Beurs van Amsterdam. In de richting van Hauptmann wyzend, begon hy met de woorden: „Wy gaan be wijzen, dat de man, die den moord gepleegd heeft, hier in de zaal zit"; daarna trad hy i-u détails van de kwestie, waarbij hy een gruwzaam verhaal ophing van de herken ning van het lykje in het lijkenhuisje, waar heen het was gebracht. Hauptmann bleef al dien tyd onbewcge iijk voor zich uit zitten kijken, mevrouw l.indbergh staarde naar den vloer en de zweetdruppels* parelden op het voorhoofd van Lindbergh zeil Hierna nam de verdediger het woord voor het betoog, dat de aanklager de jury tegen den beklaagde had trachten i-n te nemen. De rechter wees deze klacht echter van de hand. In de aanklacht, die in het proces tegen Hauptmann voorgelezen is, wordt gezegd, dat Hauptmann op 1 Maart 1932 na her haalde verkenning van het terrein zich mei een zelfvervaardigde ladder tqpgang heeft verschaft tot de op de eerste verdieping gelegen kinderkamer en het kind van Lind bergh geroofd heeft. De ladder was vervol gens by het weer afdalen onder den zwaren last gebroken. Daarby is het kind door den val gedood. Hauptmann heeft de ladder en het kind meegenomen. Op een afstand van 50 M. heeft hij de ladder achtergelaten. Het doode kind is door hem op een afstand van 1600 M. begraven, nadat hy het ontkleed had. De kleedingstukken heeft Hauptman gebruikt voor het afpersen' van'het losgeld. Aan het slot van de aanklacht, aldus meldt V. D., eischte de oficier de doodstraf legen Hauptmann. Kolonel Lindbergh, die gehoord werd, be schreef hoe hij buiten een geluid gehoord had, dat zou kunnen veroorzaakt zijn door den val van een ladder, hoe hy de roof ont dekt had en hoe hij een geweer was gaan halen, terwijl de sheriff werd gewaar schuwd. Hij voegde er aan toe dat hy spo ren van mannenschoenen onder het raam had gezien. Nadat een getuige een beschrijving had gegeven van het verblijf der Lindbergh's, vertelde mevrouw Lindbergh met by na fluisterende stem van haar ervaringen op cten dag van den diefstal van het kind. On der het verhaal vulden zich haar oogen allengs met tranen by de herinnering aan die oogenblikken Haar man kon een ner veuze beweging niet onderdrukken. Mevr. Lindbergh identificeerde de foto's en de kleertjes van het kind. Gedurende haar getuigenis, welke 45 minuten in be slag nam, gaf Hauptmann teekenen van geagiteerd heid. Openingszitting van het Amerikaansche Congres. Fabelachtige cijfers van het be- grootingstekort. Reuter meldde gisteren uit Washington. Het 74e Congres der Ver. Staten en he sterkste democratische congres der geschie den is is gistermiddag 12 uur bijeengekomen voor een zitting, in verloop waarvan groote nationale problemen overwogen zullen moe ten worden. De eerste daad van het Cogres was dc verkiezing van Byrns tot voorzitter van het Huis. Het nieuwe Congres ziet met groote be langstelling de boodschap tegemoet, welke lloosevelt vandaag tot de vergadering zal richten, vooral waar de schatkist de eerste helft van het begrootingsjaar beslu't met een tekort van 1.699.935.000 dollar en ee i recordcijfer vooy de national.: schuld van 28.478.664.000 dollar. Men meent te weten, dat de eerste maat regel der 2400, welke by het Huis. zullen werden ingediend, een weisvoorste' zal zij;: voor onmiddellijke uitbetaling van den bonus aan de oud-strijders, waar Roosevelt zich tegen verzet. Het onderzoek naar den wapen- handeL De Senaatscommissie tot onderzoek van den handel m wapens en munitie heeft haar voorzitter Nye opgedragen morgen den Senaat om een aanvullingscred'et van lOO.OpO dollar te vragen, om haar onderzoek voort te zetten. Men gelooft, dat het ver zoek zal worden ingewilligd. ENGELAND. Graaf en Gravin van Athlone naar Britsch-Indië. De Graaf van Athlone, de broeder van Koningin Mary, en, prinses Alice, gravin van Athlone, gaan een reis maken naar Britsch- Indië en zullen een particuier bezoek bren gen aan den onder-koning. Zy zullen 11 Januari uit Londen vertrekken en tot begin April op reis blijven. Zy zullen verblijf hou den bij lord and lady Willingdon in Delhi BINNENLAND. Belasting van de doode hand. Uitstel voor inlevering der aangifte. Naar wij van het departement van Financiën vernemen, is gebleken, dat voor een aantal Instellingen van de doo de hand de door de wet gestelde termijn voor de eerste aangifte (9 Januari 19551 korter blijkt te zijn genomen, dan in het belang van een behoorlijke aangifte wenschelijk is. Bestuurders van instel lingen van de doode hand (stichtingen, genootschappen en andere vereerügin- gen van alleslei aard) die den gestelden termijn redelijkerwijs niet in acht kun nen nemen, zullen desgevraagd van den inspecteur der directe belastingen eenig uitstel voor het inleveren van de aan gifte voor het belastingjaar 1934 kunnen verkrijgen. In de vermoedelijk zeldzame gevallen waarin uitstel tot na 15 Maart wenschelijk is, zal dit slechts verleend worden onder voorwaarde, dat een voor- loopige aangifte (enkel een eindbedrag vermeldende» wordt ingeleverd. Meermalen hoort men vragen, of be sturen van instellingen, die geen aangif tebiljet hebben ontvangen, toch aangifte moeten" doen. Het antwoord luidt beves tigend, zoodra de waarde vavj de bezit tingen der instelling kerkgebouwen, scholen, armenhuizen, ziekenhuizen, na tuurmonumenten en musea niet meege rekend ff 2500 of meer bedroeg op 31 December 1933 of bij het vroegere einde van het in 1933 geëindigde boekjaar. Uittreksels uit de wet worden aan be langhebbenden op aanvraag verstrikt door de inspectiën der directe belastin gen. Levert het invullen van een aan giftebiljet moeilijkheden op, dan zal een bezoek bij den inspecteur die doorgaans wel uit den weg ruimen. De ervaring be wijst, dat de inspecteurs gaarne bereid zijn, van raad te dienen. I Het Nationaal Crisiscomité. Het Nationaal Crisiscomité aeeit mede, dai van n tot ol Dec. i9m door net Co mité aan li/ pi. crisiscomité's een uit- keering is verstrekt tot een totaalbedrag van o4.24ö, waarvan een bedrag van oa.ba5 in den vorm van natura en orandstolien. Voor 44 bijzondere geval len werd door tusschenkomst van de plaatselijke comités een bedrag v^ui 2uü/.—- verstrekt. Uit de gilt van H. Al. de Koningin, speciaal bestemd voor klee- 1 üing en dekking, werd aan extra uitkee- ringen in dezen vorm een bedrag van 15.304 geput. Speciale vermelding verdient voorts een uitkeering van 375.— aan de lan delijke commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid o.a. ten behoeve van kampwerk georganiseerd j voor diverse jeugdvereenigingen. Voorts een gift van 450,— aan het Leger des Heils voor het inwerking brengen van j een werkplaats voor den Bond van Barm hartigheid. En ten slotte een bijdrage van 233.330 ten behoeve van het crisiswerk der Am- sterdamsche Mij. van Jongemannen. Nieuw gebouw Pensioenraad. De bouwsom wordt geraamd op 4aü.(XL. hij ue iweeuo Kaxnei is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroo- tmg van ue ontvangsten en uiogaven van het Algemeen Burgerlijk Pensioen- ïonüs voor net dienstjaar 1935. bij de wet van September 1933 zijn gelden toegestaan voor den aankoop van een terrein ten behoeven van den bouw van een kantoorgebouw waarin de admi nistratie van den Pensioenraad zal wor den gevestigd. in de Memorie van Toelichting, behoo- rende bij het wetsontwerp dat tot boven genoemde wet heeft geleid, is op de noodzakelijkheid van dien bouw reeds gewezen. Daarbij is tevens medegedeeld, dat de bouwprijs welke ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds komt begroot werd op 448.000 en dat deze vrijwel geheel aan het Nederlandsche be- dry isle ven ten goede zal komen. Nu de teekeningen en het bestek voor het ge bouw voor de administratie van den Pensioenraad gereed zijn, wordt de bouwsom geraamd op ten hoogste 450.000 in welk bedrag de aanleg van centrale verwarming (met ketels), van eiectrische leiding en het aanbrengen van een lift zijn begrepen. Bij de raming van het bedrag ad 448.000 stond nog niet vast, dat daaruit de centrale verwarming zou kunnen worden bekostigd. Tengevolge van het bovenstaande komt voor definitieve beleggingen een bedrag van 45O.U0Ü minder beschikbaar. Kttoinkl. Nederl. Middenstandsbond. Vergadering van den Jeugdraad. Dezer dagen is in een der zalen van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een vergadering van den Jeugdraad gehou den, welke door den heer M. Kropveld, voorzitter der Permanente Gommissj£ voor J eugdaangelegenheden, werd geleid. Medegedeeld werd, dat te Bussum een A.M.J.O. is opgericht en dat d3 A.M.J.O.- Arnhem verhinderd was zich te doen vertegenwoordigen. Een uitvoerige bespreking volgde over de nieuwe regeling voor de Jeugdgroep in verband met de reorganisatie, waar bij spijt werd betuigd over het verdwij nen der Permanente Commissie. Ook werd bezwaar gemaakt tegen de leeftijds grens naar boven, welke men hooger ge steld zou willen zien. Soepele toepassing werd toegezegd. Besloten werd het Jeugdbestuur uit 5 leden samen te stellen. Gekozen werden de heeren A. Overduin (Enschedé), F. W. Vlotman Cs-Gravenhage), J. Hen driks (Oosterbeek), J. v. d, Werf (Jong Amsterdam) en H. J. Smallenhroek (Apeldoorn). Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Overduin, terwijl werden aangewezen ais onder-voorzitter de heer Vlotman en v. d Werf, secretaris-penningmeester. Naar den Standsraad werd afgevaar digd de heer Overduin, naar den Vak- raad de heer v. d. Werf. De heer 'Kropveld vond bij de over dracht van het voorzitterschap gelegen heid om den heer Weber, de aftredende, accurate en ijverige secretaris dor Perm. Commissie te hudigen Spr dankte voorts ook de overige commissieleden voor hun medewerking en hoopt, dat het nieuwe Jeugdbestuur succes moge hebben. De leiding is in handen van den heer Over duin veilig. De ,heer G. A. van Asperen stelde de groote verdiensten van den heer Krop veld in het licht, die de middenstands beweging heeft helpen opbouwen en reeds 10 jaren zijn beste krachten daar aan gat. Spr. weet namens de jongeren te spreken, wanneer hij hem hiervoor hulde brengt Beide redevoeringen oogstteii een har telijk applaus en een verklaring van in stemming van den voorzitter. Bij de rondvraag beantwoordde de neer F. L. v. d. Leeuw (adj. directeur van tiet Bondsbureau), nog een aantal vragen. Met de beste wenschen voor een voor spoedig Nieuwjaar sloot de heer Over duin daarop de vergadering. Ambtsaanvaarding van den nieuwen Directeur-Generaal van den Landbouw. up z aezer lreeit ir. Alpn. Roebroek de ieiaing aer Directie van den Landbouw aanvaary De nieuwe Directeur-Generaal wera in zyn kamer namens alle ambte naren der Directie verwelkomd, waarna ir. Aipn. Roebroek dankte voor de toi hem gerichte woorden en de hoop uit sprak, aal hilen eendrachtig met hem in de oesoe verstandhouding zouden wil len samenwerken en dat op dezen ge- nieenscnappeiyken arbeid Gods zegen moge rusten tot heil van den zwaar be- proeiüen Landbouw en dus ook van ons Vaderland, waarin de Landbouw zulk een belangrijke plaats inneemt. Nieuwjaarsontvangst ten Hove. H. m. de Koningin neeft gisteren, des namiddags 5.45 ten paleize Huls ten Bosch de daarvoor volgens gebruik in aanmerking komende Nederlandsche Re geringsautoriteiten en om 6 uur de da mes en neeren van de hofhouding in de gelegenheid gesteld hun Nieuwjaarswen- schen aan te bieden. Crematie van Baruu Adatsji. ue ascn naar zijn vauerland. De crematie van het stoiielijk over schot Van Baron Adatsji in net crema torium te Driehuis-Westerveid, gescnied- ae gisteren in alie eenvoud, zonder eenig oifxcleel vertoon. Nadat d^vele bloemstukken in de aula waren neergelegd, werd de baar uitge dragen. De plechtigheid werd slechts bijge woond door mevrouw Adatsji, de neer en mevrouw iakatomi en een tweetal leden van de Japansche legatie. Onder de tonen van de Khants Sépa- phiques van Alain werd de baar neer gelaten. Nadat de aa'nwezigen op Oostersche wyze afscheid van den overledene had den genomen, verliet het kleine gezel schap de aula, terwijl de organist het Japansche volkslied speelde. Wij vernemen nog, dat de asch van den overledene naar zijn vaderland zal worden overgebracht. GEMENGDE BERICHTEN. De zaak van de vaische H.V.A.-aandeeien. De instructie tegen de oeide verdach ten P. en W., die een aantal vaische H.V.A.-aandeelen aan een commlssion- nair te Amsterdam hebben verkocht én die daarbij op heeterdaad zijn betrapt, is gesloten. De behandeling van deze zaak ter openbare terechtzitting is dus binnen korten tijd te verwachten. Koienclanypvergiltiging te Goes. Echtpaar naar het ziekenhuis gebracht. Gistermorgen kreeg men tot ongeveef li uur gefen gtëhoor aan <Je woning van het echtpaar Blom aan de Kamperfoelie straat te Goes, zoodat men een ongeluk vermoedde. De politie werd gewaar schuwd en verschafte zich toegang tot de woning. Het bleek dat het echtpaar het slacht- ofier van kolendampvergiftiging was ge worden. De heer en mevrouw Blom wer den bewusteloos in de slaapkamer ge vonden, terwijl in de woning een zware kolenlucht hing. In een der benedenver trekken brandde een haard. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden, werden de pa tiënten overgebracht naar het R.K. Zie kenhuis. Hun toestand is ernstig. Niette min begon later in den middag het be wustzijn bij belden terug te keeren. Zachte winters? Het zou verscheidene jaren duren voor we weer een normale winter krijgen. Volgens de meaning van den Zweed- schen meteoroloog J. W. Svanstroem, zal de winter nog vele jaren even zacht zijn als thans het geval is. Hij is tot deze conclusie gekomen na gedurende verscheidene zomers in een klein scheepje de golfstroomingen langs de Noorsche kust te hebben bestudeerd. Naar zijn meening is de ongewoon hooge temperatuur van de stroomingen, die op sommige plaatsen wel 70 graden Fahren- heid bedraagt, de oorzaak van het zach te winterweer. De warmte van de Noor delijk wateren, aldus verklaart hij, doet de heerschende winden uit Zuid-Weste lijke richtingen waaien, en deze brengen de temperatuur der warmere streken over naar de Noordelijke landen. Het heeft verscheidene jaren geduurd, alvu- rens de golfstroomingen hun tegenwoor dige hooge temperatuur hadden aange nomen. Hij komt derhalve tot de slotsom dat het nog verschillende Jaren zal du ren, voordat de normale lage wlntertem- peratuur weder is bereikt. W&gen aangereden. Vrouw ernstig gewond. Gistermorgen omstreeks alcht uur reed op de Croeselaan in Utrecht, een aan- tal voertuigen ha de richting van den Leldscheweg D^Mfe^iigën werden ge passeerd doof IH|^^wge auto, bela den met hout. voertuig, dat deze auto passeerd^^as een met een paard bespannen groentenwagen, bela den met kisten Doordat de bestuurder van de auto niet genoeg naar links uit haalde werd aldus de verklaringen van ooggetuigen den groentenwagen aangereden. Een 4(J-jarige vrouw, wonen de aan den Vleutenscheweg, die op den bok zat, werd van het voertuig geslin gerd en kwam er onder terecht. Door het paard en de wielen van den wagen werd zij deerlijk gewond, zoodat overbrenging naar de klinieken noodzakelijk was. Het bleek, dat de vrouw behalve een aantal ontvellingen een knietractuur had op- geloopen. Zij is in de klinieken ter ver pleging opgenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. I Gevaarlijke hond doodgeschoten. De landbouwer J. H. tq Haaksbergen schafte zich onlangs een grooten St. Ber- 1 nardshond aan, die naar spoedig bleek, een verre van goedaardig karakter had. Het beest werd verkocht aan K. v. H., rijksveldwachter te Haaksbergen. Toen deze aiwezig was, sproyg de hond op diens dochter ai en beet haar in den arm. Toen de moeder kwam toeloopen, werd ook deze door den hond aangeval- t len. De veldwachterszoon haalde zijn repeteerbuks en schoot den hond dood. De echtgenoote van den heer v. H. heeft het er betrekkelijk goed afgebracht maar de dochter liep vrij ernstige beten in den arm op, die door dr. G. in het St. Antho- niegasthuls op tal van plaatsen gehecht moesten worden Een proces om het Trapistenbier. Door de Belgische Trapistenorde was by ae handelsrechtbank te Antwerpen een proces aanhangig gemaakt tegen een bierbrouwerij te Brasschaet, die zeli ge maakt Trapistenbier onder dezen naam in den handel bracht. De Trapistenorde elscnte wegens oneerlijke concurrentie een schadevergoeding van 250.000 francs. De vertegenwoordiger van de brouwerij verklaarde echter, dat de naam „Trapis tenbier' geen bepaald merk was, doch kon worden toegepast op het bier dat volgens een bepaald proces in alle Tra- pistenkloosters werd gebrouwd. Boven dien konden de Trapistenkloosters niet als een bearijl worden beschouwd, zoo dat zij zich ook niet konden beklagen over oneerlijke concurrentie door een werkelijken industrieel. De rechtbank deelde deze laatste op vatting en was van meening dat het doel der Trapistenorde niet is het maken van winst doch het beoefenen der liefdadig heid en het propageeren van het katho lieke geloof. Hoewel het bedrijf de noo- dige middelen moet verschaffen om de liefdadige werken mogelijk te maken mag het nooit gelijk worden gesteld met de bedrijven van personen of instellin gen, die aan het zakenleven deelnemen met het doel winst te maken. De eisch der Trapisten werd dan ook afgewezen en de Trapistenorde veroordeeld tot de kosten van het geding. Een sensationeel proces te Parijs. Een proces, dat den geheelen Fran- schen adel en Russischen geëmigreerden adel bezig zal houden, zal eerstdaags ln Frankrijk gevoerd worden. Eischers is vorstin Hadischa Scherbatow, de ge scheiden vrouw van een Russischen graaf. Haar vader was adjudant van den grootvorst en Russischen generaal Nico- lai; haar moeder was een kleindochter van den veldmaarschalk Barlatinsk, die onder tsaar Nicolaas I den Kaukasus veroverde. Zij had de R'ussische revolutie weten te ontvluchten en nam zooals vele van haar langenooten haar intrek te Parijs, waar zij in zeer behoeftige omstandig heden leefde. Op zekeren dag maakte ze kennis met den jongen en rijken graaf Louis de Brantes, wiens genegenheid zij weldra won. De Brantes is uit den voor- naamsten en rijksten Franschen adel. De iamilie van den Jongen graai verzette zich echter tegen een huwelijk en liet daartoe geen middel onaangewend. Om niet onterid te worden bleven zij onge trouwd bij elkaar. Zij ondernamen ge zamenlijk vele reizen, o.a. doorkruisten zij in een auto de Sahara De familie zag dit alles met leede oogen aan en deed al het mogelijke om hem van de schoone gravin te verwijderen. ZIJ stuurde hem naar Bangkok, waar hij ook werkelijk heenging. Onderweg werd hij echter ziek. Zijn geliefde ging hem per vliegtuig achterna en verpleegde hem wekenlang met de grootste opoffering. Toen vertel de zij hem, dat hij spoedig vader zou worden. Als dank voor haar verpleging liet de graal haar na deze mededeeling ln den steek en vertrok zoo gauw mogelijk naar Parijs. Hadischa reisde ook terug ohi in Mar seille moeder te worden van een meisje. Van haar gelieide hoorde zè niets meer. Om in haar onderhoud te voorzien, nam ze een betrekking aan bij een modezaak. Eenigen tijd geleden ontving ze als eenig teeken van leven een mand met witte lellen van graaf de Brantes. Ze vatte dit als een smaad op, toen ze vernam, dat hij zlqh met de Engelsche aristocrate Lady Moyra Forbes verloofd had. Ze begint nu.tegen den graaf een pro ces, dat een van de grootste Fransche advocaten, Charles Legrand, voor haar zal voeren. Ze eischt, dat de graaf zijn kind zal erkennen en een maandelijksch onder houd zal betalen van öuoo francs. Verder eischt ze schadeloosstelling van 1 mll- Uoen francs wegens verbreking van trouwbeloften Het proces zal ln veler belangstelling staan. Bezoek va« twee gemaskerden. Toen de vrouw van den politiebeambte van de staatsmijnen te Brunsen, P. 8., gistermiddag, terwijl haar man afwezig was, achter het huls kolen wilde gaan halen, zag zij twee gemaskerde mannen. Een van hen maakte aanstalten om van de bovenverdieping van het huls naar beneden te springen. De man, die op den grond stond, dreigde de vrouw met een revolver, t^wljl de ander, toen hij even eens op den beganen grond stond, haar een klap tegen het hoofd gaf, waardoor zij neerviel. De mannen zetten het daar na op een loopen. De politie stelde een onderzoek lp en constateerde dat de bandieten door een boven openstaand raam waren binnengedrongen. Zij had den alles overhoop gehaald en een geld kistje, inhoudende 250, buitgemaakt. De vrouw van 8. is door het gebeurde zoo van streek geraakt, dat zij haar spraak vermogen heeft verloren. De politie zet het onderzoek voort. Hotel te Warfum uitgebrand. De eigenaar in arrest «esteid. Te Warium is gistermorgen te hall zes brand ontstaan in het groote hotel van den neer C. Engeiage in de Hooidstraat. Het gezin, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen en het dienstmeisje, kon zich, doordat de heer Engeiage, die wak ker was, den brand ontdekte, in veilig heid stellen. Het vuur is ontstaan in de gelagkamer en breidde zich met zulk een groote snelheid uit, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Het geheele hotel Denevens de inboedel is totaal af gebrand. De naast en tegenover het hotel gelegen hulzen bekwamen brand- of wa terschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De marechaussee stelt eén onderzoek in. Verzekering dekt de scha de. Naar wij vernemen, is de hotelhouaer cp vermoeden van brandstichting door de marechaussee aangehouden. Hij werd gevankelijk naar het gemeentehuls ver voerd, vanwaar hij des morgens naar Groningen is overgebracht om voor den olficier van Justitie te worden geleld. Kleine oorzaken hebben groote gevolgen. Hoe een hond een auto, een lan taarnpaal en een fiets deed be schadigen. Er zullen heel wat offlcieele rapporten zijn geschreven, wanneer de schade ls hersteld, die te Amsterdam in enkele se conden tijd werd aangericht door toe doen van een kleinen hond, die aan de Amstelkade uit een slagerswinkel werd verjaagd en daar een aanrijding veroor zaakte, welke zoo gecompliceerd was, dat de Juiste toedracht eerst lang na het ge beurde kon worden vastgesteld, aldus vertelt de „Tel.". Het stomme dier was den slagerswinkel binnengeloopen op een moment, dat hij niet ongelukkiger had kunnen kiezen. Want op hetzelfde oogen- blik, dat hij nog even likkebaarde voor hij een aanval zou wagen op een ilinke worst, stond de slager klaar om den bru talen roover op „iets anders" te tractee- ren. Zoover kwam het niet. Toen de hond plotseling de witte slagersjas zag, schrok hij zoo hevig, dat hij direct rechtsom keert maakte en den winkel uitvloog. Dok al op een zeer ongelukkig moment, n.l. juist op een tijdstip, dat twee auto's achter elkaar den slagerswinkel passeer den De vlychteling rende door, schoot rakelings langs den eersten wagen en verdween ln de duisternis, zich niet be kommerend over wat er verder achter hem gebeurde. Daar greep het volgende plaats. De bestuurder van den eersten auto stopte Plotseling, orn den vluchte ling niet te overrijden, de bestuurder van den tweeden wagen, die een aanrijding met zijn voorganger vreesde, haalde het stuur om en verloor de macht over zijn wagen. Deze wagen botste tegen een lan taarnpaal, die afknapte, de lantaarnpaal sloeg juist op een fiets, die tegen een boom geplaatst was en het ook niet hou den kon. Dit vehikel was er het ergst aan toe en werd totaal vernield. Er kwa men burgers te hulp. Er kwamen eemge politiemannen, de jongen aan wien de flets of althans de brokstukken toebe hoorden, ambtenaren van het electrlcl- teitsbedrijf om de lantaarn te bekijken en te herstellen, een automobilist, die klaagde over een beschadigde auto, de slager, die niets van de aanrijding ge zien had, menschen, die klaagden over den gladden weg en het slechte weer. En heel ln de verte rende nog steeds de kleine rakker, die niet meer omkeek. Uren naderhand peinsde op het poli tiebureau aan de Pieter Aertszstraat een brigadier over de schuldvraag van dit alles. Was het de slager of de hond? RADIO-N IE U Wa. Programma voor heden. Hilversum: V.A.R.A. 5.30 Concert door de Notenkrakers; 6.— Gramofoon; 6.10 Concert door de Notenkrakers; 6.30 Saxo foon en Piano; 6.45 Concert door Eddy Walis en zyn Orkest; 7.30 Geordende Pro ductie. 1. „Kan geordende productie regel matig in de behoeften der geheel mensch- heid voorzien?" Lezing door Dr. F. M. Wi- baut; 7.50 Gramofoon; 7.57 S.O.S.-berich- ten; V.P.R.O. 8.— Lezing; 8.30 Concert; 9.— Lezing: Jaaroverzicht over de Ned. lite- ratuur. Spreker M. Roel Houwink; 9.30 Concert; 10.Nieuwsberichten; 10.15 Le zing: Het Russische Theaterleven. Indruk ken, feiten en beschouwingen. Spreker A. v. d. Vies; V.A.R.A 11—12 Gramofoon. Huizen: N.C.R.V. 5.30—6.80 Orgelbe speling; 7—pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; pl.m. 7.15'7.80 Gramofoon; 7.30—8 Lite rair halfuurtje; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8.058.35 Mevr. Matty Vigelius over „Te gelkunst"; 8.359.05 Carilonbespeing op het carillon van de Nieuwe Kerk te Delft, 9.05—9.20 Gramofoon; 9.20—9.50 Orgelcon cert uit de Nieuwe Kerk te Delft; 9.50— 10.46 Zang door de Gem. Zangvereeniging „Spaugens Koor"; 10—10.05 Nieuwsberich ten; 10.4511.30 Gramofoon. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 4 Januari. Hoogste stand 777.2 te Valencia. Laagste stand 743.5 te RÖst. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige N.W. tot N. wind, zwaar Be wolkt met opklaringen, kans op eenige regenbuitjes, kouder. Ontv. 4 Jan. 11 uur 50 v.m. Attensie- sein 0, d.i. Weest op uw hoede. STADSNIEUWS. GOUDA, 4 Jan. 1935. Ken geschenk voor de vnet bailers. De heer H. N. Valckenier 4e Greeve heeft ook ditmaal, thans hg wijze van Kerstge schenk, aan de plaatselijke voetbalvereem- nlngen Donk, Gouda, G.S.V., Olympia, il.A de Koode Dufcels en Daniël een nieu wen'bal geschonken. .Overzicht vun de Gemeente Spaarbank en Sturtingsdiennt over het jaar 1934. inleg in 64492 posten; Spaarbank Stortingsdiehst 1.322.639.2.1 1.7U9.418.79 Terugbetaald in 26825 posten: Spaarbank 326.748.56 Storingsdienst 1355.447.52 1.681.196.08 Meer ingelegd dan terugbet. 28.222.71 Rentetegoed van spaarders ^19.294.19 Totaal saldo 31 Dec. 1983 779.145.36 Zoodat per 31 December 1934 het totale tegoed bedraagt 826.662.26 Gem. Arbeidsbeurs. n Het aantal werkloozen weer gestegen. Op Donderdag 3 Januari waren Dy de Arbeiusbeurs ingeschreven: aardewerkers 188, letterzetters 31, bouwvakken 584, hout bewerking 140, lederbewerking 24, kleeding- bewerking 26, metaalnyverheid 216, papier branche 6, textielindustrie 47, suikerwer kers 100, sigarenindustrie 113, landbouw 45, pakhuisknechts .schippersknechts, koetsiers en chaufeurs 372, kantoorpersoneel 44, hui selijke diensten 13, fabrieksarbeiders 136, transportarbeiders 83, tech. pers. 2. Totaal 2089. Jaar lij kache uitvoering Gymnastiekvereeniging „Excelsior". De Gymn. Ver. „Excelsior" zal Zaterdag 12 Jan. a.s. onder leiding van den heer W. C. Luynenburg haar jaarlyksche uitvoering geven in den Nieuwen Schouwburg. Het programma zal bestaan uit een 18-tal num mers, zooals: toestel-oefeningen, vrye- en rythmische oefeningen enz. Voor een vlotte afwerking der nummers zal worden zorggedragen. Na afloop dei- uitvoering is er bal onder leiding van den heer Van Tyn Kantongerecht. Ziiting van Woenadag 2 Januari. Aanrydmg. L. v. V. te Zevenhuizen had op de Hoofd weg by Nieuworkerk met z'n vrachtauto een ainvere vrachtauto ingehaald en te spoedig naar rechts uitgehaald, waardoor hy een botsing veroorzaakte. V. weet van niets, lly heeft heeleniaa'. niets gemerkt of gevoeld. C. A. B., chauffeur te Rotterdam, die aan gereden was verklaarde ook hetgeen in de dagvaarding stond omschreven. V. moest echter zoo spoedig naar rechts uithalen, om dat van tegenovergestelde kant een luxe auto kwam. V. heeft met z'n auto het spat bord van B. gedeuk en gescheurd. V. ver klaarde nog steeds dat hy van niets wist. De kantonrechter vröeg V. hoe lang hij in bezit was van z'n rybewys, met de mede- ueelende vraag hoelang hy het nog denkt te houden. Conform den eisch werd V. veroordeeld tot 25.— boete subs. 5 dagen hechtenis. A, Z., autobusondernemer te Oudewater, stond terecht omdat hy met z'n autobus tegen een openstaand portier van een stil staande auto had aangereden, terwijl er men schen instapten. Deze auto behoorde aan v. M. Dit geval is weer een uiting van concur rentiestrijd tusschen Z. en v. M. Vorige keer stond v. M. terecht. Nu Z. W. P. v. M. te Oudewater, chauffeur van de auto en neef van den ondernemer J. H. J. v. M. verklaarde, dat er ruimte genoeg was om te passeeren. G O., veehouder te Hoenkoop, die instap te, terwijl zyn 2 kinderen aan den anderen kant instapten, zeide dat het uitzicht goed was. Er was ook volgens hem ruimte genoeg om te passeeren. Z'n kinderen hadden door het geval eenige schrammen en buiLen op- geloopen. De ambtenaar eischte 100.boete subs. 20 dagen hechtenis. De kantonrechter zeide dat de twee par tijen, als ze elkaar een vlieg af kunnen vangen, het niet zullen laten en veroordeel de Z. conform den eisch met toewijzing van de civiele rekening tot een bedrag van 15.37. Uitspraken Strafzaken Kantongerecht Gouda 2 Januari 1935. Veroordeeld werden wegens overtreding van: Art. 69 M. en R.R.: H. J. te Waarder 2,— subs. 1 w t.; H. v. d. B. te Lopik 2,subs. 1 d. h.; W. v. H. te Boskoop J 1.— subs. 1 d. h. Art. 58 M. en R.R.: J. van P. te Zeven huizen 1.50 subs. 1 w. t.; M van K. 'te Moordrecht f 2.— subs. 1 d. h! Art. 9 M. en R.-wet: G. B te Gouda 6.— subs. 1 w. t.; A. V. te Zoetermeer 6.— subs. 2 d. h Art. U IJkwet: T. B. te Gouda, vrijspraak met bevel teruggave gewicht; J. M. W. te Bergschenhoek 3 maal 1.subs. 3 maal 1 d. h. verbeurdverkl gewichten. Art. 22 Leerplichtwet: M. T. te Reeuwyk 1— subs. 1 d. h.; P. L. v. d. G. te Reeu- wjjk 5.— subs. 1 d. h. Art. 15 Wet Openbare Middelen van Vér- voer: J K. te Rotterdam 12.subs. 3 d. h. Art. 3 en 6 M. en R.R.: M. J. de G. te Gouda 1. 2.50 subs. 1 d h.; 2 ƒ1.— subs. 1 d. h. Art. 424 W. van S.: C. H. B.' te Oude- Vater 15— subs. 5 d. h. Art. 22 M. em R-wet: A. van W. te Ca- pelle a. d. IJssel 15— subs. 3 d. h.; L. van V* te Zevenhuizen 25— gubs. 5 <j. h.; J. A E. M. D. te Wassenaar, vryspraak; A. Z. te Oudewater 100— subs. 20 d. h. toew. civiele vordering ad 15.37; J. H. E. tc Rotterdam 26— subs. 5 d. h.; H. A. M. te Apeldoorn 5— subs. 1 d. L Art. 22b M. en R.-wet: A. F/te Bode graven 12 subs. 3 d. h. f Art. 28 M. en R.R.: H. van V. te Rietveld 5— subs. 1 d. h. Art 17 Visscherywet: J. B., H. H., L. C. de J. en T. B., allen t^ Capelle a. d. IJssel, allen schuldig zonder toepassing van straf. Art. 11 M. en R.R.: A. R. te Amsterdam 2.50 subs. 1 d. h.; A. v. d. Z.,te Gouda 0.50 subs. 1 d. h. Art. 83 Alg. Pol. Verord. Gouda: P. T. te 's-Gravenhage 1.50 subs, ld h. Art. 119 Alg. Pol. Verord. Waddinxveen: J P. L. te Gouda, schuldig zonder toepas sing van straf. Art. 6 M. en R.R.: J. de J. te Reeuwyk 1.subs. 1 <t h. Art. 12 M en R.R.: M. S. te Waarder 5— subs. 1 d. h. Art. 63 M. en R.R.: P. B. te Moordrecht 5— subs 1 d. h. Art. 8 Algem. Visschery-Regl.: P. J. Z. te Bleiswyk 6— subs. 2 d. h. Art 17 Visscherywet: P v. d. H. te 's-Gravenhage 2.50 subs. 1 'd. h. Art. 1 Wapenwet: P. H. te Waddinxveen. 20— suW 5 d. h. v.v. voorwerpen. Art. 7 Evenredige Vrachtverdeeling: L. V. te Werkendam 15— subs. 3 d. h. Art. 28 en 43 M. en R.R.: C. W. te Bem- mel, 1. 6.subs. 2 d. h.; 2. 6.subs. 1 d. h. Art. 453 W. van Strafrecht: F. \>an 6. en S K. ft. te Gouda, ieder 5 dagen hechtenis, één dag zal men vanuit Amsterdam of Rot- hen ernstig ongeluk. Een drietal jongens van een rijdend*' vrachtauto gevallen, Gistermiddag, toen bode H. Eshuis; du een ^dienst onderhoud op Schoonhoven, die geeente terugneemt, nadoen op ue neerJ gelaten achterklap van de auto zyn 16-jarig Knechtje J. v. d. tiaar en zyn beide zoontjes van 1U en 14 jaar plaats geiromen. By de Dykiaan te Bergamoacht sprong plotseling ae ketting, waarmede de achterklep wordt vastgehouden van den haak, met het gevolg dat de drie jongens onder het ryden er ax- vielen. De bestuurder, de heer Eshuis be merkte hier niets van en kwam te Schoon hoven aan zonder zyn jeugdige mede-pas sagiers. H\j dacht aanvankelijk lat de jon gens zich hadden verstopt, doch spoedig werd hem telefonisch medegedeeld, dat de 16-jarige J. v. d. H, en zyn lO-jarig zoontje door den val een hersenschudding hadden bekomen. De 14-jarige knaap kwam er af met enkele schaafwonden. Nadat een ge neesheer te Bergambacht eerste hulp had verleend, zijh de beide jongens per auto naar hun woning te Schoonhoven overge bracht. De politie heeft hier aangehouden den 20-jarigen P. J. V. tot het ondergaan van 17 dagen hechtenis of het betalen van 47.20 boet. Hy is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht voor het onder gaan der hechtenis. Door een vrachtauto aangereden. De 16-jarige scholier B. Z. is' gistermor gen op den hoek Lange Tiendeweg—Zeuge straat met zyn rijwiel aangere.ien door een vrachtauto. De fiets werd oeschadigd. De jongen kreeg geen letsel. Failliet verklaard. De Rotterd. Rechtbank heeft het faillis sement uitgesproken va-n G. J. van den Broek, Reigerstraat 38 alhier. Curator is Mr. A. A. J. Ryksen. 'Thalia-Theater „De Kat en de Viool" met Jeanette MacDonald. Schouwburg-Bioscoop „Song of Songs" met Marlène Dietrich. Réunie-Bioscoop Lilian Harvey in „Ik bep Susanne". 4 Jan. 7.30 uur Heil des Volks. Spreekbeurt C. Faas. 4 Jan. 8 uur Ter Gouw. Trekking verloting Vryz. Hervormden 5 Jan. 3 uur Vredebe'st. Schietoefening Byz. Vryw. Landstorm. 7 Jan. 8% uur Bovenzaal Rest. „Ter Gouw". Cursus van Prof Luns voor de Volksuni versiteit. 9 Jan. 8 uur Nieuwe Schouwburg. Too- neel voorsteling voor de leden van de Soc. „Ons Genoegen". Opvoering van „Scha kels" van Hei-m. Heyermans. 9 Jan. 8 uur Geref. Kerk. Spreekbeurt Prof. K. Schilder voor het Chr. Comité voor Winterlezingen. UIT OEN OMTREK. BOSKOOP. Jaarlijksche feestavond. fn het patronaatsgebouw aan de Ro- zenlaan hield de afd. Boskoop van den R.K. Volksbond haar jaarlijksëheen feest avond. Na een inleidend woord van den voor zitter en den geestelijk adviseur, voerde de tooneelvereeniging op een tooneelstuk getiteld „De greep van het geweten", welk stuk met spanning werd gevolgd. Een hartelijk applaus na elk bedrijf was ten zeerste verdiend. Het vertrek van Ds. Mispelblom Beyer. Ds. H. J. Mispelblom Beyer, die beroe pen is te Leiden,'welk beroep door hem is aangenomen, zal op Zondag 3 Februari zijn afscheid preeken, en wel in de mor genuren te Waddinxveen en ln de avond uren te Boskoop. Pomologische Vereeniging. De Vereeniging voor Boskoopsche Cul turen (Pomologische "Vereeniging) zal op 9 Jan. ek. een algemeene vergadering houden in hotel Klaassen. Naast he verschillende periodieke werk zaamheden, zal er ook een bespreking worden gehouden omtrent binnen- en buiteniandsche lectuur. Tienjarig bestaan van de „Kleine Stem". Donderdag 10 Januari herdenkt de ge mengde zang-vereeniglng „Zang zij onze Leus" en 't Jeugdkoor „De Kleine Stem" haar lü-jarig bestaan, hetwelk gevierd zal worden in hotel Klaassen met de op-^ voering yan de operette „Meikoningin". 7 gouderak. Opbrengst collecte; Evenals vorige jaren is in de gemeente wederom een collecte gehouden met open schaal, waarvan de opbrengst btstemd is voor de armen in de gemeente. Deze collecte heelt 257.60 opgebracht. Zondagmiddag twee uur zal op het sportterrein alhier de wedstrijd Union l Boskoopsche Boys l gespefeld worden. Veroordeeld. Het Hof te Den Haag heeft veroordeeld den vethandelaar G. P. uit Gouderak, die op 9 Aug. jj. te Delft als autobestuurder een aanrijding veroorzaakte waardoor een 'wielrijder werd gewond, tot 50.subs. 50 dagen. HAASTRECHT. Eesn treurig record. Het aantal ingeschreven werkloozen be draagt thans 73, welk aantal nog niet be reikt werd. Door de N.V. Centrale Bakkery is vergun ning verzocht tot uitbreiding der installa tie va/n de bakkery door bijplaatsing van een electromotor van 2 P.K. In de op 16 Januari a.s. des voormiddags 10V4 uur ten raadhuize te houden zitting kunnen even- tueele bezwaren worden ingebracht. REEUWIJK. De bazar ten bate van „Kleuterzorg". Voor een aantal genoodigden had de opening plaats van de baaar een uate van dj kleuterschool „Kleuterzorg" op het dorp Reeuwyk. Onder de aanwezigen waren o.a. burgemeester Lucasse en enkele Raadsle den. Het hoofd van de school, de heer Ed. v d. Baai, heette namens het comité allen hartelijk welkom. Hierna kreeg burgemees ter Lucasse het woord en prees het comité, dat den moed en durf had, om in deze dagen van neerslachtigheid een zoo grootsch plan als dit ten uitvoer te brengen. Hy hoopte, dat spoedig een bordje met het opschrift „uitverkocht" aa-n den weg geplaatst zou moeten worden. Hierna vertoonde de heer v. d. Ban een film van hetgeen de kleuters op school deden, teekenen, knippen, bouwen enz., waarmede werd aangetoond, dat de school in een groote behoefte voorziet. Voor de bazar zelf bestond gróóte belangstelling. Verlaging lichtprys. De prys van het electr. licht zal, behou dens goedkeuring van Ged. Staten van Zuid- Holland met 5 ets. per K.W.U. worden ver laagd. Het gebruik van den stroom nam zoo af, dat deze maatregel beslist noodig was. WADDINXVEEN. Roos, Amsterdam; B. Blaisse, Amsterdam; J J.'Akerboom, Bergen (N.H.); A. C. Ko- roman, Leiden; G. Henneman„Bloemendaal; B. Scholten, Amsterdam; E. Kootstra, Duo beldam; W. v. d. Horst, klundert; C. Lasie- lein, Wartena (Fr.) en 1). van der Duim, VVarga (Fn). Behalve deze ryders zullen in den loop van deze maand nog vijf ryders naar Da vos gaan, -n.l-'iH. A. Stuhng, Groningen; K. Hart, Krommenie; H. Jochems, Den Haag; J. Zee- gers Jr., Amsterdam; P. de Geus-, Broek op Langedyk. Op 2"en 3 Februari a.s. worden te Davos internationale wedstrijden in het hardrijden georganiseerd en hieraan zullen verschei dene van bovengenoemde rijders deelnemen. Op dezelfde dagen vinden te Helsingfors de Europeesche kampioenschappen plaats. De K.N.S.B. heeft i-n verband met de verre reis en de hooge kos'ten daaraan verbonden besloten geen Nederlandsch ryders aan deze kampioenschappen te laten deelnemen. Va-n 4 tot 10 Februari worden te St. Mo- ritz de Academische wereld-winterspelen gehouden. Behalve yshockey, bobsleeghwed- stryden en skiloopen staan wedstrijden in het hardrijden op de afstanden 500, 1000, 1500 ep 5000 Meter1 op het programma. Naar wij nog vernamen heeft de KN.S.B. drie Nederlandsche ryders voor deze acade mische spelen ingeschreven ,n.l. de studen ten B. Blaisse, Amsterdam, L. Dijkstra, Am sterdam en A. C. Koreman.i Leiden. Of Nederland zal vertegenwoordigd wor den bij de wereldkampioenschappen, welke in de tweede helft van Februari te Oslo plaats vinden ,zal nog nader worden over- LUCHTVAART. By de aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis onder architectuur van den heer P. D. Stuurman, alhier, voor rekening van den heer i. J. de Ruiter, alhier, was iaagste inschrijver de heer J. de Joode, te Moordrecht, voor 7786. Aan hem werd het Werk gegund?"--* Kippendiefstal. De politie heeft aangehouden als ver dacht van diefstal van kippen A. van der B. alhier. Hy kwam reeds eerder voor een dergelijk feit met de politie in aanraking. De Waddinxv. Voor den autobusdienst Boskoop—Wad dfnxveenGouda zal van 1 Februari a.s. af geen concessie meer worden verleend door Ged. Staten. De ondernemer laat thans lijsten rondgaan om de noodzakelijkheid van 1 het voortbestaan van zy-n dienst te bewy- j ,1 RECHTZAKEN. P. W. de B. opnieuw veroordeeld. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den 19-jarigen arbeider P W. de B. te Oss reeds veroordeeld ter zake van doodslag op Gerrit de Bie wegens diefstal met braak in calé van Dinther te Schayk, overeenkomstig den eisch ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, doch met aftrek van voorloopige hechtenis. De medeplichtige A. J H landbouwer te Oss kreeg dezelfde straf en de 22-jarige opperman H. v. d. P. te Oss kreeg wegens medeplichtigheid 10 maanden gevange nisstraf. Tegen hem was l jaar geëischt met aftrek van de voorloopige hechtenis. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederlandsche naa/ Zwitserland. Een 17-tal vertrekken óm te trainen in Davoe. Niet minder dan 17 ryders zullen deel uit maken van de Nederlandsche ploeg, welke door den Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond wordt uitgezonden naar Davos om daar eeni ge weken voor het hardrijden in training te gaan. Naar wy vernemen zyn vandaag de vol gende 17 rijders -naar Zwitserland vertrok ken: mevrouw C. Boonen-Joustra, Den Hel der, Simon Heiden, Rotterdam, Stelling dc Boer, Edam; J. Langedyk, Oud-Karspel; R. Koops, Zuid-Laren; L. Dijkstra, Amster dam; Koos de Koning, Purmerend; J. A. Laatste groet aan Beekman en de zijnen. Evert van Dijk vertelt van zijn bezoek aarti het graf te Bagdad. Een droeve plechtigheid. Het lndië-vliegtijiig „IJsvQgel" onder commando van Evert van Dijk, is gister morgen te elf uur uit Parijs aangekomen. Naar; de heer Evert van Dijk aan de Te legraaf mededeelde, was hij in één ruk van Athene via Marseille naar Parijs ge vlogen, omdat hij passagiers voor deze stad aan boord had. Hij arriveerde daar te zes uur en zou gaarne nog denzelfden dag zijn doorgevlogen naar Schiphol, doch volgens zijn orders kon hij eerst gistermorgen de reis voortzetten. Op dit laatste traject had men nog veel last ge»- had van mist eri tegenwind, zoodat voor deze reis ongeveer drie uur noodig was. Het droevig ongeval van de „Üiver", had de bemanning van de „Ijsvogel" diep gescnokt. Toen vrienden van Beekman te Bandoeng vernamen welk lot de „Uiver" had getroffen, hebben zij Van Dij# ver zocht aan het graf een laatsten groet te brengen. Zij gaven hem een krans mee op de terugreis, die de bemanning van de „Ijsvogel" te Bagdad op het graf der slachtoffers heeft gelegd. De geheele commissie, die het onderhoek naar de ramp heeft ingesteld, en de bemanning van de „Leeuwerik" voegden zich bij hen en ook alle passagiers namen deel aan den tocht. Mej. Beretty, dochter van een der slachtoffers, die speciaal naar Bag dad was gekomen, sloot zich eveneens aan bij het gezelschap. Het was, zoo ver telde Evert van Dijk, een droeve plech tigheid en wij waren allen diep onder den indruk. Wij mogen wel onze bewon dering uitspreken voor de groote hulp vaardigheid der Engelsche collega's en de piëteit, betoond bij de bpgrafenisplech tigheld en het in orde houden van het graf. Het spreekt vanzelf, zoo vervolgde de heer Van Dijk, dat ik over de plek waar de „Uiver" lag, gevlogen ben. Het was een in-droevig gezicht de eens trotsche „Uiver" als een wrak in de woestijn te zien liggen In Indié heeft men nog al wat critiek uitgeoefend toen de eerste berichten over het ongeval binnenkwamen. Het is te hopen, zoo besloot de heer Van Dijk, dat men na kennisneming van de offl cieele rapporten en de ware toedracht van het ongeval tot een mildere beoor deeling komt. Interview in den schroefwind. Deskundigen reizen naar de Douglas-fabrieken. Een miezerige regen daalde op Waal haven neer. Een woest-dreigende hagel- lucht kwam opzetten over de stationsge bouwen. In de kantoren brandde licht; daar werd al ijverig getikt en gepend en getelefoneerd en geconfereerd en gefoto- monteerd. En het was nog geen half- negen. Kortom, Waalhaven was ontwaakt en in het trieste Januari-morgenllcht tuöschen twee buien ln zweefde de Londen-machlne binnen. Aan boord van dit vliegtuig (Ibis) bevonden zich drie heeren, die van Amsterdam kwamen en die zich nu even gingen vertreden, al vorens de luchtreis naar Londen voort NORTH te zetten. Déze 'drie heeren waren dr. ir. a. van der Neut, van den Kuksstudie- aienst voor de Luchtvaart, H. Veenen- uaai, chei-werkmeester en ir. Th. T. W. van Lammeren, ingenieur bij den Tech- nischen Dienst van de K.L.M. Deze drie heeren* dun zijn vanochtend vertrokken paar de Vereenigüe Staten, waar ze een inspectietocht zuilen maken uoor ae Dougias-labrleken te Los Ange los, ln Uaiiiornle. Het üoei zoo vernam de verslag gever! van net R. N is: een gewone controle te houden op den douw van de üoor de K.L.M. bestelde Douglas-vliegtui gen, Het is net zoo n controle als die, welke bU de Fokkerfabrieken wordt ingesteld, wanneei^daar een toestel voor de K.L.M. op statyei staat. Het eenige verschil is thans, dat de Doüglas-iabrieken een eindje verder liggen. Maar het gaat vrij vlug! schreeuw- ae dr. v. d. Neut ons, door het gedaver vap de drie motoren heen, in de ooren. Vanavond gaan we met de „Bremen". Naar men weet is de „Bramen" één van de zeer snelle stoomscnepen van de Hamburg—-Amerika-ltijn, die den over tocht EuropaAmerika in vier dagen volbrengen. Hoe lang blij it u weg? vroegen we. onbepaaiden tijd. Dat hangt ervan al. Heeit dit bezoe$, nog iels te maken met de ramp van de Uiver? Wartneer de Uiver niet verongelukt was^fzou de reis naar Amerika dan toch plaats hebber*? Onze reis en de Uiver-geschiedenis staan volkomen los van elkaar. De Ibis taxide een eindje en zette den neus in den wind. Da'ar ging het Londen-waarts. Ameri- ka-waarts. MARKTBERICHTEN. Het Crisis-Botermerk. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenl. boter is voor de volgetide week weder vastgesteld op 0.90 per' K.G. Boternoteering Kopenhagen. Officieele noteering Kr. 210 per 100 K.G., tegen vorige week Kr. 210. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. De „Leeuwerik" op Waalhaven geland. De piloten en de commissie van terstond naar den Haag Het K.L.M.-vliegtuig de .Leeuwerik", het toestel waarmede de commissie van onder zoek een bezoek heeft "gebracht aan de plaats waar de „Uiver is gevallen, en waar een onderzoek is ingesteld naar de oor zaak van de ramp, is hedenmorgen te ruim 11 uur op Waalhaven geland. De leden dei- commissie, alsmede de piloten Sillevis en Geysendorffer, zyn naar den Haag doorge reisd waar zy rapport zullen uitbrengen aan den directeur der K.L.M. den heer A. Ples- man. De „Leeuwerik" is bestuurd door den piloot Tepas te half twaalf op Schiphol ge land. Met Tepas maakten de reis alleen mede, de beide mecaniciens van Beynum en Weststrate. De F. XXII weer de lucht in. Het toestel bestemd voor de „Aba". De F. XXII het nieuwste product van de Fokkerfabrieken en bestemd voor de „Aba" de Zweedsche Luchtvaart-My., is heden op Schiphol weer de lucht ingegaan. De F. XXII werd bestuurd door den in- vlieger van de Fokkerfabrieken Meinecke en de ingénieurs Schatski en Winter van de „Aba", de werkmeester Grupp van de „Aba" en de heeren Nyenhoff en Stok van de Fokkerfabrieken. WISSELKOERSEN. 3 Jan. 4 Jan. Officieel. Londen 7.27 7.2H Berlijn 59.38 59.53 Parijs 9.76 9.751 Brussel 34.57 34.57 Zwitserland 47.97 v 47.43 Kopenhagen 32.35 32.35 Stockholm 37.35 37.35 Oslo 36.40 36.40 New-York 1.47 1.47* NJet-officieel. Praag 6.18 6.18 Milaan 12.66 12.654 Madrid 1 20.25 20,25 Prolongatie 1 Beursoverzicht. De stemming op de Parysche beurs bleef vandaag gunstig, hetgeen tot uitdrukking kwam in de vaste houding van aandeelen. Kon. Petr. die VU boven het vorig slot kwamen. De AmeriÜ. petroleumfondsen wa ren goed van toon, al bleven de koers winsten tot fracties beperkt. Op de Industrie afdeeling opende Philips iets luie;:. Uni levers goed gedisponeerd e-n boekten een koerswinst van ruim 1%. Aku's liepen lr/c op. Rubbers waren iets beter. I)e noteerin gen trokken aan over de geheele linie on der aanvoering van Amsterd. rubbers die 2rU verbeterden. Oost-Java rubbers waren vaat. Tabakken hadden by kleinere omzet ten een vast verloop. De noteeringen liepen 19f op. Kon. Suikerwaarden stegen tot bo ven de hoogste koersen van gisteren en ook de minder courante soorten waren goed ge disponeerd. Duitsche obligaties verdeeld. Youngleening met verkl. stegen ruim 27r, waardoor het verschil der obligaties zonder verklaring met 10% is gestegen. Ne<J. en Ned. Ind. Staatsfondsen goed van toon en boekten opnieuw koerswinsten. De handel had eenige uitbreiding ondergaan

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2