V oor jaarstoilet jes en overgrangshoedjes. Het kind en zjjn spel. Een goede kop thee. Nieuwe Uitgraven. Yerschillende Recepten. Menu's van den dag. Een der grootste en meest beken de Parysche mode-dictators Patou brengt rebels zijn nieuwe collectie voor het komende voorjaar. Van dit modehuis waren reeds enkele model len op de dezer dagen te Rotterdam gehouden modeshow te bewonderen en men heeft toen reeds kunnen con- stateeren dat alle modellen volkomen recht gesneden zijn en de afloopende schouderlijn overal streng doorge voerd is. Dit afloopende karakter der schouders wordt bij enkele gala-toi letten nog geaccentueerd door mou- ^wen, welke onder den schouder naar beneden wyd uitloopen. Men verkrygt deze lyn, doordat men de mouwen van voren onder den arm met biezen byeenhoudt, terwyl ze naar buiten uitvallen en verder zeer wyd gesneden zyn. De taillelij n wordt veel gemarkeerd door ceintuurs, welke ongeveer 5 c.M. breed zyn en dikwyls door kleurige sluitingen of bloemvormig gestanzte, metalen fantasieën, die in denzelfden vorm ook in de plaats van clips óf knoopen gebruikt, gesloten zyn. De meeste modellen van Patou zijn bestemd voor het vroege voorjaar of voor de mode aan de Rivièra, waar men van het heerlijke zonnetje geniet. Men gebruikte aparte materialen, vooral veel kunstzijden stoffen in re- liefkarakter, de doffe crêpes in zeer origineele dessins en ook glanzende reliefcrêpes. Voor sport zien we aparte wollen stoffen en jerseys, onder welke laat ste die met metaaleffecten speciale vermelding verdienen. De modellen van wollen stof ver- toonen een aparte biezenbewerking. Voor den namiddag brengt men even als voor den avond zeer dicht naast elkaar gelegde staande plissé's en zeer fijne geeren, welke met de hand zyn gemaakt en uiteenvallen. Kleurige effecten zyn voor garnee- ringsdoeleinden zeer gewild, ook veel bandfluweel in helle contrasteerende t' %ten, sierlijke lamé-garneering aan hals en mouwen of ook pailletten-ef fecten, metaaleffecten, paarlmoer- Nieuwste snufjes voor den komend* gedragen worden. .De toiletjes zijn va volants. zomer, die thans aan de Rivièra I witte imprimé rijk bewerkt met kettingen en kleurige gaialith garnee ringen zyn actueel. By sport- en na middagjaponnen brengt Patou als nouveauté een kleinen omslag aan den rok en wel in een compiementee- rende kleur, zooals bruin op beige of wel van glanzend materiaal op een matte stof, als crêpe satin of dunne wollen stof. Het modehuis Lelong heeft e^n spe ciale voorliefde voor een japon met bybehoorende cape, of een in taille- vorm gesneden jasje, vaak met bont afgezet. De avondmode zal zeer elegant zijn, gebracht worden bijzonder fraaie mo dellen van kant, lamé en brocaat en ook japonnen van pastelkleurige georgette of chülon. Daarnaast zul len ook de meer wintersche stoffen velours-chiffon en taffet.nog in aan merking komen. Wat de overgangshoedjes betreft, de modehuizen brengen reeds de nieu we modellen. Gedragen zullen worden toques, .bolero's en kleine bretons, maar ook de middelmatig groote ama zone-vorm, welke van achter of op zij zyn opgeslagen. Voorts zal men we derom s de bi- en tricornes met zeer gevarieerden randvorm en baretten met overal- even hoogen rand zien. De moderne overgangshoeden wor den ver naar voren gedragen, al staan ze dan niet meer schuin op het hoofd. VERLIEFD OP HET EERSTE GEZICHT. Een jong agent, die een aardige automobiliste aanhoudt: w Zeg juffrouw. neen wees maar niet bang, die hier naast mij slaapt direct zoodra ik hem een wenk geef. Van mij heeft u zeker niets kwaads te duchten. Het speelgoed moet practisch zijn. Houdt rekening met de ivenschen der kinderen, door Mevr. G. C. Meijer-Schwencke. Wanneer wy onze kinderen bij bij zondere gelegenheded speelgoed ca deau geven, zullen wy daarbij zooveel mogelijk rekening houden met hun wenschen. In den regel vragen nor male kinderen dat speelgoed wat ge lijken tred houdt met leeftijd en aan leg, zoodat hun wenschen geen al te groote moeilijkheden zullen geven. Heeft het kind echter geen bijzon dere voorliefde voor het een of ander, dan zullen de ouders datgene geven, wat zij het meest geschikt achten. Speelgoed, het woord zegt het reeds, is om te spelen. Wy zullen daarom steeds geven wat practisch is en geen speelgoed dat te kostbaar is of te teer. Het kind moet niet telkens er aan herinnerd worden dat hij „heel voorzichtig" moet zijn en dit of dat niet stuk mag maken. Heel begrijpe lijk verliest hierdoor het kind belang-^ stelling en liefde voor z'n speelgoed en'grijpt bij voorkeur naar iets, waar mede hij naar hartelust kan* spelen, meermalen een heel onnoozel ding. Wij moeten ons eerst afvragen: „Wat zoekt het kind in zijn spel?", Verder moeten wij het schoolgaande en het jongere kind in hun belang stelling voor spel en speelgoed van el kander weten te onderscheiden. Als we het spel van den zuigeling van drie, vier maanden gadeslaan, zien wij hoe uiterst tevreden hij is,, door de ontdekking, dat hij zijn teen tjes kan grijpen. En hoe kan hij lig gen genieten van de bewegingen zij ner handjes, hetgeen hij uit door al lerlei aardige geluidjes. Onbewust leert hy zijn lichaampje kennen en doet hiermee de eerste ontdekkingen in zyn leven. lederen dag ziet hij weer wat anders, herkent menschen en din gen en verbaast zyn omgeving door het vermeerderen van zijn kennis. Wat in den aanvang toeval was, gaat als het kind ouder wordt in bewust spelen over. Het speelgoed, dat wy onze kindêren geven, als zy wat ouder worden, zal in den regel uit poppen en dieren bestaan, waarmede zy zich geen pijn kunnen doen. In den aanvang zal het zyn speelgoed veelal negeeren, doch naarmate hij ouder en wijzer wordt, grijpt hij er vanzelf naar. Kinderen van 1014 maanden zul len reeds een deel van den dag in do box spelen en vinden hun grootste genoegen zich aan de kanten op te- trekken en al huh eigendommen over boord te gooien. Triomphantelyk zien' ze dan hoe de broertjes en zusjes heel geduldig alles weer in de box terug leggen. Het loopende kind, in den regel iets ouder dan veertien maanden, trekt genoegelijk de beweegbare dieren op het plankje met wieletjes achter zich aan. Trouwens het is ongelooflijk zoo veel liefde als kinderen voor de dieren hebben, waarmede ze spelen. Kartonnen stapelblokken, waar mede een toren wordt gebouwd, geven de kleintjes ook veel vermaak, vooral als de toren met het noodige leven in eenstort. Bromtollen met of zonder muziek, die de grootere\ kinderen voor het kleintje opzetten,'hebben ook zyn be langstelling en met de nog onbehol pen handjes tracht hy tevergeefs.de tol aan het draaien te krijgen. Als de kinderen weer ouder zijn, drie, vier, vijf jaar, dan „brengt hun fantasie hen tot allerlei denkbeeldige functies. Ziet hoe de jongens zich ver beelden chauffeur te zijn door op een hoogen stoel te gaan zitten en daarbij toeteren, dat hooren en zien vergaat. Een andere geliefkoosde bezigheid is „trammetje" spelen, waarbij een aan tal stoelen achter elkander gezet Het geheim ligt in de juiste wijze van de bereiding. De theebouw heeft in China en niet minder in Japan een buitengewone omvang en is voor beide landen van groote economische beteekenis. Kakuzo Okokina heeft een boek over thee geschreven en in zijn inlei ding vestigt hy de aandacht op de soort van water, welke voor de berei ding gebezigd wordt, daar deze al of niet ten goede van de smaak komt. Van het grootste belang is eveneens de hitte-graad; hierbij onderscheidt men drie graden, n.l. de eerste, waar bij zich zeer kleine blaasjes aan de oppervlakte vertoonende tweede, waarbij de blaasje als kristallen paar- Ien uit een bron naar omhoog komen en dé derde, wanneer het water flink opbruiste Een' ïiede huisvrouw weet echter uit haute praktische ervaring, het juiste voogenblik, waarop het water geschikt is om op de thee gegoten te worden, n.l. als juist het water flink opbruist. Steeds moet men versch water uit de kraan in den ketel laten loopen en op kookpunt brengen en nimmer een restje, dat nog in den ketel is en reeds gekookt heeft. Het te lange koken maakt het water „dood". Om een smakelijk kopje thee te zet ten gebruikt men liefst een steenen of aardewerk theepot, bij voorkeur geen metalen. De pot wordt halfvol geschonken met heet water, dat men door de pot schut, zoodat hy vóórgewarmd kan worden, daarna doet men de thee er in, één theelepel per persoon en één theelepel voor de pot, zooals het voor schrift luidt. Giet het juist kokende water op en laat de thee 5 minuten op een klein lichtje of op de stoom trekken, zet de theepot daarna in een theemand met een muts overdekt. Ge broken thee is eerder „getrokken" dan grove thee, die dan ook veelal iets langer moet trekken. Goede soor ten thee kan men, nadat het eerste kopje geschonken is, nogmaals opgie- wordt en 4e huisgenooten als passa giers moeten dienst doen. Kinderen zyn in dergelijke spelen in vollen ernst en beleven hun spel. Schoolgaande kinderen gaan mis schien in den beginne met deze spel letjes nog door, maar bewegen zich al gauw meer in de werkelijkheid. Handboek voor leerarbeid. By de N.V. Uitgevers-Mij. A. E. E. Kluwer te Deventer is verschenen een „Handboek voor leerarbeid", een volledige handleiding voor cursussen en voor hen, die zichzelf willen "be kwamen in den leerarbeid, door F. van Capelle. De schrijver, die reeds een zekere bekendheid geniet door zijn cursussen en demonstraties, die hij voor ver- eenigingen en instellingen geeft, heeft de resultaten van zyn ervaringen op zyn tallooze cursussen samengevat in dit boek. Uit het geheele boek blijkt de liefde voor het materiaal. Vanzelfsprekend is dan ook een belangrijk gedeelte ge wijd aan de bespreking van de ken merken en eigenschappen van de ver schillende leersoorten, geschikt voor leerbewerking. Dit deel getuigt van ,groote vakkennis en is niet alleen voor den leerbewerker van belang, ten, doch men gebruike ook dan weer versch water. In Azië drinkt men de thee puur, terwyl men in sommige landen, o.a. in Rusland een zeer dun schijfje ci troen in het kopje doet. Thee met citroen of ook wel met rum wordt door velen een probaat middel geacht, indien men doornat geregend thuiskomt, zooals men zegt: „om de kou te verdrijven". Zeer fijn wordt, naar het oordeel van sommige fijnproevers de theesmaak, indien men by de thee eenige klontjes suiker voegt, die men over de schil van een sinaasappel heeft geraspt. Al deze toevoegsels zijn echter een quaestie van persoonlijke appreciatie, evenals het al of niet gebruiken van suiker'of melk bij een kopje thee. Een niet geringe factor echter, die zeer zeker bijdraagt tot verhooging' van het theeuurtje, niet alleen, maar eveneens tot meerder genot van het kopje thee, is de keuze van het thee servies. Uit dunne porseleinen kopjes zal men veel aangenamer drinken dan uit dik aardewerk. Vandaar ook, dat de kopjes der Chineesche theeserviezen zoo uiterst dun zyn, zóó zelfs, dat de kopjes door schijnend zijn. Thee komt ui diverse mélanges en soorten in den handel en deze zijn een kwestie van persoonlijke smaak niet alleen, doch ook van den prijs die men er voor over heeft. Ze ker is, dat men van de betere soorten in den regel minder noodig heeft, dan van de goedkoopere. Welke soort van thee echter gebruikt wordt, men hou- de zich aan de gegeven wenken en late het water nimmer lang koken,' terwijl de thee in een vóórgewarmde pot komt, al vorens het water opge schonken wordt, slechts even trekken en daarna de theemuts over de pot. Houdt men zich hieraan by het zetten van thee, dan zal de smaak aanmer kelijk verhoogd worden en alle huis genooten verlangend uitzien naar zoo'n smakelijk kopje thee. maar ook scholen zullen deze lessen in practische warenkennis van leder, gaarne bij het onderwijs willen ge- bRiken. Foto's van verschillende leersoorten, waaronder enkele zeld zame, verduidelijken den tekst. Het boek is bedoeld voor hen,*die leerbewerking willen onderwijzen, zooals leeraressen en leeraren in han denarbeid, jeugdleiders enz. Aan de kleinste kleinigheden is dan ook groo te aandacht besteed, want wil men op school of op een cursus dit werk met succes onderwijzen, zonder steeds be ducht te zijn voor mislukkingen, dan dient men het grondig te kennen en te beheerschen. Daardoor is het boek ook een uit stekende handleiding geworden voor amateurs, die zichzelf in leerbewer king willen bekwamen. De ervarin gen, die de schrijver met schriftelijke cursussen heeft opgedaan, zijn in het boek verwerkt. Het streven van den schrijver om het element van den goeden smaak in den handenarbeid naar voren te bren gen, komt in het boek sterk tot uiting. De ontwerpen bij de 20 lessen werden grootendeels door Johan Spiering ge- teekend en bekende Nederlandsche kunstny veren, zooals de dames Geer- truid de Graaff, E. Blauwkuip, Geer trui van Manen, Freule van Uten- hove en anderen, stonden voorbeelden ter reproductie in dit boek af. 9 Mevrouw: Nu je weggaat, meisje, wil je zeker wel een goed getuigschrift hebben? Keukenmeisje: Geef my maar een foto van de familie, da is voldoende. BETEEKENIS EN OORZAKEN VAN HOOFDPIJN. Hoofdpijn als op zichzelf staand ziekte geval en als symptoopj van organische Sla de waarschuwing niet in den wind. door Dr. S. K. P. IN 'T ViELD. Hoofdpijn is een veel voorkomende kwaal; doch slechts uiterst zelden doet hg zich als op zichzelf staande ziekte voor. By nage noeg alle ziektetoestanden van ons lichaam treedt hoofdpijn als symptoom op. Het meest bekend zyn de hoofdpijnen die by catarrhale aandoeningen van de bovenste luchtwegen, speciaal de neus en de daar mede in verbinding staande holten (mond holte, keelholte, hersenholte) optreden. Van meer ernstigen aard en moeilijker te behan delen zyn de „rheumatische" hoofdpijnen, die dikwijls in neuraigiscben vorm optreden, d. w. z. dat zy zich nu eens aan het voor hoofd,' dan weer aan het achterhoofd mee- deelen. Ook menschen, die aan ver- of bij ziendheid lyden en die een te zwakke of te sterke bril dragen, klagen dikwijls over hoofdpijn. De migrainê is een bijzondere vorm van hoofdpijn, die dikwijls gepaard gaat met onpasselijkheid, braken, het zien van ster ren voor de oogen en psychische depressie. Hij berust waarschijnlijk op samentrekking van bepaalde bloedvaten van het hersen vlies. In ernstige gevallen kan het hierbij zelfs tot kleine bloedingen achter de oog holten komen. Hersenschudding of kwetsu ren aan hersenen of schedel veroorzaken vanzelfsprekend hoofdpijn. Van zeer ern stigen aard zijn alle vormen van hoofdpijn, die door prikkeling van de gevoelige zenu wen van het hersenvlies ontstaan en die zioh voordoen bij alle ziekten, die de hersenen het hersenvlies of de hersenbloedvaten aan Behalve dat hoofdpijn dus dikwijls is terug te voeren tot aandoeningen van be paalde afzonderlijke organen, kan hy ook deel uitmaken van algemeene ziektetoe standen waarbij het geheele lichaam en de stofwisseling in minderen of meerdere mate betrokken zyn. Alle ziekten van het bloed, zooals bleekzucht, anaemie en leukaemie kunneil hoofdpijn veroorzaken, zoo ook stofwisselingsziekten als jicht en diabetes; laatstgenoemde ziekte kan in ernstige ge vallen tot hevige hoofdpijn en bewusteloos heid leiden. Ook by vele zielsziekten doet Aardige jumper in twee tinten wol. Duizend Prijzen Puzzle ten bate van het misdeelde kind. Op reis cjoor Nederland voor het Misdeelde Kind. De Propaganda-CommisSie voor de Weldadigheidszegels ten bate van het misdeelde kind heeft dit jaar een bij zonder aantrekkelijk middel bedacht om tot hhar doel te geraken, een middel dat tegelijkertijd de philatelisten en de phi- lantropen zal aantrekken. Wanneer we hier spreken van phllantropen dan be doelen we daarmede een ieder, die ook maar een kleinigheid te missen heeft voor het misdeelde kind in de maat schappij. Deze Commissie heeft een tooordpuzzle bedacht waarvoor niet min der dan Duizend Prijzen worden uitgeloofd voor de goede inzen ders. Daarbij zijn o.a een: Woordpuzzle met duizend prijzen w,o. vlucht van de K.L.M. voor twee perso nen, trip naar Londen van de Stoom vaart Mij. „Zeeland". Omschrijvingen. Stad in Gelderland, die binnenkort een zeer belangrijke verkeersverbetering (wa ter) kan boekeh: 23—79—110—59—68—100. Deze stad is gebouwd op palen: 8311 -69—76-80—16—5- 65—11. Van deze stad begon de „victorie": 52-8-104—11—24—28—25. Op l April verloor Alva: 88—10984 77—108—99—87—J02. Nog een stad bekend uit den Spaan- schen tijd, en door burgemeester van der Werf: 105—34—63—19—103—97. Stad in het centrum van ons land, die herinnert aan Sint Maarten: 96—9449 —41—72—7370. 46-106—32—26—90—58—91—65—75-27 is een van de mooiste provincies van Ne derland. ,.Ik worstel en kom boven", het devies van het wapen van: 2264—20365 29-1-54. „hier at men koek bij 't kermisbier" (althans, volgens Staring), dus in: 92 78—25—77—1739—50. Een ander gedicht van dezen dichter een Zutphensche vertelling herinnert aan: 5166—100— 43-35. Kent ge: 30—53—6—61—9—81—30—15— 84 niet, dan kent ge Nederland niet, al dus de reclameplaat van een stad in het Noorden. Twee vliegtuigen In ons land: 4831— 67—40—21 en 98—72—59—14—18—7j—13— 105. 47—107—29—67—12 en 77—25—2—62—65 twee steden in het zuiden van Neder land. Typisch Zuiderzeeplaatsje: 823791 107—1111—46—65—100, evenals: 10—101—65 4—60—110—77 44 49—30. Stadje in Zuid-Holland, bekend door zijn kaasmarkten: 1567493380 110. Twee dorpen in Gelderland, in de na bijheid van Zutphen, belde beginnende met dezelfde letter; dit zijn: 36—9386— 79-98—70 en 55—71—53—5—2—75. Stadje ln Drente: 72382855739 44229. 9574747975 herinnert aan een zeer bekenden G. G. van Ned.-Indië en ook aan kaasmarkten. 42-71-44—53—2: groot dorp in Fries land. Deze puzzle beschouwe men als een 897489 voor het Misdeelde Kind; m. a. w. dat Gij het be- en gedenke! Prijzen. Voor dit algemeen liefdadig doel de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de Nederlandsche jeugd zijn van zeer vele zijden prijzen beschikbaar ge steld. H o o f d p r ij z e n Twee retourvluchten per K.L.M. boven Nederland; Een retour Vlissingen—Londen'per Mij. „Zeeland"; Een E. M. Jaarsma haard; Delftsch blauw „De Porcelyne Fles"; een zilveren armbandhorloge van fa. Van Wiellk, Den Haag; 2 ctdeau-bons van 10 leder van N.V. Mag. „De Bijenkorf"; 2 flapjacks van fa. 't Hart, Den Haag; diverse Philite artikelen van N.V. Phi lips fabrieken, Eindhoven; voorts prijzen van Peek en Cloppenburg, Boldoot, Stelt man, N.V. Koffie Hag Mij, a.o. albums, evenals van Ned. Helde Mij., Haust Zonen, verder bonbons van Droste, Haar lem; Ringers, Rotterdam-; voorts een aantal gratis jaarabonnementen op di verse periodieken. Wijze van inzending. De oplossing van deze puzzle kan door iedere lezer (es) van dit blad worden in gezonden. Het is geoorloofd meer dan één oplossing te zenden. Alsvoorwaarde isgesteld dat iedere oplossing voorzien moet zijn van ten minste twee weldadig heidspostzegels voor het Kind, 6 cent frankeerwaarde. De oplossingen moeten vóór 11 Januari kaart en geadresseerd als volgt- Ned. Dagbladpuzzle voor het Kind, Nicolaïstr. 17, Den Haag. Naam en adres a.u.b. in blokletters vermelden. De jury ter beoordeeling der ingeko men oplossingen bestaat uit: Mr. H. de Bie, voorzitter Ned. Bond tot Kinderbescherming; jkvr. mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, secr. Centrale Propaganda Commissie; méj. J. Th. Löh- nls, penningm. Haagsch Comité voor Weldadigheidspostzegels en K. D. Ko ning, redacteur van het „Algemeen Han delsblad" Amsterdam. De toëwijzing der prijzen geschiedt vóór 1 Februari a.s. onder toezicht _van notaris mr. 8. K. D. M. v. Lier te venhage. i-Gra- zich in het begin hoofdpijn voor. Tal van menschen, vooral ionge menschen en school kinderen krijgen hoofdpijn by geestelijke overspanning, by oververhitting en bij ver blijf in overvolle lokalen tengevolge van warmteophooping en gebrek aan zuurstof. Resumeerend zien we dus, dat hoofd pijnen in vele gevallen onschadelijk kunnen zijn, doch meestal een aankondiging zyn van het optreden van ernstige ziekten van onze gewichtigste organen, een waarschu wing, die niet in den wind geslagen mag Prijswinnaars ontvangen uiterlijk l Februari bericht. Steunt allen het misdeelde Kind! PROPAGANDA-COMMISSIE VOOR DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Blyven de hoofdpijnen ondanks het ge bruik van de bekende middelen bestaan, dan moet de hulp van den geneesheer worden ingeroepen, die alleen in staat is de ziekte- haard vast te stellen, waarin de pijnen hun oorsprong vinden. By een juiste behande ling verdwijnen de pijnen dan vanzelf. GEEN PAAL VOOR DE WASCHLIJN. „Misbruik" van boomen. Velen schijnen te denken, dat een boom er best tegen kan, als men er een yzerdraad aan bevestigt en hierover nat waschgoed hangt. Een jong boompje wordt nog wel eens ontzien, want daarvan kan iedereen zich voorstellen dat de bast beschadigd en de stam scheef getrokken wordt door zulk een barbaarsche behandeling. Maar als het boompje wat grooter en steviger is gewor den, ziet men geen bezwaren meer. Zoo wordt er vaak schade aangericht, die den boom eerst in den loop der jaren weer kan overwinnen. Als de wind op het zware natte waschgoed staat, kan er zelfs by een vrij forsche boom een wond ontstaan. Daarrpee is de weg gebaand voor allerlei ziekten. Geldt het een vruchtboom, dan ondervinden wy eerst recht schade vap onze zorgeloos heid. Het is toch niet te veel gevergd, de waschlyn te bevestigen aan een speciaal daarvoor bestemde paal of, wanneer dit on mogelijk is, de betrokken boomtaktegen in scheuren van het jjzerdraad te beschermen door dit met stof te omwikkelen? BLOEMEN IN DE HUISKAMER. Juist in het koude jaargetijde als wij aan de tuin weinig hebben en het buiten somber en kleurloos is, hebben wy behoefte aan wat bloeiende planten in de huiskamer. Maar ook deze planten zijn 's winters min der vrijgevig met hun bloemen, terwyl de meeBte bloeiende planten het in onze ver warmde 'kamers niet lang kunnen uithou den. Een plant, die uit een kas in zulk een kamer komt, heeft ten zeerste tejyden van de droogte der lucht en het gebrek aan na tuurlijk licht. Dé primula obconica is een der planten, die het beste tegen kamerlucht kunnen. Als ze op een lichte, niet te warme plaats staan, beleeft men ook aan de Chi neesche primula veel plezier. Men kan haar jaren lang in goeden staat houden, als men rekening houdt met haar behoeften. Zy ge dijt het best by een temperatuur van 50 gr. Fahrenheit. Dit is ook de goede temperatuur voor Al penviooltjes. By het koopen daarvan moet- men er op letten, dat men krachtige, ge drongen planten krygt, welke niet in te warme kassen zijn opgekweekt. Als ze een lichte standplaats hebben en voorzichtig worden begoten, bloeien de Alpenviooltjes maanden achtereen. Het is meestal moeilijk om ze door den zomer heen te brengen, zoo dat men op het einde van den herfst nieuwe planten moet koopen. Van alle kruidachtige planten, die 's win ters bloeien, is de Lorraine-begonia w°l de mooiste. Het is helaas veel moeilijker,'om haar in de kamer aan het bloeien te krij gen, dan dit het geval is bij primula's en Alpenviooltjes. De begonia heeft meer dan iets anders behoefte aan vochtige lucht. Maar al beleven wy er om al deze redenen slechts korten tyd plezier van, de schoon heid van de met bloemen bezaaide plant stelt ons daarvoor ten volle schadeloos. WETENSWAARDIGHEDEN. De practische huisvrouw moet weten dat... ...zy stroop gemakkelijk kan uitscheppen, indien zij de lepel voöraf aan beide zijden vet maakt; de stroop Jïlyft dan niet aan de lepel hangen; ...zy het maken van knoopsgaten verge makkelijkt, indien zy eerst den buitenom trek aangeeft met een gekleurd draadje, deze mpt de machine nastikt, daarna inknipt en vervolgens festonneert over de machine steken; ...zij sieraden kan schoonmaken, door zc eenige minuten te weeken in gelijke deelen a'monia en water, daarna met een schoone doek nawryven; ...geplisseerde kraagjes heel goed aan huis gewasschen en gestreken kunnen wor den, indien men by smalle plissé's twee en bij breede drie ryen rygsteken werkt voor het wasschen. Na het strijken verwijdert men de draden en strijjet de plissé's nog maals; ...vuil koper schoongemaakt moet wor den met een doekje met petroleum, gewerkt- koperen voorwerpen met een borsteltje; zij koffiedik moet bewaren om de goot steen uit te boenen, daarna byeen vegen en door de pijp verwijderen, waardoor tevens het aanhangende vet meegevoerd wordt; ...zij van tijd tot tyd gootsteenen, bad kuipen en vaste waschtafels met een heete soda-oplossing moet doorspoelen; aanhan- gendezeep resten en eventueel vet wordt op gelost en weggespoeld. ...zij jodiumvlekken kan verwijderen uit huishoudlinnen, als zij de plekken eerst weekt in spiritus en daarna in warm zeep water uitwascht; DE BEKWAME KEUKENMEID. In dat kookboek moeten bepaald verschillende drukfouter, staan. Heeft U dat dan gezien? Neen, ik heb het geproefd. Gevulde aardappelen. 6 groote aardappelen, 4 eieren voor de saus, 3 d.L. bouillon of *ater met 2 bouil lonblokjes, 1 flinke eetlepel bloem, 100 gr. ham, 25 gram geraspte kaqs, 50 gram boter, I ei. De aardappelen worden in de schil ge kookt, daarna van het huidje ontdaan en het binnenste deel uitgehold. We gebruiken liefst geen afkokers, doch een stevig soort aardappelen. De aardappelen worden in een vuurvast schoteltje geplaatst en in elke opening een ei gebroken, waarna ze overgoten worden met een sausje, dat gemaakt wordt van de boter, bloem en bouillon, waarby het ei wordt bijgevoegd als het een mihuut of 5 gekookt heeft en tenslotte de fijngehakte ham. Het geheel wordt met kleine stukjes boter belegd en bestrooid met Kaas, daarna In den oven geplaatst totdat de aardappelen goed warm en de eieren-gestold zyn^ Brusselsch loj (riet narde eieren. 1 K.G. Brusselsch lof, zout, no®t, harde eieren, boter. Evenals asperges en gekookte prei kan Brusselsch lof met harde eieren en gesmol ten boter worden gegeven aan den gewonen maaltijd als groente en bij extra gelegen heden als tusschenschotel. We snijden hei kapje van de stronkjes af en hollen, om de bittere stpaak, waar» niet ieder van houdt te verminderen, het stronk je gedeeltelijk met een fruitmesje uit. De groente wordt goed gewasschen en opgezet met ruim kokend water, of wil men ze bitter hebben, met weinig water en zout. Na on geveer drie kwartier is de groente klaar, wordt dan op een vergiet gedaan om uit te lekken, doch de stronkjes moeten vooral warm blyven. We stapelen het lof daarna op een lang werpige schotel, met een rand van gehal veerde hard gekookte eieren en geven er gesmolten boter en geraspte nootmuskaat bij. Appelschotel. 100 gram geraspte beschuit of zeer fijn gfekruimd brood, 125 gram suiker, 3 eieren, 40 gram boter, sap van 1 citroen en de rasp, 100 gram fijn gehakte noten, 4 goudrenet ten, suiker, kaneel. De boter wordt gesmolten en vermengd met beschuit of broodkruim, suiker, liefst basterd, citroensap, geraspte schil en de geklopte eierdooiers, het laatst komt het zeer stijf geklopte eiwit hij de massa. De abpelen worden geschild en met weinig wa ter tot moes gekookt, suiker naar smaak toegevoegd en kaneel. Een vorm wordt be boterd en gevuld met de helft van de boter of beschuit massa, hierop komt de appel- moes en als bovenlaag de beschuit, daarna wordt de schotel in den oven geplaatst ge durende 30 minuten. Peren met vanülevla. 1 K.G. peren, 100 gram suiker, pypje kaneel, 2 dX. water, 6 d.L. melk, 1 pakje vanille custard, 50 gram suiker. De peren worden geschild en met water, suiker en kaneel gekookt, totdat zij mooi rood en zacht zijn. Van de melk, vanille- custard en suiker wordt een vla gekookt, die opgeklopt wordt tot een luchtige massa en in een glazen kom wordt overgebracht. Is de vla bekoeld, dan worden de peren er ringvormig of straalsgewijze opgelegd en bedekt met het vocht, dat ingekookt en zoo noodig gebonden is. Appelkoekjes. 250 gram bloem, 50 gram suiker, 50 gram boter, 2 eieren, 2% d.L. water, zout, appel moes. Op de bekende wyze wordt appelmoes ge kookt, doch de appelen mogen sléchts met zeer weinig water worden opgezet, zoodat een stevige massa wordt verkregen. In een pannetje wordt het water met een tikje zout aan de kook gebracht, daarna de boter hierin gesmolten en steeds roerende de bloem en de suiker er in gestrooid, waarna we de massa tot 'een stijve bal laten koken, die van de pan los laat. Een voor een worden de heele eieren door het deeg geklopt, waarna wij dit geheel en al koud laten worden en daarna met een met bloem bestrooide rol op een aanrecht, plank of tafel, waarop eveneens bloem gestrooid is, uitrollen tot een dunne lap. We snijden hiervan vierkantjes van ongeveer 10 c.M., leggen in het midden een eetlepeltje appel moes, bevochtigen met een kwastje de kan ten, waarna een driehoek gevormd wordt, waarvan de open zijden met een vork op ZONDAG: Rosbeef, snyboonen, aardappe len, peren ttiet vanillevla, stukjes kaas met beschuit. MAANDAG: Koud vleesch, gestoofde prei, aardappelen, appelschotel. DINSDAJG: Tomatensoep, Brusselsch lof met harde eieren en boter, aardappel- purée. WOENSDAG: Rookworst, stamppot boe renkool, appel. DONDERDAG: Karbonade, knolraap-, aard- j? appelen, appelkoekjes. VRIJDAG: Gestoofde zoutevisch, wortel tjes, aardappelen, watergruwel. ZATERDAG: Gevulde aardappelen, gebak ken spek, capucjjners. elkander worden gedrukt. We hebben het friturvet, liefst slaolie, kokend heet laten worden en hierin worden de koekjes gebak ken, daarna uitgeschept, op grauw papier uitgelekt en warm opgediend flink bestrooid met poedersuiker. Fijne rijst/meel-koekjes m. krenten. V,2 pond boter, 180 gram suiker, 3 eier dooiers, een geraspte citroen, de korrels van een halve vanille-atang, 14 theelepél herts- hoornzout, V4 pond fijn tarwemeel, pond rijstmeel, 3 eieiwitten, 30 gram krenten. Men doet een 14 pond boter in een schaal en zet die een poosje by de kachel of op een dampende ketel, zoodat de boter zacht wordt, echter zonder te smelten. Dan voegt men, er 180 gram suiker by en roert alles goed dooreen. Vervolgens na elkaar 3 eier dooiers, verder de geraspte schil van een kleine citroen, korrels van een halve stang vanille. Men mengt V* theelepel hertshoorn- zout met een 14 pond fijn tarwemeel, die door een zeef geroerd wordt bij het herts- hoor-nzout. Voorts komt er een 14 pond rijstmeel by het deeg en tot slot stijfgesla- gen schuim van drie eiwitten. Een bakblik wordt nu goed met vet ingesmeerd, en de helft van het deeg wordt gelijkmatig er over verdeeld. 30 gram goed schoon ge maakte, met lauw water afgespoelde kren ten worden er over het deeg gestrooid, en dan doet men over het geheel wat suiker. Men kan oofe nop gehakte amandelen erby voegèn. Het blik wordt in een niet te heete oven geplaatst, en blijft er ongeveer een kwartier in. De koekjes moeten licht-geel blijven. Als zy klaar zyn,' worden zij direct met een scherp mes in reepen gesneden, die men zóó verdeelt, dat de koekjes vier kant worden. Deze legt men plat op een plank tot zij hard zijn. Wanneer men van de andere helft niet nóg zoo'n blik wil ma ken, kan men ook hoopjes ter grootte van een walnoqt op een met vet bestreken blik maken, maar men moet hen niet te dicht op elka^p plaatsen, want het deeg loopt uit. •Op ieder koekje legt men eenige krenten. Deze koekjes -moeten in een niet te heete oven gedurende ongever 25 minuten bakken. Chocoladeballetjes 120 gram bittere chocolade, 50 gram sui ker, 20 gram boter, 1 eetlepel zeer sterke koffie, chocolade hagelslag of strooisel. De chocolade wordt fijn geraspt en ver mengd met de suiker, koffie en boter en geroerd tot een gelijke massa, liefst in een kommetje, dat in een pan met water wordt geplaatst. Is de massa afgekoeld, dan vor men we balletjeS, die in chocolade hagel slag of strooisel worden gerold en die we in kleine papieren bakjes plaatsen.

Goudsche Courant | 1934 | | pagina 4