tina 95 SCHAATSEN KOOPT BIJ DB DE KAMPIOEN U.K UNT NIKT BETER DOEN Radio Rlfwlelon Electra Lampekappan an Kronen arbo Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 ex. en iiwryd U. van kou NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Wo.rl88O4 Gouda )kter GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERC.APELLE, BERGAMBACHT, BERKEN WOL DE, BODEGRAVEN, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enj. Dit blad verschijnt dagelijks, behalveZon- en Feestdagen eater Gouda EERSTE BLAD. ipl. IX. EIT, ME >745. Verwarrende werking van beschermende maatregelen. ZEN CHT SEL 'Ilentie De Majesteit van het Recht. BOSKOOP, Brieven uit de tiomad. MOJLXlI. Zaterdaq*T2 Janugri',l93S'" PHELPS uvL/uuitn t DUOavvl uvuvLjivnn, iinnoinuviii, - aroma. D. VANAF ID EID ietsenstalling. ie. te voeren en onze loonen behoorden Cervantes. (Wordt vervolgd). 4 ATTENTIE! IN STEEL en isfilm die van attiniren. zich om het bul- a an t rekkelijke in een bepaalde branche van overheidswege gedwongen kunnen worden, zich neer zien en later, na afloop van de werk zaamheden. de stad. Ze vormden, zooals ze daar liepen, een opvallend paar. Niet het buitenland, maar wyzelf moeten den p r y a voor onze üescnermemie maat regelen betalen. KI T S C H si Holzschuh. TIE SCHüNZELIz Hoed r U.F.A. CENT TB. cent tot 1.15. Dit nummer bestaat uit twee bladen, en een Bijvoegsel. i mee. rechtbank. scherming voordeelen zouden kunnen ge nieten hetgeen ook niemand zal ontken nen doch begaat daarby de fout, deze enkele gevallen te veralgemeenen. De waar heid is evenwel, dat men door bescherming het consumeerehde publiek dwingt, hoo- gere prij'zen te betalen dan wanneer men den handel vrij zou laten. Deze prysstyging beteekent een extra-belasting voor het volk in zyn geheel. Men draait de zaak om, door het zoo voor te stellen, alsof vryhandel een drukkenden invloed op de loonen zou hebben. Immers, het zijn juist de beschermende maatrege len, die ons noodzaken, de loonen te ver lagen. Bescherming doet de vraag naar goederen afnemen en wanneer nu de export toch moet worden gehandhaafd wij gooien onze heerlijke boter voor 17 cent per pond op de wereldmarkt zal me» de pro ductiekosten en dus ook de loonen, moeten verlagen. Hoe meer men in de wereld met bescherming werkt, des te grooter zal over al de druk op de loonen moeten worden, om de eenvoudige reden, dat een kleiner natio naal inkomen, als gevolg immers van be scherming, over een zelfde aantal menschen moet worden verdeeld. De arbeiders hebben dus in de eerste plaats belang by vryhan del, zonder welk stelsel de wereld niet meer kan opleven. Nog is onze volkskracht buitengewoon groot, al mogen de reserves van de onder nemers dan ook als sneeuw voor de zon verdwijnen, en wij zullen daarom deze crisis te boven komen, onder voorwaarde echter, dat geen maatregelen meer worden ge- nomen, die den vrijen handel belemmeren. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MELROD DANNING Nadruk verbodeix de overheid. Nu schijnt men plotseling ech ter in breede lagen door den waan bevan gen, dat onze nationale productie moet wor den beschermd, omdat men dat overal elders ook doet. Men haalt voorbeelden aan I van bepaalde productietakken, die van be ult. Toen hij zich weer naar haar toe wendde, was zijn gezicht kalm, maar er was zoo n gloed In zijn oogen, dat Virgi nia een brok in haar keel voelde. Wat bedoel Je? vroeg hij gretig. Heelt Jackson het snoer niet gestolen? Zeg me, wat Je gehoord hebt. Virginia. Ze wachtte niet langer. Lieve vader, Ik schreef Jackson dien avond een briefje en vroeg hem een oogje op Lloyd te houden, om te voorko men. dat hij in moeilijkheden zou ge raken. Wat er precies gebeurd is, weet Ik niet, maar toen de moeilijkheden kwa men. wist Jackson het niet dadelijk. Ziet u. Jackson Het Lloyd dat zakje in zijn jas zien, toen zij samen op weg waren naar de Monroe’s. Lloyd wilde dolgraag het halssnoer hebben, voor een vrouw met wie hij zich In stilte verloofd had. Ze moet een slechte vrouw zijn, omdat ze hem, toen hij het halssnoer niet mee bracht. den bons gaf: daardoor was er den laatsten tijd geen land met hem te» bezllen O. vadertje lief, ik haal alles door elkaar! En Virginia barstte in een gelukkigen lach uit. Ga door? kindje, verzocht de rech ter, en de graagte In zijn stem, de nieuws gierige, hongerige blik in zijn oogen, spoorde haar aan verder te vertellen. Nu dan, Lloyd stal het paarlencol- Her. Eigenlijk moest ik dat vreeselijk vinden, maar al het andere is nu van zooveel meer belang. Toen hij merkte, dat de Monroe’s het snoer misten, dacht hij dat ze nooit in Jackson’s zak gevon- Er stond dezer dagen een bericht in de bladen, dat een scherp licht wierp op de verwarring stichtende gevolgen van be schermende maatregelen. Gemeld werd na melijk dat de bekende Amenkaansche ha- vermoutfabriek de Quaker Oats Company, in Rotterdam een fabrieksgebouw had aan gekocht om daarin de fabricage van haver mout ter hand te nemen. Wat nu was het geval? De Nederland- sche havermoutindustrie, die een uitmun tend en niet duur product levert de ha vermout van de fabriek Mercurius te Wor- merveer is uitstekend en niet duur had weten gedaan te krygen, dat er, ter bescher ming van haar binnenlandschen afzet, een invoerrecht van 8.per honderd K.G. op havermout werd ingesteld. Ongetwijfeld was deze bescherming in de eerste plaats be doeld tegen de Amerikaansche havermout, die er door een krachtige reclame-campagne in geslaagd was, hier te lande een ruim afzetgebied te vinden. Inderdaad blijkt het invoerrecht dusdanig te hebben gewerkt, dat de Amerikaansche fabriek niet meer in de gelegenheid was, haar product in Nederland met voordeel af te zetten. De Neder! and- sche industrie kon dus, zou men kunnen zeggen, tevreden zyn. Het was evenwel duidelijk, dat de buiten- landsehe concurrentie zich met zoo maar gewonnen zou geven en met name was zulks niet te vèrwachten van de groote en kapi taalkrachtige Quaker Oats Company. Deze maatschappij heeft dan nu ook besloten, de fabricage binnen de Nederlandsche tarief- muren ter hand te nemen en het gevolg hiervan zal ongetwijfeld een nog fellere con currentie zijn dan op het oogenblik reeds het geval is. Immers, de Amerikaansche fabriek zal nu besparingen kunnen maken op vrachten en voordeelen kunnen behalen met den verkoop van afvalproducten, welke bij de fabricage van havermout ontstaan en die in Nederland als veevoeder worden ver kocht. Veel plezier heeft men dus van de be scherming op havermout niet beleefd en' het i geval doet eenigszins denken aan de con currentie van Bata in de schoenenny verheid. Toen men door contingenteeringsmaatrege- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. «n hoofd en neus door inademing H/jj) der geneeskrachtige dampen van l>^DQmpo'vN.n30ctN Wat Milnhardt maakt is goed den zou worden, en daarom deed hij ze daarin, maar ze werden toch gevonden, en ik denk, dat Jackson op de een of an dere manier er achter kwam, of een ver moeden kreeg, dat Lloyd het gedaan had. En het moet de reden geweest zijn, dat nij gezwegen en de schuld op zich ge- verschillende detectivebureaux en Virgi nomen heeft. Denkt u eens aan! Denk eens, wat hij doorgemaakt heeft! En al leen, omdat ik hem gevraagd heb op Lloyd te letten. Wat dom was het van hem, maar wat mooi ook! En toen zaten ze daar samen, en bij stukjes en beetjes kwam de rechter er achter wat Jackson gedaan had en ook wat- voor rol Lloyd gespeeld had. Hoewel Virginia probeeide Lloyd’s daden te ver zachten voelde ze instinctief, dat Lloyd tot verantwoording zou worden geroe pen, maar het zqu rechter Kent niet zijn, voor wien nij zich te verantwoorden zou hebben... Na een poosje raakte Lloyd in hun ge dachten op den achtergrond. Eén ding moest dadelijk gedaan worden: Jackson moest gevonden worden! Ze hadden geen idee, waar hij zijn kon; de mogelijkheid bestond dat hij zijn naam veranderd had. Misschien was hij naar het Noor den, of het Westen, of zelfs naar Europa gegaan, en deze gedachte gaf hen een zekere onrust, die ze voor elkaar tracht ten te verbergen. Maar niettegenstaande dat het feit bleef bestaan, dat Jacksori onschuldig was. Rechter Kent besprak een kamer voor Virginia, zoodat ze in EvansvlUe kon overnachten om den volgenden middag nia deed alle- mogelijke voorstellen. Den volgenden morgen vonden ze el kaar aan net ontbijt. Virginia zag er op gewekt uit, haar oogen schitterden en de rechter bekeek de wereld met zijn oude, levendige vriendelijkheid. Het ver driet was van zijn gezicht weggevaagd. Wat ga je vanmorgen doen, yirgl- niaë vroeg hij, na haar begroet te heb ben. Ik ga natuurlijk met u Maar ik moet naar de Dan ga ik ook. Rechter Kent lachte. Hteusch? Dacht je dat we graag kAappe meisjes In de rechtszaal hebben, oig leder 't hoofd op hol te maken? Ik zal vandaag nlemands hoofd op hol brengen, antwoordde ze lachend. Ik ben veel te gelukkig, om aan zoo iets te denken! Na het ontbijt gingen ze samen naar de rechtbank en de rechter beloofde Vir ginia het gebouw van binnen te laten Boor de straat van „straks", komt men in het huls van „nooit”. Staande Schemerlamp vanaf f 4.10 fiOUDSGHE (OIKA VI zoo valt toch niet te ontkennen, dat ook wy in Nederland met deze wet reeds een heel eind op weg zyn naar zeer gevaarlijke vor men vair bescherming. Het gevaarlijke van deze bescherming toch is, dat de nadeelen ervan zich veelal aan het oog van de massa onttrekken. Zoo snel leven| wy, dat velen nog in de meening verketyren, dat bescher ming alleen maar bestaat in verhooging van invoerrechten en men zich vrynande- laar noemt, indien men daar tegen stel ling neemt. Tegen 'het ingrypen van den staat op andere wyze in het economisch leven bestaan gewooniyk veel minder prin- cipieele bezwaren, ook al omdat men daar voor andere motiveeringen gebruikt. Het spreekt echter vanzelf, dat, indien het waar is en niet voor bestrijding vatbaar, dat de welvaart van een land het best gooiend wordt door vrijhandel, omdat dit stelsel een zoo groot mogelyk nationaal inkomen ver schaft, het ook waar moet| zyn, dat alle belemmeringen, van welkeh aard dan ook, voor een vrije ontplooiing ’van de produc tieve krachten veroordeeld pnoeten worden. Nu zal niemand ontkennen, dat er zich in dezen noodlottigen tijd geen gevallen kunnen voordoen, waarin hulp van den staat in het algemeen belang gewenscht is. Maar dat algemeene belang dient aan ook zeer duidelijk voorop te staan en men moet er zich goed rekenschap van geven, welken prys een regeering een vqlk Uat. betalen, indien zij den vrijhandel voor bescherming van bepaalde groepen der samenleving op offert. Men kome dan niet, zooals nu veelal zonder blikken of blozen ge&hiedt, met de dwaz** redeneering, dat de vrijhandel ons land tot een duurte-eiland heeft gemaakt of, dat wy nu gedwongen zouden zyn, steeds lagere loonen te betalen, teneinde nog iets van onzen export te redden. Juist het omgekeerde is waar. De vrij handel heeft ons tot een gezond en krachtig volk gemaakt, dat in staat was, er een hoo- gen levensstandaard op na te houden. Wy konden ons de weelde veroorloven, veel goe deren, die wy zejf niet of slechts tegen t zeei laatsruimte. ran soliede Boek- vóór de plaatsing zijn. len de buitenlandsche schoenenfabrikanten van de binnenlandsche markt meende te hebben geweerd, richtte Bata in Brabant zelf een groote fabriek op, met ajs gevolg een nog scherpere concurrentie op de schoe- nenmarkt dan vóór de contingenteenng. De verklaring voor dit alles is zeer een voudig. De voorstanders van bescherming verliezen altijd uit het oog, dat men door beschermende maatregelen het beginsel van den vryhandel wel geweld aan aandoen, maar niet kan opheffen, omdat elk land op zichzelf een vryhandelsgebied is, waarbin nen men door beschermende maatregelen de onderlinge concurrentie juist aanwakkert, het paard van Troie als het ware binnen haalt. De ervaring leert, dat dit overal ge beurt, waar de voorwaarden voor de ves tiging van een nieuwe industrie aanwezig zyn. Zoo goed als Bata de vestigingsvoor waarden voor eeh schoenenfabriek in Bra bant vond, heeft nu de Quaker Oats Com pany die voorwaarden blijkbaar in de Rot- terdamsche haven ontdekt. Nu zal het uiteraard voor de buitenland sche industrie niet altyd even gemakkeiyk zyn om binnen de landsgrenzen van het be schermende gebied de productie ter hand te nemen, vooral niet, wanneer er aan de vestiging allerlei belemmemde bepalingen worden verbonden. Doch ook dan nog be- teekenen beschermende maatregelen, in den vorm van tarieven, voor de eigen industrie veelal verscherping van de binnenlandsche concurrentie. Aangemoedigd immers door de prysstyging in het binnenland, wagen vele ondernemers hun kapitaal in nieuwe fabrieken en men ziet dan al heel gauw een zoodanige toeneming van de productie, dat andermaal by den staat op bescher ming mqet worden aangedrongen. Uit dit laatste streven nu bescherming van de binnenlandsche producenten tegen elkaar hebben wy dan de binnenlanusche aaneensluiting zien geboren worden. In Amerika heeft dit geleid tot de gedwongen kartelleering, ten onzent heeft het reeds zyn uitdrukking gevonden in de land bouw - machtigingswetten en in het wetsontwerp hooge prijzen konden maken, uit het buiten op de verbindend verklaring van onder- j land inj nemersovereenkomsten. Volgens deze laat- tot demoogste van de geheele wereld. Han ste wet zal een minderheid van producenten* del en industrie floreerden, gelyk in den gouden eeuw, omdat wy niet belemmerd o - worden door een hinderlijk ingrypen van te leggen by een besluit van de meerder- j heid der collega’s, bijvoorbeeld inzake een onderlinge regeling van productie en afzet. Hoewel men mag aannemen, dat onze regeering in elk afzonderlijk geval het al gemeene belang zal laten overwegen, de krant was op zijn knie gevallen en hij tikte met de handen gedachteloos tegen de armleuningen van zijn stoel. Virginia liep snel voorwaarts eh raak te zijn arm aan. Toen hij zich omkeerde, zag hij er heel ernstig uit Virginia, maar kind, wat doe jë hier, is er iets? Virginia lachte vroolijk. Dat is ook een enthousiaste begroe ting! riep ze Ze nam rechter Kent’s han den in de hare Bent u niet blij me te zien? vroeg ze. Blij? Nu. ik zou zeggen van wel. Hij boog zich en kuste haar. Maar wat brengt Je hier, Virginia, je ziet er zoo is er iets... is er nieuws? Vader er is nieuws. En ik ben gekomen, om het u te vertellen. We heb ben ons zóó vergist, 't Is zoo iets moois, vader! Ik weet niet, hoe te beginnen. Zij keerde zich af en viel in een stoel neer. Haar oogen werden ineens vochtig en haar keel werd samengeknepen. Als hij haar nog langer zoo aankeek, met die uitdrukking van ontwakende hoop, zou ze zich niet langer goed kunnen houden. In de trein had ze zich voorgenomen, hem langzaam op het nieuws voor te be reiden. zoodat het hem geen schok geven zou. maar nu kon ze hem niet langer laten wachten. Virginia, vertel het me. We hadden allemaal ongelljk, me neer Kent. Jackson heeft het niet ge daan. De rechter staarde haar even aan, keerde zich toen af en keek het raam De omzet der Gemeentebedrijven. De cyfers over net jaar h>o4 zyn geiyx te oegrypen valt, niet gunstig en met oe- moeuigenu. Het eemge wat ons Kan troosten is, uat net overal emers zoo is uat in ver- geiyxing de residentie er nog genadig at- Koiut. jur is ecater daling over de geneeie linie zeiis daar waar die tot nu toe gering was oi ontoraK. lUerKWaarcüg en typeerenu is het dat de omzet der gemeenteoedry ven die in een noodzaxeiyxe levensoenoeite voorzien, water, gas en electriscn Hcnt is gedaald niettegenstaande de oevolKing nog met een. aardig beorag toemam. Die achteruitgang der omzetten van de bedryven wyst op een kracntige bezuini ging, welke door net puouex wordt toege past in eigen nuis. Wat net gasgeoruik oe- trext voorat gedacht aan 'toenemend georuik van petroleum voor kooK-doeieinden. De pe troleum is den laatsten tyd zeer in prys gedaald en heelt daardoor Kans gezien net gas concurrentie aan te doen, noever dit gaat is met te zeggen; het is een feit dat vele huismoeders naast gas gaarne nog pe troleumstellen blyven georuiKen, vooral sedert de techniek veel betere instrumenten heelt gebracht, die ook de „vuile boel van het petroieum-gebruik, zeer verminderen. Zoo altnans luidde net oordeel van eemge ter zake kundigen, die wy hun meemng over dit punt vroegen. De eemge remedie zal zyn dat het gas zyn tarieven lager gaat stellen. Ook het electnsch licht zal daartoe moeten overgaan, want ook hier zyn ue ta rieven hoog. Eigenaardig is een vry alge meen geklaag óver de vermindering der waarde van de gloeilampen. De duur daar van is volgens algemeen inzicht veel kor ter geworden. Men zegt, dat dit o.a. de schuld is van het electnciteitsbedryf, dat eenige veranderingen heeft aangebracnt die schadelijk zyn voor de lampen. naar huis terug te gaan, want ze was wat ongerust over Lloyd en duride hem niet lang alleen laten. Ze hadden den avond samen doorgebracht en maakten plannen hoe ze Jacsxon net> beste vinden konden. Rechter Kent schreei aan twee Virginia's hart was vol van Jackson’s daad. Haar oogen flikkerden als sterren, haar wangen hadden een kleur, die er weken lang niet op te zien was geweest. Nu pas begreep ze, waarom Jackson de schuld van den dieistal op zich genomen had en waarom hij zelfs haar de reden van zijn zwijgen niet had kunnen ver tellen. Door haar groote vreugde raakte het verdriet over Lloyd voor een oogenblik op den achtergrond, ’t Leven was nu weer heerlijk en ze bracht rechter Kent het nieuws, dat hem ook weer gelukkig zou maken. Virginia trad dien middag de hall van het hotel binnen en vroeg ademloos naar meneer Kent. Meneer Kent is in de leeszaal, denk ik, wacht, dan zal ik u den weg wijzen. En de keUner haastte tengewoon knappe en meisje naar de leeszAal te brengen. Rechter Kent zat in een grooten stoel. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer f 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.20 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei gereduceerden prys. Groote letters en redden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst v handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ■o

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1