rsifl ikbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 78* Jaargang go. 18800 Dinsdag 8 Januari 1935 .82326844 BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen arijk; AND infabriek lOuda. IDDEL i' f EEN KWARTJE EEN KLEINTJE f 1OO De Majesteit van het Recht. Fransch-Italiaansch accoord te Rome. ÉL GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BOSKOOP, HOORWEG. Redactie Telef. acht te maken 1 ‘n FEUILLETON. I greep HOOFDSTUK XII. zwijgend, als versuft en Valsch licht. (Wordt vervolgd.) IJK - NXVEEN eit. i in onze bewoners t brengen Lieve Gene! Sylvia Mep snel naar haar toe en nam haar handen, keerde zich toen om en voerde haar mee naar een tuinbank. Ik ben zoo blij, dat je gekomen bent, ging ze voort Ik was bang, dat Ik je nooit meer zien zou. en ik ben zóó In gelooven, dat alles gedaan is. Ook de ’riend- schap moet verplicht zijn. Het beslissende jaar 1935 begint onder het gelukkige voorteeken der FranschIta liaansche overeenkomst. BUREAU soliede Boek. >r de plaatsing VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT PLAATS itphaat bij Utrecht. betrekkin- in het derhalve, dapper zijn, dan zullen we de moeilijk heden op de vlucht jagen.’ Zoo zat de oude negerin te praten, met haar diepe, overredende stem en Virgi- I nia luisterde met gebogen hoofd, tot ze Naar het Amerlkaansch van MELROD DANNING. Nadruk verboden voor 2’/2-3 water. Geen eraan toe- overbodig idigde hoe- een beetje t een dun ïen klontjes len. h” steeds een bereiden. Het eer goed benut ran bont goed ngsdoeleinden. Regeling der koloniale en Oostenrijksche kwesties. Het Oosteariiksche vraagstuk neeit het middelpunt der besprekingen gevormd. Geen erken umg aer uuuscae bewapening zonder nadere overeenkomst niet ae groote mogendheden. Verklaring van Mussolini voor de Fransche pen. Na de onderteekening heeft Mussolini de 50 vertegenwoordigers der Fransche pers, die thans in Rome vertoeven, ontvangen. Twee reeksen van vragen^ verklaarde hy, werden behandeld: eerst de eigenlijke Fransch^ItaHaansche kwesties en dan de vraagstukken van algemeene, d.i. Europee- sche en daarom ook unaverseelen aard. Een duurzame overeenstemming zou niet moge- lyk z(jn geweest, wanneer zy slechts de al gemeene vraagstukken gegolden had en de sedert den oorlog slepend gehouden Fransch- Italiaansche kwesties onopgelost hadden ge laten. Anderzijds ware zij ontoereikend ge weest, wanneer in de algemeene vragen de meeningsverschillen verder bestaan had den. Laval en hy hadden zich hardnekkig voor genomen tot een volledige overeenstemming te komen en zij hebben dit doel bereikt. Ook op het gebied der algemeene Europeesche politiek zijn vandaag overeenkomsten onder- teekend, waarin de gemeenschappelijke FraneehItaliaansche houding voor even tueel intredende gevallen vastgelegd werd en dat is zeer belangrijk. Deze Fransch Italiaansche accoorden van algemeen karak ter hebben, zooals ook Laval verklaard heeft, geene spits, die tegen iemand gericht zyn. Zij zyn in en met den koop tot stand gebracht, en zy dienen niet tot vernauwing, maar tot verruiming van den Europeeschen horizon. Tenslotte waarschuwde Mussolini tegen begon te begrijpen, dat de gedachte aan haar verdriet haar misschien te veel in beslag genomen had Dinah had gelijk, men moest zich op de een of andere ma- nier door t leven heen slaan, en hoe eer- i der men begreep en leerde de toekomst i onder de oogen te zien, hoe beter Tot zekere hoogte had Dinah s vriendelijKe philisophie en sympathie. Virginia kal mer en rustiger gemaakt, nadat zij ver trokken was. maar de knagende pijn was er niet door verdwenen. Ze zou probee- ren weer als vroeger te leven, of een nieuw leven op te bouwen van de resten, die haar van ’t oude waren overgebleven Morgen zou ze beginnen! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. De Fransch-ltoliaansche overeenstemming k gisteren te Rome schriltelyk vastgelegu. Die algeheele overeenstemming houdt m, dat zoowel de f ranscn-ltoliaansciie moei iyaheden, die op Noord-Airika betrekking hebben, uit den weg zijn geruimd, als de moeilytheden, die vastzitten aan de proble- mes van het Donaubekken en de Baikan- landen. De kern hiervan vormt de integriteit va-a Oostenryk; inderdaad is te dezer zake etn niet-inmengingsverdrag tot stond ge komen, hetgeen beteekent, dat tussclien o-r- Home en Parys een consultatief accoord is trekking tot Oostenrijk, niettemin gesloten, hetwelk inhoudt, dat beide landen j overeenstemming een periode van Europee- - j- hehe ruaj. inleven. Verklaring van Laval. Tegenover de journalisten verklaarde Laval, dat, zonder hun essentieele belangen te hebben opgeofferd, Frankrijk en Italië vry alle vraagstukken zullen kunnen over wegen, die de Europeesche orde aangaan en hij voegde er by, dat alle regeeringen zich by de onderneming zullen kunnen aanslui ten. ondersteuningslijsten moet af voeren, de regeering spoedige goedkeuring vaween crediet van 800 tnillioe ndollar vraagt voor de voortzetting van de loopende ondersteu ning tot aan. het einde van het begrootings- jaar 1935. Het proces Hauptmann. oezware“de verklaring m proces-Flemington. Condon herkent Hauptmann beslist. Het openbaar ministerie to Flemington heeft meegedeeld uat Condon Dinsdag of Woensdag als getuige zal worden gehoord en Hauptmann zal idenunceeren met dea man aan wien hy het losgeld.heeft unoe- taald. Dit is voor het eerst dat net U.in. openlyk de juistheid der berichten toegeeit dat Condon Hauptmann positief heeft her kend toen hij dezen i>n de cel sprak. Condon had in September na een onderhoud in het politiebureau van Manhattan gezegd dat hy den verdachte niet positief kon her kennen. Naar thans wordt onthuld zat by het on derhoud te Flemington Condon naast Haupt mann in ongeveer dezelfde positie als in den nacht toen hy ongeveer een uur met „John” op het kerkhof sprak. Gemeld wordt dat hy vrywel hetzelfde gesprek voerde als in 1932 toen het losgeld betaald werd. Hy noemde Hauptmann zelfs John en drong er op vader lijken toon by dezen op aan om te beken nen. Naar het heet zou Hauptmann, hoewel hy inging op een gesprek over zyn moeder er. zijn vrouw en over zyn geloof, evenals op het kerkhof .gezwegen hebben toen er by hem op werd aangedrongen te bekennen. Kaar aanleiding van Reilly’s verklaring, dat hij deze week de namen zou bekend ma ken van de vier werkelijke ontvoerders, heeft het O.M, hem verzodht dit terstond te doen. Verder verluidt, dat de Justiie zou heb ben vernomen, dat de verdediging zal trach ten te bewijzen, dat de misdaad het werk wps van een benige, die voornemens was Hauptmann tot zondebok te maken. Aan een geestelijke ter plaatse, die aan bood Hauptmann geestelijken bijstand te verleenen, indien hij daarom zou vragen, heeft de sheriff medegedeeld, dat Haupt mann naar hy had vernomen atheïst is. Betty Gow als getuige. De Engelsche nurse van de familie Lind- Neen, Dinah, Ik ben niet boos op je, maar Liefje, ik ken dat „maar”. Dit is een ander geval, wilde u zeggen, nietwaar? Toen, terwijl Virginia haar verbaasd aanstaarde: Dit «is ’t juist, liefje, we 1 denken allemaal dat ons verdriet het grootste is en niemand ooit zooveel el lende doormaakt als wij. maar dat is niet zoo We hebben allemaal onze zorgen. 39 Mu?eneer Kvans keek hem nog 'n oogen- bllk aan. Er was boosheid in zijn gezicht, maar ook verbazing en onzekerheid. Hij wendde zich tot den procuratiehouder. Roep direct een politieagent, beval hij. Jackson stak zijn hand uit en greep zich aan den rand van meneer Evans’ schrijftafel vast. De directeur staarde hem een oogen - blik aan. Ga zitten, zei hij, niet onvriendelijk, «n toen, ik had 't nlut kunnen gelooven. k zou huizen gebouwd hebben op je eer lijke gezicht. Jackson zat stil, met de oogen gesloten, en na een oogenbiik bewoog de oude heer zich on rustig op zijn stoel heen en weer. Er moet toch een verklaring voor »iet? Had je het geld zoo hard «ooaig? Je behoeft niet te antwoorden, als je niet wilt. Maar Jackson keek niet op. De directeur wendde zich even later af. met elkaar zullen beraadslagen, wanneer de onafhankelijkheid van Oostemyk mocht worden bedreigd. Het pact voorziet in dit opzicht eveneens in adhaesie e?j medewer king, van Oostenryk’s grenslanden. Wat de bewapening betreft, de Fransche en Italiaansche regeering zyn het eens over de herbewapening van Duitochland als on wettig te beschouwen, zoolang er over dit onderwerp geen speciale overeenkomst tus- schen Duitschland en de groote mogendhe den gesloten is. De Italianen zyn in de wolken over dit pact, omdat zy van oordeel zyn, dat de Oostenryksche kwestie, die een Europeesene aangelegenheid is, nu niet meer als een gevaarlijke last zal wegen op den vrede van Europa. Overigens wenschen de beide sta ten de schikking, die zy troffen, niet be schouwd te zien alc een uiting eener nieu we blokvorming, maar als het begin eener Europeesche solidariteit. Intusschen heeft het toch wel zin te wij zen op het merkwaardige feit, dat beide par tijen met zeer grooten nadruk te kennen hebben gegeven, dat het accoord, hetwelk gesloten werd, in geenen deele iets af doe’, aan de vriendschappelijke gen met de bondgenooten Donaubekken. Dat beteekent dat Italië biyft opkomen voor de be langen van Hongarije, hetwelk nog steeds hoopt, dat met behulp en steun van Italië de vredesverdragen zullen worden herzien, dezelfde vredesverdragen, waaraan de Kleine Entente en haar protector, Frankryk, onder geen beding wenscht te zien getornd. Hieruit volgt dus ,dat de revisie*moeilyk- neden nog onverminderd blijven voortbe staan. Alleen is de kans, nu de vriendschap tusschen Frankrijk en Italië is hersteld, grooter, dat ook te dezer zake op voorzich tige wijze een overeenstemming kan worden voorbereid en ingeleid. Eén zaak is bovendien nog onopgehel derd; zyn Frankrijk en Italië het ook eens geworden over de zeer netelige vlootkwes- een overdreven optimisme. Men moet niet Nu hernam hij, het blijkt alweer dat men geen menschen zonder referen tie moet aannemen, en ook niet afgaan op eigen oordeel, maar ’t spijt me, Mor gan. ’t spijt me heel erg. Iets later werd er aan de deur getikt, en Jackson keek en stond toen op - Ik zal rustig meegaan, sprak hij. En zelfs de twee politieagenten, die links en rechts van hem stonden, aarzelden een oogenbllk. toen ze het kalme gezicht van den jongeman zagen. Een van hen haal de een paar handboeien voor den dag. Neen, ik denk niet, dat Jullie moeite met hem zullen hebben, riep meneer Evans. En toen zij de deur bereikt had den. boog hij zich onwillekeurig voor over Goedendag Morgan! Jackson keerde zich om. Goeden dag. meneer! Toen werd de deur achter hem geslo ten. De oude heer leunde met een diepe zucht in zijn stoel terug. En toch kan Ik het niet gelooven! zei hij, ik kan het niet gelooven. tie7 Daaromtrent leest uien in de enthou siaste telegrammen uit Home mets. En juist EraiiKryk is bet geweest, dap den ita- uaanschen eisch inzake maritieme pariteit bleeds hel hardnekkig st van de hand heeft gewezen. Maar misschien vernemen wy daaromtrent binnenkort iets naders. Hoe dit ook zij, ai lykt het pact, dat te Rome werd gesloten, tegen Duitschl&nd ge licht, in zoover het zich verzet tegen de verwerkelijking van de door Dpitschland gekoesterde Ans^hluss-denkbeelde-n met be- i kan de BUITENLANDSCH NIEUWS, VEREEN 1GDE STATEN. Aiueiikaansche begrooting. Groot deficit. Voor de werkverschaffing vraagt Roosevelt een bedrag van vier mdhard dollar. erhooging der legermtgaven. Gistenniduag is in de oeide huizen va.i het congres te VVashihgton Roosevelt's boodschap inzake de nieuwe federale begroo ting voorgelezen. Zooaif men weet loopt w do Ver. staten het begroutingsjdar van 1 Juli tot 30 Juni. Een overzicht over het laatste begrootingsjaar geeft het volgende beeld (alle getallen in millioenen dollars) De uitgaven voor 1984 bedroegen 7.105 de inkomsten bedroegen 8.115, De uitgaven in het loopende begroeting.— jaar worden geschat op 8.581 en de inkom sten op 3.712. Voor 1930 begroot mén de uitgaven op 8.520 en de inkomsten op 3.992, De drie begrootingsjpren van de regee- ring-Roosevelt hebben dus groote deficits opgeleverd, welke varieeren tusschen vier en vijf milliard dollar per jaar. De open bare schuld der federale regeering aan het einde van Juni 1936 zal dus ongeveer 34 milliard dollar bedragen. Boodadtop van Rooeevelt. In zyn boodschap geeft Roosevelt toë, dat zyn hoop in het derde jaar zijner regee- ring het evenwicht te kunnen herstellen tusschen inkomstenen uitgaven niet ver werkelijkt is kunnen worden. Dé schuld daarvan is vooral het nog steeds hooge werkloezencyfer, waardoor de buitengewone begrooting niet essentieel verlaagd is kunnen worden De gewone be grooting daarentegen sluit met een klein overschot Roosevelt belooft, dat afgezien va« uitgaven voor de werkverschaffing in den vervolge iedere uitgave volledig zal wor den gedekt door overeenkomstige inkomsten. Voor de werkverschaffing welke door Roo sevelt, gelijk reeds bekend is, in zyn nieuw jaarsboodschap nader is toegelieht, vraagt de president voor de begrooting 1936 een rond bedrag V*an 4 milliard dollar. Hy hoopt, dat dit bedrag geleidelijk zal kunnen worden verlaagd, tot op een goedeh dag de geheele begrooting in evenwicht is. In het Witte Huis hecht men er byzonder beang aan, dat de nieuwe begrooting in den door Roosevelt voorgestelden vorm onder geen omstandigheden zal leiden tot eeniger- lei inflatie. Van een verdere waardevermindering van den dollar maakt de boodschap van Roo- zorg over je geweest! Virginia ging zitten en probeerde tegen haar vriendin te lachen, maar het was geen vroolijk lachje en Sylvia boog zich impulsief voorover en kuste haar. Woorden zeggen zoo weinig, voegde ze er aan toe, maar wij zijn toch vrien dinnen gebleven, hé? Virginia drukte de hand, die stil In de hare lag. Natuurlijk, «el ze Lloyd was nu weer In orde, en hoewel hij niet zooveel scheen te drinken, als vóór zijn ziekte, bracht hij toch ’t groot ste deel van den dag buitenshuis door, zoodat Virginia hem zelden zag Rechter Kent was al geruimen tijd weg. Hij schreef haar geregeld, maar - behalve haar huishoudelijke plichten en de en kele maal, dat zij. Ingevolge rechter Kent’s verzoek, zijn huis inspecteerde. had zij weinig te doen; haar leven was zoo leeg geworden. Hoe zij ook probeerde, en wat zij ooft deed, haar tevreden kijk op het leven was verdwenen Ze deed haar best afleiding in huis te vinden en in den tuin. Maar er was niet veel wat ze doen kon. Zelfs bij rechter Kent hielden Jonathan en Dinah alles zoo goed in orde, dat haar bezoeken fei- telijk overbodig waren, hoewel de oudjes altijd blij waren als ze kwam Maar drie dagen nadat Jackson in Evansville gearresteerd was. hadden Di nah en Jonathan een gesprek over Vir ginia. met het gevolg, dat Dinah dien avond haar shawl omsloeg, haar besten (ill! DOE COURANT. sevelt geen melding en men neemt algemeen aan, dat ook geen stappen in die richting voorgenomen zyn. Men hoopt voorts, dat de door het depar tement van financiën voor de Refico toege- stone leeningen geleidelijk voor ongeveer 100'/< zullen worden terugbetaald. En men gelooft, dat de door1 de bondsregeering voor te schieten som ter invoering van, het sys teem der ouderdomsrenten en der werkloo- zenverzekering in de afzonderlijke staten niet zeer hoog zal zyn. Landsverdediging. Van de 792 millioen, die voor de lands verdediging gevraagd worden komen 477 voor de vloot en 315 voor het leger. In zyn boodschap merkt president Roose velt omtrent de begrooting voor defensie op, dat niet alleen het leger een moderne uitrusting noodig heeft, doch dat veeleer de Vereenigde Staten er een aanvang mee moe ten maken de vertraging in te halen, die onder de vroegere regeeringen bij de uit voering van de vlootverdragen van 1922 en 1930 is ingetreden, hetgeen hierop neer- komt, dat kennis wordt gegeven van het feit, dat Roosevelt besloten heeft te gaan tot het maximum dezer verdragen vooral in verband met het mislukken van de voorbe reidende vlootonderhandeliïigen en het op zeggen door Japan van het verdrag van Washington. Voor het voortzetten van den bouw van 20 in het begrootingsjaar 1935 begonnen en voor het opsvapel zetten van 24 nieuwe oox- logsschepen (kruisers, desroyers, onderze- ers, vliegtuigmoederschepen) zijn 140 idil- lioen dollar uitgetrokken; voor het bouwn van marinevliegtuigen 35 millioen. Voorts heeft het leger ruim 500 nieuwe vliegtuigen aangevraagd teneinde aan het eind van het begrootingsjaar 1936 te be schikken over ee>n luchtvloot van 1352 vlieg tuigen. Het behoud en de uitbreiding van den aoor reserve-officieren geleiden vrywilligen arbeidsdienst in bosschen en "natuurparken wordt door de regeering zeer gewenscht en zegenrijk genoemd Uiteraard stijgt met het oog op het groo te jaarlijksche deficit de schuldendienst en we! van 1.116 in het begrootingsjaar 1934 tot 1511 in het begrootingsjaar 1936. Roo sevelt merkt in dit verband op, dat er een zekere troost ligt in de krachtige vermin dering van den rentevoet voor deze open bare leeningen. Overigens acht Roosevelt het federale crediet nog steeds gezond. De president stelt groote zuinigheid voor de gewone be grooting voor en handhaving van alle het vorige jaar aangenomen indirecte belastin gen, behalve de chequebelasting, die te im populair is gebleken. Ten slotte kan nog vermeld worden, dat behalve de voor 1936 gevraagde vier mil liard voor het arbeidsprogram, waardoor de vyf millioeji steuntrekkers van de federale hoed opzette en naar Virginia ging. Vir ginia deed alsof ze las, maar het boek was in haar schoot gevallen en ze leun de achterover met gesloten oogen, toen Dinah de woonkamer binnenkwam. Ik kom u eens opzoeken, lieve juf frouw Genia. Virginia schrok op Dinah, is er iets? riep ze. Je bent zoo keurig gekleed) 't Is misschién wel erg brutaal van i maar we moeten ons flink houden en me. om bij u te komen, maar ik moest het heusch doen Heelemaal niet. Dinah, kom hier bij me zitten en vertel me wat je op het hart hebt. Heb je moeilijkheden? Dinah ging op de sofa zitten en nam Virginia s hand in de hare. Neen, lieve Juffrouw, ik heb geen moeilijkheden, maar u wel. en wilt u nu eens even naar oude Dinah luisteren? Zonder t antwoord af te wachten, ging ze voort: Lief kind, ik heb ook een massa narigheid meegemaakt/ En ik wou u maar zeggen, dat het niet goed is. bij de pakken neer te zitten, heusch niet Ik doe dat ook niet meer. We krijgen allen onze moeilijkheden en we moeten er doorheen en verder leven, t Zal wel er gens goed voor zijn, kind! Dinah wachtte even en streelde de kleine blanke hand, terwijl ze nieuwsgie rig .naar Virginia’s gebogen gezicht keek u bent toch niet boos op oude Di nah. voegde ze er na een oogenbltk aan toe Virginia hief haar hoofd op. Plicht geeft nooit vacant ie. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels f 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 byalag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1