwoordiging) te Belgrado de scho«uwplaats van den verbitterden strijd tusschen de in het koninkrijk vereenigde Serven en Kroaten. De religieuse twisten men vindt in het land Grieksch-ortho- doxen, katholieken en Mohammedanen, werden nog vermeerderd met de nationale tegenstellingen. De oud-Serven, die Grieksch-k^itholiek zijn, waren sinds onheug- lij«ke tyden een volk, dat zyn onafhanke lijkheid zoo noodig zelfs door de onderdruk king van andere volken wist te bewaren, de Kroaten en Slovenen, die Roomsch-katho- litk zijn verzetten zich daartegen en ver langden, dat Zuid-Slavië een soort bonds staat zou worden, In geen geval gunden zij den Serven een heerschende positie, de wensch tot centralisatie van Belgrado werd door hen afgewezen en vooral in Agram ontwikkelde zich een beweging, die na den dood van koning Alexander nog versterkt is. Deze «koning had tegenover dit alles een zuivere militaire dictatuur gesteld. Deze militaire dictatuur steunde op de Óud~Ser- vische generaals en bestreed elke tendens, die uit Zuid-Slavië twee staten wilde maken, dien van de Serven en dien van de Kroaten, welke slechts door een personeele unie ver bonden zouden zijn. De Skoeptsjina werd naar huis gestuurd en generaal Zivkowitsj kreeg alle macht in haden. Generaal Zivko witsj behoorde tot de samenzweerders, die in den nacht van 16 op 17 Juni 1903 in het paleis te Belgrado koning Alexander en ko ningin Draga op een gruweiydoe wyze ver moordden, en waardoor een eind aan de dynastie Obrenowitsj maakten. Deze gene raal heeft ongeveer drie jaar de Oud-Serven als de eenige macht in den staat beschouwd en voerde tegen de Kroaten en Slovenen een politiek van onderdrukking, di« in geheel Liefde, innige, oprechte liefde is de beste lamp voor de huiskamer. Zij geeft licht en warmte tevens en kweekt zegen voor den huiselijken haard. (lOUSUIE COURANT.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 1